Elektrická gitara pre začiatočníkov

Zdieľať

Na začiatok “suchá” informácia – elektrická gitara nie je nástroj pre začiatočníkov. Ak doteraz na gitare nehráte vôbec, okrem elektrickej gitary si zožeňte aj akúkoľvek akustickú gitaru a hrajte na striedačku na oboch aspoň pol roka. Získate tým schopnosti, ktoré sú potrebné ako základ pre hru na elektrickej gitare.

Okrem toho, ako gitarista má človek “za povinnosť” príležitostne baviť spoločnosť a to na tej gitare, ktorú mu dajú do ruky – a iste to nebude elektrická gitara. :-)

Začíname s elektrickou gitarou

1. Prečo?

2. Za koľko?

Tieto dve veci si treba hneď na začiatku ujasniť.

1. Prečo?

Pri hre na hudobnom nástroji je najdôležitejšia motivácia. Dôvody, prečo niekto chce hrať práve na elektrickej gitare môžu byť rôzne.

Z tých menej vhodných dôvodov prečo hrať na elektrickej gitare vyberáme:

Zakladáme s kamarátmi kapelu
Keďže čítate toto tu, dá sa predpokladať, že sa pri svojich rozhodnutiach riadite rozumom. “Elektrický gitarista” má v kapele povinnosti hrať správne rytmicky ako harmóniu – doprovodné akordy, tak aj sóla. Je smutné počúvať kapelu s dobrou rytmikou (bicie + basa), s gitaristom, ktorý sa moce v rytme a nevie presvedčivo zahrať ani jednoduché sólo. Ak sú všetci v kapele na tejto úrovni, strácajú zbytočne čas hráči aj poslucháči.

Jediné platné poradie je:

1. Najprv dlho a veľa cvičiť sám s metronómom – na španielke aj na elektrike, najlepšie pod vedením učiteľa

2. Po čase skúsiť ísť sa ponúknuť do kapely na konkurz

Zaručená vec – takto pripravený gitarista si vyberá kapely, nie naopak. Ak ho aj na konkurze vezme kapela, ktorá je pod jeho úrovňou, najneskôr po tretej skúške sám radšej odíde.

Chcem byť ako hviezda XY
Hudobný biznis je na Slovensku o to tvrdší, že je tu muzikantov veľa – a času v rádiách málo. Tých pár šťastlivcov, ktorých v rádiách hrajú dookola môžete vymenovať v jednej vete na jeden nádych. Dá sa dostať medzi nich – ale aj tu platí, že šťastie praje tým, ktorí sú na to pripravení a okrem talentu majú už aj nejaké muzikantské schopnosti.
Na to, aby sa umelec stal hviezdou je niekedy potrebný dobrý producent alebo talentscout. Prečo by však dobrý producent strácal čas s niekým, kto síce vyzerá ako známy umelec ale inak nevie nič z toho, čo on? Možno sa to nezdá, ale hviezdy, ktoré nezhasli po pár sezónach sú ťažko pracujúci ľudia, ktorí raz začali na sebe pracovať a nikdy s tým neprestali.

Naozaj veľmi vhodné dôvody hrať na elektrickej gitare

Ak gitarista vie hrať na všetkom, čo má struny a pražce, nestratí sa
Ak už človek trochu pohral na akustickej gitare, vie z vlastnej skúsenosti niečo o technike hry aj o tom, aké má akustická gitara zvukové možnosti. Ak chceme ísť ďalej je logickým pokračovaním rozšíriť si repertoár techniky hry a zvukov o elektrickú gitaru. Tu to však nekončí – keď príde situácia, že v skladbe bude kapela chcieť použiť mandolínu, banjo, alebo práve bude v kapele voľné miesto len pre basistu – je to príležitosť pre gitaristu. V histórii je známa minimálne jedna situácia, keď gitarista nastúpil do kapely na iný nástroj, len aby mohol hrať a až časom sa stal známym ako gitarista. (Jimmy Page na basgitare v Yardbirds)

2. Za koľko?

Nákup elektrickej gitary pre začiatočníka
Vyplatí sa kupovať značkové produkty. Môžu byť kľudne najlacnejšie, na tom nezáleží, aj tak sa všetky elektrické gitary okrem tých najdrahších vyrábajú v Ázii. Len nech je na tom logo nejakej známejšej firmy. Ak ich raz budete chcieť predať, udržia si vyššiu hodnotu ako menej známe značky a mali by byť aj kvalitnejšie.

Typ gitary si gitaristi vyberajú podľa svojich vzorov – výsledný zvuk elektrickej gitary však nezávisí len od tvaru, použitého dreva, strún a snímačov. Závisí od celého “reťazca” teda od všetkého, čo gitarista používa medzi prstami a reproduktorom. Ešte treba vedieť, že zvuk gitary z nahrávky známej kapely nie je celkom to isté, čo gitarista počuje zo svojej aparatúry.
V skratke to znamená – pre začiatočníka je vhodná akákoľvek gitara, ktorá sa mu páči, hrať to aj tak nebude ako gitara vzoru, na ktorý sa chce podobať – gitarista má totiž svoj tón v prstoch, nie v gitare a zosilňovači.

Ku elektrickej gitare je potrebných ešte aj niekoľko ďalších vecí, aby sa na nej dalo hrať:

Zosilňovač s reproboxom, prípadne tzv. kombo,
čo je vlastne zosilňovač zabudovaný v reproboxe

Na začiatok síce nie je potrebný 100-wattový aparát, treba však vedieť, že silný aparát sa stíšiť dá – slabý aparát však pri bubeníkovi nebude počuť. Takže vybrať si treba nejaký rozumný stred – kombo s dostatočnou hlasitosťou, ktoré neskôr v skúšobni s kapelou nebude treba nahlasňovať na maximum – to by dlho nevydržalo.

Kábel na pripojenie gitary k zosilňovaču
Pri kábli treba pozerať na kvalitné masívne koncovky – jacky (džeky), ktoré bežne musia vydržať, keď po nich človek stúpa, nesmú sa odtrhnúť, keď potiahneme za kábel. Nemalo by sa to robiť, ale v praxi sa to stáva bežne. Kábel samotný musí byť kvalitný tiež, lebo ak nie je, zo zosilňovača sa budú ozývať rôzne rušenia z elektriky, z pódiového osvetlenia a podobne.
V prípade, že budeme používať ladičku alebo efektové pedále, potrebujeme káble najmenej dva.

Slúchadlá na cvičenie potichu
Na elektrickej gitare je potrebné hrať vždy cez zosilňovač, inak nie je počuť, či hráme správnou technikou. Zosilňovač hrá ako treba tiež až pri určitej hlasitosti – takže ak chceme hrať aj večer, slúchadlá potrebujeme. Čím lepšie slúchadlá, tým menej nás budú bolieť lopúchy, takže nešetriť na nesprávnom mieste.

Pás na zavesenie
Čím ťažšia je gitara, tým kvalitnejší (a širší) potrebujeme pás na zavesenie. Pri drahších nástrojoch je vhodné doplniť pás zámkami, ktoré upevnia pás na závesných kolíkoch gitary tak, že sa nemôže sám od seba odopnúť. Ak by gitara spadla na zem je veľká šanca, že oprava bude drahá a gitara už aj tak nikdy nebude stáť za veľa.

Ladička
Zdalo by sa, že postačí bežná gitarová ladička, ktorá umožňuje ladiť 6 tónov na normálne ladenie gitary od tónu E. Dnes to však už nestačí, gitary sa bežne podlaďujú aj o celý tón a preto potrebujeme ladičku chromatickú – ktorá umožňuje ladiť všetkých 12 poltónov. Ladičky pre gitaristov sa vyrábajú v rôznych prevedeniach. Štipcové ladičky sa upevňujú priamo na krk gitary a nie je potrebné ich pripájať káblom ku gitare. Pedálové ladičky sa ukladajú na podlahu k ostatným pedálom / efektom, pripája sa káblom a majú aj výstup, z ktorého ide ďalší kábel do efektov alebo priamo do zosilňovača.

Metronóm
Ako na ceste, tak aj pri hraní existuje najvyššia povolená rýchlosť. Najčastejšou chybou začiatočníka je hrať rýchlejšie, než to naozaj dokáže. Úlohu policajta, ktorý nedovolí prekročiť určenú rýchlosť preberá metronóm. Trpezlivo nám bude klepať určené tempo celé tie roky, až kým raz zistíme, že už dokážeme hrať v správnom tempe aj bez tejto pomôcky.

….

Výbava ešte nikdy z nikoho muzikanta neurobila. Kým je človek schopný hrať v kapele tak, aby sa to dalo aj počúvať, má voči poslucháčom isté otravné povinnosti – napríklad cvičiť doma zavretý hodiny a hodiny, deň za dňom…
Kľudne si nakúpte výbavu za tisíce eur aj hneď teraz, len rátajte s tým, že kým ju naplno využijete, môže to trvať dosť dlho.

Pre orientáciu v cenách odkazy na jednotlivé kategórie na www.bigmusic.sk

Elektrické gitary

Gitarové zosilňovače

Gitarové reproboxy

Gitarové kombá

Slúchadlá

Ladičky, metronómy

Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

186 x otázka k článku “Elektrická gitara pre začiatočníkov”

 1. lujza píše:

  D.den chcela by som sa vás spýtať,či elektrická gitara hrá najdôležitejšiu rolu v kapele…..predom dakujem.

 2. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitarista by určite odpovedal, že áno :-) ale na túto otázku je len jedna odpoveď – v kapele hrá najdôležitejšiu rolu radosť z hrania. Nástroje sú síce dôležité pre zvuk kapely – pre gitarový rock napríklad, ale na svete je kopec dobrej hudby, v ktorej sa gitara vôbec nepoužíva.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 3. marek píše:

  D.den som basgitarista a chcel by som sa spýtať,či basgitara patrí medzi tažšie alebo skôr lahšie nástroje….

 4. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  basgitaru často ľudia podceňujú – ale to len dovtedy, kým na nej nezačnú hrať. Potom zistia, že tu ešte viac ako pri ostatných nástrojoch je dôležitý rytmus a harmónia. Dlhé hodiny cvičenia s metronómom neobídu ani basgitaristu, ba práve naopak.
  Basgitarista by mal ovládať presne to isté, ako každý muzikant (teóriu, harmóniu, hru na nástroji) ale navyše by mal:
  - byť rytmicky presný
  - byť schopný spolu s bubeníkom vytvoriť srdce kapely

  Basgitara sa môže stať ľahkým nástrojom – pre toho, kto sa jej venuje so všetkým, čo si to pýta.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 5. rammstein píše:

  Zdravim chcel by som sa spýtať keďže mam kombo tak mi netreba zosilovač????

 6. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  combo je anglické slovo, ktoré znamená, že niečo je spojené – skombinované s niečím ďalším. V tomto prípade je skombinovaný zosilňovač – elektronika s reproduktorovou skriňou, reproboxom. Spolu v jednej skrinke sa to nazýva gitarové (alebo aj basgitarové) kombo.

  Ako samostatné kusy sa zosilňovače pre gitaru (hlavy) a reproboxy vyrábajú aj preto, že napr. 100 wattová elektrónková gitarová hlava už váži poriadne cez 20 kíl a v kombinácii s reproboxom do komba by to nebolo dobre prenosné.

  Takže, pokiaľ je hlasitosť komba dostatočná, nie je potrebný ďalší samostatný zosilňovač. Pokiaľ bubeník gitaru nepočuje, je treba samostatný zosilňovač – gitarovú hlavu s oddeleným reproboxom, napr. so štyrmi 12 palcovými reproduktormi – označované aj ako 4 x 12″

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 7. karči píše:

  Dobrý deň,

  Chcel by som začať hrať na el.gitaru… Som ľavák a preto sa chcem opýtať či je výhodnejšie učiť sa hrať na gitaru pre ľaváka alebo radšej na tej pre pravákov?

 8. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Vašu otázku je možné chápať dvoma spôsobmi:

  1. Ak ide o to, že uvažujete nad používaním praváckej gitary otočenej na ľavácku stranu – je to technicky možné, ale z praktického hľadiska nevýhodné. Napr. pri práci s tremolom – pákou, budete ju mať na hornej strane nad strunami a bude vám zavadzať. Aj tvar tela gitary býva prispôsobený tak, aby Vám priliehala na telo – na mnohých gitarách je v mieste dotyku priehlbina, aby netlačilo.

  2. Ak ide o to, ako budete mať gitaru otočenú – treba to chytiť do ruky a zistiť ako to sedí lepšie – je veľa ľavákov, ktorí niektoré činnosti robia na pravú stranu. Ešte jedna pomôcka – začnite si jednou rukou vyklepávať napr. na stole alebo na stehne nejaký jednoduchší rytmus, a neskôr do neho pridajte pár klepnutí navyše. Skúšajte tú rytmickú frázu opakovať raz jednou potom druhou rukou – jednou rukou to pôjde lepšie, prirodzenejšie, presnejšie. To by mala byť ruka, v ktorej budete držať brnkátko.

  S pozdravom

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 9. Rudo píše:

  Dobrý den. Hram na akusticku gitaru 1 rok a teraz by som chcel skúsiť elektrickú. Potrebujem k hraniu aj kombo? Ak áno prosím poradte mi nejaké ale kedze som student prosim aby cela vybava stala asi tak do 300 EUR.

 10. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na elektrickej gitare je potrebné hrať cez zosilňovač – len tak totiž hráč počuje, či správne tvorí tón a či hrá naozaj čisto. Pre začiatočníka úplne postačí aj lacné kombo na elektrickú gitaru – najlepšie nejaké modelingové, ich zvuk totiž najviac pripomína zvuk veľkých zosilňovačov aj pri nízkej cene.

  Skúste si prejsť túto kategóriu Modelingové kombá pre elektrickú gitaru

  Na prípadné ďalšie otázky radi odpovieme

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 11. errrust píše:

  Dobrý deň,

  chcem sa spýtať či by ste mi neporadili niake konkretne typy elektrických gitár pre začiatočníkov zo súčastného slovenského trhu. Mám 14 rokov takže mám dosť obmedzený rozpočet takže by som uvítal cenu gitary tak do 150E, ja nepotrebujem gitaru aby som sa s ňou predvádzal a aby so dala porovnávať s nejakými gitarami za 500 eur, ale aby som si doma pohodovo zahral alevo s kamarátmi v skúšobni.

  Vopred ďakujem za tipy ;)

 12. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  skúste si prejsť kategóriu lacné elektrické gitary v BIG MUSIC.

  Konkrétne tipy záležia od typu hudby, na ktorú je gitara určená – je to hlavne dané snímačmi, zhruba sa dá povedať, že na tvrdšie štýly sú potrebné snímače typu humbucker.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 13. Radek píše:

  Dobrý deň. Hrávam na akustickej gitare asi 1 a pol roka a teraz si chcem kúpiť aj elektrickú. Kombo už mám a potrebujem, ešte gitaru. Len sa neviem rozhodnúť, akú. Prosím pordíte mi konkrétny typ? Chcel by som na nej hrávať štýly hard rock a heavy metal na štýl Led Zeppelin, alebo Guns n Roses. Prosím aby gitara stála tak do 200 EUR. Predom dakujem.

 14. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  tu by sa patrilo mať podobnú gitaru na akých sa táto hudba tvorila – takže tvar Les Paul, snímače humbucker. Firma Epiphone (dcérska firma firmy Gibson) vyrába gitary Les Paul Special II presne na takýto účel. Cena je okolo 150 €.

  Veľký podiel na zvuku má však aj zosilňovač / kombo, malo by byť aspoň dvojkanálové – pre čistý a skreslený zvuk.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 15. Hano píše:

  Dobry den.

  Tak ako uz pisal “errrust” chcel by som si kupit elek. gitaru pre zaciatocnikov pre pohodove brnkanie v dome, na chate, na dajaky trip s kamaratmi…

  Avsak sa v gitarach moc nevyznam a chcel by som taku na ktorej by sa dali zahrat skladby od skupiny “Nirvana” alebo “Red hot chilli peppers”. Co som pozeral na internete Kurt Cobain hral na roznych typoch gitar znacky Fender. Tak podla coho si mam vybrat tu spravnu? :D

  Za odpoved vopred dakujem.

 16. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Kurt Cobain z Nirvany hrával hlavne na gitarách typu Mustang, občas Jaguar a dosť často ho bolo vidieť na pódiách s gitarami typu Stratocaster, ktoré zvykol na konci koncertu rozbiť. To boli lacné japonské gitary Stratocaster nakúpené v bazároch presne na tento účel.

  Gitarista z Red Hot Chilli Peppers John Frusciante používal gitary Fender Stratocaster prednostne – ale tiež sa mu na krku občas nejaký Mustang alebo Jaguar objavil.

  Podľa prostredia, kde gitaru budete používať by značka Fender mohla byť zbytočne drahá – samozrejme kvalita ich nástrojov cene zodpovedá – ale je tu riešenie. Dcérska spoločnosť firmy Fender s názvom Squier by Fender vyrába tiež kvalitné nástroje ale za oveľa nižšiu cenu.

  Takže podľa hudby, ktorú chcete hrať to vyzerá na niektorú z týchto kategórií:

  Mustang: tieto gitary sú však dostupné len od firmy Fender, teda patria k tým drahším.

  Jaguar: tieto vyrába aj firma Squier, sú teda cenovo dostupnejšie.

  alebo Stratocaster – buď Fender Stratocaster alebo Squier Stratocaster.

  V každom prípade by to chcelo pri kobylke snímač typu humbucker – pre zvuk gitary v tvrdších skladbách.

  Teda ideálne by bolo napr. niečo z tohoto: Stratocaster HSS

  K elektrickej gitare je potrebný aj zosilňovač s reproduktormi – takzvané kombo – a podľa toho, kde chcete gitaru používať budete potrebovať kombo s napájaním aj na batérie. Niečo ako napr. Roland Micro Cube RX, ktorý v sebe obsahuje simulácie zvukov pre všetky štýly gitarovej hudby.

  S pozdravom

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 17. Hano píše:

  takze ak by som si kupil napr. http://www.bigmusic.sk/fender-squier-affinity-stratocaster-hss4?ItemIdx=3&id=2162 dalo by sa na nej zahrat “Come as you are” ako tato holka napr. http://www.youtube.com/watch?v=ZQf7jLfaHpI ??? :D :D

  btw dik si macher.. respect

 18. tím Hudobnej poradne píše:

  Vďaka za prívetivé slová :-)

  Squier Affinity Stratocaster HSS je tiež jedna z gitár, so zvukom podobným tomu, čo počujeme z nahrávok Nirvany a Red Hot Chilly Peppers – samozrejme, samotná gitara takto nehrá, je potrebný aj zosilňovač s reproduktorom alebo kombo.
  Dievča na videu hrá – podľa toho, čo tam píše – cez kombo Line6 Spider ale to zrejme nebude mať napájanie na batérie.

  Line6 robí aj kombo na batérie – Line6 Micro Spider

  Zvuk gitary je upravený efektmi – je tam počuť efekty chorus, prípadne flanger, je tam aj trochu priestoru pridaného (hall, delay) a samozrejme v sóle poriadne skreslenie – distortion.

  Ak sa má zvuk gitary podobať na nahrávku, najjednoduchšie je nájsť si také kombo, ktoré už má efekty zabudované. Efekty sa vyrábajú aj ako samostatné “krabičky” ale celá zostava by potom bola oveľa drahšia a aj menej “prenosná”.

  S prihliadnutím na požiadavku prenosnosti, zabudovaných efektov a napájania na batérie teda niečo z oddelenia Gitarové kombá na batérie, čo má aj zabudované efekty.

  Tím Hudobnej poradne

 19. Chris píše:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať ohladom gitarového komba lebo som začaitočník a ešte sa v tom moc nevyznám… takže chcel by som nejaké gitarové kvalitné kombo aby malo pekný zvuk lebo chalani hovoria že možem mat najdrahšiu gitaru na svete ale ked mám “lacné” kombo tak može zle hrat.. Tak preto sa chcem opýtať či by ste mi nemohli odporúčať nejaké fajn kombo do max 100€. Rozhodol som sa že tento rok skúsim nájsť niečo na bazári. :) ďakujem vopred za odpoveď ;-)

 20. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  len pre istotu uvediem, že gitarové kombo do 100 € je hlasitosťou vhodné len na cvičenie doma – nemá takú hlasitosť, aby ste sa dobre počuli v skúšobni, keby ste chceli hrať spolu s bubeníkom – a bubeník by Vás tiež nepočul.

  Z aparátov okolo 100 € môžem doporučiť kombo Line 6 Spider IV 15

  Je to 4-kanálové kombo, ktoré využíva modelingovú technológiu. Jednoducho povedané, v modelingových zosilňovačoch je “počítač”, ktorý pomerne verne simuluje zvuk rôznych zosilňovačov známych firiem.

  Okrem štyroch kanálov s odstupňovaním skreslenia od 0 až do “insane” (po anglicky šialené) má toto kombo zabudovanú ladičku a digitálne efekty ako je chorus, flanger, phaser, echo, hall, ktoré by sa inak museli dokúpiť osobitne.

  Okrem toho má vstup na MP3 alebo CD prehrávač a výstup na slúchadlá. Dá sa k nemu doobjednať aj nožný prepínač kanálov.

  Modelingová technológia ponúka “za málo peňazí najviac muziky”, najlepšie urobíte, keď si ho pôjdete vyskúšať a uvidíte, že neobanujete.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 21. Johny Qak píše:

  Dobrý deň,
  plánujem kúpiť elektrickú gitaru, na ktorú budem hrať iba doma. Nechystám sa do žiadnej kapely :) Na nete som našiel, že namiesto efektov sa môže použiť aj PC a namiesto celého comba sa môžu použiť klasické repráky. (väčšinou aj tak len na sluchátka budem počúvať). Viete mi prosím poradiť či ozaj stačí iba el.gitara a pc na to aby som mohol dostatočne hlasno počuť to čo hrám alebo predsa len potrebujem nejaký (pred)zosilovač pred vstupom zvuku do pc?
  ďakujem

 22. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na to, aby ste mohli hrať na gitare pripojenej do PC v podstate nepotrebujete nič viac ako len gitaru, kábel a PC so softvérom. To však platí len pre základný zvuk gitary – ak budete chcieť zvuk gitary nejako upraviť efektami v softvéri, už to stačiť nemusí.

  Potrebujete ešte zvukovú kartu, ktorá má po slovensky povedané, rýchlu odozvu (inak sa to volá nízka latencia)

  Bežná zvuková karta zabudovaná v počítači Vám bude stačiť na hranie na gitare len dovtedy, kým nebudete chcieť zvuk počas hrania upravovať nejakým efektom v softvéri, ktorý budete používať.

  Keď zapnete nejaký efekt – (dozvukový efekt ako hall, delay alebo skreslenie) začnú sa prejavovať problémy – zvuk v slúchadlách sa môže začať opozďovať.

  Okrem toho, že budete potrebovať lepšiu zvukovú kartu – počítač mal byť výkonný, podľa možností nie starší ako 3 roky a s plnohodnotným procesorom, ktorý bude stíhať prepočítavať zvuk s efektami – s veľkou pamäťou RAM ako aj s rýchlym a veľkým harddiskom, aby procesor nebol brzdený čakaním na zapísanie dát do vyrovnávacej pamäte.

  Ak počítač nespĺňa požiadavky, ktoré predpisuje výrobca daného softvéru, môže sa vo zvuku objavovať rôzne pukanie, výpadky a podobne.

  Samozrejme, nič nepokazíte, keď gitaru pripojíte káblom do linkového vstupu PC a vyskúšate, čo to robí. Ak zistíte, že to robí problémy, budete už vedieť, v čom tie problémy spočívajú a ako ich riešiť.

  Viac sa dozviete, keď sa rozhodnete pre konkrétny softvér a prečítate si doporučenie výrobcu, s akým hardvérom sa má ich program používať.

  Ešte k hlasitosti – či sa budete dostatočne hlasno počuť treba vyskúšať, teória hovorí, že sa počuť budete, ale nie príliš hlasno, gitarové snímače potrebujú nástrojový vstup vstup s vysokou impedanciou, na PC sú len vstupy pre linkový signál a mikrofón.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 23. Hano píše:

  Dobry den… to som zase ja :D

  este mam par otazok ohladom gitar a prislusenstva:
  1. co vsetko treba kupit ku gitare a kolko co stoji?
  -Kombo … rozhodol som sa pre Roland Cube 20XL lebo kamarat mi poradil ze s Roland Micro CUBE RX ma nebude dostatocne pocut.. myslite si ze ma Roland Cube 20XL dost efektov a vsetko co k tomu treba?
  -Kábel na pripojenie gitary k zosilňovaču
  -Pás
  -Ladicku (tu mi uz asi ani nebude treba ked budem mat to kombo a tam je uz zabudovana?)
  -Metronóm (ten tam je tiez zabudovany?)
  -puzdro na gitaru alebo radsej kufor?
  ….este nieco je treba?

  2. Oplati sa mi kupovat BOSS DS 1… naco to vlastne sluzi? :D ak by sa stala situacia keby som si kombo nekupil mozem hrat s tym aj na PC?

  Dakujem

 24. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  podľa informácií, ktoré ste doteraz uviedli kombo Roland Cube 20XL bude dosť hlasné pre všetky možnosti využitia – kým nebudete chcieť hrať s bubeníkom, na všetko to bude stačiť s bohatou rezervou. Nemá však napájanie na batérie, takže je nevhodné na čundre, chaty a chalupy bez elektriny.

  Efektov je v ňom plno, všetky podstatné sú zabudované – medzi inými aj simulátor akustickej gitary, čo sa tiež môže veľmi hodiť, keďže tie skreslené zvuky sú väčšinou používané pre sólovú hru. Možno by sa hodil pedál BOSS FS-5U na prepínanie čistého a skresleného zvuku počas skladby, ale nie je to povinné, prepínať sa dá aj rukou, len to samozrejme nejde robiť v rytme, keďže človek musí na chvíľu kvôli tomu prestať hrať.

  BOSS DS-1 nebudete potrebovať, pretože kombo už v sebe efekt Distortion zabudovaný má. Tento efekt je určený na “prižhavenie” skresleného zvuku zosilňovačov, ktoré samé nemajú dostatočné skreslenie pre sólové zvuky. Pre hranie na PC je úplne nevhodný, pretože pri jeho použití sa ráta s tým, že bude zapojený do gitarového zosilňovača a zvuk pôjde z gitarového reproduktora. Gitarový reproduktor je zásadným prvkom zvuku elektrickej gitary – je stredový a odrezáva vysoké frekvencie. Ak použijete BOSS DS-1 v kombinácii so širokopásmovým reproduktorom, bude to bzučať ako zlostná osa a na gitaru sa to nebude podobať ani náhodou.

  Ak by ste chceli hrať na elektrickej gitare cez PC, je to úplne iná téma, čo k tomu potrebujete si môžete prečítať v tomto komentári:

  Ak by ste chceli využívať reproduktory PC na hranie na gitare, potrebovali by ste efekt, ktorý má v sebe simulátor reproduktorov – napr. DigiTech RP70

  Ovšem to už sa dostávame úplne mimo pôvodného zámeru kúpiť si niečo pre pohodove brnkanie v dome, na chate, na dajaky trip s kamaratmi.

  ———————-

  Na hranie bezpodmienečne potrebujete v podstate len gitaru, kábel, kombo a trsátko.

  Pás na zavesenie (7,00€) potrebujete len ak chcete hrať postojačky.

  Metronóm je dobrá vec hlavne na cvičenie, zabudovaný v kombe nie je, ale elektronický sa dá kúpiť už od nejakých 14,00€
  ( napr. Korg MCM-1 BL )

  Ak chcete gitaru prenášať, určite treba na ňu obstarať nejaké aspoň základné puzdro – kufor by prichádzal do úvahy, keby sa s gitarou malo cestovať lietadlom alebo by sa mala prevážať s inou aparatúrou, kde by sa mohla poškodiť. Pokiaľ sa bude voziť v osobnom aute, stačí dobrý čalúnený gigbag, a pokiaľ sa dá pozor, stačí aj puzdro za 20€, ktoré ochráni gitaru proti prachu a dažďu.

  Rezervné struny, aspoň 2 sady + zopár kusoviek tenkých strún E a H.

  Spevník – doporučujeme vlastnoručne vyrobený, podľa vkusu hráča a poslucháčov. Na internete je plno zdrojov, stačí pohľadať niečo ako “spevnik” alebo “zpevnik” a vytlačiť skladby, ktoré sa hodia do repertoáru.

  Inak už len chuť a vydržať – nech sa darí

  tím Hudobnej poradne

 25. darlin píše:

  Dobry den,

  ak potrebujem kombo vhodne aj do skusobne / na koncerty, ktore z tych lacnejsich by ste mi odporucili?

  Vdaka

 26. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak to má byť kombo do skúšobne aj na koncerty a zároveň nemá byť drahé, bavíme sa o tranzistorovej technológii – elektrónkové kombá sú drahšie a aj náročnejšie na zaobchádzanie. Zároveň treba vedieť, že kombo samotné ešte stačiť môže, ale nemusí – podľa nárokov hráča. Ak chce používať aj nejaké tie efekty – okrem skreslenia, ktoré je bežnou výbavou napr. echo, chorus a iné efekty – dá sa to riešiť aj kúpou komba so zabudovanými efektami.

  Výkon tranzistorového zosilňovača dostatočný do skúšobne by mal byť najmenej 50W, reproduktor (radšej 2 reproduktory) by mal mať priemer 12 palcov. Ide o to, že zvuk z gitarového komba je veľmi “smerový” – teda počuť ho najlepšie vtedy, keď poslucháč stojí priamo oproti reproduktoru. Čím je reproduktor väčší, tým má širšie vyžarovanie zvuku do priestoru. Malé kombá s menšími reproduktormi sú vhodné len vtedy, ak používame odposluchové bedne, do ktorých sa prenáša zvuk z takéhoto komba, inak gitaristu nikto okrem neho samého nebudú ostatní dobre počuť.

  Z dostupných aparátov určite vyskúšať kombá od firmy Line 6 – modelingové zosilňovače s množstvom efektov – ako je napr.:

  Line 6 Spider IV 75

  Ibanez robí zaujímavé tranzistorové kombá so zabudovaným skreslením a reverbom (priestorový efekt):

  Ibanez TBX65R

  Ibanez TBX150R

  Zo zvučnejších značiek je v tejto cenovej kategórii aj kombo značky Fender, tiež so zabudovaným skreslením a reverbom:

  Fender Frontman 212R

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 27. ned píše:

  Dobrý deň, moja otázka sa týka odposluchu.
  Čo majú rockoví gitaristi spravidla v odposluchových reproduktoroch? Iba kanál vlastnej gitary, alebo celej kapely, prípadne iné zvolené kanály?
  ďakujem

 28. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  rockoví gitaristi, ako aj všetci ostatní muzikanti by si do odposluchov mali dávať všetko, čo potrebujú počuť. Pomer hlasitosti svojej gitary k ostatným nástrojom závisí od toho, či sa gitarista dobre počuje z vlastného gitarového aparátu. Ak je pódium väčšie a gitarista stojí 5 m od svojho aparátu, musí si do odposluchu dať viac gitary, ako keď stojí priamo pri aparáte niekde v malom klube.

  Pomery hlasitostí ostatných nástrojov môže byť zase otázka toho, či gitarista aj spieva – v tom prípade potrebuje aj dobre počuť druhú gitaru alebo iný harmonický nástroj – klávesy a podobne. Ak spievajú viacerí, je dôležité počuť aj ostatných spevákov, aby pri spievaní vokálov spievali čisto.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 29. Vlado píše:

  prosím Vás chcel by som si kúpiť el. gitaru . Nikdy som na gitaru nehral . Chcel by som gitaru typu stratocaster výškový strop je asi 150 – 180 € . Som ľavák ak by som mohol poprosiť mohli by ste my poslať nejaký link . =D

 30. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tejto cenovej hladine by mohla byť zaujímavá gitara SX VST57 na http://www.bigmusic.sk

  S pozdravom

  tím Hudobnej poradne BIG MUSIC

 31. Lucka píše:

  Dobrý den chcem sa opítať tieto informácie :)načo slúži : -Gitarový preamp
  -Gitarové kombo
  -gitarová hlava a reprobox
  -gitarový efekt
  – Gitarový multefield
  -Malý prenosný P.A.
  systém
  Prepáčte .. ale ako to čo je napísane na internete o tom tak ja tomu ako vobec nechápem :/ bola by som vám velmi vdačná keby ste mi to v skratke napísala :) Dakujem :)

 32. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v stručnosti – to čo ste vymenovali je všetko, čo potrebuje gitarista na to, aby sa zvuk z gitary dal zosilniť a tak ozvučiť veľký priestor.

  Na začiatok si povedzme, že akustická gitara je jeden z najtichších – ak nie úplne najtichší hudobný nástroj. To je dôvod, prečo vznikli pokusy o zosilnenie jej zvuku a tak sme prišli k elektrickej gitare.

  Na začiatku celého systému je teda elektrická gitara – alebo akustická gitara, ktorá má zabudovaný snímač a teda jej zvuk sa tiež dá prenášať káblom do zosilňovača.

  Gitarový zosilňovač sa skladá z predzosilňovača = preampu a koncového (výkonového) stupňa zosilňovača, ku ktorému sa pripájajú reproduktory.

  Gitarový preamp – predzosilňovač – po anglicky preamp je vstupný obvod v gitarovom zosilňovači. Slúži na zosilnenie signálu z elektrickej gitary na takú úroveň, aby bola dostatočná pre ďalšiu časť zosilňovača – tzv. koncový (výkonový) stupeň. Až koncový stupeň zosilní signál z preampu na počuteľnú úroveň – keď sa ku koncovému stupňu pripoja reproduktory.

  Gitarový preamp – predzosilňovač však existuje aj ako samostatný prístroj – nemusí byť len zabudovaný v gitarovom zosilňovači. Okrem zosilnenia signálu z gitary má za úlohu aj zvuk upraviť – pridať skreslenie (používa sa pre zvuk sólovej gitary), výšky, basy a podobne. Takýto samostatný preamp sa môže pripojiť ku koncovému zosilňovaču ale môže sa použiť aj pri nahrávaní zvuku gitary – zvuk gitary z preampu sa môže aj priamo nahrávať – vtedy ho je počuť z reproduktorov v štúdiu a koncový zosilňovač nie je potrebný.

  Gitarové kombo – je to gitarový zosilňovač spojený s reproduktorom do jedného prístroja – názov hovorí, že je to vlastne kombinácia týchto dvoch vecí v jednom.

  Gitarová hlava – je to gitarový zosilňovač (bez reproduktora). Nazýva sa aj gitarová hlava a to preto, že sa zvykne položiť na vrch reproboxu. Z hlavy vedú káble do reproduktorov zabudovaných v reproboxe.

  Gitarový reprobox – drevená debna, v ktorej sú umiestnené reproduktory, najznámejšie sú reproboxy s 4 reproduktormi s priemerom 12 palcov označované 4×12.

  Gitarový efekt – akékoľvek zariadenie, ktoré použijeme na úpravu zvuku gitary. Základné efekty sú priestorové (hall – dozvuk, delay – ozvena), modulačné (flanger, chorus – rozladenie, vlnenie – vibrato), ekvalizačné – pridávanie výšok alebo basov, distortion – skreslenie – ako napr. pre zvuk sólovej gitary. Gitarové efekty sú najčastejšie v podobe pedálov – kovových “škatuliek” pri gitaristových nohách, zapínajú a vypínajú sa nohami.

  Gitarový multiefekt – zariadenie, v ktorom je viac efektov naraz, môže byť tiež v podobe pedálu ale sú aj verzie pre zabudovanie do racku – skrinky.

  P.A. systém – názov je skratka slov Public Address System – čo inak znamená zariadenie slúžiace na zosilnenie zvuku tak, aby ho počulo čo najviac ľudí naraz. Takýto systém môže slúžiť na zosilnenie hudby ale aj hovoreného slova. Skladá sa zo zosilňovača a reproduktorov. Do zosilňovača PA systému sa pripájajú mikrofóny alebo aj hudobné nástroje, ktoré majú snímač – ako sú napr. elektroakustické gitary.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov BIG MUSIC

 33. Anonym píše:

  Dobrý deň .. Chcela by som sa opýtať. Spievam a chcela by som si zaobstarať mikrofon.. ale neviem čo ešte k tomu treba poradíte mi? :)

 34. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak chcete spievať naživo – skúšobňa, koncerty a podobne, potrebujete takzvaný dynamický mikrofón. To je ten typ mikrofónu s “guľou” na konci, čo má každý spevák na pódiu v ruke, prípadne na stojane.

  Ako samostatná speváčka budete potrebovať:

  Stojan, aby ste mikrofón nemuseli stále držať v ruke.

  Aspoň 10 metrový mikrofónový kábel – aby ste sa mohli voľne pohybovať po pódiu.

  Aktívny odposluchový reprobox – aby ste sa počuli – v skúšobni, dá sa použiť aj ako odposluch na pódiu. Je to širokopásmový reprobox so zabudovaným zosilňovačom (preto je aktívny), ktorý verne prenáša hlas s čo najmenším zafarbením, či skreslením.

  Medzi nepovinnú výbavu patria:

  Efekty pre spevákov – priestorové ako je hall – dozvuk, alebo delay – ozvena, ale aj špeciálne vokálové procesory – harmonizéry, ktoré pridajú ďalšie hlasy, ak človek vystupuje sólo alebo ak v kapele nie sú ďalší vokalisti.

  Bezdrôtový systém – na prenos signálu z mikrofónu do reproboxu – ak sa chcete pohybovať naozaj voľne – v tom prípade ale budete potrebovať na pódiu viac odposluchových reproboxov, aby ste sa počuli všade – alebo potom bezdrôtový odposluch.

  Bezdrôtový odposluch – systém na prenos signálu z mikrofónu do slúchadiel – “štoplov” do uší.

  Kapelová výbava môže obsahovať aj:

  Pódiový odposluchový mixpult – slúži na nastavenie pomeru jednotlivých nástrojov v odposluchu – či už v odposluchovom reproboxe alebo v slúchadlách. Spevák okrem seba samozrejme potrebuje v odposluchoch dobre počuť aj ostatných a na nastavenie pomeru hlasitostí jednotlivých nástrojov slúži odposluchový mixpult.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 35. 3166 píše:

  Dobrý deń
  Chcel by som si kupit elektricku gitaru aj s kombom pre zaner progressive metal , ale obcas sklznem aj k jazzu a blues takze si niesom isty co by to malo byt . Chcel by som nieco s peknym zvukom cena do 300 eur nemohli by ste mi poradit?

 36. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na tieto štýly budete potrebovať gitaru so snímačmi typu humbucker, ktoré majú okrúhlejší zvuk ako single a aj silnejší výstupný signál, ktorým dosiahnete väčšie skreslenie, tak potrebné pre metal.

  Kombo na také univerzálne použitie je trochu zložitejšia záležitosť. Pre metal potrebujete kombo, ktoré má vysoké skreslenie nazývané aj high gain – ale pre jazz a blues zase kombo, ktoré má schopnosť hrať aj úplne čistým zvukom, bez skreslenia aj keď hrá nahlas.

  Ďalšia vec je cena do 300€ – ak sa do toho má zmestiť gitara aj s kombom, nebude to žiadna sláva. V tejto cenovej kategórii sú nástroje a kombá pre začiatočníkov a nedá sa od toho veľa čakať – napr. s takýmto kombom sa nedá hrať v skúšobni s bubeníkom, pretože to hrá príliš potichu.

  Ak by to mohlo byť za trochu viac peňazí, ale aby to hralo, doporučil by som pozrieť sa napr na gitary v cene okolo 160-170€ Cort Z42 WR alebo Epiphone LP SPECIAL-II Wine Red, prípadne Epiphone LP SPECIAL-II Heritage Cherry Sunburst.

  Elektrónkové kombo v tejto cene neprichádza do úvazy, z kategórie tranzistorových je to v kategórii tranzistorových by mohlo spĺňať požiadavky napr. Ibanez TBX65R (Cena 219,60 EUR)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 37. DixON píše:

  Dobry den
  Ja by som si chcel taktiez kupit novu elekt. gitaru ale neviem aky kabel si mam k nej kupit. Do gitary ide mono a do komba mono alebo stereo? a ak by som to chcel zapojit do PC tak gitara(mono)-druhy koniec kable(mono alebo stereo?)-samica redukcie(mono alebo stereo?) a samec redukcie (mono ci stereo?)

  Dakujem

 38. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kábel z gitary do gitarového komba je mono na obidvoch koncoch. Ak by ste to chceli zapojiť do PC je to to isté – len budete potrebovať redukciu z veľkého mono jacku na malý mono jack – v zvukovej karte PC sú mono vstupy – na mikrofón a linkový vstup.

  Skôr, ako sa budete trápiť s bežnou zvukovou kartou v PC, skúste si prečítať aj:

  http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/#comment-1154

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 39. Vanessa* píše:

  Chcela by som sa opytat jaku elektricku gitaru by ste my doporucili ? :))
  Som zaciatocnik,styl hudby no to tak vseobecne, a co sa tyka penazi tak do tych 300 €

 40. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  základná informácia je, že k elektrickej gitare budete ešte potrebovať aj zosilňovač a reproduktor, najlepšie v podobe tzv. gitarového komba, čo je zosilňovač s reproduktorom v jednom boxe, aby gitaru aj bolo počuť – takže z rozpočtu môžete na gitaru rátať len okolo 200 €. “Všeobecný” štýl hudby vyžaduje univerzálny nástroj – takže napr. Cort KX-5 a kombo by mohlo vyhovovať Fender Mustang I

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 41. Vanessa* píše:

  Prosim vas co je to ta elektroakusticka gitara…

 42. tím Hudobnej poradne píše:

  Akustická gitara je jeden z najtichších hudobných nástrojov, preto je potrebné jej zvuk nejako zosilniť. Do akustickej gitary sa zabuduje snímač a tak z akustickej gitary vznikne elektroakustická gitara. Zvuk z takejto gitary so snímačom sa dá zosilňovať zosilňovačom s reproduktorom a tak gitara hrá oveľa hlasnejšie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 43. Heňo píše:

  dobrý deň, som pokročilejší hráč na el.gitare a uvažujem nad kúpou druhej gitary.chcel by som na nej hrať niečo na štýl Metallicy a Iron Maiden….prosim vas poradte mi konkretnu gitaru do tych cca.350 € dakujem za radu.

 44. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  spomínate skupiny hrajúce tvrdšiu hudbu, takže budete potrebovať gitaru so snímačmi Humbucker (dvojité – silnejšie snímače). Nespomínate však, aký tvar je Váš obľúbený, preto sa pozrieme na tvar Les Paul aj na tvar Strat.

  1 – tvar Les Paul
  Gitara značky VINTAGE – model V100 – vyrába sa vo farbách Tabaco Sunburst, Black, Cherry Sunburst, Iced Tea a biela Arctic White.

  Tento model je skutočne vydarený – použité sú vyborné komponenty, vyborné drevo (mahagón, palisander a javor) a Wilkinson hardware, ktorý sa používa aj v gitarách oveľa drahších.

  Zvukovo je vyvážená, so zvukom veľmi vhodným na tvrdú muziku, ale dá sa na nej pohrať čokoľvek. Záleží však samozrejme aj od gitarového zosilňovača, ktorý použijete.

  Vrelo odporúčame.

  2 – tvar Strat
  Gitara Ibanez RG320PG – veľmi zaujímavá gitara, skvelý design a o kvalite sa pri značke Ibanez nemusíme baviť. Je to skutočný nastroj za neskutočnú cenu s jedinečným designom, ktorý nemá každý druhý gitarista, čo môže byť tiež zaujímavá informácia.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 45. Heňo píše:

  Dakujem za radu, a ked sa ešte smiem spýtať…mohli by ste mi poprípade poradiť aj nejaký vhodný zosilňovač?

 46. tím Hudobnej poradne píše:

  Radi odpovieme, ak si myslíme, že vieme :-)

  Na toto sa ale nedá jednoznačne odpovedať – záleží napr. aj na rozpočte – z toho vyplynie, či to bude elektrónkový zosilňovač teda drahší ale aj s lepšou dynamikou (s výkonom 50W začínajú niekde okolo 550 € – Marshall MA50C) alebo bude stačiť tranzistorový zosilňovač (s výkonom 65W by bolo za 220€ kombo Ibanez TBX65R)

  Záleží aj od toho, aký veľký priestor potrebuje gitarista ozvučiť. 50 wattové kombo môže byť príliš slabé (tiché) aj do skúšobne s hlasnejším bubeníkom, ak to má byť štýl hudby akú hrá Metallica a bolo by potrebné 100W kombo aspoň s dvomi reproduktormi. Z tranzistorových by to bolo napr. kombo Ibanez TBX150R z tých elektrónkových kombo Blackstar HT Stage 60.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 47. NoName píše:

  Dobry deň, som mierne pokročilý hráč na el. gitare a potrebujem poradiť model gitary do cca. 250€ , na ktorej ako-tak zahrám nejaké GNR alebo Metallicu. Dakujem za odpoved.

 48. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  budete potrebovať gitaru so snímačmi typu Humbucker – v tejto cenovej kategórii sú s týmito snímačmi napr. gitary značky Epiphone – modely Epiphone Les Paul 100 Heritage Cherry Sunburst a Epiphone Les Paul 100 Vintage Sunburst

  Možno by to však stálo za to, ísť si do predajne vyskúšať gitaru zn. Vintage – napr. Vintage V100TSB. Ten rozdiel je tak zásadný, že možno radšej doložíte tých necelých 100 € a budete mať gitaru v oveľa vyššej triede.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 49. Adam píše:

  dobry den- som pokrocili hrac na elektrickej gitare a potrebujem poradit gitaru typu LP + nejake schopne kombo na zanre metal a heavy metal.poprosim aby cela vybava stala okolo tych 450€…vopred dakujem za odpoved

 50. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tejto cenovej kategórii, ak má kombo byť dostatočne hlasné, treba hľadať výkon aspoň 60 Watt, a to bude stáť najmenej okolo 220 € (napr. Ibanez TBX65R alebo s dvomi reproduktormi Kustom KG100 FX 2×12). Na gitaru tak ostane 230 €, čo nie je príliš veľa, ale ak na gitare môže byť aj pevná kobylka, treba sa pozrieť na Ibanez GRGA21, prípadne na Schecter Omen 6.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 51. Luky píše:

  Dobrý deň, milá Hudobná poradňa!
  Používam gitaru Fender Squier Bullet Stratocaster a potreboval by som poradiť kombo do tých 200€, aby som na ňom ako-tak zahral spoň nejaký heavy metal a podobné záležitosti. Nevýhodou však je že na gitare mám len 3 Single-coil snímače a nedokážem z gitary dostať požadovaný “tvrdý” zvuk.
  Predom ďakujem za radu.

 52. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  je to naozaj trochu problém, so singlami hrať heavy metal asi nebude to pravé. Chcelo by to nejaký efekt, ktorý by zosilnil výstupný signál a trochu aj upravil frekvenčnú charakteristiku. Taký efekt existuje: Seymour Duncan SFX-01

  Ďalšia možnosť by bola výmena snímačov, teda aspoň snímača pri kobylke, existujú aj humbuckery, ktoré vyzerajú ako single, takže by nebolo potrebné vymieňať pickguard.

  Kombo v tejto cenovej kategórii, ak má byť dostatočne hlasné, treba hľadať s výkonom aspoň 60 Watt, napr. Ibanez TBX65R alebo s dvomi reproduktormi Kustom KG100 FX 2×12)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 53. yasho píše:

  Dobrý. Chcem sa vás niečo opýtať. Chcel by som si kúpiť elektrickú gitaru, od ibanezu typu stratocaster konkrétne sa mi páči táto tu Ibanez RG 370 DX BK. Chcel by som s nou hrávať metal, numetal ale nie na klasickom ladení ale na podladení na C (o tón dole a E o dva tóny), poprípade aj na B. Zaujímalo by ma či to je možné, lebo som čítal aj že ked sa gitara podladí že struny dáko skáču po pražcoch a že zvuk nieje dobrý (neviem či konkrétne tak to bolo ale že či sa to môže stať?)?, alebo že sa pri podladení gitara bude často rozladovať? Svoju akustiku bežne podladím o pol tón pred tým ako mením struny aby som si zahral aj také skladby a tam to ide v pohode tak neviem teraz.
  A ešte čo si myslíte o tej giatre? je dobrá? čítam som na ňu kaďejaké komenty tak ma trošku niektore zneistili. A je to jedno či sa hrá na stratocastery alebo na telecastery? čo je lepšie? A posledná otázka snáď :-), tie zámky na konci hmatníka sa musia dávať? Za odpoveď peekne ďakujem

 54. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitara Ibanez RG370DXZ je gitara s pohyblivou kobylkou – tremolo systémom Edge Zero II, čo znamená, že na hmatníku musí byť zámok strún, inak by sa struny pri pohybe pákou pohybovali v závitoch natočených na ladiacich kolíkoch a gitara by sa rozlaďovala. Keď sú zámky zamknuté, gitara sa nerozladí ani pri tých najväčších pohyboch páky tremola. Ak však chcete gitaru podlaďovať a prelaďovať, gitara s tremolom je na to nevhodná – preladiť takúto gitaru trvá aj polhodinu – na prelaďovanie sú lepšie gitary s pevnou kobylkou – ako je napr. Ibanez RGR321EX

  Pre podladenie sa používajú špeciálne na to určené struny. Ak na gitaru natiahnete bežné sady .10 – .46 alebo .11 – .50, struny pri veľkom podladení budú príliš mäkké – hlavne hrubé struny – budú mať príliš veľký rozkmit a ich zvuk nebude “pevný”. Gitara sa rozlaďovať nebude, ale aký je to zvuk pri podladení, to sa dá vyskúšať na hociktorej gitare s normálnou hrúbkou strún. Proste to nie je dobrý zvuk, ale popisovať to nemá zmysel, treba si to vypočuť.

  Preto treba používať struny vyslovene určené na podladenie, ale ktoré presne, to už treba vyskúšať. Dajú sa kúpiť rôzne kombinované, tzv. hybridné sady, kde 3 tenké struny sú akoby z normálnej sady .11 – .50 a 3 hrubé struny sú akoby zo sady o číslo vyššej, ako napr. GHS GB-LOW GUITAR BOOMERS ROUNDWOUND Low Tune

  Na podladenie do C budú však asi budú najlepšie celkove hrubšie struny, hrúbky .12 – .54 ako napr. Dunlop Nickel Plated Steel Electric Guitar Strings Heavy Core DHCN1254 – ale naozaj to treba natiahnuť na gitaru a skúsiť čo to urobí.

  Stratocaster alebo telecaster – to je otázka čo sa komu páči. Tvar gitary nemá na zvuk výrazný vplyv, podstatná je hrúbka tela, použité drevo – každé drevo vo zvuku gitary zvýrazňuje iné frekvencie, snímače – single (výškový zvuk vhodný na čisté zvuky) alebo humbuckery (matnejší zvuk ale silnejší signál, vhodný pre skreslenie), spôsob upevnenia krku (skrutkovaný, lepený alebo priebežný – každý spôsob má svoj vlastný vplyv na zvuk)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 55. Greenwald píše:

  Dobrý deň. Potrebujem poradiť konkrétny typ gitary na ktorej zahrám predovšetkým Guns n Roses alebo Led Zeppelin, Ale občas sklznem aj ku Metallice a podobným “tvrdším” veciam. Poprosím aby sa cena gitary pohybovala okolo tých 310€ za odpoveď predom ďakujem.

 56. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak by sa dalo, doporučili by sme doložiť ešte pár Eur a pozrieť sa zblízka na gitary Vintage: http://bigmusic.sk/elektricke-gitary-vintage-lp/

  Značka Vintage sa líši od iných v tejto cenovej kategórii značkovým hardware Wilkinson a aj inak sú tie gitary na úplne inej úrovni. Najlepšie by bolo pozrieť si ich v predajni a porovnať s tými ostatnými.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 57. Greenwald píše:

  ďakujem za radu a mohli by ste mi poradiť ešte efekt a zosilovač do 350€ aby som s nimi docielil zvuk podobný Slashovi? dakujem za radu ste super :-)

 58. tím Hudobnej poradne píše:

  K Slashovmu zvuku treba povedať, že na albume Appetite for Destruction je to zvuk starých aparátov Marshall z rokov okolo 1965 and 1973, ktoré však sú upravené tak, aby skreslený kanál bol naozaj poriadne skreslený – z čoho nakoniec vznikol jeho vlastný model Marshall AFD100 Slash Signature.

  Bežné tranzistorové kombo neumožňuje veľmi so zvukom experimentovať, takže s rozpočtom okolo 350 € by sa oplatilo vyskúšať modelingový zosilňovač VOX VT80+ ( http://www.bigmusic.sk/vox-vt80?ItemIdx=18&id=9666 ) – a to preto, lebo ak sa chcete priblížiť zvuku na nejakej nahrávke, je treba mať na výber veľa možností. Kombo VOX VT80+ má v sebe 33 modelov zosilňovačov a dokonca aj prednastavený zvuk priamo na skladbu z albumu Appetite For Destruction – Sweet Child O’ Mine. Výkon a 12 palcový reproduktor budú stačiť na skúšanie doma aj v skúšobni so živým bubeníkom.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 59. katka píše:

  Dobrý den. Chcem si kupiť eloktroakusticku gitaru aj zo zosilnovačom .. potrebujem vedieť že či sa dá do toho zosilnovača píchnuť aj kábel od mikrofonu . alebo potrebujem na mikrofon dalšiu podobnu bednu, Dakujem :)

 60. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre elektroakustickú gitaru a mikrofón potrebujete tzv. akustické kombo, ktoré má okrem vstupu pre gitaru vstup aj pre mikrofón, najlepšie symetrický vstup typu XLR. Keď sa pozriete napríklad na akustické kombo Marshall AS50D ( http://bigmusic.sk/marshall-as50d?ItemIdx=13&id=1097 ), uvidíte na jeho prednom paneli viacero vstupov – a medzi nimi, ten veľký je práve mikrofónový XLR vstup. Na lacnejších akustických kombách býva aj mikrofónový vstup typu jack.

  Účelom akustického komba je ozvučiť väčší priestor ako by ozvučil spevák s gitarou bez aparatúry. Z toho je jasné, že malé kombá sú skôr určené na cvičenie doma a len tie s väčším výkonom sú vhodné aj na pódium.

  Pre orientáciu v cenách a dostupných typoch navštívte http://bigmusic.sk/gitarove-komba-akusticke/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 61. tomi píše:

  Dobrý deň. Chcem začať hrať na elektrickej gitare, lebo klavír ma už nebavil. Viete mi poradiť nejakú gitaru do 150€, nejakú na Iron Maiden a podobne? Ďakujem

 62. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  chlapi z Iron Maiden hrajú na gitarách Fender Stratocaster (Dave Murray) a Jackson Superstrat (Adrian Smith) ale dôležité je, aké používajú snímače. Dave Murray má na svojej gitare snímače Seymour Duncan Hot Rails a Adrian Smith používa Fender Samarium-Cobalt-Noiseless (SCN) a DiMarzio Super Distortion pri kobylke. Seymour Duncan Hot Rails a DiMarzio Super Distortion sú snímače typu humbucker, ktoré majú silný výstupný signál a neprenášajú žiadne elektrické rušenie alebo brum. Fender Samarium-Cobalt-Noiseless (SCN) sú snímače typu singel s odstránením typického singlového brumu. Obidvaja gitaristi používajú na svojich gitarách pohyblivú kobylku typu tremolo zn. Floyd Rose.

  Okrem týchto gitár používajú gitaristi aj gitary Gibson Les Paul, na tých sú tiež snímače typu humbucker.

  Na hudbu skupín ako je Iron Maiden v cenovej kategórii do 150€ si skúste pozrieť gitaru Cort X-2 http://bigmusic.sk/cort-x-22?ItemIdx=14&id=10212 alebo gitaru Ibanez GRX20 http://bigmusic.sk/ibanez-grx20?ItemIdx=1&id=5973 obidve so snímačmi humbucker.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 63. Kopunko píše:

  Zdravím, chcem sa opýtať na Váš názor na

  1. kombo Marshall MG15FX, či je vhodné na hranie v domácom prostredí. Chystám sa si kúpiť el. gitaru pre hranie doma a rozmýšľal som nad týmto kombom.

  2. kombo Line 6 Spider IV 15 – potreboval by som kúpiť ešte nejaké gitarové efekty alebo by to bolo už zbytočné?

  3. Aký je rozdiel medzi tranzistorovými kombami a lampovými?

  Ďakujem

 64. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  1. na hranie doma kombo Marshall MG15FX plne vyhovuje, má 4 kanály – clean, crunch, OD1 (overdrive 1), OD2 (overdrive 2), 5 efektov – reverb, chorus, flanger, phaser, delay, výstup na slúchadlá, vstup na CD/MP3 prehrávač. Užívateľ si môže svoje nastavenie zvuku uložiť 1 x pre každý kanál. V prípade dokúpenia pedálu na prepínanie zvukov užívateľ získa aj ladičku, zabudovanú v pedáli ( http://www.bigmusic.sk/marshall-stompware-pedl-90008?ItemIdx=0&id=1161 )

  2. kombo Line 6 Spider IV 15 ( http://www.bigmusic.sk/line-6-spider-iv-15?ItemIdx=3&id=6273 ) je modelingové kombo (pre vytvorenie zvuku používa procesor, ktorý “vymodeluje” zvuk zosilňovača) má viac efektov ako kombo Marshall MG15FX – Chorus/Flanger, Phaser, Tremolo, Sweep Echo, Tape Echo, Reverb, má 4 kanály nazvané Clean, Crunch, Metal, Insane a zabudovanú ladičku – nemusíte dokupovať nič. Len ak by ste chceli ovládať prepínanie kanálov pedálom ( http://www.bigmusic.sk/line-6-fbv2?id=8241 ), ten sa kupuje osobitne.

  3. Rozdiel medzi tranzistorovým kombom a elektrónkovým je hlavne vo zvuku a v dynamike. Elektrónkové kombo lepšie prenesie do zvuku to, ako hráč narába s gitarou, či brnká slabo alebo silno – elektrónka má veľký dynamický rozsah. Zvuk elektrónkového komba je príjemnejší pre ľudský sluch, pretože keď elektrónka začína skresľovať do zvuku pribúdajú hlavne práve tie tzv. vyššie harmonické frekvencie, ktoré sú ľudskému uchu príjemné.

  Tranzistorové kombá v priamom porovnaní s elektrónkovými prehrávajú, pretože ich dynamika má menší rozsah a pri skreslení do zvuku pribúda zložka, ktorá nie je ľudskému uchu príjemná – samozrejme výrobcovia toto vedia a úpravou obvodov v tranzistorových kombách tieto zložky potláčajú.

  Prečo teda nepoužívame len elektrónkové kombá? Elektrónkové kombá sú drahšie a aj náročnejšie na zaobchádzanie. Aby sa elektrónky nepoškodili, je potrebné pred hraním ich nechať nažhaviť, pred vypnutím ich zase treba nechať vychladnúť. Kvôli transformátorom, ktoré sú v elektrónkových kombách použité sú aj oveľa ťažšie, takže aj transport je tým sťažený.

  Začiatočník rozdiel vo zvuku a dynamike ťažko rozozná, takže nemá zmysel uvažovať o elektrónkovom kombe pre začiatočníka – oveľa lepšia voľba je modelingová technológia (http://www.bigmusic.sk/gitarove-komba-modelingove/), ktorej zvuk je pre ucho príjemný a aj dynamika je pomerne dobre zachovaná.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 65. Salandern píše:

  Dobrý deň chcel by som sa spýtať ako dlho by som mal hrať na akustickej gitare tak aby som si mohol kúpiť elektrickú .dakujem :)

 66. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  doporučovali by sme aspoň pol roka, pravidelne pokiaľ možno každý deň – ale prečítajte si aj článok na túto tému:

  http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 67. patrik píše:

  dobry den. potreboval by som s niecim poradit kedze vidim ze ste tu odbornici mam gitarove kombo marshall asi mesiac a len si tak hram no a zrazu kombo velmi stichlo a zacalo sumiet,teda sumi hlavne pri manipulacii so standby prepinacom,deje sa to nepravidelne raz hra v pohode a potom sa to stane zase ,naozaj neviem co by to mohlo byt,poradte prosim.

 68. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  chyba, ktorú popisujete môže mať 100 rôznych príčin a vôbec nemusí byť v kombe, môže byť napr. v kábli alebo aj v gitare. Skúste vymeniť gitarový kábel a potom ešte aj pripojiť do komba inú gitaru.

  Ak sa chyba aj tak objaví, tak sú len dve možnosti – ak je kombo nové – ešte v záruke, treba ho reklamovať. Ak nové nie je, treba ho dať pozrieť niekomu, kto tomu rozumie, alebo ho poslať do pozáručnej opravy. Adresu Vám prípadne môžeme zistiť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 69. patrik píše:

  kable su ok, chyba je v kombe ,susti aj ked je gitara odpojena .je normalne ze sa take veci deju u cisto novych aparatov? tento este nebol ani vypeckovany ,max. tak na 50% a uz blbne.kazdopadne dakujem. dam reklamovat.

 70. Jaroslav píše:

  Dobrý deň, chcel by som si kúpiť elektricku gitaru na štýl Ac/Dc ( vacsinou hard rock, metal ) a rozmyslam nad gitarami typu SG (vlastne , ci sa na to hodia ) : http://bigmusic.sk/epiphone-g-310-ebony?ItemIdx=11&id=4134 alebo http://bigmusic.sk/epiphone-goth-g-400-pitch-black?ItemIdx=18&id=4120 a chcel by som sa opýtať, či by aj tie modelingove komba boli dobré pre skúsobne / mensie sály

 71. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitary SG od firmy Epiphone sú cenovo dostupnejšie verzie modelov Gibson SG, na ktorých hrá Angus Young (AC/DC). Hodia sa na každý tvrdý rock, majú snímače humbucker so silným výstupom, ktorý je potrebný pre dobré skreslenie.

  Modelingové kombá sa vyrábajú v mnohých verziách – s nízkym výkonom na cvičenie aj silné pre skúšobne, kluby aj väčšie pódiá – napr. Line 6 robí kombá aj s výkonom 150 W http://bigmusic.sk/line-6-spider-iv-150?ItemIdx=6&id=8239

  Zvukovo vyhovujú a sú univerzálne použiteľné aj z toho dôvodu, že modelingové kombo hrá dobre aj pri nižšej hlasitosti, zatiaľ čo niektoré lampové zosilňovače musia hrať poriadne nahlas, aby z nich išiel ten správny zvuk. V modelingovom kombe je k dispozícii mnoho modelov zosilňovačov, takže gitarista má možnosť experimentovať a dosiahnuť naozaj taký zvuk aký si predstavuje.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 72. Fero píše:

  Mám 17 rokov. Na akustickú gitaru chodím dva roky. Na vianoce som dostal elektrickú gitaru Ibanez DN 500. Chcem hrávať metal, rock. Poraďte mi prosím akú elektrickú výbavu by som si mal kúpiť v cene tak do 200 – 300 eur. Ešte by som sa chcel opýtať pre aké efekty by som sa mal rozhodnúť bol som skúšať ZOOM G2 ale hrálo to akosi čudne. Asi by sa mi páčili viac analogové efekty.
  Ďakujem za odpoveď

 73. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  analógové efekty sú určite to najlepšie, ale jednotlivo sú dosť drahé, to by rozpočet rýchlo prekročilo a ak by kvôli drahým pedálom bolo kombo lacné, vhodné len na cvičenie doma, nehralo by to dosť nahlas aj do skúšobne a na pódium.

  V tejto cenovej kategórii by asi bolo najlepšie kúpiť si nejaké modelingové kombo, v ktorom už budú aj nejaké efekty zabudované. Niečo z tohoto oddelenia: http://bigmusic.sk/gitarove-komba-modelingove/

  - možno VOX VT40+ (http://bigmusic.sk/vox-vt40?ItemIdx=10&id=9665)

  alebo

  Line 6 Spider IV 75 (http://bigmusic.sk/line-6-spider-iv-75?ItemIdx=14&id=8238)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 74. Jaro píše:

  dobry den , chcel by som sa spytat.Som v podstate zaciatocnik. Mam gitaru Cort x1 WP a hram, teda “hram” veci od Paramore a zvuk s mojej gitary nieje presne taky aky by som si predstavoval, dalo by sa stym nieco spravit povedzme keby sa pohram nejako s ladenim? Combo mam dvojkanalove aj so skreslenim.
  Takze da sa s tym nieco spravit nejako doma?nejako naladit podladit?..alebo to vyriesi povedzme len ekd si zakupim nejaky efekt?…prosim poradte mi nejaky sposob ako dosiahnem pozadovany zvuk

 75. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  keď sa pozrieme na výbavu, ktorú používajú gitaristi z Paramore, hneď bude všetko jasnejšie:

  http://www.uberproaudio.com/who-plays-what/736-paramore-taylor-york-guitar-rig-gear-and-equipment

  http://www.uberproaudio.com/who-plays-what/332-paramore-josh-farro-guitar-gear-rig-and-equipment

  Z efektov sa najzávažnejším spôsobom na zvuku podieľa Digitech Whammy Pedal ( http://www.bigmusic.sk/digitech-whammy?ItemIdx=0&id=596 ) ktorým si gitaristi do zvuku pridávajú hornú oktávu pri sólach a možno aj pri doprovodoch.

  Ďalej sú tu zosilňovače – Marshall JCM2000 Dual Super Lead (http://www.bigmusic.sk/marshall-jcm2000), Mesa Boogie Dual Rectifier a reproboxy – Mesa Boogie custom made Cabinets, Marshall 1960A 4×12 (http://www.bigmusic.sk/marshall-1960a?ItemIdx=9&id=1072). Zvuk týchto zosilňovačov sa dá približne napodobniť niektorým z modelingových zosilňovačov (http://www.bigmusic.sk/gitarove-komba-modelingove/), treba len vyskúšať, ktorý to dokáže najvernejšie.

  Paramore podľa zdrojov z internetu používajú ladenie Drop D – D A D G H E (http://guitar.about.com/library/bltuningdadgbe.htm) ale aj Drop C – C G C F A D – tomu sú prispôsobené aj hmaty/akordy – pri tabulatúrach na internete je často napísané ako treba gitaru naladiť – napr. http://tabs.ultimate-guitar.com/p/paramore/brand_new_eyes_intro_tab.htm

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 76. Maťo píše:

  Dobrý deň. Kúpil som si gitaru ESP LTD M100FM-STBC a gitarové kombo Marshall MG15. Chcel by som na nej hrať metal, hlavne gitarové sóla a pesničky od skupiny Bullet for my Valentine, ale zvuk mojej gitary je iný, ako som si predstavoval. Mohli by ste mi prosím poradiť ako zlepšiť zvuk mojej gitary? Za odpoveď vopred ďakujem.

 77. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  keď sa pozrieme na výbavu, ktorú používajú gitaristi z Bullet for my Valentine, je jasné, že s bežnou výbavou sa takýto zvuk dosiahnuť proste nedá.

  http://www.uberproaudio.com/who-plays-what/241-bullet-for-my-valentine-matt-tuck-guitar-gear-rig-and-equipment

  http://www.uberproaudio.com/who-plays-what/377-bullet-for-my-valentine-michael-paget-guitar-gear-rig-and-equipment

  Prvý dôvod, prečo sa to nedá sú snímače – takmer na všetkých gitarách majú gitaristi z Bullet for my Valentine pôvodné snímače vymenené za aktívne snímače EMG 81 and EMG 85

  http://www.emgpickups.com/products/index/1/6/1

  http://www.emgpickups.com/products/index/2/6/1

  Tieto snímače majú silný výstupný signál, ktorý vytvára masívne skreslenie a charakteristický prierazný zvuk, ktorý sa nestratí v zvuku kapely.

  Kombo Marshall MG15 je kombo určené len na cvičenie, nedá sa od neho očakávať “veľký” zvuk ako z poriadnej lampovej hlavy ako je Peavey 6505 alebo Mesa Boogie Triple Rectifier. Zvuk týchto zosilňovačov by sa približne dal napodobniť niektorým z modelingových zosilňovačov (http://www.bigmusic.sk/gitarove-komba-modelingove/), treba len vyskúšať, ktorý to dokáže najvernejšie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 78. Fero píše:

  Dobrý deň.

  Mám gitaru Ibanez DN 500 a neviem sa rozhodnúť pre kombo. Uvažoval som o Marshall MG50FX, Marshall MG101FX, Marshall MG102FX. Chcel by som hrávať metalovú, rockovú hudbu. Ešte by som sa chcel opýtať, že aký veľký je rozdiel medzi jedno a dvoj reproduktovovým kombom a či mi na tieto kombá bude treba ešte nejaké efekty, alebo si vystačím s tými čo su tam zabdované.

  Ďakujem za odpoveď.

 79. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre metal a rock sú kombá Marshall MG50FX, Marshall MG101FX a Marshall MG102FX výborné – prenosné riešenie do skúšobne aj na pódium. Počet reproduktorov je veľmi dôležitý pre ozvučenie priestoru – z náuky o akustike vieme, že zvuk sa šíri pohybom vzduchu a teda bude o to lepšie počuť, čím je väčšia plocha, ktorá zvuk vyžaruje – teda je jasné, že dva reproduktory pohnú väčším objemom vzduchu ako jeden reproduktor. To má za následok, že pri tom istom výkone 100W je dvojreproduktorové kombo oveľa hlasnejšie – inak povedané, už pri nižšej nastavenej hlasitosti bude kombo s dvomi reproduktormi hrať tak isto hlasno ako kombo s jedným reproduktorom pustené poriadne nahlas. Zosilňovače by nikdy nemali ísť naplno – ale ak je bubeník hlasný alebo je pódium príliš veľké, gitarista často ignoruje možnosti elektroniky a potom je nešťastný, že nedohral koncert, lebo to “zhorelo”.

  V kombách série Marshall MG sú zabudované modulačné efekty Chorus, Phaser a Flanger, a priestorové efekty Reverb a Delay. Na prvý pohľad by to mohlo byť dosť, ale gitaristi často používajú ďalšie efekty. Jedným zo základných je Wah-Wah (kvákadlo), používané na sóla (Slash, Jimi Hendrix…), dosť často sa používa aj oktáver (ako napr. Digitech Whammy) a iné efekty. Záleží to na vkuse gitaristu a štýle hudby. Dosť často sa používajú aj pedálové efekty na skreslenie – to v prípade, ak skreslenie zosilňovača nevyhovuje úplne presne predstave gitaristu – napr. pre niektoré štýly metalu alebo ak kapela hrá prevzaté skladby od kapiel, ktoré používajú americké zosilňovače (Mesa Boogie, Fender a pod.) klasické skreslenie Marshall nemusí byť úplne vhodné, ak sa nepodobá na zvuk, ktorý chce gitarista počuť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 80. Fero píše:

  Dobrý deň

  Ešte by som sa chcel opýtať, alebo skôr porovnať kombá Marshall MG102FX, Ibanez TBX 150r a Vox VT 120+

  Ďakujem za odpoveď

 81. tím Hudobnej poradne píše:

  Za predpokladu, že na gitare sú poriadne snímače – kvalitné humbuckery, zvukové porovnanie by dopadlo asi takto:

  Ibanez TBX 150R – od času 0:51

  Marshall MG102FX

  VOX VT120+

  Ale pozor na to, že VOX VT120+ je modelingový zosilňovač – nedá sa teda porovnávať s ostatnými dvoma kombami. Je v ňom Valve Reactor – lampový obvod s ozajstnou elektrónkou 12AX7, 33 modelov zosilňovačov, 25 efektov, 99 prednastavených zvukov, 8 užívateľských pozícií na uloženie zvuku a teda je oveľa univerzálnejší – nielen na skreslené metalové zvuky ale aj na rockové balady a samozrejme aj iné štýly hudby.

  Je ideálny aj na domáce nahrávanie a ten zvuk treba naozaj počuť, so všetkými možnosťami, ktoré poskytuje ďaleko prevyšuje možnosti ostatných dvoch zosilňovačov.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 82. Desant píše:

  Dobrý deň!

  Chcel som sa naučiť hrať na gitare, cez prázdniny som si jednu lacno zadovážil, avšak je to zložitejšie ako to vyzerá. Sprevádza ma kopu chýb ktoré sám neviem napraviť napr. blokovanie strún-V kuse si blokujem struny aneviem nájsť správnu polohu pre prsty. Slabé prsty a tvrdé struny-na prvom a druhom pražci sú struny veľmi tvrdé a bolia ma prsty, keď sa snažím o nejaký akord a pritlačím prsty na 2 struny tak stratím tlak v prste ktorý pritláča tú tretiu. mám kovové struny, rozmýšľal som nad nylonom, vraj má byť mäkkší. Mojmu bratovi ide hra od ruky a mne côbec nie, neviem v čom je problém, rozmýšľal som nad ZUŠ ale načo keď nedokážem ani základné veci? Prosím poraďte.

 83. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  vec je zložitá len na prvý pohľad.

  To “blokovanie strún” nie je problém – ak to bratovi ide, pozrite sa, ako má prsty umiestnené – hlavný problém bude asi v polohe palca vzadu na hmatníku. Palec často presahuje – trčí nad hmatníkom ako hromozvod. Existuje technika hrania doprovodov, ktorá to vyžaduje, ale táto technika nie je nič pre začiatočníkov – vidieť to napr. u Jimiho Hendrixa.

  Ruka musí byť klenutá, žiadna časť dlane nemá priliehať na hmatník. Správne držanie ruky na hmatníku je na horných fotografiách Set 1 na nasledujúcom odkaze. Fotografie Set 2-4 sú všetky možné nesprávne polohy palca = chybné držanie ruky na hmatníku.

  http://www.myguitarworkshop.com/guitar_lessons/chords/barre_chord_hand_position_photo_supplement.aspx

  Začiatočník by sa mal snažiť robiť sám sebe čo najmenej problémov – toto je úplne ideálna poloha ruky na hmatníku:

  Ešte zopár ďalších tipov ako preklenúť tie prvé týždne, kým sa do toho dostanete a prsty prestanú bolieť:

  1. Natiahnite si pre začiatok na gitaru kovové struny hrúbky .09 – aby ste na začiatku nemuseli príliš tlačiť, to by sa Vám len na prstoch zbytočne vytvorili hrubé “mozole” a nemali by ste v končekoch prstov žiadny cit. Nylonové struny nie sú mäkkšie – sú len hrubšie, ale to nepomáha, na začiatku prsty bolia aj tak.

  V obchode Vás budú presviedčať, že si máte kúpiť struny hrúbky aspoň .10, že potom gitara lepšie hrá – ale nenechajte sa ukecať, na to máte čas potom, keď už táto prvá fáza bude ukončená.

  2. Rozdeľte si cvičenie – hrajte zo dva týždne ráno aj večer len po maximálne 20-30 minút – najprv držte a hrajte len jeden akord pár desiatok sekúnd, neskôr, keď sa naučíte prvé jednoduché akordy, môžete aj prechytávať – ale vždy len po 2 akordy z tých najjednoduchších v základnej polohe – ako napr. A7 a E-mi a to tiež len pár desiatok sekúnd 20 – 30 max. Potom oddych, kým prsty neprestanú bolieť.

  Neskúšajte zbytočne hrať zložitejšie akordy, pri ktorých je potrebné držať príliš veľa strún, na začiatok stačia tie, kde stláčate len dve struny – D6, A7, Emi, Fdim

  .

  (zdroj: http://zdenek13.unas.cz/in/pisnik/akordy.htm )

  prípadne aj: http://www.plzenak.cz/hudba-kytara.php?kapitola=7

  3. Nevynechávajte hranie ani na jeden deň – aspoň 1 dávku cvičenia musíte absolvovať každý deň.

  4. Ozvite sa o dva týždne – určite už budeme riešiť úplne iné veci.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 84. Adam píše:

  Dobry den mam jednu otazocku. Vlastnim gitaru Squier Bullet Strat, ktora ma 3 single coil snimace. Potreboval by som poradit vhodne kombo, s ktorym by som dosiahol viac “rockovy” zvuk, kedze nemam humbucker snimace.

  Prípadne – potrebujem poradit gitaru, s ktorou by som zahral kapely ako Metallica, Guns n Roses, pripadne aj nieco tvrdsie. Na tvare mi az tak nezalezi ale predsa len bol by som velmi rad keby to bol nejaky Les paul. Cenovo by som sa chcel zmestit tak do cca. 350 eur.

  Predom dakujem za odpoved.

  tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na gitare so singel snímačmi sa zvuk humbuckera dá dosiahnuť pomocou špeciálnych efektov, ktoré zvuk frekvenčne upravia – ale to je len núdzové riešenie. Buď treba vymeniť snímače – aspoň ten pri kobylke, alebo rovno gitaru predať a kúpiť si gitaru s humbucker snímačmi.

  Z elektrických gitár do 350 € by bolo dobre pozrieť sa na gitary Cort – http://bigmusic.sk/elektricke-gitary-cort-typ-lp/ – alebo potom gitary Vintage – http://bigmusic.sk/elektricke-gitary-vintage-lp/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 85. Jacob píše:

  Dobrý deň,
  Mal by som otázku: S kamarátmi sme založili kapelu ale nákupom nástrojov sme už asi 50 eur prekročili rozpočet čo sme si dali a nezostalo nám absolutne nič na reproboxy. Tak som chcel vedieť, že či sa to dá aj nejakým iným spôsobom zapojiť napr. do normálných reprákov alebo do notebooku a či to bude stačiť na také hranie v malej garáži.
  Vopred ďakujem za odpoveď :D

 86. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na hranie s bubeníkom je potrebná aparatúra s výkonom aspoň 50 Watt pre gitaristu a 100 Watt pre basgitaristu. Aparatúra – kombá, či zosilňovače s reproboxami – musí byť určená pre hudobné nástroje, nie na reprodukciu hudby. Bežné Hi-Fi reproduktory sa na tieto účely nepoužívajú, pretože sú širokopásmové a gitara potrebuje stredový reproduktor a basgitara basový. Nehralo by to dobre a okrem toho by to ani dlho nevydržalo.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 87. prudo píše:

  dobry den hram 2 roky na gitare a teraz by som chcel zacat na basgitare. potrebujem poradit nejaku na ktorej by som zahral veci ako korn, metallica a pod. aj s kombom by som prijal cenu do 400E. dakujem

 88. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  čo sa týka aparatúry – komba, jeho výkon je obmedzený rozpočtom niekde na úrovni max. 100 W a to je na basgitaru do skúšobne málo. Kombo s výkonom 100 Watt je ešte stále len kombo na cvičenie , prípadne na hudbu ako je jazz, country a podobne, nie na rock. Odporúčaný výkon basovej aparatúry je dvojnásobok výkonu gitarových aparátov v kapele. Teda ak gitarista hrá na 100W, basgitarista by mal mať výkon aspoň 200W a viac. Silnejší aparát sa vždy dá stíšiť, ale ak bude slabší aparát pustený dlhšiu dobu naplno, po čase zhorí.

  Basgitaristi v obidvoch spomínaných kapelách hrajú na 5-strunových basgitarách s aktívnymi snímačmi, čo sa samozrejme do rozpočtu nezmestí. Možno by bol dobrý kompromis basgitara s aktívnou elektronikou – niečo ako Cort Action V-A (http://www.bigmusic.sk/cort-action-v-a-bk?ItemIdx=2&id=10317)

  Na kombo by tak ostalo niečo vyše 200€ a za to by sa dalo nájsť niečo s primeraným výkonom tu: http://www.bigmusic.sk/basgitarove-komba-tranzistorove/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 89. Peter píše:

  Dobry den, ja mam tiez otazku ohladom basgitary. Potrebujem poradit basgitaru aj s kombom na domace cvicenie, na ktorej zahram veci ako Victor Wooten, Marcus Miller aj podobne. Poprosim aby cela vybava stala tak do 400 eur.
  Dakujem za radu.

  tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  už z predchádzajúcej odpovede je jasné, že pri rozpočte 400 € treba robiť kompromisy. Aby kombo malo nejaký rozumný výkon, treba hľadať v cenovej kategórii okolo 200€ napr. tu: http://www.bigmusic.sk/basgitarove-komba-tranzistorove/

  Victor Wooten hrá na basgitarách Fodera, ktorých lacné verzie neexistujú. Marcus Miller hrá na basgitarách Fender Jazz Bass s aktívnou elektronikou, ale to sa do rozpočtu nezmestí – takže nejaký Squier Jazz Bass – ako napr. http://www.bigmusic.sk/fender-squier-affinity-jazz-bass-red-metallic?ItemIdx=1&id=2213

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 90. michal píše:

  Mam mam squiera..po pripojeni efektu struna znie priblizne 3 sekundy a potom prestane..neviem v com by to mohlo byt..robi to problem hlavne pri solach.

 91. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  z takéhoto krátkeho popisu chyby sa nedá určiť, o čo by mohlo ísť. Bolo by treba napísať – či struna znie normálne bez pripojeného efektu, aký efekt to je, do čoho je efekt zapojený ďalej – aké kombo alebo zosilňovač…

  Proste popísať problém podrobne čo najlepšie, potom môžeme poradiť, kde hľadať chybu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 92. jano píše:

  oplati sa na klasicky rock gitara so singel snimacmi alebo radsej humbucker?

 93. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  vo všeobecnosti – humbucker je rockový snímač, singel je bluesový. Nie je to však vždy tak – Jimi Hendrix hral väčšinou na gitarách so singel snímačmi a nikto si to nikdy nedovolí “riešiť”. Skôr je to asi tak, že ten, kto vie, čo robí a prečo to robí, si vyberie snímače, ktoré sa na daný štýl hodia jemu a nestará sa o to, či sa to niekomu páči alebo nie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 94. Screbul píše:

  Zdravím
  je gitara Cort G110 (BK ale to je farba ak správne chápem :D) vhodná na hranie Godsmacku/Disturbed/Linkin park? Dosť ma na nej mätú snímače. Ak nie akú by ste mi odporučili z tých cenovo výhodných tak do 150€? ďakujem za odpoveď

 95. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre rockové štýly hudby sa používajú snímače typu humbucker (to sú tie dvojité/široké ako je ten pri kobylke http://www.bigmusic.sk/cort-g110?ItemIdx=1&id=10175). Zvuk z týchto snímačov je silný, nemá veľa výškových frekvencií – a to je potrebné na to, aby skreslený zvuk gitary (pri použití vhodného zosilňovača/komba) bol ten pravý rockový. Gitara Cort G110 BK má takýto snímač len jeden, ostatné snímače na nej sú typu singel a tie nie sú vhodné na masívne skreslené zvuky.

  Gitara do 150€ s pevnou kobylkou a so snímačmi humbucker je napr. Cort Z40 http://www.bigmusic.sk/cort-z40?ItemIdx=63&id=10226

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 96. Adamigo píše:

  Dobrý deň, mám gitaru so single-coil snímačmi a potrebujem poradiť kombo+nejaký efekt aby som na tom dokázal zahrať aj tvrdšie veci. Celé poprosím do 200€. Ďakujem za radu.

 97. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tejto cenovej kategórii treba vyberať z gitarových aparátov s modelingovou technológiou a tie už majú zabudované efekty:

  VOX VT40+ – http://www.bigmusic.sk/vox-vt40?ItemIdx=12&id=9665

  Line 6 Spider IV 30 – http://www.bigmusic.sk/line-6-spider-iv-30?ItemIdx=10&id=6970

  alebo ďalšie z oddelenia: http://www.bigmusic.sk/gitarove-komba-modelingove/

  Treba však vedieť, že snímače single coil sú na tvrdé štýly nevhodné a žiadnym efektom sa to nedá oklamať. Ak to má byť to pravé, bude to chcieť snímače typu humbucker.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 98. Martin píše:

  Dobry den, ucil som sa hrat na akustiku, no chcel by som si zakupit nejaku lacnejsiu pouzivanu elektricku gitaru. Chcel by som sa ucit veci predovsetkym od Iron Maiden a preto by som sa Vas chcel spytat ktora z tychto gitar by na to bola najvhodnejsia. Schvalne som vybral gitary so snimacmi humbucker kedze single coil by asi neboli vhodne. Je mi uplne jasne ze sa pravdepodobne jedna o low-endove gitary, no vravim som len zaciatocnik, ktory do toho nechce ihned vela investovat a chce si obcas doma zahrat a poskusat nejake veci (tak len nech to ma aky-taky zvuk a drzi ladenie), zvazujem teda:
  Cort X1 http://www.bigmusic.sk/cort-x-1-bks?ItemIdx=1&id=10208 (ilustracny link)
  SX Callisto 1k http://www.rondomusic.com/callisto1kbklh.html (samozrejme pravacku, link je len ilustracny)
  Tento konkretny upraveny Stratocaster http://hudba.bazos.sk/inzerat/14652122/Elektricka-gitara-Stratocaster.php

  alebo tento Tenson (ma snimace SC tak neviem ci je to vhodne na hudbu ako Iron Maiden) http://hudba.bazos.sk/inzerat/15429914/elektricka-gitara-a-kombo.php

  Vopred dakujem za Vas cas a odpoved.
  S pozdravom Martin

 99. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  vo všeobecnosti doporučujeme kupovať gitaru so zárukou – teda novú z niektorého špecializovaného obchodu na Slovensku, kde v prípade reklamácie nebude problém s doručením predajcovi, za ktoré platí kupujúci.

  Z vybraných je určite jediná správna Cort X-1, ale aj tam sa ešte dá uvažovať, či má význam pre začiatočníka kupovať gitaru s vintage tremolo kobylkou. Vintage tremolo začiatočník nevyužije, pretože pri jeho používaní dochádza k rozlaďovaniu gitary a treba vedieť, ako sa s tým počas hry vyrovnať. Okrem toho pevná kobylka zabezpečuje dlhší sustain (doznievanie tónu), ktorého u takýchto lacných gitár nikdy nie je dosť, keďže drevo, z ktorého sú vyrobené je tiež lacné. Preto by bolo dobre pozrieť sa na gitary ako je napr. Cort Z40 (http://bigmusic.sk/cort-z40?ItemIdx=64&id=10226) alebo Epiphone LP Special II (http://bigmusic.sk/epiphone-lp-special-ii-white?ItemIdx=1&id=4150)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 100. VernyFanda píše:

  Zdravím, podľa vašej rady už dlhšie brnkám na akustiku a chcem to teraz striedať a ako pozerám gitary potrebujem trochu zúžiť výber :D. Čo sa týka snímačov chcem hrať hard rock a pod. štýly preto som pozeral HB väčšinou som našiel 2x HB ale občas sa aj vyskytla 2x HB+1x SC tam sa to potom neni troj-polohový prepínač ale päť ( vtých prepínačoch nemám vôbec jasno) môžete mi prosím trochu priblížiť rozdiely v tom?
  A taktiež chcem gitaru čo má rohy SG alebo nejaký pekný Strat. no ako pozerám moje oblúbené kapely používajú hlavne tvar Les Paul…ako moc (ak vôbec) ovplyvňuje tvar gitary zvuk?

 101. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pri dvoch snímačoch typu humbucker prepínač slúži len na prepínanie polôh 1 = snímač pri kobylke, 2 = obidva snímače naraz, 3 = snímač pri krku. Ak je na gitare tretí snímač, najčastejšie to býva typ singel (len pre úplnosť – môže to byť aj vertikálny humbucker, ktorý vyzerá ako singel – to sú snímače humbucker, ktoré majú cievky umiestnené nad sebou a nie vedľa seba ako to vidno na klasických humbuckeroch.) Ak sú na gitare 3 snímače potrebujeme prepínať 5 polôh. 1 = snímač pri kobylke, 2 = snímač pri kobylke + stredný snímač zároveň, 3 = stredný snímač, 4 = stredný snímač + snímač pri krku zároveň, 5 = snímač pri krku.
  K jednotlivým polohám 5-polohového prepínača sa dá povedať asi toľko, že snímač humbucker pri kobylke má ostrejší, prieraznejší zvuk (nie však taký ostrý ako singel), ktorý sa používa hlavne na doprovody, či už na tie klasické “dvojhmatové” akordy hrané na skreslenom zvuku ale aj na “normálne” akordy hrané na čistom zvuku brnkátkom cez všetky struny, alebo aj na vybrnkávané doprovody (country) – naozaj to záleží od hudobného štýlu. Medzipolohy 2 a 4 majú pekný výškový zvonivý zvuk, ktorý sa dá použiť na vybrnkávané slaďákové doprovody hrané na čistom zvuku. Snímač pri krku je vhodný na sólové zvuky, má mohutný, okrúhly a plný tón – používa sa na skreslený zvuk (napr. rock) ale aj na vyhrávky melódií na čistom zvuku (jazz), opäť záleží od hudobného štýlu.
  Zvuk stredného snímača je mix medzi kobylkovým a krkovým snímačom – jeho využitie záleží na tom, čo gitarista chce dosiahnuť, do niečoho sa hodí, do iného zase nie. Záleží od aranžmánu skladby, od ostatných použitých nástrojov v skladbe – môže sa hodiť aj vtedy, keď sa nástroje stretávajú v tom istom frekvenčnom pásme a mohli by sa zbytočne prekrývať.

  Konštrukcia gitary samozrejme jej zvuk ovplyvňuje ale nedá sa povedať, že gitary rovnakého tvaru budú aj rovnako znieť. Na zvuk gitary má totiž okrem konštrukcie vplyv aj použitý materiál. Pokiaľ sa bavíme o gitarách, ktoré sú vyrobené zo skutočného vyberaného dreva, ktoré má vynikajúce akustické vlastnosti, materiál, z ktorého je gitara vyrobená ovplyvňuje zvuk úplne zásadne. Lacné gitary sú totiž častokrát vyrobené z podradného dreva, prípadne dokonca z lepeného dreva (preglejky), ktoré má rezonančné vlastnosti veľmi slabé.

  Do určitej miery sa dá orientovať podľa tvaru v prípade, že hráč chce zakúpiť gitaru aspoň strednej triedy, tam už sa dá spoľahnúť na to, že pokiaľ si hráč vyberie gitaru podľa svojho hráčskeho vzoru, bude zvuk zakúpenej gitary mať podobný charakter. Teda – strat bude mať pekný cinkavý zvuk, SG bude mať stredovo prierazný pevný tón a zvuk LP bude zamatový, medový – a všetky tieto gitary budú mať dlho znejúci tón. Sú však hráči, ktorí majú na gitarách vymenené snímače a tak ich gitary inak vyzerajú ako hrajú. Typický príklad je Yngwie Malmsteen, ktorý hrá na gitare Fender Stratocaster na nej však používa snímače typu vertikálny humbucker. Gitary LP často umožňujú rozopínať cievky snímačov, čím sa zmení charakter zvuku snímača z typu humbucker na typ singel…

  Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak sa to len trochu dá, začiatočník by mal gitaru vyberať s niekým, kto na nej dokáže zahrať a aj posúdiť pomer cena/výkon – vyberaním z viacerých typov sa dá dosiahnuť to, že za svoje peniaze hráč dostane gitaru so zvukom najpodobnejším tomu, aký sa mu páči. V serióznych obchodoch môže byť takýmto poradcom dokonca aj predavač :-)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 102. VernyFanda píše:

  Čiže 3 snímače by boli pre začiatočníka lepšie ako napr. teraz sa mi páči hard rock ale ak by ma to prešlo s 3 snímačmi sa hrajú lepšie aj iné štýly tak?

  No ako pozerám s pevnou kobylkou sa asi nevyrábajú, teda aspoň nie premňa cenovo prijateľné.
  Žiaľ nepoznám nikoho kto sa v tomto vyzná a v najbližšom (blízko to zas tak neni) obchode sú zameraný na klávesy a akustiky a aj to tam pracujú brigádnici tak ak viete trochu posúdiť ktorá z týchto sa zdá najlepšia a nie moc predražená:
  Ibanez GRGR 121EX http://www.bigmusic.sk/ibanez-grgr121ex3?ItemIdx=0&id=7281
  Cort x3 http://www.audiotek.sk/ATK/product.asp?id=45720&lang=sk
  alebo http://www.audiotek.cz/product-41158-ibanez-grgr-121ex-candy-apple
  Ak by ste mohli tak aj vetičkou ohodnotiť prosím.

  Vopred ďakujem za pomoc

 103. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitary Ibanez boli odjakživa niečo, podľa čoho sa merala kvalita ostatných značiek. Cort prišiel na trh a po pár rokoch dokázal nepredstaviteľné – ich gitary sa dajú porovnať s gitarami Ibanez a v tomto porovnaní obstoja – samozrejme len v nižšej cenovej kategórii. Čo sa týka ceny, je to vždy ťažký boj – predražená určite nie je ani jedna z nich, ale doporučenie znie – začiatočnícku gitaru treba kupovať značkovú ale čo najlacnejšiu.
  Pri kúpe gitary doporučujú skúsenejší gitaristi vždy radšej došetriť a kúpiť strednú triedu. Keď sa vám po čase, keď už budete mať skúsenosti z hrania na začiatočníckej gitare dostane na chvíľu do rúk kvalitnejší nástroj od kamaráta zistíte, že sú v tom priepastné rozdiely. Gitara sa v rukách môže správať ako zamilovaná frajerka alebo aj ako poleno z lesa – obrazne povedané. Potom gitarista začne rozmýšľať, ako sa dopracovať k lepšiemu zvuku, vymení snímače a aj tak to nebude ono. Nakoniec začiatočnícku gitaru so stratou predá a kúpi si strednú alebo vyššiu triedu – a rozhodujúcim faktorom je pocit, ktorý má človek, keď má v rukách nástroj, ktorý citlivo reaguje na každý dotyk.

  Snímače na oboch gitarách Ibanez i Cort sú tie isté – Powersound, drevo je lipa, krk je z javora, na hmatníku z palisandra je 24 pražcov.

  Gitary Ibanez GRGR121EX sú staršie modely uvedené na trh v roku 2009, ktoré predajcovia vypredávajú, na stránke výrobcu už nie sú – preto tá výhodná cena.

  Cort X-3 je model z roku 2011 ale to je tak asi všetko, čo je na týchto nástrojoch rozdielne. Preto tu je asi jediná možnosť, ísť za zvučnejšou značkou, ktorá by mohla zabezpečiť nižšiu stratu pri predaji.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 104. Vlado píše:

  Dobrý den, kedze som zaciatocnik chcel by som sa spytat, ci by bola pre mna dobrou volbou gitara Ibanez RG 350DXZ WH a gitarove kombo Marshall MG 15 na rockovy styl. Dakujem.

 105. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre začiatočníka sú gitara Ibanez RG 350DXZ WH (http://www.bigmusic.sk/ibanez-rg350dxz?ItemIdx=12&id=11719) aj kombo Marshall MG 15 CF (MG 15 sa už nevyrába) výbornou voľbou – treba len vedieť, že kombo má slabý výkon, to znamená, že je vhodné len na cvičenie, nie na hranie s kapelou.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 106. roman1616 píše:

  Dobrý den! Venujem sa hre na akustickej gitare asi pol roka ako samouk a zatuzil som po elektrickej gitare, lenze vobec nemám skúsenosti čo všetko mi k tomu treba. Z hudby sa mi pačia Guns N’ Roses pomalejsie veci :D aj country aj pop a take staršie pesničky proste z kazdeho rozku trosku na metal moc nie som. Preto Vás chcem poprosit ako odborníkov, ci by ste mi nenapísali nejaku zostavu aj kable proste, ked by som si to objednal, aby som si to mohol zapojit do elektriky a rovno hrat. Chcem to na doma.A potreboval by som sa vtesnat do 500 eur. A určite by som si prial, aby kombo malo nejaké efekty. Vopred dakujem za odpoved.
  P:S Ak by som to chcel na splatky da sa to vybavit aj telefonicky alebo je nutné byt vo vašej predajni osobne. Ja som od POPRADU. Ešte raz dakujem

 107. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  začiatočníkom na elektrickej gitare zvykneme doporučiť na domáce hranie modelingové kombá Line 6 (http://bigmusic.sk/gitarove-komba-line6/) – máme s nimi dobré skúsenosti, sú spoľahlivé a majú veľkú škálu zvukov a efektov, takže sa hodia prakticky na všetky hudobné štýly.

  Výber elektrickej gitary pre viacero hudobných štýlov to je už zložitejšie. Bude treba to upresniť, ak by to bolo len Guns N’ Roses, Slash hrá na gitarách Gibson Les Paul, tam sú lacné alternatívy od firmy Cort, Epiphone a ďalších (http://www.bigmusic.sk/typ-lp/). Na štýl country sa skôr používajú elektrické gitary so snímačmi typu singel – napr. Fender Telecaster, lacnejšie alternatívy predávajú pod značkou Squier by Fender (http://bigmusic.sk/squier-telecaster/). Výber elektrickej gitary pre pop tiež záleží od kapely, ktorej pesničky chce gitarista hrať, tu sú možnosti ešte širšie ako pri rocku a country.

  Na splátky sa dá nakupovať aj na diaľku, to problém nie je, ale aby sme mohli doporučiť konkrétny model gitary, bude potrebné upresniť aká hudba (od ktorých kapiel) sa bude na gitare hrať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 108. roman1616 píše:

  Dobrý den! Tak neviem upresnit co budem hrat mne sa páčia rozne pesničky v roznych štýloch nemam taky oblubeny stýl ze len to budem hrat a nič iné. Ja viem je to problém tým pádom mi nemozte pomoct.:D SORRY. Ale denne som na vašej stránke a pozerám si gitary táto ma zaujala: http://bigmusic.sk/ibanez-gax-30-bkn?ItemIdx=109&id=14787 Myslíte si ze je to dobrý výber? No a kombo toto http://bigmusic.sk/vox-vt20?ItemIdx=7&id=9664
  Este tam píše, ze nejaky pedálovy prepinač nieje súčastou balenia, to su ako tiez efekty? Nerozumiem sa tomu velmi. Ďakujem za odpoveď :D

 109. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitara Ibanez GAX30 (mali sme tam nesprávnu fotografiu, už je vymenená) je gitara vhodná aj pre začiatočníkov, snímače humbucker sú v podstate ako na type Les Paul, sú vhodné aj na zvuk Guns N’ Roses. Má pevnú kobylku, čo je výhoda, lebo na lacných gitarách pohyblivé kobylky za veľa nestoja. Je to značková gitara, na Ibanez sa dá spoľahnúť po stránke zvuku aj kvality spracovania.

  Kombo VOX VT20+ je tiež modelingové kombo, podobné ako Line6 Spider IV 30 (http://bigmusic.sk/line-6-spider-iv-30?ItemIdx=2&id=6970) – má však oveľa viac zvukov (modelov zosilňovačov) a má aj viac efektov. Na prepínanie zvukov slúžia u týchto zosilňovačov nožné prepínače, ktoré sa dokupujú osobitne, lebo nie každý na doma vyžaduje možnosť prepínať zvuky nohou. Pre VOX VT20+ je určený prepínač VOX VFS5 (http://bigmusic.sk/vox-vfs5?id=5815), pre Line6 Spider IV 30 je prepínač Line6 FBV2 (http://bigmusic.sk/line-6-fbv2?id=8241)

  Ešte upozornenie ohľadom výkonu – kombo s výkonom 30 Watt je určené na domáce cvičenie, pre prípadné neskoršie hranie s bubeníkom v skúšobni je osvedčený výkon od 60 Watt. Nejde o to, že by sa výkonovo slabšie kombo nedalo nahlasniť tak, aby bolo gitaristu v skúšobni počuť – problém je v tom, že zosilňovač, ak sa používa v plnom výkone dlho nevydrží, do skúšobne je potrebný výkonnejší zosilňovač nastavený tak na max 2/3 výkonu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 110. Mato píše:

  DObry vecer, chcel by som sa spytat, preco ked dam zvysim hlasitost na mojom combe, zacne mi piskat. Staci ak hlasitost dam uz na 5 a ten piskot je fakt neunosny, ked hram pocut to nieje ale akonahle struny dozneju zacina znova piskot.Niekedy staci ak prichytim struny no nie vzdy. Combo mam 60watove,takze piskot je dost solidny…da sa s tym nieco robit?…

 111. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pískanie spôsobujú snímače. V snímačoch sú cievky navinuté z medeného drôtu a na niektorých gitarách (väčšinou na tých lacnejších) sú závity navinuté voľne, a snímač sa správa ako mikrofón. Jednoduchou skúškou sa to dá potvrdiť – pri normálnej hlasitosti, keď to ešte nepíska treba poklepať prstom po snímači – ak toto klepanie počuť aj v kombe, snímač je mikrofonický a bude pískať. Je to vlastne to isté pískanie aké počujeme pri nesprávnej práci s mikrofónom na pódiu – teda spätná väzba.

  Riešenie problému a viac informácií o snímačoch a o ich chybách nájdete v článku: http://hudobnaporadna.sk/677/single-snimace-brum-a-piskanie/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 112. Matus píše:

  Zdravim, chcel by som sa spytat ci by ste mi vedeli dat typ na elektricku gitaru+ combo pre zaciatocnika. Budem hrat doma so sluchadlami a chcel by som hrat zvacsa metal typu Metallica, Maiden, Sabbath, ale sem tam aj nejaky death/black. Nemusi to byt uplne najlacnejsi kus, ale velmi drahu gitaru by som asi 100%-tne nevyuzil. Viem ze je tazke poradit konkretne, nieco som o roznych druhoch uz cital, no stale neviem ktora by bola idealna na typ hudby ktoru som spominal. Diky!

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 29. Október 2012 at 14:24

  Dobrý deň,

  vyskúšajte gitary Cort, niečo z kategórie Cort KX (http://bigmusic.sk/cort-kx/) a k tomu nejaké modelingové kombo, na doma bude stačiť aj Line6 Spider IV 15 (http://bigmusic.sk/line-6-spider-iv-15?ItemIdx=3&id=6273). Modelingové kombá majú všetky možné zvuky a aj tie najlacnejšie hrajú na slúchadlá veľmi slušne.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 113. Samo píše:

  Dobry deň rád by som sa spýtal. Keď mam elektro-akusticku gitaru da sa s ňou hrať cez mixpult- mixpult bol s predzosilovačom a bol pripojeny na reproduktory..Skušal som to a šlo to ale gitara namiesto toho aby znela ako akusticka znela ako elektricka, a strašne šušťala. Čím to bolo?

  Vopred ďakujem

 114. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  podľa toho, čo popisujete bol signál z gitary pre predzosilňovač mixpultu príliš silný a teda zvuk bol skreslený. Buď treba na danom vstupe mixu stiahnuť citlivosť alebo na výstupe z predzosilňovača gitary signál stiahnuť na minimum – prípadne urobiť kombináciu týchto dvoch vecí, aby bol vstup mixu vybudený dostatočne a nevznikal zbytočný šum ale zase aby vstup na mixe nebol prebudený a nevznikalo skreslenie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 115. Vaiconamasle píše:

  dobry den
  na gitaru hram uz rok a chcel by som si kupit nove kombo. chcem sa spytat ci marshall mg50cfx je dobre? a ak nie ake potom?
  PS:hram metal a rock, no aj kanal clean sa mi dost hodi

 116. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kombo Marshall MG50CFX je vhodné na metal aj na rock, sú v ňom zabudované aj efekty, aj pedál je pribalený – jediné, čo treba vedieť, je, že ak sú bubeník s basistom z toho hlasnejšieho druhu muzikantov, bude potrebné prikúpiť prídavný reprobox, pretože kombo má len jeden reproduktor.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 117. Fero píše:

  Mám gitaru Ibanez dn 500 a kombo Vox VT – 120+. Chcel by som sa opýtať akým analogovým efektom by som zlepšil zvuk pri solovaní. Hrávam hudbu typu Heloween. Uvažoval som o Electro Harmonix Metal Muff alebo Boss MT-2 Metal Zone, môže byť aj niečo iné, v cene 100-150 eur.

  Za odpoveď ďakujem.

 118. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak naozaj chcete dosiahnuť zvuk gitaristov zo skupiny Helloween, tento spôsob uvažovania asi nebude to pravé. Bude potrebné vybrať sa smerom k elektrónkovým zosilňovačom, pretože to ich skreslenie je to skreslenie, ktoré hľadáte. Lampový predzosilňovač, prípadne s “nakopávačom” typu Tube Screamer – to je ten zvuk. Modelingové aparáty sa snažia urobiť tento zvuk dostupným za málo peňazí a aj sa im to darí, ale len do určitej miery.
  To pravé skreslenie vzniká totiž vtedy, keď do niekoľkostupňového elektrónkového predzosilňovača prichádza silný výstupný signál zo snímačov gitary a každý stupeň pridáva vlastné skreslenie. Nakoniec sa ešte pridá skreslenie koncového zosilňovača, pretože zosilňovač hrá samozrejme čo najhlasnejšie. Ak je to stále málo, až vtedy prichádzajú do hry pedále – v prípade Helloween by to mal byť Tube Screamer, prípadne, ak chce človek iný typ skreslenia, tak iné.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 119. Yeah píše:

  Dobrý deň,

  som začiatočník a rovno som šiel kedže som nedočkavý na ele. gitaru. A neviem si to vynachváliť som samouk učím sa podľa grafov na internete. Už viem po týždni zahrať nejake tie sola od nirvany, guns n roses. Viem nejaké pesničky. Aby ma to viac bavilo tak som si pozrel na youtube nejaku pesničku (guitar lesson) ku tomu som si pozrel ake sa tam hraju akordy a podľa toho som sa učil a tak som si to rýchlo zapamätal a pohnul sa vpred. Cvičil som rýchlosť a už to dávam na 100% len treba chcieť. Zo začiatku som nehral cez combo ale normalne bez. Len mi nejde do hlavy prečo je lepšia akustika na začiatok keď aj tak prejdeš na elektricku gitaru? Keď si zvykneš na akustiku tak keď prejdeš na ele. gitaru tak sa to budeš učiť strašne dlho akordy sice budeš vedieť. Ale ak budeš mať zvyk davať palce na menšiu gitaru (akustiku) tak ti pojde potom horšie na väčšej??. Hmm tak či tak si myslim, že je to strata času.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 29. Október 2012 at 13:24

  Dobrý deň,

  všetky dôvody, prečo je lepšie začať na akustickej gitare a až potom si k tomu pribrať elektrickú sme napísali v článku http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/, takže, aby sme sa neopakovali, k jednotlivým bodom:

  Začiatočník nevie posúdiť, ako mu to ide – základom pre hranie na hudobnom nástroji sú veci ako napr. správne držanie nástroja, správna technika pravej aj ľavej ruky, rytmická presnosť, presná intonácia (správne trafená výška tónu). Vo všetkých týchto veciach sa dá urobiť toľko chýb, že začiatočník nakoniec skončí tam, kde aj začal – doma, sám so svojou gitarou a nikdy sa na to vytúžené pódium nepostaví.

  Tým, že začiatočník začne hrať najprv na akustickej gitare elegantne vyrieši niekoľko problémov naraz.

  Správne držanie akustickej gitary je dané tvarom jej tela – ak na nej človek niečo chce zahrať, musí ju držať správne – najlepšie čo najpodobnejšie držaniu klasickej španielskej gitary. Vtedy prsty na hmatníku majú najlepšie pohodlie a dosah a ruka, ktorou brnkáme sa nachádza presne tam, kde treba – teda približne nad otvorom v ozvučnici. (Viac o držaní akustickej gitary http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/?trashed=1&ids=5829#comment-3495)

  Aby struny pri hraní akordov zneli – všetky a čisto, bez tlmenia a pazvukov – prsty na hmatníku musia byť priložené v správnom uhle, teda ako kladivká, kolmo na hmatník, čo najbližšie pred pražcami, s dosť pevným stiskom na to, aby struna znela ale nie príliš pevným na to, aby ju stlačenie rozladilo. Hmatník akustickej gitary typu western / dreadnought je len o 1 mm širší ako hmatník elektrickej gitary, takže v tom problém nie je.

  Rytmickú presnosť hráč dosiahne najlepšie tak, že bude dookola opakovať jednoduché rytmické frázy a držať sa pri tom metronómu. Hranie akordov / rytmických doprovodov je na začiatok pri cvičení rytmickej presnosti ideálne. Ak hráč začne rovno hraním sól, neskôr aj tak zistí, že sa k cvičeniu s metronómom musí vrátiť. Dôvod je jednoduchý – technicky zložitejšie časti v skladbách sa musia cvičiť véééľmii poomaaalyyy – až po ich dokonalom zvládnutí sa pristupuje k zvyšovaniu rýchlosti. Ak začiatočník necvičí s metronómom, hrá ľahké časti rýchlo, v ťažších sa začne zasekávať a preto spomalí a výsledok je celý nanič. Ani kapela, kde každý hrá rytmicky inak, alebo prípadne jednotliví hráči ľubovoľne zrýchľujú či spomaľujú sa nedá počúvať.

  Presne trafiť výšku tónu sa môže zdať jednoduché, ale nie je. Struny elektrickej gitary sú tenké a pražce sú vysoké a preto je potrebné prikladať prsty úplne blízko pred pražce – len vtedy sa struna pri stlačení nerozladí. Pri hraní akordov si hráč navykne správne držať ruku na krku gitary a len pri správnom držaní ruky je možné správne a presne prikladať prsty na hmatník.

  Je ešte plno ďalších dôvodov na to, aby začiatočník hral aj na akustickej gitare – keby žiadny zo spomínaných nepresvedčil, určite treba zvážiť aj to, že na to, aby elektrický gitarista urobil dojem, musí najprv hrať v kapele – akustickému stačí vziať španielku a publikum je jeho :-)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 120. FILO píše:

  Dobrý deň
  chcel by som sa naučiť hrať na el. gitare, nikdy predtým som nemal gitaru je pravda že ked som nehral na akusticku klasicku španieku tak sa nikdy nenaucim na el. gitare hrat poriadne ? preco je dobre zacať s akustickou. Dakujem

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 29. Október 2012 at 13:24

  Dobrý deň,

  odpoveď nájdete v predchádzajúcom príspevku na tú istú tému (http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/#comment-6093).

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 121. tomi píše:

  dobry den , mám taky mensi problem no v podstate to ani problemom nie je :D …. mam elektriku Yamaha et112 a kombo line6 spider IV. ide o to že ked hrám na skreslenom zvuku či je to metal alebo insane ( kedže na tom kombe mam take možnosti) a mam povedzme strunu A na nej ton C. tak ked ju do rytmu rychlo vybrnkavam tak mi to znie doslova takto žžžžžžž takto vsplynie do seba je z toho velky rachot šum…. ide mi oto ako to spravit aby to znelo pekne zrozumitelne doslova takto ž ž ž ž ž ž … viem že vela je spravene studiom ale aj tak videl som videa na youtube kde hrali nejake covery a znelo im to pekne čisto. vopred dakujem.

 122. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  zvuk splýva pravdepodobne preto, lebo nepoužívate techniku tlmenia zápästím – proste priložte ruku s brnkátkom dlaňou na struny a skúste hrať to isté.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 123. Miso píše:

  Dobrý deň,

  Na akustickú gitaru hrám cca 1 rok, no mojim snom je hrať na elektrickej gitare ( najviac sa mi páči typ Les Paul ). Veľmi sa mi páči táto gitara http://muziker.sk/elektricke-gitary/les-paul/psd_lp1-les-paul-standard-snow-white.html Našiel som na ňu pozitívne ohlasy, no chcel by som sa opýtať, či je na tej gitare možné hrať rôzne štýly resp. ktorá gitara typu Les Paul vyhovuje najviac mojim požiadavkam. Chcel by som hrať klasický heavy,thrash metal ako hrala Metallica v osemdesiatych rokoch, hard rock na štýl Randyho Rhoadsa resp. Zakka Wyldea no aj trošku odlišnejší zvuk na štýl dnešných metalcoreových kapiel Bullet For My Valentine, Black Veil Brides, Avenged Sevenfold. Poprípade sa chcem opýtať, aké gitarové kombo by sa na tieto účely hodilo. Plánujem hrať len u seba doma. Za odpoveď vopred ďakujem.

 124. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak to s elektrickou gitarou myslíte vážne a ak rozpočet fakt nedovolí viac, v cene okolo 200€ ponúkajú elektrické gitary aj známejšie značky, ktoré už na svojich gitarách používajú lepšie súčiastky (http://www.bigmusic.sk/typ-lp/)
  Ako kombo na doma je vhodné napr. Line6 Spider IV 15 (http://www.bigmusic.sk/line-6-spider-iv-15?ItemIdx=3&id=6273), je to modelingové kombo, ktoré dokáže pomerne verne napodobniť zvuk rôznych gitarových zosilňovačov.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 125. emef píše:

  Dobry den,

  som zaciatocnik a zatial som hral iba na akustickej gitare (aj to len viac menej ako ‘amater’) a chcel by som prejst k el. gitare. Chcem sa spytat ci by ste odporucili kupovat nieco ako “starter pack” (napr. http://www.amazon.co.uk/Rockburn-Style-Electric-Guitar-Pack/dp/B0016CWTI2/ref=lh_ni_t ) – cenovo mi to pride az moc malo za gitaru, kombo puzdro atd. aj ked ludia to v komentaroch vychvaluju a pisu, ze pre zaciatocnika je to idealne. Celkovo som ochotny investovat okolo 200EUR a pozeral som sa aj po modeloch Les Paul (napr. http://muziker.sk/elektricke-gitary/les-paul/epiphone_les-paul-100-ebony-black.html ), no na druhej strane mam tak trochu obavy, ci to niesu vyhodene peniaze pre niekoho ako ja, co sa chce naucit zaklady. Inak co sa tyka zvuku, chcel by som dosiahnut nieco na styl Pink Floyd, Guns N Roses, Metallica, Iron Maiden.. cize dost siroke spektrum. Dakujem za radu.

 126. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  starter packy sú málokedy dobrá voľba – pri záležitostiach, ktoré sa skladajú z viacerých prvkov je vždy lepšie začať s kvalitným jedným prvkom pričom ostatné môže byť menej kvalitné a po čase, keď sa ukáže, že to má význam, postupne sa aj ostatné veci nahradia kvalitnejšími.

  Preto skôr odporúčame kvalitnejšiu gitaru (aspoň niečo ako http://www.bigmusic.sk/cort-z40?ItemIdx=102&id=10226) a k nej nejaké malé kombo (napr. http://www.bigmusic.sk/cort-cm10g?ItemIdx=8&id=15450) alebo slúchadlový zosilňovač (napr. http://www.bigmusic.sk/vox-amplug-lead?ItemIdx=12&id=5843). 200 € však naozaj neumožňuje oveľa lepšiu kvalitu, ako ponúkajú starter packy, takže by bolo dobre rozpočet zvýšiť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 127. Andrej píše:

  Dobrý deň, na gitare hrám už dlhšiu dobu. Som ľavák a preto som sa bál ísť do drahšej gitary a hrávam stále na lacnej Cort G250. Gitara neladí v oktávach ani po nastavení kobylky atď. preto potrebujem novú gitaru. Trh s ľavorukými gitarami je na Slovensku veľmi chabý a preto neviem po čom siahnuť. Gitara by mala mať humbuckre, no skôr na rock, blues-rock, nie na tvrdú muziku ako keramické. Najlepšie lepený krk, pevnú kobylku, na hmatníku mi až tak nezáleží, ale uvítal by som skôr palisander poprípade aj javor. Hľadám niečo do 1000€
  Dopredu ďakujem za odpoveď.

 128. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  podľa našich skúseností má pre Vami stanovené požiadavky najlepší zvuk a výborné herné vlastnosti Gibson Les Paul Studio LH. Je to model so širokou škálou zvukov a máte výborný pocit z hry ako aj zo zvuku. Samozrejmosťou tohto modelu je aj kvalitný pevný kufor v cene nástroja.

  Informácie o dostupnosti gitary Gibson Les Paul Studio LH na Slovensku Vám radi poskytneme na e-maili info@bigmusic.sk

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 129. Meyhem píše:

  Zdravím,

  Som začiatočník na Akustickej gitare a rád by som prešiel na Elektrickú jelikož ma akustika už nebaví. Prečítal som pár príspevkov a vašich odpovedí na ne, a utvoril som si nejaký obraz. Chcel by som hrať niečo na štýl Iron Maiden, Three days grace alebo horkýže slíže. Vyhliadol som si nejaké gitary a pozdávala sa mi Ibanez GRX20, alebo set St 80 pack, ktorý je aj s kombom. Keby som kupoval čisto gitaru, tak sa mi “zapáčili” kombá ako Stagg 20GA, Kustom KG112FX alebo Ibanez ibz 15gr.

  Mojou otázkou je, ktorá varianta by bola najlepšia pre uvedené štýly, resp. čo má pre mňa ako začiatočníka zmysel a čo nie. Pohybujem sa v cenovej hladine asi do 250€, a chce hrávať viacmenej doma, max. na chate.

  Vďaka.

 130. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na tvrdé štýly je potrebná gitara so snímačmi typu humbucker – teda z vymenovaných Ibanez GRX20 (http://www.bigmusic.sk/ibanez-grx20?ItemIdx=1&id=5973)
  Kombo si kúpte také, čo aj pri nižšej hlasitosti má kvalitný zvuk, čo najpodobnejší zvuku veľkých gitarových zosilňovačov – a to zabezpečí len modelingová technológia, teda napr. kombo Line 6 Spider IV 15 (http://www.bigmusic.sk/line-6-spider-iv-15?ItemIdx=4&id=6273)

  Ešte nám dovoľte pripomenúť, že akustickú gitaru je dobre raz začas predsa len do ruky zobrať, je to predsa len polovica remesla – s tým, že “elektrický” gitarista dokonale ovláda akustickú gitaru vlastne každý automaticky počíta.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 131. Lukas píše:

  Dobry den,som zaciatocnik a chcel by som hrat stil hudby ine kafe,takze by som sa chcel opytat aku gitaru,kombo a vsetky ostatne veci by som si mal kupit na cene nezalezi,dakujem.

 132. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre tento druh hudby je bežné používať gitary Fender Stratocaster aj Telecaster a elektrónkové zosilňovače Marshall. Aktuálnu ponuku nájdete na stránkach:

  http://bigmusic.sk/fender-stratocaster/

  http://bigmusic.sk/fender-telecaster/

  http://bigmusic.sk/marshall-celolampove-komba/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 133. Marek píše:

  Dobrý deň, hrám pár mesiacov na akustike (zatiaľ len akordy) a keď sa podarí došetriť chcel by som si už kúpiť elektrickú. Kombo Line 6 Spider IV s tým ako som čítal by nemali byť problémy a gitaru samotnú som pozeral Ibanez GRGR 121EX http://bigmusic.sk/ibanez-grgr121ex4?ItemIdx=0&id=7282

  Moc sa do toho nevyznám, chcem nástroj pre začiatočníkov a hrať prevažne tvrdšie štýly (Papa roach, Disturbed, SOAD…) je podľa vás táto gitara na to vhodná? A ešte bude za 200€ kvalitná? Neviem či je to stále ten gitarový spodok alebo či je pravidlo nížšia cena=nižšia kvalita

  ďakujem za odpoveď

 134. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  firma Ibanez vyrába v cene okolo tých 200€ už pomerne kvalitné nástroje. Od tej vyššej cenovej kategórie sa líšia hlavne snímačmi – na tých lacnejších sú snímače Ibanez, ktoré však tiež nie sú vyslovene zlé – snímače sa však vždy dajú neskôr vymeniť, prípadne je možné gitaru predať s malou stratou a doložiť na lepšiu.

  Gitara je vhodná na tvrdšie štýly hudby, pretože má snímače typu humbucker.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 135. Valentin píše:

  Dobrý deň, chcel by som vedieť, či na elektrickú gitaru idú vsetky druhy strún alebo len niektore, lebo mi kamarat povedal, ze ked kupim zle struny tak mi to zničí gitaru. Ked je to tak, ako mi kamarat povedal tak na Ibanez grx20 aké struny možu íst? Za odpoved vopred dakujem.

 136. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ďakujeme za otázku na Hudobnej poradni.

  Struny na elektrickú gitaru vyrábajú mnohí výrobcovia a všetci vedia, ako sa to má robiť. Kamarát nemá pravdu – na elektrickú gitaru môžete použiť akékoľvek struny, ktoré sú na elektrickú gitaru určené. V strunách je rozdiel hlavne v hrúbke strún – na elektrickú gitaru sa bežne používajú hrúbky, ktoré sa označujú ako “desiatky” alebo “jedenástky”, číslo sa to vyjadruje .10 alebo .11.

  Na Vašu gitaru môžete použiť struny od ktoréhokoľvek výrobcu strún na elektrickú gitaru – záleží len na tom, na aké struny ste zvyknutý. Ak neviete, aké struny na gitare máte, zrejme sú to struny ešte od výrobcu a to bežne býva hrúbka .10.

  Kúpte si “desiatky” na elektrickú gitaru a uvidíte, že bude všetko v poriadku.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 137. demo píše:

  Dobrý deň,

  chcel by som si kúpiť elektrickú gitaru a viac menej tápam. Mohli by ste mi poradiť konkrétny model? Som začiatočník, gitara by mala byť len brnkanie doma pre vlastne potešenie :) Po zbežnom prečítaní komentárov som zistil, že gitara by mala mať snímače humbucker a to je asi tak všetko :) Čo sa týka tvaru, žiadny preferovaný nemám. Cena gitary cca 200 eur. Preferovaný štýl rock, metal http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=_Lg-injpyCI#t=276s

  Niekedy by som chcel vedieť zahrať toto :) http://www.youtube.com/watch?v=Wn8IJSTmWCc

  Čo sa týka komba, mojim potrebám by zrejme vyhovoval Line 6 Spider IV 15.

  Vopred ďakujem za odpoveď.

 138. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  vzhľadom k tomu, čo je počuť na nahrávkach, odporúčame zvýšiť rozpočet na minimálne 300€. Ide o to, že gitarista na soundtracku k filmu The Crow používa pohyblivú kobylku – tremolo typu Floyd Rose – a to na lacných gitarách nenájdete. Snímače humbucker sú pre takúto hudbu samozrejmosťou – takže skúsime odporučiť http://www.bigmusic.sk/ibanez-grg270b?id=6027&ItemIdx=34

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 139. samo píše:

  Dobry den

  Hram 3. rok na spanielke a chcel by som hrat aj na elektrickej gitare.Neviete mi poradit akými pesnickami by som mal zacat na elektrickej gitare ?

 140. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  bude najlepšie, ak si určíte obľúbené skupiny, ktorých skladby by ste chceli vedieť hrať. Až potom sa bude dať poradiť, čo sa treba učiť. Skúste si nájsť nejaké pomalšie skladby, s vybrnkávanými doprovodmi na čistom zvuku, bez skreslenia a aj nejaké jednoduché sóla – tiež v pomalých skladbách. Na mnoho skladieb sa dajú nájsť na internete tabulatúry, takže si len treba povedať, ktoré skladby sa chcete naučiť a dať sa do hľadania. Radi pomôžeme.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 141. JakubH. píše:

  Dobrý deň,

  mám na Vás dve otázky:
  1. chystám sa začať hrať na elektrickú gitaru a chcem hrať veci tipu red hot chili peppers (John Frusciante), rád by som vedel, či mi na to bude stačiť táto gitara http://www.muziker.sk/gitary/elektricke-gitary/stratocaster/p/18348-squier-Bullet-Stratocaster-Tremolo-HSS-RW-Arctic-White
  2. hrať budem zrejme iba doma preto by som chcel vedieť, či bude stačiť ak gitaru pichnem do macbooku pro ten má predinštalovaný soft na takéto veci (garage band). Ako výstup by som použil slúchadlá … v rámci dobrých susedských vzťahov :D

  Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem ;)

 142. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitara je v poriadku, problém je však v prepojení gitary s macbookom. Gitara si vyžaduje vstup s vysokou impedanciou, ktorý na macbooku nie je. Budete teda potrebovať externú zvukovú kartu USB, niečo z tohoto oddelenia: http://www.bigmusic.sk/audio-interface-zvukove-karty/ kde je napísané, že nástrojový vstup má vysokú impedanciu, alebo Hi-Z, alebo že karta má nástrojový vstup určený na pripojenie elektrickej gitary.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 143. Spone píše:

  dobry den chel by som sa spytat kupil som si kombo behringer vt100 a chcel by som vediet ze co vsetko mozem zapojit do vstupu (IN CD) mozem tam zapojit napriklad pc alebo telefon v ktorom mam hudbu..? a ako to je s hlasitostou kedy je moznost ze sa odpali? dakujem vopred za odpoved

 144. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  vstup CD IN je vstup pre zariadenia, ktorých výstup má linkovú úroveň. Bežne sa nestáva, že by takýto vstup zhorel, pretože na to by vstupný signál musel byť naozaj veľmi silný a to bežné zariadenia s výstupom na slúchadlá alebo linkovým výstupom nemajú. Treba vždy výstupnú hlasitosť pripájaného zariadenia nastaviť na minimum, potom postupne pridávať a orientovať sa čistotou zvuku – ak to začne skresľovať, treba ubrať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 145. Spone píše:

  ja som do toho vstupu CD IN pripojil iphone..a asi po 30 sekundach mi zhasli vsetky kontrolky a prestali fungovat potenciometre.ale hudba sla dalej bez problemu aj sluchatka aj vsetko okrem gitary a toho panelu…je mozne ze ze to bolo mojou chybou..a ta hudba naozaj nesla hlasno..alebo mohla byt chyba v kombe?

 146. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  neurobili ste nič, čím by ste mohli spôsobiť túto chybu, preto odporúčame kombo vrátiť predajcovi a prejsť na kvalitnejšiu značku – Behringer máva takéto “chybičky”.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 147. jozef píše:

  dobrý deň
  chcel by som sa opýtať či je dobrá táto gitara a jej zvuk bez napájania na reproduktory proste klasicka hra na gitare…. a či by ste mi nedoporučili možno aj niečo iné do 350 eur a je zvukovo rozdiel medzi akustikou a elektroakustikou ako som už spomenul bez napájania

  http://www.fender.com/en-SK/acoustics/jumbo/cj-290s-jumbo-flame-maple-solid-spruce-top-laminated-flame-maple-back-and-sides-natural/

 148. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitara je to určite dobrá vo svojej cenovej kategórii, hrá pekne aj akusticky. Zvuk elektroakustickej gitary zapojenej na gitarové kombo pre elektroakustické gitary znie samozrejme inak ako zvuk tej istej gitary “nasucho”, teda keď nie je zapojená do komba. Elektronika v elektroakustickej gitare má svoj charakteristický zvuk – nikdy to nie je úplne to isté, ako keby bola gitara snímaná mikrofónom.

  Určite vyskúšajte aj gitary Yamaha (http://bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary-yamaha/)

  a Cort (http://bigmusic.sk/akusticke-gitary-cort-earth/), aby ste mali prehľad v tom, čo ktorá značka za 350€ ponúka.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 149. kobylka píše:

  dobrý deň, chcel by som vedieť ako rozlíšim či ma gitara pevnú alebo voľnú kobylku? ak je to podľa tej páčky pod strunami, zaujímalo by ma čo vlastne robí a aký je rozdiel medzi voľnou a pevnou kobylkou? viem len, že pevná má byť lepšia pre začiatočníkov a čo som sa tu hrabal zrejme máva gitara s ňou 2 snímače no je to len môj dohad neviem to na isto. ďakujem za odpoveď

 150. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitara s pohyblivou kobylkou sa naozaj dá najlepšie rozlíšiť podľa páky, ktorá je na to, aby sa kobylkou dalo pohybovať – týmto pohybom vznikajú rôzne zvukové efekty, ktoré si je najlepšie pozrieť na Youtube:

  https://www.youtube.com/results?search_query=whammy+bar+tricks

  Ak páka v kobylke nie je založená, je tam vidieť otvor, do ktorého sa vkladá, takže aj bez páky sa dá pohyblivá kobylka rozoznať pri pohľade spredu. Úplne najlepšie je gitaru otočiť a pozrieť sa na zadnú stranu, ak je tam v strede kryt, sú pod ním pružiny pohyblivej kobylky.

  Rozdiel medzi pevnou a pohyblivou kobylkou je v tom, že na pevnej sa žiadne podobné triky robiť nedajú. Začiatočníci pohyblivú kobylku nevyužijú, pretože sa najprv musia naučiť základné techniky hry na gitare a na to im stačí lacnejšia gitara s pevnou kobylkou. Kvalitná pohyblivá kobylka totiž sama stojí aj 200€ (http://shop.sollerguitars.com/index.php/cPath/307_341tremola/typ-f-rose/) takže ak niekto nevie, či pri gitare vydrží, určite nebude chcieť kupovať gitaru v cene 400 a viac €.

  Koľko má gitara snímačov nezáleží od kobylky, je len zvykom pohyblivé kobylky typu Floyd Rose používať na gitarách so snímačmi typu humbucker, pretože tieto snímače sú určené na rockové štýly hudby, rovnako ako kobylka Floyd Rose.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 151. kobylka píše:

  vybral som si teda gitaru s pevnou kobylkou ktorú ste tu aj raz potvrdili ako vhodnú ibanez grgr 121 ex ale teraz neviem či farba gitary znamená kvalitu pretože na rôznych stránkach som videl že čierna verzia sa pohybuje na 185€, červená skoro 200 a biela niečo nad 200€ v porovnaní čiernej a bielej je ten rozdiel naozaj dost výrazný a netuším dôvod

 152. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tejto cenovej kategórii farba nemá žiadny vplyv na cenu – prečo sú ceny rôzne, to vie len ten konkrétny obchodník, pretože všetky farby nakupuje za rovnakú cenu. Sme si istí, že sa na cene bude dať dohodnúť, stačí napísať e-mail, že chcete inú farbu za cenu tej najlacnejšej, ktorú majú v ponuke.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 153. Matus píše:

  Zdravim,
  chcem si kupit elektricku gitaru na styl hudby rock/metal. Som uplny zaciatocnik a nechcel by som na gitaru minut viac ako 300 EUR. Hral by som zatial iba doma s nejakym malym kombom (videl som, ze casto odporucate Line 6 Spider 15W). Bol som uz viac menej rozhodnuty, ze pojdem do Ibanez GRGR121EX, no ako tak citam rozne fora a prispevky, ludia na nu nemaju moc pekny nazor a pisu, ze sa oplati kupit nieco lepsie z bazaru za rovnaku cenu. Kazdopadne, moja hlavna dilemu je, aky mostik by bola najlepsie volba pre zaciatocnika. Cital som, ze najlepsie by bolo zacinat s pevnym mostikom, no je potom mozne na tom hrat technikou ako je napr. tremolo picking? Mam v tom trochu chaos… tak ak by ste mali nejake tipy, popripade konkretnu gitaru, ktora by bola vhodna na veci, ktore som popisal, bol by som vdacny za radu. Dik.

 154. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  začiatočník potrebuje gitaru, na ktorej sa naučí základy, zistí, či ho to vôbec naozaj bude baviť a neskôr, keď už trochu viac porozumie, ako sa čo hrá, môže sa rozhodnúť, aký štýl chce hrať. Z toho vyplynie aj to, či potrebuje, alebo nepotrebuje pohyblivú kobylku – tremolo. Kvalitné tremolo typ Floyd Rose samotné stojí 200€ a nájdete ho len na drahších modeloch pre pokročilých hráčov. Začiatočník tremolo nevie využiť a zbytočne by si komplikoval život – gitaru s tremolom Floyd Rose začiatočník ani len nenaladí. Tremolo typ Vintage, aké sa montuje na lacné gitary zase neumožňuje hrať moderné tremolové techniky. Odporúčame prečítať si všetky naše články a odpovede na otázky k téme elektrická gitara – dozviete sa viac aj o hraní s tremolom – napr. tu: http://hudobnaporadna.sk/107/elektricke-gitary-co-je-co-a-co-je-na-co/#comment-2031

  Rozpočet 300€ vystačí presne na malé modelingové kombo, začiatočnícku značkovú gitaru s pevnou kobylkou a príslušenstvo – ladičku, pás, obal na gitaru. Odporúčame pozrieť sa napr. na gitary ESP-LTD (http://www.bigmusic.sk/esp-ltd-m-10-black?id=17766&ItemIdx=144) alebo Cort (http://www.bigmusic.sk/cort-m200?id=10198&ItemIdx=154) a kombo naozaj aj v tomto prípade odporúčame Line 6 Spider IV 15 (http://www.bigmusic.sk/line-6-spider-iv-15?ItemIdx=4&id=6273)

  Za 150 – 180€ sa ani spod ruky nedá kúpiť kvalitná gitara, bude lepšie investovať do nových, značkových vecí so zárukou.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 155. Rasťo píše:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať či existuje nejaký program ktorý mi na koncerte bude púšťať do slúchatok klik a hudbu a do reprákov iba hudbu. Existuje niećo také ? Ďakujem za odpoveď.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Utorok, 29. Október 2013 at 11:16

  Dobrý deň,

  pre tento účel je najlepšie mať zvukovú kartu so štyrmi výstupmi, ktoré použijete ako dva výstupné stereo kanály. V nahrávacom programe – napr. Reaper si vytvoríte stopu pre klik a stereo stopu s hudbou. Výstup kanála s hudbou spolu s výstupom kanála s klikom pošlete spolu do jedného stereo výstupu a do druhého stereo výstupu vyšlete len samostatnú hudbu bez kliku. Dva nezávislé stereo výstupy sú potrebné z toho dôvodu aby ste mohli vyslať stereo signál do hlavného mixážneho pultu.

  Zvuková karta so štyrmi výstupmi je napr. AKAI EIE: http://www.bigmusic.sk/akai-eie?id=18958&ItemIdx=0

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 156. Peter píše:

  Dobrý deň.
  Chcem si kúpiť el. gitaru na hranie skladieb rôznych štýlov (Pink floyd, Led zep. aerosmith, metallica, ale aj rôzne bluesove skladby). Vybral som si fender squier bullet strat HSS. Rád by som sa opýtal či máte osobnú skúsenosť s gitarou tohto typu, alebo povedzme s gitarou fender squier affinity strat HSS? Môžno mi poradíte niečo lepšie v tejto cenovej relácii s takýmto typom gitár.
  Ďakujem za odpoveď.

 157. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  predpokladáme, že ste začiatočník, a mohli by sa vám zísť informácie o tom, čo všetko nákup elektrickej gitary môže obnášať, preto odporúčame prečítať si naše články o elektrickej gitare – napr http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/.
  V tejto cenovej kategórii prichádza do úvahy ešte značka Ibanez – http://bigmusic.sk/ibanez-grx-40?id=5974&ItemIdx=1 ale prakticky je to jedno, pretože ak vás to bude baviť, aj tak o pár mesiacov budete chcieť niečo lepšie, na čom sa pohodlnejšie hrá a čo má aj lepší zvuk.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 158. Patrik píše:

  zdravím, chcel by som sa opýtať, ako hrať s metronomom? Neviem, či na to nie sú nejaké videá alebo niečo. Hrám už 3 roky, zdá sa mi, že hrám dobre, ale neviem hrať s metronomom, dakujem za radu :)

 159. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  hrať s metronómom nie je ľahké. Každý, kto sa o to pokúsi, zistí, že metronóm buď predbieha alebo za ním ostáva pozadu. Je to preto, lebo vo chvíli, keď sa hráč sústredí na hru, prestane metronóm počúvať a hrá si ďalej tak, ako to má nacvičené.

  Prvé cvičenie preto musí byť bez hudobného nástroja – klepkanie rukou alebo nohou presne v zhode s metronómom. Dobré cvičenie je robiť pri klepkaní dlhý pohyb rukou, ktorý začína a končí presne na zvuk metronómu. Ide o to, že keď robíme takýto pohyb, vieme ako rýchlo máme rukou pohybovať, aby sme klepli presne na úder metronómu. Sledovať rýchlosť ruky je jednoduchšie ako len čakať a odhadovať, kedy asi treba klepnúť.

  Keď už si vieme spoľahlivo klepať s metronómom môžeme začať aj s hudobným nástrojom. Je dôležité nacvičiť si skladbu po jednotlivých taktoch – najprv bez metronómu. Až keď už každý takt dokonale ovládame, môžeme zapnúť metronóm. Každý takt treba začať hrať s metronómom v čo najpomalšom tempe. Tempo môže byť len také rýchle, v akom dokážeme zahrať aj tú najťažšiu pasáž skladby. Metronóm odhalí, kde máme technické problémy. Každý tón musí sedieť, musia v tom pomalom tempe ísť jeden po druhom bez akéhokoľvek zaváhania.

  Tempo sa môže zrýchľovať až vtedy, keď už aj tú najťažšiu pasáž skladby vieme zahrať v pomalšom tempe úplne bez akéhokoľvek stresu, že by sme sa mohli pomýliť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 160. Jakub píše:

  Dobrý deň,

  potreboval by som vedieť nejaké základné veci o odposluchu. Ci ho kapely využivaju pravidelne ( teda či to je povinná súčasť koncertovania ), alebo je to len nieco “naviac”. ďalej tiež akým spôsobm to funguje, basgitarista by mal v odposluchu asi počut nejaku rytmucku sekciu, bicie, alebo tak ? CHcel by som vediet ako to funguje, ako sa zapoji taky odposluch, s cim je prepojený,do čoho zapojený a tak :)

 161. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  odpoveď nájdete v našom článku Odposluchy, monitory, ozvučenie pódia

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 162. tomas píše:

  dobry den.mam otazku ohladom sustania v kombe.aky vyznam ma pri tom kabel a snimace?

 163. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  šušťanie v zosilňovači nie je typický prípad, kde by príčinou bežne boli snímače alebo kábel. Vyzerá to skôr na chybu v elektronických obvodoch komba. Aj tak však treba urobiť klasickú skúšku – doniesť inú gitaru, o ktorej viete, že je v poriadku, zapojiť ju iným káblom, o ktorom tiež viete, že je v poriadku a uvidíte, kde je chyba.

  Nekvalitné snímače typicky spôsobujú brum alebo pískanie, nekvalitný kábel zase skôr môže chytať rádio.

  Na túto tému máme na poradni príspevky

  http://hudobnaporadna.sk/677/single-snimace-brum-a-piskanie/

  http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/#comment-2595

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 164. Jozef píše:

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na pripojenie elektroakustickej gitary do aktívnej reprobedni. Táto bedňa má 2 samostatné vstupy (Jeden 1x XLR + 1x jack pre mikrofón a druhý XLR vstup je pre LINE IN) a jeden je výstup.
  Teda otázka znie môžem gitaru pripojiť na jack určený pre mikrofón, alebo mám použiť vstup XLR pre LINE IN a k tomu budem potrebovať iný kábel XLR(samec) – Jack na gitare? Prepáčte ak sa správne nevyjadrujem ale nie som profík.
  Jedná sa mi v podstate len o odposluch gitary. Ďakujem za odpoveď.

 165. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  elektroakustickú gitaru by po správnosti bolo treba zapojiť do komba pre elektroakustickú gitaru a odtiaľ linkovým výstupom do linkového vstupu aktívneho reproboxu. Ak takéto kombo nie je k dispozícii, môžete gitaru zapojiť do linkového vstupu káblom jack – XLR samec. Ideálne je, keď je v každom vstupe pripojená len jedna vec, takže ak by bolo málo vstupov, treba to riešiť malým mixpultom.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 166. Stano píše:

  Chcem sa spýtať. Mám gitarový multiefekt GT-100 verzia.Dajú sa do tohto efektu nainštalovať syntetyzérové zvuky syntetizéra Roland stiahnutím z webovej stránky Roland ?

 167. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pozreli sme sa na súbory pre GT-100 a GR-55 a zistili sme, že nemajú ani rovnakú koncovku a ani rovnakú vnútornú štruktúru. Pre vytvorenie každého súboru je potrebný iný program, pre Roland GR-55 je to

  http://www.roland.com/support/article/?q=downloads&p=GR-55&id=57697214

  a pre GT-100 http://www.roland.com/support/article/?q=downloads&p=GT%2D100&id=62268714

  Predpokladáme teda, že sa to nedá, ale je tu aspoň malá útecha.

  Najnovšia verzia softvéru pre GT-100 umožňuje používať GT-100 ako MIDI kontrolér pre softvérové syntetizátory cez USB.

  http://www.rolandus.com/blog/2014/03/12/boss-gt-100-version-2-0-update/

  Nastavenie pre odosielanie MIDI cez USB do počítača:
  http://www.bossus.com/backstage/knowledge_base/view_article.php?article_id=28823886

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 168. Jozef píše:

  Dobrý,

  vedeli by ste mi odporučiť gitarku na heavy metal najlepší by bol aj heavy metal typ gitary poprípade Strato-caster rozpočet mám okolo tích 300 Eur. Super by na nej boli aj dobre zvládnuté vyšky pri sólach a uzamknutie 1. pražca .A ešte toto je taká moja vysnívaná len je z limitovanej edície… neviete či sa dá ešte niekde zohnať Ibanez RG320PG P1 ?

  vopred ďakujem :)

 169. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  pre Vase potreby by sme odporucili model gitary od vyrobcu CORT model EVL-K5 KB. Je to gitara urcena na tvrdsie styly, s pevnym zvukom a vybornymi hernymi vlastnostami: http://bigmusic.sk/cort-evl-k5-bk?id=21887&ItemIdx=157

  Ibanez RG320PG P1 už nie je v cenníku importéra, takže jedine ak by ste ju našli u niekoho zabudnutú na sklade alebo na e-shope.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 170. Filip píše:

  Dobrý deň,

  hrám na elektroakustickej gitare a teraz by som chcel prejsť aj na elektrickú, predovšetkým rock. Mám však niekoľko otázok.

  1. Akordy sú na elektrickej také isté ako na elektroakustickej ?
  2. Aký typ elektrickej gitary je pre mňa vhodný keďže som na elektrickej gitare úplný začiatočník ? (Za prípadné konkrétne tipy na gitary by som bol vďačný)
  3. Aké kombo si vybrať ? (Z tých lacnejších som študent, takže môj rozpočet je obmedzený)

  Ďakujem :)

 171. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na elektrickej gitare sa hrá rovnako ako na akustickej vtedy, keď hráte s čistým zvukom – teda bez efektu skreslenia (je známy aj ako distortion, overdrive). Akordy s použitím všetkých tónov 1 – 3 – 5 (napr. v prvej polohe C, D, E…) neznejú pekne pri použití skreslenia, preto sa z akordov vynecháva tercia a hmaty obsahujú len kvinty a kvarty – keď to napíšeme veľmi zjednodušene.

  Celkom trefne sa základným akordom v heavy metale hovorí aj “dvojhmaty” – pozrite si video https://www.youtube.com/watch?v=_E2bz5OD9kE a uvidíte prečo.

  Konkrétny typ elektrickej gitary si budete musieť vytipovať podľa svojich vzorov – gitaristov, a aj podľa hudby, akú chcete hrať. Rôzne typy elektrických gitár sa od seba líšia zvukom, čo je dané použitým drevom aj elektronikou – snímačmi. Pre hudobné štýly, v ktorých je zvuk gitary veľmi skreslený – ako heavy metal, hard rock, prípadne nové štýly ako progresívny rock atď. – sú potrebné snímače typu humbucker. Snímače typu singel sú využiteľné na čisté zvuky, napr. vybrnkávané v populárnej hudbe, funky, groove a aj v country.

  Kombo si vyberte modelingové – odporúčame zn. Line 6, kombo Spider IV 15 (http://www.bigmusic.sk/line-6-spider-iv-15?id=6273&ItemIdx=3) Je to už štvrtá generácia modelingu zvuku gitarových zosilňovačov, podľa nás najlepší pomer cena : kvalita zvuku. Výhodou modelingovej technológie je to, že aj pri nízkej hlasitosti má gitara pekný zvuk, akoby hrala cez kvalitnú gitarovú aparatúru.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 172. Domino píše:

  Dobrý deň,
  Asi 4 mesiace hrám na akustickú gitaru a nemam problém ani s baree akordmi, ale chcel by som prejsť skôr na metal alebo punk rock (som začiatočník)
  1) je na začiatok vhodná gitara Cort X1 alebo Jackson JS11 popripade nejaky stratocaster od SX?
  2) da sa na metal použiť aj nejaký lacne kombo ale bez kupovania efektov? Rozmýšľal som nad Blackstar Fly 3 ktoré ma úžasný zvuk len sa bojim či na doma nebude 3W veľmi malo… Alebo kombo Cort mx15..
  3) da sa aj podla Line 6 spider dosiahnut zvuk podobny napr Bullet For My Valentine, Bring Me The Horizon, Crematory, In Flames, Skillet, Cannibal Corpse a pod?
  Ďakujem

 173. Deft píše:

  zdravim aký máte názor na basove komba od značky Peavey ?

 174. 19Vlado87 píše:

  Dobrý deň chcel som sa spytať akeznacky efektov použiva kapela Ine Kafe neviete poradiť dik

 175. Richard255 píše:

  Zdravím

  som úplný začiatočník čo sa týka akýchkoľvek gitár, ale chcel by som sa na nich naučiť hrať. Od kamošky by som vedel kúpiť gitaru Bach-bst-trar-burned
  a chcel by som sa vás opýtať, či je to dobrý nápad, alebo sa radšej pozrieť po niečom inom.

  Vopred vďaka za info

 176. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  o nákupe elektrickej gitary pre začiatočníka sme písali v našom článku:

  Vyplatí sa kupovať značkové produkty. Môžu byť kľudne najlacnejšie, na tom nezáleží, aj tak sa všetky elektrické gitary okrem tých najdrahších vyrábajú v Ázii. Len nech je na tom logo nejakej známejšej firmy. Ak ich raz budete chcieť predať, udržia si vyššiu hodnotu ako menej známe značky a mali by byť aj kvalitnejšie.

  Typ gitary si gitaristi vyberajú podľa svojich vzorov – výsledný zvuk elektrickej gitary však nezávisí len od tvaru, použitého dreva, strún a snímačov. Závisí od celého “reťazca” teda od všetkého, čo gitarista používa medzi prstami a reproduktorom. Ešte treba vedieť, že zvuk gitary z nahrávky známej kapely nie je celkom to isté, čo gitarista počuje zo svojej aparatúry.

  V skratke to znamená – pre začiatočníka je vhodná akákoľvek gitara, ktorá sa mu páči, hrať to aj tak nebude ako gitara vzoru, na ktorý sa chce podobať – každý gitarista má totiž svoj tón v prstoch, nie v gitare a zosilňovači.

  V skratke, ak chcete hrať na elektrickej gitare, vyberte si gitaru podľa svojich vzorov a nie prvú, ktorú vám niekto ponúkne.

  Ešte dodajme, že na novú gitaru z obchodu máte záruku 2 roky, u niektorých predajcov až sú to až 3 roky (http://www.bigmusic.sk).
  Preto treba zvážiť, či je cena ponúkanej gitary z druhej ruky naozaj až taká výhodná, aby ste sa záruky vzdali.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 177. icu píše:

  Dobry den ake kompletne vybavenie by som potreboval keby som chcel hrat najma instrumentalnu hudbu (post – rock) aky efet, zosilovac, kombo, diky

 178. pilcik píše:

  Ahoj, chcem si kúpiť kombo za dobrú cenu v dobrej kvalite ku akustickej gitare,so vstupom pre mikrofon,notebook a usb klúč.pre spev aj hovorené slovo.Na súkromné akcie.Môžete mi poradiť, parametre, na ktoré sa mám pri kúpe zamerať?

 179. Michaela píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som začať hrať na elektrickú gitaru. Vedeli by ste mi povedať čo všetko potrebujem ako začiatočník, ak chcem hrať len doma. Niečo na štýl Guns N’ Roses, Led Zeppelin, Aerosmith. Našla som gitaru typu Epiphone Les Paul SPECIAL-II. Neviem však aké kombo by bolo vhodné.
  Tiež by ma zaujímalo, či sa dajú zahrať s takým kombom aj funkovejšie veci typu Red Hot Chili Peppers, alebo na to je treba iné kombo, prípadne aj inú gitaru akú používajú hudobníci zo skupiny?

 180. Alex píše:

  Dobrý deň,
  Mám 16 rokov, na akustickej gitare hrám už pár mesiacov a chcel by som pomaly prejsť na elektrickú.
  Moje štýly hudby sú power/symfonický metal. Chcel by som sa spýtať, či set Ibanez IJRG200-BK bude na začiatok dostačujúci. Zatiaľ by som chcel hrať len doma, žiadne koncerty.
  Ďakujem,
  Alex

 181. Alex píše:

  Ďakujem za rýchlu odpoveď na moju otázku z 5. júla, no v elektrických gitarách sa nevyznám skoro vôbec, preto by som chcel osloviť niekoho z týmu poradne alebo predajcu, aby mi pomohol vyskladať vyhovujúci set pre začiatočníka, ak to nebude problém.
  Povedzme, že prvou položkou by bolo kombo Line 6 Spider IV 15 ako ste navrhli v odpovedi.
  Budem Vám veľmi vďačný,
  Alex.

 182. Silvia píše:

  Pekný večer prajem tímu hudobnej poradne. Som úplný začiatočník a chcem si kúpiť elektrickú gitaru zn. Fender Squier Bullet Stratocaster Arctic White a kombo Fender Mustang I, prosím o názor a čo ešte k tomu potrebujem.

  Pekný večer prajem

 183. Az4 píše:

  Dobrý deň, chcela by som začať hrať na gitare. Ak by som sa chcela venovať rocku, hard rocku je lepšie začať s akustickou a neskôr prejsť na elektrickú alebo môžem začať hrať rovno na elektrickú? Mám obmedzený rozpočet takže dve si naraz nemôzem dovoliť. Prípadne mohli by ste mi odporučiť či už akustickú alebo elektickú gutaru? Ďakujem

 184. milan píše:

  Dobrý deň prajem. Chcel by som sa spýtať, či by sa líšil zvuk rezonátora (Oscar Schmidt OR6CE) s magnetickým snímačom pripojeného nie do komba pre elektrickú gitaru ale do akustického komba. Mám na mysli čistý (clean) signál bez akýchkoľvek efektov. Rezonátor mám teraz pripojený k el.kombu LANEY LG35R a pre potrebu MIC vstupu ho chcem vymeniť za akustické kombo Laney A1+. Ďakujem. milan

 185. Milan píše:

  Dobry den.
  Chcem si kupit prvu elektricku gitaru do 200 eur. V dospievani som hral, potom ine starosti. Teraz dochodca, ozivil som spomienky, akordy mi idu dobre, ucim s bluesovu pentatoniku a rify.
  Uvazujem nad telecaster, no mam par otazok. . Kedze sa mi paci semiakusticka, neodlisuje sa jej zvuk privelmi od zakladnej a nestraca charakter?
  Ta co chcem kupit ma snimace p 90, bude vyhovovat? No hlavne vaha dufam mensia… Subzero paradigm semi haloo.. Aj sa mi paci retro dizajn a tvarovana horna doska.
  Alebo kupit nejakeho plneho plocheho lacneho fendera so single coil a nespekulovat.
  Dakujem.

 186. Milan píše:

  Aha, uz nejaky rocik tu nikto nedava odpovede, som si az teraz vsimol.. Tak nic ????

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin