Kedy mám vymeniť struny na gitare?

Dobrý deň, som začiatočník a chcel by som sa spýtať, ako spoznám, že struny na gitare už treba vymeniť?

Ďakujem za odpoveď, Šimon

Odpoveď z Hudobnej poradne:

Ako často je potrebné struny meniť záleží od toho, kto na gitare hrá – profesionál by mal mať nové struny prakticky vždy, keď ide hrať koncert. Začiatočník je na tom lepšie, struny musí meniť, až keď sa niektorá roztrhne.

Struny po čase stratia výšky – prestanú “zvoniť”. Bez ošetrovania strún sa to stane po pár dňoch každodenného hrania. Záleží to aj od toho, kto má aký agresívny pot – sú hráči, ktorým struny zhrdzavejú po jedinom hraní. Životnosť strún sa dá predĺžiť, treba si kúpiť čistič strún, napr. Dunlop 6582 – a poctivo po každom hraní struny prebehnúť a utrieť bavlnenou handrou, ktorá nepúšťa vlákna, zo starého trička a pod.

Keď sa po čase niektorá struna roztrhne, je možné kúpiť aj samostatnú strunu, ale určite nekúpite presne strunu z tej sady, ktorú máte natiahnutú na gitare, žiadny obchodník nerozbalí sadu strún a nepredá vám len tú jednu.

Aj pri tej najlepšej starostlivosti struny časom zvonivý zvuk stratia, kvôli tomu však nie je potrebné struny hneď meniť. Ak vám menej zvonivý zvuk nevadí, ošetrujte ich a počkajte, kým sa niektorá neroztrhne a až potom vymeňte celú sadu.

Struny za normálnych okolností nepraskajú často – kľudne môžu vydržať aj pol roka. Záleží to aj od toho, koľko hodín denne sa na gitare hrá, akú má hráč “ťažkú” ruku, ako silno do strún “bije” – ale samozrejme, ani hráčovi, ktorý hrá s citom struny nevydržia večne.

Ak však struny praskajú príliš často, väčšinou je problém s gitarou. Ak praská vždy tá istá struna na tom istom mieste, treba skontrolovať gitaru, či na tom mieste nie je nejaká ostrá hrana – napríklad na kobylkovom pražci alebo na nultom pražci, prípadne aj na hmatníku.

Príliš často znamená raz za dva týždne alebo dokonca za ešte kratší čas.

Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

18 x otázka k článku “Kedy mám vymeniť struny na gitare?”

 1. ondrej píše:

  Zdravím.Mám takúto otázku.Môže sa stat,že ak si v kamennom obchode vyberiem gitaru ako je napr. Yamaha FG 730S a potom si ju objednám cez internet budú tam nejake rozdiely? Ako napr. iny typ strún alebo iná vzdialenosť strun od pražcov? Popripade niečo iné? Vďaka za odpoveď.

 2. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  z obchodu by ste mali dostať novú gitaru, teda so strunami, ktoré tam firma dáva vo výrobe. Môžu byť iné, ako tie na gitare, ktorú ste v kamennom obchode skúšali – niekedy predajcovia musia struny vymeniť, lebo keď gitaru skúšajú viacerí záujemcovia, pôvodné struny sa opotrebujú.

  Výška strún do určitej miery závisí od nastavenia krku – v krku je kovová výstuha, ktorou sa nastavuje prehnutie hmatníka – mal by byť takmer rovný ako doska, s veľmi miernym, takmer nespoznateľným prehybom do luku. Prehnutie hmatníka sa zisťuje tak, že si gitaru priložíte k tvári ako husle tak, aby ste sa pozerali na hmatník, ktorý musí byť presne na úrovni oka.

  Upozorňujeme však, že nastavenie prehybu krku je potrebné prenechať odborníkovi, pretože závit vo výstuhe je veľmi jemný a pri manipulácii s výstuhou sú zmeny takmer nebadateľné a môže sa stať, že sa výstuha poškodí.

  Firma Yamaha má dokonalú výstupnú kontrolu, takže gitary toho istého modelu musia byť rovnaké. Ak máte pocit, že s gitarou niečo nie je v poriadku, pozrite si jej stránku na http://cz.yamaha.com/cs/products/musical-instruments/guitars-basses/ac-guitars/fg/fg730s/ a skontrolujte ju podľa špecifikácie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 3. dodo píše:

  Dobry den, mam otazku. Na elektricku gitaru Tenson, ake struny by sa hodili?

 4. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pri strunách nie je dôležité, kto gitaru vyrába – Tenson – ale akú hudbu na nej chcete hrať. Na niektoré štýly sa používajú hrubšie struny – heavy metal, rock, hlavne ak sa kapela neladí ako je bežné od E, ale podlaďuje do nižších tónin – Es, D a nižšie.

  Všeobecne o strunách:

  Struny sa vyrábajú v rôznych hrúbkach – pre elektrickú gitaru sú bežne používané struny nazývané “deviatky”, “desiatky“, niekedy aj hrubšie. Je to hodnota v palcoch (inch).

  Číslo označuje priemer prierezu najtenšej struny v tisícinách jednotky inch, inak aj palec (0,001 inch = 0,0254 mm, hrúbka najtenšej struny v sade strún hrúbky 10 je teda 0,0254 mm x 10 = 0,254 mm).

  Struny hrúbky .9 sú veľmi tenké a pre začiatočníka nie je ľahké na nich hrať, pretože musí len veľmi zľahka prikladať prsty na struny, inak strunu tlakom natiahne a rozladí. Preto odporúčame hrúbku .10. Výhodou hrubších strún je aj to, že gitara hrá hlasnejšie, vo zvuku je počuť viac dreva, zvuk je krajší.

  Struny na elektrickú gitaru sa vyrábajú buď z materiálu označovaného ako Stainless Steel – teda nehrdzavejúca oceľ, alebo z Nickel plated Steel, teda poniklovanej ocele. Čisto oceľové struny majú na začiatku po natiahnutí viac výškových frekvencií, znejú zvonivejšie, ale to sa rýchlo zmení. Po pár dňoch hrania tieto výrazné výšky postupne miznú. Niklované struny majú teplejší zvuk hneď od začiatku a veľmi dlho si ho udržia.

  Z výroby prichádzajú gitary bežne so strunami hrúbky .10, naladené do E. Na Vašu gitaru môžete použiť struny od ktoréhokoľvek výrobcu strún na elektrickú gitaru – či sa Vám bude páčiť viac zvuk poniklovaných strún alebo strún z čistej ocele, to zistíte časom.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 5. Domino píše:

  Dobrý deň,

  sú na akustickú gitaru vhodné struny hrúbky 11 alebo 12? Aktuálne mám 10 a niesom nejak spokojný…bolo by zlé ak by som napríklad skombinoval 2 sady? Ide mi hlavne o E A D G…mam rád basovejší zvuk ale neviem či by som velmi nenamáhal hmatnik…

  Ďakujem

 6. marcel píše:

  Domino: na akustiku v klude 11 struny…to su struny robene na akustiky…ja si davam už 6 rokov. na elektro akustiku 11tky

 7. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na akustickú gitaru typu western / dreadnought s kovovými strunami sú struny hrúbky .10 príliš tenké. Tieto gitary sa bežne predávajú so strunami hrúbky .12

  Zdôrazňujeme, že tu píšeme len o westernových gitarách. Na klasickú španielsku gitaru patria nylonové struny a kovové ju môžu poškodiť.

  Kombináciou strún akustickej gitare neublížite, ak na ňu nebudete naťahovať iné struny, než struny určené pre akustickú gitaru. Pri zmene strún je potrebné nastaviť prehnutie hmatníka, v krku by mala byť skrutka, ktorou sa to nastavuje. Odporúčame však toto nastavenie zveriť odborníkovi – niekto taký by mal byť aj v obchode s hudobnými nástrojmi, kde kupujete struny.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 8. vale píše:

  Dobrá deň, mám klasickú gitaru Cort AC-12 Nat, a mám hrdzavé 2 struny, mám tie struny vymeniť alebo nie ? A ešte jedna otázka, môžem vymeniť nylonové struny na kovové ?

 9. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak máte hrdzavé struny na gitare, vymeňte všetky struny za nové, kúpte si aj prostriedok na ošetrovanie strún (http://www.bigmusic.sk/dunlop-6582?id=8264&ItemIdx=1), struny vždy po hraní ošetrite a už nebudú hrdzavieť. Nylonové struny za kovové nevymieňajte, klasická španielska gitara na to nie je stavaná a odtrhne sa na nej po čase kobylka.
  Ak chcete hrať na kovových strunách, vymeňte gitaru za typ dreadnought. http://www.bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 10. milan píše:

  čo s gitarou z hľadiska vlhkosti? zvučnosť a vyschnutie dreva
  kufor a zvlhčovač, struny, hrdza, meranie vlhkosti

 11. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  drevo na gitary je suché drevo, so zbytkovou vlhkosťou okolo 6 – 8 %, ktorá sa v dreve udrží pri relatívnej vlhkosti prostredia okolo 45%. Z takéhoto dreva vyrobí výrobca gitaru, hráč si gitaru kúpi a potom je už na ňom, ako zabezpečí, aby vzduch v priestore, v ktorom gitaru používa mal správnu relatívnu vlhkosť. Pri relatívnej vlhkosti 40 – 50% gitara hrá najlepšie.

  Ak je relatívna vlhkosť nižšia ako 45%, drevo bude ďalej vysychať a nakoniec začne praskať. Nestane sa to za deň ani za dva, a u lacných nástrojov, vyrobených z laminovaného dreva / preglejky sa to nemusí stať vôbec. Ale majiteľ kvalitnej gitary, vyrobenej z masívneho dreva urobí správnu vec, ak si kúpi vlhkomer a bude pravidelne merať relatívnu vlhkosť v priestore, kde gitaru používa a skladuje – platí to pre akustické aj pre elektrické gitary.

  Vo vykurovacej sezóne v 90% bežných priestorov ako sú byty a domy je relatívna vlhkosť vzduchu príliš nízka, pod 40%. Na Slovensku kúrime niekedy už od októbra a končíme v marci – takže pol roka máme v príbytkoch príliš suchý vzduch. Nie je to zdravé ani pre človeka ani pre gitary. Môže za to aj spôsob, akým kúrime, lebo väčšinou ohrievame radiátormi vzduch, pričom by bolo lepšie, keby sme tepelným žiarením ohrievali predmety v priestoroch. Aby sme za týchto podmienok dosiahli normálnu relatívnu vlhkosť, museli by sme prevádzkovať niekoľko zvlhčovačov, rozložených po celom byte, či dome – to by bol ten ideálny prípad pre človeka aj pre gitaru. V miestnosti so stálou relatívnou vlhkosťou 45% by sme gitaru mohli skladovať aj na stojane alebo zavesenú na háku na stene.

  Ak však takéto ideálne a stále podmienky nevieme zabezpečiť, gitare musíme pomôcť správnym skladovaním – to znamená v zatvorenom puzdre, so zvlhčovačom a vlhkomerom. Zvlhčovačov je viacero druhov, pre akustické aj pre elektrické gitary, každý si vyberie.

  Po vybratí gitary je potrebné prázdne puzdro hneď zatvoriť, aby nevysychalo.

  O hrdzavenie strún sa netreba báť – čisté struny nehrdzavejú. Koróziu spôsobuje agresívny pot – niektorí hráči majú tú smolu, že ich pot struny doslovne “zožerie” za jediný deň. Treba tomu predchádzať tým, že po každom hraní struny vyčistíme nejakým prípravkom, ktorých je na trhu tiež dosť: http://www.bigmusic.sk/udrzba-a-cistenie/.

  Niektoré z týchto prípravkov po nanesení zároveň chránia aj drevo hmatníka – GHS Fast Fret (http://www.bigmusic.sk/ghs-fast-fret?id=8265&ItemIdx=7)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 12. Anonym píše:

  ako sa meraju gitary . prosim, čo znamená 4/4 , 3/4, 2/4?

 13. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  4/4 , 3/4, 2/4 – takto sa označuje veľkosť gitary. 4/4 znamená normálna veľká gitara, na ktorej môže hrať aj väčšie dieťa aj dospelý. Menšie zlomky znamenajú veľkosti pre deti, menšie gitary s menším telom a s užším a tenším krkom. Takto sa veľkosť udáva len pri klasických gitarách, teda španielskych s nylonovými strunami, určenými na hranie klasickej hudby.

  Pri iných typoch gitár, teda westernových a iných s kovovými strunami sa veľkosť bežne neudáva, pretože sú všetky približne rovnako veľké, určené pre dospelých. Výnimkou sú len zmenšené gitary, ako sú napr. tzv cestovné modely, alebo ak niektorý výrobca vyrobí aj detské veľkosti gitár. Ani tu sa však neudáva veľkosť zlomkom, ale rozmermi tela a dĺžkou menzúry, čo je dĺžka struny od kobylky po koniec hmatníka. Bežné gitary majú menzúru 640 – 650 mm

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 14. xnake píše:

  dobry den
  potreboval by som radu ohladom strun na elek. gitare, vlastnim epiphone explorer arctic white 1984 a tenka struna E, na 15 prazci mi pri brnknuti píska… na ziadnej inej note mi to nerobi len na tej.

  zo zaciatku problemy neboli ziadne, ale ked som upravil vysku strun od snimacov, znizil ich… tak po tyzdni asi, to po brnknuti na 15 prazec stale piska/nevyda ziadny tón.

  nechcel by som znova struny dvihat, lebo tato vyska mi velmi vyhovuje pri hrani.

  da sa s tym nieco robit? snazil som sa “upravit” prazec (brusenim,znizenim) medzi 15-16. ale nepomohlo

 15. Zelenáč píše:

  dobrý deň, Chcel by som sa opýtať aké struny sa hodia na klasickú gitaru Valencia.
  Ďakujem

 16. Tomáš píše:

  Dobrý deň , mal by som otázku … Roztrhla sa mi G struna na akustickej gitare no a nemám náhradnú .. musím až týždeň počkať a gitara bude bez jednej struny dlhú dobu … Môže to spôsobiť nejakú deformáciu alebo nejaky problém s hmatnikom ? Za odpoveď predom ďakujem .

 17. juraj píše:

  prosim va sja by som chcel pitat ake struni treba pouzivat na akuticku gitaru kovove to je oki ale ci desat ci jednesat? dakujem

 18. juraj píše:

  prosim vas na elektricku gitaru fender ake struni s a pouziva? 9 alebo /10 a cena do akej vyski by mala byt? dakujem

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin