Klávesové nástroje – keyboardy – pre začiatočníkov

Zdieľať

Upozornenie: pre výuku hry na klavír sú keyboardy vhodné len ako druhá voľba. Prvá voľba sú vždy nástroje s kladivkovou mechanikou – digitálne piáno, klasické pianíno či klavír.

Elektronické klávesy – keyboardy sú populárne pre svoje malé rozmery a nízku cenu v porovnaní s klavírom, či digitálnym piánom. Niektoré keyboardy majú zabudované aj elektronické výukové systémy a tak sa na nich môžu učiť hrať aj tí, ktorí nemajú možnosť alebo chuť chodiť na hodiny do hudobnej školy či k učiteľovi. Vďaka zabudovaným reproduktorom odpadá potreba ďalších zosilňovačov a reproduktorov.

Čo je možné považovať za klávesy pre začiatočníkov často závisí od schopností učiteľa, či doporučenia hudobnej školy. V každom prípade výuka hry na keyboarde obsahuje tieto oblasti:

Hudobná teória, melódia, harmónia, rytmus

Hra s automatickým sprievodom – rôzne rytmy – valčík, polka, popové rytmy

Polyfónna hra

Kolektívna hra

Aranžovanie skladieb

Improvizácia

Samostatné tvorenie hudby v zvolenom štýle

Už tieto kategórie naznačujú, čo od nástroja bude očakávať učiteľ v hudobnej škole. Samouk má výber nástroja voľný, aj pre neho je však vhodné vedieť, bez čoho sa ani začiatočnícky model nezaobíde.

Doporučené minimálne technické vybavenie nástroja pre výuku hry na keyboard

Klávesy s dynamikou

Rozsah 5 oktáv / 61 štandardne veľkých kláves

Polyfónia 32 tónov

Možnosť pripojiť pedál, (aj s funkciou hold) + kvalitný pedál

Automatický doprovod

Stolička s nastaviteľnou výškou

Stojan pod nástroj

Klávesy s dynamikou
Klávesy majú byť dynamické – čo znamená, že hlasitosť zvuku závisí od sily, ktorou stlačíme klávesu. Základy hry na keyboard sú totožné s hrou na klavír – prstoklad, dynamika. Klávesy bez dynamiky nájdeme naozaj len u tých najnižších modelov.

Rozsah 5 oktáv / 61 štandardne veľkých kláves
Pochopiteľná požiadavka, keď si pripomenieme, že zvuky nástrojov, ktoré je keyboard schopný napodobniť siahajú od zvuku kontrabasu až po najvyšší tón huslí. Päť oktáv – 61 kláves je naozaj minimum. Klávesy majú mať štandardnú veľkosť – šírku 22 mm, žiak si potrebuje zvyknúť na štandardné rozmery klávesnice. Začiatočnícky notový materiál vyhovuje aj detským rukám. Nevhodné sú klávesové nástroje určené deťom na hranie.

Polyfónia 32 tónov + možnosť pripojiť pedál
Na keyborde sa vyučuje aj klavírna hra a tá počíta s využitím pedálu. Jeho využitie je nasledovné – keď je na klasickom klavíri pedál stlačený struny klavíra znejú ďalej aj potom, čo pustíme klávesy. Takto je možné hrať na klavíri aj viac tónov naraz než je počet prstov. (Pre hranie klavírnych skladieb na klávese preto potrebujeme aj kvalitný pedál.)
Ďalej je polyfónia potrebná aj pre hranie s automatickým doprovodom – vtedy nám hrá naraz v doprovode “celá kapela” a to už 32 tónov naraz nemusí ani stačiť.

Funkcia Hold
Schopnosť keyboardu hrať automatický doprovod často vyžaduje použitie pedálu vo funkcii Hold (držať). Funguje to tak, že zahratím akordu na klávesnici keyboardu hráč určí v akej tónine má doprovod hrať a po následnom stlačení pedálu doprovod znie dalej, aj keď hráč klávesy pustí.

Automatický doprovod
Schopnosť keyboardu hrať automatický doprovod využijú už aj začiatočníci. Môžu s ním hrať jednohlasné melódie a tak sa pomerne rýchlo a ľahko učiť jednohlasnú hru, harmóniu a akordy. Automatický doprovod je schopný hrať rôzne rytmy a hudobné štýly, čím sa tiež zrýchľuje učenie a zároveň to umožňuje dozvedieť sa, akým spôsobom vzniká hudobný doprovod – ako sa aranžujú rôzne nástroje, keď majú hrať spolu.

Bežnou výbavou už aj najlacnejších elektronických klávesových nástrojov je množstvo zvukov napodobňujúcich rôzne hudobné nástroje – sláčikové, dychové aj bicie a perkusie. Vďaka tejto schopnosti keyboardu može hráč vytvoriť doprovod, ktorý by inak musela hrať celá kapela. Improvizácia sa takisto dá výborne cvičiť s automatickým doprovodom. Toto môžu využiť aj speváci či hráči na iné hudobné nástroje.

Stolička s nastaviteľnou výškou + stojan pod keyboard
Na keyboard na rozdiel od klavíra je možné hrať aj postojačky. Pri dlhšom cvičení však je vhodnejšie sedieť a to – sedieť správnym spôsobom. Na tento účel je ideálne použiť klavírovú stoličku v kombinácii s výškovo nastaviteľným stojanom pod klávesy. Chrbticu má každý len tú jednu jedinú.

Odkaz pre orientáciu v cenách keyboardov, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov: dynamické keyboardy na www.bigmusic.sk

Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

194 x otázka k článku “Klávesové nástroje – keyboardy – pre začiatočníkov”

 1. Stanley píše:

  Dobrý den, mam nastroj Yamaha PSR 550 a chtel bych vedet jestli mohu použit foot controler Yamaha FC-7, Dík a zdravím. Stanley

 2. tím Hudobnej poradne píše:

  Prajem dobry den,

  s Yamahou PSR-550 sa volume pedal (alebo obecne FOOT CONTROLLER) Yamaha FC7 pouzit bohuzial neda. Yamaha FC7 sa da totiz vyuzit iba u nastrojov, ktore maju vstup na FOOT CONTROLLER (napr. PSR-S910, MO6, …). Yamaha PSR-550 ma vstup iba na FOOT SWITCH. FOOT SWITCH dokaze rozoznat iba 2 krajne polohy (zapnute, vypnute), zatialco FOOT CONTROLLER dokaze rozoznat 127 hodnot – ovladane parametre sa teda daju nastavovat plynule.

  Riesenim v tomto pripade je bud pedal Yamaha FC9 (http://www2.yamaha.co.jp/manual/pdf/emi/english/synth/FC9E.PDF). Tento pedal (FOOT CONTROLLER) funguje tak, ze sa do neho pripoji cez kabel jack-jack vystup PHONES/OUTPUT z nastroja a dalsim kabelom sa pedal pripoji k externej aparature. Potom sa da Yamahou FC9 plynule ovladat hlasitost do externej aparatury u nastroja, ktory nema vstup na FOOT CONTROLLER (napriklad ta Yamaha PSR-550).

  Dalsia moznost, ako ovladat nejaky parameter plynulo u nastroja, ktory nema vstup FOOT CONTROLLER, je pouzit MIDI pedal Yamaha MFC10 (http://www2.yamaha.co.jp/manual/pdf/emi/english/synth/MFC10E.pdf). Tento pedal ma aj “slapku” na plynule ovladanie. Sam tento MIDI pedal pouzivam tiez pri workshopoch aj pri inom live hrani. Vyhoda toho MIDI pedalu je, ze sa daju pomocou neho aj nahravat data do sekvenceru (napr. Cubase, Cakewalk atd.). A navyse je programovatelny, takze jednotlivymi ovladacami na tomto pedalu sa daju ovladat rozne parametre (rozne MIDI controllery) – napriklad vypinanie a zapinanie efektov atd. alebo napr. plynule menit behom hry hodnotu modulacie (akoby ovladat modulacne koliecko). Yamaha PSR-550 sice modulacne koliecko nema, takze nastroj sam o sebe nie je schopny vysielat data controlleru 1 (Modulation) do MIDI, ale je schopny tieto data cez MIDI prijimat a spravne interpretovat – vid tabulka MIDI Implementation Chart na str. 151 anglickeho manualu k PSR-550
  (http://www2.yamaha.co.jp/manual/pdf/emi/english/port/PSR550E.pdf).

  S pozdravom
  Bc. Michal Jakub TOMEK
  Yamaha Keyboard Endorser CZ & SK
  http://www.midit.eu

 3. adam321 píše:

  mozem sa spytat je pre zaciatocnika vhodny aj YAMAHA PSR-E223 aj ked nema dynamicku klaviaturu? Predom diky

 4. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  keyboard Yamaha PSR-E223 je vhodný aj pre začiatočníka – ale pri cene, za akú sa dnes predáva Yamaha PSR-E323 s dynamickou klaviatúrou skôr doporučujeme tento vyšší model. V každom prípade – pri použití zvuku klavíra na klaviatúre bez dynamiky nie je možné hrať so správnym výrazom – je to ako pri speve, niektoré piesne sa spievajú nahlas, niektoré potichu – ak by niekto spieval nahlas uspávanku, tiež by to nebolo to pravé.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 5. Marian píše:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je vhodné pripojiť napr. Yamaha PSR-E223 keyboard k externému zosilňovaču napr. vami ponúkaný BEHRINGER GM108. Ďakujem za odpoveď

 6. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  keyboardy rady PSR majú vlastné reproduktory, ktorých výkon je postačujúci pre cvičenie a hranie v malých miestnostiach. Pokiaľ chceme zvuk zosilniť a stačí nám mono zvuk môžeme použiť kombo (zosilňovač spojený s reproduktorom v jednej “krabici”). Je len potrebné vedieť, že tieto kombá nie sú univerzálne pre všetky nástroje, teda potrebujeme klávesové kombo.

  Takéto kombo prenáša všetky zložky zvuku (frekvencie, alikvotné tóny) bez obmedzenia – teda tie najnižšie hlboké tóny ako aj tie najvyššie – klávesy majú v sebe zvuky všelijakých nástrojov a tie musia znieť verne. Naproti tomu napr. kombo pre elektrickú gitaru (ako je BEHRINGER GM108) je vyrobené tak, aby prenášalo hlavne stredové frekvencie, pretože tam je frekvenčný rozsah gitary, takže je pre klávesy nevhodné.

  Ak by sme chceli zvuk stereo, budeme potrebovať stereo kombo, prípadne samostatný zosilňovač s oddelenými pasívnymi širokopásmovými reproduktormi. Ďalšia možnosť by bola použiť 2 aktívne monitory – to znamená širokopásmové reproduktory so zabudovaným zosilňovačom.

  Pre orientáciu v cenách – príslušné oddelenia na http://www.bigmusic.sk:

  Klávesové kombá

  Aktívne monitory

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 7. tím Hudobnej poradne píše:

  Ako je to naozaj s dynamikou keyboardov?
  Upresnenie pre tých, ktorí chcú vedieť o tom viac napísal – jano -

  ———–

  Dobrý deň,
  chcem autora príslušného popisu upozorniť na nepresnú definíciu funkcie “dynamické” klávesy – sila zvuku sa neodvíja u tohto typu kontroleru od sily stlačenia, ale od rýchlosti pohybu klávesy – senzory vyhodnocujú úhol stlačenia medzi sebou a k sile úderu je definovaný čas, ktorý je softvérovo zadelený ako príslušný k nabudeniu určitej sily – dynamiky – pomocou škály rozdielov v rýchlosti kontaktáže dvojsenzorovej techniky. Toto softvérové delenie je veľmi hrubé a preto je takáto “dynamika” terasovitá – rozhodne nezáleží na sile, ktorou je stláčaná klávesa… nuž, ono to tak vyzerá, ale pravda je iná… To, čo prezentujete ako dynamika pomocou sily je “aftertouch” a tento kontroler býva u nástrojov v inej kvalitativnej triede, ako je zvyčajne popisovaná na tejto www, má aj iné použitie (okrem dynamiky) a to dosť sofistikované.

  jano

  ————-

  ďakujeme

  tím Hudobnej poradne

 8. slanvincekzooo píše:

  Ahoj. Neviem ci je mozne poradit aj v tomto smere no aj tak to skusim. Chcem sa sa spytat ci je mozne aby ste mi odporucili nejaky keyboard do 250 eur ,ktory by bol tak technicky vybaveny, aby sa na nom dali aj s automatickym sprievodom PORIADNE zahrat styly ako BLUES, BOOGIE, ROCK ´N´ROLL? predom dakujem

 9. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tejto cenovej kategórii sa žiaľ nedá očakávať, že z nastroja za 250 Eur pôjde niečo poriadne, ako píšete. Nástroje v tejto cene sú určené na zoznámenie sa s keyboardom, na to, aby človek zistil, či to naozaj je pre neho to pravé. Doprovody v týchto lacných nástrojoch sú jednoduché, väčšinou nie je možné ich nejako upravovať, zvuk je syntetický, nie sú to sample ozajstných nástrojov, dynamický rozsah je obmedzený.

  Keď sa pozriete na pódium profesionálnej kapely – či už je to tanečná kapela alebo koncertujúca skupina, keyboardy v cene pod 700 Eur tam nemávajú. Takéto drahšie nástroje si však v rukách profíka na seba zarobia, takže ich cena je primeraná tomu, čo sa na nich dá zahrať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 10. Robert píše:

  Dobrý deň,
  Potrebujem poradiť ohľadom výberu keyboardu, moja požiadavka, ktorú musí spĺňať je realistický zvuk piana (žiadne stŕpanie zvukov, čistý zvuk aj v prípade že bude chýbať ďalších 500 samplov, tie nepotrebujem), cena do 300 E(keďže som študent), a počet oktáv aspoň 5. S tým súvisí aj otázka, má polyfónia niečo spoločné s kvalitou zvuku ?
  Ďakujem.

 11. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pýtate sa na keyboard a realistický zvuk piana – ak to znamená, že klaviatúra sa nemusí podobať na klavírovú, jednoznačne môžeme doporučiť Yamaha NP-30:

  http://www.bigmusic.sk/yamaha-np-30?ItemIdx=4&id=104

  prípadne v striebornej farbe:

  http://www.bigmusic.sk/yamaha-np-30s?ItemIdx=5&id=3444

  Toto digitálne piáno je lacnejšie práve kvôli “ne-kladivkovej” klaviatúre, je určené hráčom, ktorí potrebujú ľahký, prenosný nástroj s kvalitným zvukom klavíra.

  Pokiaľ by klaviatúra mala byť podobná klavírovej kladivkovej, digitálne piano v cene do 300 EUR, ktoré by sme si trúfli doporučiť asi neexistuje.

  Najlacnejšie digitálne piána s napodobeninou kladivkovej klaviatúry sú napríklad tieto:

  http://www.bigmusic.sk/yamaha-p-85?ItemIdx=9&id=3501

  http://www.bigmusic.sk/casio-cdp-1002?ItemIdx=0&id=6561

  http://www.bigmusic.sk/casio-px-1202?ItemIdx=2&id=6748

  Polyfónia je u modelu Yamaha NP-30 32 tónov – s kvalitou zvuku to súvisí v tom zmysle, že ak použijete pri hre sustain pedál, môže miestami znieť súčasne viac tónov ako má človek na rukách prstov. Prakticky sa teda môže stať, že po zahratí tónu č. 33 so stlačeným sustain pedálom prestane znieť tón zahratý ako č. 1 – ale je veľmi málo pravdepodobné, že k tomu dôjde.

  Vyššie modely digitálnych pián, ktoré umožňujú použitie trojpedálu (pedál pre dozvuk – sustain s plynulým priebehom, pedál pre sostenuto efekt – doznievať voľne budú len tie tóny, ktoré boli zahraté spolu so stlačením pedálu a pedál pre hru potichu – piano) – už majú polyfóniu 64 a viac tónov.

  32 tónov vychádza z praxe a keďže digitálne piána nemajú automatické doprovody, ktoré by počet súčasne znejúcich zvukov zvyšovali, malo by to byť dosť.

  Inak je kvalita zvuku piána daná metódou samplovania, ktorá je v tomto prípade AWM Stereo Sampling, použitá aj vo vyšších modeloch Yamaha P-85, P-95

  V ešte vyšších modeloch (P-155) je použitá metóda AWM Dynamic Stereo Sampling, ktorá sa líši tým, že pre jednu klávesu sú použité 4 rôzne hlasné vzorky, teda 4 samostatné sample spúšťané podľa sily (správnejšie rýchlosti) úderu na klávesu.

  Odpoveď iste nie je vyčerpávajúca, ak Vás ešte niečo napadne, dajte vedieť.

  Tím Hudobnej poradne

 12. Marsella911 píše:

  Dcéru som prihlásila do ZUŠ na keyboard. P. učiteľka ju však presviedča, aby hrala na klavír, resp na piano. Zdôvodňuje to tým, že je usilovná, že má dobre pršteky,…. Že keď bude hrať na keyboard, dostane sa na istú úroveň a potom sa už nebude ďalej posúvať… Zvažujem kúpu keyboardu alebo elektronického piána. nechcem investovať dvakrát – do dvoch nástrojov. Obávam sa však, že tak ako mnohé iné deti, aj moju momentálne nadšenú dcéru časom omrzí “suchá” hra na klavíri. Zaujímal by ma Váš názor – aký nástroj by som jej mala zakúpiť?

 13. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre výuku v ZUŠ odbor klavír sa zvykneme s učiteľmi ZUŠ zhodnúť na hybridnom keyboarde Yamaha DGX-630 s trojpedálom, pretože má “klavírovú” klaviatúru s 88 klávesami.

  http://www.bigmusic.sk/yamaha-dgx-630?ItemIdx=2&id=98

  Pre výuku v ZUŠ odbor klavír je klaviatúra plne vyhovujúca, pri dokúpení trojpedálu keyboard spĺňa aj predpoklad pre štúdium vo vyšších ročníkoch.

  Okrem toho je to keyboard s plnou výbavou funkcií ako je automatický doprovod v rôznych hudobných štýloch so stovkami zvukov rôznych hudobných nástrojov a výukovým systémom. Zahrané skladby je možné nahrávať a ukladať na USB kľúč, dokonca je možné pripojiť keyboard k PC a ďalej pracovať s nahrávkami, prípadne nahrávky v PC spätne prehrávať cez keyboard.

  Ak ide o to, aby žiačka mala dlhodobú motiváciu hrať na nástroji, je tento keyboard vyhovujúci po všetkých stránkach.

  Pre porovnanie – najlacnejšie digitálne piána od firmy Yamaha s tou istou klaviatúrou ale bez funkcií keyboardu – sú tam len funkcie metronóm a 6 zvukov (2 x klavír, el. piano, čembalo, varhany, sláčikový orchester)

  Yamaha YDP-S31
  http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-s31?ItemIdx=0&id=3500

  Yamaha YDP-140
  http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-140-arius?ItemIdx=1&id=100

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 14. Keyboardplayer píše:

  Dobry den. Studujem v ZUS 2. rocnik keyboard. Poprosil by som, aby ste mi poradili nejaký keyboard pre “moju úroveň”. Rozmýšlal som o Yamaha PSR E 423. Je to pre mna ten pravy? Popripade by som potreboval poradit, aký by sa mi hodil resp. aký by som potreboval. (Cena asi tak do 300 EURO)

 15. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre začiatočníka je Yamaha PSR-E423 priamo určená. Je to značkový nástroj, ktorý si udrží svoju hodnotu. Ak sa ukáže, že budete chcieť pokračovať v štúdiu a budete chcieť prejsť na lepší keyboard, lepšie sa Vám bude predávať.

  Pred tým ako zainvestujete, zvážte ešte jednu vec:

  Ak študujete a máte v pláne pokračovať ďalej, nákup nástroja okolo 300 € by sa mohol neskôr ukázať ako vyhadzovanie peňazí. Je len otázka krátkeho času, kedy zistíte, že Vám takýto nástroj neumožňuje nič viac, než základné funkcie, do ktorých nie je možné vstupovať ani ich nejako viac upravovať podľa svojho vkusu. Či už to bude nástroj od Yamahy alebo nejaké Casio, v cene 300 € sú to nástroje, ktorých účelom je pomôcť začiatočníkovi zistiť, či je hra na keyboarde pre neho naozaj to pravé.

  Preto doporučujeme, po dohovore s Vaším učiteľom, ktorý najlepšie vie, na akej úrovni ste a kam to smeruje – pouvažovať nad nástrojom vyššej triedy ako je napr. Yamaha PSR-S550, kde už sú použité oveľa lepšie zvuky, je možné vytvárať vlastné doprovodné štýly a dokonca nahrávať si vlastné skladby.

 16. janka píše:

  prosim poradte mi. kupila som z druhej ruky yamaha psr-79, mam knemu len navod v spanielcine a anglictine a slovencinu neviem nikde najst, aky je to nastroj pre zaciatocnika?co by ste mi onom mohli povedat? prosim o odpoved na mail, dakujem

 17. beny01 píše:

  Dobry den. Dcera navstevuje 2. rocnik ZUS hra na klavir, chcel by som sa opytat aky keyboard by ste nam odporucili pretoze s priestorovych dvovodov klavir nemozme kupit. dakujem

 18. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre začiatočníka v odbore klavír plne postačujú prenosné modely digitálnych pián

  Yamaha P-95

  ako aj modely od firmy Casio

  Casio PX-130

  Tieto modely majú vyváženú klaviatúru určenú pre klavírnu hru s 88 klávesmi. Modely od fy Casio sú drahšie ako Yamaha, lebo majú viac zvukov (16 oproti 10 u Yamahy) a vyššiu polyfóniu (počet súčasne znejúcich zvukov – 128 oproti 64 u Yamahy).

  Ešte upozornenie – priestor na umiestnenie piána so stojanom neskôr bude potrebné nájsť – klavírne skladby vo vyšších ročníkoch sa hrajú aj s použitím trojpedálu a ten je možné namontovať len na piáno so stojanom.

  Pre informáciu:

  stojan Yamaha L-85

  trojpedál Yamaha LP-5

  stojan Casio CS-67P

  trojpedál Casio SP-32

  S pozdravom

  tím Hudobnej poradne

 19. janis píše:

  D.den. Prosim Vas, aby ste mi poradili nejaky keyboard (príp. digitálne piáno) do 350 EUR, ktory by mal kvalitny klavirny zvuk. Nepotrebujem tam mat dalších 500 samplov, ide mi hlavne o ten zvuk klavira. Predom diky.

 20. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tejto cenovej kategórii sa nachádzajú digitálne piána, ktoré síce majú samplovaný zvuk klavíra ale nemajú kladivkovú mechaniku, takže hovoriť o piáne je vlastne pravda len polovičná.

  Napr. Yamaha NP-30 má zvuky nasamplované stereo technológiou Yamaha AWM (Advanced Wave Memory) ale v podstate aj keď je klaviatúra odstupňovaná, na kladivkovú sa nepodobá.

  Ak však na kladivkovej klaviatúre nezáleží, dostávame sa do úplne inej oblasti – do oblasti kvalitných zvukových kariet pre PC, samplov v počítači a MIDI klaviatúr.

  Týchto zvukových kariet, samplov a MIDI klaviatúr však je také množstvo, že sa do toho v rozsahu tejto odpovede nemôžeme pustiť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 21. Edmund píše:

  Dobrý deň, chcem od Vás radu , kde by som mohol kúpiť knihu aj s CD, kde by boli nahraté ukážky prstokladov pre hru na Keyboard ide o začiatočníka samouka.
  Na stránke You Tube sú takéto ukážky , ale v angličtine. Ak je možné rád by som kúpil viac, myslím pre jednotlivé ročníky ZUŠ. Zatiaľ v knihkupectvách som také knihy nenašiel.
  Ďakujem 27.11.2010

 22. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  skúste tu:

  http://www.noty-video.cz/klavir-a-klavesy

  ale v slovenčine či češtine to asi ani tam nenájdete.

  S pozdravom

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 23. Peter M píše:

  Poradte mi ako sa naucit hrat na klavesach?akordy ovladam len zakladne mne by to stacilo ale neviem sam kde dat aky akord (sám) inac z hranim by som nemal problem len ti akordy

 24. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  takto na diaľku to asi nepôjde – ideálne by bolo začať chodiť k učiteľovi alebo do Základnej umeleckej školy, kde by Vás naučili aspoň základy.

  V podstate je najlepšie začať hrať známe piesne – napr. aj ľudovky a meniť akordy podľa nejakého spevníka, kde je napísané kedy sa ktorý akord má zahrať.

  Skúste si vo vyhľadávači http://www.google.sk vyhľadať slová – spevník, akordy

  Na internete je aj veľa videí, z ktorých sa dá niečo naučiť, takže skúste vyhľadať na http://www.youtube.com tieto slová – keyboard lesson

  Niečo sa tam iste nájde.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 25. Andrea =D píše:

  Dobrý deň!
  Už asi rok a pol sa učím sama hrať doma na štvoroktávovom keyboarde, ktorý mám požičaný a už mi nestačí. Už do hry zapájam aj ľavú ruku a učím sa hrať už aj nejaké ťažšie skladby ako napr. od Vanesy Carlton a Thousand miles alebo slovenské pesničky ako Príbeh od Tiny a Rytmusa, Lietajúci Cyprián a iné. Chcem si kúpiť nový keyboard prípadne piáno, minimálne 6 oktávové. No tato hovorí, že sú to zbytočné peniaze za keyboard a že si mám hľadať nejaké lacnejšie a tak, aj keď od rodičov za to nechcem ani cent a peňazí mám našetrených dosť. Už som si aj vyhliadla celkom vhodný keyboard a tým je Casio wk 200, ktorý ma spomedzi tých všetkých najviac oslovil. A aj tato by sa s tou cenou zmieril, len neviem, či si nemám radšej kúpiť nejaké drahšie piáno alebo keyboard, lebo čo ak mi časom ani tento keyboard wk 200 nebude stačiť? Chcem vlastne taký keyboard alebo to piáno, ktorý by mi nejak vydržal do 18-tich rokov, kedy si už kúpim aké chcem piano. Môžem ostať pri tomto Casiu wk 200 alebo by ste mi vedeli poradiť aj nejaký iný keyboard/piáno?
  Vopred ďakujem.

 26. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  z Vašej otázky nie je celkom jasné, či by ste radšej chceli keyboard alebo digitálne piáno.

  Digitálne piáno má kladivkovú klaviatúru a keyboard nie. Piáno zase nemá funkcie keyboardu ako napr. automatický doprovod a má len niekoľko málo zvukov – klavír, elektrický klavír, čembalo, organ a to už je aj všetko.

  Ak Vám ide o klavírnu hru a nevyužívate funkcie keyboardu ako je automatický doprovod, potrebujete digitálne piáno. Ak naopak chcete na keyboarde hrať skladby s doprovodom všetkých nástrojov ako celá hudobná skupina, digitálne piáno na to stačiť nebude.

  Keyboardy v cenách okolo 300 € sú určené pre začiatočníkov na hranie skladieb s automatickým doprovodom – na takéto hranie stačia aj svojou výbavou a rozsah klaviatúry je väčšinou 61 kláves. Dokonca aj niektoré špičkové keyboardy ako je napr. Yamaha Tyros4 majú len 61 kláves.

  Je to preto, lebo tieto nástroje sú myslené hlavne ako “stroje na výrobu automatického doprovodu” a hráč pri hre klavírny rozsah nevyužíva.

  Casio WK-200 je vo svojej cenovej kategórii dobrý keyboard, všetky ostatné, ktoré sme s ním porovnávali boli v niečom slabšie – buď mali menej zvukov alebo slabšiu polyfóniu – napr. Yamaha Piaggero NP-V60, ktorý ale vraj má zase lepšie zvuky. Treba si to aj vypočuť, každému sa môže páčiť niečo iné.

  Tie keyboardy, čo sú o trochu lepšie sú zároveň aj drahšie (napr. Casio WK-500 ) ale v podstate poskytujú to isté – len toho poskytujú viac. Viac zvukov, viac štýlov, pár funkcií navyše.

  Nástroje z vyššej kategórie – workstationy – poskytujú viac možností, ale tie sú pre profesionálnych hráčov, takže aj ich cena je oveľa vyššia.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 27. Giovani píše:

  Dobrý deň. Rád by som sa vás opýtal ohľadom keyboardu Yamaha PSR S910, na akom princípe sa dajú vytvárať v stylecreatore tohoto nástroja štýly. Ďakujem

 28. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  Tvorba stylov uz je pomerne komplexna tematika a uplne jednoducho ju vysvetlit je zlozite. Urcite je dobre mat najprv zaklady a skusenosti so sekvencerom priamo v nastroji (mod “DIGITAL RECORDING” -> “SONG CREATOR”) – a to aj v rezime krokoveho zaznamu aj v rezime zaznamu v realnom case.

  Obecne a velmi zjednodusene povedane umoznuje STYLE CREATOR bud tvorbu stylov na zaklade uz existujucich stylov – to znamena ze si zoberiem napriklad part bicich z jedneho stylu a skombinujem ho s basovym partom z ineho stylu atd. Toto je pomerne jednoduche a nie je k tomu potreba ziadne dalsie znalosti s skusenosti. Zlozitejsia varianta je tvorba uplne noveho stylu tak povediac “od nuly”. Rytmicky part (2 bicie stopy – RHY1 a RHY2) su jednoduche: nastavi sa pocet taktov, kolko chcem, aby prave nahravana fraza tvrala (napr. 4 takty) a nahram pozadovane bicie.

  Zlozitejsie uz su potom melodicke party (BASS, CHD1, CHD2, PAD, PHR1, PHR2). Tie je potreba vzdy nahravat v konkretnej tonine, ktora sa nastavi na zaciatku – vsetky party samozrejme v rovnakej. A potom je potreba pohrat sa s nastavovanim parametrov, ktore urcuju najvyssi a najnizsi ton, ktory moze v danom parte zazniet – to kvoli prechodom z jednoho akordu na druhy – napriklad ked prejdem z akordu C dur na akord G dur, tak ci sa mi ma basovy part pretransponovat o 7 poltonov hore alebo o 5 poltonov dole alebo ci iba niektore tony pojdu smerom hore a niektore skocia potom o oktavu nizsie. Podobne nastavenia platia aj pre akordy lomene – s basovym tonom (C/G, C/E apod.).

  To je iba velmi jednoducho povedane. Tych veci a parametrov, co sa tam daju (a pre spravnu funkcnost celého stylu musia) nastavit je naozaj vela. A aby vlastny vytvoreny styl hral a znel dobre vo vsetkych toninach a pri vsetkych prechodoch, tak to chce uz naozaj trocha skusenosti.

  Video v anglictine, ktore dobre a jednoducho popisuje tie uplne zaklady, je tu: http://youtu.be/LECWCELEWYs

  Inak je to skor tema na nejaky seminar alebo workshop.

  S pozdravom

  Bc. Michal Jakub TOMEK
  Technická podpora Yamaha CZ & SK
  Yamaha Keyboard Endorser SK
  http://www.midit.eu

 29. patobeng píše:

  ahoj, chcem sa opytat ake by boli pre mna vhodne klavesy, ked som len taky amater

 30. tím Hudobnej poradne píše:

  Ahoj,

  klávesy sa delia na keyboardy a digitálne piána. Keyboardy sú určené na hranie pesničiek s automatickým doprovodom a digitálne piána sú určené pre hranie klavírnych skladieb.

  Keďže ste amatér a možno aj začiatočník, bude asi najlepší niektorý z lacnejších keyboardov. Tie najlacnejšie sú bez dynamiky, to znamená, že hrajú stále rovnako hlasno bez ohľadu na to, či hráč stlačí kláves silno alebo jemne.

  Ak by nevadilo, že kláves nemá dynamiku, tak je možné vybrať si niečo z týchto: http://www.bigmusic.sk/nedynamicke/

  Ak to má byť niečo z kategórie dynamických klávesov tak potom tieto: http://www.bigmusic.sk/dynamicke/

  Kľudne to môže byť aj keyboard z tých lacnejších, zvuky aj doprovodné štýly sú v nich urobené dobre a pre príležitostné amatérske hranie plne dostačujú.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 31. patobeng píše:

  ahoj, mohol by som sa spytat, aky je rozdiel medzi yamaha psr550 B a yamaha psr550 A, myslim si, ze z tych dvoch by som bral jeden klaves a ešte kolko takyto klaves stoji? dakujem

 32. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  tieto modely sa uz nevyrabaju, namiesto nich zacali vyrabat model Yamaha PSR-S650 – http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-s650?ItemIdx=1&id=12685

  Cena je momentálne 829 EUR.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 33. Peter píše:

  Zdravim, chcel by som sa spytat, som uplny zaciatocnik a dostal som ako darcek yamaha PSR-E403. Moja otazka znie ci sa da niekde nastavit aby som mohol ist este dolu s oktavou, pretoze zrovna vela pesniciek ktore sa mi pacia sa hraju dost hlboko a tieto klavesi maju len obmedzenu spodnu oktavu…

 34. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Yamaha PSR-E403 je keyboard, ktorý je prednostne určený na hru s automatickým doprovodom. Preto má klaviatúra len 61 klávesov a nemá basový rozsah, ale to je u tohoto druhu keyboardov bežné – aj profesionálne keyboardy ako napr. Yamaha Tyros4 majú len 61 klávesov.

  Keyboard je možné len preladiť o 1 oktávu ako celok funkciou Transpose – odkaz na manuál v angličtine: http://www2.yamaha.co.jp/manual/pdf/emi/english/port/psre403_en_om.pdf

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 35. HTML píše:

  Zdravím, chcel by som sa spýtať, či sa do Yamahy PSR e423 dajú stiahnúť aj nejaké iné štýly, poprípade či ten USB vstup slúži aj na USB kľúč, kde by boli uložené trebárs tie štýly a či by sa teda dalo hrať tak, aby tie štýly hrali z toho kľúča. Odpoveď poprosím do mailu, vďaka :]

 36. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  keyboard Yamaha PSR-E423 má USB vstup určený len na prepojenie s PC (USB to Host). Pre použitie USB kľúča by musela mať aj USB to Device, ale to nemá, takže tadiaľto cesta nevedie.

  Iné štýly si môžete stiahnuť z CD priloženého ku keyboardu z pripojeného PC po nainštalovaní programu Musicsoft Downloader, ktorý nájdete na priloženom Accessory CD-ROM.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 37. františek píše:

  Zdravim,chcem sa opýtať.Moja 7ročná dcéra ide navštevovat ZUS klavír.Neviem čo je lepšie DGX640 alebo YDP 141 alebo niečo ine.Neviem poradte mi.

 38. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre žiakov odboru klavír je veľmi vhodné digitálne piáno Yamaha YDP-141. Má kvalitnú klaviatúru a krásny zvuk klavíra a to všetko za výhodnú cenu. Pri modeloch nižšej triedy už kvalita klaviatúry a zvuku nie je taká presvedčivá.

  Yamaha DGX-640 je digitálne piáno doplnené o funkcie keyboardu – teda okrem zvuku klavíra je tam aj veľmi veľa ďalších zvukov a k tomu ešte aj funkcia automatického doprovodu v rôznych hudobných štýloch. Je to to najlepšie z “oboch svetov” – kladivková klaviatúra umožňuje výuku klavírnej hry a funkcie keyboardu zase udržia žiaka pri cvičení aj vtedy, keď sa mu nechce do cvičenia klavírnej techniky.

  Je len treba zvážiť, či to nebude príliš odvádzať od “naozajstného” cvičenia, ale to už záleží aj na motivácii žiaka, ukáže sa to až časom.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 39. Erika115 píše:

  Dobrý deň, potrebujem radu. :) Veľmi ma láka hrať na klavír ale do bytu sa nezmestí a preto chcem začať s keyboardom. Som úplny začiatočník a noty sa pomaly učím od základov. Aký keyboard by bol pre mňa vhodný max. do 220-250 €?
  Rozmýšľala som nad: Casio LK-240, Yamaha PSR-E333 a Yamaha PSR-E333 sada 2

  Ktorý z nich je najvhodnejší popr. ak nie mohli by ste mi poradiť ktorá značka je lepšia a aký typ? :) Vopred ďakujem! :)

 40. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak naozaj chcete hrať na klavíri, kúpou keyboardu to nevyriešite. Keyboard má “mäkkú” klaviatúru (soft touch), na ktorej sa nedá naučiť správna klavírna technika hry, na to je potrebná kladivková klaviatúra. Ak chcete hrať klavírne skladby, klaviatúra keyboardu nemá potrebný rozsah – 61 klávesov na keyboarde oproti 88 klávesov na klavíri.
  Kúpa keyboardu by sa mohla ukázať ako zbytočne vyhodené peniaze – zvuk klavíra na takýchto lacných keyboardoch je tiež “lacný” a pri hraní klavírnych skladieb nevyužijete automatický doprovod – čo je vlastne hlavná funkcia keyboardov. Preto zvážte, či by nebolo možné predsa len sa zamerať na digitálne piána, na ich prenosné verzie – tzv. stage piána, a z nich na tie, ktoré majú plný rozsah 88 klávesov, kvalitnú kladivkovú klaviatúru (http://bigmusic.sk/prenosne-stage-piana2/) Pozor, sú medzi nimi aj stage piána s keyboardovou klaviatúrou (Soft), ale tie nedoporučujeme – sú určené pre skúsených hráčov, ktorým ide o to, aby bol nástroj ľahký a dobre prenosný.

  Ak sa predsa len rozhodnete pre keyboard, zo začiatočníckych nástrojov doporučujeme nástroje zn. Yamaha, ktoré sú považované za štandard aj v hudobných školách. Musia mať dynamickú klaviatúru, ktorá reaguje na zmenu sily stlačenia klávesu zmenou hlasitosti. Zakúpením sady Yamaha PSR-E333 sada 2 budete mať všetko, čo pre hru na keyboarde začiatočník potrebuje.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 41. lukas píše:

  Dobrý den chcem sa spytať mám klavesy Yamaha PSR-E403 a neviem ako sa mam pripojit k PC mam to prepojene usb kablom a nacita mi to nie ako normalne klavesi ale ako tlaciaren a nemozem s tym nic spravit ..Dakujem


  tím Hudobnej poradne píše:

  Utorok, 15. Máj 2012 at 10:59

  Dobrý deň,

  doporučujeme odinštalovať ovládač klávesu, potom vyčistiť počítač pomocou programu Register cleaner a potom ovládač nainštalovať znova. Ovládač pre Yamahu PSR-E403 nájdete na http://download.yamaha.com/search/product/?site=usa.yamaha.com&language=en&category_id=16084&product_id=106906
  Najprv je potrebné ovládač nainštalovať bez pripojeného keybardu a až potom keyboard pripojiť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 42. lado-30 píše:

  Dobry den, chcel by som sa opytat ci nemate nejaky navod na yamaha psr 640 a tiez by som chcel vediet ci su to dobre klavesy.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 14. máj 2012 at 12:04

  Manuál na klávesy Yamaha PSR-640 je dostupný v angličtine na tejto adrese:
  http://www2.yamaha.co.jp/manual/pdf/emi/english/port/PSR740E.PDF

  stranka s manualmi Yamaha pre elektronicke hudobne nastroje je na tejto adrese:
  http://www.yamaha.co.jp/manual/english/search.php?div=emi

  Je to tam vo viacerych jazykoch, v slovencine zial nie, ci slovensky manual existuje, by snad mohli vediet na zastupeni Yamaha v Rakúsku – odtial sa riesia veci pre Slovensko

  http://at.yamaha.com/de/support/contacts/

  ci priamo ten formular:
  https://yamahaeurope.secure.force.com/webcase?lang=de&qxz=at

  Klávesy Yamaha PSR-640 sú už starší model keyboardu s 61 klávesmi a je určený na hranie skladieb s automatickým doprovodom, má veľa rôznych zvukov a doprovodných štýlov. Je to dobrý nástroj, na ktorom sa dá produkovať kvalitná hudba.

  S pozdravom

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 43. lukas píše:

  Dobrý den. Ovládač som si nainštaloval ale aj tak nemožem nic spravit vypisuje mi tu, ze nie som pripojený. Tak sa chcem spýtat, čo sa da po pripojeni na pc s tými klávesami vlastne robit, či sa my oplatí vôbec ničo s tým robit ? Ďakujem

 44. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  podľa manuálu (http://www2.yamaha.co.jp/manual/pdf/emi/english/port/psre403_en_om.pdf strana 86) je po pripojení k PC možné do PC zaznamenávať hru na keyboarde v podobe MIDI dát, alebo prenášať MIDI súbory. Ak chcete zaznamenávať hru, budete potrebovať program tzv. sekvencer. Ak chcete prenášať MIDI súbory, potrebujete program Musicsoft Downloader (http://www.yamahamusicsoft.com/software/msd550.exe).

  Všetky podrobnosti o pripojení keyboardu k PC sú uvedené v manuáli (str. 95), ktorý je na internete žiaľ dostupný len v angličtine, prípadne v iných svetových jazykoch.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 45. hack píše:

  zdravim, s kamosmi ideme hrat zaner drum and bass, cisto hudobne nastroje. Ja som klavirista a chcem si kupit keyboard a kedze mne vela nehovoria tie funkcie co su napisane k zariadeniu tak by som chcel nejake typy alebo rady od vas. Moja srdcovka si je kupit keyboard od firmy Nord aj ked cena je strasne vysoka no napriek tomu si ho chcem kupit no neviem ci vsetky funkcie vyuzijem a ci to pre mna nie je moc zbytocne drahe zariadenie ked profesional nie som a na klaviri hram aso 13 rokov. Skuste poradit, pripadne sa ma mozete na nieco opytat aby ste chapali co potrebujem. Dakujem

 46. Rosie8 píše:

  Dobrý deň,
  rozhodla som sa kúpiť si digitálne piano, ale keďže som úplný začiatočník a v tejto oblasti sa veľmi nevyznám, bola by som rada keby ste mi vedeli poradiť nejaké dobré digitálne piano s kladivkovou klaviatúrou a kvalitným zvukom klavíra. Rozmýšľala som o Casio CDP 120, ale ešte nie som rozhodnutá. Ďakujem za radu.

 47. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  dobré a lacné digitálne piáno neexistuje. Ak chcete kvalitnú klaviatúru a dobrý zvuk, cena nového digitálneho piána bude cez 700 €. Takéto piáno pre začiatočníka je napr. Yamaha YDP-141 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-141?ItemIdx=10&id=7180). S týmto piánom začínajú žiaci v hudobných školách a dobre si na ňom zahrá aj pokročilý hráč.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 48. Peter Marko píše:

  Dobry den ! Chcel by som si kupit dig. piano alebo keyboard, kedze som zaciatocnik tak by som sa chcel spýtat, ake oznacenie je ze to obsahuje aj biciu techniku mom. som v zahranici. Dakujem Peter.

 49. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  digitálne piána spravidla majú len zvuky klávesových nástrojov. Keyboardy hrajú všetky možné zvuky, medzi nimi aj zvuky bicích. Samozrejme, existujú aj výnimky, ako je napr. Yamaha DGX-640 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-dgx-640?=7051&ItemIdx=14) – keyboard s klaviatúrou digitálneho piána. Názov keyboardu ohľadom zvukov nič nenapovie, treba hľadať v popise zvukov výrazy ako Drum Kits, prípadne v slovenčine sady bicích nástrojov.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 50. Carry píše:

  Dobry den,
  chcel by som zacat hrat na klavesoch. Som uplny zaciatocnik, nikdy predtym som na ziaden klavesovy nastroj nehral. Mozte mi poradit nejake dobre zaciatocnicke klavesy? Rad by som experimentoval s efektami no chcel by som aj realny zvuk piana alebo husli. Vopred dakujem :)

 51. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  reálne zvuky sú samplované (nahrávané zvuky reálnych nástrojov) a na začiatočníckych klávesoch sú zvuky vytvárané umelo a lacno, preto začiatočnícke klávesy nemajú reálny zvuk piána, ani huslí. Čo sa týka experimentov s efektami, tiež to na začiatočníckych klávesoch veľmi nejde – na tých sú tak maximálne efekty ako dozvuk, echo (delay), chorus a to je už aj všetko.

  Takže v tomto prípade to skôr vyzerá na to, že by na experimenty bolo vhodnejšie použiť program do PC ako Cubase a v ňom spustiť VST virtuálny klávesový nástroj, s ktorým sa dá experimentovať podľa ľubovôle.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 52. Carry píše:

  mozem sa este opytat ked nie tie zaciatocnicke tak daju sa zohnat nejake kvalitnejsie klavesy aj s kvalitnejsimi zvukmi do 500 eur?

 53. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  klávesy v cene do 500€ sú určené na to, aby toho vedeli čo najviac za čo najmenej peňazí – teda aby mali veľa rôznych zvukov, ktoré nemusia byť úplne verné, aby mali veľa doprovodných štýlov, podľa možností aby umožňovali tvorbu vlastných štýlov alebo aspoň úpravu existujúcich štýlov a aby mali čo najviac ďalších funkcií. Ak hľadáte kvalitný zvuk, hľadáte v nesprávnej kategórii, bežný keyboard takéto požiadavky nespĺňa. Kvalitné zvuky sa začínajú vyskytovať napr. u klávesu Yamaha PSR-S650 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-s650?=12685&ItemIdx=36) – u Yamahy sú to zvuky nazývané MegaVoice, Sweet!, Cool!, Live!

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 54. Maroš píše:

  Dobrý deň!
  Ja by som sa chcel spýtať, aký je rozdiel medzi Yamahou PSR-550 a Yamahou PSR-650. Veľký alebo sú podobné? Rozmýšľam o kúpe ale neviem, ktorý nástroj mám kúpiť. Ďakujem

 55. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  jednoduchá odpoveď znie – tých 100€ navyše stojí za to priplatiť a kúpiť nový model Yamaha PSR-S650 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-s650?ItemIdx=1&id=12685).

  Keď sa na rozdiely pozrieme zbližšia, zistíme, že PSR-S650 má viac zvukov, má lepšie zvuky a medzi nimi sú dokonca aj “super verné” zvuky rady Mega Voices, ktoré poznáme zo série Tyros. To však nie je všetko – do internej pamäte o veľkosti 16 MB sa dajú nahrať ďalšie zvuky, ktoré ostanú v pamäti aj po vypnutí klávesu, prvý balíček zvukov od Yamahy je dokonca zdarma (http://cz.yamaha.com/cs/products/musical-instruments/keyboards/digitalkeyboards/arranger_workstations/psr-s650/?mode=model).

  PSR-S650 má aj viac doprovodných štýlov a rovnako ako zvuky, aj štýly je možné dopĺňať pomocou balíčkov Expansion Pack.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 56. Milan píše:

  chcem sa spýtať aký názor máte na keyboard Yamaha PSR s710. Nie som úplný začiatočník a momentálne vlastním CASIO WK200. Je v nich moc veľký rozdiel? Používam kláves hlavne doma.

 57. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  klávesy Casio WK-200 majú zopár výhod oproti klávesom Yamaha PSR-S710 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-s710?ItemIdx=0&id=5766), ale porovnanie týchto dvoch klávesov dopadne v každom prípade v prospech PSR-S710. Výhodou Casio WK-200 je napr. 76 kláves oproti 61 u PSR-S710, ale Yamaha má okrem klaviatúry aj kolieska Pitch Bend a Modulation. Hráč ich využije pri použití “super verných” zvukov Mega Voices známych z Tyrosu, ktoré robia z Yamahy úplne inú triedu klávesu ako je Casio.

  WK-200 umožňuje pripojiť mikrofón a to je často vyhľadávaná funkcia, ktorá umožňuje aj sampling nových zvukov, avšak aj na tom je vidieť, že PSR-S710 mieri skôr na (polo)profesionálov, ktorí pre svoje ozvučenie používajú PA aparatúru a zvuky samplované dynamickým mikrofónom priamo do klávesu by nepovažovali za dostatočne kvalitné pre svoju hudobnú produkciu.

  Zásadný rozdiel je aj v polyfónii – 48 u WK-200 (pre niektoré zvuky dokonca len 24) oproti 128 u PSR-S710. Yamaha PSR-S710 má viac doprovodných štýlov, viac zvukov, viac efektov, možnosť nahrávať produkciu ako audio súbor vo formáte .wav na USB zariadenie a prehrávať z USB .wav audio súbory, možnosť pripojiť na internet a sťahovať MIDI skladby zo stránok firmy Yamaha.

  Náš názor je, že rozdiel je veľký, Yamaha PSR-S710 prevyšuje Casio WK-200 po všetkých stránkach.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 58. Milan píše:

  A ešte jedna otázka. Porovnanie PSR-S710 vs. PSR-S650 . Sú porovnatelné, alebo je to moc veľký rozdiel?
  Ďakujem

 59. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  o Yamahe PSR-S650 sme písali tu: http://hudobnaporadna.sk/18/elektronicke-klavesove-nastroje-keyboardy-pre-zaciatocnikov/#comment-5634 a oproti PSR-S710 má zaujímavú výhodu v rozšíriteľnosti zvukov a štýlov pomocou balíčkov Expansion Packs od Yamahy. Porovnanie však vychádza lepšie v prospech PSR-S710 lebo napr. polyfónia PSR-S650 je len 64 tónov oproti 128 u PSR-S710, chýba aj samostatné koliesko Modulation, PSR-S710 má viac zvukov, štýlov aj efektov, viac možností ovládania štýlov (Single Finger, Fingered, Fingered On Bass, Multi Finger, AI Fingered, Full Keyboard, AI Full Keyboard). PSR-S650 neumožňuje nahrávať na USB zariadenie audio, len MIDI a z USB ani audio neprehráva, PSR-S710 má aj vstup pre externé audio zariadenie AUX IN.

  Organizácia displeja a ovládacích prvkov a celý systém u PSR-S710 je podobný vyšším triedam klávesov Yamaha, zatiaľ čo systém PSR-S650 vychádza z nižšej rady PSR-S550. Yamaha PSR-S710 je nástupný nástroj do poloprofesionálnej úrovne ale pre osobnú potrebu by mohla stačiť aj Yamaha PSR-S650.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 60. Carry píše:

  zdravim…asi som zle polozil otazku, prepacte. ..tymi zaciatocnickymi klavesami som mal namysli ze zacinam hrat.. chcel by som nejake normalne, poriadne klavesy …tak do tych 500 max 600 eur ….len podmienku mam ze musia mat solidnejsi zvuk piana …neviem pozeram sa po internetovych hudobnych obchodoch a nevyznam sa este v tych vsetkych parametroch a nechcem investovat do nejakej somariny.. budem Vam vdacny ak mi poradite ….dakujem

 61. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kvalitný zvuk klavíra sa dosahuje viacstupňovým samplovaním toho najdrahšieho koncertného krídla, aké dokáže výrobca keyboardu či digitálneho piána zohnať. Každý jeden tón (88 jednotlivých tónov) sa musí zahrať a nasamplovať v rôznych hlasitostiach – nie je to len jeden nahratý tón, ktorý sa ozve buď tichšie alebo hlasnejšie. Do zvuku klavíra patria ešte aj ruchy, ktoré sa ozývajú z mechaniky klavíra – zvuk stlačenia klávesu, zvuk pustenia klávesu, zvuk rezonancie strún, ktoré nie sú hrané ale rozoznejú sa po zahraní iných tónov – tieto zvuky/ruchy sú tak isto súčasťou zvuku kvalitného klavíra.
  Pre takýto zvuk musí mať kláves obrovskú pamäť, pretože sú to vlastne nahrávky a tie niekde musia byť uložené – u lacných klávesov sú sample jednostupňové alebo je zvuk tvorený umelo. Z popisu digitálneho piána Yamaha CLP-430 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-4302?ItemIdx=2&id=10083) by to malo byť jasnejšie – a to je len stredná trieda digitálnych pián, aj od toho existujú digitálne piána s kvalitnejším zvukom klavíra.

  Podľa toho čo píšete, nevieme zistiť, čo na klávese vlastne chcete hrať. Klávesy bežne delíme na keyboardy a digitálne piána, prípadne aj synetizátory. Keyboardy sú určené na hranie skladieb s automatickým doprovodom, tam v nižšej cenovej kategórii kvalitne samplovaný zvuk klavíra nehľadajte. Ak si kúpite lacnejšie digitálne piáno, určené na hranie klavírnych skladieb, napr. Yamaha P-95 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-p-95?ItemIdx=3&id=7041) získate kladivkovú mechaniku, zvuk klavíra nebude samplovaný až tak kvalitne ako je to vo vyšších radách – ale nebudú tam zase funkcie keyboardu. Písali ste, že chcete pracovať s efektami – na to je najlepšie softvérové riešenie, pretože lacné keyboardy to neumožňujú. V cenovej kategórii 500-600 Eur nástroje musia toho vedieť príliš veľa na to, aby sa do tejto ceny zmestil ešte aj kvalitne samplovaný zvuk klavíra, takže neostáva nič iné len sa s tým zmieriť alebo hľadať vo vyššej cenovej kategórii.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 62. Milan píše:

  Viete mi niečo povedať o YAMAHA PSR 9000, máte isto keyboard odskúšaný svojimi kolegami v tíme. Môže sa porovnávať s PSR 710 resp. PSR 650 ?
  PS: ešte stále som si nevybral.

 63. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  bola by veľká chyba dať peniaze za zastaralú technológiu, na ktorej je postavená Yamaha PSR 9000. Nemá USB, na prepojenie s PC je potrebné dokúpiť MIDI prevodník, na pripojenie externého disku využíva staré SCSI rozhranie, na prenos dát používa floppy diskety, nemá to reproduktory… Takto by sa dalo pokračovať ešte dlho, ale nemá to význam. Všetko, čo by mohla Yamaha PSR-9000 ponúknuť vo svojej triede klávesov už dnešné nové keyboardy robia lepšie, rýchlejšie a so zárukou – okrem 76 klávesovej klaviatúry, ale to zrejme v tejto triede klávesov nie je podstatné.

  Ešte treba uviesť, že Yamaha PSR-S710 ani PSR-S650 nemajú vokálny harmonizér, takže sa vlastne s PSR-9000 nedajú porovnávať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 64. Jago píše:

  Dobrý deň,
  dcéra začala chodiť do ZUŠ na keyboard a rozhodujem sa o kúpe nástroja. Odporučili by ste mi kúpu starého keyboardu od známeho Yamaha PSR 280 v cene okolo 100 Eur, alebo radšej kúpu nového keyboardu, napr. Yamaha PSR E333?

 65. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre výuku v ZUŠ je nevyhnutné zakúpiť nástroj, ktorý spĺňa súčasné nároky – a to znamená kúpu nového nástroja, najlepšie v nejakej sade s príslušenstvom (www.bigmusic.sk/yamaha-psr-e333-sada-2?ItemIdx=2&id=12126).

  Ešte k cene opotrebovaného klávesu od známeho – keby dal tento nástroj na internetový bazár, nikto ho nekúpi za viac ako 20€ – nie preto, že by to nebol vo svojej dobe dobrý stroj, ale je už dosť starý.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 66. David S. píše:

  Dobrý den,

  prosím o radu ohledně srovnání YAMAHY PSR 540 a E313.

  Doma máme PSR 540, která mi velmi vyhovuje. Přes týden jsem ale kvůli škole mimo domov a rád bych si na byt pořídil nějaký keyboard. A právě se mi naskytla nabídka na levnou E313.

  Jak je to třeba s nahráváním? Když E313 nemá disketovou jednotku ani výstup na nějaké USB? Budu velmi rád za nějaké srovnání zmíněných modelů.

  Velmi děkuji.

 67. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň

  Yamaha PSR-E313 umožňuje nahrať 5 skladieb do dvoch stôp (User 1–5: čísla skladieb 103–107) – avšak len do internej pamäte. Keyboard je možné aj pripojiť k PC, ale k tomu by bolo potrebné dokúpiť MIDI/USB prevodník ako je napr. Yamaha UX-16 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ux-16?ItemIdx=3&id=3976) a nahraté skladby zaznamenať do softwarového sekvencera v PC.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 68. Vierka píše:

  Dobrý deň, mám doma klávesy Yamaha portable grand DGX-205. Potrebovala by som k nim pripojiť mikrofón. Akým spôsobom by to bolo možné? Vstup na mikrofón tieto klávesy nemajú – iba výstup na sluchátka, pedál a mini USB na pripojenie k PC. Ponúkate nejaké zariadenie, cez ktoré by sa mikrofon dal pripojiť? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

 69. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na ozvučenie spevu / hlasu budete potrebovať samostatné zariadenie – do klávesov Yamaha DGX-205 sa mikrofón nedá pripojiť bez zásahu do zapojenia, ktorý by ale musel urobiť naozaj zdatný elektrotechnik.

  Odporúčame Vám pozrieť sa na reproduktory so zabudovaným zosilňovačom a vstupom na mikrofón ako sú napr. Behringer MS16 (http://www.bigmusic.sk/behringer-ms16?ItemIdx=0&id=4938)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 70. Belieberka píše:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať….aká je ľahšia pesnička na naučenie? Celine Dion-my heart will go on alebo Leonard Cohen-hallelujah???

  Vopred ďakujem za odpoveď.

 71. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na keyboarde je v podstate veľmi jednoduché naučiť sa akúkoľvek pieseň, pretože keyboard väčšinu hudby urobí za vás. Je to oveľa ľahšie, ako naučiť sa celú skladbu zahrať na klavíri, kde jeden hráč musí naraz zahrať celý doprovod aj s basom a k tomu aj melódiu.

  Takže sa treba len naučiť tých pár akordov a melódiu a smelo do toho.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 72. Aneta píše:

  Dobrý deň,
  Mám doma YAMAHU PSR-S710 a zajtra mám skúšku a potrebujem popis nástroja. Vedeli by ste mi prosím poslať menši popis ktorý by mistačil na písomočku?

  Vopred Ďakujem :)

 73. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  popis je na stránke:

  http://cz.yamaha.com/cs/products/musical-instruments/keyboards/digitalkeyboards/arranger_workstations/psr-s710/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 74. Ferko Mrkvička píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či existuje nejaký USB kábel na prepojenie keyboardu YAMAHA-E313 s počítačom.

 75. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  keyboard PSR-E313 je možné pripojiť k PC, ale keďže nemá USB port, len MIDI konektorý je potrebné dokúpiť MIDI/USB prevodník ako je napr. Yamaha UX-16 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ux-16?ItemIdx=3&id=3976).

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 76. eva píše:

  Máme nové piano pianonova HP 66. neviem či dcera niečo nestlačila, lebo 5 klavesov nám hrá vo vyššej tonine ako ostatne. Neviete mi poradiť čo sme mohli urobiť zle.

 77. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak tým istým zvukom, len vyššie hrá len 5 klávesov, vyzerá to skôr na chybu, než na funkciu, ktorú ste omylom zapli. Ak je to však posledných 5 klávesov, ktoré majú iný zvuk, môže to byť zapnutá funkcia split, ktorú vypnete podľa manuálu. Ak ho nemáte, bude potrebné obrátiť sa na predajcu, u ktorého ste piáno kupovali, pretože na internete tento manuál nie je dostupný.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 78. jurose píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Yamaha YDP S 51 WH, či je vhodne ho kúpiť pre žiaka, ktorý sa začína učiť hrať na klavír.

 79. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  digitálne piáno Yamaha YDP-S51 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-s51-wh?id=17556&ItemIdx=2) má kladivkovú klaviatúru Graded Hammer – čo je stredná trieda klaviatúr od firmy Yamaha a je vhodné aj pre začiatočníka. Samozrejme aj zvuk je kvalitný a určite bude vyhovovať aj časom, keď sa už zo začiatočníka stane pokročilý hráč.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 80. Camilo píše:

  Dobrý den chcel by som sa opýtať ako stiahnem samplované zvuky do tyros 2.

 81. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  aby ste mohli používať sample, bude potrebné rozšíriť pamäť RAM a nainštalovať vnútorný harddisk podľa tohoto návodu:

  http://www.psrtutorial.com/music/projects/T2HardDrive.html

  Potom podľa tohoto návodu sample upravíte a nahráte do Tyros2

  http://psrtutorial.com/MB/zips/Custom%20Voices.pdf

  Popis je uvedený aj v manuáli od strany 94: http://www.yamaha.com/yamahavgn/Documents/KeyboardsDMI/tyros2_en1.pdf

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 82. Betka píše:

  Dobrý deň,chcela by som sa spýtať aký by bol pre mňa vhodný keyboard,pretože som začala aj chodiť na umeleckú školu.Dakujem :)

 83. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  klávesový nástroj si vyberte podľa toho, čo chcete / budete v umeleckej škole študovať – teda aký je to odbor. Ak máte odbor klavír, kúpte si digitálne piáno s kladivkovou klaviatúrou 88 klávesov – napr. Yamaha YDP-142 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-142b?id=20272&ItemIdx=0).

  Ak je to odbor keyboard, teda hra skladieb s automaticky aranžovaným doprovodom budete potrebovať keyboard, určite s dynamikou, najlepšie nie úplne začiatočnícky, ale niečo aspoň pre mierne pokročilých, aby ste nemuseli po roku keyboard predávať a kupovať lepší – niečo ako Yamaha PSR-E433 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-e433?id=17500&ItemIdx=0).

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 84. Zoltán píše:

  Chcel by som sa spýtať, akým spôsobom sa dajú preniesť niektoré, alebo kompletné továrenské štýly z PSR 640 na PSR 1500, žiaľ som počítačový laik

  tím Hudobnej poradne píše:
  Streda, 2. október 2013 at 11:09 edit

  Dobrý deň,

  na stránke http://www.psrtutorial.com, sú k dispozícii štýly z rôznych nástrojov (rôzne modely od Yamahy, aj od iných značiek) prispôsobené pre použitie v keyboardoch Yamaha rady PSR. Pokiaľ ide konkrétne o Yamahu PSR-640, tak na tejto stránke síce nenájdete komplet továrenské štýly z PSR-640, ale nájdete tam komplet továrenské štýly z PSR-740 (vyšší model, ktorý obsahuje všetky štýly z PSR-640 plus ďalšie navyše).

  Priamy odkaz na stránku s komplet továrenskými štýlmi z PSR-740: http://www.psrtutorial.com/sty/yamaha/psr-740.html

  Odkaz priamo na zazipovaný súbor s komplet továrenskými štýlmi z PSR-740: http://www.psrtutorial.com/styles/psr-740/740-preset.zip

  Všetky tieto štýly zo zazipovaného súboru potom stačí rozzipovať a uložiť na USB kľúč a z neho priamo použiť v PSR-1500. Stačí potom vybrať priamo v PSR-1500 ľubovoľnú kategóriu továrenských štýlov (napr. BALLAD) a pomocou tlačidiel TAB (napravo u displeja) sa posunúť zo záložky PRESET cez záložku USER až na záložku USB. A tam už si vybrať z pripojeného USB kľúča konkrétny súbor so štýlom a priamo začať hrať (rovnako ako pri továrenskom štýle).

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 85. Monika píše:

  Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Potrebujem klávesy, ktoré by mi prehrali nejakú skladbu stiahnutu na USB v dobrej cenovej ponuke.Ďakujem

 86. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  otázku treba upresniť – klávesy môžu byť keyboard alebo digitálne piáno?

  Skladba stiahnutá na USB kľúči môže byť v rôznych formátoch, záleží to od toho, odkiaľ sa na USB kľúč dostala, či bola nahrávaná na klávese s USB vstupom vo formáte MIDI (inak aj SMF – standard midi file). Dalo by sa to zisiť aj podľa toho, na ktorom klávese bola skladba nahrávaná.

  Alebo je to audio vo formáte MP3, prípadne WAV nahraté na USB kľúč z počítača?

  Pokiaľ by šlo o MIDI súbor, je plno lacných keyboardov, ktoré by to vedeli prehrávať, u MP3 a WAV súborov je to už oveľa drahšie, prehrávajú ich len klávesy vyššej cenovej kategórie. Keď upresníte detaily, budeme vedieť odpovedať presne, aké sú možnosti.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 87. Monika píše:

  Chcela by som klávesy, ktoré by mi prehrali hudbu vo formate mp3, prípadne wav

 88. tím Hudobnej poradne píše:

  Funkciu prehrávača MP3 zvyknú mať hlavne tie drahšie modely – ako napr.

  Korg Pa900 (http://www.bigmusic.sk/korg-pa900?id=21606&ItemIdx=179),
  Roland BK-5 BK (http://www.bigmusic.sk/roland-bk-5?id=17644&ItemIdx=8)

  WAV prehráva napr. Yamaha PSR-S750 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-s750?id=17756&ItemIdx=0).

  Z tých lacnejších je to napr. Roland BK-3 BK (http://www.bigmusic.sk/roland-bk-3-bk?id=18808&ItemIdx=3), ktorý prehráva MP3 aj WAV.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 89. Rena píše:

  Dobrý deň, akým spôsobom prenesiem midi do PSR 433?

 90. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  aby ste mohli prenášať MIDI súbory, potrebujete program Musicsoft Downloader (http://download.yamaha.com/search/detail/?site=cz.yamaha.com&language=cs&category_id1=16277&category_id2=16084&product_id=1629835&asset_file_language=EN&asset_id=37192).

  Všetky podrobnosti o pripojení keyboardu k PC a práci s programom Musicsoft Downloader sú uvedené v manuáli s názvom Computer-related Operations, ktorý je na internete žiaľ dostupný len v angličtine, prípadne v iných svetových jazykoch. (http://download.yamaha.com/search/product/?language=cs&site=cz.yamaha.com&category_id=16084&product_id=1629835 )

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 91. maja píše:

  Dcéra sa prihlásila do hudobneho kružku na keyboard.Je uplná začatočníčka. P. učiteľ nas presviedča, aby sme kupili keyboard za 500 eur, a najmenej 6 oktavovy, zdôvodňuje to tým, že načo mame kupovat nejaky lacny a časom aj tak budeme kupovat drahy.… Zvažujem kúpu keyboardu,lenže sa obávam že tak ako mnohé iné deti, aj moju tohto času nadšenú dcéru časom omrzí hra na klavíri preto nechcem hned investovat do nejakého velmi draheho. Zaujímal by ma Váš názor – aký nástroj by bol vhodny pre začiatočníčku.

 92. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pri výuke hry na keyboarde je dôležité, aby nástroj poskytoval všetky funkcie, s ktorými počíta učebná osnova. To je hlavný dôvod, prečo učitelia odporúčajú zakúpiť nástroj na základnej začiatočníckej úrovni. Musí byť dynamický a to bývajú len tie 6 oktávové. Kvalitné značkové keyboardy v začiatočníckej úrovni sa dajú kúpiť už od 200€ – napr. Yamaha PSR-E343 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-e343?id=20772&ItemIdx=0), poprípade aj Casio CTK-3200 (http://www.bigmusic.sk/casio-ctk-3200?id=13698&ItemIdx=26)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 93. janka píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som vedieť váš názor na yamahu P35 pre dieťa v 1.ročníku ZUŠ. Hlavne či je /akustika/ postačujúci na hru na klavír perspektívne na ďalších 8 rokov vzhľadom na parametre ako polyfonia ….,alebo je vhodnejšie zvoliť napr P105.Ďakujem

 94. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Yamaha P-35 rozhodne nie je nástroj na 8 rokov ZUŠ, má polyfóniu len 32 hlasov. Vo vyšších ročníkoch bude žiak potrebovať trojpedál a ten sa k P-35 nedá pripojiť. Ideálna nie je ani P-105. K P-105 sa trojpedál síce pripojiť dá, ale cena, ktorú zaplatíte za prenosné piáno so stojanom a trojpedálom sa rovná cene neprenosného digitálneho piána ako je napr. Yamaha YDP-142 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-142b?id=20272&ItemIdx=0)a zvuk takéhoto piána je klavírnemu zvuku oveľa vernejší, pretože má oveľa väčšiu rezonančnú skriňu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 95. matus píše:

  Čo su xglite zvuky? Mam PSR E423

  tím Hudobnej poradne píše:
  Štvrtok, 28. November 2013 at 19:28

  Dobrý deň,

  XG je rozšírenie MIDI od Yamahy a zvyšuje nielen počet zvukov zo 128 na 600 ale umožňuje aj ovládať oveľa viac parametrov / vlastností týchto zvukov. Neznejú až tak dobre ako základné zvuky, ale zato je ich oveľa viac. XGlite je sada XG zvukov s obmedzeným počtom zvukov.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 96. donespanol píše:

  dobry den…. chcel by som vas poprosit o radu… Mam keybord Yamaha e413 a chcem sa vas spytat ci neviete kde by som kupil usb kabel na prepojenie s pc…. potrebujem ho na to aby som si dal do keyboardu nove styly…. kedze neviem okolo akej ceny sa pohybuje novy usb kabel tak by mohol byt aj pouzity ak o nejakom viete……budem vam velmi vdacny pretoze uz som presiel x stranok a x bazarov na internete a nikde som ho nenasiel…..a este by som sa chcel spytat aky je najlepsi free program na tvorbu vlastnych styloch… vopred dakujem za odpovede

 97. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  nepotrebujete na to žiadny špeciálny kábel, je to úplne bežný USB kábel, akým sa k PC pripája aj tlačiareň a kúpite ho v každom PC obchode. Budete potrebovať usb / midi ovládač a program Music Soft Downloader zo stránky http://cz.yamaha.com/cs/products/musical-instruments/keyboards/digitalkeyboards/portable_keyboards/psr-e413/ – záložka podpora.

  Vytvoriť vlastný štýl je veľmi zložité, ale základná informácia je, že štýly sú MIDI súbory a na ich úpravu stačí takmer každý MIDI sekvencer – napr. http://www.sonicspot.com/winjammer/winjammer.html ale aj iné. Manuál v angličtine http://www.jososoft.dk/yamaha/articles/Style_1.htm
  Jednoduchšie je nájsť cez Google už hotové štýly – súbory s príponou .sty, hľadajte – psr-e413 styles download

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 98. Rene píše:

  Dobry den, dcera zacala chodit na zusku na hodobnu a vybrala si klavir. Vedeli by ste mi poradit nejaky keyboard vhodny pre 7 rocne dieta zaciatocnicku? Dakujem

 99. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  keyboard je naprosto nevhodný nástroj pre výuku odboru klavír. Potrebujete digitálne piáno s kladivkovou mechanikou – a to bez ohľadu na vek žiačky. Na keyboarde sa klavírnu techniku hry nenaučí, len na digitálnom piáne s kladivkovou mechanikou. To potvrdí každý dobrý učiteľ odboru klavír – ale skutočný klavírista, nie nejaký keyboardista, ktorý nevie, o čom hra na akustickom klavíri vôbec je.

  Náš tip je YAMAHA YDP-142 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-142r?id=20270&ItemIdx=48)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 100. jakub píše:

  Dobry den som zaciatocnik a rozhodujem sa medzi dvoma verziami yamaha p 105 a yamaha p 155.Neviem ktore si vybrat.Je medzi nimi naozaj velky rozdiel.

 101. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak chcete digitálne piáno použiť na výuku klavírnej hry, budete časom v skladbách pre pokročilých potrebovať aj trojitý pedál, ktorý sa k P105 nedá pripojiť. Takže voľba je jasná – Yamaha P155.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 102. pavel píše:

  psr s 550, i když mám cd k tomuto nástroji, zdá se, že musicsoft downloader pro tento nástroj není. Pochopil jsem to správně?
  Díky za radu.
  Pavel

 103. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  podľa tejto stránky výrobcu skutočne PSR-S550 nie je medzi podporovanými modelmi:

  http://www.yamahamusicsoft.com/en/page/10

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 104. Mílius píše:

  Zdravím,

  chcel by som sa spýtať či existujú čisto iba klávesy, ktoré prepojím s PC?

 105. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  klávesy môžete pripojiť k PC cez MIDI / USB prevodník, vtedy sa klávesy dajú použiť ako ovládač virtuálnych hudobných nástrojov nainštalovaných v PC. Pre tieto účely sa používajú MIDI klávesy, ktoré nemajú svoje vlastné zvuky – niečo z tohoto oddelenia: http://www.bigmusic.sk/klaviatury/

  Ak chcete na PC nahrávať zvuk z klávesov, budete potrebovať externú zvukovú kartu, do ktorej pripojíte zvukový výstup z klávesov – z tohoto oddelenia: http://www.bigmusic.sk/audio-interface-zvukove-karty/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 106. róbert píše:

  Dobrý deň
  Chcel by som sa Vás opýtať ako sa dá uložiť zmena tóniny v midi file na keyboarde Yamaha PSR-S910? Ono sa mi dá zmeniť tónina každého midi súboru pred pustením, ale nedá sa mi tá zmena tóniny uložiť. Za odpoveď ďakujem :)

 107. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  väčšina klávesov nemá možnosť uložiť pretransponovanú skladbu do inej tóniny iba ju prehrať.
  Jediná možnosť je midi file transponovať a uložiť v midi editore v počítači a nahrať ho naspäť do klávesu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 108. Roman píše:

  Dobrý večer,chcel by som sa opýtať ako spustím styly ( rytmy ) cez usb na Yamahe psr s500 Ďakujem.

 109. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  keyboard Yamaha PSR-S500 nedokáže priamo použiť štýly na USB kľúči – hrať s automatickým doprovodom je možné len so štýlmi, ktoré sú nahraté v keyboarde.

  Pri nahrávaní štýlov do keyboardu postupujte podľa manuálu (http://www2.yamaha.co.jp/manual/pdf/emi/english/port/psrs500_en_om_a1.pdf) str. 78.

  Upozornenie – štýly musia byť na kľúči nahraté bez adresára, teda priamo v koreňovom adresári.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 110. Majko1963 píše:

  Mám kláves YAMAHA S750 na USB mám skladby v MIDI formáte a chcem ich dostať s klávesu do Cubase5 vo wav formáte. Ako postupovať, aby som to mohol stiahnuť s tými zvukmi nejako do PC. Ďakujem Majo

 111. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  MIDI súbory sú len údaje o tom, ktoré tóny a ktorými zvukmi boli zahraté – zvuk však neobsahujú. Ak chcete do PC dostať zvuky z Yamahy, jediná možnosť je nahrať to ako audio.

  Takže budete potrebovať zvukovú kartu USB aspoň s dvoma vstupmi a dva káble, ktorými pripojíte audio výstup keyboardu k zvukovej karte. Záznam samozrejme bude len stereo.

  Nahrávať v Cubase budete podľa týchto návodov:

  http://www.youtube.com/watch?v=A0HAjjQWAkM

  http://www.youtube.com/watch?v=gaBbRGr4cwY

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 112. jan píše:

  mam keybord casio ctk 3200 ,mam podklady/piesne/na usb kluci ,ako ich ulozit do keybordu a reproduktorovat ich,aby som mohol do nich spievat a hrat na keyborde

 113. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  keyboard Casio CTK-3200 nemá vnútornú pamäť pre užívateľské súbory, takže nie je možné do neho uložiť skladby z USB kľúča. Nemá ani vstup pre pamäťovú kartu, ani USB vstup pre USB kľúč, takže ani takto sa skladby do keyboardu nedajú dostať. Po pripojení k počítaču cez USB je možné skladby poslať do keyboardu, ale nedajú sa v keyboarde uložiť, je možné ich len cez keyboard prehrávať z programu v počítači.

  Do vnútornej pamäte sa dá uložiť 10 MIDI skladieb napr. na klávesoch

  Casio CTK-4200 (http://www.bigmusic.sk/casio-ctk-4200?id=13385&ItemIdx=10)

  alebo aj

  Casio LK-280 (http://www.bigmusic.sk/casio-lk-280?id=13700&ItemIdx=7)

  kde je aj možnosť prehrávania skladieb z pamäťovej karty SD.

  Aj vyššie rady klávesov, ako napr WK-6600 (http://www.bigmusic.sk/casio-wk-6600?id=21424&ItemIdx=0) prehrávajú skladby z pamäťových kariet typu SD.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 114. Nina píše:

  Dobrý den, chcela by som si kúpiť klávesy, no pri výbere zisťujem, že sa v tom vôbec nevyznám. Neoznačila by som sa za uplneho začiatočníka (do zuš som chodila 7 rokov na gitaru, takže niečo z hudobnej náuky viem) no výber klávesov je pre mna španielska dedina :D požadovala by som dynamiku klávesov, usb port (aby som to mohla napojiť do pc a prípadne s tým pracovať v nejakych programoch) a kedže to chcem hlavne na zábavu potešilo by ma, keby tam bola možnosť prepínania nástrojov- zvukov (sample?). Vedeli by ste mi prosím nejaké konkrétne klávesy odporučiť? Za všetky rady a tipy budem velmi vdačná.

 115. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  klávesy s dynamickou klaviatúrou, USB portom na pripojenie k PC a s možnosťou prepínania zvuku sú na trhu už od ceny okolo 150€:

  http://www.bigmusic.sk/fox-2176-usb?id=22739&ItemIdx=34
  http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-e343?id=20772&ItemIdx=1
  http://www.bigmusic.sk/casio-ctk-4200?id=13385&ItemIdx=0

  Sú to klavesy so slušným zvukom za ľudovú cenu, ktoré umožňujú hrať s automatickým doprovodom v rôznych rytmoch a hudobných štýloch. Zvuky v takejto triede klávesov nie sú samplované, sú tvorené umelo, ale sú pomerne verné.

  Mohlo by sa však stať, že budete chcieť viac možností – napríklad nahrávať svoju hru alebo prehrávať skladby v MIDI formáte, či dokonca skladby v MP3 alebo WAV formáte.Toto samozrejme lacné modely nedokážu a ak je šanca, že tieto možnosti využijete, oplatí sa priplatiť.

  Pár odporučení na vyššie modely keyboardov.

  http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-e433?id=17500&ItemIdx=1
  http://www.bigmusic.sk/casio-ctk-6200?id=18767&ItemIdx=0

  Yamaha PSR-S650 už má aj samplované zvuky – http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-s650?id=12685&ItemIdx=27

  V prípade, že by ste potrebovali odpovede na ďalšie otázky, sme k dispozícii.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 116. Ivo píše:

  Tyros 4 mi vypisuje : Custom Voice Memory Error. V com je problem prosim ???

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 26. Jún 2014 at 12:37

  Dobrý deň,

  pokial ide naozaj o Custom Voice (to znamena iba stavajuce zvuky s upravenymi parametrami a nie su to vlastne zvuky vyskladane z WAV alebo AIFF suborov v rezime VOICE CREATOR), tak u tych by naozaj nemal byt problem ulozit ich viacej do internej pamati (USER) nastroja. Zalezi vsak na zaplneni USER pamati ostatnymi datami (upravene styly, vytvorene MIDI subory, registracne banky atd.). USER pamat je sdielana pre ukladanie vsetkych tychto typov dat. Potom by som teda vyskusal zazalohovat vsetky data z USER pamati (MIDI, styly, registracie, …) bud na USB kluc alebo na interny harddisk. A potom urobit kompletny reset nastroja (respektive USER pamati) – v menu FUNCTION -> UTILITY -> SYSTEM RESET -> tu zaskrtnut vlavo dole polozky SYSTEM SETUP a FILES & FOLDERS a potvrdit tlacidlom „D“ (FACTORY RESET EXECUTE). Tym dojde ku kompletnemu vymazaniu USER pamati nastroja (ktora by mala byt teda predtym zalohovana na USB kluc alebo HDD – vid vysie). A potom bez nahravania akychkolvek dalsich dat do USER pamati skusit nahrat upravene USER zvuky.

  Pokial by sa vsak jednalo o vlastne zvuky (vyuzivajuce vlastne WAV alebo AIF vzorky), tak pre ich naciatnie je nastroj standardne vybaveny 4 MB pamati (co nie je vela a lahko sa tato pamat zaplni) a pre plnohodnotne vyuzivanie tejto funkcie je potreba doinštalovat pamatovy modul (FL512M alebo FL1024M).

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 117. Mili píše:

  Dobrý deň! Chcela by som sa spýtať, či je možné pripojiť ku klávesom “Roland BK-3 BK” mikrofón alebo nejako dosiahnuť, aby nahrávali môj hlas aj to, čo hrám. Vopred ďakujem!

 118. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Roland BK-3
  nemá vstup na mikrofón, takže nie je možné na tomto keyboarde nahrávať spev.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 119. Carry píše:

  Dobry den. Mam klavesy roland E-09 a chcem si k nim kupit sustain pedal, aby zvuk znel lepsie… Viete mi prosim poradit aky je najlepsi pedal a ci si vystacim len s tymto, pripadne co to znamena prepinanie polarity pedalu? dakujem

 120. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den

  sustain pedal sluzi na predlzenie tonu – teda zvuk je ten istý, ale doznieva pri stlačení pedálu dlho.

  Polarita na sustain pedale sa prepina preto, lebo vyrobcovia klavesov pouzivaju na svojich vyrobkoch rôznu polaritu vstupu na sustain pedál. Preto majú univerzalne sustain pedale prepinac, takze jeden pedal môžete pouzit na akykolvek klaves.

  Najlepší pedál je taký, ktorý dlho vydrží – na kvalitu zvuku pedál nemá vplyv. Z bežne dostupných môžeme odporučiť:

  http://bigmusic.sk/medeli-p80a?id=7108&ItemIdx=22
  http://bigmusic.sk/m-audio-sp-1-sustain-pedal?id=5269&ItemIdx=23

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 121. brano píše:

  Dobry deň, ja by som potreboval viac menej radu. Mam keyboard Yamahu psr-S910 a nefunguje mi voice control. Je tam 6 tlačitok a nedaju sa prepinat a samy od seba preskakuju na hocijake tlačitka. Dakedy sa to ustali a funguje prepinanie ako ma, čiže nechapem, čo to može byť za porucha. Prosim vas aspon daky naznak mi odpište, čo to može robit.
  Dakujem za odpoved.

 122. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  posielame Vám odpoveď od nášho špecialistu pre značku Yamaha:

  podla popisu to nevyzera na nejaku softwarovu zavadu, ale na hardwarovy problem. Takze jedine, co mozem v takom pripade odporucit je servis. Tam by mali preklepnut kontakty pod tlacidlami a zistit, ci to je iba mikrospinacami pod jednotlivymi tlacidlami, alebo ci to je vacsi problem niekde v zakladnej doske.

  U PSR-S910 som sa s nejakym podobnym problemom este nestretol, takze to tipujem skor na „vydrate“ kontakty na spinacoch.

  Servis na klávesy Yamaha robí firma Muzikservis:

  http://www.zoznam.sk/firma/77269/Muzik-Servis-Stefan-Biznar-Bratislava

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 123. Mato píše:

  Dobry den, chcem vas poprosit o radu pri vybere klavesoveho nastroja. Dcera navstevuje zus (klavir) a je cas kupy nastroja.na klasicky klavir nieje priestor ani peniaze, takze hladame prijatelnejsiu alternativu. Co by ste nam odporucili v spojeni digitalne piano s parametrami pianina a keyboardu a vystacilo by nam to na cele obdobie studia? Zamyslame sa nad dgx650. Ma nejaky arius funkcie keyboardu? Ake su rozdiely medzi radou arius a dgx 650? Clp 525/535 su asi drahsie pacil sa mi zvuk a vernost klaviatury klavira ale asi tieto funkcie keyboardu nemaju

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 25. November 2014 at 17:24

  Dobry den,

  ak máte zaujem o keyboard s tzv. kladivkovou mechanikou, Yamaha DGX-650 je tá správna voľba.
  Je to kombinácia digitálneho piana a keyboardu strednej kategórie. Yamaha Arius YDP-142 ma rovnakú klaviatúru ako
  DGX-650, ale nemá automatický doprovod, má menej zvukov, nemá pripojenie k PC cez USB a ani neprehráva wav formát hudobných súborov.

  Yamaha DGX-650 (http://bigmusic.sk/yamaha-dgx-650-wh?id=20774&ItemIdx=3) je najlepšia voľba digitálneho piana v kombinacii s keyboardom na trhu a bude to dobrá investícia aj pre cvičenie klavírnej techniky hrania.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 124. Gejza píše:

  Zdravím mám tyros 2 stiahol som si styly na USB z tyros 3 a ešte z iných problém má taký že sa mi nedajú spustiť nechcemi načítat vietemi poradiť ako by som mohol tie styly spustiť neviem co robiť vopred dakujem

 125. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  novšie nástroje (od Tyros3) používajú nový formát súborov štýlov (SFF2). Do staršieho formátu SFF1 je možné tieto súbory prekonvertovať pomocou programu:
  http://www.jososoft.dk/yamaha/software/sf2c/

  Len treba upozorniť, že pokiaľ zoberiem štýly z Tyros3, Tyros4, Tyros5, PSR-S950 apod., tak v prípade, že v danom štýle sú zvuky (alebo napríklad DSP efekty), ktoré Tyros2 nemá, tak daný štýl bude znieť inak (niektoré stopy nemusia hrať alebo tam budú hrať iné zvuky).

  S pozdravom

  Bc. Michal Jakub TOMEK
  Technická podpora Yamaha CZ
  WEB: http://www.midit.eu

 126. Jozef píše:

  Pozdravujem Vás! Potrebujem takúto radu: Chcem zakúpiť Yamaha MX 61. Pozrel som si manual na internete a zaujal ma arpeggiator list. Má 999 typov. Napríklad register gitary majú asi 85 typov ARP, string asi 60 atď. Ja teraz potrebujem vedieť, či napr. na gitaru môžem použiť všetky typy arpeggiatora to je 999 typov. Budem Vám vďačný za akúkoľvek odpoveď. Jozef

 127. Zuzana píše:

  Dobrý deň, potrebovali by sme radu ohľadne výberu nástroja k hre na klavír. Syn je prváčik v ZUŠ a z priestorových i finančných dôvodov si nemôžme dovoliť klasické piano.
  Aký nástroj by ste nám odporučili?
  Pokukávali sme po Yamaha P35…

  Ďakujem :)

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 25. November 2014 at 17:04

  Dobrý deň,

  ideálny nástroj pre žiaka ZUŠ je Yamaha YDP-142 – http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-142r?id=20270&ItemIdx=3
  Ak pokukávate po P-35, je to tiež dobrá voľba. Je to slušné digitálne piano. Zvukovo veľmi podobné modelu YDP-142.
  Musíme Vás však upozorniť, že tento model nemá v cene stojan ani trojpedál.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 128. katy píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať máme keybord YAMAHA-PSR-E413 keď nastavím doprovod tak stále v pozadí sú bicie neviem ako to mam nastaviť ďakujem

 129. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  doprovodné štýly sú robené tak, akoby hrala celá kapela, takže aj bicie. Ak teda tie bicie hrajú ako súčasť štýlu, je to tak správne. Ak ste svojou otázkou mysleli niečo iné, prosíme o upresnenie, v čom presne je problém.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 130. Anonym píše:

  Dobry den,

  chcela by som Vas poziadat o radu ohladom kupy klavesov alebo keybordu pre 3-rocne dieta, ktore je hudobne nadane. Nechceme kupovat ziadne hrackarske klaviry, ale nieco co by mohol vyuzit aj v buducnosti. Momentalne by ho vyuzival na tzv. muzikoterapiu. Dakujem

 131. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  typ klávesového nástroja závisí od toho, na čo ho žiak bude využívať. Ak bude chodiť do Základnej umeleckej školy na odbor klavír, bude potrebovať digitálne piáno s kladivkovou klaviatúrou. Konkrétny model závisí od rozpočtu, ktorý na to máte. Prehľad o cenách si môžete urobiť na stránke http://www.bigmusic.sk/neprenosne/

  Modely strednej triedy, ktoré spĺňajú aj nároky pre štúdium vo vyšších ročníkoch sú napr. od firmy Yamaha YDP-162, prípadne lacnejší model YDP-142.

  Ak to bude odbor keyboard, bude potrebovať keyboard s dynamickou klaviatúrou. Odporúčame pozrieť si vianočnú akciovú ponuku na http://www.bigmusic.sk.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 132. Marián píše:

  Dobrý deň, čo musí vedieť hrať doprovadzac na keyboarde akordy pravou rukou a ľavou rukou?

  tím Hudobnej poradne píše:
  Utorok, 30. December 2014 at 13:25

  Dobrý deň,

  ak by ste chceli hrať len doprovody, naozaj stačí vedieť akordy a automat v keyboarde sa už postará o doprovod. Ale na keyboardoch je to zariadené tak, že klaviatúra je rozdelená na niektorej note (funkcia split) a akordy určuje hráč ľavou rukou v ľavej časti rozdelenej klaviatúry a v pravej časti hrá pravou rukou sólovú linku, alebo dopĺňa tóny do harmónie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 133. albert píše:

  Dobrý deň.

  Je možné na klávesách Medeli MC49A,
  odstrániť automatické zvonenie,
  oznamujúce zapnutý nástroj?

  Vopred Vám pekne ďakujem!

  Albert

 134. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  táto funkcia – vypnutie oznámenia, že je kláves zapnutý – na modeli MC49A nie je dokumentovaná. Keyboard nemáme k dispozícii, takže nevieme zistiť, čo ako funguje. Skúste, či sa oznámenie neprestane ozývať, ak vypnete funkciu automatické vypínanie. Vypnite keyboard, stlačte prvý kláves vľavo a držte ho a zapnite keyboard.

  Okrem toho môžete skúsiť, či sa to náhodou nedá vypnúť tak, ako je to na digitálnych piánach Medeli, ktoré to umožňujú – možno motyka vystrelí. Tieto piána majú najvyššie C na klaviatúre vpravo označené slovom BEEP. Vypína sa to tak, že sa stlačí FUNCTION a pri tom sa stlačí kláves označený BEEP.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 135. Kris píše:

  Dobry den.Mame elektronicke piano Yamaha clp-535 a nejde funkcia song-neprehrava nahrate skladby ale displej ukazuje ze skladbu prehrava. Kde moze byt problem? Dakujem za odpoved.

 136. Peter píše:

  Dobrý deň,

  Hrám trocha na gitare ako samouk a rád by som sa začal učiť hrať na klávesy.
  Vôbec sa nevyznám v tom podla čoho vybrať. Chcel by som do toho investovať max 200€.
  Z ponuky si môžem teda vybrať napr. Yamaha psr e243 alebo e343, prípadne niečo z bazáru.

  Rozdiel medzi týmito dvoma som našiel len ,že vyšší model má viac zvukov a viac štýlov a ešte má AUX IN. Čo to reálne pre mňa znamená?
  O aké zvuky a štýly sa jedná?

  AUX IN mi umožní pripojiť napríklad mobil, ale na čo je to dobré? Bude mi hrať tá hudba namiesto z reproduktorov kláves namiesto z repráku mobilu?

  Aký je rozdiel pre začiatočníka a neprofesionála medzi týmito základnými modelmi a modelmi za 700€?

  Ďakujem pekne :)

 137. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  vzhľadom k tomu, že Yamaha PSR-640 je už poriadne starý nástroj, návod v slovenčine nemáme. Jediné, čo môžeme ponúknuť je manuál v angličtine na stránke http://download.yamaha.com/api/asset/file/?language=en&site=usa.yamaha.com&asset_id=35063 (Nahrávanie štýlu na str. 112 – 121) alebo stránky http://psrtutorial.com/lessons/tune/newStyle/index.html

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 138. Yamahapsr650 píše:

  Dobry den , zaobstaral som si yamaha psr650 a skusal som funkcie.
  Zozaciatku funkcie main variation / variancie A-D / fungovali normalne. Ale neviem ci som tam kdesi nieco nastavil ale prestalo mi to prebubnovavat napriklad u polky alebo walciku a v prirucke som sa nic nedozvedel. Mozte mi poradit, ci som tam nieco zle nastavil alebo nejake defaultne nastavenie ako sa robi? dakujem

 139. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v manuáli na str. 53 uvádzajú postup pre vymazanie užívateľských nastavení:

  1. pred zapnutím stlačiť a držať najvyšší kláves a zapnúť – vymazanie záložných dát

  2. pred zapnutím stlačiť a držať najvyšší kláves + 3 najvyššie čierne klávesy – vymazanie pamäte

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 140. turbos1 píše:

  dobry den chcem sa spytat vseobecne ,, co by ste mi poradili ak chcem zacat sam hravat svadby, aky klaves by bol na to vhodny,,
  dakujem pekne

 141. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  pre základnú hru s automatickým doprovodom by mal stačiť keyboard ako je napr. Yamaha PSR-E443 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-e443?id=24372&ItemIdx=0)

  Výkon (zvuky, štýly doprovodu) je samozrejme primeraný cene ale na začiatok to určite stačí. Neskôr uvidíte, či príjem z takéhoto hrania umožní prejsť do lepšej kvality zvuku a lepšie spracovaných štýlov – a teda či prejdete na kvalitnejší kláves, niečo z radu PSR-S750 alebo PSR-S950, či dokonca Tyros

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 142. peter píše:

  Dobrý deň
  Som začiatočník na keyboarde. Kúpil som si Yamahu psr – e333, ale nebol k tomu slovenský manuál. Chcem sa spýtať, neviete mi poradiť, kde by som mohol zohnať slovenský (popr.český) manuál k psr-e333 popr.poslať link, kde by som to mohol stiahnúť.
  dakujem.

 143. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  manuál zoženiete asi len od oficiálneho predajcu, takže treba navštíviť niektorého z predajcov na stránke:

  http://cz.yamaha.com/cs/dealers/?locale=cs_SK

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 144. peter píše:

  Dobry den. Chcem sa spytat je niekde k dostaniu elektronicka prirucka ( ucebna osnova) pre hru na klavesy pre zaciatocnikov? Mam totiz nad 50 rokov trochu to ovladam ale potreboval by som akordy a atd. Dakujem.

 145. Maťo píše:

  Dobrý večer prajem, chcel by som sa opýtať: Mám keyboard YAMAHA piaggero NP -V80 NP – V60 vedeli by ste mi poradiť, ako preložím do USB nahranú vlastnú skladbu na klavíri … ?

 146. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň Maťo.
  Yamaha NP-V60 je vybavená len USB TO HOST, takže sa dá spojiť s počítačom a zaznamenať si skladbu v programe ako MIDI file.
  Model NP-V80 má aj USB TO DEVICE takže je možné pripojiť USB kľúč a zaznamenať si skladbu vo formáte MIDI file priamo naň bez pripájania k počítaču.
  V obidvoch prípadoch ide o MIDI súbor, nie o zvukový záznam.
  Mohol by Vám pomôcť aj tento článok: http://hudobnaporadna.sk/599/midi-problem/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 147. Jozef píše:

  Pozdravujem tím Hudobnej poradne! Mám otázku, ktorá bude niekomu smiešna. Mám nový syntezátor Yamaha MX 61. Pre amatéra ako som ja je to slušná mašina dodaná s CUBAS-om. Problém je v tom, že neviem vypnúť dynamiku úderu. Niektoré klávesy majú na to osobitné tlačidlo. Dvakrát som prečítal manuál, pozrel manuál na CD, v nástroji som hľadal v menu- edit a nikde som to nenašiel. Neverím že sa to nedá. Ak viete, pomôžte mi prosím. Ďakujem Vám. S pozdravom Jozef

 148. gabikatar píše:

  Dobrý deň chcela by som poprosiť o radu. Na našom obecnom úrade majú elektronický klavír PianoNova HP-4-M ale niekde stratili užívateľský manuál. Chcela by som sa spýtať dá sa vypnúť mechaniky alebo ovládať citlivosť? Ak áno môžte mi poradiť. Ďakujem g

 149. Jojo píše:

  Dobrý deň chcem sa opýtať: Kúpil som si yamahu psr e 443 a chcel by som na nu nejaký štýl čardášu. Neviete mi poradit z kadial to stiahnúť? Dakujem.

 150. Milan píše:

  Zdravím, som dlhoročný klavirista, z dôvodu nedostatku miesta hrávam doma na Roland RD 300 GX a plánujem kúpiť keyoboard v cene cca 1000,- Eur ako druhý nástroj pre hranie na zábavách. Ako som už uviedol, s keyboardmi nemám žiadne váčšie skúsenosti a preto by som poprosil o Váš názor na to ktorý nástroj na “one man show” v uvedenej cenovej hladine by ste mi doporučili. Ide mi hlavne o intuitívnosť ovládania v reálnom case a o nenáročné ovládanie a pochopenie návodu, Vďaka za odpoveď. Čo tak sledujem, všetci sa prikláňajú k Yamahe a od Rolanda ma odhovárajú kvôli zložitosti ovládania, celkom sa mi zvukovo páčia aj Korgy, takže mám z toho guláš. Ďakujem.

 151. Ben píše:

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ohľadom keyboardu PSR E313. Používam rozhranie MIDI (kábel UX16) – Všetko funguje, prenos súborov, údajov o hre, až na jednu vec.
  …Niektorý súbor vo formáte „.sty“ sa vo funkcii StyleReg nezobrazí, aj napriek tomu, že sa nachádza vo Flash Memory v keyboarde, teoreticky sa potom nedá ani prehrať. Neviem prečo, podľa mňa by malo vypísať všetky súbory vo formáte „.sty“, ktoré sú v pamäti. Štýly sú nahraté profesionálmi, neobsahujú žiadne chyby. Prosím zdôvodnite mi prečo sa to takto chová. Prípadne možnosti ako to opraviť.
  …A ešte taká malá otázočka, niektoré štýly (súbor vo formáte „.sty“) sú v dvojnásobnom tempe. Napr: V keyboarde píše tempo 100, no v skutočnosti je to tempo 200.Potreboval by som prepísať len to číslo 100 na 200. Hľadal som na internete programy, v ktorých ba sa dalo zmeniť hodnotu tempa bez zmeny rýchlosti. Snáď ma chápete, čo tým chcem povedať. Veľa ľudí má s tým problém a ja som medzi nimi. Ďakujem za každú odpoveď.

 152. Rado píše:

  Dobry, kupil som si Midi klavesy M-Audio Oxygen 61 a po pripojeni k notebooku maju neskorsiu odozvu zvuku. Je chyba v nastaveni alebo v niecom inom (zvukova karta? ak ano aka je vhodna) dakujem.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Streda, 13. Január 2016 at 13:33

  Dobrý deň,

  prečítajte si naše odpovede na podobné otázky k téme MIDI problém… (http://hudobnaporadna.sk/599/midi-problem/)- ide o latenciu zabudovanej zvukovej karty:

  http://hudobnaporadna.sk/599/midi-problem/#comment-47955

  http://hudobnaporadna.sk/599/midi-problem/#comment-48140

  Zvukovú kartu si vyberte podľa rozpočtu v oddelení http://www.bigmusic.sk/audio-interface-zvukove-karty/

  Vždy pri tom hľadajte v popise produktu text: ASIO ovládač – to znamená, že je to zvuková karta s nízkou latenciou.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 153. July píše:

  Chcem sa opýtať aký je rozdiel medzi keyboardom Yamaha e423, Yamaha e433 a Yamaha s550. Ďakujem

 154. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  všetky tieto keyboardy sú už staršieho dáta, PRS-E423 je predchodcom PSR-E433, aktuálny model je YAMAHA PSR-E443. Aktuálny model k YAMAHA PSR-S550 je YAMAHA PSR-S650. Rozdiel medzi radou PSR-E4xx a PSR-S5xx (6xx) je v možnostiach, ktoré daný keyboard poskytuje. Nebudeme to tu rozpisovať podrobne, ale dá sa povedať, že čokoľvek dokáže PSR-E4xx, to dokáže keyboard z rady PSR-S oveľa lepšie. K hlavným prednostiam rady PSR-S patrí to, že je na nich možné vytvárať si vlastné doprovodné štýly.

  Technické údaje k spomínaným keyboardom nájdete na stránkach:

  http://cz.yamaha.com/cs/products/musical-instruments/keyboards/digitalkeyboards/portable_keyboards/psr-e423/?mode=model

  http://cz.yamaha.com/cs/products/musical-instruments/keyboards/digitalkeyboards/portable_keyboards/psr-e433/?mode=model

  http://cz.yamaha.com/cs/products/musical-instruments/keyboards/digitalkeyboards/arranger_workstations/psr-s550/?mode=model

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 155. befel píše:

  Dobrý deň, mám Yamahu S750 a neviem, ako zmazať záznamy na Registration Memory. Poraďte.

 156. Zdena píše:

  Dobrý den,
  mám key boerd Yamaha DGX-640.Jak lze nastavit plynulé přehrávání skladeb z kategorie SONG a z USB.Vždy se přehraje jedna skladba a přehrávání se zastaví.Děkuji za řešení.Zdena Slámová,Brno

 157. Michal píše:

  Zdravím chcem sa spýtať či je možné vymeniť mb ram 160 yamaha psr s770 za ram psr s970 ?

 158. andrej píše:

  ako vytvorit vlastny styl na yamaha psr S550

 159. Mino342 píše:

  Zdravim, moja 9-rocna dcera zacala chodit na keyboard pricom sme vo faze vyberu vhodneho nastroja. Ucitelka nam doporucila nieco z rady Casio alebo Yamaha. Kedze typov, funkcii,… je vela a recenzii vela pozitivnych aj negativnych tiez, neviem si vybrat. Zatial sa rozhodujem medzi Yamaha PSR E453 a Casio WK 6600. Vedeli by ste mi prosim poradit, ktory z tychto nastrojov by bol vhodnejsi pre zaciatocnika? Viem, ze rozdiel je v pocte klaves 61 vs 76…
  Tiez budem rad, pokial mi odporucite nieco aj vy. Chcel by som sa zmestit do 400 EUR.

  Vopred dakujem,

  Milan

 160. adalbert píše:

  Dobrý deň.

  Prosím Vás je možné skrátiť 5-oktavový Ashton AK 120 tak,
  aby manual mal len 4 oktavy a bol plne funkčný?
  Myslím odstrániť 5-tu oktavu zhora.
  Ďakujem za radu

  Adalbert

 161. Martin Kostilník píše:

  Dobrý deň
  Chcem sa opytat ako sa prepojí Yamaha PSR-S 910 s sibelius 6
  Ďakujem

 162. a píše:

  ahoj chcem sa opýtať ako sa dá na keyboarde E453 yamaha spustiť sprievod napr ,že si nastavím trmpet (trúbka) vo VOICE a vo STYLE si nastavím napr LATINO a ked spustím prehrat tak mi to tam bliká ale nehrá mi ten sprievod
  čo mám robiť

 163. Ludmila píše:

  Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Mám digitálne piano PInonova Hp66 a chcela by som presunúť skladby uložené na Piane do PC. V balení Piana bol usb kabel, ale ziadne instalacne cd. Ktorý program by mi to umoznil? Vdaka.

 164. MariaM píše:

  Dobrý deň prajem,
  kúpili sme Yamaha PSR E353 so stojanom (zubatým), ktorý sa nedá nastaviť pre 4ročné dieťa. Prosíme poradiť, či sa dá ku tomuto keybordu kúpiť Casio stojan, ak áno tak ktorý a či to bude dostatočne pevné spojenie …. aby nebolo možné zhodiť keybord zo stojana (pri tom pôvodnom sa keybord na stojane posúval veeeeľmi ľahko). Ďakujeme.

 165. mario píše:

  Dobry deň,chcem sa spytať aky mikrofon mam kupiť ku klavesom yamaha PSR K-1 alebo ake parametre pri kúpe pozerať pretože som kupil v elektro vraj univerzalny ale popis bol len k instalacii na pocitac a v klavesoch nefungoval a čiste nahodou som do vstupu na mikrofon zasunul stereo sluchadla a jedno sluchadlo fungovalo ako microfon a snimalo moj hlas ,čo sa mi zda až neuveritelne,nemôže byť zrada v klavesoch alebo som kupil zlý mikrofon,dakujem za odpoved

 166. wkm píše:

  Dobrý den chcela by som sa spýtat či je keyboard MK-922 vhodný aj pre začiatočníkov? Alebo aký iný by ste mi doporučili z tých lacnejších keyboardov ale aby to už malo aj niake tie funkcie… Dakujem

 167. Mhekbv píše:

  Pre zaciatocnika keyboard Yamaha f51 alebo fox163 ktory ma lepsie funkcie, ma krajsi zvuk… Ucitela mame.. dakujem :)

 168. Danka píše:

  Dobrý deň,
  kúpili sme elektronický klavír Schubert.
  Neviem, či je zle naladený od výrobcu alebo sa dá naladiť.
  Pri prepnutí napr. na orgán vydáva rôzne šumy a duní.
  Dá sa to odstrániť? V manuáli sa to neuvádza, prípadne
  akoby sa to malo nastaviť?

 169. Dia píše:

  Dobrý večer,
  Chcela by som sa opýtať či by ste mi vedeli povedať ako sa pripojí pedál na keyboard:CASIO CTK1150.
  Už vopred ďakujem.

 170. Patrikij píše:

  Dobrý deň,
  Chcel by som sa spýtať,že aký môže byť problém v elektronických klavesách,pretože som do nich zapojil 18V adaptér namiesto 12V.Nefunguje mi vôbec na nich zvuk.A keď zapnem tak ten displej slabšie svieti. Konkrétne mám Yamaha YPT-220.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

 171. Gagos píše:

  Zdravim chcel by som sa spitat mam yamahu s770 a natiahol som do klavesov ine zvuky pise mi natom zvuku pack ale mi to nehra a kamarat ma take iste klavesy a jemu to hra dakujem za odpoved.

 172. Mhekbv píše:

  Dobry den, chcem sa spýtať ci sa dá samostatne dokúpiť do keyboardu yamaha mikrofon.. tak aby ked hram som mohla spievať pretoze ked hram a spievam samostatne nie je ma dobre pocut, snáď ma chapete. A ak by sa to dalo dokupit neporadite mi niaku stranku? Ďakujem

 173. Radoslav píše:

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať kúpil som si keyboard Casio LK-160 lighting system.Neviem či sa dá nejakým spôsobom dostať nejaké pesničky do nástroja z notebooku.Hrávam ich tak trochu podľa sluchu no niektoré nástroje tam dajú dosť zabrať pretože tie tóny tam akosi hľadám keďže zmena nástroja tiež nieje zrovna ľahká.Ďakujem.

 174. Zeman píše:

  Dobrý deň chcel by som sa opýtat či sa na yamahe s650 dajú v hudobnom štýle meniť nástroje ďakujem

 175. Ivana V píše:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat vlastním kláves Yamama PSR-9000 a nevím jak na nich vypnout melodickou linku při midkach. Můžete mi prosím někdo poradit?
  Dekuji

 176. Wiliam Szirmai píše:

  Dobrý deň.
  Mám YAMAHu NP-V80, ku ktorému je možné pripojiť USB kľúč. Rád by som rozšíril možnosti uloženia rytmov v nástroji pomocou tohoto USB. Je možné na tento USB kľúč prepísať rytmy z bánk nástroja (4×8=32) následne ich odmazať tým dostať v nástroji ďaľšie miesto pre uloženie nových rytmov, resp. spúšťať rytmy priamo z USB ?
  Ďakujem za odpoveď.

 177. Pedro píše:

  Pozdravujem rozmýšľam, že si kúpim klaves z druhej ruky Yamaha psr 740 prípadne psr 1500 potreboval by som malú radu aké sú výhody týchto keyboardov ? Chcel by som to využiť na hranie slagrov ale aj v kapele rock pop. Ďakujem za odpoveď .

 178. Dominik píše:

  Dobry den .Chel by som si kupit klaves len si neviem vybrat medzi yamaha prs s750 alebo korg pa600 môžte mi poradit ktore su lepsie . Dakujem

 179. Ivana píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať aky by bol najlepší keyboard. Študovala som ešte pred 10 rokmi na ZUŠke, avšak ako dieťa má to aj rýchlo omrzelo, následne som svoj keyboard predala. Momentálne by som si chcela kúpiť keyboard na ktorom by som ďalej pokračovala, ale zároveň by som chcela aby bol aj trošku pre začiatočníkov, lebo ešte jeden člen rodiny by mal záujem sa učiť hrať na tento nástroj. Aký by ste poradili ?

 180. Jozef píše:

  Dobrý deň chcel by som sa spýtať aké súbory prehráva Yamaha psr 1500… prehrá mi aj WAV súbor či iba midi súbor z USB….

 181. milos píše:

  dobry den stem spytat mam casio ctk 6200 tiahol som stili y pc na sd kartu stale mi vypisuje no data

 182. Jano píše:

  Dobrý deň, chcel by som žene kúpiť klavír pre začiatočníkov, možno aj z bazáru. Vedeli by ste mi poradiť na čo treba dávať pozor pri kúpe takéhoto piana? Do 500 euro. Dakujem
  Jano

 183. laura3 píše:

  Dobry deň,

  chcela by som vás poprosiť o radu pri výbere digitálneho pianina.

  Môj syn chodí 6 rokov na klavír. Doma máme klasické pianino August Forster, na ktorom je zvyknutý hrať. Nakoľko však už začal komponovať vlastné skladby a buhužiaľ veľa z nich po čase nevie zopakovať, začali sme riešiť kúpu digitálneho piana, ktoré by skladby nie len nahralo, ale by ich dokázalo aj zapísať do not, petože syn to sám nezvládne.

  Vedeli by ste mi prosím v tejto súvislosti poradiť, ako to riešiť? Existuje nejaké pianíno, ktoré skladbu nie len prehrá ale aj zapíše do nôt. resp. je to potrebné prepojiť s pc a existuje na to nejaký program?

  Hľadáme niečo do 1500 Eur. Klávesy by mali mať podobný odpor ako klasické pianino, detto zvuk.

  Vopred ďakujem za radu .

 184. Andrea píše:

  Dobrý den, potrebovala by som poradiť. Dcérka začala hrať na klavír., učiteka nám kázala kúpiť digitálne piano clavinova., vôbec neviem čo mám kúpiť, viete mi v tom poradiť

 185. gabika píše:

  dobrý deň, chcela by som sa spýtať dcéra by chcela keyboard , úplný začiatoční, ktorý by ste mi odporúčili ?

  Ďakujem

 186. gabika píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať, dcéra by chcela keyboard , úplný začiatočník, ktorý by ste mi odporúčili ?
  Ďakujem

 187. peter píše:

  Dobri den chcem sa spitat casio wk3300 chcem stiahnut štýly no nedari sa my najst stranku a takisto manual cz sk Dakujem

 188. Jano píše:

  Chcem sa opýtať, ako opäť zapnúť zvuk na klavesoch fox ark 168,ktorý synovec čímsi vypol – čosi tam postláčal a nejde zvuk. Ďakujem.

 189. DeborahWah píše:

  Petal, reed, metal, tonal drums. The instrument is unambiguously tuned. It goes calmly with the flute, piano, guitar. To work hand in glove an awesome agent that recently appeared – the Petal tone colour drum, universally known as a “glucophone” (felicity, emission), a meaning of lilt is enough.
  His sound is actually mystical. And you can learn to give it in honourable a not many minutes – the predominant matter is to fitting learn how to cudgel on metal tongues, and it ever sounds magical.

  I invite you to visit my area: http://steel-tongue-drum.info

 190. vilo píše:

  Dobry den viete mi poslat manual v CZ PDF pre Clavinova Yamaha CVP-403PE , dakujem

 191. Milan píše:

  Vlastním roland Bk 3 a na klávesy mi prestal fungovať zvuk cez reproduktory aj cez sluchatkovy výstup, ostatne zdá sa funguje. Neviete mi poradiť čo s tým, či má zmysel riešiť opravu a kde sa prípadne dá zohnať náhradna súčiastka. Prípadne nejaký servis. Ďakujem za pomoc.

 192. Jozef píše:

  Pozdravujem !určite odborníkov,čítal som odpovede pre iných-super.Mám
  absolvovaný zakl.hudobnú naúrovni stred.akordeon 4roky.Zaujímajú ma
  keyboardy ako potencialný kupujúci.Mám Shuberta key už mi je asi !malý”
  mam otázku prosím o radu aký je základný-zásadný rozdiel medzi Yamaha PSRradou /neskutočné množstvo/ A Yamaha Tyros 2.3.4.5 atď
  ešte poprosím nazor na Tyros 4 jeho možnosti využitia možno aj spôsob.
  Doporučenie nákupu kamenny obchod-alebo nebojsa aj cez Bazos-použitý.
  Ďakujem ak pomôžete!!!

 193. robert píše:

  chcem sa opitat ako sa robia prechody na psr s550…. nepočut my cinel ked ho robim

 194. Miroslav píše:

  Potrebujem nahrať na disketovu mechaniku pre klávesy Roland e 60 ľudové piesne podľa môjho výberu a hity. Ponúknite dohoda istá. Môj tel. 0944 789 509.dakujem.

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin