Domáce štúdio – pre začiatočníkov

Zdieľať

S dnešnou technológiou každý môže veľmi ľahko nahrať zvukový záznam – ani nemusí veľa vedieť o technike. Stačí na to lepší mobilný telefón. Ak však plánujeme s nahrávkou niečo aj ďalej robiť, je lepšie použiť na nahrávanie počítač. Aj tie najlacnejšie počítače už sú dnes na to základné nahrávanie dostatočne výkonné. Domáce nahrávacie štúdio nie je nič zložité – stačí sa oboznámiť s nasledujúcou schémou.

Ako sa zvuk dostane do počítača – zjednodušené pre začiatočníkov – vysvetlivky nájdete pod schémou.

Domáce štúdio - schéma

Elektronický hudobný nástroj – je nástroj, ktorého zvuk vzniká v elektronických obvodoch a pri hraní okrem počuteľného zvuku vysiela MIDI dáta – informácie o tom, ktorú notu hráč zahral a ako ju zahral – jej dĺžka, hlasitosť. Typickým elektronickým hudobným nástrojom sú elektronické bicie, elektronické klávesy a MIDI klaviatúry. Počítače nemajú prípojku pre MIDI kábel, preto aby sa MIDI dáta do počítača dostali, potrebujeme tzv. MIDI prevodník – zariadenie, ktoré MIDI prípojku má a zároveň sa dá pripojiť k počítaču napr. cez USB alebo Firewire. Nové elektronické hudobné nástroje už väčšinou majú výstup USB, takže sa k počítaču pripájajú priamo, bez MIDI prevodníka.

MIDI dátam, nahratým v počítači môžeme priradiť akýkoľvek zvuk. Takže ak si v polovici nahrávania rozmyslíte, že namiesto pôvodne plánovaného klavíra bude lepšie použiť sláčikový orchester – nič ľahšie. Slúžia na to napr. “virtuálne” softwarové hudobné nástroje alebo aj tzv. samplery.

Elektrický hudobný nástroj – je nástroj, v ktorom je zdroj zvuku skutočný (nie elektronický obvod) – napr. chvenie kovovej struny elektrickej gitary a toto chvenie sa priamo v nástroji pomocou snímača mení na elektrický audio signál – tzv. analógový audio signál.
Energia tohto signálu je veľmi nízka, preto signál treba zosilniť – napr. v predzosilňovači, ktorý môže byť súčasťou mixážneho pultu. Odtiaľ by signál mohol ísť káblom priamo do počítača, ale také jednoduché to nie je. Počítače síce majú zvukové zariadenie so vstupom pre takýto audio signál ale pre účely domáceho štúdia je potrebné zarúbať vyššie – pre prevod audio signálu na digitálne dáta je potrebná prídavná, výkonnejšia zvuková karta inak aj A/D prevodník – na prevod AUDIO signálu na DIGITÁLNE dáta. Takáto zvuková karta / prevodník sa k počítaču pripája opäť cez USB alebo Firewire, prípadne, ak je to verzia pre zabudovanie do vnútra počítača – štrbina s kontaktami, do ktorej sa karta zasunie sa nazýva PCI slot.

Akustický hudobný nástroj – je hudobný nástroj, ktorý je počuť, ako napr. gitara – španielka, klavír, husle a pod. Na snímanie zvuku akustických nástrojov je potrebný mikrofón. Opäť upozornenie – nebude na to stačiť obyčajný mikrofón, aké sa bežne predávajú v obchodoch s PC technikou. V mikrofóne zvukové vlny rozochvejú membránu a toto chvenie sa zmení na elektrický audio signál. Energia signálu z mikrofónu je veľmi nízka, preto signál treba zosilniť v mikrofónnom predzosilňovači, ktorý tiež môže byť súčasťou mixážneho pultu. Ako aj v predchádzajúcom prípade – signál z mixu pokračuje do zvukovej karty a odtiaľ už do počítača.

Na nahrávanie spevu je tiež potrebný mikrofón – a to už vôbec nie hocijaký. Nekvalitne nahratý hudobný nástroj necvičenému uchu nemusí vadiť, ale ľudský hlas proste musí znieť prirodzene, tak ako ho poznáme. Cesta signálu zo spevového mikrofónu je taká istá ako v predchádzajúcom prípade – mikrofónny predzosilňovač, prípadne mixpult s predzosilňovačom, zvuková karta – AD prevodník, počítač.

Mixážny pult sa v domácom štúdiu využíva len výnimočne – napríklad vtedy, ak na zvukovej karte nemáme mikrofónový predzosilňovač, využijeme predzosilňovač v mixpulte – alebo ak je výstupný signál z hudobného nástroja príliš slabý, vtedy môžeme využiť predzosilňovač mixážneho pultu na zosilnenie úrovne. Núdzovo sa dá mixpult využiť, ak chceme snímať viacero nástrojov súčasne – napr. elektrickú gitaru a basgitaru a nemáme na zvukovej karte dostatočný počet vstupov. POZOR – takto nahraté nástroje skončia na jednej spoločnej stope, takže je to naozaj len núdzové riešenie.

Zvuková karta – AD/DA prevodník – slúži hlavne na prevod elektrického audio signálu na digitálne audio dáta a naopak. Ak si chceme digitálne audio dáta nahraté v počítači vypočuť, potrebujeme na to tiež tú istú zvukovú kartu. V tomto prípade karta slúži ako prevodník digitálnych dát na elektrický audio signál, ktorý si vypočujeme v slúchadlách alebo cez “monitory” – štúdiové reprosústavy.
Ak chceme počúvať už nahraté stopy – napr. bicie s basgitarou a zároveň nahrávať na ďalšiu stopu gitaru, zvuková karta musí vedieť pracovať v režime zvanom Full Duplex – teda musí byť možné zvuk prehrávať aj nahrávať zároveň a to bez počuteľného opozdenia, zasekávania či iných rušení. Zvuková karta môže mať aj vlastný procesor (DSP), ktorý odľahčuje procesor počítača tým, že miesto neho spracúva efekty ako napr. dozvuk (hall, reverb).
Súčasťou zvukovej karty môže byť aj MIDI prevodník, spomínaný pri elektronických hudobných nástrojoch.
Len pre úplnosť opäť uvedieme, že zvuková karta / prevodník sa k počítaču pripája opäť cez USB alebo Firewire, prípadne, ak je to verzia pre zabudovanie do vnútra počítača – štrbina s kontaktami, do ktorej sa karta zasunie sa nazýva PCI slot.

Slúchadlá / monitory (štúdiové reproboxy) musia hrať čisto a verne – neprikrášľovať nahrávku neexistujúcimi basmi či výškami. Zvuk z nich by sa bežnému poslucháčovi nepáčil ale my potrebujeme počuť to, čo na nahrávke skutočne je, so všetkými chybami a nepresnosťami. Len tak dokážeme s nahrávkou pracovať a tieto nedokonalosti ponaprávať. V žiadnom prípade sa na posluch v domácom štúdiu nehodia tzv. HI-FI reproboxy alebo slúchadlá, reproboxy z domáceho kina alebo PC reproduktory.

Počítač pre domáce štúdio by mal byť čo najnovší, čím viac pamäte (RAM) a čím väčší vnútorný diskový priestor (HDD), tým lepšie. Počítač určený pre domáce štúdio je najlepšie využívať len pre tento jeden účel. Akékoľvek programy okrem hudobných zbytočne zaťažujú procesor a tak je najlepšie nepripájať hudobný počítač k internetu a neinštalovať doňho hry – potom nie je potrebný ani antivírusový program, ktorý by len kazil plynulosť nahrávania.
Pre zálohovanie dát bude potrebný externý harddisk a napaľovačka CD/DVD.

Nahrávací software – programy, slúžiace na nahrávanie jednotlivých hudobných nástrojov a spevu do samostatných stôp. Tieto programy nielen nahrávajú a prehrávajú nahrávky v stopách súčasne alebo aj jednotlivo ale v spolupráci so softvérovými efektmi umožňujú aj upravovať dynamiku nahrávok alebo ich umiestnenie do priestoru – pridávať im dozvuk, ozvenu a podobne.

Prvú informáciu máte – nejaké otázky? :-)

Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

Pre orientáciu v cenách odkazy na príslušné oddelenia v BIG MUSIC:

MIDI klaviatúry

MIDI prevodníky

Mixážne pulty

Zvukové karty

Mikrofóny

Slúchadlá

Štúdiové odposluchy – monitory

Softwarové nástroje

Nahrávací software

Softvérové efekty

262 x otázka k článku “Domáce štúdio – pre začiatočníkov”

  1. Tomi píše:

    Zdravím Vás,
    som “pesničkár a gitarista” čo by chcel doma nahrávať elektroakustickú gitaru a spev. Čiže v podstate nič zložité. Software v PC mám Cubase a doteraz som nahrával cez externú zvukovku od M-Audia Fast Track, takú základnejšiu – bez fantómového napájania, jeden vstup dynamický mikrofón, jeden vstup nástroj. Zvuk sa mi zdá ale stále plechový.

    Ako to mám prosím Vás riešiť? Chcem investovať nejaké peniaze do “mini domáceho štúdia”. Tj. (asi) dobrú externú zvukovku do ktorej sa dá zapojiť kondíkový mic – tak do 200 – 300 € spolu za všetko. Ako sa nahráva spev v štúdiu? Jednoznačne cez kondenzátorový mikrofón? Ale ako sa nahráva elektroakustická gitara? Kondenzátorový mikrofón pred gitaru a plus kábel priamo z gitary (napr. piezo snímač v gitare) – obidva tieto do externej zvukovky pri nahrávaní súčasne?

    Ďakujem Vám moc pekne za pomoc

    S pozdravom Tomi.

  2. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    odpoveď na tieto otázky sa tak “rozrástla”, že ju nájdete v samostatnom článku Nahrávanie gitary – akustická gitara

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  3. Ján píše:

    Zdravim,

    chcel by som si zriadit mini-domace studio. Nastroje budu gitara, basgitara, klavesy, el. bicie a mikrofon.

    Rozmyslam ci si mam kupit USB mixpult, alebo staci klasicky bez USB ,ktory ma naviac aj predzosilovac pre mikrofon. Zvukovu kartu mam m-audio USB fastrack.

    Z ktorych mi momentalne ide zvuk. Ako to bude ked budem mat mixpult?
    Mam ho zapojit do zvukovej karty a zvuk pojde do reprakov tak ako teraz ,priamo zo zvukovej?
    Alebo kable reprakov mam zapojit priamo do mixpultu?
    resp. ako prepojim zvukovku z mixpultom?

    Dakujem za cenne rady.

    Jan

  4. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    zoberieme to trochu zo širšia… :-)

    Z elektronického hudobného nástroja alebo mikrofónu vychádza elektrický signál, ktorý po pripojení do nahrávacieho zariadenia prechádza rôznymi elektronickými obvodmi, a tie pridávajú do signálu (zvuku) aj šum a skreslenie. Aby bol nahratý zvuk kvalitný, musí byť obvodov, ktorými prechádza čo najmenej a musia byť čo najkvalitnejšie.

    Na začiatku signálovej cesty je vždy predzosilňovač – výstupný signál z mikrofónu alebo elektronického nástroja sa v predzosilňovači zosilní na úroveň dostatočnú pre použitie v ďalších zariadeniach. Za predpokladu, že zvuk sa bude upravovať (výšky, stredy, basy) a efekty sa budú pridávať až v PC – potrebujeme signál poslať len cez jeden kvalitný predzosilňovač a cez jeden kvalitný prevodník z analógového (A) na digitálny (D) signál.

    Na toto poslúži zvuková karta ako je napr. M-Audio Fast Track USB – je v nej jeden predzosilňovač a jeden AD/DA prevodník. Vyhovuje pre nahrávanie jedného nástroja alebo spevu do jednej stopy. Ak budeme chcieť nahrávať ďalšie nástroje do samostatných stôp nahrávacieho programu, každý muzikant bude musieť nahrávať osobitne – všetci budú jednotlivo postupne pridávať svoje stopy k už nahratému materiálu.

    Často je však lepšie nahrať viac muzikantov naraz – napr. gitaru, basu a bicie – ak sú muzikanti na seba zvyknutí, takáto spoločná nahrávka lepšie “šlape”. Samozrejme, tiež je ideálne nahrávať ich do samostatných stôp, aby sme zvuk každého nástroja vedeli upraviť samostatne.

    Pre súčasné nahrávanie viacerých nástrojov a spevu do samostatných stôp je potrebná zvuková karta s viacerými vstupmi a výstupmi. Signál (zvuk) z jednotlivých vstupov (nástrojov) sa musí dostať do nahrávacieho programu na samostatné stopy – to znamená, že koľko máme na zvukovej karte vstupov, toľko na nej musí byť aj predzosilňovačov a aj AD/DA prevodníkov – pre každú stopu samostatne. V poslednej dobe sa začali predávať mixpulty s USB výstupom, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako viacvstupové zvukové karty. Bežný (lacný) mixpult s USB však má len jeden stereo výstup – do PC posiela len jeden spoločný stereo signál – stereo mix všetkých stôp spolu – takže nie je vhodný na nahrávanie viacerých nástrojov súčasne, ak chceme nahrávku mixovať a upravovať jednotlivé nástroje a spev osobitne.

    Zvuková karta s viacerými vstupmi / výstupmi bude potrebná aj v tom prípade, ak sa budú nahrávať nástroje ako sú klávesy alebo bicie, pretože:

    - výstup z klávesov je obyčajne stereo zvuk (samozrejme ak budete nahrávať MIDI, tento problém odpadá – avšak v tom prípade budete potrebovať kartu s MIDI IN/OUT)

    - každý bubon a každý činel – aj pri elektronických bicích – by sa mal nahrávať na samostatnú stopu, aby sa zvuky dali umiestniť do priestoru a mixovať podľa potreby.

    Koľko je na zvukovej karte vstupov, toľko musí byť aj výstupov (AD prevodníkov) – z každého vstupu musí signál cez USB do PC prichádzať osobitne – tak, aby v nahrávacom programe bol každý nástroj vo svojej vlastnej samostatnej stope – alebo rozložený na viac stôp, keď ide o bicie alebo stereo klávesy.

    Mnohé viacvstupové zvukové karty, nemajú predzosilňovače na všetkých vstupoch (napr. M-Audio Delta). Ak sú na karte aj (alebo len) bežné linkové vstupy, budú potrebné externé predzosilňovače. Výstupný signál priamo z elektronického hudobného nástroja je zvyčajne príliš slabý na to, aby vybudil linkový vstup na dostatočnú úroveň. Ako lacné riešenie môžeme môžeme na vybudenie linkových vstupov použiť analógový mixpult (bez USB), ale tiež len taký, ktorý má pre každý vstup aj samostatný výstup. Pre jednotlivé nástroje je možné použiť aj samostatný predzosilňovač, alebo predzosilňovač nejakého nástrojového zosilňovača, z ktorého vieme signál vyviesť ešte pred vstupom do koncového stupňa – typickým príkladom môže byť gitarový (alebo klávesový, basgitarový) zosilňovač s efektovou slučkou – signál do zvukovej karty môžeme vyviesť z výstupu SEND.

    Je potrebné zvážiť, či vôbec mixpult kupovať, lebo pri nahrávaní do PC vlastne vôbec nevieme využiť hlavnú funkciu mixpultu – úpravu zvuku jednotlivých nástrojov a mixovanie výsledného stereo výstupného zvuku. Akákoľvek úprava zvuku a výsledné mixovanie totiž prebieha v PC, v nahrávacom programe, na ovládanie ktorého síce existujú tzv. externé konzoly, ktoré vyzerajú ako mixpulty ale to už je úplne iná cenová kategória.

    Odposluch je vždy najlepšie používať priamy – teda direct / hardware monitoring – bez efektov. Vyhnete sa tým aj problémom s latenciou – opozďovaním signálu. Reproduktory / slúchadlá sa pripájajú priamo k zvukovej karte, na ktorej zvyčajne vždy býva stereo linkový aj slúchadlový výstup.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  5. jokka píše:

    Dobrý deň Vám prajem.
    Chcel by som si poradiť v jednej otázke. Mám v spálni LCD televízor, ktorý pozerám aj v noci a aby som nevyrušoval s hlukom tak mám k posteli privedený stereo kábel, a pri posteli mám jednoduchý zosilovač zvuku, cez ktorý mám zapojené dve slúchadká. Problém je v tom, že z TV sa nedá vybrať priamy zvukový signál, tak mám vytiahnutý jeden zvukový signál z DVD prehrávača, ďalší zo set top boxu a tiež plánujem pripojiť aj multimediálny center z ktorého si hodlám tiež vytiahnúť zvuk signál – tu by som sa chcel opýtať, či neexistuje nejaký jednoduchý malý mixážný pult, do ktorého prepojím naraz zvukové signály zo všetkých programových zdrojov, ktorý by som mohol prepínať dialkovým ovládaním podla potreby.
    Za ochotu vopred ďakujem. Jozef

  6. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobry den,

    v tomto pripade by sme Vam asi odporucili maly mixpult, kam privediete vsetky signaly, pocuvany zdroj na mixe nahlasnite a ostatne stisite.

    Napriklad:

    Behringer Xenyx802 v cene 61€

    Samozrejme tento pult by ste museli mat pri sebe a do neho dovedene signaly z jednotlivych zdrojov zvuku, kazdy samostatnym stereo kablom.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  7. anonym píše:

    Dobrý den :) chcela by som spýtať..doma by som chcela nahravať kvalitne videá lenže nemám poriadne načo .. máme doma aj kameru lenže tá sa akosi neda nainštalovať do počitača..:/ .. čo mám robiť :/načom to mám nahravať ?

  8. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    kvalitné domáce video už dnes natočíte na každej v súčasnosti predávanej kamere. A ani na kamerách, ktoré sa predávali takých 5 rokov dozadu by to nemal byť žiadny problém.

    Idete však na to pekne zoširoka, na Vašu otázku sa nedá odpovedať nič iné, ako – treba zistiť, či sa tá kamera do počítača predsa len nedá nejako nainštalovať a bolo by po probléme. Skúste aspoň uviesť značku a typové označenie kamery, možno zistíme, čo je vo veci.

    Rovnako bude potrebné zistiť, aký operačný systém máte v počítači – MS Windows alebo je to Apple? Ak Windows, tak ktorá verzia? Ak Apple, tak ktorý operačný systém?

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  9. Please píše:

    Dobrý deň chcel by som začať rap hudbu no neviem ako na to a čo vlastne k tomu potrebujem. Vopred ďakujem.

  10. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    na toto vlastne nepotrebujete pre začiatok vôbec nič, hlavne treba počúvať a analyzovať tých, čo to už vedia – samozrejme, nejaká postupnosť aj tu platí.

    Najprv rapper musí začať cítiť rytmus a musí sa naučiť orientovať v rytme. To znamená, že sa musí naučiť rozoznať, kde začína takt, kde takt končí a kde začína ďalší takt. Najjednoduchšie je počúvať bicie a s kopákom si klepať nohou na prvú (a tretiu) dobu a s rytmičákom zase klepať rukou na druhú (a štvrtú) dobu – kľudne si na začiatku môžete aj nahlas počítať: prvá – druhá – tretia – štvrtá

    Bolo by dobre naučiť sa tvoriť v počítači rytmy, na začiatok bude kľudne stačiť nejaký program
    ako je napr. na stránke http://www.rinki.net/pekka/monkey/monkey.php

    Treba sa oboznámiť s tým, ako sa na bicích tvorí rytmus, čo kedy hrá a tak.

    ….

    Bolo by dobre začať si písať slovník rýmov a snažiť sa pamätať si slová, ktoré sa navzájom rýmujú.

    Treba sa trochu oboznámiť aj s poéziou, prísť na to aký majú básne vnútorný rytmus, aké druhy rýmov vlastne existujú – len tak sa dajú tvoriť dobré rýmy, ktoré nie sú kostrbaté.

    Rapper musí mať rád svoju reč – v našom prípade slovenčinu, musí sa ňou zaoberať, čítať literatúru, aby mal veľkú slovnú zásobu – s veľkou slovnou zásobou vždy nájde rým, aj pri voľnom rappovaní bez prípravy.

    Rapper musí mať vlastný názor na veci, ku ktorým sa chce vyjadriť, preto musí mať aj prehľad o tom, čo sa deje okolo neho, musí chápať súvislosti, poznať spoločnosť, v ktorej žije, jej kultúru, ba dokonca by sa mal zaujímať aj o históriu a možno trochu aj o politiku. Len tak môžu byť jeho výpovede podávané s nadhľadom, nikoho predsa nebude zaujímať, čo si myslí rapper, ktorý ničomu nerozumie a len by chcel všetko kritizovať.

    Je nevyhnutné zaoberať sa tvorbou úspešných rapperov a analyzovať ju – po stránke rytmickej ale aj po stránke textovej, ale netreba nikoho napodobňovať – úspešný rapper musí byť na prvé počutie aj na prvý pohľad odlíšiteľný od každého iného.

    Rapper je rapper 24 hodín denne 7 dní v týždni. Z každého jeho prejavu musí byť jasné, že je rapper – reč, názory, konanie – len vtedy bude presvedčivý a dokáže sa “predať” v silnej konkurencii. V slovnom prejave to napr. znamená, že rapper má neustále kontrolu nad tým, čo hovorí (obsah výpovede), ako to hovorí (artikulácia, výber slov), akú gestikuláciu pri tom používa, ako sa pri tom tvári (mimika).

    Inými slovami to znamená, že s takýmto prístupom rapper vlastne neustále cvičí, tisíce hodín, až sa to nakoniec stane úplne automatickou záležitosťou, rýmy pôjdu jeden za druhým bez rozmýšľania a prejav rappera bude vierohodný a kvalitný.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  11. Miro píše:

    Zdravím, riešim zdanlivo triviálny problém .. chcem si do notebooku nahrať zvuk, ktorý si zahrám na elektronickom klavíri, ale nie cez akustický mikrofón, ale priamo cez výstup na sluchátka. Môj notebook má vstup len pre mikrofón, tak som prepojil káblom sluchátkový výstup klavíra so vstupom na mikrofón v NB a spustil som záznam v notebooku (Cool Edit Pro 2). Do sluchátiek z notebooku išlo všetko počas nahrávania o.k., ale nahrávka bola veľmi poškodená, kolísala aj hlasitosť a vôbec sa to nedalo počúvať. Samploval som klasicky na 44,1kHz, ale skúšal som aj viac .. a stále žiadna podstatná zmena. Pritom keď som takýmto spôsobom skúsil nasamplovať hudbu z CD prehrávača, tak to bolo o.k. Tak mi to pripadá, ako keby ten klavír produkoval signál, ktorý vyzerá v sluchátkach fajn, ale pri samplovaní ho nedokáže kvalitne zachytiť .. pri digitalizácii sa tuším robia nejaké fouriérove transformácie a tento signál akoby takýmto spôsobom nešiel hodnoverne nasamplovať. Nemáte s tým niekto skúsenosti? .. Ten klavír je značky Yamaha. Ďakujem za prípadnú odpoveď.

  12. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    zvuk v slúchadlách je analóg, preto samplovanie by problém robiť nemalo. Problém by mohol byť v impedancii mikrofónového vstupu, ktorá je prispôsobená na impedanciu mikrofónu a nie na impedanciu slúchadlového výstupu z elektronického klavíra.

    Ak chcete nahrávať zvuk elektronického klavíra, bolo by najlepšie nahrávať na externú zvukovú kartu s linkovým vstupom, ktorú pripojíte do USB – niečo z tohoto: http://www.bigmusic.sk/audio-interface-zvukove-karty/

    Signál je ideálne nahrávať z linkového výstupu, ak na klavíri taký je.

    Zvukové karty zabudované v notebookoch sú až na výnimky na takéto nahrávanie úplne nevhodné, nielen že nemajú linkový vstup, ale aj pri ďalšej práci s už nahratým materiálom spôsobujú len ďalšie problémy.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  13. DJ wizzy píše:

    Dobry Den,

    Viem, ze som asi najvacsi Amater na svete, ale zacinam sa dost zaujimat o tvorbu hudby. Pred nedavnom som si zacal robit pesnicky z programom FL-Studio 10.
    Bavi ma to a celkom ma to chytilo. A rad by som do mojej hudby pridal aj spev.
    Kedze som najvacsi amater, nemam ani potuchy ako by som to mal spravit.
    Nepotrebujem nic svetaborne. Skusal som to napr. tak, ze som si kupil
    v NAY elektrodom mikrofon za 20 €, zapojil do netbooku Asus EEE Pc a skusil som
    to otestovat. Bolo to tak brutalne nekvalitne, ze to sa nedalo pocuvat. Od vas by som
    rad vedel, ako, co a s cim poprepajat aby to aspon celkom kvalitne nahravalo.
    Uz mam k dispozicii normalny notebook, a neviem ci mi nebude na nieco
    aj smartphone HTC wildfire. Hlavne nechcem platit tisicky
    za neviem ake mixazne pulty, studia, a neviem co.
    Rad by som sa zmestil max. do tych 300 €. Hlavne aby to celkom dobre nahravalo len spev. Hudbu si urobim cez pocitac FL-Studio 10. Len spev aby to nahravalo. A aby to bolo kvalitne aspon natolko, ze si zoberiem sluchadla a aby sa to dobre pocuvalo.
    Poradite co mam kupit a ako to pozapajat?

    Dakujem. wizzy

  14. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pre nahrávanie spevu budete potrebovať kondenzátorový mikrofón s veľkou membránou (napr. Behringer C-1 – http://www.bigmusic.sk/behringer-c-1?ItemIdx=0&id=5140) a k nemu chránič ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/Pop_filter.jpg ) a kábel s koncovkami XLR (http://en.wikipedia.org/wiki/XLR_connector)

    Zvuková karta v notebooku pre nahrávanie nie je vhodná, takže bude potrebná zvuková karta s USB pripojením k PC – pre nízku latenciu (to znamená, že nahratý zvuk nebude počuť opozdene) je potrebná zvuková karta s ASIO ovládačom, ale to už dnes majú takmer všetky. Zvuková karta musí mať XLR vstup na mikrofón s fantómovým napájaním 48V (napr. niečo z týchto: http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/)

    Výkon notebooku a veľkosť pamäti (RAM aj miesto na disku) musia byť čo najvyššie – od toho závisí, či bude procesor schopný súčasne prehrávať už vytvorený podklad a zároveň nahrávať spev do ďalšej stopy – a to všetko bez výpadkov, či opozďovania.

    Pre počúvanie (monitoring) pri nahrávaní sú potrebné slúchadlá, radšej zatvorené, aspoň niečo ako je http://www.bigmusic.sk/akg-k-121-studio?ItemIdx=4&id=9154

    Na konečnú úpravu nahrávky by boli vhodné štúdiové monitory (http://www.bigmusic.sk/studiove-monitory/), ale keď si človek zvykne na svoje slúchadlá, dá sa vystačiť aj s nimi.

    V zvuku nahrávky pri nahrávaní mikrofónom je vždy počuť aj odrazy zvuku z priestoru, v ktorom nahrávame, preto by mal náš priestor pre nahrávanie spevu znieť neutrálne a bez ozveny. Žiadne dodatočné efekty v počítači nám zlý základný “suchý” zvuk nahrávky už nenapravia. Zvuk nahrávky môžeme ovplyvniť výberom mikrofónu s vhodnou snímacou charakteristikou a vytlmením priestoru – kobercom, závesmi, paravánmi a podobne.

    Ak naopak chceme mať v nahrávke viac “priestoru” sú tu možnosti odstrániť koberec z podlahy, umiestniť mikrofón bližšie ku stene pre zachytenie odrazov alebo nahrávať v inej miestnosti – kuchyňa, kúpeľňa, chodba… každý priestor má svoj vlastný zvuk, ktorý sa môže hodiť práve pre daný účel – napr. nahrávanie bicích si často vyslovene pýta nevytlmenú miestnosť.

    FL-Studio 10 nie je zlý program, ale do budúcnosti by sa vyplatilo prejsť na nahrávací software, ktorý sa bežne používa v štúdiách – Cubase, Pro Tools a podobne. Naučiť sa pracovať s takýmto programom je určite výhodné, človek môže robiť nahrávky aj pre iných – a okrem toho si zabezpečíte kompatibilitu dát pre prípadné tzv. konečné mastrovanie – ak by ste nahrávku chceli nechať upravovať do finálnej podoby v profesionálnom štúdiu.

    Zapojenie je v podstate jednoduché, mikrofón zapojíte do zvukovej karty, výstup USB z karty pripojíte káblom do USB vstupu notebooku, a slúchadlá do slúchadlového výstupu na zvukovej karte.

    Je potrebné nainštalovať ovládač ASIO a v softvéri je potrebné nastaviť zdroj zvuku – v nastaveniach si zvolíte ASIO ovládač zvukovej karty a malo by všetko fungovať.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  15. Ifka píše:

    Dobry den, ja by som sa chcela opytat, ci existuje nieco take aby som mohla pouzit karaoke hudbu a do toho si nahrat vlastny hlas a potom si to napalit na cd…da sa to? A ak ano co k tomu potrebujem?

  16. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    to, čo popisujete, znie ako ideálny prípad pre nahrávanie na počítači. Budete potrebovať nejaký CD alebo MP3 prehrávač a k nemu karaoke mix ako je napr. Behringer MINIMIX MIX800 http://www.bigmusic.sk/behringer-mix800?ItemIdx=0&id=5127

    Týmto mixom odstránite z nahrávky spev, k audio výstupu mixu pripojíte zariadenie, na ktoré budete nahrávať – najlepšie počítač, v ktorom si môžete následne napáliť CD.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  17. jozef píše:

    Dobry den

    co by ste mi poradili,ake zariadenie na konecny mastering v domacom studiu.Mam nahravacie zariadenie:ZOOM-Hard Disk Recording Studio,nahravam bicie,spev, gitaru,proste vsetko,co je treba do hud. podkladu neni problem, ma to aj dost rvoznych efektou,viem si to zmixovat atd..Ponuka to aj rozne masteringove funkcie cez kompresor,limiter exsciter,len neni to proste ono,nieco tomu chyba.Na jednom fore som vycital jedno zariadenie::SONALKSIS,je tam viac druhou tohto zariadenia,tak neviem,co by ste mi poradili,alebo je moznost si dat mastering urobit v nejakom nahravacom studiu?Ci by to nebolo dost drahe?

    Dakujem,prajem pekny den

  18. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    mastering nie je jednoduchá záležitosť, masteringom môžete nahrávke pomôcť alebo ju aj úplne pokaziť. Bez dôkladného štúdia nie je možné robiť ozajstný mastering – dajú sa využiť rôzne pluginy, často aj s už hotovými mastrovacími nastaveniami ale je to taká streľba naslepo. Pri masteringu sa využívajú viacpásmové kompresory / limitery a ekvalizéry a je potrebný veľmi kvalitný posluch – teda čo najlepšie štúdiové monitory. Nejaké kompletné zariadenie na mastrovanie väčšinou nie je potrebné, ide skôr o to,vedieť, čo s nahrávkou treba urobiť, aby znela profesionálne. Masteringu musí predchádzať kvalitný mix, aby každý nástroj hral vo svojom frekvenčnom pásme, správne umiestnený v panoráme, tak aby sa nástroje neprekrývali frekvenčne ani priestorovo.

    Bez dobrého mixu nahrávke žiadny mastering nepomôže, takže je to veľmi zložitá vec. Často býva najlepším a najrýchlejším riešením dať si urobiť mix aj mastering v osvedčenom štúdiu.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

    Možno pomôže videoškola masteringu v Logic Pro:

    Ďalšie videá nájdete na http://masteringinlogic.com/

  19. VV píše:

    Prosím poradiť aké štúdiové slúchadlá používať pri nahrávaní a úprave zvuku, aby neskresľovali zvuk a aký stereokábel použiť pri nahrávaní audia z externého zariadenia (klávesy, minidisk) do pc, aby nevznikal šum. Vďaka.

  20. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Dobry den, studiove sluchadla odporucame minimalne SHURE SRH840 – http://www.bigmusic.sk/shure-srh840?ItemIdx=47&id=9167

    Su to referencne sluchadla, cize to, co budete pocut v sluchadlach, bude aj na nahravke.

    Kabel na nahravanie – je v podstate jedno aky, ale nesmie to byt nejaky lacny – tenucky kablik – takze aspon nieco ako Proel Die Hard – http://www.bigmusic.sk/proel-die-hard-kabel-3-m-stereo?ItemIdx=0&id=7211
    Taketo kable vyssej kategorie maju kvalitne tienenie, ktore zabranuje ruseniu z okolia.

    Vas tim Hudobnej poradne

  21. Anonym píše:

    Dobry den,

    chcem sa opytat, ktore zariadenie od TC Helicon Harmony by bolo najvhodnejsie na domace nahravanie spevu a aby to bolo zaroven vhodne aj na zive hranie. Je tam toho viacej a neviem sa rozhodnut. Mam externu zv. kartu M Audio Fast Track Pro.
    Potreboval by som nahrat dvoj aj viachlasny spev-vokal atd.
    Pripadne ak mate tieto harmonizery mozno by bolo najlepsie si to vyskusat priamo u vas, alebo mi viete poradit aj tu?

    Dakujem, prajem pekny den

  22. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    je potrebné vedieť, k akému nástroju chcete harmonizér pripájať – či ku klávesom alebo ku gitare. Podľa tejto informácie môžeme vybrať vhodný typ.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  23. Alabam píše:

    Dobrý deň,

    Mam mixpult Behringer MXB 1002. Potreboval by som aby mi hlas a podmaz (hudbu ktoru pustam v programe ) hral v sluchatkach pri nahravani. Na reprakoch to v pohode hra aj v sluchatkach pokial len tak skusam a nenahravam ale az ked sa zvoli nahravanie tak hlas sice nahrava ale nepocujem sa. Len ten podmaz. Potreboval by som vediet ako to poprepajať, aby vsetko bolo tip-top. Kde maju byt zapojene sluchatka pri nahravani ? Na mixe ci priamo na zvukovke? A kde presne…Prosim poradte

  24. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    podľa toho, čo píšete by slúchadlá mali byť zapojené v monitorovej ceste, kde si nastavíte pomer, koľko čoho potrebujete počuť.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  25. Dušan píše:

    Dobry den,
    Som hudobnik – amater/elektroacust. gitara,spev/, ale narocny na zvuk.Velmi Vas prosim o radu. Pouzivam gitaru Takamine,mikrofon EV N/D 767a,mix pult sounkraft notepad 124 FX so zabudovanym zvukovym procesorom, zosilovač EV Q66 a pasivne repro EV ZX1 + subbas. Stale vsak mam pocit, ze tomu este nieco chyba. Ja totiz ani celkom presne neviem aky zvukovy efekt sa pouziva pri speve. Za akukolvek radu Vam budem velmi vdacny. Dakujem.

  26. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    na spev a celkovo na vylepšenie zvuku spevu sa používajú efekty ako je napr. TC Helicon VoiceTone Harmony-G XT (http://www.bigmusic.sk/tc-helicon-voicetone-harmony-g-xt?ItemIdx=13&id=7068)
    Samozrejme, že hudobníci – profesionáli používajú na spev aj na gitaru oveľa drahšie efektové zariadenia, ale aj toto zariadenie má kvalitné efekty (hall, echo, chorus, flanger) a čo je najdôležitejšie – obsahuje aj harmonizér, takže môžete spievať až trojhlasne.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  27. Jozef píše:

    Zdravim..

    Prepacte, vidim, ze je tu dost uz popisane o nahravani v domacom studiu a neviem, co vsetko, ale chcem sa predsa spytat, ked chcem doma tvorit-vyrabat hudbu napr. v Reasone 6, alebo v nejakom inom softe stacil by mi dvojadrovy procesor od intel pentium v zostave, alebo kolko GB ram- pamat musi mat, aby to islo bez problemov. Chcem to robit cez externu zv. kartu M-audio Fast Track Pro. Neviem sa rozhodnut z akych komponentov by to malo byt, aby bola tam aj nejaka rezerva a ani zbytocne drahe aby to nebolo. Proste nejaky stred.

    Dakujem, prajem pekny den

    tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    hudobné programy vždy najlepšie fungujú na silných počítačoch. Minimálne dvojjadrových a s 2 GB a viac pamäte RAM s rýchlymi harddiskmi. Odporúčame pozrieť si požiadavky predpísané výrobcom daného programu a podľa toho postupovať pri skladaní PC. Podľa našich skúseností Reason spoľahlivo funguje na dvojjadrovom PC s 3 GB RAM.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  28. Peter píše:

    Dobry den. Prave som si kupil kondenzatorovy mikrofon Behringer c-3. Potrebujem cez neho nahravat hlanve akusticku gitaru, ale moja zakladna zvukova karta v pc mi ho nejako neberie. Mal som uz v nej zapojene dynamicke mikrofony a tie isli celkom v pohode. Chcel by som sa opytat,ci mi treba na zapojenie nejaku specialnu zvukovu kartu.

    S pozdravom,
    Peter

  29. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    kondenzátorové mikrofóny potrebujú napájanie 48V (tzv. fantómové), a to bežná zvuková karta v pc neposkytuje. Budete potrebovať externú zvukovú kartu, na ktorej sa dá fantómové napájanie zapnúť (http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  30. Vv píše:

    Dobrý deň, ako odstrániť šum keď používam usb pripojenie mojej workstation s notebookom cez pripojenie usb do usb portov. Zvuková karta nie je nejak špeciálna, nie je externá a na bežné midi nahrávanie s jednoduchým sekvencérom postačuje. Z reproduktoru však zaznieva rušivý signál a to aj v prípade, keď sekvencér nie je aktívny. Ako náhle odpojím kábel od počítača, šum prestane. Takýto rušivý vplyv je veľmi nežiadúci hlavne pri nahrávaní priamo buď cez kombo alebo nástroj do počítača. Verím, že existuje riešenie. Ďakujem!

  31. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    v tomto prípade je dôležité vedieť, aký zvuk to rušenie má – či je to šum (hiss) alebo brum zo sieťového napätia, prípadne elektrické rušenie ktoré sa indukuje do zvukovej karty z vnútra notebooku. Môže to byť záležitosť zlého uzemnenia sieťovej elektrickej prípojky – všetky zariadenia musia byť pripojené v jednej zásuvke, tým budú mať spoločnú zem, ktorá musí byť dobre pripojená. Môžete vyskúšať preniesť všetky zariadenia k inej zásuvke – či dokonca do inej budovy (v práci a pod.), aby ste túto možnosť vylúčili. Nepoužívajte tzv. rozdvojky ale vždy predlžovaciu šnúru s dostatočným počtom zásuviek.

    Ak je to vysokofrekvenčný šum alebo zvuk, ktorý súvisí s niečím, čo sa práve deje v notebooku (ako napr. zápis na HDD), skúste si požičať iný notebook alebo externú zvukovú kartu, či sa bude ten zvuk ozývať aj tak. Interné zvukové karty sú náchylné na takéto rušenie.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  32. boris píše:

    zdravím, chcem sa opýtať, keď už mám profesionálne nahraté moje básne včetne hudobného podmazu , a chcem ich normálne dať vylisovať , adresy takých firiem ktoré to robia, a či by ste mi nemohli niečo odporučiť – chcem to vydať v čo najmenšom náklade -100-300 kusov. dakujem

  33. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    skúste kontaktovať vydavateľstvo Aries (http://www.ariesbb.sk/sk/sluzby.php, http://www.ariesbb.sk/sk/kontakt.php)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  34. onder222 píše:

    Dobrý deň,

    po dlhom čase surfovaní po internete som konečne našiel stránku, kde sa venujú tematike domáceho štúdia. Nakoľko neviem po anglicky ani nadávať tak je to o to zložitejšie. Veľmi pekne by som vás chcel poprosiť o radu respektíve pomoc. Venujem sa hudbe, hrám na gitaru a spievam. Chcem si spraviť doma štúdio. V podstate ja už nahrávam ale mám to akési nabudené a neviem, či to mám správne zapojené. Preto vás chcem poprosiť, že keď vám napíšem komponenty či mi viete poslať nejakú schému alebo niečo podobné na zapojenie.
    Ďakujem.
    Moje komponenty:
    Pc-dual core 1,8, zvuková karta externe interná od Creative-Audigy 2 Platinum Ex, mixpult Behringer-xenyx 1002, monitory Krk-Rokit 6G2, gitarový efekt Korg-Ax 3000G, mikrofón Behringer-Cardioid-XM 2000S a softvare používam Nuendo. Ak sa bude dať tak mi prosím poraďte. A ešte aby som nezabudol určite budem používať nejakú klávesnicu na midi kvôli bubnom. Aj to mi prosím poraďte, že akú. Môžete mi to poslať aj na e-mail. Ďakujem Ondrej

  35. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    zapojenie pre vašu konfiguráciu je nasledovné:
    1. Do mixážnehu pultu pripojte gitarový multiefekt Korg AX3000G a mikrofón Behringer XM 2000S
    2. Hlavný výstup mixážnehu pultu pripojte do vstupu zvukovej karty vo Vašom počítači
    3. Monitory KRK Rokit 6G2 pripojte k výstupu zvukovej karty

    Pokiaľ máte nahrávku prebudenú skontrolujte si úroveň nastavenia výstupného signálu na mixážnom pulte a úroveň vstupného signálu vo zvukovej karte.
    MIDI klávesnicu môžete použiť Alesis QX49 http://www.bigmusic.sk/alesis-qx49?ItemIdx=0&id=11318 ktorá sa vyznačuje veľmi vysokou kvalitou a širokým spektrom funkcií. Pre bližšie informácie odkaz priamo na stránku výrobcu: http://www.alesis.com/qx49

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  36. Jozef píše:

    Dobry..

    Chcem sa spytat, ako je to s novinkou od Tc Helicon-harmonizer VoiceLive play, totizto je tam k tomuto harmonizeru aj mikrofon-Tc Helicon MP-75 a nerozumiem, ci je nutne mat ten mikrofon, ak ano, tak preco? Ci mi postaci aj nejaky iny dynamicky mikrofon na spev.
    A este ma zaujima, ci mate momentalne toto, alebo tento konkretny harmonizer na sklade na vyskusanie?

    Dakujem, prajem pekny den

  37. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    mikrofón TC-Helicon MP-75 je dynamický mikrofón, takmer ako každý iný s jednou výnimkou – je na ňom tlačítko, ktorým sa ovládajú efekty TC-Helicon. Najlepšie bude pozrieť si video, kde je to ukázané:

    Efekty tejto triedy vieme objednať a pripraviť na odskúšanie v priebehu niekoľkých dní.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  38. Mária píše:

    Dobry den,
    chcela by som sa opytat, ci je nejaky program, v ktorom dokazem zo zaznamu spevu automaticky znotovat piesen. Dakujem za odpoved

  39. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    takéto programy sú napr. Intelliscore Ensemble (http://www.intelliscore.net/index.html), WIDI Recognition System (http://www.widisoft.com/english/features.html) alebo Neuratron Audioscore (http://www.neuratron.com/audioscore.htm). Sú to programy, ktoré dokážu z nahrávky (súbory WAV, MP3) alebo zo živého spevu / hry na akustickom nástroji vytvoriť MIDI súbor a ten zobraziť ako notový záznam.

    Sú to platené programy, preto treba najprv na demo verziách vyskúšať, ako pracujú:

    http://www.intelliscore.net/ised.exe

    http://widisoft.com/mirror/widipin.exe

    http://www.neuratron.com/downloads/PhotoScoreUltimateDemo.EXE

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  40. Jozef píše:

    Dobrý den, chcem sa opýtať na nejaký softvér, ktorý dokáže upraviť vokály. Nahrávam spev z mikrofonu priamo do PC. Ten spev je veľmi surový aj ked mu pridám ekvalizer, reverb a deley. Poradte mi prosím nejaký harmonizer alebo vokálový procesor. Za Vašu odpoved vopred dakujem. * Jozef *

  41. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ak chcete dosiahnuť verný zvuk vokálu, nepomôže tomu žiadny efekt – ľudské ucho proste rozlíši každý rozdiel oproti realite. Spev je potrebné nahrávať pomocou kvalitného kondenzátorového mikrofónu, ktorý potrebuje kvalitný predzosilňovač. Spev nahratý priamo na zvukovej karte PC sa s takouto nahrávkou nikdy nemôže porovnávať. Hoci žiadate o radu ohľadom harmonizéra alebo vokálového procesora, doporučujeme radšej vyskúšať nahrať spev spomínaným spôsobom a uvidíte, že efekty ani nebudete potrebovať, možno okrem mierneho reverbu, aby to malo priestor.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  42. Tom píše:

    Zdravím Vás
    V prvom rade by som chcel poďakovať za túto stránku, kde sa človek dozvie fakt veľa užitočného a v druhom rade by som si chcel ešte raz “zosumarizovať” to nahrávanie v domácom prostredí. Takže:
    Mám kapelu (2 gitary – 2 spevy, bassa, bicie,), chceli by sme pomalinky začať aj s nejakými DEMO nahrávkami. Naša skúšobňa obsahuje túto aparatúru:

    1 Gitar. kombo – Marshall MA 100 C
    2 Gitar. kombo – nejaké Peavey z 80 tych rokov
    Bass kombo – Orange Crush 50BXT
    2x pasívne reprobedne osadené Eminence Kappa 15LF, Selenium D220Ti
    Zosilňovač Behringer EP1500
    4x mikrofóny Shure SM 48 LC
    Mixpult Tapco FX 260

    Prečo píšem celú zostavu? Lebo by ma zaujímalo či sa s tým bude dať aj niečo urobiť. Viem že od úvahy pôjde teraz najmä mixpult, mikrofóny a kombá. A tam prichádzam k prvej otázke.
    Ako nahrať takýto zvuk z komba do PC. Mám to brať cez LINE alebo stačí to nazvučiť Shurkami? Ak znie odpoveď LINE, tak problém pri kombe Peavey, a bassovom kombe Orange by problém nebol. No pri Marshallovom lampovom kombe si doteraz nevieme dať rady, či to má LINE výstup alebo nie. A riskovať kadejakým zapájaním by sme neradi.
    Túto otázku by som možno ešte aj rozšíril o to, ak ide len o kapelnú skúšku, či odporúčate to zvučiť LINE a púšťať to do pasívnych reprákov spolu so spevmi, alebo majú kombá radšej “revať” skrz to čo majú.
    Druhá otázka znie, či naozaj potrebujem tzv. externý USB PREVODNÍK, aby som vôbec niečo mohol nahrať do môjho laptopu? Ak áno, ktorý by ste odporučili s tým, aby bol čo najkompatibilnejší s každým nástrojom, mikrofónom atď a aby sa “hodil” do tejto zostavy (myslím aby nevytŕčal prílišnou kvalitou ale aj nekvalitou). Často sa tu spomína M-Audio Fast Track Pro, tak by ma zaujímalo či je to tá správna voľba aj pre nás.
    Ďakujem tisíckrát!

  43. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ďakujeme za prívetivé slová.

    Ak chcete nahrávať demo skladby, bude potrebné oboznámiť sa so štandardnými spôsobmi nahrávania jednotlivých nástrojov. Zvuk elektrickej gitary by mal byť na nahrávke taký, ako ho gitarista má “urobený”, teda sníma sa mikrofónom z reproduktora komba – dynamický mikrofón je tiež jedna z možností, ak nie je k dispozícii kondenzátorový. Zvuk basgitary môže byť snímaný mikrofónom ale zároveň aj linkou z výstupu Line a z týchto dvoch zvukov sa môže použiť ten lepší alebo z nich urobiť mix.

    Na skúške je lepšie ak každý hráč hrá cez svoj vlastný aparát s dostatočným výkonom, takže každý každého dobre počuje aj pri hlasnejšom bubeníkovi. Speváci by mali mať širokopásmové reproboxy len pre seba. V praxi sa však stáva, že gitaristi a basgitarista majú slabé aparáty a tak aj keď to reve naplno, bubeník ich nepočuje. Vtedy to treba dokombinovať cez mix do širokopásmových boxov, gitary mikrofónmi, basu linkou.

    USB prevodník je vlastne externá zvuková karta. Musí sa použiť preto, lebo zabudované zvukové karty na nahrávanie nestačia. Ani kvalitou a ani latenciou – v stručnosti – nahrávka bude praskať a vynechávať a aj keby nie, k už nahratým stopám sa nebude dať nahrávať ďalšie stopy, pretože zvuk odposluchu sa bude opozďovať.

    Kompatibilita s nástrojmi je zaručená u každej externej zvukovej karty. Pre každé nahrávanie je základným údajom plánovaný počet súčasne nahrávaných stôp. S bežnými zvukovými kartami celú kapelu naraz nenahráte. Nebude totiž dosť mikrofónových vstupov, ktorých len na bicie budete potrebovať minimálne 6. Môžete si pomôcť zapojením mikrofónov do mixu a odtiaľ výstupmi do vstupov externej zvukovej karty. Prípadne – ak by ste celé bicie nazvučili mikrofónmi do mixu a odtiaľ ťahali už len stereo signál do usb zvukovky, ostali by ďalšie vstupy na zvukovke na ostatné nástroje a mikrofóny. Bicie však ostanú už len ako stereo stopa a len veľmi ťažko sa v nich bude dať niečo zmeniť či opraviť.

    Pre dobrý pocit z rytmiky by bolo dobre nahrávať aspoň gitaru, basu a bicie naraz. Z toho vyplýva, že M-Audio Fast Track Pro na tieto účely nedostačuje. Buď by ste museli nahrávať takmer všetky nástroje po jednom alebo by ste ešte mohli nahrať stereo výstup z mixu, ale to sa veľmi nedá nazvať demo nahrávkou, skôr pracovnou nahrávkou len pre vnútorné potreby kapely. Na pohodlnú základnú štúdiovú prácu by ste potrebovali aspoň zvukovku so 6-timi vstupmi – ako je napr. Fast Track Ultra (http://www.bigmusic.sk/fast-track-ultra-euro?ItemIdx=26&id=5172)

    Takže otázka je skôr, koľko chcete do výbavy štúdia investovať – počúvať nahrávku treba na štúdiových monitoroch, bežné PC reproduktory “klamú”, nejaké externé disky na zálohovanie budú tiež potrebné. Káble, úprava akustiky miestnosti, nahrávací software, efekty…

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  44. Tom píše:

    Ďakujem pekne za takýto prehovor odborníka, veľmi to pomáha a hlavne usmerňuje aj takých neznalcov ako som ja.
    Takže tomu nazvučeniu gitaristov (mikrofóny) a bassy (mikrofón +/- line) rozumiem, bubeník je kapitola sama o sebe. Nuž a ak ide len o kapelnú skúšku tak teda tie spevy najlepšie ak idú SAMOTNÉ cez mix do reproboxov a zbytok aparátu (kombá) idú samé za seba.
    Prepáčte že musím takto sumarizovať, len si to dávam do svojho slovníka aby som sa uistil či to je správne :)
    Tak a teraz k tomu USB prevodníku. Ako som už niekde vyššie čítal, tak s touto vecičkou by som v podstate mohol fungovať aj bez mixpultu(?), DOKONCA by to malo byť lepšie kvôli povedzme “menšej kabeláži“ (potom vzniká prebytočný šum??), korekcie potom nastavím už len v danom audio programe cez ktorý nahrávam (?). Samozrejme nezabúdam na predzosilňovače v podobe gitarových a bassgitarových efektov (?)
    Nuž a ako je to potom s nahrávaním cez tú „menšiu“ verziu M-AUDIO. Predsa v profesionálnych štúdiách to tak funguje že sa nahráva každý nástroj (každá stopa) samostatne. Alebo nie? Či ste to skôr mysleli tak, že skôr „garážovej“ (menej skúsenej) kapele by sa lepšie nahrávalo ako vravíte, viac nástrojov pokope?
    A povedzme ešte takúto možnosť. Bubeník bude nahraný ako celok, cez mix, a potom pôjde už len ako stereo signál do zvukovky, potom prídu na rad ostatné nástroje (bassa, gitary, spevy) priamo do zvukovky. Stále to tam „nepomestíme“?
    Samozrejme že všetko je to relatívne, ale o to viac si cením váš čas reagovať.
    Pekný deň

  45. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    zosumarizovali ste to správne. Ak sa bavíme o minimálnom riešení a ak nepotrebujete nahrávať celú kapelu naraz, vystačíte si aj so zvukovkou s dvoma vstupmi, to kvôli stereo zvuku bicích, inak by stačil aj jeden vstup. Ani mikrofónový predzosilňovač zvukovka mať nemusí, ak mikrofón zapojíte do mixu s mikrofónovým predzosilňovačom a odtiaľ do zvukovky. Každé zariadenie navyše však pridáva do zvuku svoj vlastný šum, čím kratšia je cesta zvuku do zvukovky, tým lepšie. Ideálne by bolo, keby zvuk išiel z mikrofónov alebo z linky v takej kvalite a farbe, že žiadne korekcie nebudete potrebovať. To záleží do značnej miery od kvality mikrofónov a predzosilňovačov a aj od toho, či hráčom ide z aparátov taký zvuk, aký chcú mať aj na nahrávke.

    V profesionálnych štúdiách sa skutočne nahráva “po jednom” všetko, okrem rytmiky (basa linka + mic, stereo bicie x-krát mic, prípadne aj jedna gitara mic + linka, pre prípadné použitie virtuálnych zosilňovačov ako je Guitar Rig alebo Amplitube a iné) – záleží však aj na bubeníkovi s basistom, či sa počúvajú a či pri hraní spolupracujú tak, že keď hrajú naraz, lepšie to “dýcha”. Samozrejme je ideálne nahrávať na klik – do slúchadiel pustený zvuk metronómu. Sú však aj hráči, ktorí sami nahrávať nedokážu, potrebujú, aby s nimi hrala celá kapela, preto spomíname aj túto možnosť. Ďalší dôvod nahrávať naraz viac stôp sú pracovné nahrávky zo skúšok, ktoré sa budú v počítači dotvárať, prípadne sa skladby doslovne skladajú z nahratých častí a je potrebné mať všetky nástroje osobitne, aby sa dalo pracovať s jednotlivými stopami. Ďalším dôvodom pre viacvstupovú zvukovú kartu je možnosť nahrávať ambientný zvuk, to znamená zvuk z priestoru miestnosti, v ktorej sa nahráva – často sa používa pri mixe pre zvýšenie vernosti dojmu z nahrávky.

    Avšak, stručne a jednoducho povedané, do dvojvstupovej externej zvukovky nahráte toľko stôp, koľko dovolí výkon a pamäť počítača, ak vám nevadí nemožnosť nahrať naraz rytmiku či nahrávať na skúške každý nástroj do vlastnej stopy či viacerých stôp aj s prípadnou pridanou stopou zvuku z priestoru.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  46. Jozef píše:

    Pekný den Vám prajem! Mám na Vás jednu technickú otázku. Doteraz som nahrával všetko v kvalite 44,1 kHz a 16-bit. Chcem nahrávať na 24 alebo 32-bit. Prosím o radu. Ked všetky stopy nakoniec zmixujem a finalizujem, napálim to na CD ako klasický CDA formát, bude sa dať také CD prehrávať ako klasické audio CD ? Vopred Vám za odpoved pekne dakujem *Jozef*

  47. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    bez ohľadu na to, na akú vzorkovaciu frekvenciu či bitovú hĺbku budete nahrávať, ak posledným krokom finalizácie bude resampling na súbory wav 44,1 kHz / 16 bit, napálené CD bude úplne normálne audio CD.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  48. Jozef píše:

    Chcem sa podakovať celému tímu Hudobnej poradne za rýchle a hlavne profesionálne odpovede na problémy, ktoré zaujímajú amatérskych hudobníkov. Mne osobne Ste veľmi pomohli. Prajem Vám veľa osobných i profesionálnych úspechov. *Jozef Brezanský*

  49. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ďakujeme za slová uznania, radi sme pomohli a pomôžeme opäť, ak budeme vedieť.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  50. Foky93 píše:

    Dobrý deň, chcem sa vás spýtať…nahrávam v reaperi len mikrofón ale nahráva mi iba mono zvuk…chcem nahrávat stereo..neviem kde je problem ..kamosovi to ide normalne tam ako bezia tie dve ciarky co zaznamenavaju zvuk jemu zaznamenavaju obidve..ja ked dam stereo tak len jednu…mam zvukovu kartu Focusrite Saffire 6 USB, mikrofon Se Electronics X1, novy notebook….a aj kabel mam dost kvalitny….vedel by mi prosim vas niekto poradit kde moze byt chyba? vopred dakujem

  51. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ak máte 1 x mono mikrofón, potom je signál, ktorý z neho ide mono a má byť nahrávaný ako mono. Teda stopu treba nastaviť na Input / Mono / 1 (Left) alebo 2 (Right), podľa toho, kde je mikrofón na zvukovej karte pripojený. Aj keby ste stopu nastavili ako stereo, nahrávka nebude stereo, bude len 2 x mono a to nemá žiadny význam. Druhý kanál nezaznamenáva preto, lebo ak nastavíte kanál ako stereo chýba Vám druhý signál, pretože zo stereo páru vstupov máte signál len v jednom vstupe – Left alebo Right. Stereo nahrávku by ste získali napr. pri nahrávaní z keyboardu Left + Right kanál, alebo z gitary snímanej súčasne dvomi mikrofónmi.

    Ak kamoš nahráva mono signál do stereo stopy, je to zbytočné, nič tým nezíska, len zbytočne vytvára viac dát ako je potrebné a tie zaberajú miesto na disku a spomaľujú spracovanie.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  52. juuui píše:

    dobry den. chcel by som si spravit domace nahravacie studio.
    mam klavesy ktore budem pouzivat ako midi klaves ale aj na nahravanie audia, el. gitaru bass gitaru a Line 6 toneport GX na pc.
    Nedavno som si kupil pouzity Imac. Neviem sa rozhodnut, na ktorom pc je lepsie produkovat.. :-)
    intal core quart 2 2 ghz s 6 gb RAM windows 7 alebo imac s intel core duo 2ghz a 2 Ram (neviem, ci sa este moze zvysit pamat)
    chcel by som studio postavit tak do 450€ (z druhej ruky ;-) nove veci stoja vela..)
    aky interface..? mbox2 m-audio alebo? Focusrite Scarlett ..?
    soft..? na imac mam zatial Logic express .. neovhladam ho uplne ale clovek sa uci..
    ale chcel by som aj Pro tools ..videl som to u znameho a pozdaval sa mi..
    ake monitory..? KRK ? alebo m-audio ? alebo yamaha..? nieco do 200€ ..?
    a sluchatka..? na nahravanie.. kedze som cerstvy ocko .. tak nerad by som nahraval vsetke stopy cez monitory.. radsej cez nejake kvalitne sluchadla.. a potom konecne nastavovanie nechal na monitory
    a este na spev aky mic..?Behringer B-2..?Behringer c-1 alebo dajte navrh diki za odpoved.vvv

  53. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pri zariaďovaní domáceho štúdia s obmedzeným rozpočtom je potrebné vedieť, kam sa chcete časom dostať – či je Vaším cieľom len vytvoriť čo najlacnejšie štúdio, v ktorom je už možné vyprodukovať aké-také nahrávky – alebo – začínate tvoriť štúdio, ktoré časom má spĺňať aj náročnejšie požiadavky na vybavenie, spôsob práce a aj na výsledný produkt.

    Domáce štúdio nie je len mikrofón, zvuková karta, monitory, PC a softvér – je to hlavne človek, ktorý za tým sedí. U každej profesie sú dané optimálne pracovné postupy a bolo by ideálne začať tak, aby sa človek nemusel po čase preškoľovať na iný, lepší systém.

    Začnime teda softvérom – softvér by ste vo vlastnom záujme mali používať štandardný, aký sa používa v profesionálnych štúdiách – takže keď sa s ním naučíte pracovať, budete mať v rukách ďalšiu profesiu. Či však Logic alebo ProTools, to je večný boj a otázka, ktorú si môže zodpovedať len ten, kto obidva systémy ovláda. Pro Tools má výhodu ak ide o postprodukciu v profi mixovacích štúdiách – tam sa stretnete prakticky výhradne s Pro Tools systémami.

    V porovnaní “PC oproti Mac” bude Mac vždy “opticky” drahší ale v konečnom dôsledku v praxi stabilnejší a menej náročný na údržbu. Avšak až pri porovnaní konkrétnych dvoch počítačov sa ukáže, ktorý z nich je na tom s výkonom lepšie. Treba to však vyskúšať. Keďže Logic Pro pre MS Windows neexistuje, pre jeho otestovanie na PC by bola potrebná inštalácia OS X na PC – treba zagoogliť “hackintosh”.

    Výbava štúdia je určená aj tým, koľko a akých nástrojov chcete nahrávať súčasne – od toho závisí veľa faktorov ako napr. počet vstupov zvukovej karty, počet mikrofónov, výkon počítača, zariadenie miestností na nahrávanie a réžiu. Netreba zabudnúť na predzosilňovače pre nástroje, bežná zvuková karta má len 2 ako-tak kvalitné predzosilňovače a to pri nahrávaní viacerých nástrojov naraz nestačí.

    Tu sa dostávame k obmedzeniu rozpočtom – dobrá správa je, že v prvej fáze nie je až tak veľmi dôležité, s akou výbavou začnete. Aj tak, ak budete pokračovať a štúdio časom vylepšovať, túto prvú výbavu posuniete niekam do bazáru a obstaráte si lepšiu.

    Každá reťaz je len taká dobrá, aký je jej najslabší článok – a keďže pri nahrávaní ide o zvuk, hovoríme tu o mikrofónoch a prevodníkoch v zvukovej karte. Aj pri malom rozpočte treba začať s čo najkvalitnejšími mikrofónmi a prevodníkmi – a to aj za cenu toho, že by sa dali nahrávať najviac 2 nástroje súčasne mono alebo jeden nástroj stereo. Ak do počítača nepríde na začiatku kvalitný zvuk, nenapravia to už žiadne efekty či mastering.

    Odporúčame zariadiť sa tak, že značka rozhodne o nákupe prevodníkov – u ostatných vecí si značku vyberte podľa toho, koľko pustí rozpočet.

    Teda – ak sa rozhodujete medzi prevodníkmi Focusrite a AVID/M-Audio, je jasné, že Focusrite – pretože Mbox 2 už nemá prevodníky Focusrite, na rozdiel od jeho predchodcu Mbox.

    Určite je lepšie monitorovať nahrávanie na monitoroch ako na slúchadlách. Pri práci v štúdiu nemôžete mať slúchadlá na ušiach stále, monitory však môžete počúvať aj celý deň a s Vami môžu pohodlne počúvať aj tí, ktorých nahrávate. Mastering je už niečo iné, tam je potrebné pomôcť si aj kvalitnými slúchadlami. Značku monitorov a slúchadiel si vyberte podľa toho, koľko pustí rozpočet.

    Mikrofóny si kúpte najlepšie aké môžete, samozrejme kondenzátorové s fantómovým napájaním. Tu tiež rozhoduje, čo chcete nahrávať – na niečo sú lepšie veľkomembránové mikrofóny, na iné zase “tužkové”. Aj tu si značku vyberte podľa toho, koľko pustí rozpočet.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  54. erik píše:

    Dobrý deň… mám taký problém že chcem nahrať akustické bicie 2elekt. gitary bass gitaru a spev … a ale vobec sa do nahrávania nevyznám … prosím poradte mi …. mixazny pult mám i ked je starý je to 20vstupová tesla… koli financiam na nic viac nebolo … potreboval by som vsetko podrobne napísať … co ktomu potrebujem … a ako to zapijit a ako to robit …. ďakujem …

  55. tím Hudobnej poradne píše:

    v našom článku o domácom štúdiu je popísané, čo v takom štúdiu má byť (http://hudobnaporadna.sk/390/domace-studio-pre-zaciatocnikov/). Mixpult je len jedna z vecí v domácom štúdiu a to ešte tá najmenej dôležitá. V prípade starého mixpultu je dosť možné, že by do signálu zbytočne pridával šum – v podstate v malom domácom štúdiu nie je ani potrebný.

    Ak nemáte žiadne skúsenosti s nahrávaním zvuku na PC, to,čo teraz urobíte záleží od toho, koľko času na nahrávanie máte. Ak nemáte čas, a nahrávku chcete mať rýchlo hotovú, bude lepšie, ak pôjdete nahrávať k niekomu, kto domáce štúdio má a vie s ním pracovať. Ak čas netlačí a chcete sa učiť od začiatku, ako sa domáce štúdio stavia a ako sa s ním pracuje, začnite tým, že si obstaráte nejaký novší počítač, kondenzátorový mikrofón, externú zvukovú kartu s mikrofónnymi predzosilňovačmi aspoň na dvoch vstupoch a nejaký nahrávací program a začnite po jednom nahrávať nástroje – napr. akustickú gitaru podľa nášho návodu v článku http://hudobnaporadna.sk/464/nahravanie-gitary-akusticka-gitara/

    Naše návody sú samozrejme len všeobecné, až v praxi sa ukáže, čo všetko bude potrebné sa naučiť. Ak má byť nahrávka kvalitná, nie je to len záležitosť peňazí za zariadenie, chce to hodiny nastavovania, nahrávania, počúvania a toto dookola. Skúsenosti musí každý nadobudnúť sám – až potom sa vie opýtať na konkrétne problémy, s ktorými sa už dá pomôcť.

    K nahrávaniu akustických bicích – kvalitné nahrávanie akustických bicích v domácom štúdiu nie je bežné – potrebovali by ste na to veľa mikrofónov, zvukovú kartu s veľa vstupmi a s mikrofónovými predzosilňovačmi na každom vstupe, miestnosť na nahrávanie, miestnosť na réžiu… V domácom štúdiu sa bicie “vyrábajú” v počítači, najčastejšie ako MIDI stopa, ktorú ozvučíte kvalitnými nasamplovanými zvukmi bicích.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  56. Vasek píše:

    Dobrý deň, vidím že dokážete poradiť vo všetkom čo sa týka amaterskych hudobníkov. Chcel by som vás aj ja poprosiť o radu. viem že vás a si moja otázka zaskočí ale poraďte prosím. Mám doma klávesy zn. Yamaha a chcel by som si nahrať nejaké vlastné cd, ale bohužial nemôžem si dovoliť nič kúpiť. Tu je moja prosba 1. Pesničku ktorú zahrám na klávesoch chcem nahrať na mobil(ale ak poznate nejakú inú metódu ako si nahrať hudbu bez zosilovačov a podobných drahych veciciek tak napiste), nahrávku vo formate amr konvertovať na mp3, to ešte dokážem. Ale neviem ako ďalej so spevom. Neviem či existuje nejaký program v ktorom by som do tej nahravky ktorú nahrám mohol aj zaspievať, a následne upraviť hlas, aby sa to dalo aspoň trochu počúvať. Potom samozrejme napáliť na cd. Ak nejaký taký program existuje prosím poraďte. Neočakávam od toho programu nič velkolepé, ale aspoň niečo, aby sa finálna fáza dala aspoň trochu počúvať. Ak by nejaký taký program bol, prosím popíšte mi aj návod ako spojiť nahrávku s tym spevom. Vopred ďakujem za radu.

  57. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    nahrávať hudbu úplne bez vybavenia nie je možné, ale dnes už našťastie na nahrávanie stačí takmer každý počítač. Na internete je plno programov, v ktorých sa dá nahrávať – aj zadarmo, aspoň na určitý čas (Reaper napr. 30 dní). Ovšem program a počítač samotný stačiť nebude, pre nahrávanie spevu je potrebný mikrofón – aspoň nejaký základný spevový mikrofón (http://www.bigmusic.sk/dynamicke-mikrofony/), nie bežný mikrofón k PC, inak žiadna úprava v počítači už nahrávku nenapraví. Okrem toho bude na nahrávanie potrebná externá zvuková karta – stačí úplne tá najlacnejšia, ku ktorej sa mikrofón bude dať pripojiť (http://www.bigmusic.sk/audio-interface-zvukove-karty/), pretože zabudované zvukové karty v PC nie sú na nahrávanie viacstopého záznamu vhodné.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  58. pepe píše:

    Pekny den prajem, potreboval by som informaciu, ci je mozne pri nahravani hud. nastroja a sucasnom pouziti vst pluginu chorus atd. pocut v monitoroch v realnom case upraveny zvuk? Ak ano co bude, ako na to. za odpoved velmi pekne dakujem.

  59. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    počúvať zvuk po spracovaní efektami je možné, je však záležitosťou daného nahrávacieho programu, kde a čo treba zapnúť – alebo stačí vypnúť funkciu “direct monitoring” či “hardware monitoring”. Musí to však umožňovať aj zvuková karta – presnejšie – zvuková karta musí mať nízku latenciu, teda zvuk z počítača spracovaný efektami sa nesmie príliš opozďovať za hráčom. Zvuková karta by mala mať ASIO ovládač a mala by sa dať nastaviť čo najmenšia hodnota buffera 256 alebo menej.
    Nahrávať efektovaný zvuk však nedoporučujeme, je lepšie len efektovaný zvuk počúvať ale nahrávať “suchý”. Ak sa neskôr napr. pri mixovaní zistí, že by bolo vhodnejšie iné nastavenie efektu, či prípadne použiť úplne iný efekt, bude sa to dať urobiť.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  60. zoro-96114 píše:

    Dobry den,v prvom rade Vas musim pochvalit za skvele info a rady ale musim sa aj ja na Vas obratit s jednym problemom…Na mojom notebooku znacky HP Compaq 610 si pomocou programu Magix Music Maker komponujem hudbu a aj do nej spievam, avsak ked dospievam a pustim si nahravku teda cisto len moj hlas bez hudobneho sprievodu tak ma ide slak trafit pretoze nahravam svoj hlas cez dost drahe sluchadla zo vstavanym mikrofonom, ktory nahrava aj okolity šum v miestnosti, kde spievam, vzdy mi to potom kazi celu piesen a potom musim celu nahravku upravovat cez ekvalizer alebo znizit hlasitost ked nahravam, potom to v piesni znie velmi seredne a nema to potom to prave orechove…..Velmi by som ocenil ak by ste mi poradili ako co najlepsie nahrat moj hlas cez sluchadla kvalitne a bez šumu. S pozdravom Jozko.

  61. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ďakujeme pekne za prejav uznania.

    Mikrofón sníma všetky zvuky v miestnosti, v ktorej nahrávate spev, a aby na nahrávke bol len spev musíte zabezpečiť, aby v miestnosti žiadny iný zvuk nebol – to okrem iného znamená, že pri nahrávaní spevu musíte hudobný podklad počúvať len v slúchadlách a tie nesmú hrať príliš nahlas, aby mikrofón nesnímal aj zvuk podkladu. To je spôsob, akým sa nahráva spev v profesionálnom štúdiu. Reproduktory sa dajú ako odposluch využiť len pri nahrávaní elektronických nástrojov, lebo tie zvuk z okolia nesnímajú. Ďalej je samozrejme potrebné miestnosť upraviť tak, aby sa zvuk čo najmenej odrážal od stien, teda v ideálnom prípade by všetky steny a aj strop miestnosti mali byť prekryté materiálom, ktorý pohlcuje zvuk. V miestnosti nesmie byť žiadny zdroj hluku – aj počítač by mal byť v inej miestnosti, ak má hlučný ventilátor.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  62. zoro-96114 píše:

    Tak dakujem pekne za radu vyskusam to aj ked ma napadol jeden blaznivy napad:D Skusim si nieco nahrat vo svojej izbe na posteli pod paplonom:D Myslim ze potom by mikrofon nesnimal ziadne ine zvuky pretoze paplon by to vsetko pohltil….Neviem mozno to znie bizarne ale v kazdom pripade vyskusam a ak sa zadari jednu zo svojich skladieb Vam velmi vdacne podarujem S pozdravom Jozko a chlapci len tak dalej drzim palce:D

  63. tím Hudobnej poradne píše:

    Ďakujeme, prajeme úspešné nahrávanie

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  64. Jozef píše:

    Pozdravujem Vás! Prosím Váš tím o radu. Momentálne pracujem v programe SONAR 7. Nahrávanie stôp mi nerobí problém. Ale už som nešťastný z jednej veci. Neviem ako mám označiť časť stopy, ktorú chcem editovať. Napriklad časť od 1min. 40sec. do 2min. 15sec. Väčšina programov to má robené tak, že sa klikne na časový bod a potom sa myšou ťahá po konečný čas. bod. Napríklad v CUBASe. Vyskúšal som už všetko a neviem si dalej rady. Poradíte mi? Dakujem *Jozef*

  65. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    vyskúšajte podľa tohoto návodu:

    http://www.emusician.com/gear/0769/cakewalk-sonar-7-do-true-object-oriented-editing-in-sonar/137690

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  66. milan píše:

    Dobrý deň,
    Moja dcérka (9r) sa intenzívne venuje spevu a hudbe celkovo + chodí na klavír a skúša gitaru. Okrem klasického spevu spieva v zbore a ZUŠ ju tiež pripravuje aj na súťaže populárnej hudby. Chceli by sme ju podporiť tým že by sme jej začali budovať “štúdio”. Nechceme to zatiaľ preháňať s nejakou profi výbavou ale na druhú stranu by to už nemalo byť nejaké karaoke z Dráčika. Predsa len už je ďalej a tak mám predstavu že jej začneme kupovať veci v triede niekde “vyššia amatérska” a od základných komponentov a postupne dopĺňať podľa toho ako bude “rásť”. Myslel som si že sa ako lajk rozhodnem podľa odborných článkov ale čím viac čítam tým som bezradnejší. Viete mi prosím vás odporučiť konkrétne zariadenia ktoré by spĺňali to čo som popísal a pre začiatok by sa dalo nahrávať hlas cez jeden mikrofón + jeden nástroj (Yamaha “Clavinova”), toto upravovať v PC + pridávať k tomu dodatočne ďalšie nástroje (vytvorené virtuálne ?) a výsledok ukladať v nejakom štandardnom formáte? Viete mi tiež poradiť nejaký ľahšie ovládateľný ale kvalitný softvér?
    Ďakujem za akékoľvek rady a pomoc. Milan

    tím Hudobnej poradne píše:
    Nedeľa, 9. December 2012 at 15:20

    Dobrý deň,

    pre kvalitné nahrávanie na PC je potrebná externá zvuková karta pripojená na USB (alebo FireWire) – bežná zvuková karta, zabudovaná v PC, či notebooku nie je vhodná na vytvorenie kvalitnej nahrávky.
    Pre spev (mono signál) by stačila aj zvuková karta s jedným vstupom, ale klávesy je potrebné nahrávať stereo, takže zvuková karta musí mať dva vstupy.
    Na nahrávanie spevu je potrebný kondenzátorový mikrofón s fantómovým napájaním (http://www.bigmusic.sk/kondenzatorove-mikrofony/)

    To znamená, že zvuková karta musí toto fantómové napájanie poskytovať:
    http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/

    Aký nahrávací softvér pre domáce štúdio užívateľ použije záleží väčšinou od toho, ako sa dokáže vysporiadať s jeho ovládaním.

    Odporučené nahrávacie programy sú všetky kvalitné, s ovládaním, ktoré nie je príliš zložité, ale treba tomu venovať trochu času, ako všetkému novému:
    Pro Tools http://www.bigmusic.sk/pro-tools-m-powered-8?id=5248
    Cubase http://steinberg.sk/produkty/cubase7-family.html

    Všetko je samozrejme podmienené rozpočtom – návrh zostavy môžeme vypracovať, ak nám zašlete predpokladaný rozpočet na e-mail: info@hudobnaporadna.sk

    Je tu ešte možnosť použiť hardwarový rekordér – ako je napr.:
    http://www.bigmusic.sk/cakewalk-vs-20-digital-audio-workstation?ItemIdx=29&id=9204

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  67. Jakub píše:

    Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či sa dá náhravať aj cez “trial” verziu nejakeho nahravacieho softweru, ktorý sa dá bežne stiahnuť na nete, alebo iba cez normálne zakúpený softwer. Ďakujem za dopoveď

  68. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    na bežné nahrávanie skúste použiť voľné programy ako je napr. Audacity,

    http://audacity.sourceforge.net/

    Trial verzia programu Reaper Vám počas 60 dní umožňuje nahrávať bez akýchkoľvek obmedzení:

    http://www.cockos.com/reaper/download.php

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  69. ivo píše:

    Zdravim vas mam tento notas http://www.hotukdeals.com/deals/samsung-series-5-np530u3c-13-3-ultrabook-ivy-bridge-i5-6gb-ram-usb3-500gb-hdd-windows-1337568
    planujem si kupit nejaku tu externu zvukovku v cene od 100-150e robim hudbu v fl studiu 10…mam aj midi klavesy m audio key rig 49 dobre keby mala aj asio ovladac nevyznam sa nejak velice v tomto preto sa pytam :) a do by som chcel kupit aj nejake monitory studiove strasne sa mi lubili KRKy Rokit 5G2 tvorim prevazne zaner hip hop rnb latino zatial ale planujem ist aj prvky techna electra dubstep u atd proste modernejsie veci :)

  70. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ASIO ovládače sú potrebné pre nízku latenciu ak chcete niečo nahrávať, či už je to spev cez mikrofón alebo hudobné nástroje linkou a zároveň prehrávať už nahratý signál v notebooku (podklady, rytmika). Ale podľa toho, čo píšete, zvukovú kartu vlastne ani nepotrebujete – ak celá hudba vzniká v notebooku. MIDI klávesy je možné pripojiť do PC aj bez externej zvukovej karty cez USB/MIDI prevodník (http://www.bigmusic.sk/prevodniky-interface/)
    Aby FL studio správne komunikovalo so zabudovanou zvukovou kartou v notebooku, je potrebné nainštalovať ovládač Asio4All zo stránky http://www.asio4all.com/

    Monitory KRK Rokit 5G2 sú fajn, ak to rozpočet dovolí. Ak nie, sú aj lacnejšie možnosti ako napr. M-Audio a pod.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  71. TP píše:

    Dobrý deň !
    Chcel by som nahrávať svoj spev na rôzne účely medzi ktorými by bolo aj zverejňovanie na YouTube.
    Doma máme drahý nový a dobrý Mac nie notebook, je to domáci počítač.
    No len jak na to.
    Zatiaľ som zistil podľa viacerých netových rád že:
    1. potrebujem tu zvukovu kartu ten audio interface
    2. Viem že ak chcem kvalitny zvuk tak potrebujem lepší Microphone
    3.mikrofonovy predzosilňovač
    4.kvalitné sluchadla
    5. no a spomenuli ste mixážny pult
    Potrebujem ho vôbec ? A načo by mi bol keby som len naspieval nejaky ten song a potom by som ešte ten spev spojil v garagebande s mojou už prichystanou hudbou ?

    Vynechal som niečo čo by som potreboval k domácemu nahravaciemu štúdiu ?
    Chcel by som sa zmestiť okolo tých 300 €
    Vopred ďakujem za odpoveď

  72. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pre nahrávanie spevu je zoznam takmer kompletný – mixpult naozaj nepotrebujete. Mikrofónový predzosilňovač je v každej lepšej zvukovej karte, takže ani ten nemusíte kupovať samostatne. Slúchadlá sú však na mixovanie nevhodné – budete potrebovať štúdiové monitory, určené na posluch zblízka (Near Field).

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  73. Dezider píše:

    Dobry den..pred casom som si kupil mikrofon behringer c1 pripojil som ho k pc kablom a nejde ani kontrolka nesvieti..vedeli by ste my poradit co potrebujem este pripojit aby fungoval?

  74. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Váš mikrofón potrebuje napájanie +48V – nazývané fantómové napájanie. Mikrofónový vstup Vášho PC však toto napájanie neposkytuje. Aby ste mohli mikrofón s fantómovým napájaním používať, budete potrebovať zvukovú kartu, ktorá fantómové napájanie poskytuje – niečo z tohoto oddelenia:
    http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  75. Vika07 píše:

    Dobry den, chcela by som sa Vas opytat zopar otazok :D.. Chcela by som si urobit take mensie nahravacie studio na nahravanie jedneho nastroja a to husli… Nahrat husle a vlozit ich do podkladu. Chcem sa opytat ci je mozne pocuvat cez sluchadla podklad a zaroven hrat a aby nahravalo len husle? :) Vedeli by ste mi odporucit nejaku tu zvukovu kartu, lebo v tychto veciach sa velmi nevyznam. Citala som nieco aj o karte Digitus DA – 70800 vyhovovala by k tomu co potrebujem? :)
    Planujem si kupit konden. mikrofon Soundking EC 015W / 009W, mate s nim nejake skusenosti?
    Z tohto clanku som pochopila ze potrebujem mikrofon a potom predzosilovac, zvukovu kartu a pc s nahravacim softwarom:) A aky predzosilovac, je to jedno? :) ak nechcem nahravat viacero nastrojov naraz, nepotrebujem mixpult ci? :)

    Mojim cielom je dosiahut aj taky zvuk ako napr. v tomto videu – http://www.youtube.com/watch?v=fJNauQt9Di0 (taky ako ozvena – plny). V com to je? V mikrofone ci predzosilovaci alebo karte? :D Vedeli by ste mi urobit nejaku tu kombinaciu do tych cca 200 eur? :)

    Za vasu odpoved a pomoc vam uz vopred velmi pekne dakujem :) S pozdravom Viktoria

  76. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pre pripojenie kondenzátorového mikrofónu budete potrebovať zvukovú kartu s fantómovým napájaním 48 V – preto bežné externé zvukové karty, predávané v PC a TV obchodoch nevyhovujú. Budete potrebovať niečo z tohoto oddelenia: http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/
    Úplne bude stačiť http://www.bigmusic.sk/fast-track-mkii?ItemIdx=0&id=5768

    Mikrofón Soundking EC 015W / 009W bude na začiatok stačiť, keďže nahrávka zrejme slúžiť len pre vlastné účely, či ako demo. Samostatný predzosilňovač nepotrebujete, pretože ten je už zabudovaný v zvukovej karte, ktorá má vstup na kondenzátorový mikrofón. Mixpult je súčasťou nahrávacieho software – externý mixpult nie je potrebný. V prípade, že by ste chceli nahrávať viacero nástrojov, potrebovali by ste viacvstupovú zvukovú kartu, pričom každý zo vstupov by mal byť s vlastným predzosilňovačom.

    Nahrávať cez mikrofón a riešiť odposluch slúchadlami je štandardné riešenie. Hlasitosť podkladu v slúchadlách musí byť dostatočná, ale nie až taká vysoká, aby zvuk zo slúchadiel snímal mikrofón. Posluch hry na husle zabezpečí priamy odposluch na zvukovej karte – direct monitoring.

    Pomerne dôležitá vec je však aj akustická úprava priestoru štúdia – bez toho by nahrávka nemusela znieť dobre. Keďže budete zrejme nahrávať v malej miestnosti (izbe, garáži a pod.) bolo by dobre miestnosť dočasne vytlmiť závesmi, aby v nej bol čo najkratší dozvuk. Priestor do nahrávky neskôr pridáte efektami v nahrávacom softvéri.

    Pre pekný plný zvuk ako je na nahrávke je potrebné, aby všetky “články reťaze” boli čo najkvalitnejšie – otvorene povedané, bez poriadnych huslí pred mikrofónom zvuk nebude stáť za veľa – a aj hráč musí vedieť dostať z huslí plný a pevný tón. Zvuk dobrých huslí môže lacný mikrofón len pokaziť, prevodník zvuku huslí na digitálny záznam v lacnej zvukovej karte tiež kvalite nepridá. Slúchadlá by mali byť štúdiové – žiadne hifi, pretože nesmú prikrášľovať zvuk umelo pridanými basmi alebo výškami. Dozvuk ako je ho počuť v nahrávke je možné pridať v softvéri, ten však plný zvuk nevytvorí.

    Kvalitný zvuk sa dá nahrať len na kvalitných zariadeniach – určite ste si už urobili prehľad v cenách mikrofónov a zvukových kariet a zistili ste, že 200€ je asi tak ten najnižší rozpočet, kde sa dá začať nahrávať s kondenzátorovými mikrofónom. V rozpočte pritom chýbajú monitory (reproduktory na odposluch pri mixovaní), káble, nejaký ten stojan na mikrofón…

    Z cenovo dostupných zariadení by sa dalo vybrať napr.:

    kondenzátorový mikrofón – http://www.bigmusic.sk/rode-m3?ItemIdx=1&id=5307

    zvuková karta s fantómovým napájaním – http://www.bigmusic.sk/fast-track-mkii?ItemIdx=0&id=5768

    štúdiové slúchadlá – http://www.bigmusic.sk/shure-srh441?ItemIdx=0&id=6452

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  77. Vika07 píše:

    Dobry den,
    takze ak by som si kupila mic Rode M3 a kartu Fast Track USB MKii, potrebujem asi este k tom u dokupit nejaky ten kabel ze? :) myslim ze karta sa predava s kablom ale chyba mi kabel od mic. ku karte :) viete mi s tym pomoct? A ak si dokupim sluchadla Superlux HD-681 RD, bude mi vsetko pasovat? nemoze sa stat ze nieco sa nebude dat zapojit? Za odpoved vopred dakujem :)

  78. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    značka Superlux je všetko iné, len nie super – a na nahrávanie sú slúchadlá Superlux HD-681 RD úplne nevhodné. Na nahrávanie sú potrebné štúdiové slúchadlá, ktoré zvuk neprikrášľujú žiadnymi pridanými basmi ani výškami, inak budete nahrávať zbytočne – naslepo, pretože výsledok bude úplne iný ako to, čo budete počuť pri nahrávaní.

    Kábel USB je súčasťou balenia zvukovej karty M-Audio Fast Track USB, kábel na mikrofón musí byť s koncovkami XLR – XLR, k mikrofónu nie je pribalený, stojí okolo 15 – 20 €, podľa dĺžky.

    Mikrofón by bolo potrebné upevniť na stojan, a to tak, aby nesnímal hluk z podlahy – teda do tzv. pavúka (shockmount) – pokiaľ to rozpočet nedovolí, ďalšia možnosť by bola zavesiť ho zo stropu – tým by sa ušetrili náklady na pavúka.

    Čo sa týka zapojenia, to bude pasovať, koncovky sú štandardné. Bolo by však dobre oboznámiť sa vopred so základmi práce s nahrávacím softvérom, nie je to celkom intuitívna záležitosť.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  79. J.V. píše:

    Dobrý deň… Už dlhšiu dobu riešim domáce nahrávanie… Mám doma mini mixpult Behringer xenix Q802 USB + mikrofón kondenzátorový C1 a klávesy – Yamaha DGX 220. Hudbu z kláves + bicie +basy… som si nahral… Ale keď som chcel nahrať spev narazil som na problém. Ako zapojiť sluchadlá tak, aby som počul seba ale aj stopy, ktoré som si nahral na klávesoch. USB kábel, ktorý mám zapojený do PC vie prenášať zvuk iba jedným smerom buď do mixpultu alebo z mixpultu do PC… Zapojil som ich teda do mixpultu… V mixpulte som počul seba ale stopy nie. Ak som ich zapojil do pôvodnej zvukovej karty v počítači, tak som počul stopy ale seba nie.Tým pádom som sa vôbec nepočúl a netrafil sa do tónov… Tak sa pýtam… Čo by som mal počuť v slúchadlách seba alebo stopy???… + Kam by ich bolo najlepšie zapojiť??? Za odpoveď vopred ďakujem :))

  80. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobry den,

    problem je v tom, ze tieto mixy nie su urcene na nahravanie osobitnych stop. Je to vidiet aj podla toho, ze napriek tomu, kolko maju vstupov, vystup cez USB je len stereo zmixovany zvuk. Na nahravanie a sucasne prehravanie predtym nahratych stop bude potrebne obstarat si externu zvukovu kartu (audio interface) – nieco z tohoto oddelenia: http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/

    Vas tim Hudobnej poradne

  81. Miroslav píše:

    Dobrý deň, mám nahrávací program Audacity. Pri nahrávaní spevu mám problém, že nahraný zvuk speváka z mikrofónu ide o niečo oneskorene oproti podkladu na nahratej stope. Skrátka spev je o niečo pozadu. Prosil by som o radu. Miro

  82. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobry den,

    Vas problem sposobuje tzv. latencia zabudovanej zvukovej karty. Opozdenie sa neda odstranit, ale kedze nahravate spev na osobitnu stopu, nie je nic jednoduchsie, ako celu stopu so spevom posunut na spravne miesto, tak, aby spev pasoval s podkladom pomocou nastroja Timeshift. http://audacity.sourceforge.net/manual-1.2/toolbar.html#timeshift

    Proste tú stopu so spevom chytíte nástrojom Timeshift a posuniete ju na správne miesto. Pozrite si aj video:
    http://audacity.wonderhowto.com/how-to/move-audio-track-with-audacity-time-shift-tool-243802/

    Ak potrebujete presnejšie umiestniť stopu so spevom, zväčšite si náhľad nástrojom Lupa – tak si môžete pozíciu stopy nastaviť naozaj na stotinu sekundy presne. Náhľad zase zmenšíte kombináciou Shift + Lupa.

    Ak by časť spevovej stopy bola popredu a v tej istej stope časť spevu zase pozadu, bolo by treba stopu rozstrihať a poposúvať jednotlivé časti na správne miesto. To však zrejme nie je Váš prípad, tu je celá stopa posunutá o rovnaký čas.

    Ak by ste chceli nahravat bez opozdenia, museli by ste mat zvukovu kartu s moznostou odposluchu na vstupe – direct, s ovladacom ASIO, ktora dokaze prehravat uz nahraty material a zaroven bez opozdenia nahravat spev – napr. nieco z tohoto oddelenia: http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/

    Vas tim Hudobnej poradne

  83. jaro píše:

    Môžete mi poradiť, čo je lepšie pre domáce štúdio v izbe 5×6 m. Iba s týchto dvoch, ine mi neraďte… iba tieto chcem KRK Rokit 5g2 alebo 6g2 – čo je lepšie z tychto dvoch?

  84. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    medzi týmito dvoma typmi monitorov je rozdiel hlavne vo výkone, a keďže miestnosť nie je úplne malá a réžia asi nebude v oddelenom menšom priestore, bude lepší model KRK Rokit 6g2 aby bola trochu rezerva a monitory nešli do skreslenia, keď si budete chcieť niečo vypočuť pri vyššej hlasitosti. Pre správne monitorovanie basov pouvažujte aj o subwooferi (http://www.krksys.com/krk-subwoofers/10s.html)

    Ani tie najlepšie monitory však nepomôžu, ak miestnosť nie je akusticky upravená. Je o tom celá veda, ako miestnosť upraviť napr. aj na stránke: http://www.audiopro.cz/reseni/zakladni-uprava-akustiky-domaciho-studia.html

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  85. stano píše:

    Dobry vecer, uz dlhsi cas uvazujem nad kupou externej zvukovej karty, lebo mam v plane take male domace studio. Chcel by som nahravat akusticku gitaru, spev, bas. gitaru, el. bicie, el. gitaru. Akusticku gitaru by som chcel nahravat sucasne aj na mikrofon. Svojim hladanim som nasiel a vybral si tieto zvukove karty – Presonus 44 Vsl, Fast track ultra, fast track c 600. Je na nich mozne sucasne viacstopove nahravanie a pripojenie aj el. gitary, aj ked nemaju Hi-z port? A momentalne sa vazne neviem rozhodnut, tak Vas chcem poprosit o radu a Vas nazor. Dakujem pekne

  86. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    so žiadnou z vymenovaných zvukových kariet nebudú problémy – zvládajú viacstopové nahrávanie a majú aj nástrojové vstupy Hi-Z, lenže ich uvádzajú ako vstupy s impedanciou 1M Ohm. Údaje sú čerpané z webstránok výrobcov a manuálov k zariadeniam.

    M-AUDIO Fast Track C600 – súčasné nahrávanie 6 stôp
    4 high-quality mic/line combo preamps on rear panel – 4 vstupy pre mikrofóny s predzosilňovačmi a s fantómovým napájaním +48V pre kondenzátorové mikrofóny / alebo pre linkovú úroveň
    2 front-panel 1/4″ instrument inputs – Input Impendance 1M ohm, unbalanced – 2 nástrojové vstupy – vysoká vstupná impedancia 1M Ohm (Hi-Z)

    PreSonus AudioBox 44VSL – súčasné nahrávanie 4 stopy
    2 dual-purpose, front-panel, mic/instrument input channels – Input Impedance 1 M? – 2 dvojúčelové mikrofónovo / nástrojové vstupy – vysoká vstupná impedancia 1M? (Hi-Z)
    2 dual-purpose, front-panel, mic/line input channels – 2 vstupy pre mikrofóny s predzosilňovačmi a s fantómovým napájaním +48V pre kondenzátorové mikrofóny / alebo pre linkovú úroveň

    Fast Track Ultra – súčasné nahrávanie na 6 stôp (pri prevádzke bez elektrického adaptéra – napájanie cez USB len 4 stopy)
    Two front-panel balanced/unbalanced Mic/Instrument Inputs on combo XLR/TS jacks – Impedance: 1M Ohm unbalanced – 2 kombinované mikrofónovo / nástrojové vstupy s vysokou vstupnou impedanciou 1M? (Hi-Z)
    Two front-panel balanced Mic inputs on XLR jacks – 2 XLR vstupy pre mikrofóny s predzosilňovačmi a s fantómovým napájaním +48V pre kondenzátorové mikrofóny
    Six balanced/unbalanced line inputs on TRS jacks – zadné vstupy pre linkovú úroveň, vstupy 1 – 4 sa prepínajú na prednom paneli buď dopredu alebo na tieto zadné vstupy

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  87. ROBO píše:

    DOBRY DEN

    CHCEM SA SPYTAT,MA DOSKA HOBRA DOBRE AKUSTICKE VLASTNOSTI,CI BY STE MI VEDELI ODPORUCIT NIECO INE NA ODZVUCENIE HUD.SKUSOBNE? VDAKA

  88. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    odhlučnenie skúšobne je najlepšie riešiť rovnako, ako sa odhlučňujú štúdiá – a to znamená, že akákoľvek rovná (hladká) plocha – teda aj hobra – je nevhodná, pretože sa od nej budú zvukové vlny odrážať. Steny skúšobne musia čo najviac zvukové vlny rozbíjať a / alebo pohlcovať. Preto sa v minulosti často v skúšobniach lepili na steny kartónové obaly od vajec – majú nerovný povrch, ktorý zvukové vlny rozbíja. Ďalšími používanými prvkami sú rôzne rámy, v ktorých je upevnená hrubá vrstva mäkkého materiálu, ktorý zvuk pohlcuje (absorbéry), takže sa takmer nič neodráža späť do priestoru, odkiaľ zvuk prichádza. Nesmie sa zabudnúť ani na strop a rohy miestnosti, tam tiež patria absorbéry zvuku. Ak rozpočet nedovoľuje nakúpiť profesionálne akustické materiály, ktoré sú naozaj drahé, vždy je tu možnosť zakryť steny závesmi z hustej hrubej látky (staré deky a pod.), ktoré treba poriadne nariasiť, aby nevytvárali rovnú plochu. Na podlahu treba položiť hrubší koberec.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  89. Jano píše:

    Zdravím… Mám doma kondenzátorový mikrofón Behringer C1. Problém mám v tom, že aj napriek tomu, že v programe v ktorom nahrávam mám nastavené 2 vstupné kanály (STEREO) mi nahratý zvuk z mikrofónu znie v mono a pri tom stopy sa zapisujú v 2 kanáloch… Nahrávam cez mixpult Behringer xenyx Q802 USB. Je problém v mikrofóne že nenahráva stereo? Alebo v mixpulte? Ako by sa to dalo vyriešiť??? Poradte mi prosím… Za odpoveď vám vopred Ďakujem… :)

  90. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ak máte 1 x mono mikrofón, potom je signál, ktorý z neho ide mono a má byť nahrávaný ako mono. Teda stopu treba nastaviť na Input / Mono / 1 (Left) alebo 2 (Right), podľa toho, kde je mikrofón na zvukovej karte pripojený. Aj keby ste stopu nastavili ako stereo, nahrávka nebude stereo, bude len 2 x mono a to nemá žiadny význam. Stereo nahrávku by ste získali napr. pri nahrávaní z keyboardu Left + Right kanál, alebo z gitary snímanej súčasne dvomi mikrofónmi.

    Keď nahrávate mono signál do stereo stopy, je to zbytočné, len vzniká viac dát ako je potrebné a tie zaberajú miesto na disku a spomaľujú spracovanie.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  91. Jano píše:

    Dá sa to nejako vyriešiť??? (V zvukovej technike som amatér… :D…) napr.: nahrávať s 2 mikrofónmi??? Alebo existuje mikrofón, ktorého už výstupný signál je v stereo??? …chcel by som nahrávať spev možno gitaru cez mikrofón a časom aj rap

  92. tím Hudobnej poradne píše:

    Spev je mono – nemá sa prečo nahrávať stereo. Akustická gitara by sa mohla nahrávať dvomi mikrofónmi, ale je to zbytočná komplikácia. Robí sa to len v prípade, že gitara, ktorú chceme nahrávať je nejaký superkvalitný nástroj, ktorý nemá zabudovaný snímač. Bežne sa však na nahrávanie používa elektroakustická gitara, ktorej výstup ide do jednej stopy a k tomu sa ešte nahrá jedna mono stopa – gitara snímaná mono mikrofónom. Ale ani to nie je stereo. Nahrávka sa nerobí stereo, keď zdroj zvuku je len jeden – a teda mono. Stereo sa vytvára umiestnením jednotlivých nástrojov “do panorámy”, to znamená, že nástroj hrá hlasnejšie v jednom z reproduktorov a tým vzniká dojem umiestnenia hráča naľavo alebo napravo od stredu. Napr. bicie sa nahrávajú každý bubon na samostatnú mono stopu a potom sa panorámou na mixe v nahrávacom programe rozložia do priestoru tak, ako stáli pri nahrávaní. Stereo nahrávanie sa používa pri nahrávaní živých vystúpení – napr. skupinového spevu – zboru, komorného orchestra alebo pri snímaní nástrojov ako je napr. akustický klavír – krídlo, kde nie je iná možnosť ako zvuk zosnímať ako-tak verne.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  93. Jano píše:

    Ďakujem za odpovede… Znova som o niečo múdrejší vďaka Vám… Len tak ďalej :)

  94. riso píše:

    Chcel by som sa spýtať, či je možné pri nahravaní do PC na mixpultoch kombinovať dynamické a kondenzátorové mikrofony naraz.

  95. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    je úplne v poriadku skombinovať pri nahrávaní akékoľvek mikrofóny – ovšem nahrávanie do PC a mixpulty, to nejde celkom dobre dohromady. Výsledok je najlepší, keď sa nahráva na mikrofóny zapojené priamo do vstupov externej zvukovej karty. Mixpult pri nahrávaní do PC vlastne nie je vôbec potrebný a zbytočne by pridával do zvuku šum.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  96. Jaro píše:

    Dobrý deň,
    chcem sa spýtať, či existuje nejaký jednoduchý recept vytvorenia stereo nahrávky. Neviem napr. akým pomerom vyvážiť po nahratí nástrojov a spevu do SW PC jednotlivé stereo stopy aby nahrávka znela ako stereo. Či napr. gitare dať na ľavom kanále 80% hlasitosti a na pravom napr. 40% a pod. Čítal som aj o akomsi falošnom stereu, ktoré sa vytvorí časovým posunom jednej stopy, ale neviem, či toto robiť osobitne pri vytvorenej stereo stope každého nástroja. Podľa toho, čo tu čítam sa jedná asi o tzv. panorámu. Aké by bolo v tomto Vaše jednoduché odporúčanie. Jedná sa mi o vytvorenie počúvateľných demo nahrávok rockovej muziky.
    Ďakujem.

  97. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    správne tušíte, že nahrávka hrá stereo preto, lebo jednotlivé mono nasnímané nástroje sú “rozhodené” panorámou do priestoru. Pokiaľ sú v nahrávke použité aj klávesy, tie už majú výstup stereo a nahrávajú sa do stereo stopy. Čo však máloktorý štúdiový začiatočník vie, je to, že vstup síce môže byť mono, ale zvuk mono nahratého nástroja vychádza z nahrávacieho programu stereo. Každá šabľa mixu má potenciometer panoráma a tým “postavíte” nástroj tam, kde ho v priestore chcete mať – teda v jednom kanáli bude hlasitosť nástroja vyššia a v druhom nižšia (spolu to vždy dáva 100%). Takto sa vytvára stereo zvuk pri nahrávaní viacerých nástrojov do jednotlivých stôp. Pri nahrávaní dvomi mikrofónmi, ako sa to pôvodne robievalo tento efekt vznikne automaticky, tým, že nástroj je proste k jednému mikrofónu bližšie.

    Časovým posunom sa skôr zvykne vytvárať “hustejší” zvuk, nie stereo efekt.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  98. H2SO4 píše:

    Dobrý deň! Chcel by som sa spýtať, ako je to s tvorením hudby z klávesov do pc. Či je lepšie mať syntetizátor so zvukmi, alebo midi kláves. Asi aký najlacnejší by bol vhodný na už ako takú slušnejšiu tvorbu (či cena a počet klávesov rozhoduje,lebo sú malé aj veľké klávesy, alebo sa dá aj na tých menej početných klávesov dostať k tým ostatným výškam tónov)? Aká zvukovka by tam mala byť, aby to v poho prehralo kláves a či je potrebný ten program asio na zvukovku a asi aký comp a ram na to potrebujem, aby bolo všetko ok a čisté, teda aj aké sluchadlá by mali min. byť, aby som presne vedel, ako bude znieť nahrávka. A tak isto ma zaujíma, či spev môžem aj časom dodať do vytvorenej nahrávky, alebo to treba robiť súčasne s hudbou vo zvukovke s dvomi vstupmi? Za zodpovedanie na moje otázky Vám vopred ďakujem.

    tím Hudobnej poradne píše:
    Pondelok, 16. Apríl 2013 o 14:50

    Dobrý deň.
    Čo sa týka pripojenia klávesov alebo MIDI klaviatúry pre jednoduchosť je najlepšie mať kláves s kvalitnými zvukmi, napríklad Yamaha MM-6 http://www.bigmusic.sk/yamaha-mm6?ItemIdx=25&id=3951
    Je to zároveň aj výborná dynamická MIDI klaviatúra s možnosťou programovania a editovania zvukov. Ak by ste kupovali iba MIDI klaviatúru potom by ste potrebovali tzv. virtuálne syntezátory ktoré sú súčasťou niektorých drahších nahrávacích softvérov.

    Výber zvukovej karty záleží od finančných možností ale aj od toho, koľko nástrojov naraz chcete nahrávať. Každý nástroj a aj spev je možné nahrávať osobitne, na ďalšiu stopu do už pripraveného viacstopového záznamu / podkladu. Ak teda budete nahrávať nástroje po jednom, alebo ak väčšiu časť hudby tvoriť pomocou virtuálnych nástrojov, bude stačiť aj dvojvstupová zvuková karta – samozrejme externá s fantómovým napájaním +48V v predzosilňovači pre kondenzátorové mikrofóny. (http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/)

    ASIO je ovládač pre zvukovú kartu, stará sa o komunikáciu medzi zvukovou kartou a počítačom a jeho účelom je skrátiť latenciu – oneskorenie zvuku v odposluchu pri nahrávaní. Aké najmenšie oneskorenie je možné dosiahnuť závisí od konfigurácie počítača – rýchlosti procesora, množstva pamäte RAM (4GB je dnes štandard) a od rýchlosti zberníc. Všeobecne sa dá povedať, že akýkoľvek dnes kúpený nový počítač už je dostatočne výkonný pre jednoduché domáce nahrávanie, vždy však odporúčame riadiť sa údajmi výrobcu konkrétneho nahrávacieho programu.

    Slúchadlá pre odposluch pri nahrávaní treba používať štúdiové – bežné Hi-Fi slúchadlá prikrášľujú zvuk ale my pri nahrávaní potrebujeme počuť to, čo je skutočne na nahrávke. Takže niečo z tohoto oddelenia: http://www.bigmusic.sk/studiove-sluchadla/

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  99. Rišo píše:

    Dobrý deň.
    Mám externu zvukovku E-MU 0202 USB ,bohužial s jediným vstupom phantom pre mic a navyše bez +48V….Chcel by som používať dynam. Shure aj kondenzátorové mic AKG.. a zrejme bude nutné prepojenie zvukovky s mixpultom. Aký by ste odporučili ?….hlavne aby to bolo O.K. aj kvalitou nahravky, zvuku. Môj typ.. Mackie 1212 VLZ3? Nerad by som kupoval inu zvukovku…Chcel by som nahravať gitaru,bass a spev.

    tím Hudobnej poradne píše:
    Utorok, 16. Apríl 2013 o 16:40

    Dobrý deň,

    zvuková karta E-MU 0202 USB naozaj nemá fantómové napájanie a tak je jej používanie s kondenzátorovými mikrofónmi možné len v prípade, že mikrofón má vlastné fantómové napájanie batériou alebo sieťovým adaptérom. Ak mikrofón zapojíte do mixpultu s fantómovým napájaním a linkový výstup z mixpultu do linkového vstupu zvukovej karty, “hrať” to bude – ale – aj keď predzosilňovače Mackie XDR2 sú jedny z najlepších, aj tak do cesty signálu pribudne ďalší predzosilňovač a to je ďalší zdroj šumu navyše. Okrem toho by to bola škoda peňazí, lebo pre domáce nahrávanie nie je mixpult potrebný. To, čo sa bežne v domácich štúdiách nahráva sa dá “vybaviť” už na dvojvstupovej zvukovej karte. Lepšie by preto bolo zvukovú kartu vymeniť za takú, ktorá má vlastné fantómové napájanie. (http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  100. J.V. píše:

    Dobrý večer…
    Zaobstaral som si M-audio Fast Track USB II ako ste mi odporučili už dávnejšie. Mám ale jeden problém. Mixážny pult so zabudovanou zvukovou kartou (Behringer XENYX Q802 USB) beží pod ASIO driver-om, ktorý som si stiahol z oficiálnych stránkach Behringer-u. Akonáhle som nainštaloval ovládač pre zvukovú kartu už spomínanú M-audio Fast Track USB II tak starý ASIO driver mi zmizol z ponuky zvukových zariadení v počítači… Spôsobila to inštalácia toho ovládača pre M-audio… ? Používa aj M-audio Fast Track ASIO DRIVER ? Mohlo by to byť tým? Poradte prosím… Ďakujem :)

  101. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    všetko závisí od ovládača, ktorý poskytuje výrobca – či umožňuje alebo neumožňuje súčasné používanie viacerých zariadení. Bežné to nie je, aspoň nie pre súčasné používanie zariadení rôznych výrobcov. Možno by pomohla inštalácia ovládača ASIO4ALL (http://www.asio4all.com/) ale je to len výstrel do tmy… Je tu veľa “premenných” – zariadenia, operačný systém počítača, nahrávací program.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  102. Stary píše:

    Dobry..Chcem sa spytat ci sa da zapojit klaves do TC Helicon Voice Tone H1 a ci sa da daju spievat podla midi vokaly. Dakujem za skoru odpoved.

  103. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    TC Helicon Voice Tone H1 je určený pre gitaristov a nedá sa používať s klávesmi. Pre klávesistov je určený TC-Helicon VOICETONE Harmony-M (http://www.bigmusic.sk/tc-helicon-voicetone-harmony-m?ItemIdx=10&id=7049)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  104. novahudba píše:

    Dobrý deň! Chcem sa spytať, mam M-Audio Ozonic klaves s FireWire pripojenim. Comp by to mal zvladať, ma dve jadra, 2 GB ram a 200 GB na disku pamäť. No v kuse mi chrci zvuk v sluchadlach a myslím, že ani ani v tych by to nemalo byt, lebo odskusal som aj ine kvalitnejsie… a ked to zavriem a zapnem znovu program (reason), tak to ide ok, ale len chvilu, potom zase chrci.. ? Dakujem

  105. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    podľa toho, že po reštartovaní programu rušenie na chvíľu zmizne, nejde zrejme o clipping, ale skôr to vyzerá na problém s nastavením veľkosti buffera. Uistite sa, že používate ASIO ovládač – mali by ste mať nainštalovaný ovládací panel (M-Audio FireWire Control Panel), ktorý je súčasťou inštalácie softvéru / ovládača od výrobcu. V tomto ovládacom paneli je možné na záložke “hardware” zväčšiť buffer a pozrieť sa, akou samplovacou frekvenciou systém nahráva. Pravdepodobne používate virtuálne nástroje / syntetizátory / veľké sample a tie majú veľké nároky na výkon procesora a na pamäť. Ak sa po zväčšení buffera rušenie stratí, môže byť problém vyriešený, ale aj nemusí – môže sa tým zväčšiť aj latencia – teda opozdenie signálu za hrou na midi klaviatúre – na neúnosnú mieru. Ak by opozdenie bolo príliš veľké, skúste v Reasone nastaviť nižšiu vzorkovaciu frekvenciu, ďalej ešte treba povypínať v Reasone všetko, čo nevyhnutne nepotrebujete vidieť pre práve nahrávanú stopu.

    Ak sa vám chce experimentovať, skúste nainštalovať ovládač ASIO4ALL – http://www.asio4all.com/, či nebude lepší ako originálny ovládač od výrobcu.

    Samozrejme treba dodržať aj základné pokyny pri nahrávaní – teda vypnúť všetky programy v pozadí, odpojiť internet, aby nebol potrebný ani antivír, pozrieť sa, čo všetko pri štarte PC nabieha a zakázať spúšťanie programov, ktoré nie sú potrebné, defragmentovať HDD, skontrolovať, či disky majú zapnuté DMA, nainštalovať najnovšie ovládače matičnej dosky, presunúť odkladací priestor (swap file / virtuálna pamäť) na samostatný rýchly HDD.

    Nájdite a spustite si program taskmgr.exe (tlačítko Štart / do políčka Prehľadať programy a súbory napíšte taskmgr.exe a keď ho PC nájde, kliknite pre spustenie) – na záložke výkon sa pozrite, na koľko percent je procesor pri nahrávaní využitý. Ak je procesor pri hraní aj po všetkých úpravách vyťažený na 100%, výkon počítača je na ten spôsob nahrávania, na ktorý ho používate príliš nízky.

    Ak žiadna z týchto možností nepomôže, bude zrejme potrebné dokúpiť RAM, prípadne urobiť upgrade procesora alebo celého počítača.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  106. juro píše:

    Zdravím…
    Mám doma kondenzátorový mikrofón Behringer C1. Ako už určite viete, že by sa pri nahrávaní spevu mal používať pop filter… Mohli by ste mi povedať že ktorý pop filter je vhodný pre Behringer C1??? Alebo je to jedno??? Za odpoveď vopred ďakujem. :)

  107. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pop filter sa dá použiť ktorýkoľvek, dokonca si jednoducho môžete vyrobiť aj svoj vlastný z nyloniek – hoci niektorí štúdioví zvukári tvrdia, že lepšie sú tie s kovovou sieťkou, v domácom štúdiu si určite vystačíme aj s nylonovou sieťkou.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  108. Maty píše:

    Dobrý deň. Ktoré sú najlacnejšie a zároveň kvalitné (HD) slúchadlá pre štúdio (aby neskreslovali zvuk)? A aké kvalitné najlacnejšie repráky pre štúdio vyhovujú ?
    Ako vyladím zvuk v Cubase LE4 tak aby neskákal hore-dolu ale aby bol pekne vyladený? Prosím videonávod by bol lepší ako vysvetlenie cez správu … Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď !

  109. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    rozlíšenie (definition = D v skratke HD) sa u slúchadiel neuvádza, pretože slúchadlá sú analógové zariadenie, nie digitálne. Pre domáce štúdio budú plne vyhovovať ktorékoľvek slúchadlá z oddelenia http://bigmusic.sk/studiove-sluchadla/

    So štúdiovými monitormi treba sa dá začať niekde u http://bigmusic.sk/m-audio-studiophile-av40-par?id=5246&ItemIdx=3 ale samozrejme, je to za málo peňazí málo muziky, takže ak to rozpočet dovolí, niečo z tohoto oddelenia urobí lepšiu službu: http://bigmusic.sk/studiove-monitory/

    Vaše požiadavky na videonávod žiaľ presahujú naše možnosti – takže bude najlepšie, ak nám napíšete na info@hudobnaporadna.sk presne čo je vlastne problém so zvukom v Cubase LE4 a pokúsime sa nájsť riešenie.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  110. Aďo píše:

    Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako najjednoduchsie zalozit domace studio (co vsetko potrebujem) na nahravanie spevu/rapu. Zatial mam iba mikrofón http://www.eva.cz/zbozi/11469/mikrofon-philips-sbc-md-150/ , ale neviem ci je na toto vhodny. Cital som ze potrebujem k nemu maly mixpult alebo zosilnovac aby bolo mozne pracovat s NB, ale neviem ci to nebude moc sumiet, chcel by som zostavu kde by sa sum nedal moc pocut. Vopred dakujem

  111. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    kvalitná štúdiová nahrávka, vznikne len v prípade, že všetky “súčiastky” ktorými zvuk prechádza sú určené na nahrávanie – každá vec z nasledujúceho zoznamu zásadne ovplyvňuje kvalitu zvuku:

    - priestor, v ktorom nahrávate – odhlučnená miestnosť s minimálnym množstvom odrazov od stien, teda žiadne hladké steny – najlepšie vysoký strop, alebo aspoň nejako vytlmený, hrubé závesy na stenách, pohlcovače zvuku, štruktúrované panely, ktoré rozbijú odrazený zvuk, koberce a pod. V miestnosti nesmie byť žiadny zdroj hluku – aj počítač by mal byť v inej miestnosti, ak má hlučný ventilátor.

    - mikrofón – nie dynamický, ale kondenzátorový, štúdiový mikrofón s veľkou membránou s fantómovým napájaním, zavesený v stojane v tzv. pavúkovi (shockmount), ktorý zabraňuje prenosu hluku z podlahy cez stojan do mikrofónu (http://www.bigmusic.sk/kondenzatorove-mikrofony/)

    - pop filter – sieťka pred mikrofón, ktorá zabraňuje pukaniu pri vyslovovaní slov so spoluhláskou “p” a s inými “výbušnými” spoluhláskami

    - štúdiové slúchadlá – na odposluch pre speváka / rappera + ďalšie na odposluch pre zvukára / režiséra nahrávky – nie HiFi slúchadlá (http://bigmusic.sk/studiove-sluchadla/)

    - zvuková karta – externá, USB, s kvalitným predzosilňovačom a fantómovým napájaním +48 V pre kondenzátorové mikrofóny (http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/)

    - počítač – výkon procesora a veľkosť pamäte (RAM aj miesto na disku) musia byť čo najvyššie – od toho závisí, či bude procesor schopný súčasne prehrávať už vytvorený podklad a zároveň nahrávať spev do ďalšej stopy – a to všetko bez výpadkov, či opozďovania. V zásade by však na bežné nahrávanie mal stačiť akýkoľvek v súčasnosti kupovaný nový počítač – najlepšie s dvomi monitormi, aby bolo kde rozložiť všetky nástroje, palety a mix nahrávacieho programu

    - štúdiové monitory – budete ich potrebovať pri mixáži, musia hrať čisto a verne – neprikrášľovať nahrávku zvýraznením basov alebo výšok. Zvuk z nich by sa bežnému poslucháčovi nepáčil, ale my potrebujeme počuť to, čo na nahrávke skutočne je, so všetkými chybami a nepresnosťami. Len tak dokážeme tieto nedokonalosti zachytiť a ponaprávať. V žiadnom prípade sa na posluch v domácom štúdiu nehodia bežné HI-FI reproboxy, ani reproboxy z domáceho kina alebo bežné PC reproduktory (http://bigmusic.sk/studiove-monitory/)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  112. lukas píše:

    Dobry den, chcel by som sa spytat – mam program cubase sx a nedavno som kupil mixazny pult na usb, ale ked nahram stopu nejde mi zvuk von. Co k tomu potrebujem?

  113. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ako prvé si stiahnite stručný manuál Getting Started (ftp://ftp.steinberg.net/Download/Cubase_SX_3/Docs_English/Getting_Started.pdf), základné audio nastavenia sú na str. 41.

    V nastaveniach (Device setup) musíte mať zvolený správny ASIO ovládač pre usb mix – mali by ste ho používať ak ho výrobca poskytuje. Ak nie, skúste použiť ovládač ASIO4ALL (http://www.asio4all.com/).

    Vo VST Outputs sa pozrite, aké audio výstupy máte k dispozícii. Musia byť nastavené na viditeľné – teda v stĺpci Visible musí byť napísané YES.

    Potom v manuáli Getting Started nalistujte stránku 107. V menu Devices kliknite na VST Connections – tu si vytvoríte tzv. BUS-y – inak to hrať nebude. Na záložke Inputs by už mal byť stereo vstupný bus, ak nie je, treba ho pridať tlačítkom Add Bus. Potom kliknite na + na začiatku riadku s názvom vstupného busu – v stĺpci Device Port uvidíte, ktoré vstupy sú priradené.

    Takto isto to vyzerá aj na záložke Outputs – musí tam byť výstupný bus – ak nie je, pridáte si ho tlačítkom Add Bus. Tomuto busu treba priradiť výstupy. Kliknite na + na začiatku riadku s názvom výstupného busu – v stĺpci Device Port uvidíte, ktoré výstupy sú priradené a po kliknutí do riadku Left a Right si môžete zvoliť výstupy, ktoré poskytuje usb mix.

    Potom je tu ešte špeciálny výstupný bus Audition – ten je použitý pri práci v okne Sample editor. Tento bus sa nastavuje na záložke Studio a treba mu tiež priradiť výstupy, ak tam nie sú.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  114. J píše:

    Dobrý deň.
    Vlastním zvukovku M-Audio Fast track… Keď som si začínal skladať domáce mini štúdio tak som si zaobstaral túto zvukovú kartu… Ale dnes mi na nej vstupy nestačia tak som uvažoval nad kúpou zvukovej karty M-Audio Fast Track Pro. Používať by som chcel obidve zvukové karty… Ale driver pre zvukovú kartu M-Audio Fast track je takmer ten istý ako má zvuková karta M- Audio Fast Track Pro. Je možné mať nainštalované obidve drivery pre tieto zvukové karty aby som nemusel starú predať ale ponechať si ju zapojenú spolu s M-Audio Fast Track Pro?

  115. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pre krátku latenciu zrejme používate ASIO driver – ale aby ste obidve zvukové karty mohli používať naraz, potrebovali by ste špeciálny ASIO driver, ktorý “obslúži” obidve karty,. M-Audio však takýto ovládač pre karty Fast Track neposkytuje a prípadné použitie iného ako ASIO ovládača neprichádza za normálnych okolností kvôli zvýšenej latencii do úvahy. To by sa možno dalo vyriešiť pomocou ovládača ASIO4ALL (www.asio4all.com) – ale nezaručujeme, že to bude naozaj fungovať. Na počítačoch Apple Macintosh sa to dá vyriešiť v systéme, vytvorením tzv. Aggregate device – teda spojením viacerých zvukových kariet do jedného zariadenia (http://support.apple.com/kb/ht1215).

    Záleží však aj od nahrávacieho softvéru, či dokáže narábať s viacerými zvukovými kartami súčasne.

    Ale je tu aj ďalší problém – v každej karte je samplovanie časované osobitne jej vlastným vnútorným oscilátorom (clock) – a neexistuje žiadna možnosť zosynchronizovať samplovanie oboch týchto zvukoviek, lebo M-Audio Fast track nemá žiadny digitálny vstup. A keďže oscilátory nie sú úplne presné a pracujú vždy s nejakou toleranciou, veľmi ľahko sa môže stať, že ak aj budú zvukovky pracovať súčasne, dlhšie nahrávky nebudú mať rovnakú dĺžku – nebudú synchrónne, lebo jedna karta bude zvuk samplovať hustejšie ako tá druhá. Výsledkom bude, že na konci dlhšieho, naraz nahrávaného viacstopového záznamu sa jednotlivé stopy “rozídu”.

    Možno “motyka vystrelí” a práve tie dve karty, ktoré budete mať na stole budú vzorkovať len s minimálnou odchýlkou a teda problém nebude. Avšak po zvážení všetkých pre a proti skôr radíme zakúpiť novú zvukovú kartu s dostatočným počtom vstupov a zvukovku M-Audio Fast Track predať, napríklad na stránke http://www.hudobnybazar.sk.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  116. Abelo píše:

    Dobrý deň
    Ďakujem Vám že je aj takáto poradňa. Mám syna ktorý sa učí hrať na klavíri. Využíva elektronický Yamaha Portatone PSR-E213 YPT-210. Je na ňom výstup midi. Kúpil som k nemu kábel s prevodom USB. PC mám dostatočný, stolový, aj laptop Acer Aspire S3. Čo by som ešte potreboval na nahratie produkcie z tohto klavesového nástroja? Prípadne – aký mikrofón by som potreboval na nahrávanie zvuku z piána – bežného Roslera?

  117. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    teší nás, že naša poradňa prináša úžitok.

    Pre nahrávanie produkcie z keyboardu Yamaha PSR-E213 stačí USB / MIDI prevodník – ovšem pomocou tohoto kábla do PC prenesiete len MIDI dáta, ktoré nahráte v programe, zvanom sequencer. Pre vypočutie nahrávky sa tieto nahraté MIDI dáta prehrávajú v Media Playeri, alebo v inom softvérovom prehrávači, ale zvuk nie je veľmi kvalitný. Lepší zvuk dosiahnete, ak budete MIDI nahrávku prehrávať na keyboarde – musíte ho zvoliť ako predvolené MIDI zariadenie.

    Kvalitne nahrať akustický klavír je pomerne zložitá záležitosť – aby znel verne, je potrebné nahrávať aspoň dvomi kondenzátorovými mikrofónmi, ktoré musia byť umiestnené pomerne blízko pri strunách. Ďalej je potrebné, aby miestnosť, v ktorej sa nahráva bola akusticky upravená (vytlmená) rovnako, ako pre každé iné nahrávanie – v nahrávke nesmú byť žiadne odrazy zvuku od stien, či stropu.

    Pre bežnú “pracovnú” nahrávku bude stačiť nejaký kondenzátorový mikrofón s fantómovým napájaním (http://www.bigmusic.sk/kondenzatorove-mikrofony/), ktorý umiestnite do stredu pred struny, samozrejme najlepšie by bolo zložiť prednú dosku, aby zvuk nebol tlmený. Samozrejme k takémuto mikrofónu je potrebná externá USB zvuková karta s predzosilňovačom pre kondenzátorové mikrofóny s fantómovým napájaním (http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  118. Dušan píše:

    Dobrý večer.Chcel by som si spraviť na chate menšie štúdio.Chcem robiť rap, takže potrebujem takú menšiu skušobňu kde by som sa zatvoril a skúšal si veci.Viete mi odporučiť čo na to všetko potrebujem.Chcem sa zmestiť tak do 400eur.
    Proste iba chcem nejaký mixažny pult, samozrejme si tam dam počítač, miktofon a repráky.

    A čo poviete na tieto repráky sú vhodné na skúšanie textov?Ďakujem

    http://hudba.bazos.sk/inzerat/26924771/Predam-uplne-novy-par-aktivnych-reproduktorov-Skytec-800-W.php

  119. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    najlepšou odpoveďou bude náš článok Nahrávame spev, rap, hip-hop (http://hudobnaporadna.sk/769/nahravame-spev-rap-hip-hop/)

    Aktívne reproduktory Skytec SPB-12 (http://www.tronios.com/en/sound/speakers/active-speakers/spb-12-pa-active-speakerset-12.html) sú lacné reproduktory, určené na ozvučovanie akcií, prehrávanie hudby z USB a podobne. Vstupy na mikrofón majú až 2, takže do skúšobne sú vhodné, otázka je, čo všetko ďalšie bude ešte v skúšobni hrať – totiž výkon 2 x 400W je len výkon špičkový (Power max.), na dlhodobé zaťaženie to bude tak možno polovica. Rozdiel medzi lacnými a solídnymi značkami je aj v tom, že solídne značky uvádzajú všetky parametre, zatiaľ čo lacné sa chvália len maximálnymi hodnotami, ktoré však v praxi nič neznamenajú.

    Pre úplnosť ešte doplníme, že aktívne reproduktory Skytec SPB-12 nie sú vhodné ako odposluch pre nahrávanie v domácom štúdiu – na to sú potrebné štúdiové monitory, niečo z oddelenia: http://bigmusic.sk/studiove-monitory/

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  120. Dušan píše:

    A neviete mi poslať najvhodnejšiu zostavu všetkého čo potrebujem na to menšie domáce štúdio aby som sa zmestil do tých 450eur ? Ja si tam budem len skúšať veci, prípadne niečo nahrať aby som vedel ako to znie..Keď si už poviem, že sa mi to páči mám možnosť nahrať v kvalitných štúdiách.Len potrebujem niečo svoje aby som si to tam mohol skúšať a potom ísť ku kamarátovi nahrať.

  121. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    s konkrétnou zostavou žiaľ neporadíme – zostavu takpovediac “na kľúč” by bolo možné navrhnúť len univerzálnu, ale každý má svoje vlastné predstavy, čo tá jeho zostava musí spĺňať a aj svoje vlastné predstavy o zvuku, aký z toho má vychádzať – človek na to prichádza až postupne, ako pribúdajú skúsenosti.
    Pri nízkorozpočtových domácich štúdiách sa bežne začína skôr tak, že si domáci zvukový majster zakúpi nejakú základnú USB externú zvukovú kartu a k nej kondenzátorový mikrofón s fantómovým napájaním, štúdiové slúchadlá a štúdio je hotové.
    Podľa skúseností, ktoré človek získa s takouto základnou zostavou potom ďalej komponenty vymieňa za iné, lepšie a zostavu rozširuje o ďalšie potrebné veci – nie nevyhnutne len elektronické. V tejto fáze začínajú ľudia hľadať informácie o konkrétnych produktoch, ktoré môžeme zistiť a poskytnúť prostredníctvom našej Hudobnej poradne. Môže ísť to rôzne materiály na vytlmenie priestoru štúdia, stojany, držiaky, softvérové syntetizéry alebo iné hudobné nástroje, hardvérové alebo softvérové efekty – pluginy. Z elektroniky sa určite hodí prídavný monitor (displej), štúdiové odposluchové reproduktory – monitory.

    Ešte informácia k mixu v domácom štúdiu – bežný mix sa používa len výnimočne, aj to len ako predzosilňovač, v prípade, že vstupy zvukovej karty neumožňujú nastaviť úroveň vstupnej hlasitosti – Gain. Je lepšie sa tomu vyhnúť, radšej investovať do karty, ktorá má vlastné predzosilňovače s nastaviteľným gainom.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  122. J píše:

    Dobrý deň…
    Mám zvukovú kartu M audio Fast Track usb a klávesy Yamaha DGX 220… Ku zvukovej karte mi pribalili nahrávací software Pro tools SE… V tejto verzii pro tools sa pravde podobne dajú nahrať len klávesy (a ostatné USB “nástroje”) od M-Audio… Ale dalo by sa nejako docieliť aby som vedel nahrať zvuk z yamahy DGX 220 do Pro tools SE? Samozrejme cez USB prepojenie s PC (klávesy – PC) Za odpoveď ďakujem :)

  123. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    USB prepojenie neumožňuje nahrávať zvuk. Ak si prezriete našu schému v článku http://hudobnaporadna.sk/390/domace-studio-pre-zaciatocnikov/ vysledujete si tam cestu, ktorou elektronický hudobný nástroj, ako napríklad keyboard vysiela MIDI dáta cez USB do počítača. MIDI dáta však nie sú zvuk (audio), sú to len informácie o tom, ktorú notu hráč zahral a ako ju zahral – jej dĺžka, hlasitosť. Tento záznam sa uloží v PC v programe zvanom sequencer a z tohoto programu sa MIDI dáta prehrávajú buď na softvérových hudobných nástrojoch alebo sa dajú poslať aj späť do keyboardu a prehrať na ňom.

    Ak chcete nahrávať zvuk, prepojenie cez USB sa na to použiť nedá a je potrebné použiť audio cestu. To znamená audio signál stereo z keyboardu by mal ísť do dvoch vstupov zvukovej karty a odtiaľ na stereo stopu nahrávacieho programu. Tu je však problém so zvukovou kartou M-Audio Fast Track USB, pretože má len jeden vstup s linkovou úrovňou, druhý vstup je použiteľný výlučne pre mikrofón. Takže signál z keyboardu bude nahrávaný len mono, teda lepšie povedané, zo stereo signálu bude nahrávaný len jeden kanál.

    Pre stereo nahrávku by bola potrebná zvuková karta, ktorá má aspoň dva nástrojové vstupy alebo vstupy s linkovou úrovňou.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  124. Maťo píše:

    Dobrý deň,
    Mán zvuk. kartu M-audio mobile pre. Chcel by som nahrávať z keyboardu… čiže pravdepodobne by som mal pripojiť keyboard do line in na zvukovej karte. A ako potom budem ovládať hlasitosť nahrávania, keď na tejto zvukovej karte nemám možnosť “gain” na line in??? Poradte prosím… som amatér.

    A ešte by som sa chcel opýtať na váš názor či je táto zvuková karta podľa vás dobrá alebo akú inú by ste mi odporučili… Chcel by som nahrávať gitaru, keyboard, rap (spev).

    Ďakujem :)

  125. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    linkové vstupy zvukovej karty treba takzvane “vybudiť” dostatočnou výstupnou hlasitosťou keyboardu – teda výstupnú hlasitosť keyboardu (volume) treba nastaviť tak, aby signalizácia v nahrávacom programe došla až po 0dB ale neprekročila túto hodnotu. Ak keyboard nemá dostatočnú hlasitosť na to, aby linkové vstupy dokázal dostatočne vybudiť, skúste nástrojové vstupy na prednej strane karty – v tom prípade sa treba riadiť ledkami na prednom paneli – červená znamená skreslenie nahrávaného signálu – clipping – takže treba gain nastaviť s rezervou a priebežne kontrolovať, či sa výstupná hlasitosť keyboardu nezmenila pri zmene zvuku.

    Zvuková karta M-Audio MobilePre pre účely domáceho štúdia úplne vyhovuje – samozrejme v kombinácii s dostatočne rýchlym PC, s rýchlymi diskami a dostatočnou kapacitou pamäte RAM a úložného priestoru na diskoch.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  126. janj píše:

    Dobrý deň,
    Prosím Vás, som ešte laik v nahrávaní nástrojov. Chcem sa spýtať na čo presne slúži mixpult…z názvu odvodzujem že ide o mixovanie hudby, respektíve iných nástrojov…
    napr.tento
    http://www.youtube.com/watch?v=M11rp3i6yOE
    Mixpult môže spolu s exter.zvukovou kartou slúžiť na lepšie nahrávanie?Prečo by ho mal mať hudobník ktorý hrá na viac nástrojov?
    dakujem za odpoveď

  127. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    zo schémy na začiatku článku Domáce štúdio – pre začiatočníkov by sa mohlo zdať, že mixpult je nevyhnutnou súčasťou výbavy štúdia, ale nie je to tak. V schéme je zakreslený hlavne preto, aby bolo jasné, kam do cesty signálu by sme ho prípadne zaradili, keby bolo potrebné ho použiť.

    Mixpult sa v štúdiu využíva len výnimočne a núdzovo – napríklad vtedy, ak na zvukovej karte nemáme mikrofónový predzosilňovač, alebo je výstupný signál z hudobného nástroja príliš slabý, vtedy môžeme využiť predzosilňovače mixážneho pultu na zosilnenie úrovne signálu. Treba však vedieť, že každé ďalšie elektronické zariadenie v ceste signálu pridáva svoj vlastný šum, a to čím lacnejšie, tým viac šumu. Je lepšie mať zvukovú kartu s takým počtom vstupov, koľko nástrojov chceme nahrávať naraz, s čo najkvalitnejšími mikrofónovými predzosilňovačmi minimálne na dvoch vstupoch. Ak chceme nahrávať na viac mikrofónov – napr. akustické bicie – treba si pozháňať ďalšie kvalitné mikrofónové predzosilňovače, prípadne kombinované s linkovými pre nástroje so slabým výstupným linkovým signálom.

    Núdzovo si mixpultom vieme vypomôcť, ak chceme nahrať pracovnú demonahrávku a na dvojvstupovej zvukovej karte chceme nasnímať viacero nástrojov súčasne – napr. bicie, elektrickú gitaru a basgitaru. Výslednú nahrávku budeme mať samozrejme na jednej stereo stope, takže jednotlivé nástroje nebude možné editovať, ale pre bežné lacné pracovné demonahrávky v nízkorozpočtovom domácom štúdiu sa používa aj tento spôsob.

    V domácom štúdiu je ešte jedno miesto, kde sa stretneme s mixpultom, a kde samozrejme je potrebný – to je virtuálny mixpult v nahrávacom programe, s ktorým pracujeme pri vytváraní nahrávky a aj pri jej mixovaní. Jeho základnou funkciou je nastavenie pomeru hlasitostí jednotlivých stôp / nástrojov na nahrávke a umiestnenie nástrojov v stereo priestore (panoráme).

    V tomto virtuálnom mixpulte však samozrejme robíme aj iné veci – zapíname efekty a filtre pre jednotlivé stopy, vkladáme do stôp virtuálne hudobné nástroje, prípadne upravujeme korekciami zvuk. Pre výslednú mixáž nastavujeme priebeh hlasitosti jednotlivých nástrojov počas celej skladby alebo zapíname a vypíname jednotlivé stopy, v čase, keď daný nástroj hrá alebo nehrá a robíme ďalšie, pre mixáž potrebné úkony.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  128. integra píše:

    Dobrý deň,

    chcel by som postaviť u mňa doma hudobné profi štúdio, nie však na komerčné účely ale preto, že ja sám skladám už niekoľko rokov pesničky a chcel by som dosiahnuť maximálnu kvalitu zvuku.

    Prosím Vás, poraďte mi ako sa mám vysporiadať s problémom, ktorý u mňa doma vzniká. Ten problém je, že nech pripojím hudobné zariadenia na akýkoľvek PC v mojom dome a zapnem hudobný softvér (alebo len vo WIN7 otvorím dialógové okno ZVUK – nahrávanie), tak sa z reproduktorov ozýva nejaký brum. Plus, keď hrám na synťák alebo len cez MIDI CONTROLLER tak sa nepravidelne počas hrania ozýva nejaký praskot. Ten praskot sa ozýva aj keď len posúvam myš po obrazovke počas prehrávania hudby cez VLC.

    PC1: i7, 4-jadrový procesor, RAM 8GB, HDD 1TB, záložný HD 500GB, WIN7

    PC2: i3, 4-jadrový procesor, RAM 4GB, HDD 500GB, záložný HD 500GB, WINXP SP3

    softvér: CUBASE 5

    zvuková karta: PreSonus AudioBox 1818VSL – nové
    monitory (repráky): KRK VXT8 – nové
    syntetizér: YAMAHA Motif6 r. 2002
    MIDI Controller: Alesis QX61

    Naozaj neviem, čo to je. Prepojil som už všetko so všetkým vo všetkých kombináciách a logicky mi to vylučovacou metódou vyšlo na nejaký problém s elektrickou sieťou 230V. V dome je 4-žilový rozvod aj elektro prípojka……………..

    Prosím Vás o nejaké riešenie tohto môjho problému. Dá sa “opraviť” elektrická sieť?

    Ďakujem

  129. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    elektrické rušenie môže pochádzať zo siete a sú prístroje, ktoré upravujú a čistia sieťové napätie, ale najlepšie bude, ak zariadenie prenesiete na skúšku do inej budovy, ktorá má sieť nezávislú od tej, čo máte doma. Nepoužívajte žiadne rozdvojky, všetko zapojte do jednej zásuvky cez predlžovačku s viacerými zásuvkami. Ak v inej budove brum zmizne, máte doma zle urobenú zem, treba volať elektrikára.

    Pri praskaní vo zvuku ako prvé treba skontrolovať veľkosť buffera – či pri zväčšení hodnoty praskanie zmizne. Ak áno, je problém vo výkone systému – ak nie, môže byť na vine ovládač zvukovej karty – vyskúšajte ovládač ASIO4ALL, či sa problém neodstráni. Samozrejme by nemali bežať žiadne programy na pozadí, na skúšku vypnite aj adaptéry Bluetooth, Wi-Fi a Ethernet. Zvuková karta PreSonus AudioBox 1818VSL je inak na fórach známa tým, že máva problémy s praskaním a pukaním, údajne sa neznáša s USB 3.

    Čo je však divné, ak ak sa pukanie ozve pri prehrávaní videa – to už skôr vyzerá na nejaký problém zdieľania pamäte pre grafickú kartu. Ak si môžete požičať PCI grafickú kartu s vlastnou pamäťou RAM, nainštalujte ju a preskúšajte systém, či sa problém neodstráni.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  130. integra píše:

    Dobrý večer,

    ďakujem za odpoveď.

    Praskanie vzniká aj pri najväčšej hodnote buffera.
    Vyskúšal som aj ovládač ASIO4ALL – praská aj tak.
    Počas práce v CUBASE 7 nebeží ani na pozadí žiaden program, PC ani nemá Bluetooth, WiFi, Ethernet ani nie je pripojený na internet.

    Praskanie pri používaní VLC som myslel nie s videom ale s hudbou. Grafiku má PC dobrú: AMD FirePro V5900 (ATI FireGL) – zvláda rendrovať obrázky v takých programoch ako Autodesk Revit, 3DMax a pod.

    PC má dva HDD, jeden na hudbu, druhý na architektonické projektovanie. Na tom s hudbou bežia iba hudobné programy (CUBASE7, HALion4, Arturia The Laboratory, Cakewalk Z3TA+2.

    Do el. siete je to celé pripojené cez predlžovačky bez rozvojok.

    Asi to teda vyzerá na elektrikára?

    Alebo zvukovka?

    Akú zvukovku by ste mi odporučili, nezávisle či je môj problém v el. sieti alebo v zvukovke?

    Ďakujem

    tím Hudobnej poradne píše:
    Štvrtok, 24. Júl 2013 at 19:25

    Dobrý deň,

    v podstate sa snažíme izolovať miesto, kde problém vzniká a je tu ešte pár ďalších možností, ktoré treba vyskúšať:

    - vypnúť akceleráciu na grafickej karte

    - zistiť, či zdrojom hluku nie sú aktívne monitory – vypnúť ich a skúsiť odposluch na slúchadlá

    - ak sa rušenie ozýva len pri prehrávaní zvuku vo VLC a v iných prehrávačoch nie, treba zresetovať preferencie VLC

    Elektrikár je až ďalší na rade, len v prípade, ak by sa potvrdilo, že v inej budove na inej elektrickej prípojke brum zmizol.

    Zvukovú kartu zatiaľ podozrievame najmenej – ale je ešte jedna možnosť ako zistiť, či nie je na vine – skúsiť či sa praskanie ozýva aj pri použití zabudovanej zvukovej karty na matičnej doske, prípadne si požičať inú externú zvukovku , čo aj len nejakú dvojvstupovú, či praskanie nezmizne.

    V prípade, že nič z tohoto nezaberie, ešte by bolo dobre odniesť zvukovku k priateľovi do inej budovy a zistiť, či to s jeho notebookom / počítačom robí to isté.

    Škoda by bolo vymieňať zvukovku, ak je problém niekde inde. Ak niečo z odporúčaných opatrení “zaúčinkuje”, aj keby len čiastočne, možno Vás to navedie na riešenie problému.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  131. mirka :) píše:

    prosím vás chcem sa spýtať, nedavno som si kupila Kondenzátorovy Usb mikrofon, pretože by som si chcela nahrávať spev, ale ked niečo hovorím alebo spievam tak mi to nepočuť presne ale trošku oneskorene, može to byť zle nastavené? Alebo čo s tým može byť? :)

  132. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pre nahrávanie bez opozdenia je potrebné použiť tzv. ASIO ovládač, ktorý opozdenie zníži na minimum. Ideálne je, ak tento ovládač poskytuje priamo výrobca, ak nie, je tu možnosť použiť ovládač ASIO4ALL http://www.asio4all.com/. Ak tento ovládač nebude spolupracovať s USB mikrofónom, treba sa pozrieť na štandardné riešenie domáceho nahrávania na PC a to je klasický kondenzátorový mikrofón (nie USB) + externá zvuková karta USB.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  133. N píše:

    zdravím… Chcel by som vedieť ktorá zvuková karta je lepšia kvalitou nahrávania… M-audio Fast Track Pro alebo M audio Mobile pre mk2 (sú 2 druhy tak aby nedošlo k omylu dám vám link na foto:) http://www.georgesmusic.com/images/products/large/99006000512.jpg
    Veľmi sa nevyznám tak preto by som chcel poznať názor odborníkov ďakujem :)

  134. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    kvalita nahrávania závisí od kvality prevodníkov a predzosilňovačov a tie budú v zvukovkách tejto približne rovnakej, nižšej cenovej skupiny zrejme tie isté – takže kvalitou nahrávania sú rovnaké.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  135. R píše:

    Zdravím… Chcel by som si založiť nahrávacie štúdio… Chcel by som vedieť čo všetko k tomu potrebujem… Pravdepodobne budem potrebovať nejakú tú externú zvukovú kartu že? A ak hej tak akú by ste mi odporučili aby bola v čo najlepšej kvalite? Chcel by som nahrávať: Rap, vocal, gitaru (akustickú,elektrickú), bicie, a samozrejme nejaké klávesy… Ďakujem :)

  136. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    prečítajte si naše články:

    http://hudobnaporadna.sk/769/nahravame-spev-rap-hip-hop/

    a

    http://hudobnaporadna.sk/464/nahravanie-gitary-akusticka-gitara/

    Na otázku čo všetko k tomu budete potrebovať a v akej kvalite sa dá odpovedať len otázkou – koľko do toho chcete dať peňazí? Až na základe tejto informácie by sme vedeli poradiť, ktoré zariadenia by prichádzali do úvahy.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  137. R píše:

    Aha… no tak do tých 2000 € ale klávesy už mám takže tých 2000€ bez klávesov

    … a ešte som sa chcel opýtať že ako funguje to MIDI z klávesov dá sa s tým nejako nahrávať? počul som o programe sequencer ale neviem presne na čo ten program je. Ďakujem :)

  138. tím Hudobnej poradne píše:

    Sequencer je program, ktorý nahráva MIDI dáta. MIDI dáta vysiela keyboard z MIDI OUT, keď na keyborde hráte. MIDI dáta nie sú zvuk – sú to len informácie o tom, ktorý tón bol zahratý, kedy a ako dlho ho hráč podržal a zvuk nástroja, ktorý hráč použil. Tieto informácie sequencer nahrá a potom ich je možné prehrať buď na keyboarde alebo pomocou zvukovej banky na počítači.

    Konkrétny návrh vám pošleme na e-mail, ale nezabudnite na poriadny počítač – žiadny notebook za 400€, ale poriadnu skriňu, ktorá bude mať za tú istú cenu dvojnásobný výkon. Počítač na nahrávanie je najlepšie využívať len na nahrávanie, žiadne hry, internet ani kancelárske programy.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  139. R píše:

    okey ďakujem ale mohli by ste mi ten návrh prosím poslať na mail: xxx@xxx.xx (admin edit)

  140. tím Hudobnej poradne píše:

    Návrh pošleme na e-mail, ktorý ste uviedli v texte správy.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  141. R píše:

    Ďakujem Vám za ochotu. :)

  142. AL píše:

    Dobrý deň.
    Asi pred pár mesiacmi som si zaobstaral zvukovú kartu M-audio Fast Track II. Kúpil som si ju na to, aby som vyskúšal aké je to nahrávať gitaru a spev. Ale Časom som zistil že mi na nej vstupy nestačia. Zaobstaral som si teda druhú zvukovú kartu s viac vstupmi: M-audio Mobile pre II. Ale došiel som na problém. Driver, ktorý som nainštaloval na starú kartu mi neberie tú novú a neviem si rady. Stiahol som si driver na M-audio Mobile pre ale neviem ho nainštalovať. Prosím poradte mi ako mám odinštalovať starý driver?

    tím Hudobnej poradne píše:
    Pondelok, 28. August 2013, 20:25

    Dobrý deň,

    budeme potrebovať ďalšie informácie – aký používate počítač a aký je na ňom operačný systém. Ako sa prejavuje to, že sa nedá nainštalovať ovládač? Vyskočí nejaká chybová hláška, alebo sa nestane vôbec nič?

    Ktorý je to presne ovládač – pošlite odkaz, odkiaľ ste ho stiahli, prípadne súbor, ktorý chcete inštalovať.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  143. Peter píše:

    Dobry den, neviem ci moja otazka patri prave sem, ale lepsiu kategoriu som nenasiel. Kupil som si digitalne piano, samozrejme s moznostou nahravania. Avsak rekorder ma moznost nahrat iba jednu stopu. Chcel by som sa preto spytat, ci existuje nejaky jednoduchy program, ktory by mi umoznil nahrat do pocitaca jednu stopu po druhej, aby tak napokon vzniklo kompletne “dielo”. Dakujem velmi pekne za odpoved.

  144. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    digitálne piáno je možné nahrávať dvoma spôsobmi. Ako audio záznam alebo ako MIDI. Jednoduchý však nie je ani jeden spôsob – preto výrobcovia umožňujú nahrávať do internej pamäte piána. Podľa typu piána môže existovať možnosť takto nahratý záznam preniesť do počítača – napr na USB kľúči alebo cez USB kábel. Bližšie informácie by mal poskytnúť manuál – alebo nám prípadne napíšte typ piána, pozrieme sa na to.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  145. Peter píše:

    Dobry den, dakujem za odpoved. Ide o Kurzweil MP-10. Pamat sice umoznuje nahrat 9 roznych skladieb, avsak tuto pamat som vycerpal velmi rychlo. Do PC skladby nahrat dokazem, avsak vzdy iba v jednej stope. Preto by som potreboval nejaky audio softver, ktory by dokazal nahravat jednotlive party (stopy) postupne. Este som si vsimol, ze ak zvolim nahravanie cez mikrofonovy vstup, kvalita je doslova mizerna, zatial co cez cinch kable ide v podstate o rovnocenny zvuk oproti originalu. Stale mi vsak chyba potrebny softver. Dakujem.

  146. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ak chcete nahrávať viacstopový záznam, môžete použiť voľne použiteľný program Audacity (http://audacity.sourceforge.net/about/).

    Pre kvalitné nahrávanie je zvuková karta zabudovaná v počítači nevhodná. Ako vždy, pre kvalitné nahrávanie odporúčame použiť externú zvukovú kartu USB – aspoň niečo ako je napr. http://www.bigmusic.sk/m-audio-mobile-pre?id=9214&ItemIdx=14.

    Nie je to žiadny obchodnícky ťah – keď totiž budete chcieť nahrávať viac stôp so zabudovanou zvukovou kartou, rýchlo zistíte, že to nie je možné. Záznam novej stopy sa bude oproti tým, čo už sú nahraté opozďovať kvôli javu zvanému latencia. Len externé zvukové karty dokážu toto opozdenie znížiť na použiteľné minimum.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  147. Brano píše:

    Dobry den, mam doma kondenzatorovy mic Behringer B1 a chcel by som nahravat spev a nemam peniaze na ext. zvukovu kartu aj na mix pult tak by som sa chcel opytat ci by mi stacilo kupit mix Behringer XENYX QX1202 USB ?

  148. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    mixpult Behringer XENYX QX1202 USB je vhodný na mixovanie viacerých signálov do stereo výstupu. Mixpulty tejto triedy posielajú aj cez USB len sumárny stereo signál – všetky kanály sú zmixované v jednej stereo stope, takže na viacstopové nahrávanie tieto mixpulty nie sú vhodné. Ak chcete len nahrávať spev, mixpult nepotrebujete. Stačí na to externá zvuková karta s fantómovým napájaním +48V s mikrofónovým predzosilňovačom pre kondenzátorové mikrofóny.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  149. BL píše:

    Dobrý deň chcel by som sa opýtať… Mám doma mic Behringer C1… Počul som o nejakom pavúkovom držiaku na mikrofón chcel by som sa teda opýtať či závisí na veľkosti držiaku alebo je to jedno…. Ďakujem

  150. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pavúkový držiak má anglické meno “shockmount” a robí sa v rôznych prevedeniach konštrukcie. Niektoré konštrukcie umožňujú uchytiť akýkoľvek priemer mikrofónu, to sú tie, v ktorých je mikrofón pridržiavaný len gumičkami – tie ale nie sú bezpečné, mikrofón môže odtiaľ vypadnúť. Lepšie sú držiaky, ktoré uchytávajú mikrofóny závitom na spodku mikrofónu – ako je napr. Samson SP01 Spider Mount, ktorý by mal byť vhodný aj na Behringer C-1.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  151. Natt píše:

    Dobrý deň,

    chcela by som si doma zariadiť malé hudobné “štúdio”….aby som mohla cvičiť spev na mikrofón, poprípade aj s gitarou. Vedeli by ste mi poradiť, čo všetko k tomu potrebujem a akými kritériami by som sa mala riadiť pri výbere napr. mikrofónov, reproduktora a tak… aj čo sa týka príslušenstva,ako sú káble, tak aby mi, ako sa hovorí, “sedeli koncovky”.

  152. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ak chcete cvičiť spev na mikrofón, budete potrebovať dynamický mikrofón, reprobox so zosilňovačom, nejaké tie stojany a káble. Ku gitare snímač a nakoniec ešte malý mix, do ktorého to všetko zapojíte. V podstate je to skôr výbava skúšobne ako štúdia, keďže nepotrebujete nahrávacie zariadenie. Čo konkrétne v skúšobni budete mať však záleží hlavne od rozpočtu – napíšte nám na info@bigmusic.sk koľko do toho chcete investovať a čo všetko potrebujete ozvučiť. Podľa toho môžeme navrhnúť zostavu, ktorá bude spolu dobre znieť.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  153. Didi píše:

    Dobry den

    mam doma mix.pult, repraky, gitary, klavir a uz som aj skusala nieco nahrat do PC do programu Cool Edit, ale stale neviem preco, ked to nahram a potom si to pustim, je tam dost velky šum. Viete mi poradit, preco tam je a ako sa ho zbavit? Na nahravke je to dost neprijemne pocuvat.

  154. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    šum v nahrávke vždy závisí od kvality nahrávacieho zariadenia. Pre kvalitnú nahrávku je potrebné oboznámiť sa s tým, ako funguje nahrávanie v štúdiu – napríklad v našom článku http://hudobnaporadna.sk/390/domace-studio-pre-zaciatocnikov/

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  155. Matúš píše:

    Dobrý deň, potreboval by som bližší kontakt (mail,icq,skype) na človeka od Vás, čo sa rozumie profesionálnym nahrávacím štúdiám. Zvyšok súkromne, za odpoveď ďakujem.

  156. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    naše kontakty sú info@hudobnaporadna.sk a info@bigmusic.sk

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  157. Jaro píše:

    dobry den,
    kupili sme externu midi klaviaturu Classic Cantabile MK-49 USB.
    zapojena je cez usb do pocitaca.
    problem mam v tom, ze mi lava tretina klaves vobec nehraje a aj v ostatnych dvoch tretinach nehraje par klaves. nad klavesami su napisy nejakych funkcii. navod nebol ziaden, akurat nejaka tabulka s kodmi. vedel by mi niekto poradit ako to nastavit pomocou tych kodov v niektorom programe(mam nainstalovany cubase) , aby fungovali vsetky klavesy klaviatury? ale poprosim akosi polopate, vo veciach midi som uplne neznaly.
    dakujem

  158. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    najlepšie by bolo kontaktovať predajcu, je povinný dodať s výrobkom aj manuál a to v slovenčine. Ak sa to nepodarí, našli sme aspoň manuál v nemčine: http://www.kirstein.de/docs/manuals/cc-mk49-dt.pdf

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  159. Kristián píše:

    Dobrý deň, potreboval by som poradiť akú zvukovú kartu si kúpiť. Zariaďujem si také “mini” domáce nahrávacie štúdio a chcel by som nahrávať ak. gitaru, el. gitaru, midi klávesy + spev. Neviem pre akú zvukovku sa rozhodnúť – vyberám medzi M-Audio Fast-track, M-Audio MobilePRE alebo Lexicon ALPHA. Čo by bolo najvhodnejšie pre mňa, poprípade akú inú si vybrať ? Ďakujem :)

    tím Hudobnej poradne píše:
    Nedeľa, 29. December 2013 at 16:49

    Dobrý deň,

    pre výber zvukovej karty nie je ani tak veľmi dôležitá značka, ako skôr rozpočet, aké nástroje, či len elektrické / elektroakustické alebo aj akustické a spev a hlavne – koľko mono či stereo stôp naraz chcete nahrávať. Z toho potom vyplýva, čo všetko musí zvuková karta poskytovať – či potrebujete zvukovú kartu, ktorá má aj mikrofónové predzosilňovače s fantómovým napájaním pre štúdiové kondenzátorové mikrofóny, koľko má mať vstupov a akých.

    Výbava štúdia nekončí pri zvukovej karte – všetko, čím zvuk prechádza musí spĺňať nároky na kvalitu, ktorú od nahrávky očakávate, teda aj mikrofóny, káble atď. Zároveň aj miestnosť, kde sa bude nahrávať musí byť upravená ako štúdio a to tiež niečo stojí. A to nás vracia späť k otázke rozpočtu, až na základe tejto informácie je možné vôbec niečo odporučiť.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  160. Milan píše:

    Dobrý deň,

    rád by som mal v podniku aj Karaoke pre hostí. Mám pc, zosilovač, mix pult, LCD Tv, repro boxy, mikrofóny. Potrebujem na to ešte niečo?? V podstate by som chcel púštať zvukové videá s titulkovým textom z PC do TV. Ako to pozapájať aby mohli fungovať aj dva mikrofóny naraz?
    Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

  161. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    zapojenie by malo vyzerať takto:

    výstup z grafickej karty PC cez HDMI výstup do TV (prípadne aj z VGA, ale kvalita tým utrpí)

    výstup zo zvukovej karty PC do stereo vstupu mixpultu – tento sa často označuje ako Tape, nie je to vstup do šable mixu ale stereo vstup pre externé zdroje zvuku, konektory bývajú typu cinch / RCA

    mikrofóny do mono audio vstupov mixpultu – to sú tie normálne vstupy na mixe – inak zvané aj šable, musia mať mikrofónový predzosilňovač

    hlavný stereo výstup z mixpultu ide do stereo vstupu koncového zosilňovača

    ku koncovému zosilňovaču sú pripojené reproboxy s primeraným výkonom – jednak primeraným k výkonu koncového zosilňovača a zároveň výkon reproboxov musí byť primeraný veľkosti ozvučovaného priestoru. Je lepšie trochu predimenzovať výkon, pretože audio technika hrá najlepšie tak do hlasitosti maximálne 60%, potom už to začína skresľovať.

    Zdroj, z ktorého budete púšťať video s karaoke skladbami s textami máte zrejme už nejako vyriešený, to už nebolo ani predmetom otázky.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  162. Jozef píše:

    Dobrý deň,
    Potreboval by som poradiť.
    Zaobstaral som si mixpult mackie 1604 VLZ PRO a dve aktívne repro yamaha MSR 400, pre ozvučenie kapely. Mám dilemu aké mám použiť správne káble s koncovkami na prepojenie od mixpultu – výstup / main out/ po aktívny reproduktor. Na mixpulte sú výstupy iba na koncovku jack 6,3 mm a na aktívnom reproduktore je 2 x XLR a 1 x Jack 6,3 mm. Aký mám použiť kábel s koncovkou k pripojeniu na mixpulte ??? Jack 6,3 mm – mono?,symetrický? stereo?. Na aktívnej repro mám napojiť do jack koncovky alebo lepšie bude symetrický XLR vstup?

    Ďakujem

  163. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    podľa manuálu reproduktory Yamaha MSR 400 majú konektory jack symetrické (balanced) zapojenie. Všetky konektory sú zapojené paralelne a môžete k nim pripojiť signál od mikrofónovej úrovne až po linkovú. Môžete ich použiť aj ako výstupné konektory.

    “These are XLR-3-31 (female), XLR-3-32 (male) and balanced phone jack connectors, and they accept input from mic-level to line-level sources. They are all connected in parallel and can also be used as output jacks.”

    Zdroj: http://download.yamaha.com/api/asset/file?language=en&site=countrysite-master.prod.exp.yamaha.com&asset_id=10456

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  164. Roman píše:

    Dobrý deň,

    rád by som sa spýtal, či sa dá nejako nahrať zvuk gitary len s pomocou samotnej gitary, komba a poprípade efektu. Robím to tak, že gitaru mám zapojenú do efektu, efekt do komba, z komba mám prípadne odposluch na slúchadlách, čo mi odporučili v hudobninách American Audio HP 550. Kombo mám Marshall MG15CD, v ňom je ďalší vstup, do ktorého dám napr. iPod a počúvam a hrám to isté.

    A chcem sa spýtať, že keď do toho vstupu kde dávam iPod, môžem pripojiť cez kábel s koncovkami 6,3mm a 3,5mm jack do notebooku a pomocou nejakého programu to celé nahrávať, čo hrám. Skúšal som program Audacity, ale tam mi to nahráva cez mikrofón, ktorý mám v notebooku. Dá sa to nejak nastaviť? Pokojne aj v inom programe, aby to nahrávalo zvuk, ktorý vychádza z komba. Alebo budem musieť kúpiť redukciu z 6,3mm na 3,5mm jack a rovno z efektu zapojiť do notebooku? A už cez nejaké programy to upraviť?

    Ďakujem za odpoveď.

  165. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    program Audacity dokáže nahrávať zo zvukovej karty, len ju treba nastaviť ako zdroj, z ktorého má Audacity nahrávať – menu Úpravy / Nastavenie / Audio vstup a výstup / Nahrávanie. Avšak na aspoň trochu kvalitné nahrávanie na PC sa nedá použiť zabudovaná zvuková karta počítača. Je potrebné použiť externú zvukovú kartu USB, niečo z tohoto oddelenia: http://www.bigmusic.sk/audio-interface-zvukove-karty/

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  166. Nicolas píše:

    Dobrý deň,
    mám softvér Komplete 9 a chcel by som si kupiť MIDI klávesy. Chcel by som sa opýtať, či bude s týmto softvérom kompatibilná hocijaká značka a či sú mi zbytočné klávesy, keď mám Native instruments Maschine Studio.

    Ďakujem za odpoveď.

  167. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    MIDI klaviatúru si vyberte podľa toho, či chcete kladivkovú ako je na klavíri alebo stačí keyboardová, teda ako je na syntezátoroch a keyboardoch. Každý keyboard, ktorý má MIDI a každá MIDI klaviatúra je kompatibilná so softvérom ovládateľným cez MIDI.

    MIDI klaviatúra nie je zbytočná, pretože bez nej by ste nemohli tvoriť hudbu, teda harmónie a melódie – ovládače na Maschine na to nestačia.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  168. Majky píše:

    Dobrý deň,

    chcem si kvalitne nahrať hru na akordeón v programe Cubase. Neviem, či mám použiť 2 kondenzátorové mikrofóny pre akordeón – JTS CX 516 a nahrávať naraz basy aj melódiu (samozrejme z každého mikrofónu do inej stopy), alebo či použiť jeden kvalitnejší mikrofón (ktorý by som mohol neskôr použiť aj na spev) a nahrávať každý part zvlášť. Nemám totiž žiadne skúsenosti s týmito mikrofónmi, či tam nedochádza k presluchom, alebo akej kvality vôbec sú tieto mikrofóny. Nerád by som si kúpil mikrofóny, ktoré mi nakoniec neposlúžia k mojej spokojnosti. Máte nejaké skúsenosti s týmto mikrofónom? Prípadne mi môžete poradiť overený spôsob nahrávania akordeónu?
    Za odpoveď vopred ďakujem.

  169. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    značka JTS je pomerne málo známa ale dá sa predpokladať, že kvalita je priemerná. Číslo v názve mikrofónu 516 napovedá, že sa to chce podobať na AKG C516 http://www.akg.com/C516+ML-832.html?pid=974, ktorý samozrejme stojí dvojnásobne viac. Ak ide o kvalitu nahrávky, začať slabšími mikrofónmi by bola chyba. Pri nahrávaní akordeónu je dôležité vedieť aj to, či akordeón bude sólový (nahrávaný stereo) alebo len ako doprovodný nástroj – kedy môže byť nahrávaný aj jedným mikrofónom mono. V tom prípade by sa lepšie oplatilo kúpiť jeden kvalitný kondenzátorový mikrofón s veľkou membránou, ktorý sa bude dať použiť aj na nahrávanie spevu.

    Ak však má byť sólový, dva mikrofóny sú nevyhnutné – a nahrávať určite treba naraz basy aj melódiu, pretože výraz pri prednese by oddelením partov určite utrpel. Aké to majú byť mikrofóny sa však nedá povedať presne – každý nástroj má svoj charakter, hlas a každému hlasu prospieva iný mikrofón. Ale ani ten najkvalitnejší mikrofón samotný kvalitnú nahrávku neurobí, je k tomu potrebné všetko, čo patrí k štúdiu – teda akusticky upravená miestnosť, nahrávacie zariadenie atď. Pokiaľ naozaj ide hlavne o kvalitu nahrávky, bolo by možno najlepšie dohodnúť sa s niektorým z majiteľov zvukových štúdií na tom, že by ste si nahrávku uskutočnili u neho. V štúdiách často mávajú viac druhov mikrofónov, takže by sa dalo vyskúšať, ktorý mikrofón dá nahrávke ten správny zvuk.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  170. dandee píše:

    Zdravim,mam takyto problem.Kupil som hudobnu”hru”Rocksmith 2014 pre PC a s originalnou snurou Real tone cabel k tomuto softveru.Nainstaloval som ju,vsetko OK,snura sa nainstalovala OK,PC ju rozpoznal,spustenie hry OK,az po kalibraciu zvuku z nastroja.Tam sa to zastavilo a cakalo zvuky,ktore hrac ma co najhlasnejsie vyvolat na gitare. Ked som snuru odpojil z USB,tak naskocil napis,aby som pripojil snuru.Ked som ju pripojil,tak zase cakal program,kym budu nejake ruchy z gitary.Nebolo nic zachytene.Dal som snuru reklamovat,kde sa potvrdila vadna snura.Poslali mi novu/podla mna ju neskusali,lebo bola original zabalena,ako z fabriky/ a robi mi to tiez.Teda nerobi nic,ako predtym.Co uz s tym moze byt?Pocitac mam silny,gitary som skusal tri,system WinVista,vsetko na nom chodi,zvuky,Nuendo,Cubase,Mixcraft,Ableton a dalsie.Mam aj nainstalovane ASIO4All.Proste nejde.Moze byt aj dalsia nova snura vadna?Najlepsie vyskusat snuru na PS3 alebo XBOX,ale tam treba inu verziu DVD Rocksmith,pre konzoly. Takze som v koncoch. Predajca mi pisal,aby som snuru zase vratil,bud mi daju peniaze,ale ten program bez snury je nanic.Softver sa vratit nemoze,vraj to je v podmienkach…Dakujem .

  171. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    o problémoch s káblami Real Tone je toho na internetových fórach popísané celkom dosť. S novým káblom by problém nemal byť – ale aj takú sťažnosť sme na fórach našli.

    Ako prvé treba zistiť, či počítač naozaj spĺňa požiadavky

    Supported OS: Windows Vista / Windows 7 / Windows 8
    Processor: 2.66 GHz Intel Core2 Duo E6750 or 2.8 GHz AMD Athlon 64 X2 5600+ (3.06 GHz Intel Core i3-540 or 3.30 GHz AMD Athlon II X3 455 or better recommended)
    RAM: 2 GB (4 GB or greater recommended)
    Video Card: 256 MB DirectX 9.0c-compliant with Shader Model 3.0 or higher (see supported list)*
    Sound Card: DirectX-compatible
    Hard Drive Space: 12 GB
    Peripherals Supported: Keyboard, mouse, microphone, Rocksmith Real Tone Cable (USB 2.0 port required)

    Supported Video Cards at Time of Release:
    AMD Radeon HD 2600 XT / 3000 / 4000 / 5000 / 6000 / 7000 series
    NVIDIA GeForce 8600 GT / 9 / 200 / 400 / 500 / 600 / 700 series

    Potom by bolo dobre stiahnuť zo stránky výrobcu počítača (matičnej dosky) najnovšie ovládače a nainštalovať ich.

    Či je kábel v poriadku sa dá zistiť tak, že pri zobrazení ladenia vytiahnete kábel z gitary a dotknete sa špičky kábla – obrazovka by mala nejako zareagovať.

    Problém môže byť aj v nastavení v počítači.

    Výrobca na stránke píše:

    Kliknite pravým tlačítkom na ikonu reproduktoru v lište vpravo dole.

    Vyberte nahrávacie zariadenia

    Dvojklikom otvorte “Rocksmith USB Guitar Adapter” – bude sa zobrazovať ako “Mikrofón”

    Zvoľte Spresnenie

    Zmeňte formát na DVD kvalitu

    Zvoľte záložku Úrovne

    Zvýšte úroveň na 100

    Výrobca píše o systéme Windows 7, takže pre Vistu to bude zrejme trochu inak.

    Môžete skúsiť aj preinštalovať ovládač.

    Zariadenie odinštalujete takto:

    Pravým tlačítkom kliknite na ikonu Tento počítač, zvoľte Vlastnosti

    Zvoľte Správca zariadení

    V zozname zariadení nájdite v časti Ovládače pre zvuk, video a hry kábel Real Tone, kliknite pravým tlačítkom a zvoľte odinštalovať

    Potom vytiahnite a znovu zasuňte kábel do USB konektora, aby sa ovládač znovu nainštaloval.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  172. voloda píše:

    Zdravím, viete poradiť vhodný notebook na domáci mastering v Cubase 5 a zároveň prepojenie s Yamaha PSR-S950?

  173. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    konkrétny typ a značku Vám síce neporadíme ale tu sú naše odporúčania ohľadne parametrov notebooku na mastering a prácu s hudbou, prípadne aj s videom, človek nikdy nevie, čo sa vyskytne.

    - procesor, ideálne najmenej dvojjadrový alebo dokonca štvorjadrový Intel Core i5 či Core i7
    - pamäť RAM – 6 GB a viac
    - veľký displej s vysokým rozlíšením, dnes už je možné nájsť aj rozlíšenie full HD 1920 x 1080 bodov

    Grafická karta s vlastnou pamäťou a veľký vnútorný disk by u notebookov s hore uvedenými parametrami mali byť samozrejmosťou.

    Ak to má byť notebook prednostne na prácu v domácom prostredí na rozmeroch a hmotnosti až tak nezáleží.

    Počítač určený pre domáce štúdio je najlepšie využívať len pre tento jeden účel. Akékoľvek programy okrem hudobných zbytočne zaťažujú procesor, preto je najlepšie nepripájať hudobný počítač k internetu a neinštalovať doňho hry – potom nie je potrebný ani antivírusový program, ktorý by len kazil plynulosť nahrávania. Pre zálohovanie dát bude potrebný externý harddisk a napaľovačka CD/DVD.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  174. jakobo píše:

    Dobrý deň..
    Mam zaujem o nahravanie prevazne s akustickými nastrojmi.(husle,kontrabas,viola…..) Mam mixpult Soundcraft EFX 8.Zatial som zistil ze potrebujem externú zvukovú kartu a prevodnik…Chem nahrávat nastroje spolu a nasledne ich upravovat v programe.Je nato tento mixpult dostačujuci?Dalej sa chcem opytat aku zvukovu kartu potrebujem na nahravanie takychto nastrojov.

  175. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    mixpult Soundcraft EFX 8 nie je použiteľný pri nahrávaní na PC v domácom štúdiu – nemá totiž USB výstup, takže sa nedá použiť ani ako jednovstupová stereo zvuková karta.

    Budete potrebovať zvukovú kartu USB = prevodník ADDA (audio / digital – digital / audio) – sú to dve označenia tej istej veci. Ďalší názov je audio interface.

    Kvalita bežne dostupných zvukových kariet je pre účely domáceho štúdia postačujúca, ale ak chcete nahrávať súčasne viac nástrojov, tak, aby ich bolo možné jednotlivo upravovať v nahrávacom programe, zvuková karta musí mať viac vstupov – a to toľko, koľko nástrojov chcete nahrávať naraz.

    http://www.bigmusic.sk/zvukove-karty-s-fantomovym-napajanim/

    Možno však takáto viacvstupová zvuková karta nebude potrebná – ak by ste totiž nahrávali cez mikrofóny, hráči by museli byť v oddelených zvukotesných kabínach, čo v domácom štúdiu asi neprichádza do úvahy. Snímače pre akustické nástroje zase nesnímajú nástroje verne a pre dychové nástroje ani neexistujú.

    V podmienkach domáceho štúdia takmer nie je možné nahrávať viacero akustických nástrojov naraz tak, aby jednotlivé stopy v nahrávacom programe obsahovali naozaj len ten jeden nástroj bez presluchov ostatných nástrojov.

    Ak hráči musia nahrávať súčasne, úprava jednotlivých stôp bude problémová.

    Ak by bolo možné nahrávať nástroje jednotlivo, stačí aj zvuková karta s jedným stereo vstupom – teda 2x mono, XLR vstupmi pre mikrofón.

    http://www.bigmusic.sk/alesis-io2-express?id=9480&ItemIdx=0

    http://www.bigmusic.sk/m-audio-m-track?id=21783&ItemIdx=2

    http://www.bigmusic.sk/tascam-us-122mk2?id=23206&ItemIdx=3

    Bol by potrebný len jeden kondenzátorový mikrofón s fantómovým napájaním so stojanom a držiakom typu pavúk – a keďže by bol potrebný len jeden, mohol by byť drahší, teda aj kvalitnejší.

    http://www.bigmusic.sk/auna-mic-900b-blackgold?id=22796&ItemIdx=13

    http://www.bigmusic.sk/audio-technica-at2020?id=22896&ItemIdx=19

    http://www.bigmusic.sk/audio-technica-at2035?id=22897&ItemIdx=50

    Pre vznik ako-tak kvalitnej nahrávky v domácom štúdiu však nestačí len zvuková karta, mikrofón a program v PC. Okrem miestnosti, ktorá musí spĺňať akustické požiadavky, sú potrebné aj ďalšie veci ako napr. odposluchové monitory atď.

    Viac informácií v článkoch a odpovediach na otázky čitateľov v našej téme Domáce štúdio – http://hudobnaporadna.sk/?cat=18

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  176. Ján píše:

    Dobry den,

    rad by som sa spytal na rozdiel medzi aktivnymi a pasivnymi monitormi/ študiovými reproboxami. Ake su ich vyhody-nevyhody?

    Dakujem

  177. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pozrime sa na to z hľadiska náročného poslucháča hudby. Väčšina HI-FI audio systémov používa pasívne reproduktory a má to svoje dôvody, ktoré platia aj v štúdiu:
    - ak mám superkvalitný koncový zosilňovač, na ktorý sa môžem spoľahnúť, je veľký a nedá sa zabudovať do reproboxu
    - aj keby som mal veľké reproboxy, svoj superkvalitný koncák by som nevystavoval vibráciám, takže by som ho aj tak dal niekam do racku a nie do reproboxu
    - keďže nemám zosilňovač v reproboxe, nemôže sa mi do reproduktorov indukovať prípadné rušenie
    - nie je problém vymeniť jeden pasívny box za druhý, ak chcem vyskúšať niečo iné, napr. ako to bude hrať cez iné a / alebo väčšie reproboxy
    - nie je problém používať v štúdiu viac sád reproboxov (pri porovnávaní ako to hrá cez väčšie / menšie) s tým istým zosilňovačom

    Nevýhody:
    - vysoké nároky na znalosti užívateľa, ktorý systém buduje
    - menší výber na trhu a z toho vyplýva, že kvalitné pasívne systémy sú drahé, oveľa drahšie ako drahé aktívne systémy

    Nie všetky monitory, ktoré sú napájané sú naozaj aktívne – treba si zistiť, čo naozaj v monitore je, či len jeden zosilňovač s pasívnymi výhybkami, alebo aktívne výhybky s osobitnými zosilňovačmi pre každé frekvenčné pásmo / reproduktor.

    Vlastnosti aktívnych monitorov:
    - zosilňovače v nich sú od výrobcu prispôsobené reproduktorom tak, aby to hralo spolu čo najlepšie
    - veľký výber na trhu
    - sú lacnejšie a spratné, jednoducho sa s nimi narába, čo je výhodné pre domáce štúdio na začiatok
    - malé zosilňovače sú lacnejšie, preto ich môže byť viac, bi-amp, dokonca aj tri-amp, čo je teoreticky lepšie ako pasívne výhybky, ale pozor:
    - jeden zabudovaný kvalitný zosilňovač s pasívnymi výhybkami však môže poskytovať lepší výsledok ako tri lacné v tri-amp zapojení
    - zvuk monitorov známych značiek zvukári už poznajú a vedia, čo počujú a ako to bude znieť vo výsledku

    Nevýhody:
    - pre porovnávanie zvuku potrebujete ďalšiu sadu aktívnych monitorov
    - pri prechode na lepší systém vymieňate celý monitor, čo je samozrejme drahšie ako vymeniť len boxy alebo len zosilňovač
    - trieda zosilňovača v aktívnom monitore bude niektorá z D/G/H – a na sluch pôsobia lepšie triedy zosilňovačov A/B

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  178. Peter píše:

    Dobrý deň,
    chcem sa iba spýtať či sa na Rocksmith dá miesto basy použiť 6 strunná el. gitara.

    Pekne pozdravujem

  179. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Rocksmith je softvér určený na výuku hry na elektrickej gitare (6 strunovej) a poskytuje aj možnosť učiť sa hrať na basgitare.

    Takže je len na Vás, či použijete elektrickú gitaru alebo basgitaru.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  180. Travis píše:

    Zdravim ja hram na el.bicie a chcel by som sa spytat ako ich nahram do notebooku mam zakupeny USB MIDI kabel tym to prepojim ale program nejaky by som potreboval poradit najlepšie freeware v ktorom to aj upravim po pripade
    Ďakujem

  181. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    sú viaceré možnosti, ako nahrávať elektronické bicie – podľa toho, aké možnosti ponúka zvukový modul elektronických bicích. V ideálnom prípade má modul samostatný audio výstup pre každý pad – ako napr. Roland TD-30 http://www.roland.co.uk/products/productdetails.aspx/features/?p=1204&c=65, takže sa dá nahrávať každý pad na samostatnú audio stopu do nahrávacieho programu ako je napr. Reaper, prípadne zadarmo Audacity.

    Ak modul má len spoločný stereo výstup pre všetky pady, výsledná audio nahrávka by bola stereo a nedala by sa upravovať po jednotlivých stopách. V tomto prípade je potrebné bicie nahrávať ako MIDI záznam. Pre nahrávanie môžete použiť napr. http://www.nch.com.au/midi/index.html alebo si môžete vybrať niektorý z programov v zozname na stránke: http://www.synthzone.com/midiseq.htm

    Odporúčame však použiť Reaper, alebo FL Studio, pretože sú to zavedené štandardné programy, ktoré používa veľké množstvo hudobníkov a preto sú k nim dostupné všetky informácie a riešenia prípadných problémov, ktoré by sa mohli vyskytnúť.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  182. maco17137 píše:

    Ahoj, uz dlho planujem postavit zakladne domace recording studio, ale nemam s tym ziadne skusenosti, ale urcite viem ze chcem pouzit mikrofon Rode NT2-A Studio Solution Set. Neviem, aky mix mam k tomu zakupit, kedze ani neviem, co by bolo lepsie, kupit mix z vnutornym softwerom, a aby sa zosuladil co najlepsie s tymto mikrofonom. Mozete mi poradit?

    tím Hudobnej poradne píše:
    Streda, 3. December 2014 at 16:54

    Dobrý deň,

    odporúčame Vám prečítať si náš článok Domáce štúdio – pre začiatočníkov

    V článku sa dozviete, čo všetko budete potrebovať v domácom štúdiu a aj to, že mix potrebovať nebudete. S najväčšou pravdepodobnosťou nebudete v domácom štúdiu nahrávať viacero akustických nástrojov naraz a ani akustické bicie na samostatné mikrofóny pre každý bubon + ďalšie dva mikrofóny pre činely. Na zvukovej karte, ktorú si pre domáce štúdio kúpite budú dva mikrofónové predzosilňovače a niekoľko linkových vstupov, ktoré pre domáce nahrávanie bohate stačia.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  183. Stano píše:

    Dobrý deň,

    chcel by som sa opýtať, ktorú externú USB zvukovú kartu by ste mi odporučili, ak chcem nahrávať demo v skúšobni s kapelou po stopách postupne, teda potrebujem nulovú latenciu (aby gitarista počul nahratý podklad bicích s basou bez oneskorenia, plus zároveň aby to, čo nahráva, počul v monitore bez oneskorenia). Do zvukovej karty budem pripájať mixpult, alebo gitarové kombo cez line output pri nahrávaní gitarovej stopy. Hľadám niečo v cenovej úrovni do 100 EUR, poškuľujem po Lexicon Alpha, alebo M-Audio M-TRACK, na stránke píšu, že je bez latencie, ale na fórach som videl, že u obidvoch užívatelia pri postupnom nahrávaní oneskorenie zaznamenávajú.

    Aké je prosím Vaše doporučenie?
    Ďakujem pekne,
    Stano

  184. tím Hudobnej poradne píše:

    Odpoveď nájdete ako samostatný článok: Nulová latencia pri nahrávaní

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  185. lothernan píše:

    zdravim…. mam taky problem….. ako som sa tu docital som zistil par veci…

    mam doma:
    Focusride 2i2 Zvukovka
    Yamaha monitory
    Yamaha mw8cx mix
    Scarlet focusride mikrofón
    Scarlet Focusride slúchadlá

    jeden mi hovori nech to dam iba cez mix tu citam ze to ma byt iba cez zvukovku neviem si rady…. ked to zapojim do kopy mike nahrava strasne potichu a pritom aj mix aj karta ma predzosilovac… poradte mi prosim ako to zostavit alebo co mam robit co je pre mna najlepsie… chcem nahravat rap.. cisto iba nahravat ziadna produkcia beatov…

    podla obrazku sa to tak da zapojit ale ci to neni zbytocne…. ked to mam zapojit bez jedneho alebo druheho co bude pre mna lepsie ? ako ste radili asi iba zvukovka a tam napchat veci ze?

    vopred dakujem

  186. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ak chcete nahrávať len jeden zdroj zvuku, teda hlas, nepotrebujete mix. Okrem toho tieto mixy s USB pripojením k PC sú jeden veľký podvod – do PC posielajú len sumárny stereo signál a nie samostatné stopy z každej šable.
    Ako píše výrobca na svojej stránke: “lets you easily record mono inputs or two- track stereo mixes of multiple sources” – takže buď mono alebo stereo, ale nie každá šabľa osobitne na samostatnú stopu.

    Každý zosilňovač navyše v ceste signálu len zbytočne pridáva svoj vlastný šum – a zosilňovač bez šumu neexistuje. Správne zapojenie je v tomto prípade mikrofón -> mikrofónový predzosilňovač v zvukovej karte USB -> PC .

    Mix v domácom štúdiu využijete len v prípadoch, ak na zvukovej karte nemáte dosť mikrofónových predzosilňovačov na počet zdrojov zvuku, ktoré chcete súčasne nahrávať mikrofónmi – typický prípad je viacero akustických nástrojov snímaných mikrofónmi, ako napr. akustické bicie.
    Ale ako sme už napísali, v takýchto prípadoch skončíte so stereo stopou, na ktorej už nie je možné editovať jednotlivé nástroje.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  187. lothernan píše:

    dakujem za odpoved….. mam to zapojene iba cez kartu zvuk je krasny mal som to takto vyriesit skorej a mal by som pokoj…. v buducnosti urcite ten mix este vyuzijem…. keby ste mi este vedeli poradit ohladom masteringu ake pluginy alebo efekty sa najcastejsie pouzivaju na nahravanie rapu a masteringu rapu? aspon tie najzakladnejsie bol by som vam povdacny…. za rady a typy alebo aky ma sled nahravanie a mastering …. dakujem…

  188. Marcel píše:

    Panii prosim pekne studiove monitory do 300e je mi jasne ze nemozem ocakavat vela ale nejake take slusne co za nieco troska stoja prosim poradte lebo si nvm dat rady…bude to na rock hudbu..a lepsie by bolo aby to bol pár.
    Dakujem

  189. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    odporúčame došetriť na KRK Rokit RP6G3 (http://www.bigmusic.sk/krk-rokit-rp6g3?id=25578&ItemIdx=22), prípadne ich kúpiť z druhej ruky, ak taká ponuka existuje.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  190. marcel píše:

    dobry den,opät a neviem si dar uz rady…pekne po poriadku zapojenie mam PC:imac….zvukovka lexicon omega plus studiove monitory a problem? ked hram cez kartu tak na gitare a tam direct monitor na karte ide vsetko ako ma ale ako nahle si pustim pesnicku z pocitaca…tak mi sustia repraky a hra mi tusim len jedna strana…a neviem preco uz neviem dke co mam pozriet…aj ked pripojim sluchatka ku karte tak ked hram cez program na gitare ale cez direct monitor ide ok, ale skusil som nedavat direct a tiez mi to sustalo a enviem preco a to som len dnes zisitl pretoze zvuk som si pustal cez PC ze sluchatka som si pichol do kompu a dnes som skusil do karty a neviem kde je chyba co moze byt zle ze mi to susti…kable som tiez pozeral tie mam TS s jednym pruhom cize sleeve a tip bol by som velmi rad keby ste mi poradili kde moze byt chyba preco mi to susti aj ked si len pustim pesnicku z kompu…ale ide to cez kartu do reprakov no

  191. marcel píše:

    a este ktomu ked sustia tak druhy hra len strasne potichu a vydava take pisklave hlasy to dava plus susti…dakujem pekne

  192. Dalibor píše:

    dobry den .. venujem sa produkcii elektronickej hudby prevazne dubstep … kde pracujem s roznymi pluginmi napr. massive , albino 3, fm8 atd. … cez ktore viem spravit monstruozne mutacie zvukov .. ale stale to nieje ono .. ked si to porovnam napr . zo skrillex a bassnectar excision, datsik .. kde maju naprosto dokonale zvuky .. tak sa chcem opytat ci mi neviete poradit s cim by som tie zvuky mohol este viac vylepsit aby to znelo viac kovovo a monstruozne … niake dobre filtre alebo modulatory nieco scim by to znelo lepsie .. viem robit s reverb aj compresormi a delay ale stale to nieje ono

  193. majky píše:

    dobry den chcel by som sa opytať ohladom tejto diskusie..:kupil som si studiovy USB mikrofon určeny najmä na nahravanie vokalov a chcel by som sa opytať či existuje vôbec dáka zvukova karta určena na USB mikrofony alebo aspon či sa dá kupiť dáky prevodnik s USB na fantomové napajanie… dakujem vopred

  194. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    USB mikrofóny sa pripájajú priamo k PC USB káblom, bez ďalšieho prevodníka.

    Sú vlastne dva v jednom – mikrofón je vybavený prevodníkom zvuku na digitálny signál, má teda vlastne zabudovanú svoju vlastnú zvukovú kartu. Nikto teda nepredpokladá, že takýto mikrofón by sa pripájal niekam inam, ako priamo do USB portu na PC.

    Kondenzátorové USB mikrofóny ako je aj NOVOX NC1 dostávajú po USB kábli aj napájanie, takže nepotrebujú zvlášť pripojiť fantómové napájanie +48V.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  195. Vladimír píše:

    Dobrý deň, chcem sa opýtať, že do akého súboru v Audacity je najkvalitnejšie nahrávať. Zvuková karta mi poskytuje 96 KHz, 24-bit a audacity mi ponúka nahrávať aj do 36 bit čo je nereálne.
    Keď dám exportovať tak mám z WAV na výber len WAV(Microsoft)16 bit PCM.
    Potom mám možnosť dať ďalšie nekomprimované súbory a tam mám možnosť nastavenie na výber 24 bit PCM, ale neviem či dať WAV(Microsoft), alebo WAV (Nist Sphere).
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  196. jakobo píše:

    Dobry den.Chcem sa opytat.Mam zaujem o kupu zvukovej karty a neviem sa rozhodnut medzi M Audio M-TRACK a TASCAM US-122 MK2 alebo Alesis iO2 EXPRESS ..Potrebujem to len na domace nahravanie spevu gitary a keyboardu . Za odpoved dakujem …

  197. marcel píše:

    https://www.youtube.com/watch?v=UEAESzx_KaE&list=UUYy8PMhLYUS8DkyvrCC0Gbw

    pozrite neviete kde moze byt chyba??? dho som to nepouzival a dnes ze idem nato…a nič program nema ziaden signal ani z gitar ani s mikrofonu ale zas mikrofon pocujem v monitoroch ale program vobec nic…:(neviete kde je chyba asi?

  198. marcel píše:

    aj ked prepinam kanaly nič…

  199. marcel píše:

    pardon ten prvy link asi nepojde tu je nahrada https://www.youtube.com/watch?v=UEAESzx_KaE

  200. Marcel píše:

    Uz netreba nechcem spamovat ale posledna vec lexicon omega mam to pokazde vytahovat zo zasuvky alebo mozem to nehavat non stop zapnute teda v el.sieti

  201. Filip píše:

    Ja planujem kupiť tieto reproduktory podla recenzii vyzeraju byt super
    http://vaserecenzie.eu/elektronika/domace-kina/143/onkyo-ht-s9700thx-recenzia
    len ta cena je trošku privysoka ale tak budem snimi aj pracovať som DJ tak niečo si na seba zarobia. len ta značka onkyo sami nepozdáva. čo vy nato ?

  202. adeo píše:

    dobry den chcel by som sa spitat ze na nahravacie studio moze byt aj usb studiovi mikrofon??

  203. Lukáš píše:

    Dobrý deň.
    Chcel by som sa opýtať kúpil som si študiove monitory KRK Rokit 5G3 venujem sa troch hudobnej produkcii vlastním MIDI keyboard AKAI MPK49 a chcel som sa posunúť ďalej v skladaní hudby. Problém je v tom že počujem v nich hučanie ale zaujímave je na tom že iba keď sú pripojene do el. siete a keď pripojím aj notebook tak vtedy je to ešte silnejšie Dočítal som sa na internete že to môže byt zlým uzemnením alebo niečo také…neviem si s tým rady chcel by som iba čistý zvuk bez nejakého hučania a praskania prosím vás mohli by ste mi poradiť ako odstrániť to hučanie?
    Dakujem pekný deň

  204. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

    Dobrý deň.
    Váš problém by mohol vyriešiť DI BOX ktorý by ste zaradil medzi monitory a zdroj zvuku. Treba vyskúšať odpojiť zem prepínačom GROUNDLIFT, potom sa nežiadúce hučanie z reproduktorov stratí. Nám v skúšobni tento istý problém robil notebook a klávesy. Vyriešili sme to presne týmto pasívnym DI BOXOM od IMG Stage Line – http://bigmusic.sk/img-stage-line-dib-102?id=47390

    Môžete mi prípadne zavolať na telefónne číslo 0903 603 574 a celý problém prekonzultujeme.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  205. Lukáš píše:

    Vyskúšam ten DI BOX uvidíme či to pomôže, asi budem potrebovať poradiť ako to mam zapojiť lebo ešte nikdy som také nič neskúšal mohol by som vás poprosiť o email kontakt?

  206. miroslav píše:

    Dobry den,mam program cubase 5 a chcel by som sa spytat,aku zvukovu kartu potrebujem,a ako zapojim zvuk s klavesov(podklad) a mikrofon.Chcem nahrat najprv hudbu z klavesou(podklad) na jednu stopu a potom jeden hlas na druhu stopu,druhy hlas na druhu stopu atd.Mozem klavesy napojit do zvukovej karty kablom jack z vystupu klavesou L-R.A este nemate nahodou manual v sk.alebo cz.jazyku na cubes 5?Dakujem.

  207. Marick píše:

    Dobry den,
    Spievam a hravam na akustickej gitare a chcel by som si doma zariadit domace nahravacie studio. Kedze som najvacsi amater co sa tychto veci tyka, nemam ani potuchy ako by som to mal spravit. Nepotrebujem nic extra. Hlavne aby to nahravalo celkom dobre spev a gitaru. Chcel by som sa zmestit do 500 eur. Mam doma aj dva celkom vykonne pocitace, takze jeden by som obetoval na domace studio… Poradite mi prosim co mam kupit a ako to pozapajat? Chcel by som nieco co by bolo vhodne na taky styl hudby. A chcel by som sa este spytat ze co by ste mi poradili, aky program na konecny mastering v domacom studiu. Alebo je moznost ze by som si to nahral doma a potom by som si dal spravit mastering v profesionalnom studiu?
    Dakujem.

  208. dinti píše:

    Zdravím,

    Chcem sa opýtať, kúpil som si mikrofón od M-Audio Vocal Studio Pro (obsahuje mikrofón, slúchadla a zvukovú kartu), a pri nahrávaní cez Cubase alebo cez hocijaký iný software, nahrávka je veľmi slabá… Neviem či bude chyba v mikrofóne alebo že nahrávam na notebooku…

    Som začiatočník, vopred ďakujem

  209. Anonym píše:

    Prajem dobry den. Kupil som studiovy mic. (condenser) ale vzdy pri nahravani alebo staci len ked ho zapnem, je pocut okolie, izbu mam na poschodi a dole v kuchyni pocujem cez sluchadla vsetko. Chcel by som sa opytat, ze ako to mam ozvucit? Dakujem :-)

    tím Hudobnej poradne píše:
    Sobota, 16. Január 2016 at 16:46

    Dobrý deň,

    nemáme dosť informácií na to, aby sme mohli odpovedať na Vašu otázku. Ak máte akusticky upravenú miestnosť štúdia, nemali by ste počuť žiadne zvuky z iných častí domu.

    Napíšte nám, čo všetko máte vo výbave štúdia a ako ste upravili akustiku nahrávacej miestnosti, prípadne rozpíšte čo presne myslíte tým, že počujete cez slúchadlá všetko.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  210. DODO píše:

    Dobrý den, mám v pláne si spraviť menšie študio cca do 3-4tisíc euro aj s počítačom… v študiu by som chcel robiť iba kvalitné nahrávky bez masteringu, mastering by som posielal robiť skusenejším. Zariadenia ktoré sa chystám nakupiť je pocitač, soft, interface, monitory, sluchatka, mikrofon, akustika. Je možné v študiu s týmto zariadením spraviť nahrávku ktorá sa bude dať vymastrovať do kvality dnesných mainstreamových pesníčiek??

  211. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

    Dobrý deň,

    zariadenie samotné nahrávku nerobí – robí ju človek, ktorý s technikou pracuje. Samozrejme, záleží aj od kvality techniky, nie je mikrofón ako mikrofón – bez kvalitných kondenzátorových veľkomembránových mikrofónov sa kvalitná nahrávka urobiť nedá a ak sa nahrávka má vyrovnať tomu, čo nahrávajú profesionáli, takýto mikrofón sa ničím nedá nahradiť. Takisto predzosilňovače, do ktorých mikrofóny zapojíte musia byť kvalitné. Priestor, v ktorom budete nahrávať musí byť dokonale upravený, aby ste nahrávali naozaj len signál, ktorý nahrávať chcete, bez odrazov v prípade spevu a naopak, v prípade iných nástrojov, napr. bicích, s odrazmi – ak ich vo zvuku chcete mať. Zvuk nahrávky musí mať zvukový majster v uchu a to sa treba naučiť. A priznajme si, aj tie uši máme rôzne, niekto počuje lepšie, iný horšie. Nie všetko sa dá “dorobiť” v počítači a akýkoľvek super masteringový majster z nekvalitnej nahrávky kvalitnú neurobí.

    Želáme veľa trpezlivosti a úspechov v nahrávaní, nech sa darí.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  212. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

    Dobrý deň,

    bude potrebné uviesť presnejšie, aký zdroj zvuku nahrávate. Nedostatočná hlasitosť nahrávky by mohla vzniknúť vtedy, keď je zdroj zvuku príliš ďaleko od mikrofónu, alebo na zvukovej karte nie je nastavená dostatočná úroveň vstupného signálu mikrofónu – gain. Potenciometrom pri konektore mikrofónu na zvukovej karte nastavte gain na úroveň, pri ktorej sa rozsvecujú prvé dve led diódy, vtedy je úroveň dostatočná pre nahrávanie. Týmto dostatočne vybudíte mikrofónový predzosilňovač a signál v Cubase / v inom nahrávacom programe bude pre nahrávanie dostatočný.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  213. marcel píše:

    dobry den, viete co snad mi pomozete lebo neviem kde uz najdem odpoved…mam
    logic pro x program, zvukovu kartu lexicon omega…,vela negativnych recenzi som videl nanu no…ale k veci, ide mi o to ze minuly tyzden uplne v poriadku pracovala, ale pred dvoma dnami mi prestala ist stym sposobom ze v programe je vsetko nastavene tak ako bolo aj predtym…,lenze nejde mi zvuk do monitorov,a program ani neukazuje ze dostava signal s mikrofonu, ale na zvukovej karte mi ukazuje…,a ani gitara uz nejde, a nci som nemenil…ale s programu ked pustim nejake sample, tak to hra, ale vsetky vstupne zariadenia program nereaguje resp neukazuje ziadny signal, program som uz milion krat preinstaloval, a ked aj pustam pesnicky z youtube napr tak mi to ide cez kartu a do monitorov, to hra ale ako nahle pripojim nejaky nastroj tak nevykazuje nic…iba na karte mi ukazuje ze ma signal, ukazuje mi to farebny indikator.. ktory beha hore dole podla hlasitosti…nestretli ste sa stym kde moze byt problem?? vsetko som vyskusal restart karty…,novy soft, kable som pozrel vsetko zostalo ako predtym…

  214. marcel píše:

    a po novom mi uz program vyhadzuje tabulku ze problem error between logic pro and external device…mam sa tej karty zbavit???,lebo nemam nato nervy…a rozmyslam and universal audio appolo twin…

  215. marcel píše:

    ospravedlnujem sa,skusil som stiahnut, najlahsi program audacity…,že ci to nieje v programe…ale ani tam nereaguje,inerny mikrofon co je zabudovany v pocitacu uplne v pohode..,ale ako nahle prepnem na zvukovu kartu je ticho, len nerozumiem ze ako to ze mi to pred tyzdnom fungovalo…:(( mam ju vyhodit?:D

  216. Jaro píše:

    Dobrý deň,

    chcem sa spýtať, aký nahrávací SW by ste mi odporučili ako postačujúci, k nahrávaniu skladieb s obsadením bicích (zatiaľ iba SW), gitary, basgitary a spevu. Zvládne to na kvalitnej úrovni aj napr. SW Steinberg Cubase Elements 8, ktorý sa predáva za 83€ alebo odporúčate niečo iné cca. do 200€. Zvukovú kartu mám m audio mobile pre a s nahrávaním skúsenosti zatiaľ iba v audacity. Uvítal by som nie veľmi komplikovaný softwér, u ktorého je i funkcia odstránenia nežiadúceho šumu, ktorá vzniká napr. pri nahrávaní cez mikrofón

    Ďakujem.

    S pozdravom

    Jaro

  217. marcel píše:

    Jaro to ti poviem aj ja moj nazor, ktomu SW cubase,logic pro x,popripade sonar x2, v amaterskych programoch tazko spraviš kvalitnu nahravku, a ono lahsie je spravit nahravku len velmi dolezity je finalny mix.., co vlastne vytvara nahravku taku ako jo pocut bežne, šum možu mat za následok zvukove karty…,a hlavne pouzivat kvalitny kondenz mikrofon, a vytvorit urcite odhlucnenie miestnosti.. moj nazor.

  218. Jaro píše:

    Diky Marcel za názor, viem, že profi nahrávku neurobím, skúšal som niečo už v Audacity, je to počúvateľné, no nie je to ono. Jasné, som v tomto amatér a viiem, treba vedieť hlavne sa pohrať s tou nahrávkou, urobiť efekty, dať to do sterea a pod…Skúšal som už málinko robiť v skúšobnej verzii cubasu, jasné, nahrať nástroj nie je problém, len mi tam chýbalo, aspoň som na to neprišiel, že by sa dala nasnímať, ako v Audacity vzorka šumu, napr. pri nahrávaní cez mikrofón (v pauzách) a následne ten šum v celej stope odstrániť. Tým je šum preč a stopa je čistá. V Cubase som videl túto možnosť len v potláčaní frekvencií, čím uberáš aj zo zvuku nástroja alebo spevu. Neviem teda, či sa musí dokupovať ešte nejaký efekt na odstránenie šumu k nahrávaciemu softweru….Čisto sa dá aj v tom Audacity urobiť nahrávka, len s efektami je to bieda, preto sa zaujímam o nejaký predávaný soft…

  219. Marcel píše:

    Jaro keby si mal zaujem mam na predaj Zk + program steinberg cubase na cd plus svetoznamy reverb od lexiconu ako plug in. zk je lexicon omega za 110e

  220. Jaro píše:

    Marcel, som viac muzikant ako zvukár, takže si musím najprv pozrieť na nete, čo mi to vlastne ponúkaš, čo sa stým dá robiť :-), ale vďaka…zvukovú kartu mám, iba to ostatné mi chýba, akú verziu toho cubasu máš?

  221. Lukys píše:

    Dobrý deň chcem sa opýtať mám monitory M-Audio AV32 a pack Focusrite scarlett studio (zvuková karta Focusrite 2i2 + fantomove napájanie +48V, slúchadlá Focusrite HP 60, mikrofón Scarlett Studio CM25), miestnosť na nahrávanie vyplnenú akustickou penou, ozvena tam je mŕtva a chcem sa opýtať, či to stačí na domáce nahrávanie vokálov respektíve Rap, dá sa na tých monitoroch mixovať? Lebo rozdiel tam počuť veľký ako na klasických PC reprákoch, počuť tam viac detailov. Stačí to teda na domáce nahrávanie?

  222. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

    Dobrý deň,

    záleží od toho, na aký účel má slúžiť nahrávka. Domáce nahrávanie môže znamenať aj nahrávanie profesionálnych nahrávok na predaj, ako aj nahrávanie demo snímok len pre archivačné účely. Pre mixovanie finálnej nahrávky monitory v tejto cenovej kategórii stačiť nebudú, pravdu povediac, nestačia na nič viac ako na orientačné počúvanie. Problém je hlavne výkon vo Wattoch. Pre kvalitu posluchu je potrebné, aby monitorovacia sústava mala čo najmenšie skreslenie. Pri výkone 10 Watt nie je možné počúvať nahrávku v dostatočnej hlasitosti tak, aby reproduktory neskresľovali – to neznamená len počuteľné chrčanie, skreslená je aj dynamika nahrávky. Skreslenie znamená aj to, že reproduktor nepodáva verne to, čo je nahraté. Veľmi surovo a zhruba povedané – je rozdiel počúvať tú istú nahrávku na 100W monitoroch nahlasnených na 5% výkonu a na 10W monitoroch na 50% výkonu. Samozrejme má do toho čo povedať aj citlivosť reprodutorov, ale pri výkone 10W čistotu nahrávky nezachráni ani ten najcitlivejší reproduktor.

    V ideálnom prípade – pre kvalitnú nahrávku musí človek v štúdiu počúvať nahrávku na monitoroch niekoľkonásobne drahších, ako sú reproduktory, na ktorých bude počúvať nahrávku poslucháč.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  223. Marcel píše:

    A mne neodpoviete?

  224. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

    Dobrý deň,

    otázky, ktoré nám kladiete sú tak úzko spojené s celým systémom, ktorý používate, že nie je možné na ne všeobecne odpovedať. Museli by sme mať prístup k celému systému a hľadať chybu v reťazci. Sám uvádzate, že to najprv šlo a teraz zrazu nejde, chyba by mohla byť kdekoľvek, či v nastavení alebo aj v samotnom hardware karty. Jediné, čo by sme mohli poradiť je spojiť sa s predajcom a zistiť, či nejde o reklamovateľnú chybu.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  225. Marcel píše:

    Dakujem vam krasne aj tak

  226. Lukáš píše:

    Chcem sa ešte opýtať ohľadom štúdiových monitorov.Hľadal som ešte po internete za rozumnú cenu a natrafil som na JBL Control 4 Ohm chcem sa na ne opýtať bolo pri tom písané že sú štúdiové monitory a majú výkon 2x50W chcem sa poradiť či by sa už dalo niečo robiť z nahrávkou pri týchto monitoroch vopred ďakujem za odpoveď.

  227. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

    Dobrý deň,

    priložte odkaz na stránku, kde ste monitory našli – lebo 50W monitory JBL Control, o ktorých vieme sú pasívne, teda nemajú vlastný zosilňovač, ktorý treba dokúpiť osobitne.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  228. stefan píše:

    dobry den chcem sa opytat na keyborde mam nahrate midiskladby jedna sa o pa 600 a pri prehravani v song play mi niekedy vynechava zvuk ale aj pri tej skladbe nie vzdy a ked prepnem na style play a hned na song play hlasitost sami upravi ale len vtom momente a moze sami to opetovne zopakovat co s tym dakujem

  229. info píše:

    zdravim chcem sa opytat da sa robit mix/master na Beats by Dr.Dre Studio? vopred dakujem za odpoved

  230. Michal Š píše:

    Zdravím. Chcel by som sa opýtať aký software resp. aký druh midi prevodníku kúpiť na vytvorenie kvalitného klavírneho, ale hlavne bubeníckeho podmazu z midi. Komponujem totiž pomocou GPpro a výsledné bicie a klavír nemám možnosť nahrať v požadovanej (štúdiovej) kvalite zatiaľ čo zbytok mojej kompozície áno??????

  231. Roland píše:

    Zdravim,potreboval by som radu,kupil som pred par dnami nastroj Roland BK 9,od ruky, bez install.cd. a bez manualu…da sa zohnat slovensky alebo cesky manual? potom mam dost velky problem, stiahol som si driver priamo z rolandu na bk 9 ale neda sa mi nainstalovat…v polovici inst. mu napise ze mam pripojit usb kabel z nastroja do pc a zapnut nastroj a instal. sa dokonci automaticky sama…spravil som to a vobec nic sa nedej… vobec instal. nepokracuje…mam wind. 7 64 bit…na to som stiahol aj driver…skusal som to viac krat a nic….potrebujem ho napojit na pc midifile optimizeru…,v com moze bit chyba? mozte mi poradit? dakujem

  232. mat333 píše:

    Dobry den chcem sa opytat ako zapojit elektronicke bicie aby som ich pocul a sucasne do toho mohol pustat hudbu s notebuku na jedny sluchadla a ci viete o dakej stranke kde sa da stiahnut hudba bez bicich

  233. Anonym píše:

    Zdravím neviete my prosím Vás poradiť odporučiť hudobne štúdio
    na Slovensku kde môžem tvoriť dubstep a drum and bass vopred.DAKUJJEM!!!!

  234. tono1948 píše:

    Prajem dobrý večer. Nedávno som objavil vašu poradňu a pre mňa -amatéra je to bohatý zdroj informácií. Moja otázka znie: Mám Yamahu PSR-S670, ktorá bohužiaľ nemá krokové nahrávanie. Túto funkciu by som veľmi potreboval, keď si nahrávam v tejto Yamahe – vo formáte MIDI – dlhšie zmesy skladieb so zmenou stupnice a podobne. Bolo by možné v počítači v nejakom programe nahrávať po krokoch doprovod (Acompanish) pri použití rytmov (Style) z mojej Yamahy PSR-S670? Za radu vopred ďakujem.

  235. Recording – domáce nahrávanie – MojaGitara.com píše:

    [...] Na téme sa pracuje, zatiaľ doporučujem tento článok: Domáce štúdio pre začiatočníkov [...]

  236. Jozef píše:

    Prajem Vám dobrý den. Pracujem s Cubasom už viac rokov ale až teraz som narazil na malý problém. Dal som do VST instrument Analog Lab. Začal som nahrávať skladbu- dal som tam bicie, rytmiku, zvolil tempo 122 BPM. Potom som použil Analog Lab a v ňom zvuk kategorie sequencer alebo arppegiator.Nastaviť tempo v Analog Lab sa nedá. Musí to pracovať v tempe 122 BPM. Ináč mi je to všetko nanič. Chcel som tempo nastaviť v klávesách, ale nedalo sa to ovládať. Poraďte mi prosím Vás ako to riešiť. Ďakujem Jozef

  237. Julo píše:

    Dobrý deň. Chcel by som k mojej hre na akordeon spraviť nazvem to akordove podhravky ktore by ma doprevadzali pri hre. Neoplati sa mi kupiť lepšie klavesy, lebo ich nevyužijem a nepotrebujem. Požičal som si Casio 550, ale tie zvuky ma neuspokojili. Moja otazka znie, existuje pre môj zámer softver do PC?Mam predstavu, žeby mi to stačilo, alebo klavesy MIDI ? Nerozumiem tomu, Ďakujem.

  238. jozef píše:

    chcem sa spita na domaace studio dasa pouzit 5,1 reproduktory z av recvierom .na ozvucenie
    dakujem

  239. eliotest píše:

    Welcome everyone ! I’m Eliot.
    Even though I jokingly credit my aunt for my writing talent, I know that it is a ability I have fostered from childhood. Though my aunt is a writer, I also started out young.
    I’ve always had a way with words, according to my favorite professor . I was always so excited in science when we had to do a research paper .
    Now, I help current pupils achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to schools because I understand the troubles they must overcome to graduate.

    Eliot Estes – Academic Writing Professional – Hesperialovesbooks Corp

  240. Heidi píše:

    Hello

    I had visited your store last week, and I saw very nice Speakers.
    Today I wanted to order it, but can not find it anymore in your shop.
    it looks like the first photo on this site http://bit.ly/PhotoSpeaker5362
    Mail me if you are going to sell it again.
    I hope soon so that I can place an order.
    I’ll wait.

    Sincerely

  241. Marco píše:

    Im creating a fresh account where I will answer and have questions
    seriously? Trolling is usually bad please just stop.

  242. anabiamay píše:

    I’m an expert writer who loves to bring smiles to people’s face.

    Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several associations whose mission is to help people solve problems.
    I love traveling and have visited several countries in the past few years.
    I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My works are available in several parts of the world. And I’m currently working with companies that help people save energy. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a writer.
    I can handle any kind of writing project and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their writing problems and I accept. I find pleasure in helping them to solve their problems as a professional.

    Academic Writer – Anabia Mayer – Team990 Team

  243. simon83 píše:

    dobry den nastavil som v cubase vsetko tak ako ma byt vo windowsw10 neviem ako spravne nastavit ale hladam a pozeram kade tade a nikto mi nevie pomoct 1stopa sa mi nahra do 2stopy a postune do 3stopy atd. poprosim o radu co robim zle?? mam zvukovku ur22mkii

  244. simon83 píše:

    dobry den nastavil som v cubase vsetko tak ako ma byt vo windowsw10 neviem ako spravne nastavit ale hladam a pozeram kade tade a nikto mi nevie pomoct 1stopa sa mi nahra do 2stopy a postune do 3stopy atd. poprosim o radu co robim zle?? mam zvukovku ur22mki dakujem

  245. hayley píše:

    Hello everyone, it’s Hayley Amos here!
    I work as an academic writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing skills in my school years. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my remaining semesters of college.
    Ever since college, I have continued to work as an academic writer. I was hired by a writing service based in the United Kingdom. Since then, the dissertations that I have created have been sold around Europe and the United States.
    In my line of work, I have become familiar with hearing, “Hayley, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can save their time.

    Professional Writer – Hayley – toppaperwriters.comBand

  246. kade píše:

    Welcome everyone ! I’m Kade Mackie.
    Even though I jokingly credit my mother for my writing talent, I know that it is a ability I have fostered from childhood. Though my grandmother is a writer, I also started out young.
    I’ve always had a way with words, according to my favorite teacher . I was always so excited in science when we had to do a research paper .
    Now, I help current students achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to schools because I understand the obstacles they must overcome to graduate.

    Kade Mackie – Academic Writing Professional – nzvisitorsbureau.comConfederation

  247. shea píše:

    Hey, my name is Shea Rutledge!

    I`m a professional writer and I`m going to change your lifes onсe and for all
    Writing has been my passion since early years and now I can`t imagine my life without it.
    Most of my books were sold throughout Canada, USA, Old England and even Russia. Also I`m working with services that help people to save their nerves.
    People ask me “Please, Shea Rutledge, I need your professional help” and I always accept the request, `cause I know, that only I can solve all their problems!

    Professional Writer – Shea Rutledge – http://www.takebackyourschools.comCorp

  248. filip kvak píše:

    ako sa uklada piesen v fl studiu

  249. Iva píše:

    Wanna submit your advertisement on 1000′s of Advertising sites every month? One tiny investment every month will get you almost unlimited traffic to your site forever!

    Check out our site now: http://bit.ly/adpostingrobot

  250. bentley píše:

    Hey guys, I am Regan Hackett a professional in academic writing.

    I enjoy solving people’s problems and make them happy. That is what I have been doing for many years now.
    I have been writing since I was 12 years old and never knew it would turn out to be a full-time career. I have also been able to handle several assignments that involves writing. And I worked in three organizations as a volunteer to assist people.My interest has always been to help people succeed. And I go the extra mile to make that happen.
    I enjoy writing academic papers and have helped people from countries like Australia.
    I work with a company whose mission is to provide quality papers and make people happy. In fact, many clients come to me for professional help on a daily basis because they know I always deliver. And I will continue to provide nothing but quality to build trust like I have been doing for the past few years.

    Expert writer – Regan Hackett – TOP 5 MOST BEAUTIFUL SUNSETS IN EUROPE Company

  251. Donnell píše:

    Looking to shed pounds quick and without doing insane amounts of exercise or changing your diet? You’re gonna love this: http://bit.ly/fixbellyfateasy

  252. Dodo píše:

    Dobrý deň . Mam niekoľko vlastných skladieb nahraných cez klávesový nástroj na floppydisku. Nakoľko sa kláves pokazil a neviem si tie skladby prehrať na klávesovom nástroji chcel by som si to prehrať na PC. Žiaľ neviem aký konvektor zvuku použiť , Skladby mám už uložené na USB , koncovka zvukového formátu ukazuje – Typ Súbor 340 (.340)
    Ďakujem za odpoveď.

  253. Dodo píše:

    Dodo píše:
    Nedeľa, 26. Júl 2020 at 21:28
    Dobrý deň . Mam niekoľko vlastných skladieb nahraných cez klávesový nástroj na floppydisku. Nakoľko sa kláves pokazil a neviem si tie skladby prehrať na klávesovom nástroji chcel by som si to prehrať na PC. Žiaľ neviem aký konvektor zvuku použiť , Skladby mám už uložené na USB , koncovka zvukového formátu ukazuje – Typ Súbor 340 (.340)
    Ďakujem za odpoveď.

  254. Anonym píše:

    Good evening, I was just on your website and submitted this message via your “contact us” form. The feedback page on your site sends you messages like this to your email account which is why you’re reading my message at this moment right? This is the most important achievement with any kind of online ad, getting people to actually READ your advertisement and that’s exactly what I just accomplished with you! If you have an advertisement you would like to promote to thousands of websites via their contact forms in the U.S. or to any country worldwide send me a quick note now, I can even target your required niches and my pricing is very reasonable. Shoot me an email here: noemarcelojf85@gmail.com

  255. Niamh píše:

    Were you aware that notes like these that come through your website’s contact page are in fact an effective method to generate leads for your business? How exactly do we do this? Easy, we put together an ad like the one you’re reading right now for your site and we submit it to thousands website contact pages on any kind of website you want. Does this method of advertising work? Of course they do! You’re reading this now aren’t you? The best part is, this doesn’t cost more than a cup of coffee a day! Want to find out more? send an email to: UlisesDonaldsoni4472@gmail.com

  256. Nelka píše:

    Dobrý deň, zakúpila som si zvukovku Behringer – úplne novú. Zároveň som si kúpila nový mikrofon Samson C01, ktorý
    sa do zvukovky napaja cez fantomove pripojenie. Bohužiaľ neviem z akého dôvodu mi zvuk šuští. Toto sú šuštanie je neustále, aj pri znížení hlasitosti mikrofónu na zvukovj karte a aj priamo v nahrávacom programe. Kable su takusto nové. Neviete mi prosím povedať, kde by mohol byť problém? Ďakujem

  257. Anonym píše:

    QGWAFVAES7C6TVQWXF http://www.google.com
    I have a small question for you

  258. bergentin píše:

    Zdravím mám zvukovú kartu M audio AIR 192/6 a mikrofon sE electronics X1 S.Otázka znie bude fungovať mikrofón ako má ohladom fantomového napajania? je to kompatibilné alebo potrebujem zvlásť 48v fantomový napajač?

  259. Juraj píše:

    DD, chcel by som nahrávať cez Audacity . Mám zvukovú kartu Focusrite. Keď spustím nahrávanie, gitaru počujem s určitou latencyou. Dá sa dosiahnuť ,že by zvuková karta a Audacity spolupracovali.
    Ďakujem

  260. reshoxort píše:

    swww.litecoin.com Perfect Money
    buy paysafecard voucher payeer Perfect Money
    cranston used for a trackball Wiredpay
    exchange FaucetPay usd to euro Dogecoin

    http://clickview.site

  261. jordandj8 píše:

    Best Nude Playmates & Centerfolds, Beautiful galleries daily updates
    http://grandmams.funny.valentine.jokes.dirty.alypics.com/?kennedy

    iwant porn playboy 100 free live broadband porn qulity porn sites free porn domination tstv free mature stocking porn thumb galleries

  262. Anonym píše:

    Gjb

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin