Single snímače – brum a pískanie

Zdravim, mam Fender stand. strat. Mexiko, su na nom 2 x single a 1 x HB Shadow sh661 pri kobylke. Pri cistom zvuku je vsetko o.k. vo vsetkych polohach. Pri skreslenom mi vsak single brumia, az napiskavaju, a preto musim dat prepinac uplne dolu na ten HB, a vtedy je to o.k. Zvuk je vyborny, to ano, ale rad by som si obcas zahral aj na vsetkych snimacoch sucasne, pre hutnejsi skresleny zvuk! Zaujima ma, ci je to normalne, alebo porucha. Ak je toto normalne, tak ako potom funguje gitara v skreslenom stave, ked ma iba single snimace…

Inak gitarka fantasticka po vsetkych strankach, je to vydareny Mexican, mal som stastie. Ale toto ma velmi zaujima.

Dakujem za odpoved, Zdeno.

Odpoveď z Hudobnej poradne:

Dobrý deň,

Všeobecne platí, že každý snímač elektrickej gitary zachytáva elektromagnetické vlny z okolia. Teda aj sieťový brum – napr. z nekvalitného elektrického rozvodu alebo niekedy dokonca aj rádiové vlny, ktorými je šírené vysielanie rozhlasu. Vo zvuku jednocievkových snímačov (single) je počuť viac rušenia ako vo zvuku dvojcievkových (humbucker). Kvalitné značkové single snímače sú na to menej náchylné ako tie ostatné – dá sa to ovplyvniť viacerými spôsobmi, napr. drôt v cievke snímača môže byť navinutý pevnejšie, vnútro snímača môže byť zaliate do parafínového vosku, cievka snímača môže byť ovinutá medenou fóliou – ale ani tak sa v singloch brum nedá odstrániť úplne.

Čiste teoreticky – brum by sa dal odstrániť úplne len v prípade, že by priestor, v ktorom sa gitarista nachádza bol elektricky tienený – to by znamenalo, že priestor by fungoval ako Faradayova klietka (Faradayova klietka wikipedia) a ani v priestore samotnom by nesmeli byť žiadne zdroje rušivých signálov – najznámejšie zdroje brumu v bežnej domácnosti sú zle urobené elektrické rozvody, PC monitory, televízory, transformátory – sieťové adaptéry.

Na takéto ideálne podmienky však môžeme rovno zabudnúť a tak teda musíme hľadať iné spôsoby, ako brum potlačiť.

Ak je vo zvuku rušenia (brumu) príliš veľa, dôvodom môže byť aj to, že elektronika v gitare nie je dobre “odtienená”. Priestory – dutiny v tele gitary, v ktorých sú snímače, potenciometre – a vôbec všetky dutiny v gitare, ktorými vedú drôtiky od potenciometrov ku snímačom majú byť natreté špeciálnou farbou, ktorá vedie elektrinu alebo bývajú oblepené medenou (alebo aj hliníkovou) fóliou. Aj plastové kryty týchto dutín by mali byť takto ošetrené. Tento vodivý povrch má byť pripojený na takzvanú elektrickú zem – tak je po uzavretí dutiny krytom elektronika gitary tienená – rušivé signály sa do kovom obložených priestorov nedostanú. Treba zistiť, či je gitara takto ošetrená a ak nie, zvážiť, či by stálo za to, túto úpravu urobiť.

Aj na Slovensku sa dá v špecializovaných obchodoch (aj v e-shopoch) zohnať grafitový sprej Graphit 33 zn. Kontakt Chemie, ktorým by sa dali dutiny v gitare ošetriť.

Graphit 33 (Kontakt Chemie)

Bolo by potrebné nastriekať aspoň zo 3 vrstvy, medzi vrstvami nechať dobre zaschnúť. Ako pri striekaní farby, tak aj tu treba okolité miesta gitary poriadne zakryť maskovacou lepiacou maliarskou páskou, tak aby sa sprej dostal len do dutín a nikam inam.

Výsledok by mal vyzerať nejako takto:

Obrázok z fóra
www.strat-talk.com

Ďalšia možnosť je použiť hliníkovú (alebo medenú, ak zoženiete) fóliu a elektricky vodivé lepidlo WireGlue (možno ho kombinovať s epoxidovými lepidlami) a všetky dutiny v gitare a aj kryty týchto dutín z vnútornej strany oblepiť fóliou.

Wire Glue - elektricky vodivé lepidlo

Výsledok by mal vyzerať nejako takto:

Obrázok z fóra

16 x otázka k článku “Single snímače – brum a pískanie”

 1. emilio píše:

  Dobryden, chcem sa opytat, ci vzdy musi by struna priamo nad polovym nadstavcom, lebo po vymene snimacov nemam spodne struny nad polovymi nadstavcami ale 3mm pod nimi. Dakujem. Emilio

 2. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  3 mm už je naozaj dosť, bežne struny prechádzajú aspoň veľmi blízko popri nástavcoch, aj na gitarách, kde to úplne presne nesedí. Ale – môže to byť problém a nemusí. Vždy sa treba orientovať sluchom – ak to problém je, bude to počuteľné na čistom zvuku bez skreslenia, struny mimo budú hrať tichšie, možno budú hrať “matnejšie” oproti ostatným strunám. Môže sa stať, že hlasitosť jednotlivých strún nebude vyrovnaná, ale naozaj to treba popočúvať, či je to naozaj tak.

  Záleží aj od snímača, aké silné magnetické pole je okolo jednotlivých pólových nástavcov – na singloch to počuť viac, na humbuckeroch menej. Podľa toho, ktorým smerom je struna posunutá – môže to byť problém aj pri bendingu – vyťahovaní strún, lebo ak sa struna od nástavca ešte viac vzdiali, môže sa strácať tón.

  Ale – ak sa to nedá rozoznať sluchom, netreba sa tým zaťažovať, pozrite sa ako to vyzerá na gitare Eddieho Van Halena :-)

  Eddie Van Halen - detail snímačov 01

  Eddie Van Halen - detail snímačov 02

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 3. Slavomir píše:

  zdravim chcem sa opytat mam snimace duncan designed na jacksone dinky 2 a je to normalne ked mi obidva single snimace pritahuju struny ako magnet? myslim ked strunu uplne povolim a mi ju pritahuje je to normalne? mal som nejaku zakladnu ibanez rx40 a na nej sa mi to nestavalo ze by to fungovalo ako magnet

 4. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  snímače sú vyrobené z magnetického jadra, na ktorom je navinutá cievka. To, že snímač priťahuje kovové predmety je úplne normálne.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 5. frenki31 píše:

  Zhánam snímač zvuku kompatibilný z fujarou.Prosím o radu kde by som ho mohol kúpiť.Ďakujem.

 6. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den, snimac na fujaru ako taky neexistuje.

  Odporucame Vam mikrofon pre dychové nastroje s husim krkom.

  Napriklad Beyerdynamic OPUS82set – tento mame vyskusany prave na fujare a je to velky pomocnik s dobrym zvukom.

  Odkaz na stránku výrobcu: http://mail.beyerdynamic-usa.com/com/product/sheets/d796.php3

  V prípade záujmu je možné mikrofón zakúpiť v BIG MUSIC – kontaktné údaje: http://www.bigmusic.sk

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 7. adam píše:

  Dobrý deň, mám jednu ozázku. Mám gitaru Squier Bulllet Stratocaster (3x Single snímače), viem, nie je to kvalitná gitara, ale na lepšiu nemám a prednedávnom sa mi stal problém. V jacku sa mi pretrhli tie 2 kontaktné kábliky čo sú tam, tak som ich tam priletoval. Ked som však zapojil gitaru do komba aj pri čistom zvuku strašne brumela a chrčala, až to prehlušovalo zvuk gitary. Pri skreslenom ani nehovorím. Tak som to skúsil preletovať ale stalo sa to isté. Je to ešte napraviteľná vada, alebo s tým už nič nespravím?

 8. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  otázka znie – čo myslíte pod pojmom jack? Ak je to koncovka kábla, ako by to bolo správne, v gitare by žiadna chyba byť nemala. Nemohlo sa stať, že ste drôtiky v jacku navzájom zamenili? V gitarovom kábli má byť tienenie (ovinutie) priletované na telo jacku, teda na zem a živý vodič – ten je v strede má byť naletovaný na špičku jacku.
  Určite to nie je žiadna nenapraviteľná vec, stačí, aby sa na to pozrel niekto, kto tomu rozumie z technického hľadiska. Ak nikoho takého nepoznáte, pošlite fotky na info@bigmusic.sk, radi sa na to pozrieme.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 9. Jozef-Gitara píše:

  Zdravim,chcem Vas poprosit,totizto mam el.gitaru IBANEZ typ RG a mam problem s nastavenim vysky strun,mozno by bolo treba aj s hmatnikom nieco urobit.Ked ich dam do polohy aby to ako tak hralo,tak mi struna/G/drni.Mohli by ste mi niekoho poradit aby sa na to pozrel?

 10. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  podľa popisu to vyzerá na nesprávne nastavenie krku. Neodporúčame v tomto experimentovať, ak máte možnosť, doneste gitaru k nám do BIG MUSIC v Banskej Bystrici, kde Vám ju profesionálne zoservisujeme.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 11. Rastislav píše:

  Zdravím, chcem sa spýtať aká je vhodná dĺžka nástrojového kábla ku gitare s pasívnymi snímačmi.

  Dík, Rasťo.

 12. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  žiaľ, na takto položenú otázku sa nedá odpovedať konkrétnym číslom.

  Gitarový kábel patrí medzi veci, ktoré tvoria zvuk elektrickej gitary – teda rovnako ako snímače, typ zosilňovača, reproduktor, typ / konštrukcia reproboxu. Výsledný zvuk záleží od celého reťazca – ten istý gitarový kábel ovplyvní zvuk inak, keď cezeň hráme na gitare Fender Stratocaster so singlami do zosilňovača Fender Twin – a inak, keď hráme na Les Paule do Marshallu. V zvukovom reťazci zvuku elektrickej gitary sa dejú rôzne čudné veci, ktoré je lepšie analyzovať a hodnotiť sluchom ako chcieť ich presne analyzovať teoreticky.

  Akýkoľvek gitarový kábel orezáva výškové frekvencie – keďže však bez kábla to nejde (teda ak nechceme použiť vysielačku) musíme sa s tým zmieriť. A vlastne to až tak veľmi nevadí – v gitarovom zvuku prílišné výšky aj tak nepotrebujeme a zvuk počúvame cez gitarový reproduktor, ktorý je stavaný na stredové frekvencie – do nejakých 5-6 kHz – a výškové frekvencie neprenáša.

  Z toho vyplýva, že káble majú oveľa väčší vplyv na zvuk basgitary ako na zvuk elektrickej gitary, pretože vo zvuku basgitary sú výškové frekvencie potrebné, aby neznela tupo – preto bývajú na basgitarových aparátoch aj výškové reproduktory.

  Miera vplyvu kábla na zvuk gitary závisí od toho, akú má kábel tzv. kapacitanciu – vyrábajú sa aj špeciálne káble s nízkou kapacitanciou, ktoré pri tej istej dĺžke prenášajú výškové frekvencie oveľa lepšie ako bežné káble. Sú to niektoré z tých superdrahých káblov – ale tiež nie všetky. Niektoré káble sú drahé preto, lebo sú kvalitné, veľa vydržia, ich výrobca je známa značka a poskytuje doživotnú záruku a nie preto, že by hrali viac výšok.

  Kapacitancia gitarového kábla ovplyvňuje zvuk gitary ešte aj inak – čím je vyššia, tým nižšie stredové frekvencie zvýrazňuje. Konkrétny príklad je točený špirálový kábel, ktorý úplne zmení zvuk Fendra so singlami do Twinu – zvuk bude mohutnejší v stredoch, s menším podielom výškových frekvencií a bude hlasnejší.

  Výrobcovia, ktorí si dajú na kábloch záležať vyrábajú bežne káble s garantovanou kapacitanciou okolo 30 pF (pikoFarad na dĺžkovú stopu) – http://www.ovnilab.com/articles/cablechoice.shtml

  Až pri použití špeciálnych káblov s nízkou kapacitanciou sa zvuk počuteľne zmení – napr. http://bigmusic.sk/elixir-cables-46-m-15-feet-nastrojovy-kabel?id=22102&ItemIdx=43

  Pri zvuku elektrickej gitary však všetko záleží od uší gitaristu, ktorý to počúva. Gitaristi často počúvajú zvuk z reproduktorov, ktoré majú namierené na nohy, namiesto toho aby si ich namierili na uši. Len vtedy však gitarista počuje ako mu to naozaj hrá – a tých výšok tam je zvyčajne dosť.

  Všetko je najlepšie vyskúšať s konkrétnou gitarou, efektami a zosilňovačom / kombom. Vtedy sa gitarista dozvie, ako kábel zvuk gitary ovplyvňuje, či sa mu to páči alebo nie a či má pre neho zmenený zvuk naozaj tú cenu, ktorú si predajca za kábel vypýta.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 13. Domino píše:

  Dobry deň,
  Chcel by som sa spytat ake veľké su magnety v štandardných humbuckeroch a singloch, plánujem si vyrobiť vlastne snímače ale rozmery magnetov nemôžem nájsť… Alebo je jedno ake velke budú?
  Ďakujem

 14. Jano píše:

  Ahoj ,
  Neviem si poradiť : Keď pri drive pridám s tóne výšky , tak je počuť hrozný šum
  ktorý neviem ani odstrániť chybami s kostrou . Žeby vadil capatizer ktorý som musel prepojiť s káblom ? (dôvod – mal som capaciter na tone iba stred + kostra , pri LP som ho prepojil na tóne a volume pričom mi chýbala dlžka drótu)
  Poprosím odpoveď na email.
  Info : snímače z Cort Z42 prepojené na schému Les Paul model .
  (ale v tom to nevidím).
  DIK moc.

 15. ondrej píše:

  Dobry den,
  urcite je to tu uz niekde spominane, ale nenasiel som to.
  Vrcí mi v monitoroch (aktivne monitory) alebo skor brumi dokonca obcas aj zapiska, na internete som dohladal ze galvanicke oddelovace linkoveho vedenia zvukoveho signalu tento efekt eliminuju, ale bojim sa aby to nezkreslilo zvuk (mohlo by sa to stat?). Monitory to je jedna vec a druha subwoofer pre hlbsie tony ktory mam zvlast pripojeny na zosilnovac do ktoreho je signal privadzany este cez equalizer (obidva pristroje niesu uzemne, nemaju trojkolik, len dvoj) taktiez brumi.

 16. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  každé zariadenie, ktoré pripojíte do cesty signálu je len na škodu, zvlášť pri monitoringu, kde treba počuť úplne všetko. Eliminátory brumu sú určené skôr na pódium, kde ich vplyv až tak nevadí. Chybu v štúdiu treba nájsť a odstrániť.

  Ako prvé treba vypnúť všetko, čo je v byte/dome pripojené do elektrickej siete a nechať zapnuté len monitory, či brum nezmizne. Môže ho vyvolávať aj displej počítača, ak je niekde nablízku. Monitory treba pustiť bez pripojeného zdroja signálu, ak nebrumia, brum generuje to, čo je do monitorov pripojené. Ak je zdrojom zvuku notebook, je potrebné použiť napájací zdroj len s dvomi kolíkmi pre notebook aj pre externú zvukovú kartu, ak má samostatné napájanie. Ak nemáte externú zvukovú kartu, zdrojom rušenia môže byť zabudovaná zvuková karta v notebooku.

  Určite treba napájať všetky zariadenia z jednej zásuvky – teda úplne všetky, ktoré sú v štúdiu. Môže to byť záležitosť zlého uzemnenia elektrickej prípojky – všetky zariadenia musia byť pripojené v jednej zásuvke, tým budú mať spoločnú zem, ktorá ale musí byť dobre pripojená.

  Nepoužívajte tzv. rozdvojky ale vždy predlžovaciu šnúru (ľudovo zvanú pes) s dostatočným počtom zásuviek.

  Môžete vyskúšať preniesť monitory k inej zásuvke – najlepšie do inej budovy (v práci a pod.), aby ste vylúčili problém s elektrickou prípojkou v dome/byte.

  Ak to bude brumieť všade rovnako, problém bude zrejme v monitoroch / subwoofri. V tom prípade to vyzerá na reklamáciu, ak sú ešte v záruke.

  Ak sa brum v inej budove/ na inej elektrike neobjaví, treba hľadať chybu v zapojení elektrického vedenia v dome / byte. Snáď to nebude ešte starý dvojžilový rozvod… Ak elektrikár nič nenájde, je možné použiť na úpravu elektrického napätia stabilizovaný a odrušený zdroj napájania – najčastejšie zn. Furman, Samson, ART a pod. Musí to však byť naozaj zdroj napájania, nie len odrušená predlžovačka.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin