Klasická gitara pre začiatočníka

Zdieľať

Gitara ako nástroj v hudobnej škole, štúdium klasickej hudby

1. Prečo?

2. Za koľko?

Tieto dve veci si treba hneď na začiatku ujasniť.

1. Prečo?
Pri hre na hudobnom nástroji je najdôležitejšia motivácia. Dôvody, prečo niekto chce hrať práve na gitare môžu byť rôzne.

Z tých menej vhodných dôvodov prečo hrať v hudobnej škole na gitare vyberáme:

Ku všeobecnému vzdelaniu patrí aj hra na hudobnom nástroji, tak prečo nie napr. hudobná škola – odbor klasická gitara
Ak ste rodič, a rozhodujete za Vaše dieťa o tom, na čom by malo hrať, možno si vyrábate problém. Pre ten “svoj” nástroj sa dieťa aj tak rozhodne neskôr samo – a pokiaľ ho to ku gitare neťahá, zbytočne sa bude trápiť vecami, ktoré gitarista musí zvládnuť ešte predtým, ako naozaj začne hrať – za ten čas už na klavíri alebo keyboarde mohlo pokročiť v hudbe všeobecne oveľa ďalej, a ak ho to naozaj nebude baviť možno dokonca stratí záujem o nástroj celkom.

Klavír je drahý – gitara je lacný hudobný nástroj
Je aj nie je. Lacné a pritom kvalitné začiatočnícke gitary stoja okolo 200 € – ale ak dieťa začína skoro, bude potrebovať najprv detské gitary, takže sa investícia znásobí. Dobrá koncertná gitara môže kľudne stáť 1000 – 2000 €, a ak bude gitarista študovať hru na gitare aj po skončení hudobnej školy, takejto investícii sa nebude dať vyhnúť.

Na gitare je ľahké hrať – veď to dokáže aj XY odvedľa
Áno, pokiaľ sa jedná o hranie akordov ako doprovodu k spevu. Nie, ak je to hra na klasickej gitare v hudobnej škole. Kým klasická gitara začne znieť ako má, trvá to naozaj dlho. Nástroje, kde tón netvorí mechanika nástroja (klavír) ale mechanika ľudského tela (prsty, pery) si vyžadujú niečo navyše – neustálu prácu na kvalite tónu.

Veľmi vhodné dôvody, prečo hrať na klasickej gitare

Zvuk klasickej gitary je úžasný
Ak je zvuk klasickej gitary tým, čo človeka na gitare baví, asi pri nej ostane celý život. Klasická španielka – to je aj zvuk flamenca, latinsko-americkej hudby – nie je to len vážna klasika. Tu už len treba nájsť gitaru s takým zvukom, ktorý sa nám páči najviac.

Klasická gitara – španielka je nástroj využiteľný aj v iných žánroch hudby
Zároveň je pravda, že s hudobným vzdelaním z odboru klasická gitara by nemal byť problém zvládnuť všetky ostatné žánre – jazz, folk, country, pop, rock, etno atď. Hudobné vzdelanie získané v hudobnej škole je nenahraditeľné – len využitie poznania hudobnej teórie v praxi dáva hudobníkovi šancu postúpiť z amatérskej ligy

Istota, že vždy budete hrať na svojom nástroji – správne naladenom
Gitara je nástroj ľahko prenosný – na rozdiel od mnohých iných ľahko prenosných hudobných nástrojov je však možné ju použiť aj ako nástroj doprovodný, nie len ako nástroj sólový. Ladenie gitary je v rukách hráča – nie je odkázaný na ladiča ako klavírista, ktorý samozrejme za naladenie svojho nástroja musí zaplatiť.

2. Za koľko?

Odkaz pre orientáciu v cenách – klasické gitary na www.bigmusic.sk

Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

45 x otázka k článku “Klasická gitara pre začiatočníka”

 1. natuškaaa píše:

  Ahoj. Chodím už štvrtý rok na hudobnú, ale tam sa učíme len klasickú hudbu, neučíme sa ani akordy…. Chcem sa spýtať, či to má nejaký zmysel v tom pokračovať, či je hranie klasickej hudby najlepší spôsob ako sa naučím perfektne hrať na gitare, díky ;)

 2. tím Hudobnej poradne píše:

  Ahoj,

  to najhoršie by bolo s hudobnou skončiť predčasne. Bez vzdelania je muzikant na tom veľmi zle, vlastne ani nevie, čo robí, keď hrá.
  Ak chceš hrať nejaké pesničky to je to najjednoduchšie, čo môže byť – zober si prvú príručku s akordami, čo nájdeš na internete – napr.

  http://www.docstoc.com/docs/7114101/Guitar-Chord-Chart

  alebo
  http://wdirewolff.com/chords/index.htm

  alebo
  http://www.io.com/~beckerdo/guitars/BigChartLandscape2.png

  je ich plno – stačí dať v Googli vyhľadať – guitar chords chart

  Pesničky aj s akordami sú napr. na stránke http://www.akordytexty.sk/ prípadne hľadať v Googli – spevník – alebo zpevník

  Potom už len smelo do toho – ale klasickú hudobnú treba dokončiť, to je základ. Naučiť sa perfektne hrať na gitare dá len tak, že človek bude na seba náročný a neuspokojí sa s malými úspechmi. Perfektne hrať, to znamená aj v každej chvíli vedieť čo vlastne robím, poznať teóriu aj mať nacvičenú techniku – a to sa človek nenaučí pri hraní akordov.

  Perfektne hrať nie je len naučiť sa dávať prsty na hmatník a pritom brnkať prstami. To je len ten najnutnejší základ – ak má tá hudba aj mať úroveň treba to mať zvládnuté na oveľa vyššej úrovni.

  Veľa radosti pri hraní akordov a veľa úspechov v škole želáme

  tím Hudobnej poradne

 3. Alééx píše:

  Ahoj .. chcela by som sa opytať .. idem si kupiť prvu gitaru som začiatočnik .. poradte mi, na čom mám začať hrať ked som tak povediac samouk :) ..

 4. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kým si neujasníte, čo vlastne chcete na gitare hrať, nie je možné na Vašu otázku odpovedať.

  Dajte nám vedieť, aká hudba to má byť, pozrieme sa, na čom hrajú tí, ktorí tú hudbu hrajú a doporučíme nejakú cenovo dostupnú alternatívu pre začiatočníka.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 5. ada píše:

  Dobrý den,chcem sa opýtat aku velku gitaru mám kupit 10ročnemu chlapcovi,alebo podla čoho sa kupuje gitara

 6. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  sú dve možnosti odpovede:

  1. pre štúdium na Základnej umeleckej škole, odbor klasická gitara potrebuje žiak klasickú španielsku gitaru s nylonovými strunami ( http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti/ ). Výber gitary pre 10 ročného je ovplyvnený výškou dieťaťa. Je dôležitá veľkosť ruky dieťaťa, preto sa vyrábajú aj menšie ako celé 4/4 gitary – veľkosť 1/2, 3/4 – ktoré majú užší krk (http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti/). Treba však spolupracovať s učiteľom, pretože ten dokáže zhodnotiť, akú veľkosť gitary žiak potrebuje, podľa veľkosti jeho ruky.

  2. pre hranie akordov ako doprovodu k spevu – všetky westernové gitary majú krk približne rovnako široký (43 mm na nultom pražci) a tak sa výber westernovej gitary pre dieťa riadi veľkosťou tela gitary. Pre dieťa môže mať veľká gitara príliš veľké telo, treba to vyskúšať. Pre menšie deti sa vyrábajú gitary s menším telom. (http://www.bigmusic.sk/gitary-pre-deti-s-kovovymi-strunami/)

  Doporučujeme gitaru kupovať v špecializovanom obchode, nie v obchodných reťazcoch, pretože tam Vám nikto nič o nástroji nebude vedieť povedať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 7. jacina píše:

  Ahoj

  chcela by som sa spýtať, či je naučiť sa akordy na gitaru ťažké?
  Som totižto začiatočníčka.

 8. tím Hudobnej poradne píše:

  Ahoj,

  táto otázka je pomerne častá a odpovedáme na ňu vždy takto:

  Hrať na gitare nie je ťažké, netreba sa ničoho obávať a smelo do toho. Jediné, čo je treba vedieť na začiatok je to, že to chvíľu trvá, kým si končeky prstov zvyknú. Prvé dva týždne treba hrať aspoň 2 x denne po pol hodine, jednoduché akordy, netreba ich ani vedieť plynule striedať.

  Po tomto období už človek zvyčajne príde na to, či je gitara naozaj to, čo si myslel a či je to preňho to pravé. Ak áno, bolo by dobre zadovážiť si metronóm a príručku s akordami, pozrieť si na internete nejaké jednoduché pesničky – a neprestať, to je celá veda.

  Už po mesiaci každodenného hrania budeš hrať jednoduché pesničky ako nič.

  Pre hranie pesničiek nie je učiteľ až taký dôležitý, ako pre hranie klasickej hudby na gitare. Máš výhodu v tom, že učiteľom ti môže byť každý, kto vie aspoň trochu hrať na gitare – dokonca aj na internete (na youtube) sa dá nájsť kopec učiteľov. Muzikantom sa najlepšie staneš tak, že budeš vyhľadávať spoločnosť iných muzikantov a potom sa už stačí len dobre pozerať a skúšať.

  Tím Hudobnej poradne

 9. Niky píše:

  ahoj, mam 19 rokov a prave si idem kupit gitaru a chcem sa opytat ci je dobra koncertna alebo westernova

 10. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  táto otázka sa tu objavuje pomerne často a odpovedáme na ňu takto:

  Každá gitara má svoje určenie – takže na klasickú hudbu je klasická gitara s nylonovými strunami – na pesničky je akustická gitara s kovovými strunami (westernová, dreadnought).

  Píšeme o tom v našom článku http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/
  “Typ gitary
  Karty v tejto oblasti sú rozdané už dávno. Klasická španielka, dreadnought, jumbo sú tvary 90 percent vyrábaných gitár. Na klasickú hudbu – klasická španielka s nylonovými strunami. Na pesničky – dreadnought alebo jumbo, oboje s kovovými strunami. Stačí si pozrieť nejaké tie videozáznamy na Youtube a je jasné, akú gitaru na akú hudbu.”

  Alebo aj tu: http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/#comment-2315

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 11. macik píše:

  Dobrý deň,
  potrebovala by som poradiť. Chcem kúpiť manželovi na narodeniny gitaru, nakoľko o tom vždy sníval, ale keďže sa v gitarách vôbec nevyznám, je to trošku problém. Na webových stránkach som našla, že sú rôzne veľkosti aj podľa veku, i výšky, takže manželovi by zodpovedala veľkosť 4/4. Len neviem akú značku vybrať. On je úplný začiatočník a takpovediac samouk. Ja by som vybrala nylónové struny, ale manžel sníva o kovových, lebo o nylónových si myslí, že majú kratšiu životnosť. Dočítala som sa, že začiatočníkom sa doporučujú hlavne nylónové, tak neviem, čo by bolo lepšie. Poraďte mi prosím Vás nejakú cenovo dostupnú gitaru, prípadne uvítam aj nejaké rady, na čo si treba pri výbere gitary dať pozor.
  Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

  Martina

 12. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  náš článok o akustických gitarách ponúka odpovede takmer na všetky Vaše otázky: http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/

  Opäť sa stretávame s nesprávnym odporúčaním nylonových strún pre začiatočníkov. Nevieme, odkiaľ sa táto nesprávna informácia vždy znovu vynorí a celkom by nás to zaujímalo :-)

  Citát z nášho článku: “Na klasickú hudbu – klasická španielka s nylonovými strunami. Na pesničky – dreadnought alebo jumbo, oboje s kovovými strunami. Stačí si pozrieť nejaké tie videozáznamy na Youtube a je jasné, akú gitaru na akú hudbu.”
  Veľkosť sa v podstate rozlišuje len u klasickej gitary s nylonovými strunami, a je to kvôli veľkosti detskej ruky, lebo na celej španielskej klasickej gitare (veľkosť 4/4) je hmatník pomerne široký a dieťa by malo problémy na ňom hrať. Predpokladáme však, že tu pôjde skôr o gitaru s kovovými strunami na hranie pesničiek. Tieto gitary majú všetky úzky hmatník, široký okolo 42 mm, pre každý vek rovnaký.

  O gitarách pre začiatočníkov existuje ešte jeden nesprávny názor – že začiatočníkovi stačí tá najlacnejšia gitara. Ak je však tá nízka cena spôsobená tým, že je na gitare zlý dohmat, struny sú vysoko a hráč musí na ich stláčanie vyvíjať nadmernú silu, ak gitara neladí a nemá pekný zvuk, je to istá cesta k tomu, že tá gitara ostane v kúte a človek si bude pripadať, že na to nemá. Preto jednoznačne zvykneme doporučovať gitary Yamaha, u ktorých sme zvyknutí na dobrý komfort pri hraní a o triedu vyššiu kvalitu spracovania oproti iným výrobcom aj u lacnejších modelov.

  Lacné gitary sa nevyrábajú z naozajstného výberového dreva s dobrými rezonančnými vlastnosťami, ale z laminátu zlepeného z viacerých vrstiev dreva, ktorý je lacnejší, ale nemá až také dobré rezonančné vlastnosti.
  Ak má akustická gitara mať dobrý zvuk, mala by mať aspoň prednú dosku z masívneho dreva – teda nie z laminátu – a kvalitná gitara s masívnou prednou doskou za dobrú cenu je napríklad Yamaha FG700MS (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fg700msmatt-nt?ItemIdx=45&id=3715)

  Pri nákupe si dajte hlavne pozor na to, aby gitara bola nová, najlepšie čerstvo vybalená z krabice, lebo ak visí na háku v predajni už nejaký ten rok, rozhodne jej to nepomohlo. Dobre by bolo dokúpiť aj puzdro na gitaru, v ktorom ju bude hráč prenášať, pár brnkátok, prípadne aj sadu náhradných strún. Začiatočníkovi pomôže aj digitálna štipcová ladička. Stojan nie je povinná výbava, ale ak je na gitaru na stojane v byte miesto, je to super, ak hráč nemusí gitaru “loviť” zo skrine alebo spod postele a vybaľovať z puzdra zakaždým, keď si chce zahrať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 13. miro inka píše:

  Aký je rozdiel medzi španielskou gitarou a akustickou gitarou?
  Ďakujem
  S pozdravom
  Inka

 14. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  akustická gitara je každá gitara, ktorá nemá zabudovanú elektroniku – teda snímač a predzosilňovač, prípadne aj s ekvalizérom. Ale bežne sa v reči zvykne nazývať akustickou gitarou každá gitara s kovovými strunami (napr. typu dreadnought alebo jumbo), na ktorej sa hrávajú doprovody k pesničkám – country, folk ale aj rock, pop. Na klasickú hudbu a napríklad aj na španielske flamenco je určená klasická španielska gitara s nylonovými strunami.

  Rozdielna je aj konštrukcia gitary a aj jej zvuk. Španielska gitara má širší hmatník, používajú sa na ňu nylonové struny, hrá sa na nej posediačky. Jej zvuk je plnší ale menej zvonivý ako zvuk akustickej gitary s kovovými strunami.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 15. Monika píše:

  Dobrý deň, prosím o radu pri vybere španielskej klasickej gitary v cene do 250 Eur. Zaujala ma Dowina CL555 alebo Yamaha CG 122 MC. Nemám veľmi možnosť si tieto gitary vyskúšať… Uvažujem dobre? Alebo mi viete poradiť niečo iné v tej cene? A aký je rozdiel medzi nimi? Vopred ďakujem. Monika

 16. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pri klasickej gitare v tejto cenovej triede je potrebné uvažovať inak. Predpokladáme, že ak chcete do gitary investovať 250€, chcete už niečo kvalitné, na čom budete hrať dlhé roky. Preto je nevyhnutné ísť si gitary vypočuť, bez porovnania zvuku a komfortu pri hre je to výstrel do tmy. Nie preto, že by jedna alebo druhá gitara bola lepšia, ale preto, lebo je to vec osobného vkusu hráča.

  Urobte si radosť a prejdite si pár obchodov s hudobnými nástrojmi, kde si nezáväzne vyskúšate všetky gitary – aj drahšie, ktoré nemáte v pláne kúpiť. Len tak sa dozviete, čo sa vám naozaj páči.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 17. Monika píše:

  Ďakujem za radu, už som si vybrala :D sice to nie je znacka, aku som chcela, ale zvuk je krasny :D

 18. Christie píše:

  Ahoj. Mám 16 rokov a idem si kupovať gitaru. Momentálne neviem akú a chcela by som aby ste mi poradili. Prešla som už vela obchodov s hud. nástrojmi no čím viac obchodov, tým som viac zmätená. Chcela by som hrať skor pop – rock, alebo niečo podobné. Ďakujem za odpoveď.

 19. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  najlepšie bude orientovať sa podľa konkrétnych vzorov – poprock je veľmi široký pojem, treba si určiť pár kapiel, ktoré sa mi najviac páčia a vydať sa tým smerom, pozrieť sa na akých gitarách hrajú a začať niečím, čo si môžem dovoliť.

  Pýtajte sa ďalej, keď bude táto otázka jasná, radi poradíme.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 20. Elie píše:

  Dobrý deň.
  Mám 16 rokov a už dlhšiu dobu si chcem zaobstarať gitaru, ale keďže som nechodila na žiadnu školu (teraz to poriadne ľutujem že som sa zo zušky odhlásila), nevyznám sa v tom. V podstate by som chcela gitaru zatiaľ len na také “domáce brnkanie” a učenie sa, keďže som vlastne úplny začiatočník. Na internete toho veľa nie je, človeka, čo by sa do toho nejako extra vyznal takisto nepoznám, preto som z toho dosť zmätená. Chcela by som hrať vlastne sama, možno niečo rockovejšie, napr. približné prirovnanie by som dala http://www.youtube.com/watch?v=LlA5GZLbSCY, lebo ku konkrétnym interpretom to inak fakt prirovnať neviem.

  Ďakujem za odpoveď.

 21. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak chcete gitaru na pesničky, je to gitara s kovovými strunami, najčastejšie typu dreadnought, alebo jumbo – teda s veľkým telom (http://www.bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary/). Na našej poradni sa dočítate, že začiatočník by si nemal kupovať tú najlacnejšiu gitaru akú nájde. Na gitarách strednej kategórie sa hrá ľahšie – a to je pre začiatočníka dôležité.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 22. Vilis píše:

  Chcem kupiť manželke gitaru. Je začiatočníčka nikdy nehrala. Má sklon k hudbe Diana Kral, Eddie Wedder a pod.. Hľadám kvalitnú hodnotnú gitaru za primeranú cenu, vhodnú na tento účel. Čo mi poradíte? A kde by som to do vianoc zohnal? Ďakujem.

 23. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak máte možnosť vydať sa do kamenného obchodu, bolo by to najlepšie, pretože gitaru by bolo dobre si vypočuť, keď na nej hrá niekto, kto to už vie a potom budete vedieť, že keď sa raz začiatočníčka naučí hrať, bude tá gitara znieť výborne v jej rukách. Ak však takú možnosť nemáte, nevadí – v každom prípade odporúčame gitary YAMAHA, ktorý typ, to už záleží od rozpočtu, ale hľadajte gitaru aspoň s prednou doskou z masívneho dreva a nie preglejku. Najnižšia cena bude okolo 200 – 300 €, a v prípade, že chcete celú gitaru z masívu, ktorá bude určite mať ešte lepší zvuk, počítajte s cenou okolo 700 €. U gitár YAMAHA si dovoľujeme tvrdiť, že so zvukom bude spokojný každý – a za dobrú cenu.

  Naše tipy sú Yamaha FG-720

  http://www.bigmusic.sk/yamaha-fg720s-obb?id=3710&ItemIdx=12

  http://www.bigmusic.sk/yamaha-fg720s-bl?id=3711&ItemIdx=9

  alebo celomasív Yamaha LS16

  http://www.bigmusic.sk/yamaha-ls16?id=3697&ItemIdx=28

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 24. karin píše:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať , mám doma klasickú gitaru. A chcela by som sa prihlásiť na nejakú školu , kde by som sa vedela naučiť hrať na nej. Ja si totiž doma len brnkám ale nikdy neviem keď si idem niečo pozrieť na internete ako mám hrať, a čo je to A a E , a neviem ako sa hrajú akordy. Prosím pomôžte mi . Bývam v nitre a chcela by som chodiť nejakej hudobnej školy . Milujem totiž z gitary hudbu a chcela by som sa naučiť hrať. Ďakujem.

  S pozdravom karin

 25. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v Nitre je niekoľko hudobných škô, stačí do Googla napísať – hudobná škola Nitra a výsledky vyzerajú asi takto:

  http://www.zusnitra.sk/

  http://www.konzervatoriumnitra.sk/zuska/

  http://www.tralaskola.sk/

  http://art-pegas.com/

  http://www.konzervatoriumnitra.sk/zuska/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=27

  Treba sa tam ozvať a zistiť, či je možné začať ak už kurzy bežia, alebo treba počkať na nový zápis v budúcom školskom roku.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 26. Cico píše:

  Dobry den,

  chcel by som sa spytat, kupil som si tuto gitaru (https://lindoguitars.com/guitars/acoustic/lindo-black-gloss-acoustic-cutaway-guitar-with-gig-bag.html) hlavne kvoli cene a hodnoteniam uzivatelov pomer: kvalita/cena. Som uplny zaciatocnik s vynimkou na par zakladnych akordov. Mam zaujem o hru fingerstyle som samouk vacsinou sa ucim z videi na youtube. Chcel by som pocut vas nazor ci by som sa mal poohliadnut po inej gitare alebo je pre mna vhodna tato? Nemam moznost to porovnat, pretoze to je moja prva gitara. Na internete som sa docital, ze je vhodna pre doprovod tak aj fingerstyle.

  Dakujem za odpoved.

 27. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitara, ktorú ste si kúpili je gitara typu dreadnought, je to gitara s úzkym hmatníkom a veľkým telom. Veľké telo gitary robí hlasnejší zvuk, basy hrajú výraznejšie, lebo majú kde rezonovať v tej veľkej skrini. Zároveň však sa tóny viac zlievajú, preto sú gitary dreadnought vhodnejšie skôr na hru brnkátkom – buď na hru akordov cez všetky struny alebo sólových liniek, napr. v bluegrasse.

  Pre fingerstyle sa používajú hlavne gitary s menším telom, pretože na gitare s menším telom je dobre rozumieť každému tónu aj v súzvuku. Tieto gitary sa označujú názvami ako Parlour, OO – napr. http://www.youtube.com/watch?v=_87_5Iv23KM

  Najdostupnejšia z takýchto gitár na našom trhu je zrejme http://www.bigmusic.sk/vintage-v1800n?id=1431&ItemIdx=0

  V nižšej cenovej kategórii sa tieto typy gitár nevyrábajú.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 28. C1CO píše:

  Dobrý deň,

  chcel by som poradiť ohladom kupy gitary. Pred pár mesiacmi som si zadovazil dreadnought lacnú gitaru bez toho, aby som mal nejaky prehlad o tom, co mi vlastne bude vyhovovať. Z 90% hrám fingerstyle, som samouk, učím sa väčšinou z youtube a momentálne sa snažim naučiť hrať z tabov. V hre som pokročil ale uz po prvom mesiaci som cítil omedzenia gitary. Chystám sa kupiť gitaru, s ktorou budem spokojný aspoň zopár rokov. Mohla by mi vyhovovať táto gitara pre môj štýl hry? http://www.tanglewoodguitars.co.uk/products/acoustic/evolution/evolution/04_superfolk/TSFCEWH.html A ak nie mohli by ste mi pomoct s výberom? Ďakujem za odpoveď.

 29. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pri kúpe gitary je dôležitý rozpočet, ktorý na to máte. Ďalšia vec je dostupnosť – značka Tanglewood Guitars nemá na Slovensku podporu, takže by mohol byť problém s prípadným servisom alebo reklamáciou.

  Skúste sa pozrieť napr. na http://www.bigmusic.sk/vintage-v1800n?id=1431&ItemIdx=29 Recenzia: http://www.musicradar.com/reviews/guitars/vintage-v1800n-428393 Je celá z masívneho dreva, žiadna preglejka, takže je predpoklad, že hrá dobre a jej zvuk sa ešte bude časom aj zlepšovať. To je vlastnosť masívneho dreva, keď sa na nástroji veľa hrá, jeho zvuk sa zlepšuje, lebo telo vibráciami získava rezonančné schopnosti.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 30. MartinaM píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa naučiť hrať na gitare, viem už aj zopár akordov ale stále mám menšie problémy s ich striedaním takže zatiaľ som sa nedokázala naučiť ešte žiadnu súvislú pieseň. Chcela by som radu ohľadom toho ako by som sa mohla zdokonaliť v striedaní akordov a aký typ piesni je na začiatok najvhodnejší. Moc mi to nejde ale vždy bolo mojím snom hrať na gitare tak aspoň niečo by som chcela dosiahnuť. Ďakujem

 31. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre začiatok si prečítajte odpoveď na podobnú otázku http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/#comment-46656

  Ak by ešte niečo nebolo jasné, napíšte nám Vaše ďalšie otázky.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 32. luci@ píše:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa Vás opýtať, ak si chcem dať na španielku gitarový pás, čo k tomu potrebujem? Len tieto strap locky budú stačiť? ? http://www.bigmusic.sk/dunlop-sls1031n-straplok-dual-design-system-nickel?id=23585&ItemIdx=6 Keď som si kupovala zámky na druhú, tak to boli len také krúžky, aby sa mi neodopínal pás. Tie kolíky/gombíky na pripevnenie na nej už boli keď som ju kúpila. Na tejto nie je nič.

  Ďakujem vopred za odpoveď :)

  Lucia

 33. Ajka píše:

  Dobrý deň,

  chcela by som začať hrať na akustickej gitare. Som začiatočníčka a som ľaváčka. Chcem sa opýtať, či je možné kúpiť si gitaru pre pravákov a len prehodiť struny alebo odporúčate kúpiť si gitaru pre ľavákov?

  Ďakujem za odpoveď :)

 34. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Odpoveď pre luci@

  Dobrý deň.
  Strap locky ktoré ste si vybrali nie sú pre Vašu gitaru vhodná voľba. Vzhľadom na to že na gitare nemáte od výroby úchyty na pás, ich dodatočná montáž by Vám mohla poškodiť gitaru. Pre tento typ gitár existujú pásy ktoré sa prichytia do rezonančného otvoru háčikom. Napríklad tento model od značky Stagg http://www.bigmusic.sk/stagg-pas-na-akusticku-gitaru?id=23539

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 35. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Odpoveď pre Ajka

  Dobrý deň.
  Keďže ste začiatočníčka odporučil by som Vám gitaru Oscar Schmidt OG2 N LH http://www.bigmusic.sk/oscar-schmidt-og2-n-lh?id=25250
  Tento model je určený pre ľavákov, takže nebudete mať starosti s prehadzovaním strún, nultého pražca a kobylky. Gitara je tvaru dreadnought čo Vám zabezpečí pohodlné hranie, skvele padne do ruky a ohromí Vás krásnym zvukom. Za investované peniaze dostanete naozaj výborný nástroj pre začiatočníka.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 36. Anonym píše:

  Ahojte,
  6 rocny syn pri otazke, ci by chcel chodit do hudobnej a ucit sa hrat na nastroj tvrdi, ze na klavir a gitaru. neviem, ci si vie predstavit co to vsetko obnasa, ale preco nie, ja sa len potesim… Ale urcite nie oba nastroje naraz. A teraz ktory? Klavir je drahy a miesta tiez nemame nazvys, ale myslim si, ze by mal zacat prave klavirom a gitaru az neskor (zda sa mi to bezbolestnejsie pre jeho prstiky). Ale predsa len, co by ste poradili. A ak gitaru tak aku 3/4 aelbo 1/2, aklo to je s velkostami gitar?

 37. Anonym píše:

  Ahojte, a este podotazka k tomu klavir vs gitara pre 6rocneho – je lavak. Na klavir je to problem? A gitary su aj detske lavacke?
  Vdaka.

 38. Radovan píše:

  Dobrý deň. Mám 27 rokov. Ako dieťa som hral trošku základné akordy, jednoduché piesne, keďže to bola otcova vášeň. Na istý čas sa to stalo aj mojou záľubou. Dlhé roky som nehral, ale chcel by som to vedieť. Je pre mňa vhodné ešte vyhľadať nejakého učiteľa, keďže záujem robiť koncerty nemám, ale rád by som sa naučil podstatne viac, ako viem, čo sa hry na gitaru týka? Ďakujem

  tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
  Pondelok, 18. Január 2016 at 11:05

  Dobrý deň,

  na gitare sa naučíte hrať v každom veku, chce to len vedieť, čo chcete hrať a nájsť si k tomu zdroje. Určite by bolo ideálne, keby ste našli učiteľa, ale nie je to podmienka. Dnes už na internete nájdete takmer všetko, pre začiatok odporúčame stránku http://mareksmaus.com/Home/Lessons, kde sa dozviete niečo aj o teórii hry na gitare.

  Na Youtube nájdete mnoho ďalších seriálov lekcií hry na gitaru, ako je napr. tento:

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 39. Jakub píše:

  Ahoj ja chcem hrat rock “n” roll a mám doma klasickú gitaru myslíte si ze je to dobry napad pre zaciatok?

  tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
  Pondelok, 18. Január 2016 at 11:01

  Dobrý deň,

  zvuk gitary v rock’n’rollovej hudbe je úplne iný ako zvuk klasickej gitary. Ale to pre začiatok nevadí, kým budete môcť hrať rock’n’roll, aj tak sa budete musieť naučiť základy hry na gitare a tie sú pre všetky hudobné štýly rovnaké. Tak isto je potrebné naučiť sa hudobnú teóriu, pretože bez nej v hudbe nevystačíte, ak chcete naozaj vedieť, prečo sa rock’n’roll hrá tak ako sa hrá.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 40. Janko píše:

  Dobrý deň, akú gitaru odporúčate pre 6 ročného chlapca, je ľavák.
  Ďakujem.

 41. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  sú dve možnosti odpovede:

  1. pre štúdium na Základnej umeleckej škole, odbor klasická gitara potrebuje žiak klasickú španielsku gitaru s nylonovými strunami ( http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti/ ). Výber gitary pre 10 ročného je ovplyvnený výškou dieťaťa. Je dôležitá veľkosť ruky dieťaťa, preto sa vyrábajú aj menšie ako celé 4/4 gitary – veľkosť 1/2, 3/4 – ktoré majú užší krk (http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti/). Treba však spolupracovať s učiteľom, pretože ten dokáže zhodnotiť, akú veľkosť gitary žiak potrebuje, podľa veľkosti jeho ruky.

  2. pre hranie akordov ako doprovodu k spevu sa používa westernová gitara, s kovovými strunami – všetky westernové gitary majú krk približne rovnako široký (43 mm na nultom pražci) a tak sa výber westernovej gitary pre dieťa riadi veľkosťou tela gitary. Pre dieťa môže mať veľká gitara príliš veľké telo, treba to vyskúšať. Pre menšie deti sa vyrábajú gitary s menším telom. (http://www.bigmusic.sk/gitary-pre-deti-s-kovovymi-strunami/)

  Doporučujeme gitaru kupovať v špecializovanom obchode, nie v obchodných reťazcoch, pretože tam Vám nikto nič o nástroji nebude vedieť povedať a kvalita hudobných nástrojov predávaných reťazcami býva väčšinou mizerná.

  To, že je chlapec ľavák nevadí, pre začiatočníka nie je potrebné kupovať ľavácku gitaru. Struny sa len prehodia do opačného poradia, u nás v obchode http://www.bigmusic.sk to robíme bežne.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 42. Evicka píše:

  Dobrý deň chcela by som sa naučiť hrať na elektrickej gitare príde mi to nejak krajšie než akustická. Neviem si však vybrať tú správnu gitaru na začiatok. Prešla som si net a našla som si pár a asi najviac sa mi páči WASHBURN Parallaxe PXL100B. Myslíte že je vhodná na začiatk? Odporučili by ste mi ju ak nie tak akú? Ďakujem veľmi pekne za ochotu :)

 43. Branislav píše:

  Dobrý deň,
  chcel by som sa spýtať na veľkosť gitary pre 11 ročného syna. Jeho výška je 160cm. Je začiatočník na ZUŠke. Akú konkrétnu gitarku by ste mi mohli pre neho odporučiť z Vašej ponuky na bigmusic.sk? Ďakujem.

  Prajem pekný deň.

 44. Miri22 píše:

  Dobrý deň .
  Chcela by som začať hrať na gitaru ale teraz neviem či akustickú alebo elektrickú . Chcela by som hrať v štýle Hard Rocku ale podľa mňa by som mala začať akustickou , neviem . Ďalšia vec ,je ,že som samouk . Ďakujem za odpoveď.

 45. Zuzu píše:

  Dobrý deň, prosím Vás je podľa Vás model WASHBURN RX6 B vhodný pre dieťa ? Mladý chce elektrickú gitaru a cenovo by som nechcela aby nás to zasiahlo nejako hlbšie zvlášť ak ho to po čase omrzí..(táto washburn-ka na kytarach stoji cca 150 e co mi pride za gitaru fajn) Ďakujem krásne

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin