Ústne harmoniky

Vážení hudobníci!

Hodlám si zaobstarať ústnu harmoniku od značky Oscar Lee. A Vás by som chcel poprosiť, či by ste mi vedeli poradiť aký je rozdiel medzi týmito 4 typmi ústnych harmoník Lee Oskar – The Major Diatonic, The Melody Marker, The Natural Minor, The Harmonic Minor?

Ďakujem, s pozdravom Rudolf

Odpoveď Hudobnej poradne:

Dobrý deň,

Všetky tieto harmoniky sú diatonické – určené na hranie hlavne v jednej tónine, pretože obsahujú len tóny tej stupnice, v ktorej sú ladené (na rozdiel od chromatických harmoník, ktoré obsahujú vždy všetkých 12 tónov). Aké sú teda rozdiely medzi harmonikami Lee Oskar The Major Diatonic, The Melody Marker, The Natural Minor, The Harmonic Minor?

Zhruba sa dá povedať, že každá z týchto harmoník má iný zvukový “charakter”.

Zvukovým charakterom nemyslíme “farbu” zvuku ale to, že tóny každej z týchto harmoník sú zoradené v inej stupnici:

The Major Diatonic má tóny zoradené v durovej stupnici (do plnej durovej stupnice však chýbajú niektoré tóny v spodnej polohe)
The Melody Maker má tóny zoradené v úplnej durovej stupnici (pozor, tu od druhého tónu vdychom)
The Natural Minor má tóny zoradené v mollovej prirodzenej stupnici (pozor, tu od druhého tónu vdychom)
The Harmonic Minor má tóny zoradené v mollovej harmonickej stupnici (od prvého tónu výdychom)

Každá z týchto stupníc má tóny v iných rozostupoch (intervaloch) a to každej stupnici (a teda každej harmonike) dáva iný zvukový charakter. To predurčuje, na akú hudbu bude harmonika najvhodnejšia.

Diatonická harmonika The Major Diatonic je považovaná za “štandard”. Používa sa rôznymi spôsobmi:

1. na skladby v zhodnom ladení ako je ladená harmonika (na skladbu v tónine C dur = harmonika C dur)

V spodnej polohe harmoniky však chýbajú niektoré tóny stupnice C dur (C D E F G A B), ktoré v stupnici sú ale harmonika ich nemá:
C E G C E G C E G C – výdych
D G B D F A B D F A – nádych

Vidíme, že od prvej dierky výdychom tóny harmoniky idú C D E _ G _ B – chýbajú tóny F a A, ktoré by sa museli hrať ohýbaním tónu – a tento zvuk by mohol v niektorých skladbách pôsobiť rušivo.

Takéto použitie harmoniky (diatonická harmonika v ladení C dur na skladby v tónine C dur) sa nazýva aj straight harp.

2. na skladby v tónine o 5 tónov vyššie ako je ladenie harmoniky – napr. harmonika v ladení C dur sa použije na blues v tónine G s ohýbaním tónu, takým charakteristickým pre blues.

Dôvodom pre takéto používanie diatonickej harmoniky je to, že vdychované tóny sa ohýbajú ľahšie ako vydychované:

vdychom na diatonickej harmonike v ladení C dur sa dajú zahrať tóny:
D, G, B, F, A
II, V, VII, IV, VI – intervaly stupnice C dur

Ak za základ stupnice vezmeme tón G sú tieto tóny rovnaké alebo veľmi blízke tónom bluesovej stupnice G
D, G, B, F, A
V, I, III, VIIb, II – intervaly v stupnici G – pre porovnanie intervaly bluesovej stupnice G: I, IIIb, IV, Vb, V, VIIb

Bluesová stupnica v tónine G:
G, Bb (ohýbaním vdychom), C, Db (ohýbaním vdychom), D, F – tóny vdychom
I, IIIb (ohýbaním vdychom), IV, Vb (ohýbaním vdychom), V, VIIb – intervaly bluesovej stupnice

Takéto použitie harmoniky (diatonická harmonika v ladení C dur na blues v tónine G) sa nazýva aj cross harp.

——————–
——————–

Harmoniky The Melody Marker, The Natural Minor, The Harmonic Minor sú určené pre rôzne ďalšie štýly hudby:

Keďže The Melody Maker od druhého tónu vdychom (G na harmonike s ladením označeným ako C) obsahuje všetky tóny durovej stupnice dá sa výborne použiť na hranie melódií populárnych piesní alebo aj klasických skladieb. Vyslovene sa neodporúča na hranie blues – blues sa na nej dá hrať, ale vo zvuku by chýbalo ohýbanie tónu dychom a nemalo by to ten správny bluesový zvuk.

Pre hranie mollových skladieb je samozrejme lepšie použiť harmoniku The Natural Minor s prirodzenou mollovou stupnicou ako ohýbať tóny dychom na štandardnej diatonickej harmonike – a aj tu by v niektorých populárnych a klasických melódiách ohýbanie tónu mohlo pôsobiť rušivo. The Natural Minor sa však výborne hodí aj na hranie mollového blues.

Treba vedieť, že harmoniky The Melody Maker a The Natural Minor majú ladenie vyznačené podľa druhého tónu vdychom – teda napr. harmonika The Melody Maker s vyznačeným ladením G začína v prvej dierke výdychom tónom C. Určená je však na hranie durových skladieb v tónine G dur od druhej dierky vdychom – tón G.

Harmonika The Harmonic Minor je vyslovene určená na hranie východnej etnickej hudby – napr. arabskej, ázijskej a podobne. Značená je normálne, podľa prvej dierky výdychom.

Čo sa týka zvuku harmoník, značka Lee Oskar je sama o sebe dostatočnou zárukou vysokého štandardu zvuku. Keďže sa však každému môže páčiť niečo iné, asi len porovnanie zvuku harmoník Lee Oskar so zvukom harmoník iných značiek na nahrávkach alebo na koncertoch Vám pomôže rozhodnúť sa, ktoré harmoniky majú ten zvuk, ktorý sa páči práve Vám.

Informácie o cenách nájdete na www.bigmusic.sk/ustne-harmoniky-lee-oskar/

LEE OSKAR The Major Diatonic
LEE OSKAR The Melody Maker
LEE OSKAR The Natural Minor
LEE OSKAR The Harmonic Minor

Na konci nájdete videodemo všetkých spomínaných harmoník:

S pozdravom

Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov BIG MUSIC

134 x otázka k článku “Ústne harmoniky”

  1. jozef píše:

    Dobry den

    chcem sa spytat, aky typ, alebo znacku ustnej harmoniky by ste mi doporucili. Ktory vyrobca je najkvalitnejsi. Je tazke sa takto rozhodnut, neviem, ci v obchode by to bolo mozne vyskusat. Toninu by som aj vedel, ale zas ma myli molova a durova, ci je mozne na molovej a durovej zahrat zvlast dur alebo opacne. Mam uz davno Hohner harmoniku, ale nikdy som to nevyuzil. Teraz si vyrabam hud.podklady, tak by som potreboval nieco kvalitne.

    Dakujem prajem pekny den

  2. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ústne harmoniky sa v obchode skúšať naozaj nedajú z hygienických dôvodov. Ak chcete naozaj kvalitnú harmoniku, určite sa treba pozrieť na harmoniky Lee Oskar od výrobcu Tombo (http://www.bigmusic.sk/lee-oskar-the-major-diatonic/). Je to značka, ktorá určite nesklame. Aj harmoniky Hohner Classic Special 20 sú kvalitné a za pomerne dobrú cenu (http://www.bigmusic.sk/hohner-classic-special-202/)

    Treba však vedieť, že jedna harmonika bude stačiť len na niektoré tóniny, rozhodne nie na všetky. Aby hráč mohol hrať na harmonike stále rovnakým spôsobom v každej tónine, potrebuje jednu harmoniku pre každú tóninu, v ktorej chce hrať. Moderní hráči hrajú na ústnej harmonike spôsobom “cross”, to znamená, že používajú napr. pre tóninu G dur harmoniku ladenú do C dur. Pre najbežnejšie durové tóniny v country, rock a pop hudbe C, G, E, A, a D harmonikár teda potrebuje 5 harmoník – v ladeniach F, C, A, D, a G. Rozpis “cross” tónin durových diatonických harmoník nájdete na http://www.leeoskar.com/documentation/MajorDiatonic-Notation-Chart.pdf

    S výberom dur / moll by to nemal byť problém – aj na durovej diatonickej harmonike sa dajú zahrať viaceré molové stupnice – a to aj bez špeciálnych techník ohýbania tónu:

    Od 2. tónu durovej stupnice – 1 2 b3 4 5 6 b7 8 – na harmonike C dur zahráme úplnú molovú stupnicu D mol od 4. dierky ťahom.

    Od 6. tónu durovej stupnice – 1 2 b3 4 5 b6 b7 8 – na harmonike C dur zahráme úplnú molovú stupnicu A mol od 6. dierky ťahom – smerom nahor. Smerom nadol nám bude chýbať len úplne spodný tón A.

    Tieto molové stupnice sa líšia jedným tónom 6 / 6b, treba vyskúšať, ktorá sa pre danú skladbu hodí. Pokiaľ sa hráč naučí aj techniku ohýbania tónu, dokáže na durovej harmonike zahrať aj ďalšie molové stupnice.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  3. bohus píše:

    som začiatočník, akou ustnu harmoniku by som mal zacat?

  4. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pre začiatočníka je určite najlepšie začať s diatonickou harmonikou – to je harmonika, na ktorej sa bežne hrávajú štýly ako je blues, country ale aj rock a pop. Kvalitné a za pomerne dobrú cenu sú harmoniky Hohner Classic Special 20 (http://www.bigmusic.sk/hohner-classic-special-202/) – ak chcete naozaj kvalitnú harmoniku, určite sa treba pozrieť na diatonické harmoniky Lee Oskar od výrobcu Tombo (http://www.bigmusic.sk/lee-oskar-the-major-diatonic/). Je to značka, ktorá určite nesklame.

    Čo sa ladenia týka – treba vedieť, že jedna harmonika bude stačiť len na niektoré tóniny, rozhodne nie na všetky. Aby hráč mohol hrať na harmonike stále rovnakým spôsobom v rôznych tóninách, potrebuje jednu harmoniku pre každú tóninu, v ktorej chce hrať. Moderní hráči hrajú na ústnej harmonike spôsobom “cross”, to znamená, že používajú napr. pre tóninu G dur harmoniku ladenú do C dur. Pre najbežnejšie durové tóniny v country, rock a pop hudbe C, G, E, A, a D harmonikár teda potrebuje 5 harmoník – v ladeniach F, C, A, D, a G. Rozpis “cross” tónin durových diatonických harmoník nájdete na http://www.leeoskar.com/documentation/MajorDiatonic-Notation-Chart.pdf

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  5. Ella59 píše:

    Dobrý deň,

    môj manžel veľmi pekne hrá na ústnej harmonike, je samouk. Chcela by som mu kúpiť nejaké ozvučenie k ústnej harmonike, nie veľmi drahé, len pre hranie v menšej spoločnosti. Mohli by ste mi niečo poradiť?
    Ďakujem za odpoveď.

  6. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    typ ozvučenia harmoniky záleží od hudobného štýlu. Na blues sa tradične používa mikrofón Shure 520DX “Green Bullet” (http://www.bigmusic.sk/shure-520dx-green-bullet?ItemIdx=0&id=5362), ktorý sa zapája do malého zosilňovača / komba, najlepšie elektrónkového, môže byť aj gitarové (http://www.bigmusic.sk/gitarove-komba-celolampove/).

    Pre štýly, kde je potrebné zachovať čistý zvuk harmoniky – ako je napr. country, ľudová hudba, folk – sa môže použiť štandardný dynamický mikrofón ako je napr. Shure SM58 (http://www.bigmusic.sk/shure-sm58-lce?ItemIdx=0&id=5329) v kombinácii s akustickým kombom, ktoré má vstup na mikrofón – napr. ZAR A-20R (http://www.bigmusic.sk/zar-a-20r?ItemIdx=3&id=9536)

    Aby ozvučenie zvuku neublížilo, je potrebné používať výrobky, ktoré spĺňajú aspoň základné nároky na kvalitu zvuku, preto nedoporučujeme hľadať lacnejšie riešenia, neznačkové výrobky a podobne.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  7. Filip píše:

    Zdravím . Robím beatbox a už som skušal robiť veci aj s harmonikou. No ale chcel by som sa spýtať, ktorá harmonika by bola najlepším výberom pre robenie beatboxu s harmonikou ?

  8. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    beatbox sa bežne považuje za súčasť hip-hopu, či rapu, house music a podobne – je to však “náhrada” bicích nástrojov a tie sa predsa používajú takmer vo všetkých hudobných štýloch. Pre výber harmoniky je dôležité, v akom hudobnom štýle bude použitá – aké harmónie budú v skladbách použité. Ak to nie je nič zložité, bude vhodná aj diatonická harmonika ako je napr. Hohner Big River (http://www.bigmusic.sk/hohner-big-river-c?ItemIdx=16&id=5387). Ak by to však mali byť harmonicky zložitejšie skladby, bude možno potrebná chromatická harmonika ako je napr. Hohner Chromonica 40 (http://www.bigmusic.sk/hohner-chromonica-40-c?ItemIdx=76&id=6960).
    Pri diatonických harmonikách treba vedieť, že na každú tóninu je potrebné iné ladenie harmoniky – viac podrobností tu: http://hudobnaporadna.sk/648/ustne-harmoniky/#comment-2653

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  9. Marcel píše:

    Dobrý deň,

    tiež by som chcel začať hrať na ústnu harmoniku, a to hlavne ľudovú hudbu.
    Je ich však príliš veľa druhov, a nemám potuchy aká sa na tento žáner hodí.
    Bol by som vďačný za akúkoľvek radu

  10. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    bez obáv si môžete obstarať diatonické ústne harmoniky, na nich zahráte ľudovú hudbu ako sólo tak aj akordický doprovod – dokonca je možné hrať sólo aj s akordickým doprovodom súčasne.

    Ukážka hry s akordickým doprovodom – od času 0:48 sek.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  11. Michal píše:

    Ahoj!
    Chcem sa spýtať základné veci ohľadom harmoniky. Ja inak mam jednu starú ústnu harmoniku a viem na nej zdatne improvizovať. Som však jeleň, čo sa týka teórie. Moja harmonika má 16 dvojtých otvorov hned vedľa seba. Aký je to typ harmoniky? Diatonická tremolo? Obyčajná diatonika, ktorá nie je takto rozdelená (má napríklad iba 10 oddelených otvorov) má súzvuk 2 tónov? Tá tremolo az 3? Ked vidím hrať profesionálov hrajú často jednoduchý tón, nie súzvuk. Oni hrajú tak, ze si zakryjú ten druhý súzvučný otvor, alebo ich harmoniky majú len jednoduchý tón? Pre mna je dosť obtiazne hrat jeden tón. Ako to teda je? Ďalej chromatické harmoniky majú možnosť hrania poltónov. Môze byt chromatika tremolo, alebo môze byt s 2-tým súzvukom alebo je druh chromatiky iba s jednoduchým tónom? Alebo opäť sa na tej chromatike sa hrá tak, ze si druhý súzvučný otvor zakrývajú a tým dokázu zahrat jednoduchý tón a ked chcú môzu sem tam zahrať i jednoduchý tón? Ja dokázem hrat len tie súzvuky a sem tam to trochu perami “zalomým”? Ďakujem za odpoveď :-)

  12. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    aká je to harmonika by sme vedeli určiť len podľa značky a presného typového označenia, ale môžeme aspoň napísať, že tremolové harmoniky sa rozoznávajú podľa toho, že ich tón je zdvojený – teda zároveň znejú dva jazýčky tým istým tónom, ale sú od seba mierne rozladené a to vytvára efekt “vlnenia” zvuku. Ak nie je chromatická, tak je diatonická. Tremolo harmoniky najčastejšie bývajú tzv. Viedenského systému, teda otvory, ktoré sú nad sebou sú buď len na fúkanie alebo na vdychovanie, v jednej dvojici otvorov nie sú jazýčky aj na fúkanie aj na vdychovanie ako to býva pri bluesových harmonikách s 10-timi otvormi. Tie súzvuk dvoch rovnakých tónov nemajú, lebo v každom otvore je len po jednom jazýčku na fúkanie a vdychovanie, každý s iným tónom.

    Ani na tremolovej harmonike by však nemal byť problém hrať melódiu, teda jednotlivé tóny. Harmonika má byť v ústach pri hraní pomerne hlboko a pery majú byť našpúlené tak, aby vzduch vychádzal z úst úzkym prúdom, podobne ako pri pískaní.

    Na 16-otvorovej tremolovej harmonike sa dá hrať aj jeden tón a to vtedy, keď hráč hrá buď len na vrchnom alebo na spodnom rade a tón sa teda dá aj ohýbať, ale nie je na to priamo určená.

    Chromatické tremolové harmoniky síce existujú, ale je to pomerne nová vec, štandardné chromatické harmoniky tremolo nie sú.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  13. Sherwood píše:

    Dobry den, chcem sa opytat ci sa da zahrat vela piesni s harmonikami ladenymi v C.
    Mam totiz jednu Suzuki tremolo a Hohner Silver star.

  14. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    tremolové harmoniky sa hodia hlavne na ľudovú hudbu, country a folk. Nie sú vhodné na blues, jazz alebo na rock – dali by sa použiť len v prípade, že hráč nebude chcieť ohýbať tóny, teda hrať na harmonike tóny, ktoré tam prirodzene v stupnici nie sú. Piesní, ktoré by sa dali zahrať na tremolovej harmonike sú plné spevníky (aj na internete), ale aby ich hráč mohol všetky zahrať, potreboval by aj harmoniky ladené v ďalších tóninách okrem C, v ktorých sa tieto piesne hrajú. Rozhodne nestačí jedna tremolová harmonika ladená v C. Takéto harmoniky sú napríklad Hohner Echo:
    http://www.bigmusic.sk/hohner-echo-2×32-cg?ItemIdx=10&id=9113
    http://www.bigmusic.sk/hohner-echo-2×32-ad?ItemIdx=11&id=9114

    Ešte existuje iný spôsob, ako hrať na tremolovej harmonike chromaticky – niektorí hráči používajú pár harmoník ladených C a Cis súčasne – majú ich umiestnené nad sebou. V tom prípade sa na tremolovej harmonike dá zahrať čokoľvek.

    http://www.coast2coastmusic.com/double_reed/huangdr.shtml

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  15. Sherwood píše:

    A napr. John Lennon – Imagine by sa dal zahrat na C harmonike?

  16. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    zhodou okolností práve skladba Imagine je v ladení C, takže sa na C harmonike dá hrať v originálnej tónine.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  17. Lubo píše:

    Čo je to Richterov systém u ústnych harmoník? Je iba u harmoník značky Hohner alebo u všetkých harmoník? U ktorých harmoník ( značiek) nie je?

  18. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    okolo roku 1850 produkoval pán menom Richter diatonické (laicky povedané – jednostupnicové) ústne harmoniky na území terajšej Českej republiky – historici nevedia presne ktorý, bolo ich viac, ktorí produkovali harmoniky pod týmto menom. Tieto harmoniky boli založené na konštrukcii známej už aj predtým – mali plátky, ktoré sa ozývali pri vydychovaní a tiež plátky, ktoré sa ozývali pri vdychovaní, namontované na hornej a spodnej strane telesa harmoniky s hranatými dierkami – teda hrebeňa.

    Ladenie (usporiadanie tónov) týchto harmoník bolo to isté, aké sa používalo na diatonických akordeónoch – napr. v C to vyzeralo takto:
    C E G C E G C E G C – výdych
    D G B D F A B D F A – nádych

    (rozpis pre iné tóniny napr. tu: http://www.coast2coastmusic.com/diatonic/tune_charts.shtml)

    Ústne harmoniky pána Richtera sa začali dovážať do USA a v tom je pravdepodobne dôvod, prečo sa zaužíval názov Richterov systém – tento spôsob usporiadania tónov sa používa na diatonických, inak zvaných aj bluesových ústnych harmonikách všetkých značiek dodnes.

    Sú samozrejme aj ústne harmoniky, ktoré majú tóny usporiadané iným spôsobom – napr. tremolové – určené hlavne na ľudovú hudbu, potom chromatické – na ktorých sa dá hrať úplne všetko od klasiky až po jazz, a nakoniec špeciálne harmoniky – napr. od firmy Tombo sú to modely hráča menom Lee Oskar, ktorý navrhol rôzne typy harmoník, ako si môžete prečítať v hlavnom článku o harmonikách hore nad komentármi.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  19. lenka píše:

    Dobrý deň,

    chcela by som sa opýtať, či existuje nejaky program na internete, kde by som sa mohla ako samouk učiť na ústnej harmonike… dakujem

  20. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    program (software) nepotrebujete – čo potrebujete, je vidieť, ako sa to robí. A to uvidíte na Youtube, kde je inštruktážnych videí toľko, že ani nevieme, kde začať…

    V každom prípade Adam Gussow bude pre začiatok ten pravý učiteľ.

    http://www.youtube.com/user/KudzuRunner/videos?sort=da&flow=list&view=0

    Ďalším učiteľom by mohol byť Jason Ricci – je to virtuóz, ale netreba sa toho zľaknúť, vytvoril aj lekcie pre začiatočníkov:

    http://www.youtube.com/watch?v=Apm_psk7NN0

    http://www.youtube.com/watch?v=XxP7j-4odEk

    http://www.youtube.com/watch?v=yXwZyE5wrkI

    a plno ďalších, stačí dať vyhľadávať v Youtube “harmonica beginner lesson”

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  21. Sofia píše:

    Prosím vás nemáte nejaké pesničky ktoré sa dajú hrať na desať otvorovej harmonike prosím poradte.

  22. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pesničky vám poskytnúť nevieme, ale pomôcť si budete vedieť, ak si kúpite noty pre začiatočníkov aj pre iný nástroj, ako je harmonika. Na každom nástroji je potrebné poznať, kde sa hrá ktorá nota – a začiatočníci hrajú len jednoduché jednohlasné melódie. Keď už budete poznať noty, budete si vedieť zahrať piesne podľa nôt v spevníkoch, ktoré sa dajú zakúpiť v kníhkupectvách, alebo na internete http://www.amadeo.sk/NewAMADEO/PonHTM/FOLK_&_COUNTRY.htm

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  23. rumpla píše:

    Dobrý deň. Ja by som s chcel spýtať na akom type harmoniky sa dá zahrať HARMONIKÁR (z filmu Vtedy na západe ). Ďakujem.

  24. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    originálnu verziu nahral Franco De Gemini na chromatickej harmonike Hohner – typ nevieme, ale ladená bola pravdepodobne v Bb.

    http://www.youtube.com/watch?v=ei571gX7754

    Dá sa to zahrať aj na desaťdierkovej diatonickej harmonike , ale nedá sa dosiahnuť ten zaujímavý súzvuk dvoch začiatočných tónov, pretože na chromatickej harmonike sú oba tieto tóny v jednej dierke a dajú sa zahrať súčasne. Okrem toho je potrebné ovládať ohýbanie tónu – bending, pretože inak sa to na diatonickej harmonike zahrať proste nedá.

    Takže napr. na diatonickej harmonike v ladení F sa dá Harmonikár zahrať od tretej dierky, kde je pri vdychovaní začiatočný tón E – ale hneď druhý tón sa hrá v tej istej dierke, len sa bendingom zníži na D# (Eb).

    Bez ohýbania tónu sa to na diatonickej harmonike v originálnej tónine zahrať nedá.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  25. jan píše:

    Dobry den mam HELIGONKU v ladeni C-F a pouzivam aj ustnu harmoniku v ladeni C v stojane naraz ….chcel by som vsak harmoniku v ladeni F len neviem ci nanej budem vediet hrat je to rovnake ako na C ? …ak ano tak kde ju zozeniem za dobru cenu ….najlepsie 2 radovu 24dier. F Dakujem

  26. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    2-radová harmonika s 24 otvormi v ladení F je dosť neobvyklá – dostupné typy takýchto tremolových harmoník na našom trhu sú tieto:

    http://www.bigmusic.sk/hohner-kreuzwender?ItemIdx=13&id=12710 – jednotlivo sa predávajú všetky ladenia osobitne, teda aj F:

    http://www.playhohner.com/instruments/harmonica/tremolo/kreuzwender-ersatz/ – rozloženie tónov uvidíte, keď si ladenie v popise prepnete na F

    Hrá sa na nej rovnako, ako na C harmonike, rozloženie tónov je podľa Richterovho systému.

    Okrem tejto je ešte – ak ju ešte vyrábajú – dostupná obojstranná harmonika http://www.playhohner.com/instruments/harmonica/tremolo/echo-harp-2-x-48/

    Výrobca na stránke uvádza aj ladenie Bb/F

    Ďalšia tremolová harmonika, ktorá by sa mohla dať na Slovensku zohnať je TOMBO BAND DELUXE 21 (No.1521) http://www.tombo-m.co.jp/eng/tremolo.html – vyrába sa aj v ladení F

    Potom sú dostupné ešte oktávové harmoniky s 2 x 20 otvormi

    http://www.bigmusic.sk/hohner-unsere-lieblinge-40-f?ItemIdx=4&id=9121

    http://www.playhohner.com/instruments/harmonica/octave/comet-wender/ – obojstranná oktávová harmonika, ladenie C/F

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  27. Milan píše:

    Chcem sa spýtať, prečo je na C diatonickej 2draw aj 3blow “G”? Čo tým vynálezca myslel? Prečo 2draw nie je “F”?

    tím Hudobnej poradne píše:
    Streda, 13. Február 2013 at 21:30

    Dobrý deň,

    rozloženie tónov diatonickej harmoniky je dané tým, na čo je diatonická harmonika pôvodne určená – a to je ľudová hudba. Ľudová hudba vyžadovala “ľudové ceny” hudobných nástrojov a vynálezcovia na to reagovali. Ľudová hudba má jednoduchú harmóniu a teda nie je nutné, aby na ľudovom hudobnom nástroji bolo všetkých 12 tónov chromatickej stupnice (čo vyžadujú hudobné nástroje pre klasickú hudbu). Diatonicky naladený nástroj má len 7 tónov durovej stupnice a preto môže byť menší a tak aj lacnejší. Diatonický hudobný nástroj (akordeón, harmonika) vynálezcovia zmenšili a opäť tým ušetrili tak, že vložili dva rôzne naladené jazýčky do jednej spoločnej dierky (pod jednu klapku u akordeónov), pričom pri pohybe vzduchu smerom dnu znie jeden tón a pri pohybe vzduchu smerom von zase ten druhý. Diatonické ústne harmoniky spopularizoval výrobca menom Richter okolo roku 1850 (+- 30 rokov) a hoci diatonické rozloženie 7 tónov, ktoré on použil existovalo už aj predtým, zaužíval sa pre toto rozloženie tónov na diatonickej harmonike názov Richterov systém alebo aj Richterovo ladenie.

    Na diatonických harmonikách s Richterovým ladením, či už ústnych alebo na akordeónoch (a heligónkach) je vždy dvojmo jeden a ten istý tón – takzvaná dominanta (5-ty tón v durovej stupnici, v C dur je to tón G). Je to preto, lebo bez tohoto tónu – bez dominanty – nie je možné tvoriť ani tú najzákladnejšiu harmóniu. Ľudová hudba si častokrát dokáže vystačiť s dvomi akordmi – základný akord C-dur = tónika (C-E-G v stupnici C dur) a akord na piatom stupni durovej stupnice = dominanta (G-H-D) – ale toto je naozaj to minimum, čo sa ešte dá nazvať harmóniou. Tóniku hráme na diatonickej harmonike výdychom – kdekoľvek na diatonickej ústnej harmonike C dur fúkneme (výdych), hráme vždy základný akord (tóniku), zložený z tónov C, E, G. Keďže základný akord hráme fúkaním po celom rozsahu harmoniky, ostatné akordy sa musia dať zahrať vdychovaním. Ale je tu problém – keďže sa patrí, aby každy hudobný nástroj (aj ten “ľudový”) umožňoval zahrať všetky tóny stupnice, harmonika má v strednej polohe kompletnú diatonickú stupnicu (C, D, E, F, G, A, H(B). Tu je dôvod, prečo je ten istý tón – dominanta – v dierke 2-draw (vdychom) ako aj v dierke 3-blow (výdychom) – a už nikde inde dvojmo nie je. Keby na diatonickej harmonike v ladení C-dur namiesto tónu G (dominanta) v dierke č. 2 vdychom (draw) bol tón F nebolo by možné zahrať dominantný akord G-H-D.

    Pre názornosť – rozloženie tónov na diatonickej harmonike C-dur

    Blow C E G C E G C E G C
    Hole 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
    Draw D G B D F A B D F A

  28. Andy píše:

    Dobrý deň, zháňam vhodnú harmoniku k skladbe (žáner v podstate akustické reggae) v tónine Emol. Zistil som, že nie je ľahké zohnať harmoniku ladenú v E mole. Podľa mojich obmedzených znalostí z teórie viem, že rovnaké tóny ako v tónine E mol sú aj v tónine G dur. Je teda správny krok zháňať (omnoho bežnejšiu) harmoniku G dur, alebo by ste odporučili ešte niečo iné?

  29. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    molové harmoniky nie sú úplne nezohnateľné, len ich málokto žiada, takže ich obchodníci bežne neobjednávajú. Harmoniku v ladení E mol vyrába napr. Hohner – Hohner Marine Band 1896 – http://www.bigmusic.sk/hohner-marine-band-1896-classic-e-mol-prirodzena?ItemIdx=4&id=18996, prípadne http://www.bigmusic.sk/hohner-marine-band-1896-classic-e-mol-harmonicka?ItemIdx=16&id=19008, záleží od charakteru skladby.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  30. Stanislav píše:

    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať, či je na ľudovú a gospelovú hudbu vhodna harmonika Lee Oscar Major Diatonic – C, alebo Hohner Classic Special 20 – C, alebo ktorá ustna harmonika je na tento štýl hudby najvhodnejšia?

  31. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Lee Oscar Major Diatonic – C aj Hohner Classic Special 20 – C hrajú rovnako – obidve sú to diatonické harmoniky v ladení C dur. Diatonické harmoniky boli pôvodne určené práve na hranie ľudovej hudby s jednoduchou harmóniou. Avšak gospel, to už je trochu iný “súdok”, harmónia môže byť zložitejšia a mohlo by sa ukázať, že diatonická harmonika neumožňuje hrať niektoré skladby. Na zložitejšie harmónie sa používajú chromatické harmoniky (http://www.bigmusic.sk/chromaticke-harmoniky/). Sú síce drahšie, ale hráčovi stačí na všetky tóniny jedna harmonika – na rozdiel od diatonických harmoník, ktorých si hráč kupuje viacero – na každú tóninu jednu harmoniku.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  32. Stanislav píše:

    Dobrý deň,
    chcem sa ešte spýtať, či je na hranie lepšia ústna harmonika s viacerými otvormi resp. dá na nej zahrať viac pesničiek, ako na harmonike s 10 otvormi? No možno sa mi to len zdá, lebo som v tomto trochu konzervatívny, no keď vidím čo na malej harmonike dokážu zahrať profesionáli, tak len oči otváram. Je to proste iba o zvyku?
    Vážne totiž uvažujem nad kúpou harmoniky Lee Oscar-Major Diatonic.

  33. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    počet otvorov na ústnej harmonike nie je rozhodujúci pre to, aké skladby sa na nej dajú zahrať. Rozhodujúce je, či je to harmonika diatonická alebo chromatická. Ak je diatonická, dajú sa na nej hrať len skladby s jednoduchou harmóniou a len v jednom ladení. Pokročilé techniky hry (overblow, overdraw) síce umožňujú zahrať na diatonickej harmonike aj tóny, ktoré sa normálne zahrať nedajú, ale zvládnuť tieto techniky trvá veľmi dlho. Na chromatickej harmonike sa dá zahrať akákoľvek skladba, pretože sú na nej všetky tóny, nie len tóny jednej stupnice, ako je to u diatonickej harmoniky.
    Ak chce hráč hrať na diatonickej harmonike v rôznych tóninách, potrebuje harmoník viac – pre každú tóninu jednu. Chromatická harmonika stačí jedna pre všetky tóniny.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  34. janik píše:

    Dobrý deň,
    Chcem sa opýtať, akú harmoniku by ste mi ako začiatočnikovi odporučili – Hohner Marine Band clasic 1896 ladenie D-dur, alebo Hohner Classic Special 20 D-dur? Chcem hrať len tak pre seba občas na chalupe pri ohniku s gitarou folk, ludovu hudbu a nejake pop melodie. Ďakujem za odpoveď.

  35. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    medzi harmonikami Hohner Marine Band Classic 1896 a Hohner Classic Special 20 je rozdiel v tom, ako citlivo reagujú na fúkanie – Marine Band Classic je “jemnejšia” harmonika, ozve sa skôr – alebo inak povedané – ozve sa pri slabšom fúkaní/vdychovaní ako Hohner Classic Special 20. Neznamená to však, že je to lepšia alebo kvalitnejšia harmonika – proste len reaguje jemnejšie. Pre začiatočníka je lepšie vybrať si Hohner Classic Special 20, práve kvôli tomu, že riziko poškodenia príliš silným fúkaním je tu nižšie.
    Ako vždy, musíme sa venovať aj ladeniu – na diatonickej harmonike (a to sú obidva modely) sa dá hrať len v jednej tónine. Zhruba a nie celkom presne povedané to znamená, že ak hráte na gitare pesničku, ktorá začína akordom G-dur, budete potrebovať harmoniku G-dur. A tak ďalej…

    Na diatonickej ústnej harmonike sa však dá hrať aj inak – k tomu citát z nášho článku o diatonických harmonikách:
    “Treba však vedieť, že jedna harmonika bude stačiť len na niektoré tóniny, rozhodne nie na všetky. Aby hráč mohol hrať na harmonike stále rovnakým spôsobom v každej tónine, potrebuje jednu harmoniku pre každú tóninu, v ktorej chce hrať. Moderní hráči hrajú na ústnej harmonike spôsobom “cross”, to znamená, že používajú napr. pre tóninu G dur harmoniku ladenú do C dur. Pre najbežnejšie durové tóniny v country, rock a pop hudbe C, G, E, A, a D harmonikár teda potrebuje 5 harmoník – v ladeniach F, C, A, D, a G. Rozpis “cross” tónin durových diatonických harmoník nájdete na http://www.leeoskar.com/documentation/MajorDiatonic-Notation-Chart.pdf

    Jednoducho povedané – diatonická harmonika nikdy nestačí len jedna, časom ich bude aj tak viac.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  36. janik píše:

    Dobrý deň,
    Chcel by som sa opýtať na harmoniku Hohner Big River čo je to za harmoniku čo sa týka kvality, lebo na vašej stránke nieje nijaký bližší popis okrem toho že Hohner za super cenu. Nieje to len niečo podobne ako Hohner Silver Star??? Oplatí sa ju kúpiť? Myslím ladenie D-dur. a na také hranie na chalupe pri ohníčku. Či radšej doplatiť a kúpiť niečo iné? Čo by ste mi odporučili?
    Ďakujem za odpoveď.

  37. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    určite treba niečo málo priplatiť za model Hohner Classic Special 20. To je harmonika, ktorá má dobrý zvuk, rýchlo sa ozýva – netreba do nej príliš silno fúkať – a veľa vydrží. Harmonika Hohner Big River, hoci je len o málo lacnejšia je určená hlavne na hranie folku, country (teda hranie v prvej polohe) – ale v prípade, že by ste sa rozhodli aj pre blues (hrá sa v druhej polohe, tzv. cross) poslúži Classic Special 20 oveľa lepšie.

    Čo sa týka ladenia – s jednou harmonikou nevystačíte, na každú tóninu budete potrebovať samostatné ladenie a to podľa toho, či budete hrať v prvej polohe alebo v druhej. V prvej polohe sa používa harmonica C dur na piesne v C dur, v druhej (cross) je harmonika v C dur na piesne v tónine G dur.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  38. Matie píše:

    Dobrý deň,

    chcel by som sa spýtať, mám harmoniku Hohner Silverstarr C, 10 dierkova, takže zrejme diatonická. Kúpil som si ju ako začiatočník pred rokom. Je možné na nej ohýbať tóny?(bendovať), pretože podľa sluchu akoby nemenila zvuk. Ak nie, mohli by ste mi odporučiť harmoniku, kde sa dá bendovať? Ide mi hlavne o blues, možno coutry. A moja druhá otázka. Čo znamenajú v tabs ku nejakej piesni znacky napr. 2” atd? Ak ich je viac, bolo by možné ich napísať? Som bývalý klavirista, mám v hudbe trochu prehľad, ale s týmto si neviem rady. Ďakujem

  39. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ústna harmonika Hohner Silverstar je nástroj pre začiatočníkov, ktorí sa potrebujú zoznámiť s harmonikou. Ak chcete harmoniku, na ktorej je možné tóny ohýbať, budete potrebovať kvalitnejší nástroj (napr. Hohner Classic Special 20), ktorý jednak citlivejšie reaguje a aj viac vydrží. Ohýbanie tónov na harmonike je pre jazýčky harmoniky väčšia záťaž ako hranie bežných melódií. Prísť na to, ako sa vlastne bending správne robí je dosť ťažké už samo o sebe a ak harmonika “nespolupracuje” je to vlastne nemožné.

    Tabulatúry pre ústnu harmoniku sa zapisujú rôznymi spôsobmi – podľa toho, kto má aké možnosti.
    Jednoduchý spôsob zápisu, ktorý využíva len základné znaky klávesnice počítača:

    Vdych a výdych
    1 výdych na dierke 1 (iný zápis používa písmeno B – blow – teda 1B)
    -1 vdych na dierke 1 (namiesto znamienka – sa používa aj písmeno D – draw – teda 1D)

    Dvojzvuky
    1,2 dvojzvuk na dierkach 1 a 2 naraz
    -1,2 dvojzvuk na dierkach 1 a 2 naraz

    Ohýbanie (bending)
    -3? vdych na dierke 3 s ohýbaním o pol tónu (samozrejme nadol)
    -3?? vdych na dierke 3 s ohýbaním o celý tón
    -3??? vdych na dierke 3 s ohýbaním o jeden a pol tónu

    To isté platí pre ohýbanie tónu pri výdychu, len bez znamienka -

    Overblows and Overdraws (priefuky a prieťahy :-) – až na málo výnimiek u drahších nástrojov sú tieto techniky možné až po úprave harmoniky, kedy sa upravuje (znižuje) pozícia jazýčka nad otvorom, nad ktorým je jazýček umiestnený (gaping).

    Označujú sa zátvorkami
    (4) overblow na dierke 4
    (-7) overdraw na dierke 7

    Graficky zložitejší spôsob zápisu nájdete na stránke: http://www.dummies.com/how-to/content/harmonica-for-dummies-cheat-sheet.html

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  40. Matie píše:

    Dobrý večer,

    chcel by som sa ešte spýtať, mám kúpenú aj harmoniku Hohner Big River Harp E. Kúpil som ju úplne na začiatku, keď som ešte o harmonikách nič netušil. Hrá dosť vysoko a tak nejako neviem príjsť na to, čo sa na tom dá hrať. A tiež som si nie istý, či sa na tom dajú ohýbať tóny(aspoň kvôli učeniu sa, ak už nič iné). Dajú sa? Mohli by ste mi odporučiť nejaké hratelné veci na tom? Moc som toho nenašiel. Vďaka.

  41. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Hohner Big River je harmonika, na ktorej sa už dá hrať aj s ohýbaním tónov. Harmonika v ladení E-dur hrá naozaj pomerne vysoko, ale ohýbať tóny sa na nej dajú. Keďže je to harmonika ladená v tónine E a tak v prvej polohe sa na nej dajú hrať ľudové piesne, folkové, country a aj rockové skladby. Na harmonike ladenej v tónine E sa hrá blues v druhej polohe (cross) v absolútne “nebluesovej” tónine H. Takže to skôr ostane na to hranie v prvej polohe, teda pesničky v E-dur.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  42. rumpla píše:

    Strašne sa mi páči izrael. skupina ADLER TRIO, ale nikde na nete a ani na ich stránkach som nenašiel, kde budú mať nejaké vystúpenie, iba kde ho mali. Viete prosím poradiť aj keď to nie je zámerom tejto stránky? http://www.adlertrio.com

  43. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ani pri najväčšom úsilí sa nám nepodarilo nájsť žiadne aktuálne termíny vystúpení Adler tria. Jediné podujatie, kde aspoň spoluúčinkuje sólistka Michal Adler je vystúpenie skupiny Remangar Flamenco Dance Company v Suzanne Dellal Hall, 27. 4. 2013
    http://www.suzannedellal.org.il/?CategoryID=317&ArticleID=919

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  44. janik píše:

    Dobrý deň,
    Chcem sa opýtať na harmoniku Hohner Golden Melody. Ake je to “Equal Temperament“ ladenie. Na aký štyl je táto harmonika vhodná???? je vhodná aj pre začiatočníka????

  45. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    equal temperament je rovnomerne temperované ladenie – zjednodušene povedané, je to ladenie, ktoré dnes používame pre všetky harmonické nástroje. Je výhodné, keď sú nástroje takto naladené, pretože môžu hrať melódie vo všetkých tóninách a vždy budú ladiť s ostatnými nástrojmi v kapele. Niečo o tom píšu aj v tomto článku o píšťale – koncovke: http://www.ved.sk/RC.koncovky.ciste.ladenie.htm

    Hohner Golden Melody je kvalitná harmonika, vhodná aj pre začiatočníka – ale ak chcete hrať blues, country a iné štýly – a to znamená, vždy na harmonike hrať práve len v tej jednej tónine, pre ktorú je určená, na to sú určené práve všetky ostatné harmoniky – napr. Hohner Clasic Special 20, Hohner Blues Harp MS, Hohner Marine Band Deluxe, ktoré nie sú ladené v rovnomernom temperovanom ladení.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  46. janik píše:

    Dobrý deň, Chcem sa ešte opýtať, na ktorej z týchto harmoník sa najlepšie učí ohýbať tóny: Hohner Clasic Special 20, Hohner Marine Band, Hohner Blues Harp MS, alebo čo by ste mi odporučili vy na učenie???

  47. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    určite vyskúšajte najprv Hohner Classic Special 20 – kvôli tomu, že má plastový hrebeň a nie je teda citlivá na vlhkosť, ako tie s dreveným hrebeňom – ale dôležité je aj ladenie. Bluesové ohýbanie tónov znamená, že sa hrá v druhej pozícii – teda tzv. CROSS – základný tón nie je v prvej dierke výdychom, ale v druhej dierke vdychom – rozpis nájdete tu:

    http://www.leeoskar.com/documentation/MajorDiatonic-Notation-Chart.pdf

    Treba si teda obstarať harmoniky na často používané tóniny C, G, E, A, a D a to znamená F (odporúčame F-low), C, A, D, a G. Ak by ste neskôr chceli hrať aj s dychármi (sax, trubka), budete potrebovať aj ladenie Bb , Eb a Ab – pre spôsobe hrania cross budete na nich hrať v tóninách F, Bb a Eb.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  48. Ricos42 píše:

    Dobry večer.Poprosil by som o radu.Kupil som si Hohner special 20,ale ohybanie na 2a3dierke je dosť naročne.Vcelku mi to aj ide,no počul som,že ak su harmoniky moc vzdušne daju sa akosi upraviť.Mohli by ste mi poradiť podrobnejšim popisom ako sa taketo harmoniky upravuju *Vopred dakujem za radu.

  49. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    to, čo s harmonikami robia tí, čo ich upravujú pre majstrov hry na diatonickej harmonike nie je možné popísať slovami… Je to proste umenie – http://www.youtube.com/user/Palmheroes. Ale harmoniky Hohner Classic Special 20 sú už rovno z výroby vhodné na základné ohýbanie tónu. Nie je potrebné ich upravovať – pre bežné ohýbanie tónu, čo znamená znižovanie tónu v dierkach 1, 2, 3, 4 ich nie je potrebné upravovať. Technika ohýbania tónu je veľmi podrobne demonštrovaná na youtube, hľadajte “harmonica bending” alebo “bend notes harmonica”. Takéto základné ohýbanie tónu sa robí “škrtením” prúdu vzduchu vzadu v krku – niečo podobné je, keď vyslovujeme spoluhlásku K, lenže pri vdychovaní. Čím hlbšie v krku prúd vzduchu škrtíme, tým lepšie sa dá ohýbanie tónu ovládať – skúste “škrtiť vzduch” hlasivkami. Treba to skúšať, nedá sa to veľmi vysvetľovať slovami. Zároveň s tým je veľmi dôležité mať harmoniku čo najhlbšie v ústach, tesne pred prednými zubmi- ústa pri tom majú byť vytvarované akoby sme chceli pískať – tón je tak pevnejší a nezvádza to k nesprávnemu ohýbaniu tónu škrtením vzduchu ústami / perami.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  50. Baca píše:

    Dobry den, uz dlhsi cas ma laka naucit sa hrat na ustnu harmoniku, a v hudobninach som si na odporucanie predavaca(ked som sa ho spytal aku by mi doporucil ked som uplny zaciatocnik) kupil Hohner big valley ladenu do C. Ale ako citam clanky zaciatocnikom skor radia 10 dierkove harmoniky napr. Hohner Classic Special 20 ako aj tu uz mnoho krat zaznelo. Mohli by ste mi poradit ci sa da naucit aj na tej big valley alebo mam kupit na zaciatok inu? Pripadne by ste mi nevedeli poradit ako by som sa lahsie na nu naucil hrat kedze vsetky navody a taby su pre tie 10 dierkove harmoniky a tato ich ma 24 v dvoch radoch.

    Rad by som hral ludove piesne a country a mozno ze aj rock ak by to slo.

    Dakujem

  51. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    každá zo spomínaných harmoník je určená na iný štýl hudby – Hohner Big Valley je diatonická tremolová harmonika, ktorá je určená hlavne na ľudovú hudbu a na jednoduché folkové, country a popové melódie. Dajú sa na nej zahrať len tie tóny, ktoré tam sú a to znamená len tóny stupnice C-dur (a to znamená aj stupnicu A-moll, ktorú C-dur v sebe obsahuje). Tóny, ktoré diatonické ústne harmoniky nemajú, hráme na 10 dierkovej harmonike technikou ohýbania tónu. Na tremolových harmonikách sa technika ohýbania tónu síce dá použiť ale nie sú na to stavané a ničia sa tým oveľa viac, ako 10 dierkové harmoniky, pri ktorých sa s ohýbaním tónu počíta a vydržia to bez poškodenia.

    Pokiaľ sa jedná o rock, to už je skôr na bluesovú 10 dierkovú harmoniku – pretože rock vychádza z blues a melodické postupy sú príbuzné – a bez ohýbania tónu sa zahrať nedajú.

    V každom prípade – význam tabulatúr sa veľmi preceňuje, v skutočnosti nie sú pre základnú výuku potrebné. Základom je naučiť sa, kde na harmonike je ktorý tón. V strednej časti harmoniky nájdete celú stupnicu C-dur – teda tóny C D E F G A H C.
    H sa v anglicky hovoriacich krajinách značí ako B (pozor nie Bb). Túto stupnicu sa musíte naučiť naspamäť – teda tak, že aj bez harmoniky v ústach si viete vybaviť, ako by ste ju zahrali smerom nahor aj nadol. K tomu tabulatúra nie je potrebná.

    Ďalší krok je naučiť sa zo 20 detských ľudových piesní – nejakých tých veselých = v durových stupniciach. Začnite klasikou – Prší, prší, pokračujte Jedna druhej riekla, Pec nám spadla, Na Orave dobre… a podobné jednoduché melódie. Na tieto piesne tabulatúry ani nikto nevytvoril, ale môže Vám pomôcť, ak si ich napíšete – nebudete musieť na ďalší deň znovu hľadať, ako sa ktorá pieseň hrá. Prehrajte si všetky tieto jednoduché piesne každý deň aspoň 2 x. Po mesiaci zistíte, že si pamätáte o koľko treba harmoniku posunúť a či treba vdýchnuť alebo do nej treba fúknuť, aby sa ozval ten tón, ktorý v piesni nasleduje. Prejde to do takzvanej svalovej pamäte a po nejakom čase na to ani nebudete myslieť a budete vedieť zahrať ľubovoľné melódie, aj také, ktoré ste sa predtým neučili.

    Toto platí pre obidva typy harmoník, každý tým musí prejsť. Ak si však v budúcnosti chcete rozšíriť repertoár aj o rockové (bluesrockové, bluesové, poprockové…) skladby, bude lepšie rovno si obstarať 10 dierkovú harmoniku a učiť sa na nej. Keď zvládnete základný spôsob hry – teda hranie v tónine, pre ktorú je harmonika určená (ladenie C-dur na piesne v tónine C-dur, čo je vhodné len na tie najjednoduchšie melódie), môžete sa pustiť do spôsobu hrania tzv. Cross. ktorý sa používa na blues ale aj na rock. To znamená, že sa za základný tón považuje tón, ktorý sa na 10 dierkovej harmonike ozve pri hraní v druhej dierke vdychom – na harmonike C-dur je to tón G. Nateraz to nebudeme komplikovať popisovaním detailov, stačí vedieť, že harmonika skrýva oveľa viac možností ako by sa na prvé počutie zdalo – okrem iného sa technikou ohýbania tónu dajú na 10 dierkovej harmonike zahrať všetky tóny chromatickej stupnice.

    Aby ste si mohli zahrať aj s nahrávkami, v ktorých boli skladby pôvodne nahraté budete potrebovať viac harmoník – aspoň v tých bežne používaných ladeniach – pre najbežnejšie durové tóniny v country, rock a pop hudbe C, G, E, A, a D harmonikár potrebuje 5 harmoník (ladenia C, G, E, A, D) – a keď prejdete na hranie spôsobom Cross, budete skladby v tóninách C, G, E, A, D hrať na harmonikách v ladeniach F, C, A, D, a G – takže pribudne ešte jedna, a to harmonika ladená do F. A môže ich byť ešte oveľa viac, záleží len od toho, do akej hudby sa pustíte. Ak by to boli aj piesne, ktoré pôvodne boli určené pre dychové nástroje, pribudnú aj harmoniky v dychárskych ladeniach Eb, Bb a Ab… :-)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  52. janik píše:

    Dobrý deň. Prosim mohli by ste mi napísať rozloženie tonov na ustnej harmonike Hohner Big Valley v ladeni C-dur ? Ďakujem.

  53. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    rozloženie tónov na tremolovej harmonike Hohner Big Valley C-dur udáva výrobca takto:

    Hohner Big Valley layout

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  54. Stano píše:

    Aká je postupnosť jednotlivých ladení diatonických 10-dierkových harmoník, teda od najnížšieho po najvyššie? A ktoré ladenia sú najpotrebnejšie pri hraní ľudoviek?
    A ešte jedna otázka: ktorá z dvoch harmoník – Hohner Special 20 Classic alebo Hohner Golden Melody je vhodnejšia na ľudovky?

  55. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ľudovky sa na diatonickej harmonike hrávajú v prvej polohe, takže budete potrebovať bežné ladenia – C, D, E, G, A – odporúčame spodné G, lebo vrchné je už dosť piskľavé.
    Pre piesne v molových tóninách sa bežné diatonické ústne harmoniky tiež dajú použiť, ale nie je to ideálne. Preto sa vyrábajú aj molové harmoniky – http://www.bigmusic.sk/diatonicke-harmoniky-molove/

    Ústna harmonika Hohner Golden Melody je výnimočná tým, že je ladená do rovnomerne temperovaného ladenia a je určená na hranie melódií. Pri hraní ľudoviek často hrávame aj akordové doprovody, ktoré však na tejto harmonike neznejú tak dobre ako na bežných diatonických harmonikách.

    Diatonické harmoniky Hohner Special 20 Classic sa vyrábajú v týchto ladeniach – zoradené od najhlbšieho ladenia po najvyššie:
    (Upozornenie – iné bežne dostupné diatonické harmoniky nie sú dostupné vo všetkých týchto ladeniach.)

    Hohner Special 20 Classic

  56. Ricos42 píše:

    Dobry den.Chcel by som sa spytať kde sa na Slovensku da zohnať kniha ako je 101Blues riffs od Bena Hewleta alebo niečo podobne.Dakujem

  57. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    na Slovensku o možnosti zohnať školy pre harmoniku nevieme, ale objednať sa dajú z českej stránky http://www.noty-video.cz/harmonika, zasielajú aj na Slovensko.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  58. Sherwood píše:

    Dobry den, nedavno som bol v Muzikeri v Ziline, lebo som sa rozhodol investovat okolo 25e do lepsej harmoniky pre zaciatocnika. Na vyber v C som mal Hohneru Marine Band a MS Blues Harp. Predavac mi doporucil Blues Harp, hlavne kvoli velkosti a tomu, ze vraj jeho kamarati kupuju hlavne tu. Na zahranicnych forach som sa vsak docital, ze Marine Band je lepsia. Co je na tom pravdy? Vydal som zle peniaze, alebo ma Blues Harp aj nejake vyhody oproti Marine Band?

  59. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    rozdiel vo veľkosti je zanedbateľný – 10 cm oproti 10,5 cm – a v prípade, že niekto uvádza, že si to kupujú jeho kamaráti, treba sa vždy opýtať na meno daného kamaráta harmonikára, či je to naozaj smerodatné.

    Každá z týchto harmoník má to svoje – v niečom je lepšia jedna v inom zase druhá. Treba však vedieť, že harmoniky v cenovej kategórii 25 € sú pre pokročilých hráčov len “polotovar”, ktorý rôzne upravujú a zdokonaľujú. Až na takto upravených nástrojoch potom hrajú tie úžasné veci, ktoré máme možnosť vidieť napr. na Youtube.

    Marine Band je široký pojem – http://us.playhohner.com/instruments/harmonica/diatonic-harmonicas/marine-band/ – je ich viac typov:

    Marine Band 1896 Classic
    Marine Band Deluxe
    Marine Band Crossover

    Ak je to Marine Band 1896 Classic, je tam istá nevýhoda a to tá, že na rozdiel od MS Blues Harp nie je pospájaná skrutkami, ale klincami a keďže harmoniku treba občas rozobrať a vyčistiť, môžu sa klince v dierkach časom uvoľniť a jednotlivé diely potom nepriliehajú. Harmonika netesní a keď vzduch uniká pomimo dierky, nedá sa na harmonike dobre hrať.

    Výhoda je vo zvuku – hrebeň je z hruškového dreva a má mäkký zvuk, príjemnejší ako MS Blues Harp.

    MS Blues Harp má malú nevýhodu v tom, že hrany, na ktoré priliehajú kryty prečnievajú dopredu a sú dosť ostré, takže pri hraní zraňujú pery hráča. Je treba ich zraziť – napr. pár krát po nich zľahka prebehnúť nejakým hladkým kovovým predmetom – nie ostrým, ale napríklad tupou stranou noža.

    Treba však vedieť aj to, že harmoník nikdy nie je dosť – harmonikár ich potrebuje najmenej 5 a viac – jednu pre každú tóninu – a musí vyskúšať rôzne nástroje od rôznych výrobcov, lebo nemôže vopred vedieť, čo mu bude najlepšie vyhovovať – lenže z hygienických dôvodov si musí harmoniku najprv kúpiť, až potom vyskúšať.

    Dobrá správa je, že tých 25 € až tak nebolí, a keď harmonikár zistí, že mu nástroj nevyhovuje, môže harmoniku niekomu darovať a kúpiť si inú.

    Keby ste sa pýtali nás, odporučili by sme určite Hohner Special 20 Classic (http://bigmusic.sk/hohner-classic-special-202/) – a ak budete na harmonike pokračovať, určite ďalšiu harmoniku vyskúšajte z tejto rady. Oproti spomínaným harmonikám je hráčmi hodnotená lepšie a za tú istú cenu. Má plastový hrebeň, čo je pre začiatočníka výhoda, môže dlho hrať a nástroju to nevadí, tesní stále rovnako dobre. Profesionálni hráči o tejto harmonike hovoria ako o “workhorse” lebo dlho vydrží, a aj to, že na tejto harmonike sa dobre hrá aj “rovno z krabice”, bez úprav.

    Ak by ste chceli niečo lepšie, skúste už spomínané Marine Band Deluxe (http://bigmusic.sk/hohner-marine-band-deluxe/) alebo Marine Band Crossover a pozrite sa aj na harmoniky Lee Oskar od firmy Tombo (http://bigmusic.sk/lee-oskar-the-major-diatonic/). Tie sú trochu drahšie ale je to niečo iné, čo niekomu môže vyhovovať lepšie ako harmoniky Hohner.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  60. Sherwood píše:

    Takze Blues Harp nie je vyslovene zla harmonika? Mne celkom vyhovuje a ostre hrany som si zatial nevsimol. No ved ak sa pokazi, tak kupim Special 20.

  61. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    že má MS Blues Harp ostré hrany, sa dá najlepšie zistiť, keď harmoniku porovnáte s inou harmonikou. Ako harmonikár nebudete mať čas čakať, kým sa harmonika prípadne pokazí. Onedlho zistíte, že ak chcete hrať pre ľudí, budete potrebovať harmoniky v ďalších ladeniach. Nebude to trvať veľmi dlho, len do prvého hrania s nejakým gitaristom :-)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  62. Marek píše:

    Dobry den,

    som len zaciatocnik, a mam harmoniku 10 dierkovu v C ladeni,
    zatial hram len podla tabov, viete mi prosim poradit ako zahrat ludovu piesen podla akordou, ako napriklad:
    Dedinka v údolí

    1/: [D]Dedinka v údolí srdce ma zabolí [A]keď

    na teba spomínam [D]:/

    [G]Spomínam na teba [D]stále, [A]na tie

    prekrásne chvíle[D, A, D]ktoré sme strávili

    keď sme sa ľúbili [A]dievčatko roztomilé[D

    ]

    Dakujem pekne

  63. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    z akordov nie je možné zistiť melódiu. Melódia piesne sa zapisuje buď ako tabulatúra alebo ako notový zápis – bolo by najlepšie naučiť sa noty, aby ste vedeli zahrať melódiu aj podľa notového zápisu. Podľa tohoto zápisu budete vedieť, kde je ktorá nota na harmonike v ladení D dur – skúste sa naučiť hrať melódiu najprv podľa tabulatúry a potom podľa nôt.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  64. Marek píše:

    Dakujem Vam krasne,
    a viete mi este poradit kde by som nasiel aj ine piesne v takejto forme, ze su tam znazornene aj noty aj tabulatury? Na internete ich nachadzam dost, ale vacsinou len ceske ludove, a slovenske neviem nikde zohnat.

    Dakujem este raz velmi pekne.

  65. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    piesne v tejto forme takmer neexistujú – aj túto sme vyrobili my, ako pomôcku pre našich návštevníkov. Preto odporúčame naučiť sa noty – ako ďalšiu pomôcku môžete použiť napríklad tento rozpis stupníc C dur a D dur s tabulatúrami pre diatonickú harmoniku:

    V budúcnosti pripravíme rozpis aj ďalších bežných stupníc ako pomôcku pre tých, ktorí sa chcú naučiť hrať na diatonickej harmonike aj podľa nôt.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  66. Matie píše:

    Dobry den

    kupil som si harmoniku Big river harp v C od Hohner. Mozete mi napisat, ci sa na tejto harmonike daju ohybat tony? A poradit nejake dobre video, kde o tom rozpravaju a ako sa to robi. Dakujem

  67. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Hohner Big River je harmonika strednej triedy kvality a na ohýbanie tónu je vhodná: http://www.youtube.com/watch?v=3Httj2jiqOg

    Jedna z najlepších lekcií ohýbania tónu na ústnej harmonike je http://www.youtube.com/watch?v=PhIH4bc0Pgg – čas 3:40

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  68. ivan t. z. píše:

    Dobrý deń,
    viete mi poradiť, kde sa dajú kúpiť náhradné plátky na Lee Oskar? Teda konkrétne A / D.
    Ďakujem

  69. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    plátky na harmoniky Lee Oskar dodáva http://www.bigmusic.sk. Napíšte nám na info@bigmusic.sk, na ktorý konkrétny typ harmoniky Lee Oskar plátky potrebujete – The Major Diatonic, The Melody Marker, The Natural Minor alebo The Harmonic Minor – a ktoré ladenia. Pošleme vám informáciu o cene a dostupnosti.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  70. komso píše:

    dobry den,

    tiez zvazujem kupu ustnej harmoniky a neviem sa rozhodnut medzi diatonickou alebo chromatickou, aku vyhodu ma diatonicka harmonika oproti chromatickej? Ak chcem hrat pesnicky v tonine v ktorej mam diatonicku tak je to jednoduchsie ako na chromatickej? Preco si hned nekupit chromaticku a ucit sa na nej, ako si zhanat 5 druhov diatonickych ladenych v roznych toninach? dakujem

    este doplnenie otazky: alebo je to tak ze hra na diatonickej s ohybanim tonov je proste urcity pritazlivy styl hrania a to je jedina “vyhoda” hrania na diatonicku harmoniku? dakujem

    aha, aj chromaticka je ladena v urcitej tonine, takze rozdiel je len v tom, ze na chromatickej netreba ohybat tony, ale taktiez treba mat v zasobe 5 harmonik v roznych toninach?

  71. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    diatonická harmonika má veľmi veľa výhod – ako prvú uveďme hlavne výhodu nízkej ceny. Bez techniky ohýbania tónu sa na diatonickej harmonike dajú síce hrať len pesničky s jednoduchou harmóniou a len v jednom ladení / v jednej stupnici. Avšak na bežné pesničky potrebujete len zopár harmoník strednej triedy a to zvládne každý rozpočet. Ďalšou výhodou je to, že na diatonickej harmonike hráte vždy v každej tónine rovnako – takže sa stačí naučiť hrať na jednej a viete hrať vo všetkých tóninách.
    Konkrétny príklad z hudobnej praxe – v prípade, že vám niekto povie, že mu ladenie, v ktorom pesničku hráte nesedí na hlas, že by to potreboval nižšie alebo vyššie, musíte vedieť ako v tej zmenenej tónine pieseň zahrať. U diatonickej harmoniky jednoducho zoberiete vyššie ladenú harmoniku a hráte to isté. Lenže keď hráte na chromatickej harmonike, musíte začať od inej dierky a to nie je vôbec to isté.

    Techniky ohýbania tónu na diatonickej harmonike sú jednak zaujímavé zvukovo, ale umožňujú pokročilým hráčom hrať na diatonickej harmonike všetky tóny chromatickej stupnice, čo je tiež veľká výhoda, lebo nemusia pri zmene tóniny vymieňať harmoniku – a zmena tóniny je v harmonicky zložitejších skladbách úplne bežná vec aj uprostred skladby.

    Chromatická harmonika je využívaná hlavne ako sólový nástroj. Kvalitná chromatická harmonika stojí oveľa viac ako kvalitná diatonická harmonika – a chromatická harmonika musí byť kvalitná, lebo kupujete len 1 harmoniku a ak sa pokazí jeden tón, harmonika ide do servisu celá.
    Na bežné hranie stačí jedna chromatická harmonika, lebo obsahuje všetkých 12 tónov, ktoré používame v hudbe – ľudovo povedané, ako na klavíri všetky klapky, biele aj čierne zaradom ako idú za sebou. U 16-dierkových je rozsah 4 oktávy – teda 4 kompletné 12-tónové rady za sebou.
    Ak však chcete hrať skladby so zložitejšou harmóniou, s jednou chromatickou harmonikou nevystačíte. Niektoré súzvuky sa dajú zahrať len na chromatickej harmonike v iných ladeniach ako C.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  72. Stano píše:

    Dobrý deň! Chcem sa opýtať v akom ladení sa vyrábaju tremolo harmoniky Hohner de luxe 21 a postupnosť ladenia t.j. od najnižšieho po najvyššie. Ďakujem !

  73. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    informácie o ladeniach nájdete na http://www.hohner.eu/index.php5?1825

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  74. janik R píše:

    Dobrý deň.
    Chcel by som sa opytať aku tremolovu harmoniku by ste mi odporučili ako mierne pokročilemu. Hram jednoduche folkove a trampske pesničky hlavne v prvej polohe nakolko sa mi nedari ohybať tony na diatonickej harmonike. Chcel by som kupiť Hohner Ocean star. Aky je vaš nazor na tuto harmoniku? Hram len tak pre potešenie občas na chalupe pri ohniku s gitarou. Má táto harmonika kompletnu stupnicu aj v spodnej polohe? Ak nie, tak ktora tremolova harmonika ma? A aku harmoniku by ste mi odporučili vy?

  75. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pozrite si stránku http://www.playhohner.com/instruments/harmonica/tremolo/ocean-star-48/ – tam je rozkreslené aj rozloženie tónov harmoniky Hohner Ocean Star. Ťažko tejto harmonike niečo vytýkať, lebo na príležitostné hranie je slušná za dobrú cenu. Kvôli kvalite zvuku a trvácnosti by sme skôr odporúčali niečo kvalitnejšie ako napr. Hohner Echo 48 Tremolo (http://bigmusic.sk/hohner-echo-48?id=12025&ItemIdx=4) ale to samozrejme závisí aj od rozpočtu.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  76. komso píše:

    dobry den prajem,

    viete mi prosim poradit nejaku stranku s tabulaturami na diatonicku harmoniku nejakych slovenskych pesniciek?

    dakujem

  77. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    žiaľ takáto stránka neexistuje, odporúčame naučiť sa hrať podľa nôt, prečítajte si naše odpovede na podobné otázky:

    http://hudobnaporadna.sk/648/ustne-harmoniky/#comment-10676

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  78. Tomas Tirpak píše:

    Dobry den, chcem sa naucit hrat na ustnu harmoniku ludovu hudbu, ale neviem ktoru harmoniku si zakupit. Mohli by ste mi poradit?

    Vopred dakujem za odpoved

  79. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ľudovú hudbu môžete hrať aj na diatonickej harmonike – to znamená desaťdierkovej – inak je to harmonika, ktorá sa dnes bežne používa aj na štýly ako sú blues, rock, country, folk atď. Odporúčame ústne harmoniky Hohner Classic Special 20 (http://bigmusic.sk/hohner-classic-special-202/).

    Dôležité je vedieť, že nestačí kúpiť si harmoniku napríklad v ladení C-dur, ale je potrebné harmoník viac, v ďalších ladeniach, aby sa hráč mohol prispôsobiť rozsahu hlasu tých, čo s ním spievajú – ale o tom sa už viac dočítate v článku o harmonikách: http://hudobnaporadna.sk/648/ustne-harmoniky/ – odporúčame prečítať si aj všetky otázky a odpovede.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  80. kubo píše:

    Dobrý deň, chcel by som sa naučiť hrať na ústnu harmoniku a rozhodol som sa pre Lee Oskar 1910 Major Diatonic. Tak sa chcem opýtať s akou tóninou by bolo najlepšie začať a je to dobrý výber? Ďakujem

  81. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Lee Oskar 190 Major Diatonic je super voľba – je to veľmi kvalitná harmonika, veľa vydrží – len je trochu drahšia. (http://www.bigmusic.sk/lee-oskar-1910-major-diatonic-c?id=12061&ItemIdx=4)

    Pretože harmoník potrebuje človek veľa, možno by bolo dobre vyskúšať rovnako kvalitnú a trvanlivú Hohner Classic Special 20, ktorá je trochu lacnejšia. (http://www.bigmusic.sk/hohner-classic-special-20-c?id=7141&ItemIdx=0)

    Harmoniky Hohner Classic Special 20 zvyknú na fórach nazývať “workhorse” a všetci chvália, že harmonika hrá dobre rovno z krabice – teda netreba na nej robiť žiadne úpravy.

    Pri harmonikách Lee Oskar Major Diatonic je dôležitá ešte jedna vec – strana, ktorá sa vkladá do úst je vyššia (hrubšia) oproti harmonikám Hohner

    To má za následok, že keď hráč chce harmoniku zastrčiť hlboko do úst, tak ako sa to správne robí, musí poriadne otvoriť ústa – to je tiež správne, lebo potom nemá možnosť vytvárať si nesprávne návyky ako je napr. chcieť modulovať/ohýbať tón zmenou postavenia pier okolo dierky.

    Ak by toto hráč nevedel, mohol by si myslieť, že mu to nejde, alebo že na harmonike je ťažké hrať, ale nie je to tak. Hlavne pri ohýbaní tónu by mohol vznikať tento dojem ale ohýbanie tónu sa robí v krku a nie perami v mieste kontaktu s harmonikou.

    Čo sa týka tóniny – C je približne v strede rozsahu ladení, v ktorých sa harmoniky vyrábajú a je potrebné vedieť, že čím je harmonika hlbšie ladená, tým je ťažšie na nej hrať, pretože na vytvorenie kvalitného tónu na hlbšie ladenej harmonike hráč potrebuje silnejší prúd vzduchu a teda aj výkonnejšie pľúca. Na učenie preto odporúčame harmoniky ladené do C a D – ktoré použijeme na hranie v tóninách G a A – vysvetlenie nasleduje:

    Keďže sa bavíme o bluesovej harmonike, tónina, do ktorej je harmonika naladená nie je tá istá, v ktorej sa na harmonike hrá. Je to preto, lebo pri hraní bluesovou technikou sa za prvý tón stupnice považuje tón, ktorý sa hrá na druhej dierke vdychom – na harmonike C dur je to tón G.

    Takže harmonika ladená do C dur sa používa na hranie blues v tónine G – je to tzv. Cross harp štýl hrania.

    V rockovej hudbe a aj v blues (prevažne gitarová hudba) sa hráva v tóninách ako sú C, D, E, G, A – a na tieto tóniny potrebujeme harmoniky ladené do F, G, A, C, D.

    Niektoré z týchto harmoník môžu znieť príliš piskľavo – hlavne F a G, pretože sú na hornom konci rozsahu ladení, v ktorých sa harmoniky vyrábajú. (http://www.hudobnaporadna.sk/wp-content/images/hohner-special-20-classic.jpg)
    C je približne v strede, potom nahor idú ladenia až po F a G – preto majú piskľavejší zvuk. Kvôli tomu niektorí hráči používajú aj harmoniky F a G v nízkom ladení, teda pod C, tieto harmoniky sa nazývajú F low a G low.

    Ladenie A je pod C, takže má hlbší zvuk, D je hneď pri C v strede.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  82. Ďuri píše:

    Zdravím vás,
    chcem hrať skladbu skupiny Olympic “Má drahá dej mi víc” (Dej mi víc své lásky) v tónine e-mol. V akom ladení mám použiť harmoniku na hranie sóla?
    Ďakujem.

  83. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    skladba Dej mi víc své lásky (link na youtube) je pôvodne nahratá v A-mol a sólo sa hrá na diatonickej harmonike C-dur. Je to preto, lebo stupnica A-mol prirodzená je obsiahnutá v stupnici C-dur, keď začneme od 6. stupňa, teda od tónu A: C D E F G A H C D E F G A H C

    Harmonika dur – stupnica mol

    C-dur – A mol
    D-dur – H mol
    E-dur – Db mol (čo je zároveň aj C#-mol)
    F-dur – D mol
    G-dur – E mol
    A-dur – F# mol (čo je zároveň aj Gb mol)
    H-dur – G mol

    Ak teda chcete skladbu hrať v tónine E-mol, budete potrebovať harmoniku G-dur.

    Technická poznámka – v tónine E-mol bude spev nižší ako je v tónine A-mol (C D E F G A), teda aj harmonika G-dur by mala hrať nižšie, preto by mala začínať tónom G3, ktorý je nižšie ako základný tón C4 na harmonike C-dur (C3 D3 E3 F3 G3 A3 H3 C4). Lenže bežne kúpite na pultoch aj harmoniku G-dur, ktorá začína tónom G4, ktorý je nad tónom C4 (C4 D4 E4 F4 G4) a táto harmonika má vysoký, dalo by sa povedať až piskľavý tón. Býva označená ako “G-dur high”.

    Aby skladba znela rovnako ako v origináli, budete potrebovať harmoniku, ktorá má ladenie G-dur, kde je prvý, základný tón G3 – pozrite si k tomu obrázok http://www.hudobnaporadna.sk/wp-content/images/hohner-special-20-classic.jpg

    Ak by ste mali pochybnosti, ktorá harmonika G-dur je tá správna, niekoľko možností:
    Hohner Classic 20 G-dur – M560086
    http://bigmusic.sk/hohner-classic-special-20-g?id=7148&ItemIdx=0

    Hohner Marine Band Deluxe G-dur – M200508
    http://bigmusic.sk/hohner-marine-band-deluxe-g?id=15850&ItemIdx=99

    Lee Oskar 1910 Major Diatonic G-dur
    http://bigmusic.sk/lee-oskar-1910-major-diatonic-g?id=12068&ItemIdx=11

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  84. marek píše:

    Viete mi odporučiť aku harmoniku mám kúpiť aby som nádherne ladil s huslami? Hram na obidva nástroje naraz. Harmoník mám celkom dosť, husle mám klasické z obchodu cca 300€. Zatial najlepšiu poslednu harmoniku mám Hohner xb-40 G dur. Aké sú lepšie? Chapem že je to zaležitosť skušania, hladania , vkusu, pocitu…Mohol by som kúpiť drahšie husle. Harmoniky su moja vášen. Díky za tip.

  85. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    najlepšie by sa hodila harmonika ladená do tzv. “equal temperament” – čo je rovnomerne temperované ladenie – zjednodušene povedané, je to ladenie, ktoré dnes používame pre všetky harmonické nástroje. Je výhodné, keď sú sólové nástroje takto naladené, pretože môžu hrať melódie vo všetkých tóninách a vždy budú ladiť s ostatnými nástrojmi v kapele. Odporúčame Hohner Golden Melody – http://bigmusic.sk/hohner-golden-melody/

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  86. Stano píše:

    Dobrý deň ! Mohli by ste prosím uviesť rozloženie tónov na harmonikách: Lee Oskar: The Melody Maker a The Natural Minor. Ďakujem!

  87. rumpla píše:

    Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať,či sa nechystá nejaký koncert,alebo vystúpenie ústnej harmoniky u nás,alebo v susedných štátoch,prípadne kde sa dá nájsť kalendár podujatí,ďakujem.

  88. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    informácie nájdete na stránke http://www.leeoskar.com/notation-layouts.html

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  89. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    hráčov na ústnu harmoniku nájdete väčšinou v bluesových kapelách. Koncertný kalendár je na http://www.bluesmusic.sk/koncerty/

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  90. Dobromil píše:

    Dobrý deň chcem sa Vás spýtať na rozloženie akordov na diatonickej C dur harmonike

    Hrávam si pre potešenie ako samouk a práve som v štádiu, že jednoduché melódie čo si viem zaspievať si po niekoľkých pokusoch aj zahrám podľa sluchu. Chcel by som však hrávať akordicky podľa spevníkov na gytaru prípadne nejaké ľudovky

    Viem že C je všade ale ostatné akordy netuším.

    V súčasnosti mám harmoniku Horner Bluesharp, ktorá má zaujímavý zvuk ” akoby špinavý” akoby obsahoval ešte niečo navyše avšak po pol roku častého hrania mi nie celkom čisto znie 4. dierka dá sa nejako laicky zreparovať alebo udržiavať?

    Tiež Vás chcem poprosiť o tip na nejakú novú harmoniku cca 40-45 €

    Chcel by som skúsiť kvalitnejší nástroj mám však obavy, že sa mi pri častom (cca 4 krát do týždňa 2h) -dlhšie cesty vlakom skôr zničí.

    Akú ďalšiu tóninu by ste mi prosím odporučili na ľudovky a trampské gytarovky Keď hrám pre kamarátov čo chcú spievať tvrdia že tóny hrám dobre ale oni tú pesničku poznajú od iného tónu.

    Ešte ma napadla otázka – aké sú to oktávové harmoniky a v čom je rozdiel oproti diatonickým?

    Vďaka

    Veľmi pekne Vám ďakujem

  91. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    možnosť hrať akordy na diatonickej harmonike je veľmi obmedzená, na harmonike C-dur si zahráme tak akurát C-dur, G-dur, G7, G9, Hmi7b5, Dmi a to je všetko. Z toho vyplýva, že akordový doprovod na harmonike je možné hrať len v tých najjednoduchších ľudovkách. Grafické znázornenie týchto akordov nájdete na http://leeoskarquickguide.com/piano-major-diatonic-key-of-c/

    Harmoniku Hohner Bluesharp je možné bez rizika rozobrať, jemne vyčistiť, najlepšie medicínskym alkoholom, ktorý ju aj vydezinfikuje. Treba však dávať veľký pozor, aby sa pri čistení nepoškodili plátky.
    https://www.youtube.com/watch?v=mDjJIluEX-g

    Pri čistení sa dá skontrolovať, či sú plátky v poriadku. Niekde môže byť zachytený nejaký cudzí predmet a to spôsobuje problémy pri hraní.

    Ak chcete nakupovať harmoniky, odporúčame orientovať sa na triedu v cene okolo 20-30€, ako sú napr. kvalitné a trvanlivé harmoniky Hohner Special Classic 20 – http://bigmusic.sk/hohner-classic-special-202/
    Je to preto, lebo harmonikár potrebuje viac harmoník, aby mohol hrať vo všetkých najpoužívanejších tóninách, keď chce hrať spolu s ďalšími hudobníkmi, napr. gitaristami.

    Aby ste si mohli zahrať aspoň v tých bežne používaných tóninách – pre najbežnejšie durové tóniny v country, rock a pop hudbe C, G, E, A, a D harmonikár potrebuje 5 harmoník (ladenia C, G, E, A, D) – a keď prejdete na hranie spôsobom Cross, budete skladby v tóninách C, G, E, A, D hrať na harmonikách v ladeniach F, C, A, D, a G – takže pribudne ešte jedna, a to harmonika ladená do F. A môže ich byť ešte oveľa viac, záleží len od toho, do akej hudby sa pustíte. Ak by to boli aj piesne, ktoré pôvodne boli určené pre dychové nástroje, pribudnú aj harmoniky v dychárskych ladeniach Eb, Bb a Ab… Viac sa dočítate v odpovedi na otázku http://hudobnaporadna.sk/648/ustne-harmoniky/#comment-9579

    Ak chcete investovať do kvalitnejších harmoník, vyskúšajte Hohner Marine Band Deluxe – http://bigmusic.sk/hohner-marine-band-deluxe/

    Oktávové harmoniky sú niečo úplne iné ako diatonické – desaťdierkové. Sú konštruované podľa tzv. Viedenského systému, otvory sú vždy dvojité – teda dva nad sebou. Jazýček v každom z dvojice otvorov je naladený vždy na ten istý tón ale jeden je o oktávu vyššie ako druhý. Každá dvojica otvorov je buď len na fúkanie alebo len na vdychovanie a pri každá dvojica otvorov hrá súzvuk dvoch tých istých tónov vzdialených o oktávu. Diatonické harmoniky súzvuk dvoch rovnakých tónov nemajú, lebo aj keď tiež majú v každom otvore po dva jazýčky, jeden znie pri fúkaní a druhý pri vydychovaní a každý hrá iný tón.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  92. Rasťo píše:

    Dobrý deň,
    mám k dispozícií ústnu harmoniku tremolo s ladením C, máte možnosť mi ponúknuť nejaké odkazy po prípade tipy na tradičné ľudové piesne? Bol by som vďačný. Keďže na internete sa mi ohľadom tohto problému nedarí nič nájsť obraciam sa na Vás. Ďakujem

  93. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    máte pravdu, že na slovenskom internete nie je o hre na tremolovú harmoniku takmer nič.

    Preto môžeme odporučiť len stránku https://www.harptabs.com/, kde si do vyhľadávania zadajte slovo “tremolo” bez úvodzoviek a zo zoznamu si potom vyberte skladby, ktoré poznáte.

    Nie sú to síce ľudovky, ale keď zvládnete zopár známych šlágrov, ľudovky si už budete vedieť zahrať aj bez tabulatúry.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  94. Nezmar píše:

    Dobrý deň.
    Chcem sa opýtať, na akej harmonike bol nahratý doprovod v country pesničke Favorit od Mileny Soukupové. Pesnička je vo Fis mol. V úvodnom sóle to vyzerá na dva tóny Cis a C – asi ohýbané. Neviem sa dopátrať, aké ladenie mám na túto pesničku kúpiť. Ďakujem za radu. V prípade potreby viem poslať skladbu v Mp3. Ďakujem.

  95. Peter píše:

    Dobry den prajem,
    chcel by som sa Vas opytat. Chcem si kupit ustnu harmoniku ktoru chcem vyuzivat pri sucasnom hrani na gitare, tzn. uchopenu v drziaku. Hrat chcem na tom bezne slovenske a ceske ale aj zahranicne pesnicky, pripadne aj ludove.
    Pri diatonickych harmonikach som cital ze niektore maju plnu napr. durovu stupnicu v niektorych typoch niektore tony v stupnici chybaju (daju sa zahrat ohybom, co je ale asi tazsie). Na kazdu toninu treba teda jednu harmoniku.
    Ak by som chcel ale kupit iba jednu harmoniku pre viacere toniny stacila by mi chromaticka (ale taka ktora sa da pouzivat sucasne s gitarou)? Som pri chromatickej harmonike ladenej napr. v C obmedzeny rozsahom tonov, ktore by harmonika napr. pri hrani vo FIS dur nemusela mat instalovane tony aby som obsiahol celu melodiu piesne? Chapem to spravne? Cize viem zahrat na harmonike vsetky toniny len som obmedzeny rozsahom instalovanych tonov, napr. od c1 do c3? Nasiel som napr. tombo chromatic s-50 bola by vhodna na to co chcem, teda mat jednu harmoniku a hrat v roznych toninach, aj ked ciastocne obmedzeny tonmi?
    Tiez by bola vhodnejsia vacsia harmonika kedze drziak ktory mam je prilis velky na male 10 dierkove harmoniky a je problem to tam uchytit. Resp. co by ste mi poradili a odporucili?

    Dakujem

    Peter

  96. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    väčšina diatonických harmoník má len jednu úplnú durovú stupnicu v strede harmoniky a pre každú tóninu skutočne potrebujete diatonickú harmoniku ladenú v danej tónine.

    Akákoľvek chromatická harmonika obsahuje všetkých 12 tónov, takže je použiteľná pre všetky tóniny. Ani pri tých najmenších chromatických harmonikách nie je hráč znateľne obmedzený rozsahom – 3 oktávy by mali stačiť na všetky bežné skladby. Tónina Fis dur je však v populárnej hudbe neobvyklá, takže ak je skladba v tejto tónine, zrejme je to kvôli rozsahu hlasu speváka, ktorý skladbu naspieval, aby mu hlas v tejto skladbe dobre vyznel. Bolo by lepšie pretransponovať skladbu do niektorej bežnejšej tóniny (F dur alebo G dur), pretože keď budete hrať viacero skladieb v tej istej tónine, lepšie sa naučíte hrať v danej tónine.

    Chromatická harmonika ako Tombo S-50 je len na prvý pohľad vhodná na hranie s gitarou – pri podrobnejšom skúmaní zistíte, že zmeny polohy harmoniky, ktoré sú potrebné pre striedanie tónov z horného a dolného radu sú dosť veľké a na harmonike uchopenej v držiaku môže byť ťažké presne meniť polohu úst voči harmonike.

    Naša rada znie – diatonická harmonika je prvá voľba pre hranie s gitarou. Je to taký univerzálny nástroj, že sa oplatí na nej naučiť hrať. Má veľkú výhodu oproti chromatickej harmonike v tom, že keď sa raz naučíte nejakú pesničku hrať a bude potrebné ju zahrať v inej tónine (napríklad kvôli tomu, že vám práve v ten deň hlas nefunguje najlepšie a nevytiahnete vysoké tóny), len vymeníte harmoniku a hráte skladbu tak isto, ako to už viete. U chromatickej harmoniky zmena tóniny znamená obrovský problém – hrať skladbu od iného tónu znamená, že ju treba hrať úplne inak a to dokážu len naozajstní majstri.

    Ďalšia výhoda je v tom, že keď na niektorej zo sady harmoník bude potrebné urobiť údržbu, čistenie alebo ju opraviť, na ostatných môžete stále hrať.

    Ak je držiak širší ako desaťdierková harmonika a je od nejakého dobrého výrobcu, nemal by byť problém s uchytením akejkoľvek harmoniky. Ale vždy je možné ho vymeniť, napríklad za osvedčený Hohner Flex Rack http://bigmusic.sk/hohner-flex-rack-drziak-na-ustnu-harmoniku-mz2010?id=23242&ItemIdx=3

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  97. LYZAR píše:

    Dobrý den, píšu až z daleké ciziny :-). Hraji blues, rock i folk na diatonické harmoniky Hohner (různé typy), ale nemohu sehnat vhodnou v ladění Fis (Gb). Koupil jsem Hohner Marine Band, ale ta je laděná o oktávu výš, než jsem potřeboval. Poradíte mi, jak rozeznat to správné ladění (označení Low?), když ji nelze vyzkoušet a kde ji sehnat?

    Díky

  98. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    žiaľ, od firmy Hohner už harmoniky ladené v Low F# nezoženiete, pretože ich prestali vyrábať. Navrhujú riešenie – ale je to len niečo pre odborníkov – kúpiť Low F a preladiť ju na Fis.

    Jednoduchšie, aj keď drahšie asi bude kúpiť niečo od firmy Seydel – http://www.seydel1847.de/epages/Seydel1847.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/Seydel/Categories/Products/Blues

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  99. Kubo píše:

    Dobrý deň.

    Chcel by som sa spýtať ktorú harmoniku (za rozumnú cenu) by ste doporučili úplnému začiatočníkovi, ktorý o tom vie veľmi málo ale zaujalo ho to?

    Ďakujem.

  100. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    len pre úplnosť odpovede uvádzame – ako sa môžete dočítať v našich odpovediach na podobné otázky ako je aj tá Vaša, ústna harmonika vlastne nikdy nie je len jeden kus – ak to harmonikár myslí vážne, nezaobíde sa bez viacerých harmoník v rôznych ladeniach.

    Neodporúčame začínať s lacnými nástrojmi. Chýba pri nich výstupná kontrola, použité materiály nie sú kvalitné a ani trvanlivé. Spoľahlivý a kvalitný nástroj je základnou podmienkou k tomu, aby to začiatočník naozaj niekam dotiahol – a hlavne aby si nemyslel, že ak mu to nejde, je chyba v hráčovi, zatiaľ čo chyba je v lacnom a nekvalitnom nástroji.

    Odporúčame vybrať si ústnu harmoniku strednej triedy – Hohner Classic Special 20 (http://bigmusic.sk/hohner-classic-special-202/)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  101. Katie píše:

    Dobry den, chcela aby som sa opytat na harmoniku Hohner Big river-kupila som si ju, je to low G. Mam ju doma asi 2-3 mesiace, nehrala som na nu kazdy den, a uz mam pocit ze totalne prepusta vzduch.Som zaciatocnik, ale zase mam aky taky sluch a aj zdravy usudok a nefukala som do nej tak neohrabane, aby som tam nieco pokazila. Cim to moze byt, je to proste taka slaba trieda, ze tak rychlo sa opotrebuje? A tento problem sa da odstranit tym, ze by som si zakupila nahradne platky? Lenze nemam potuchy kde by som zohnala nahradne platky Hohner… V kamennom obchode mi povedali, ze ich od Hohnera nevedia objednat ci co… Ak si kupim napr.o triedu vyssiu harmoniku, napr. od Lee Oskar major diatonic, tak tam mozem pocitat s akou dobou opotrebenia platkov? Hravam tak cca hodinku kazdy druhy den. To opotrebenie platkov spoznam iba podla tohto typickeho prepustania vzduchu alebo aj podla nejakych inych indicii?

    Este ma napadla jedna otazocka – mam doma aj harmoniku od Hohnera Golden melody, je v Ečku, piše sa na internete, že ma temperovane ladenie, čo mne ako priemernemu hračovi je v podstate jedno. Moja otazka ale je nasledujuca – harmonika hra dost pisklavo, to tak ma byt? Nechapem preco znie tak pisklavo, velmi sa mi to nepaci, ved by mala zacinat od E3 a nie od E4, a tym padom by nemala mat taky pisklavy zvuk, alebo sa mylim? Alebo to vobec nesuvisi s tym ci zacina od E3 alebo od E4?

    Dakujem za Vase odpovede a cenne rady, Katie

    tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
    Streda, 3. Február 2016 at 20:59

    Dobrý deň,

    Hohner Big River je harmonika, ktorá prepúšťa vzduch už rovno z výroby, netreba sa tým ďalej nervovať. Hohner vyrába kvalitné harmoniky od Hohner Classic Special 20 vrátane a vyššie, tie už takéto problémy nerobia. Nie je to problém opotrebenia plátkov – je to problém konštrukcie harmoniky a použitých materiálov.

    Čo sa týka zvuku Hohner Golden Melody ladenej v E – pozrite si rozpis ladení na stránke Hohner a zistíte, že je to naozaj E4 a nie E3. Rozsah ladení Hohner Golden Melody začína na G3 a pokračuje až po Fis 4.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  102. peters píše:

    Mám harmoniku HOHNER C. Hrám na nej asi 2 mesiace a v poslednej dobe sa mi hrá na nej ťažšie. Ťažšie sa prefukujú otvory. Aj som ju rozobral,či nie je zanesená,ale nič tam nebolo.Hrám tak,že otvory mám na spodnej pere a prednú časť mám viac hore. Ľahšie sa mi dosahovali čisté tóny.

    tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
    Streda, 3. Február 2016 at 20:46

    Dobrý deň,

    je pravda, že aj kvalitnú harmoniku je možné nesprávnou technikou hry poškodiť, to by však musel posúdiť servisný technik.

    Na diatonickej harmonike sa správne hrá tak, že je pomerne hlboko zasunutá v ústach, aby to hráča nezvádzalo perami zasahovať do prúdu vzduchu. Akékoľvek ovplyvňovanie tónu sa robí bez prispenia pier. Pery slúžia pri hre na harmonike výhradne na to, aby odizolovali potrebný počet dierok, teda pri sólo hre jednu dierku a pri akordickej hre potrebný počet dierok akordu.

    Dá sa povedať, že do harmoniky sa nefúka ale sa do nej vdychuje. Na prvé počutie to neznie ako rozdiel, ale keď sa to vyskúša, je počuť rozdiel.

    Ak je to harmonika z vyššej cenovej triedy, najlepšie bude poslať ju do servisu, ak by aj bola poškodená nesprávnou technikou hry, prinajmenšom sa dozviete, ako problém nastal.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  103. milan píše:

    Zdravim vás, som starý pán samouk a mal by som na Vás otázočku. Zapáčila sa mi oktávová harmonička Hohner Comet 40 C. Dlhšiu dobu si hrám na harmoničkách diatonickych aj tremolových a chcel by som vedieť, aký je rozdiel mezi oktávovou – diatonickou a tremolo. Či by som bol s tou oktávovou spokojný, alebo by som mal kúpiť niečo inšie napr. tremolo od fy Seydel alebo Lee Oskar diatonic na doplnenie zbierky. Hrám si len pre potešenie a rodine. Proste chcem zase trošku investovať, ale bojím sa, že s tou oktávovou nebudem spokojný. Na akú hru sa hodí tá oktavová, prosím poraďte. Ďakujem

    tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
    Streda, 3. Február 2016 at 20:16

    Oktávové harmoniky sú podobné ako tremolové. Obidva druhy harmoník sú diatonické, ale aby sa to nemýlilo s bluesovými 10 dierkovými diatonickými harmonikami, tak sa to nikde nepíše. Diatonická harmonika je každá harmonika, ktorá je určená na hranie v danej stupnici, teda ak je to harmonika C, obsahuje len tóny danej stupnice C-dur.

    Oktávové harmoniky sú konštruované tak, že otvory sú vždy dvojité – teda dva oddelené otvory nad sebou. Jazýček v každom z dvojice otvorov je naladený vždy na ten istý tón, ale jeden je o oktávu vyššie ako druhý. Každá dvojica otvorov je buď len na fúkanie alebo len na vdychovanie a každá dvojica otvorov hrá súzvuk dvoch tých istých tónov vzdialených o oktávu. Oktávové harmoniky sa používajú rovnako ako tremolové na ľudovú hudbu, na akordové doprovody. Zvuk oktávovej harmoniky je plnší, lebo zároveň znejú tóny o oktávu od seba vzdialené, avšak chýba tremolový efekt.

    Rozpis tónov tremolových a oktávových harmoník Hohner:

    Rozpis tónov tremolových a oktávových harmoník Hohner:

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  104. Lana píše:

    Dobrý deň,
    som úplný začiatočník a plánujem si kúpiť harmoniku. Chcela by som sa opýtať, ktorá z týchto dvoch je lepšia pre začiatočníkov ? Hohner Special Classic 20 C alebo Hohner Big River C ? Poprípade aký je v nich rozdiel ? Ďakujem

  105. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

    Dobrý deň.
    Pre začiatočníka by sme odporúčali model Classic Special 20 a to práve kvôli tomu, aby sa Vám ako začiatočníčke hralo ľahko. Hohner Classic Special 20 je kvalitná harmonika, ktorá umožňuje ľahko hrať aj technikou ohýbania tónu, takže je to aj investícia do budúcnosti. V prípade záujmu tu je odkaz na harmoniku na našom eshope http://www.bigmusic.sk/hohner-classic-special-20-c?id=7141.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  106. Milo píše:

    Dobrý deň,
    rád by som sa opýtal, ktorá harmonika Lee Oskar ladená v major diatonic začína najhlbším tónom, …ak je to zapísané v notách, viac sa mi totiž páčia harmoniky s hlbšími tónmi a rád by som si takú kúpil, Vopred vďaka za odpoveď.

  107. SMX píše:

    Chcem odpovedať na predchádzajúci príspevok. Myslím,že najnižšie ladenie (LO) je Lee Oskar Major Diatonic Low F. Mám ho a je veľmi návykové (tiež mám rád hlbšie ladenia G,A ). Využívam ho hlavne na piesne, ktoré su vyššie položené, napr. Horenka,horenka,hora. Hrám len 1.polohu prevážne ľudové a populárne piesne s akordickým doprovodom tzv. pribasovávanim. Pri tomto spôsobe hry je ťažko ohýbať chýbajúce tóny v spodnej oktáve aj keď ohýbanie vcelku ovládam.

    tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
    Streda, 3. Február 2016 at 19:59

    Dobrý deň, len dodáme, že rozpis vyrábaných harmoník Lee Oskar Major Diatonic je v súbore PDF na stránke: http://www.leeoskar.com/documentation/MajorDiatonic-Notation-Chart.pdf

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  108. Jakub píše:

    Dobrý deň, chcel som sa opýtať, aka je vhodná ústna harmonika pre úplneho začiatočníka, chromatická či diatonická, pre štýl country?

  109. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

    Dobrý deň,

    na ústnej harmonike sa v country štrýle hrá podobne ako v blues technikou ohýbania tónu, takže diatonická. Chromatická harmonika je skôr vhodná na hranie zložitejších melódií a harmónií.

    Pri kúpe odporúčame orientovať sa na nástroje v kategórii minimálne Hohner Classic Special 20, inak môžete byť sklamaný tým, že lacnejšia harmonika neumožňuje ohýbať tóny, takže je vhodná len na akordové doprovody k ľudovým a folkovým piesňam.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  110. Kajo píše:

    Zdravím, mám Tremolovú ustnu harmoniku Tombo 3121 Bnd 21 C ktorú ovládam hlavne na country a som zvyknutý na jej uloženie tonov, tak by som nerád niečo odlišné pri technike hrania. Chcem niečo lepšie a neviem či Hohner Chromonika 64 alebo Golden Melody Tremolo alebo mi teda poraďte
    Ďakujem

    tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
    Utorok, 9. Február 2016 at 23:15

    Dobrý deň,

    ak vám vyhovuje tremolová harmonika a chcete lepšiu kvalitu, potrebujete opäť tremolovú harmoniku. Chromatická harmonika, ako je Hohner Chromonica je určená na hranie zložitejších melódií a harmónií, než sú country skladby. Zvuk tremolovej harmoniky je tiež úplne iný ako zvuk chromatickej harmoniky.
    Ak ide naozaj o kvalitu, bude to aj niečo stáť. Okrem Hohner Golden Melody z bežne dostupných za relatívne dostupnú cenu odporúčame tiež Hohner Echo 32 C Tremolo (http://www.bigmusic.sk/hohner-echo-32-c-dur?id=12029) alebo aj Hohner Echo 2×32 C/G Tremolo (http://www.bigmusic.sk/hohner-echo-2×32-cg?id=9113).

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  111. Michal píše:

    Dobrý deň, aké dve harmoniky, teda ladenie potrebujem na pieseň Oranžový expres? Ďakujem.

  112. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

    Dobrý deň,

    podľa dostupných zdrojov na anglicky písanom internete potrebujete diatonické harmoniky F-dur a Bb-dur

    Zdroj informácií: http://www.harpsurgery.com/charlie-mccoy-orange-blossom-special/

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  113. rumpla píše:

    Dobrý deň. Ja mám takýto dotaz. Keďže ústne harmoniky sa v obchode nedajú skúšať,existuje nejaká stránka,kde si viem prehrať zvuk harmoník a o akú sa jedná,niečo podobné ako boli 4 videa k LEE OSKAR harmonikám.Ďakujem.

  114. george píše:

    Dobrý deň. Prosim mohli by ste mi napísať rozloženie tonov na ustnej harmonike tremolo Hohner weekender 32 dierkova v ladeni C ? Ďakujem.

  115. SMX píše:

    Pre – “Kajo”. Neviem či si polepšíš. Tomba 3121 sú dobré harmoniky vo svojej cenovej trieda možno najlepšie. Sú dosť zvučné, nepotrebujú veľa vzduchu. Oproti spomenutým Hohnerkam nevidím podstatný kvalitatívny rozdiel, snáď vo farbe zvuku. Ale je to môj osobný názor.

  116. Maros píše:

    Dobrý večer, potreboval by som ústnu diatonickú harmoniku typu tremolo v ladení F, viete mi prosím poradiť nejakú kvalitnejšiu?
    Ďakujem za odpoveď.

  117. Radek píše:

    Dobry den prosim poradte mi aku ustnu diatonicku harmoniku by ste mi doporučil ako začátečniku hohner classik special 20 a hlavne but v c-dur,a lebo v akom dure.Druha harmonika ktera me zaujala je Lee Oskar the melody maker v c-dur.Prosim porat te mi,velmi pekne dakujem

  118. Dušan píše:

    zdravím vás,v čom sa líší diatonická harmonika ladená napr. v G-dur od harmoniky ladenej v high G-dur.
    ďakujem.

  119. Dušan píše:

    Zdravím vás, v akom ladení treba harmoniku na úvod skladby od W.Matušku:”A tak dál nosíš po kapsách sví mládí”.Ďakujem za odpoveď.

  120. pele píše:

    odpoveď pre maroša,
    ak hľadáš kvalitnejšiu tremolo harmoniku, pozri sa na stránku http://www.seydel1947, to je nemcký výrobca kvalitných ručne robených harmoník. Peter

  121. pele píše:

    Pardon – oprava ide stránku www. seydel 1847 Peter

  122. SMX píše:

    Pre Dušana- ladenie high.G-dur ja položené o oktávu vyššie od základného
    G-dur ladenia. Je použiteľné skôr v zriedkavých špecifických prípadoch a to najskôr jeho spodná časť. Vrchné tony už znejú piskľavo.Ja mám najvyššie ladenie D-dur. Myslím, že najvyššie prakticky využiteľné ladenie je high F dur napríklad v horehronských piesňach. Ale magicky znie aj spodné F dur ladenie, hlavne keď hráš systémom tzv. pribasovávania, kde vyniknú jeho hlboké spodné tony.

  123. Daniel píše:

    aké ladenie ma najdepresívnejsi ton? Smutny blues, jazz alebo melancholciké pomale tony. hodí sa nato hohner golden melody ladenie G ?

  124. Tomáš píše:

    Dobrý večer chcel by som sa opýtať či nepoznáte niekoho v okolí Žiliny čo by ma vedel naučiť základy na ústnej harmonike. Mám harmoniku Hohner Blues Harp
    Ďakujem Vám za radu.
    praje príjemný večer.

  125. Harmoška píše:

    Dobry den, chcem sa opytat na ustnu harmoniku Weltmaister Verona G dur. Niečo bližšie o nej kedy sa asi vyrabala. Daju sa na nej hrat ludovky? Ake jej najlepšie vyžitie v ktorom hudobnom žanry ak tak. Poprosim nezverjnovat tuto otazku. Dakujem.

  126. Jaro píše:

    Dobrý deň,
    som začiatočník a nenašiel som tabulaturu na ústnu harmoniku pre moju obľúbenú pieseň.
    Poradte mi prosím, ako by som si ju mohol sám vytvoriť.
    Ďakujem vopred.

  127. Jozef PLICHTA píše:

    Prajem Vám dobrý deň a chcem sa spýtať na adresy opravárov diatonických fúkacích harmoník – doteraz som nikoho nenašiel… ĎAKUJEM.
    S pozdravom J. Plichta

  128. Tulák píše:

    Dobrý deň, mám zdravotný problém (zubná náhrada)
    a potreboval by som preto poradiť diatonickú harmoniku, ktorá vydáva zvuk aj pri slabšom fúkaní. Mám Hohner Special 20 a tam mám pocit, že niektoré tóny potrebujú príliš silný nádych/výdych.
    Stretli ste sa už s problémom tohto druhu? Vopred ďakujem.

  129. Jan píše:

    Dobrý den.

    Hraji s úspěchem na foukací harmoniku tremolo, ladění C. Též oktávová Johnson má stejnou škálu.

    Zakoupil jsem od stejného výrobce, ale ladění D. Jsem nemile překvapen, tóny jsou v jiném pořadí.
    Hohner – Ocean Star = C
    Hohner – Big Valley = D

    Pro zachování stejného “mechanismu” hry si mám kupovat harmoniky “Z východu (Suzuki?).

    Děkuji, Jan

  130. Zuna píše:

    Dobrý deň,
    mám ústnu harmoniku PARROT HD 24 E. Má 24 dvojitých otvorov. je v C ladení. Nikdy som na nej zatiaľ nehrala, ale chcela by som začať.
    Ak má 24 otvorov, znamená to, že sú tam 3 oktávy? Je nejaký rozdiel v hraní , keď sú otvory dvojité? Všade som našla len ľudí, ktorí hrajú na 10 dierkových diatonických harmonikách.
    Vedeli by ste mi povedať niečo o tejto?
    Ďakujem za odpoveď.

  131. Jozef PLICHTA píše:

    Prosím napíšte mi kde by som mohol objednať fúkaciu harmoniku SUZUKI
    C-20 OLIVE – v G dur, prípadne iné typy tejto japonskej značky…
    Našiel som to v ponuke hud. nástrojov v Žiari n. Hronom, ale neviem sa s nimi skontaktovať ani mailom, ani telefonicky – fungujú ešte ???
    ĎAKUJEM. J. Plichta

  132. Richard píše:

    Dobry den, chcel by som si kupit ustnu harmoniku a naucit sa hrat. Este nikdy som nehral aku harmoniku a v akom ladeni by ste mi odporucili?

  133. Pavol píše:

    Dobrý deň, chcem sa opýtať aká by bola najvhodnejšia harmonika na ľudové piesne, prevažne z Východného Slovenska. Mám doma nejaké durové aj mollové harmoniky, ktoré v niektorých prípadoch nestačia, “chýba im tón”. Väčšinou vtedy, keď je napríklad sloha moll a refrén je prechod do dur, alebo opačne. Je možné zahrať tieto piesne bez ohýbania tónov? Ďakujem.

  134. Dušan píše:

    Dobrý deň
    chcem si kúpiť hamoniku Hohner Marine Band de luxe, je to desať dierková harmonika, ale chcem vedieť, či má samostatné tóny, alebo zdvojené.
    S pozdravom
    Ďakujem

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin