Elektrické gitary – čo je čo, a čo je na čo

Zdieľať

Čo je to elektrická gitara?

V podstate kus dreva, na ktorom sú natiahnuté kovové struny. Aby to hralo, pri strunách sú umiestnené snímače, v ktorých chvenie strún vytvára elektrický signál. Tento signál sa káblom prenáša do zosilňovača, odtiaľ do reproduktorov.

Elektrické gitary - základné tvary

Krásna zbierka nábytku, čo poviete?

Jeden obrázok vydá za tisíc slov – základné tvary gitár – Stratocaster, Telecaster, Les Paul a SG vidíte na obrázku. Tým sme vybavili rozdelenie elektrických gitár podľa základných tvarov.
Sú samozrejme aj iné tvary elektrických gitár, ale aj tie sú väčšinou odvodené od týchto štyroch základných tvarov.

Prečo majú elektrické gitary rôzne tvary?
Jediná vec, ktorá je na tvare elektrickej gitary naozaj dôležitá je vybratie v tele v mieste spojenia krku s telom. To uľahčuje prístup prstom hráča do vysokých polôh na hmatníku. Ostatné prvky tvarovania tela elektrickej gitary nemajú žiadne zvláštne funkcie.

Konštrukcia
Tento na prvý pohľad jeden kus dreva vzniká väčšinou spojením dvoch častí – jedna je telo, druhá je krk. Spojené to býva lepením alebo skrutkami.
Tieto na prvý pohľad dva spojené kusy dreva vznikajú spojením ďalších viacerých kusov dreva.

Telo – jeden alebo viac kusov rôzneho dreva – na vrchu základnej dosky býva pre ozdobu ako aj pre ovplyvnenie zvukových vlastností nalepená tenšia doska z iného dreva ako je základná, často javorová – viď Les Paul, kresba dreva na vrchnej doske.

Krk – je lepený minimálne z dvoch kusov – na prednej strane krku je nalepený hmatník, do ktorého sú osadené kovové pražce. Vo vnútri krku je kovová výstuha krku, určená na jeho nastavenie po výmene strún (makšie za tvrdšie alebo naopak), alebo pri jeho miernej prirodzenej deformácii, spôsobenej zmenou okolitého prostredia – teploty, vlhkosti vzduchu. Upozornenie: ak si chcete zničiť gitaru, manipulácia s výstuhou krku je ten najrýchlejší a najspoľahlivejší spôsob. Správne nastaviť krk na gitare dokáže len odborník, ktorý vie čo robí a prečo to robí.

Drevo – medzi bežné druhy patria:

Telo – mahagón, jaseň, lipa, jelša
Vrchná doska tela – javor
Krk – javor
Hmatník – javor, palisander, eben

To ostatné, okrem dreva sa volá buď elektronika alebo hardware.

Elektronika

Snímače
Pre úvod stačí, ak uveríte tomu, že po brnknutí na struny chvenie kovových strún blízko snímača vyvoláva v snímači elektrický prúd. Ten potom prechádza káblom do zosilňovača a odtiaľ do reproduktorov. Materiál použitý v snímačoch ovplyvňuje farbu zvuku (magnety, drôt, kovový alebo plastový kryt snímača)

Základné druhy snímačov

Single Coil
Mnoho závitov drôtu navinutého okolo magnetu vo forme jednej cievky. Viď snímače na gitare Stratocaster – sú úzke.

Humbucker
Mnoho závitov drôtu navinutého okolo magnetu vo forme dvoch cievok vedľa seba. Viď snímače na gitare Les Paul – sú širšie ako jednocievkové.

Jednocievkovým snímačom (single coil) to celé začalo. Jeho výhodou je charakteristický výškový zvuk a nevýhodou zase to, že z okolia prijíma všetky druhy elektrického rušenia (mobily, sieťový brum). Sú však vyvinuté rôzne metódy, ako toto rušenie odstrániť, najjednoduchšou z nich je – v pauzách medzi pesničkami stíšiť gitaru.

V dvojcievkovom snímači (humbucker) zvuk tvorí tiež len len jedna cievka – druhá cievka má za úlohu odstrániť elektrické rušenie. Zvukom sa od jednocievkového snímača líši – nemá toľko vysokých frekvencií a jeho výstupný signál je silnejší.

Signál zo snímačov prechádza cez potenciometre – otočné gombíky ako na rádiu, na stišovanie a uberanie či pridávanie výšok.

Páčkovým prepínačom zase nastavujeme, z ktorého snímača signál chceme počuť – keďže bývajú až tri vedľa seba a v každej polohe – pri kobylke, v strede a pri krku zo snímača ide iná farba zvuku. Prepínač má 3 až 5 polôh, podľa počtu snímačov, niekedy býva na gitare takýchto prepínačov viac zároveň.

Hardware

Konce strún elektrickej gitary sú upevnené na dvoch miestach – na tele sa toto miesto nazýva ľudovo kobylka a na konci krku sú to ladiace mechaniky. Kobylka aj mechaniky sú kovové, bežne z nejakej mosadznej zliatiny s dobrými rezonančnými vlastnosťami. Povrchovo bývajú upravené na lesklo chrómovaním.

Kobylka býva buď pevná alebo pohyblivá.

Pevná kobylka býva zložená z dvoch častí – stoptail je na zachytenie koncov strún – valčekov, ktorými sú struny zakončené a samotná kobylka, na ktorej sú pohyblivé časti, zvané kamene. Na týchto kameňoch ležia struny a pohyblivé sú preto, aby bolo možné nastaviť dĺžku kmitajúcej časti struny tak, aby to celé presne ladilo.

Pohyblivá kobylka
Býva nazývaná aj tremolo. Pôvodným účelom pohyblivej kobylky bolo totiž len to, aby hráč mohol jemne rozkolísať jej pohybom zahratý tón na gitare. Dnešné tremolá však už umožňujú aj iné divočiny, ako je možné počuť z nahrávok rôznych muzikantov. Táto kobylka sa skladá z časti, v ktorej sú uchytené struny – teda zo samotnej kobylky a z páky, ktorou sa celá mechanika kobylky dáva do pohybu.

Ladiace mechaniky
Slúžia na uchytenie strún a na samotné ladenie, čím sú kvalitnejšie, tým lepšie.

Pražce
Kovové drôty narazené v určených rozostupoch v hmatníku gitary – čím presnejšie výrobca určenú polohu trafí, tým lepšie gitara ladí.
Prvý pražec sa nevolá prvý ale nultý :-) Býva buď bez zámok strún alebo so zámkami.

Nultý pražec bez zámok
Býva vyrobený z materiálu, po ktorom sa struny dobre kĺžu, aby pri ladení nekládli odpor a na nultom pražci “nebrzdili”. Býva aj kovový, často však aj z iných nových materiálov nazývaných Trem-Nut, NuBone a ďalších.

Nultý pražec so zámkami – na gitarách s pohyblivou kobylkou – tremolom je potrebné zabezpečiť, aby sa struny po uvoľnení pri stlačení páky tremola nepohybovali v závitoch na ladiacich kolíkoch. Na tento účel slúžia zámky, čo sú vlastne skrutky s podložkami na nultom pražci. Struny vedú ku kolíkom popod podložky, po naladení sa skrutky zatiahnu, struny sa tým na nultom pražci znehybnia a môžeme veselo tremolovať.

Kolíky na upevnenie pásu na zavesenie
… to by už hádam aj stačilo :-)

Pre orientáciu v cenách odkazy na rôzne tvary gitár na www.bigmusic.sk

Stratocaster

Telecaster

Les Paul

SG

Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

191 x otázka k článku “Elektrické gitary – čo je čo, a čo je na čo”

 1. kobae píše:

  Zdravim vas,
  Mam jednu otazocku na vas, co sposobuje radiove rusenie?? Mam na mysli, ked mam gitaru pripojenu do comba tak obcas pri hre chytam neake radio vlny. Je to sposobene gitarou alebo el. sietou?? Mam nove combo ORANGE ktore je prepojene s wah pedalom a boost line driverom, ktore su v podstate tiez nove. Ako by sa to dalo odstranit, kedze to je dost rusive?
  Dakujem pekne za odpoved..
  S pozdravom
  Kobae

 2. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,
  Všeobecne platí, že každý snímač elektrickej gitary zachytáva elektromagnetické vlny z okolia. Teda aj rádiové vlny, ktorými je šírené vysielanie rozhlasu. Jednocievkové snímače chytajú viac rušenia ako dvojcievkové. Kvalitné značkové snímače sú na to menej náchylné ako tie ostatné.
  Ak však počuť v zosilňovači rozhlas, znamená to skôr, že elektrika v gitare nie je dobre “odtienená”. Priestor, v ktorom sú potenciometre – a vôbec všetky dutiny v gitare, ktorými vedú drôtiky od potenciometrov ku snímačom majú byť natreté špeciálnou farbou, ktorá vedie elektrinu alebo bývajú oblepené hliníkovou fóliou. Aj kryt týchto dutín by mal byť takto ošetrený. Tento vodivý povrch má byť pripojený na takzvanú elektrickú zem – tak je po uzavretí krytu dutiny elektrika gitary tienená – rušivé signály sa do kovom obložených priestorov nedostanú. Príčinou môže byť aj nesprávny či nekvalitný kábel. Kábel má byť koaxiálny – teda jeden vodič vedie stredom kábla a druhý je opletený po obvode kábla – to je zase tienenie kábla – ak toto opletenie nie je dostatočne husté, alebo materiál z ktorého je vyrobený kábel nie je kvalitný, bude vo zvuku počuť rozhlas.
  Ak sa však toto rušenie objavuje nepravidelne, len občas, skôr to vyzerá na chybu v zapojení v gitare v zosilňovači alebo v niektorom s efektov, možno aj v kábli alebo niektorej prepojke medzi efektami – nejaký drôtik nie je dobre priletovaný a niekedy sa odpojí – takzvaný studený spoj.
  Bolo by dobre urobiť skúšku – zapojiť inú gitaru do Vášho zosilňovača a potom zase zapojiť Vašu gitaru do iného zosilňovača, vymeniť kábel, vynechať pedále atď. Tým by ste zistili, v čom tá chyba vlastne je.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 3. luring píše:

  Dobrý deň. Poprosil by som aby ste mi poradili nejakú elektrickú gitaru pre začiatočníka, nemusí to byť super stroj. Mám nejaké skúsenosti s akustickou gitarou, ale chcel by som skúsiť aj elektrickú. Prosím Vás aká cena by to bola aj so ZOSILNOVACOM staci 30-50 watov a aj s puzdrom a vstetkym co k tomu patri. Dakujem

 4. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  začnime pri hudbe, na ktorú má byť gitara určená. Podľa toho budete vedieť aký typ gitary potrebujete. Na ilustráciu množstva možností, z ktorých je možné si vybrať uvádzame zopár údajov, neberte však tieto zoznamy príliš prísne, nič nie je 100 percentné.

  Zopár príkladov známejších gitaristov:

  Zakk Wylde (Ozzy Osbourne) – gitara typu Les Paul – telo z kombinácie javora a mahagónu, aktívne snímače typu humbucker EMG so silným signálom pre silne skreslené zvuky, pevná kobylka

  Joe Perry (Aerosmith) – gitara typu Les Paul – telo z kombinácie javora a mahagónu, pasívne snímače typu humbucker, pohyblivá kobylka s pákou Bigsby

  Angus Young (AC/DC) – gitara typu SG – mahagónové telo, pasívne snímače typu humbucker, pevná kobylka

  Jimi Hendrix – gitara typu Stratocaster – telo jelša, krk javor, snímače typu singlecoil, pohyblivá kobylka s pákou typ vintage

  David Gilmour (Pink Floyd) – gitara typu Stratocaster – telo jelša, krk javor, snímače typu singlecoil, pohyblivá kobylka s pákou typ vintage

  Mark Knopfler (Dire Straits) – gitara typu Stratocaster – telo jaseň, krk javor s palisandrovým hmatníkom, snímače typu singlecoil, pohyblivá kobylka s pákou typ vintage

  Steve Vai – gitara typu moderný Stratocaster – telo lipa, krk javor / bubinga s palisandrovým hmatníkom, snímače 2 x humbucker / 1 x singlecoil, pohyblivá kobylka s pákou typ Floyd Rose vo verzii Ibanez Lo-Pro Edge

  K tomu množstvu typov gitár teraz pridáme niekoľko značiek zosilňovačov:

  Marshall – anglický zvuk – prvé nahrávky Van Halen, Zakk Wylde, Randy Rhoads, Slash, Jimy Hendrix, Eric Clapton, Yngwie Malmsteen, atď.

  Fender – americký zvuk – Mark Knopfler, Eric Johnson, Jeff Beck, Dick Dale, a iní.

  Mesa Boogie – americký zvuk odvodený od zosilňovačov Fender – Carlos Santana, David Gilmour, Korn, Metallica, John Petrucci, Dominic Miller, atď.

  Už teraz je jasné, že je dobre mať jasno v tom, akému hudobnému štýlu sa chce človek venovať. Gitaru je dobre vybrať podľa vzoru, netreba to preháňať s cenou, gitary známejších značiek sú pomerne kvalitné už v cene od 200 €. Známejšie značky v týchto cenách sú napr. Epiphone, Squier, Ibanez, Yamaha, z tých drahších Gibson, Fender.

  So zosilňovačom je to jednoduchšie. Nová takzvaná “modelingová” technológia umožňuje digitálne napodobniť rôzne typy zosilňovačov.

  Uvedené typy gitár nájdete napr. na týchto odkazoch:

  Les Paul

  SG

  Stratocaster

  Modelingové zosilňovače, vhodné pre začiatočníka sú už od 105 €, napr. Line 6 Spider IV 15, prípadne v silnejšej verzii vhodnej už aj k bubeníkovi Line 6 Spider IV 30.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 5. denny píše:

  Dobrý deň. Potrebujem sa spýtať či ked si kúpim kombo, dostanem k nemu aj kábel na prepojenie komba s el. gitarou.

 6. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kábel na prepojenie komba s gitarou bežne nebýva v príslušenstve komba. Je to preto, lebo každý hráč potrebuje iný kábel – dlhší alebo kratší, s rovnými alebo zalomenými koncovkami – jackmi, kvalitnejší alebo lacnejší.

  Je to však aj na dohode s predávajúcim, ak pôjde o vyššiu sumu, iste Vám k tomu kombu rád nejaký lacnejší kábel na začiatok pribalí.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 7. tomas píše:

  dobry den. hram na akustickej gitare asi rok a pol a teraz chcem skusit elektricku. Potrebujem ku gitare, kombu a kablu este nieco, aby som mohol hrat?

 8. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na začiatok naozaj stačí gitara kábel a kombo, ale kompletná doporučovaná výbava pre začiatok je asi takáto:

  elektrická gitara
  pás na zavesenie – najlepšie so zámkami, aby sa pás nemohol odopnúť a gitara nespadla
  elektronická ladička – najlepšie chromatická, pre iné ako štandardné ladenie, aj s výstupom do komba
  metronóm
  stojan na gitaru – aby bola vždy po ruke
  púzdro – na prenášanie gitary
  rezervné struny – 1 sadu ale aj kusovky z tenkých strún E, H
  brnkátka

  kábel – pokiaľ má byť ladička stále zapojená, potrebné sú 2 káble
  kombo
  púzdro – na prenášanie komba

  Samozrejme, toto je len začiatok, časom pribúdajú efekty, pedále, ďalšie gitary, nahrávacie zariadenia atď. Gitaristi sú často aj zberatelia, keď už raz niečo majú, ťažko sa s tým lúčia aj keď to nepoužívajú.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 9. Tomáš píše:

  Dobrý den! Chcem sa opytat že či potrebujem nutne k hre na el. gitaru aj kombo? Nedalo by sa napojiť gitaru na nejaky efekt aby to malo ten ´´drsný zvuk´´ a z toho priamo na nejaké silnejšie reprobedne ?

 10. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  zvuk elektrickej gitary ide touto “elektrickou” cestou:

  chvenie struny – snímač – kábel – efekty – zosilňovač – reproduktor

  Gitarové efekty sa do tejto cesty zapájajú pred zosilňovač – v efektoch je príliš slabý signál, ktorý je potrebné zosilňovačom zosilniť na počuteľnú hlasitosť – takže nestačí efekt pripojiť na reprobedne – bez zosilňovača, alebo komba sa gitarista nezaobíde.

  Hlasitosť zvuku elektrickej gitary závisí od výkonu zosilňovača a k nemu pripojeného reproduktora. Zosilňovač a reprobox môžu byť zabudované spolu do takzvaného “komba”.

  Reproduktor pre elektrickú gitaru je špeciálny a na zvuk má zásadný vplyv. Ak by sa na gitarový zosilňovač pripojil bežný reproduktor hralo by to veľmi škaredo. Existujú však aj efekty, ktoré majú zabudovaný simulátor reproduktorov – tie sa dajú pripojiť priamo do bežných aktívnych reproboxov a hrá to celkom obstojne.

  Pre orientáciu v cenách – oddelenie multiefekty so simulátorom reproduktov na BIG MUSIC

  S pozdravom

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 11. Jano píše:

  Zdravim, mohli by ste mi, prosim, poradit pri kupe komba?
  Chcel by som sa zmestit tak do 400eur cca.
  Bolo mi ponuknute Roland CUBE 80x. Myslite ze by sa s tym dal odohrat aj nejaky ten klubovy koncert?
  Alebo radsej nejaky zosik a repro…?
  Ďakujem!

 12. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kombo Roland Cube 80x je parádna vecička, ak ste priateľom modelingových gitarových zosilňovačov. Sú v ňom zabudované aj základné efekty chorus, flanger, phaser, tremolo, delay, reverb a simuluje 10 gitarových zosilňovačov, takže je skutočne univerzálne. Ušetríte aj za ladičku, tá je tiež v ňom zabudovaná.
  Hlasitosť je do klubu dostatočná, ku bubeníkovi tých 80 Wattov musí stačiť.
  Do konca septembra 2010 (do vypredania) je za vynikajúcu cenu 299 € (napr. tu: http://www.bigmusic.sk/roland-cube-80x?ItemIdx=3&id=2671 ), takže môžeme len doporučiť.

  S pripojeným nožným prepínačom / prepínačmi sa kombo dá pohodlne ovládať aj počas hrania.
  (predvádzačka z výstavy vo Frankfurte)

  Ak by ste uprednostňovali gitarové aparáty s elektrónkami, v cene do 400 € kombo s výkonom 80 Wattov asi ani neexistuje, takže tam treba rátať s vyššou investíciou alebo potom s nižším výkonom
  napr.
  http://www.bigmusic.sk/vox-ac15c1?ItemIdx=64&id=6810
  http://www.bigmusic.sk/blackstar-ht-5-combo?ItemIdx=0&id=7405

  Samozrejme, efekty je potrebné dokúpiť a ani modelovanie rôznych charakterov zosilňovačov v lampových kombách nenájdeme.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 13. Chris píše:

  Dobrý Deň,
  chcem sa spýtať ako sa dá napojiť elektrickágitara do klasického reproduktora ktorý sa používa zvyčajne do počítača… Redukciu s gitary do 3.5mm jacku mám… Dakujem vopred za odpoveď

 14. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  technicky to možné je, pokiaľ je PC reproduktor aktívny – teda je v ňom zabudovaný zosilňovač, čo sa pozná podľa toho, že aby reproduktory hrali, treba ich pripojiť na zdroj elektrickej energie.

  Treba však upozorniť, že počítačové reproduktory sú na gitaru úplne nevhodné. Aby elektrická gitara mala naozaj zvuk, aký má mať, musí hrať cez gitarový reproduktor.

  Gitarový reproduktor je špeciálny reproduktor, ktorý musí byť použitý, ak má gitara hrať tak, ako sme zvyknutí. Ľudské ucho počuje frekvencie približne od 50 do 20 000 Hz. Nízke frekvencie sú napr. tóny basgitary a vysoké sú napríklad činely. Vo zvuku elektrickej gitary ako ho poznáme, majú byť však len skoro samé stredové frekvencie.

  Z elektrickej gitary síce vychádzajú aj vyššie frekvencie – ale gitarový reproduktor tieto vyššie frekvencie takzvane “odreže”, proste ich z gitarového reproduktora nepočuť.

  A tu je ten problém – klasický PC reproduktor je širokopásmový, môže hrať približne od 50 do 18 000 Hz – takže hrá aj frekvencie vyššie ako majú byť vo zvuku gitary – a zvuk elektrickej gitary cez takýto reproduktor je veľmi škaredý.

  Je len jedna možnosť, ako hrať na elektrickej gitare cez takýto PC reproduktor – keby sa gitara zapojila do gitarového efektového procesora, v ktorom je takzvaný “speaker simulátor” – simulátor zvuku gitarového reproduktora.
  Takýto efekt upraví zvuk gitary tak, že znie, ako keby zvuk elektrickej gitary vychádzal z gitarového reproduktora.

  S pozdravom

  tím Hudobnej poradne

 15. Anonym píše:

  Dobrý den,chcel by som sa spytat ako vylepsit gitaru Made in Cina,lebo som kupoval cely kompetny el.gitarovy set zn. SX guitar.Podla mna hra dobre ale mam pocit ze by mohla hrat este lepsie.Pomoze mi ked vymenim mostik pred kobylkou,kvalitnejsie struny,snimace alebo kombo…Prosim poradte,dakujem

 16. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitarové sety SX sú určené pre začiatočníkov na to, aby zistili, či vlastne naozaj chcú na elektrickej gitare hrať a nemuseli za to dať veľa peňazí. Použité súčiastky zodpovedajú začiatočníckej úrovni kvalitou aj tým aký majú zvuk.

  Keby ste vymenili niektorú súčiastku za súčiastku profesionálnej úrovne, určite by to zvuk vylepšilo. Je to však nekonečný príbeh – začnete snímačmi, budete pokračovať elektronikou, potom vymeníte kombo a tak ďalej.

  Čo však nevymeníte, je použité drevo na gitare. A to je aj na elektrickej gitare zásadná vec, od ktorej sa odvíja jej zvuk a aj to, aký máte pocit z hrania na nej.

  Ak je teda už jasné, že to s elektrickou gitarou myslíte vážne a ak to dovolí rozpočet, najlepšie by bolo rovno začať kúpou gitary vyššej cenovej aj kvalitatívnej kategórie a k nej neskôr dokúpiť kvalitnejšie kombo s vyšším výkonom, ktoré už bude umožňovať aj hru v skúšobni s bubeníkom.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 17. misho píše:

  Dobrý den,chcel by som sa spýtat ako správne nadstavit mostik (aka optimalna výška by tam mala byt )pred kobylkou na LP gitare a kamene v nej?-ako spravne ich usporiadat,lebo su vsetky zostupne a dolne tri su dokonca rovnou stranou od kobylky.poradte…dakujem

 18. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  v tomto pripade by bolo idealne gitaru odfotit (aspon na mobil), aby sme vedeli, ktorý typ kobylky to je – hoci je to gitara typu Les Paul – na tychto gitarach byva niekolko roznych typov kobyliek.

  V kazdom pripade plati, ze struna by sa na kameni na kobylke nemala prilis lamat – uplne staci takyto uhol.

  Svojim usporiadanim by kamene mali kopirovat zaoblenie hmatnika gitary – teda by krajne mali byt najnizsie a stredne najvyssie, tiez vsak len v miernom obluku. Pokial to tak nie je, su kamene asi poprehadzovane, treba ich vybrat z kobylky a usporiadat do takeho obluka.

  Vysku kobylky urcuje to, ako su vysoko struny nad poslednym prazcom. Musia kmitat bez akehokolvek dotyku s poslednymi prazcami.

  V zasade mozete kobylku znizovat az dovtedy, kym struna po stlaceni nezacne chytat o niektory z nasledujucich prazcov. To je vsak len zaklad, kobylka sa nastavuje aj podla zelania hraca (nie kazdy ma rad struny nizko) a aj podla toho, co gitara – teda jej krk dovoli.

  To sa vsak na dialku neda posudit, chcelo by to gitaru dat do ruky niekomu, kto sa v tom vyzna.

  Vas tim Hudobnej poradne

 19. jaaaaaaaaa píše:

  Dobrý deň chcela by som sa spýtať že ako sa to vola na tu gitaru taky pedal sa stym da menit zvuk:) ďakujem

 20. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na úpravu (zmenu) zvuku gitary sa používajú zariadenia, nazývané gitarové efekty. Môžu to byť pedále ovládané nohami, ale sú aj efekty určené na zabudovanie do skrinky, nazývanej rack.

  Gitarové efekty upravujú (menia) zvuk gitary rôznymi spôsobmi a majú anglické názvy (slovenské v zátvorkách sú len orientačné preklady)

  1. Priestorové efekty – pridávajú do zvuku napr. ozvenu alebo dozvuk – akoby gitara hrala v kostole alebo na schodišti – delay (ozvena), hall (dozvuk)

  2. Skreslenie – mení zvuk akustickej gitary na zvuk rockovej elektrickej gitary – distortion (skreslenie), overdrive (prebudenie)

  3. Modulačné efekty – jemne rozlaďujú zvuk gitary a tak vytvárajú dojem, akoby naraz hralo viacero gitár to isté – chorus (zbor)

  Okrem tu spomenutých je aj plno iných gitarových efektov, ale tieto sú najpoužívanejšie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 21. Peter píše:

  chcel by som od vas poradit ako .chcem sa naučit hrat na elek. gitare a podla toho čo som tu prečital už niečo viem chcem sa len spitat ak kupim nižšie rozpisanu sustavu či to bude v pohodke alebo či som niečo vybral zle ,,chcel by som počut nazor vyjadrenie či menšiu radu či to možem takto kupit či to ta dobry zvuk ak už budem gitaru ovladat?

  1.,Elektricka gitara Ibanez GRG 270B cca 300 eur
  2.,Kombo marshall MG30FX……………..cca 160 eur
  3., 2xkabel VOX VGC-13………………….cca 40 eur
  4.,Ladička IbanezLU30……………………cca 50 eur
  5..k tomu obal pas atd

  prve 4 atributy či su kombinovatelne? či vystačia na začiatočnika, a neskor na priemerneho? či je potrebny ešte niejaky iny atribut teda sučiastka atd?

  Za odpoved dakujem vopred i za snahu sa na to pozret ešte raz diki

 22. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  len pre istotu si na začiatok pripomeňme, že niekde v článku o elektrickej gitare pre začiatočníkov ako prvú vec píšeme:

  “elektrická gitara nie je nástroj pre začiatočníkov. Ak doteraz na gitare nehráte vôbec, okrem elektrickej gitary si zožeňte aj akúkoľvek akustickú gitaru a hrajte na striedačku na oboch aspoň pol roka. Získate tým schopnosti, ktoré sú potrebné ako základ pre hru na elektrickej gitare.
  Okrem toho, ako gitarista má človek povinnosť príležitostne baviť spoločnosť a to na tej gitare, ktorú mu dajú do ruky – a iste to nebude elektrická gitara.”

  Ak teda ste úplný začiatočník, vo Vašej zostave chýba nejaká akustická gitara s kovovými strunami.

  Ak už na španielke hrať viete, je tu základná otázka – akú hudbu sa chystáte hrať na elektrickej gitare? Zvuk gitary má tisíce podôb – pop, progresívny rock, jazz, blues, country…

  Ak už máte vybratý štýl je potrebné vybrať tú správnu gitaru – a to hlavne čo sa týka snímačov – a aj zosilňovač má na zvuk gitary veľmi veľký vplyv.

  Elektrická gitara Ibanez GRG270B je gitara určená dizajnom aj použitými súčiastkami na rock/metal. Má 3 snímače a 5-polohový prepínač, čo znamená, že jej zvuk je dosť univerzálny – aj agresívny, vhodný na sóla a doprovody na skreslenom zvuku – v polohách 1 a 3, aj cinkavý – v polohách 2 a 4, vhodný na doprovody na čistom zvuku. Kobylka je pohyblivá – tremolo a to gitaru predurčuje na sólovú hru.

  Kombo Marshall MG30FX je tiež rocková záležitosť. Je určené na cvičenie doma a prípadné nahrávanie v domácom štúdiu, lebo sú v ňom zabudované aj digitálne efekty. V skúšobni s bubeníkom však nebude stačiť, jeho hlasitosť je daná výkonom len 30W a veľkosťou plochy reproduktora, ktorý má len 10 palcov. Preto možno treba zvážiť kúpu komba s dostatočným výkonom 60W a viac – aby nebolo potrebné dokupovať, keď dôjde na skúšky s kapelou.

  Káble VOX sú kvalitné, možno však dĺžka 4 m na pódium nebude stačiť, 6 m je overená ideálna dĺžka do klubov aj na menšie pódiá.

  Ladička Ibanez LU30 je chromatická ladička, vhodná aj na ladenie gitary v štýloch, ktoré používajú iné ako bežné ladenia – podladenie do Eb, D, alebo alternatívne ladenie do otvorených akordov a podobne.

  Nezabudnite na stojan na gitaru.

  a nejaké čistiace prostriedky na struny a aj na ošetrovanie laku gitary.

  Na cvičenie doma je táto zostava úplne v pohode, pre hranie v skúšobni a na pódiu by zosilňovač nemusel stačiť výkonom (hlasitosťou) a aj káble by mohli byť prikrátke.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 23. Kika píše:

  Dobrý deň…začnem menším uvedením do deja: u starej mamy ideme spíliť pár starých orechov a ako je známo, orechové drevo sa považuje za jedno s najkrajších. Preto by som si rada z jedného spíleného stromu, dala vyrobiť elektrickú gitaru. Okrem toho by to pre mňa malo aj kus symboliky. Chcela by som sa spýtať, či je toto drevo na elektrickú gitaru vhodné, či je lepšie vyrobiť telo a krk osobitne alebo v ako jeden celok a či treba použiť odlišný druh dreva na hmatník, prípadne inú časť? Trochu mi robí starosti fakt, že orechové drevo je dobre ohýbateľné…neuškodil by ani kontakt na niekoho, kto by mi to vedel vyrobiť. Ďakujem :)

 24. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  orechové drevo sa používa aj na elektrické gitary, ale zriedka. Nie preto, že by nemalo dobré zvukové vlastnosti ale preto, že tohoto dreva je nedostatok. Je to drevo s krásnou kresbou, preto sa lakuje priehľadnými lakmi, je husté, tvrdé, zvukovo vhodné hlavne na basgitary.

  Telo a krk sa vyrábajú osobitne takmer vždy, gitary z jedného kusu dreva sú výnimkou. Krk sa k telu pripája dvoma spôsobmi – skrutkovaním a lepením. Lepený krk môže byť aj tzv. priebežný – to znamená, že drevo prechádza celou gitarou a telo je vlastne nalepené na krku ako také krídla – http://www.frudua.com/immagini/bolt_on_vs_neck_through.jpg

  Spôsob, akým je krk pripojený k telu má zásadný vplyv na zvuk gitary – na dĺžku doznievania, na farbu tónu.

  Treba vedieť, že z orechov, ktoré teraz spílite sa nedá hneď vyrobiť hudobný nástroj. Drevo musí najprv vyschnúť a dozrieť. To môže trvať aj pár rokov a aj to len pri správnom uskladnení. S tou ohybnosťou orechového dreva to asi nebude pravda, možno vás pomýlili dýhy, tenké okrasné vrstvičky dreva, ktoré sa lepia na povrch menej hodnotného dreva. Tie samozrejme ohybné sú.

  Drevo na elektrickej gitare býva kombinované z viacerých druhov – napr. telo mahagón, krk javor, hmatník (tá časť, kde sú pražce) palisander – ale to už je na majstrovi, čo doporučí.

  Kvôli výrobe a ďalšiemu poradenstvu doporučujeme kontaktovať p. Sivčáka – http://www.sollerguitars.com/ – a pozerám, že zhodou okolností na titulke webstránky má práve gitaru s priebežným krkom. ( http://www.sollerguitars.com/myimages/1313225732.jpg )

  Tu si môžete pozrieť nejaké gitary z orechového dreva http://www.edroman.com/customshop/wood/walnut.htm

  a môže to dopadnúť aj takto veľmi dobre: http://www.youtube.com/watch?v=HEln28sU52M

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 25. Jefitto píše:

  Dobrý deň. Kúpil som si Cort X-1, mám ešte digitech death metal a kombo behringer GM108 (len na domace použitie). Chcel by som sa spýtať, ako sa dajú z gitary vydávať “progresívne” zvuky, napr. ako satriani dokáže na jeho gitare robiť zvuky povedzme ako zvuk motora. Alebo rôzne take pískania. A ešte by som sa chcel spýtať, že či keď hrajem tlmené tóny, či sa na to používa ľavá, alebo pravá ruka. Bol som zvyknutý hrať tlmene tak, že som držal pravú ruku na kobylke (čiastočne na strunách) a robilo to dobrý efekt. Takisto hraju aj horkyže sliže, helenine oči a bullet for my valentine. Niekde som však čítal, že tlmene tony sa hraju ľavou rukou… Vďaka za odpoveď

 26. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  máte gitaru s kobylkou nazývanou Vintage Tremolo, tá je vhodná na “umiernené” techniky, pri väčších pohyboch tejto kobylky gitara nedrží až tak dobre ladenie, pretože na konci hmatníka, na nultom pražci struny prechádzajú voľne ku ladiacim mechanikám a v natočených závitoch sa struny pohnú tak, že sa gitara rozladí.

  Pre “brutálne” techniky je potrebná kobylka typu Floyd Rose tremolo so zámkami na nultom pražci, kde sú struny pritlačené skrutkami a nemajú šancu sa pohnúť ani ak ich uvoľníte úplne “na blato”. Napr. Cort X-6

  Tu si môžete pozrieť priamo od majstra Satrianiho, ako sa tie techniky robia:

  Tlmenie je vždy kombinácia práce obidvoch rúk – na kobylke je len základ, prsty ľavej ruky sa starajú o to, aby nepreznievali napr. voľné spodné tenké struny

  Našťastie máme Youtube, takže je to kde odpozerať.

  Toto je síce hrané na španielke, ale je jasné, akú úlohu hrá ukazovák – od času 5:05 – zabraňuje preznievaniu voľných strún, ktoré nemajú znieť:

  Ak nasleduje veľa tónov za sebou, ako sú napr. v akordy “sekanom” doprovode, dá sa to utlmiť na kobylke, lebo každé ďalšie brnknutie ukončí znenie tlmeného predchádzajúceho brnknutia. Ale ak potrebujeme zahrať jeden ostrý krátky tón tzv. staccato, to sa pravou rukou na kobylke nedá utlmiť, musíme si pomôcť ľavou rukou na strunách.

  Pri hraní jedného ostrého tónu staccato strunu na pražci vo chvíli brnknutia držíme pritlačenú o pražec ale hneď ju zase uvoľníme, aby okamžite stíchla.

  Napr. od času 4:35 tu:

  V tej pauze medzi akordmi gitarista tlmí struny na hmatníku prstami ľavej ruky a teda skracuje posledný tón ľavou rukou.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 27. Michaela píše:

  Ahoj, ja by som sa chcela naučiť hrať na gitare, len mám už 20 rokov… budem schopná naučiť sa to ešte teraz keď sa to neučím od mala? Doteraz som na žiadný hudobný nástroj nehrala ani noty nejak extra neovládam takže by bolo treba začať úplne od začiatku…
  Mohli by ste mi poradiť akú gitaru by som si mala kúpiť a ostatné veci k tomu a vôbec ako by som mala začať… :)
  Ďakujem

 28. tím Hudobnej poradne píše:

  Ahoj,

  v každom prípade sa to naučíš, to je jasné, záleží to len na čase, ktorý tomu venuješ. Začať treba určite na akustickej gitare ale je potrebné vedieť, akú hudbu chceš hrať, pretože gitary sú dvojaké.

  Pre klasickú hudbu ako sa vyučuje v hudobnej škole je potrebná klasická španielka s nylonovými strunami – napr. niečo z týchto: http://bigmusic.sk/akusticke-klasicke-gitary-yamaha/

  Pre súčasnú hudbu – pop, rock, country, folk atď sú určené gitary s kovovými strunami – napr. takéto: http://bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary-yamaha/

  Schválne doporučujeme gitary zn. Yamaha, tieto gitary sú známe tým, že aj na tých najlacnejších modeloch sa hrá pohodlne.

  Na začiatok potrebuješ gitaru, ladičku (doporučujem elektronickú ako sú napr. tieto: http://bigmusic.sk/ladicky-metronomy/ ), ak gitaru chceš prenášať tak aj nepremokavý obal, náhradné struny (pre začiatok hrúbku .10 to sú skoro najmäkšie) a zopár brnkátok.

  Ak chceš ísť do hudobnej školy, tam ti povedia, čo ešte, a ak sa chceš len naučiť hrať pesničky na to máme Youtube. Tento chlapík to učí veľmi pekne:

  Akordy na pesničky nájdeš napr. tu: http://www.supermusic.sk/index_historia.php?typ=akordy

  A už len hraj, každý deň aspoň polhodinu ráno a polhodinu večer. Tak po 10-tich dňoch prsty prestanú bolieť a potom už tie akordy budú znieť lepšie a budeš ich môcť začať už aj meniť / prechytávať.

  Nečakaj, že budeš za mesiac hrať, to je nemožné, radšej si nestanovuj žiadny termín a proste cvič každý deň, ono to príde skôr ako by si čakala.

  Držíme palce a prajeme veľa chuti do cvičenia

  tím Hudobnej poradne

 29. Flipper píše:

  dobry den, chcel by som sa spýtať, ktory typ gitary Gibson LP je najvhodnejsi na hard-rock…na cene nezáleží.

 30. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  absolútnou špičkou sú gitary Gibson Les Paul Custom (http://bigmusic.sk/gibson-les-paul-custom/), určite dobrú službu odvedú aj modely Gibson Les Paul Studio (http://bigmusic.sk/gibson-les-paul-studio/) – ale nie je to také jednoduché…

  Hard rock je dosť široký pojem – do hard rocku môžeme zaradiť aj klasiku ako Deep Purple, Black Sabbath, Ozzy Osbourne, AC/DC, Alice Cooper, Kiss ale aj novšie kapely ako Guns N’ Roses, Mötley Crüe, Van Halen, a aj Bon Jovi, Def Leppard, Dokken, Whitesnake…

  Hard rockoví gitaristi, ktorí hrajú na gitarách Gibson používajú rôzne modely snímačov a na to by bolo asi dobre sa zamerať:

  - Randy Rhoads (Ozzy Osbourne) Gibson Les Paul, snímače T-Top humbucker (neskôr však, na vlastnom V modeli DiMarzio Super Distortion a PAF)
  - Ace Frehley (KISS) Gibson Les Paul, snímače DiMarzio Super Distortion humbucker
  - Slash (Guns N’ Roses) Gibson Les Paul, snímače Seymour Duncan Alnico II Pro Slash humbucker – replika snímačov Gibson original PAF z 50-tych a začiatku 60-tych rokov
  - atď…

  Podľa týchto informácií je jasné, že výber gitary bude podmienený snímačmi, ktorými je osadená. Ak to má byť zvuk gitary s nižším skreslením, snímače môžu mať nižší výstupný signál, a zase ak to má byť poriadne skreslenie, signál musí byť čo najsilnejší.

  Najlepšie by bolo, keby gitara bola priamo osadená snímačmi, ktoré budú vyhovovať štýlu hudby, ktorý chcete hrať. Ak by taký model nebol, vždy je tu možnosť snímače vymeniť:

  http://store.gibson.com/Products/Pickups-and-Electronics.aspx
  http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/
  http://www.dimarzio.com/pickups/humbuckers/high-power

  Objednať sa dá už dnes asi všetko, prípadne sa nám ozvite na info@bigmusic.sk

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 31. michal píše:

  Dobrý deň. Takže kde by som tak začal? Asi 14 rokov sa venujem hre na španielky, ale iba ako samouk. Hrám od odposluchu a sem-tam aj dačo zaspievam. Takže si myslím že talent a základy mám slušné. A tiež myslím že prišiel čas pritvrdiť, lebo už ma nebaví búchať do španielky s cieľom vytvoriť nejaký tvrdší zvuk. Tak potrebujem radu. Hrávam veci ako Foo Fighters, Offspring, Staind, Metallica,či Limp Bizkit, ale aj Beatles alebo Kings of leon-viem, je to dosť pestré. Preto by som sa chcel spýtať či je na to vhodná aspoň jedna z týchto gitár: Epiphone les paul special II GT http://bigmusic.sk/epiphone-lp-special-ii-ebony?ItemIdx=0&id=4147 niekde som hu videl aj s tremolom alebo Epiphone les paul studio PB goth http://bigmusic.sk/epiphone-goth-les-paul-studio-pitch-black?ItemIdx=3&id=4121 ktorú mimochodom vaši konkurenti predávaju o 50 € lacnejšie. Ak nie,tak poraďte prosím niečo na tento štýl a k tomu nejaký dobrý efekt aj combo – http://www.bigmusic.sk/roland-cube-80x?ItemIdx=3&id=2671 toto vyzerá celkom slušne. Bol by som vám velmi zaviazaný a samozrejme by som si to všetko rád kúpil od vás. Nech sa zmestím DO 1000 € . Mimochodom chcem poďakovať za to čo tu robíte. Konečne sa našiel niekto ochotný vysvetliť nezasväteným ako som ja, o čom to vlastne je. Ďakujem.

 32. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ďakujeme za prívetivé slová, ako aj za upozornenie na zníženie ceny gitary Epiphone Goth.

  Epiphone LP Special II je vyslovene štartovacia gitara a ak máte rozpočet 1000€, netreba sa gitarami v tejto cenovej kategórii zaoberať. Keď si to rozoberieme po jednotlivých kapelách, vyzerá to takto:

  Dave Grohl (Foo Fighters) – Gibson Dave Grohl Inspired By DG-335 (http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/Features/Gibson%20Custom%20Shop%20Proudly%20Int/) + kopec ďalších gitár, všetky so snímačmi humbucker

  Dexter Holland (The Offspring) – album Rise and Fall, Rage and Grace – vraj: early 60s SG Special with the single P-90 pickup (podľa http://www.ultimate-guitar.com/interviews/interviews/offsprings_noodles_i_dont_care_to_argue_how_punk_i_am.html) predtým Ibanez RG so snímačmi DiMarzio Super Distortion Humbucker

  Mike Mushok (Staind) – tam nie je čo riešiť, PRS SE Baritone Mike Mushok Signature Silverburst – snímače PRS 2 x humbucker (http://www.bigmusic.sk/prs-se-baritone-mike-mushok-signature-silverburst?ItemIdx=0&id=5406)

  Wes Borland (Limp Bizkit) momentálne vraj Jackson Warrior WR-1 (http://www.jacksonguitars.com.au/guitars/USA_WR1_Warrior/) ale inak Yamaha CV820 WB (http://usa.yamaha.com/products/musical-instruments/guitars-basses/el-guitars/signature_models/cv820wb_black/?mode=model)

  Beatles – pololubovky Gretch, Gibson Les Paul, SG, 12-strunovka Rickenbacker, sitar…

  atď.

  Takže výsledkom prieskumu je vlastne – gitara so snímačmi humbucker (až na výnimku Dexter Holland na albume Rise and Fall, Rage and Grace) a nejaký hlasný aparát, najlepšie lampový.

  Tomu zodpovedá aj Epiphone Goth Les Paul Studio Pitch Black, ale aj mnoho iných a lepších gitár. Kombo Roland Cube 80X tiež nemá problém, je to modelingové kombo s 10-timi modelmi gitarových zosilňovačov, ktoré je dostatočne univerzálne aj hlasné pre tieto štýly.

  Niečo však do 1000 € ešte ostáva – v tom rozpočte by sa už dal kúpiť “ozajstný” aparát – teda lampový a aj lepšia gitara. Ak to má byť dostatočne hlasné k bubeníkovi, pod 50 W to nemá zmysel. 50W lampové aparáty okolo 500 – 600 € existujú – napr. kombo Marshall MA50C (http://bigmusic.sk/marshall-ma50c?ItemIdx=2&id=6590) alebo nejaký hybridný aparát (http://bigmusic.sk/gitarove-komba-hybridne) – v tých bývajú už zabudované okrem skreslenia aj nejaké priestorové efekty.

  Na gitaru ostáva nejakých 400 – 450 € a za to už by (pomaly) bola aj Epiphone Les Paul CUSTOM Ebony (http://bigmusic.sk/epiphone-les-paul-custom-ebony?ItemIdx=76&id=4172)

  V každom prípade treba ísť do obchodu a povedať, že chcete minúť 1000 € na gitaru a aparát a mali by sa začať diať “divy” Najlepšie s niekým, kto už na elektrickej gitare má niečo odohrané, aby vedel posúdiť, čo tam ponúkajú. Radi Vás prípadne privítame aj u nás v BIG MUSIC v Banskej Bystrici

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 33. dinder píše:

  dobry den, potrebujem poradit konkretny typ gitary a komba dostupnych na slovenskom trhu s ktorymi by som sa priblizil zvuku dava grohla (Foo Fighters). Poprosím aby celá výbava stála tak do 500€. dakujem za radu…

 34. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Dave Grohl (Foo Fighters) používa gitaru Gibson Dave Grohl Inspired By DG-335 (http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/Features/Gibson%20Custom%20Shop%20Proudly%20Int/) + kopec ďalších gitár, všetky so snímačmi humbucker. Jeho model je odvodený od modelu Gibson The Trini Lopez Standard – a ten je zase odvodený od modelu Gibson ES-335. Cenovo dostupnejší model tejto gitary vyrába dcérska firma firmy Gibson a je to gitara Epiphone DOT ( http://bigmusic.sk/epiphone-worn-dot-studio-worn-sunburst?ItemIdx=4&id=4099 ) v cene okolo 300 €
  Na kombo tak ostane 200 € a ak by sa našlo ešte pár Eur, bolo by dobre vyskúšať kombo Ibanez TBX65R ( http://bigmusic.sk/ibanez-tbx65r?ItemIdx=37&id=6373 ) alebo ak je to skôr na cvičenie, viac možností hrania sa so zvukom poskytuje VOX VT40+ ( http://bigmusic.sk/vox-vt40?ItemIdx=10&id=9665 ), ktoré by ale výkonom nestačilo k bubeníkovi do skúšobne.

  Váš tim Hudobnej poradne

 35. Vocko píše:

  Zdravím,

  Potreboval by som pomoc s výberom el gitary na metal. (Slipknot, Korn .. )
  Rozmýšľal som nad:

  Ibanez GRG 170 DX
  Ibanez GRG 270 B

  Ale je tam dosť veľký cenový rozdiel.. Neviem či by mi však 170 vydržala ladenia keďže nemá zámok :(

  + Vyhovovalo by k týmto gitarám kombo LANEY Prism 20 20w 1×8″ . Doteraz som hrával len na akustických gitarách takže neviem či je výber najlepší .
  Je jedno aký JJ kábel kúpim?

 36. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ten cenový rozdiel je tam preto, lebo tremolo Edge III na gitare Ibanez GRG270B ( http://bigmusic.sk/ibanez-grg270b?ItemIdx=0&id=6027 ) je typ Floyd Rose a to je oveľa vyšší model ako bežné, jednoduché tremolo ako je na gitare Ibanez GRG170DX. Tremolo Edge III je dvojzvratné – pohybuje sa zo strednej polohy nadol aj nahor, zámky sú pri takomto tremole absolútna nevyhnutnosť, pretože struny je možné povoliť pri pohybe tremola nadol úplne až tak, že “ovisnú” ( http://youtu.be/qY_NK4BfOVI ) a gitara sa napriek tomu nerozladí.

  Kombo Laney P20 je vhodné pre akúkoľvek elektrickú gitaru a je v ňom zabudované všetko, čo môže gitarista potrebovať. Treba však vedieť, že s výkonom 20 Wattov bude stačiť len na cvičenie doma, k bubeníkovi do skúšobne je príliš tiché.

  Kábel pre začiatok nepotrebujete nejaký výnimočne drahý, hlavné je, aby mal kvalitné a rozoberateľné koncovky – jacky (najlepšie zn. Neutrik) a aby bol dostatočne dlhý, aspoň 6 m.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 37. katka píše:

  Dobrý den potrebujem poradiť. Chcem elektroakusticku gitaru aj zo zosilnovačom do ktoreho by sa dal pichnuť aj mikrofon ( chcela by som to doma používať) poradítemi aku značku si mám kupiť? nejaký lacnejší zosilnovač. Gitara+kombo do 120 eur. Len neviem kombo aku značku poradte, prosím

 38. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  žiaľ za 120 € nekúpite elektroakustickú gitaru a už vôbec nie aj s kombom. Elektroakustické gitary stoja od 130 € nahor ( http://www.bigmusic.sk/6-strunove-elektroakusticke-gitary/ ) a najlacnejšie akustické kombo so vstupom na mikrofón Behringer AT108 stojí 67 € ( http://www.bigmusic.sk/gitarove-komba-akusticke/ )

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 39. Martin píše:

  Chcel by som sa spýtať akú el. gitaru si mam kúpiť na metal/rock (MetallicA, SlipknoT, Drowning Pool, atď.) sem tam ničo jemnejšie (napr. Nothing else matters od MetallicA) , potreboval by som el. gitaru !!!left handed!!! s tremolom (napr. floyd rose typu ) v cene 200-300€.

  Zvládla by dajaká elektrická gitara (left-handed) toto: http://www.youtube.com/watch?v=_SIu11fn7tg (približne od 4:03) bez toho aby sa rozladila (používaním tremola)? alebo si radšej vybrať gitaru s pevnou kobylkou? prosím o radu má to byť moja prvá elektrická gitara.

  Napr. tieto gitary: Ibanez GRG170DXL, Epiphone Les Paul-100 Heritage Cherry Sunburst (pevná kobylka)

  Prípadne mi dajte odkaz alebo názov gitary ktorá by bola vhodná.

  Ako je to s tými uzatvárateľnými tremolami?

  Za odpoveď vopred ďakujem.

 40. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ľavácku gitaru s Floyd Rose tremolom v cene 200 – 300 € žiaľ zoženiete asi len na inzerát.
  -
  Najlacnejší nový nástroj – zrejme jediný dostupný – je Ibanez RG370DXZL – http://bigmusic.sk/ibanez-rg370dxzl?ItemIdx=25&id=11723

  Techniky, ktoré využívajú extrémny pohyb pákou kobylky/tremola vyžadujú, aby struny boli zamknuté na nultom pražci – teda na začiatku krku. Takéto zámky sú štandardne na gitarách s tremolom typu Floyd Rose. Okrem toho sa tieto techniky hrajú na tremolách Floyd Rose aj preto, lebo má oveľa väčší rozsah pohybu a pohybuje sa z nulovej polohy nielen nadol ale aj nahor.

  Tremolo typu vintage (FAT 10 – Ibanez GRG170DXL) je určené len na mierne pohyby pákou smerom nadol a keďže žiadna gitara s takýmto tremolom nemá bežne namontované zámky na krku pri väčších pohyboch by sa gitara rozladila, lebo struny by sa uvoľnili v závitoch navinutých na ladiacich kolíkoch. Samozrejme, zámky by sa dali osobitne namontovať aj na gitaru s vintage tremolom, ako je napr. Ibanez GRG170DXL ale techniky na videu by sa na nej ani tak hrať nedali.

  Ako začiatočník pákové techniky ešte dlho nebudete používať, takže by možno na začiatok stačila aj gitara s pevnou kobylkou. Nastaviť tremolo Floyd Rose nie je žiadna hračka, a v dnešnej dobe, ak chcete hrať štýly, ktoré uvádzate, si hráči gitaru často prelaďujú aj počas koncertu do iného alebo do nižšieho ladenia ako je štandardné E A D G H E. Preladiť gitaru s tremolom Floyd Rose trvá aj pol hodiny, takže to nikto nerobí, na prelaďovanie počas koncertu si hráči väčšinou obstarajú ďalšiu gitaru s pevnou kobylkou.

  Ak však chcete tak či tak neskôr hrať techniky, ktoré vyžadujú tremolo Floyd Rose, je zrejme v súčasnosti jediná voľba Ibanez RG370DXZL – http://bigmusic.sk/ibanez-rg370dxzl?ItemIdx=25&id=11723 – ovšem, bude treba došetriť, lebo ľavácka gitara s tremolom Floyd Rose do 300€ neexistuje.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 41. Najmo píše:

  dobrý deň. mám git.kombo. Behringer gx210 2x30w a potreboval by som ho nastaviť aby mi hralo tvrdo nejako death metalovo.lenže som začiatočník a už som to všeliako skúšal ale nebolo to ono vedeli by ste mi poradiť?ďakujem

 42. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  žiaľ, nepotešíme Vás, toto kombo je na death metal úplne nevhodné. (http://www.behringer.com/EN/Products/GX210.aspx)

  Je to kombo robené na spôsob starých aparátov Fender Twin (http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Twin), ktoré sú preslávené superčistým zvukom a tak nemá potrebný typ skreslenia. Okrem toho sú v ňom malé, len 10-palcové reproduktory Jensen, ktoré majú vyslovene stredový “vintage” zvuk. Pomocou ekvalizéra tiež nič smerom k metalu nenastavíte, pretože ekvalizér je tiež nastavený na “vintage” charakter.

  Mohli by ste vyskúšať pripojiť k nemu skresľovač – pedál ako je napr. DigiTech Death Metal – http://www.bigmusic.sk/digitech-death-metal?ItemIdx=0&id=557 ale bez 12-palcových reproduktorov budú vo zvuku chýbať spodné frekvencie potrebné pre death metal.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 43. Martin píše:

  Dobrý deň,
  Na tejto stránke: http://xlguitars.com/?wpsc-product=esp-ltd-mh-50 som našiel gitaru s Floyd rose tremolom pre ľavákov. ako vy tvrdíte, že gitara s takýmto typom tremola sa nedá zohnať za cenu 300€ – táto je za 299$. Otázka je či sa dá zohnať aj na Slovensku alebo si ju budem musieť objednať so zahraničia.

 44. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  nová ľavácka elektrická gitara do 300€ síce možno existuje, ale zohnať ju na Slovensku bude asi fuška. Gitara ESP LTD MH-50 sa na Slovensko bežne dováža, ale ako pravácky model (http://bigmusic.sk/esp-ltd-mh-50-black?ItemIdx=24&id=8084) Podľa údajov na stránke výrobcu je potrebné vždy overiť aktuálnu dostupnosť ľaváckych modelov (http://www.espguitars.com/support_faq.html#4).

  Nezáväzne zistíme, či sa dá zohnať a v akej cene a dáme Vám vedieť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 45. Najmo píše:

  aha..ďakujem..áno mal som pripojený efekt deathmetalovi ale nebolo to dobre počuť mal silnú spätnú väzbu

 46. Salandern píše:

  Dobrý deň chcel by som sa spýtať kedy by som si mal kúpiť elektricku gitaru ?

 47. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  doporučovali by sme hrať najprv na akustickej gitare aspoň pol roka, pravidelne pokiaľ možno každý deň – ale prečítajte si aj článok na túto tému:

  http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 48. Salandern píše:

  ďakujem , hrávam na akustickej gitare najmenej pol roka a každý deň

 49. Avie píše:

  Ahoj .. prosim mohli by ste mi pomoct? na klasickej gitare hram asi rok aj pol .. a asi celkom mi to ide .. preto b ysom chcela zacat aj na elektrickej … chcela by som si kupit el.gitaru najlepsie znacky PRS … ak by ste mi vedeli poradit … ktora by bola pre mna najlepsia? : PRS SE Tremonti signature … alebo PRS SE custom 24 ? najradsej by som hrala nieco typu heavy jazz metal … aa je ta gitara dobra ? ma dobry zvuk? … Dakujem pekne za odpoved :-)

 50. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitary PSR SE sú osvedčené kvalitné nástroje s dobrým zvukom – obidva typy, ktoré uvádzate sú v poriadku, rozdiel medzi nimi je v tom, že PRS SE Custom 24 Trem má pohyblivú kobylku a o 2 pražce viac ako PRS SE Tremonti. PRS SE Custom 24 Trem má telo z dvoch druhov dreva – má vrchnú dosku z javora, preto jej zvuk bude trochu “jasnejší”, taký, ktorý sa v kapele nestratí a zvuk PRS SE Tremonti zase trochu temnejší, mohutnejší, vhodný na “tučné” akordové doprovody.

  Ku elektrickej gitare však budete potrebovať zosilňovač a aj od neho veľmi závisí, aký bude výsledný zvuk. Na cvičenie bude stačiť aj kombo (zosilňovač s reproduktorom v jednom) s výkonom 15-20 W, ako je napr. Line 6 Spider IV 15 – http://www.bigmusic.sk/line-6-spider-iv-15?ItemIdx=3&id=6273,

  alebo VOX VT20+ – http://www.bigmusic.sk/vox-vt20?ItemIdx=0&id=9664.

  Na hranie s kapelou však tieto kombá stačiť nebudú, tam už treba rátať s výkonom aspoň 60W, niečo ako Ibanez TBX65R http://www.bigmusic.sk/ibanez-tbx65r?ItemIdx=0&id=6373

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 51. Ahoj píše:

  Dobry den .
  prosim vas .. chcela by som sa naucit hrat na el.gitare … je jedno aku elektricku gitaru si kupim ? Dikes

 52. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  elektrickú gitaru si kúpte len v prípade, že už viete aspoň trochu hrať na akustickej gitare. Vyplatí sa kupovať značkové produkty. Môžu byť kľudne najlacnejšie, na tom nezáleží, aj tak sa všetky elektrické gitary okrem tých najdrahších vyrábajú v Ázii. Len nech je na tom logo nejakej známejšej firmy. Ak ich raz budete chcieť predať, udržia si vyššiu hodnotu ako menej známe značky a mali by byť aj kvalitnejšie.

  Typ gitary si gitaristi vyberajú podľa svojich vzorov – výsledný zvuk elektrickej gitary však nezávisí len od tvaru, použitého dreva, strún a snímačov. Závisí od celého “reťazca” teda od všetkého, čo gitarista používa medzi prstami a reproduktorom. Ešte treba vedieť, že zvuk gitary z nahrávky známej kapely nie je celkom to isté, čo gitarista počuje zo svojej aparatúry.

  V skratke to znamená – pre začiatočníka je vhodná akákoľvek gitara, ktorá sa mu páči, hrať to aj tak nebude ako gitara vzoru, na ktorý sa chce podobať – gitarista má totiž svoj tón v prstoch, nie v gitare a zosilňovači.

  Prečítajte si aj náš článok http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/ – zhrnutie všetkého, čo by ešte začiatočník mohol potrebovať vedieť pred nákupom elektrickej gitary.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 53. ESP-LTD / Ibanez píše:

  Chcel by som sa spýtať, či je dostupná na Slovensku nejaká el. gitara left haned značky esp ltd alebo Ibanez s pevnou kobylkou čiernej farby

 54. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  odpoveď sme Vám zaslali na Váš e-mail.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 55. D. píše:

  dobry den … vyssie som cital nieco o PRS SE tremonti signature gitare … na aky styl hry je ta gitara ? Dakujem …

 56. tím Hudobnej poradne píše:

  Keďže Mark Tremonti je gitarista zo skupiny Alter Bridge – niečo takéto:

 57. N píše:

  dobrý deň..chcel sa opýtať akú reprobednu si mám kúpiť na death metal.že ako viem ktoré majú 6,3 mm jack ako sú na mikrofone.napríklad do takéhoto typu by to išlo? http://muziker.sk/reprobedne/aktivne-reprobedne/soundking_fp-206-a.html…lebo vo väčšine sú nejaké XLR koncovky..ďakujem hádam stema pochopili :D

 58. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na gitaru sa takéto PA reproboxy bežne nepoužívajú, sú určené na prenášanie celého počuteľného frekvenčného spektra od 50 Hz do 20 kHz – teda na reprodukciu nahratej hudby alebo ozvučenie celej kapely.

  Výškové frekvencie od nejakých 6 kHz nahor už nie sú vo zvuku elektrickej gitary žiaduce a preto gitarové reproduktory majú špeciálnu frekvenčnú charakteristiku – výškové frekvencie neprenášajú. Okrem toho aj dynamika gitarového reproduktora je iná ako u širokopásmového reproduktora. Štandardným riešením je teda gitarový zosilňovač a k nemu primeraný gitarový reprobox alebo gitarové kombo (zosilňovač s reproduktorom v jednom boxe).

  http://www.bigmusic.sk/gitarove-zosilnovace/

  http://www.bigmusic.sk/gitarove-reproboxy/

  http://www.bigmusic.sk/gitarove-komba/

  Ak by ste z nejakého dôvodu predsa len chceli používať na death metal takúto PA reprobedňu, potrebovali by ste zosilňovač, ktorý má dobre urobený výstup pre nahrávanie – napr. niektorý modelingový zosilňovač, z ktorého by ste do bedne pripojili výstup určený pre nahrávanie – line/recording out – to bude určite 6,3 mm jack, takže aj na bedni by bolo dobre mať takýto vstup. Ak by na bedni boli len XLR vstupy, dá sa použiť špeciálny kábel jack/XLR alebo redukcia z jacku na XLR.

  Ale nebude to ten pravý pocit, zvuk bude hrať ako z nahrávky a hráčovi bude chýbať “živosť” spolupráce snímačov so zvukom vychádzajúcim z pravého gitarového reproduktora.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 59. N píše:

  ďakujem ale nie gitaru som tam nechcel pripájať ale mikrofon na spev a to neviem aký je na to vhodný reproduktor.

 60. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  takéto širokopásmové PA reproboxy sú na spev priamo určené, a problém s koncovkami vyriešite ľahko, kúpou kábla s koncovkou akú budete potrebovať. Najlepšie by však bolo používať reprobox s koncovkami XLR, pretože prenos signálu bude kvalitnejší.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 61. Mato píše:

  DObry den, chcel by som sa spytat, idem si kupit svoju prvu elektricku gitaru a zaujima ma Vas nazor na tieto dva kusky

  http://bigmusic.sk/fender-squier-bullet-stratocaster-arctic-white?ItemIdx=8&id=2180

  http://bigmusic.sk/cort-x-1-bks?ItemIdx=34&id=10208

  neviem ktory si vybrat a neviem ci je vobec nejaky rozdiel medzi tymi “lacnymi” gitarami. Na prvy pohlad vidim nejake odlisnosti napr v pocte snimacov a resp. co je to humbucker? MOhli by ste mi popisat neajek zakladne rozdieli medzi nimy?…Vazne sa neviem rozhodnut ktoru s nich. fender je predsa len fender, ale na druhu stranu ten cort sa mi nehorazne paci :) Je nejaky rozdiel vo zvuku?

  V kombinacii s tymto kombom : Harley Benton HB-80R
  teiz by som chcel pocut Vas nazor na toto combo…
  Chcem hrat tvrdsie styly

 62. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  prečítajte si prosím náš článok: http://hudobnaporadna.sk/107/elektricke-gitary-co-je-co-a-co-je-na-co/ – sú v ňom vysvetlené rozdiely medzi snímačmi ako aj ďalšie informácie, ktoré pomôžu pri výbere gitary.

  Ako začiatočníkovi nedoporučujeme gitaru s pohyblivou kobylkou, radšej s pevnou, niečo ako http://bigmusic.sk/cort-z40?ItemIdx=63&id=10226 alebo http://bigmusic.sk/cort-kx52?ItemIdx=134&id=10194 – obidve tieto gitary majú snímače humbucker, teda ich zvuk je na tvrdé štýly vhodnejší ako gitara Squier Bullet, ktorá má snímače singel, vhodnejšie na čistý zvuk, blues a podobne.

  Ku kombu Harley Benton sa dá povedať, že na to koľko málo stojí, hrá slušne, dosť hlasno, má 12″ reproduktor Celestion – skreslený zvuk nie je veľmi dobrý, ale je to základ, na ktorom sa dá ďalej stavať – zvuk sa dá neskôr vylepšiť napr. použitím efektového pedálu alebo multiefektu.

  Ak by to pre začiatok nemuselo byť úplne to najlacnejšie kombo, celkom slušné kombo je napr. Ibanez TBX65R http://bigmusic.sk/ibanez-tbx65r?ItemIdx=7&id=6373

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 63. OverDrive píše:

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či sa do komba Line6 Micro Spider dá zapojiť nožný prepínač a aký rozdiel je medzi gain a drive (na line6 nieje gain) je drive to isté ako gain? dá sa toto kombo nastaviť na štýl Kirk-a Hammett-a ?

  A ešte by som ocenil keby ste mi napísali niečo o gitare Ibanez RG370DXZ-L , teda k tomu tremolu hlavne . Za odpoveď vopred ďakujem.

 64. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ku kombu Line6 Micro Spider nie je možné pripojiť nožný prepínač (manuál: http://line6.com/data/6/0a060b316ac34f0593392da1f/application/pdf/Micro%20Spider%20Pilot)

  Čiste technicky povedané – Gain je po slovensky zisk. U zosilňovačov zisk znamená to, ako veľmi dokáže zosilňovač zosilniť vstupný signál. Drive je bežne používaná skratka slova overdrive – v technickej slovenčine by sme to nazvali “budenie” – skratka zo slova “prebudenie”.

  Toľko technický žargón, teraz k tomu, čo sa deje, keď týmito potenciometrami otáčame.

  Zosilňovač sa skladá z viacerých zosilňovacích obvodov zoradených za sebou. Keď v prvom zosilňovacom stupni vytočíme gain / zisk naplno, stane sa to, že do ďalšieho zosilňovacieho stupňa prichádza oveľa silnejší signál, než na aký je tento zosilňovací stupeň stavaný – takže dôjde k skresleniu – inak sa to nazýva aj prebudenie na vstupe.
  K tomu istému však dochádza aj v prípade potenciometra drive – stačí sa pozrieť napr. na efekt BOSS ODB-3 (http://www.bigmusic.sk/boss-odb-3?ItemIdx=2&id=2764) Uvidíte tam potenciometer Gain, ktorým sa nastavuje úroveň overdrive / prebudenia na vstupe nasledujúceho zosilňovacieho stupňa.

  Výrobcovia sa však nedržia prísne takýchto technických definícií, proste si to nazvú tak, aby sa to dobre predávalo. Treba vyskúšať, aký zvuk z daného zosilňovača “lezie” a zariadiť sa podľa vlastného vkusu.

  Čo sa týka nastavenia zvuku, ten nesúvisí len s elektronikou zosilňovača, na zvuk Kirka Hammetta sú potrebné aj veľké reproduktory, lebo zvuk malého reproduktora proste neozvučí priestor – a odrazy z priestoru sú dôležitou súčasťou zvuku elektrickej gitary na nahrávkach. Pokiaľ to budete počúvať na slúchadlá, je to niečo iné, tam sa dá priestor doplniť efektom reverb. Skreslenie sa na kombách Line6 dá nastaviť naozaj brutálne, takže v kombinácii s tou správnou gitarou so snímačmi humbucker (nie single) sa určite dopracujete k presvedčivému zvuku.

  K tremolu Edge-Zero II so systémom Zero Point System na gitare Ibanez RG370DXZL môžeme povedať len to, že je to jedno z najlepších tremol na trhu. Je odvodené z tremola Floyd Rose, ale má nízky profil, pri hre nezavadzia. Pridaný systém Zero Point sú dve pružiny, ktoré sa starajú o zvýšenú stabilitu ladenia.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 65. Ejo píše:

  Dobrý den, neviem este aky pedál je na čo ale mohli by ste mi vysvetlit načo su pedale. Viem iba, že nejaky efekt napriklad by som chcel taky čo prepne z metalu na normal ze ako na akustiku. Niečo také. Dakujem

 66. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pedále / gitarové efekty sú určené pre hráčov, ktorí už presne vedia, ktorý efekt potrebujú a aký má mať zvuk. Preto ich je tak veľa od rôznych výrobcov – môžu mať rovnaký názov (distortion, chorus, atď.) ale každý pedál má trochu iný zvuk.

  Ak potrebujete hrať na elektrickej gitare skresleným metalovým zvukom a potom zvuk efektom zmeniť na zvuk akustickej gitary, je viacero možností a závisí to hlavne od toho, či je to len na cvičenie na doma alebo na hranie s kapelou.

  Na doma by najjednoduchšie riešenie bolo kombo so simulátorom akustickej gitary – ako je napr. http://bigmusic.sk/roland-cube-20xl?ItemIdx=5&id=9197

  Zvuk akustickej gitary sa však na tomto cvičnom kombe nedá prepínať pedálom, len ručne – ale to by pri kombe na cvičenie nemusel byť problém.

  Ak to má byť na vyššej úrovni, muselo by sa to riešiť viacerými efektami

  1. pedál na metalový zvuk (napr. Boss MT-2 http://bigmusic.sk/boss-mt-2?ItemIdx=34&id=2749 )

  2. simulátor akustickej gitary (napr. Boss AC-3 http://bigmusic.sk/boss-ac-3?ItemIdx=41&id=2732)

  3. k tomu na prepínanie efektov Boss LS-2 ( http://bigmusic.sk/boss-ls-2?ItemIdx=33&id=2746 ) – obidva efekty budú pripojené do tohoto pedálu a z neho pôjde kábel do komba – do čistého kanálu alebo do dierky Return efektovej slučky na kombe, ak kombo efektovú slučku má.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 67. tomino píše:

  Dobry den, chcem si uvas kupit elektricku basgitaru aj s kombom aj s kablom asi do 270 eur. Co by ste mi poradili aku gitaru na death metal na doma?

  A mohli by ste mi poradit aku basgitaru pouziva kapela Exploited alebo Deicide?

  dakujem

 68. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den.

  skuste sa pozriet na basgitaru Cort Action Bass BK (http://www.bigmusic.sk/cort-action-bass-bk?ItemIdx=1&id=10307) a kombo Cort GE-30B (http://www.bigmusic.sk/cort-ge30b?ItemIdx=14&id=13266).

  Budete mat dobry pevny zvuk ale treba vediet, ze na hranie s kapelou to kombo stacit nebude, tam uz treba investovat do aparatu s vacsim vykonom.

  Basgitarista z Exploited Irish Rob hraval na basgitarach Ernie Ball MusicMan StingRay (http://www.music-man.com/instruments/basses/stingray.html)

  a nedavno presiel na basgitary Schecter, podobny model ako Schecter Omen Extreme 4 (http://bigmusic.sk/schecter-omen-extreme-4-bass-black-cherry-black-hw?ItemIdx=7&id=6635)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 69. ITIetalista píše:

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať koľko Wattové kombo treba do skúšobne. Bude stačiť Peavey Vypyr30ka? alebo treba kombo nad 50W?

 70. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na elektrickú gitaru do skúšobne bude potrebné kombo s výkonom aspoň 50 Wattov s reproduktorom s priemerom 12 palcov. Aj to je vlastne len minimum, lebo jeden reproduktor bude vždy vyžarovať zvuk jedným smerom a tak nie je možné ozvučiť väčšiu šírku priestoru. To znamená, že gitarista v skúšobni alebo na pódiu bude hľadať také umiestnenie komba, aby sa počul sám a aby ho počuli aj ostatní spoluhráči. To však nie je dosť dobre možné a preto gitaristi používajú do skúšobne a pre živé hranie kombá aspoň s dvomi reproduktormi alebo s prídavným reproboxom.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 71. tomi píše:

  dobry den kupil som si u vas pedal behringer bod400 ale nemam ktomu adaptermohli by ste mi poradit aky si mam uvas objednat? dakujem.

 72. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na Váš efekt by bol najvhodnejší adaptér Power Supply PSU-SB od firmy Behringer. http://www.bigmusic.sk/behringer-psu-sb?ItemIdx=0&id=5149

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 73. tomas píše:

  dobry den chcem si kupit elektricku gitaru na styl metal a chcem hrat solo – co presne ktomu potrebujem a aku gitaru a pedal? dakujem

 74. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitaristi majú väčšinou svoje vzory, od ktorých sa učia a to nielen ako hrať, ale aj na čom hrať – takže najjednoduchšia by bola táto cesta. Ale keby sme to mali všeobecne zhrnúť – na štýly, ktoré majú v názve slovo “metal” gitaristi používajú elektrické gitary so snímačmi typu humbucker (vysvetlenie: http://hudobnaporadna.sk/107/elektricke-gitary-co-je-co-a-co-je-na-co/#comment-3774) a čo najsilnejšiu aparatúru – minimálne 100W. Konkrétne značky a typy gitár a aparatúry závisia vždy od rozpočtu a od zvuku, ktorý gitarista chce z aparatúry a z gitary dostať.

  O pedáloch sa na začiatku netreba baviť – kombo pre elektrickú gitaru má vždy aj zvuk pre sólovú hru so skresleným zvukom. Pedále/efekty sú vždy prostriedkom ako dosiahnuť zmenu zvuku, ktorý ide z aparatúry – a tá zmena zvuku sa môže týkať napr. typu skreslenia, pridania priestoru do zvuku – opakovanie/echo, dozvuk/hall, rôzne frekvenčné a modulačné úpravy zvuku. Preto opäť – nie je možné napísať, že na metal je vhodný nejaký konkrétny pedál, závisí to od toho, čo gitarista chce tým pedálom/efektom dosiahnuť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 75. stevo píše:

  dobry den. potreboval by som poradit gitaru s ktorou sa co najvierohodnejsie priblizim zvuku, aky ma Steve Vai. cena do 500E…dakujem pekne.

 76. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Steve Vai hrá na gitarách Ibanez, preto sa skúste pozrieť na gitaru Ibanez RG350DX (http://bigmusic.sk/ibanez-rg350dx?ItemIdx=37&id=514)

  Treba však vedieť, že zvuk elektrickej gitary vzniká nielen v gitare, zosilňovači, reproduktoroch a efektoch ale – hlavne v prstoch gitaristu, preto keby iný gitarista hral hoci aj na vlastnej gitare Steva Vaia, mohlo by to znieť úplne inak.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 77. tomas píše:

  Dobry den,
  mohli by ste mi poradit na akej solovej gitare hra z kapely deicide chcel by som si taku gitaru zakupit aj efektami, dakujem.

 78. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Ralph Santolla hrá na elektrických gitarách Jackson – je ho vídať s modelmi King V:
  http://www.jacksonguitars.com/products/search.php?section=guitars&bodyShape=King%20V%E2%84%A2

  ale aj s modelmi Randy Rhoads:
  http://www.jacksonguitars.com/products/search.php?section=guitars&bodyShape=Rhoads

  Používa snímače EMG: http://www.emgpickups.com/artists/artist/300

  Efekty podľa vlastného vyjadrenia nepoužíva, gitaru zapája priamo do zosilňovača, len občas použije wah-wah pedál (http://www.bigmusic.sk/wah-wah-pedale/).

  V prípade záujmu o niektorý konkrétny model gitary Jackson napíšte na info@bigmusic.sk – zistia Vám cenu a dodaciu lehotu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 79. jaro píše:

  zdravim mohli by ste mi poradit ake gitary najcastejsie pouzivaju v kapele sepultura aj s pedalmi? dakujem.

  tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  zostavu gitaristu zo skupiny Sepultura nájdete na http://en.wikipedia.org/wiki/Andreas_Kisser

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 80. mato píše:

  cawes. Chcel by som vytvorit zvuk Alexiho Laiha. Mam gitaru COrtX6 a chcel by som si kupit efekt Korg Pandora PX4D.Treba k nemu kombo pretoze na videach je to akoby nebolo potrebne (mam kombo VOX pathfinder 10W)? Dá sa vytvorit jeho zvuk?

  tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Alexi Laiho používa špeciálne pre neho vytvorené modely gitár ESP s pasívnymi snímačmi EMG ALX a s opäť špeciálne pre neho vytvorenou aktívnou elektronikou (http://www.emgpickups.com/products/index/223/149). Tam je základ jeho zvuku, ktorý dotvára predzosilňovačom Lee Jackson GP-1000 Perfect Connection, ktorý používa od začiatku svojej kariéry. V tomto predzosilňovači vzniká skreslený zvuk gitary. Ostatné veci, ktoré používa sú v podstate bežné, aké používajú aj iní gitaristi (http://www.ultimatemetal.com/forum/children-bodom/329755-alexi-roopes-rack.html).

  Zvuk takejto zostavy sa žiaľ nedá verne napodobniť efektom Korg Pandora PX4D, okrem iného aj preto, lebo zvuk na nahrávkach a na koncertoch vychádza z reproduktorov Marshall 1960 – a teda z 12-palcových reproduktorov Celestion G12T-75 – a tie tiež majú svoj vlastný, charakteristický zvuk.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 81. Peter píše:

  Dobry den ja som sa chcel spytat ci sa k tomuto kombu http://bigmusic.sk/cort-cm10g?ItemIdx=0&id=12052 da pripojit nejaky efekt.

  tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  najprv si povedzme, že efekty sú rôzne elektronické zariadenia určené na úpravu zvuku elektrickej gitary. Niektoré z nich sa umiestňujú v ceste signálu hneď za gitarou – teda kábel ide z gitary rovno do efektového zariadenia a až odtiaľ do zosilňovača. Takéto efekty sú napríklad booster, distortion, overdrive, wah-wah a iné. Potom sú efekty, ktoré sa najlepšie uplatnia ak sú zapojené až za prvým stupňom zosilňovača – teda za predzosilňovačom, v tzv. efektovej slučke. To sú najčastejšie modulačné efekty ako napr. chorus, flanger ale aj priestorové efekty ako hall (dozvuk), delay (ozvena, echo).

  Kombo Cort CM10G nemá efektovú slučku, takže je k nemu možné efekty pripojiť len hneď za gitarou. Niektoré kombinácie by nemuseli znieť najlepšie ale treba vyskúšať, čo to urobí – vždy záleží od vkusu gitaristu a od jeho zámeru, akú zmenu zvuku chce pomocou efektov dosiahnuť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 82. Roman píše:

  Dobrý, ja by som sa chcel poradiť, či sa zmestím do ceny 300€ na kúpu el. gitary a príslušenstva, aby som sa priblížil k gitaristovi Slashovi z bývalej GNR a súčasnej jeho kapele.. zatial by mi to stačilo na hranie na doma, takže veľké kombo by som zatial nepotreboval, a s gitarou nejaké skúsenosti mám rok a pol hrám na akustike a to každý deň, baví ma to veľmi a u priateľky hrám na el. gitare Ibanez, ale to málokedy. Takže čo by ste mi odporučili. Vopred ďakujem.

  tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na zvuk ako má Slash je potrebná gitara so snímačmi typu humbucker – a aby pri rozpočte 300 € ostalo aj na nejaký zosilňovač, cena gitary by mala byť okolo 200€, teda niečo z tejto kategórie: http://bigmusic.sk/epiphone-les-paul/

  Ak má byť zvuk dobrý aj za málo peňazí, treba si vybrať kombo s tzv. modelingovou technológiou. Tieto kombá hrajú aj pri malej hlasitosti veľmi pekne – niečo ako Line 6 Spider IV 15 (http://bigmusic.sk/line-6-spider-iv-15?ItemIdx=4&id=6273)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 83. ajbnfguhôvk píše:

  Dobrý deň,
  mohli by ste mi poradiť s výberom el.gitary pre začiatočníka okolo 150eur? Chcem si kupit el. gitaru, ale neviem sa rozhodnut medzi SX EG3K Black, SX GG1K Black alebo ENCORE EBP-E6BLK a zaroven sa chcem spytat co si myslite o kvalite.

  tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  z vymenovaných gitár by sme nedoporučili žiadnu. V našich článkoch sa dočítate, že vždy doporučujeme kupovať značkové nástroje – a to aj pre začiatočníkov. Dôvodom pre toto doporučenie je to, že neznačkové nástroje sú zriedka kvalitné a často sa na nich zle, nepohodlne a ťažko hrá. Začiatočník tak môže mať pocit, že je chyba v ňom, pričom nástroj je vhodný skôr ako palivové drevo.

  Ako gitary pre začiatočníka doporučujeme minimálne gitary značiek Cort, Epiphone, Squier by Fender – konkrétny typ záleží od hudby, ktorú chcete hrať. Na prípadné ďalšie otázky radi odpovieme, keď upresníte štýl hudby, na ktorý má byť gitara používaná.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 84. jaro píše:

  dobry chcem sa poradit chcel by som si zakupit el basgitaru, aku pouziva basgitarista z kapely konflikt aj s pedalom, ale neviem aku znacku pouziva, velmi pekne dakujem.

  tím Hudobnej poradne píše:

  Viktor, basgitarista z kapely Konflikt (http://www.konflikt.sk) používa basgitaru Epiphone Goth Thunderbird-IV Bass Pitch Black (http://www.bigmusic.sk/epiphone-goth-thunderbird-iv-bass-pitch-black?ItemIdx=3&id=4123)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 85. tomas píše:

  Dobry den chcem hrat na doma styl death metal, kupil som si behringer bod400 ale chcel by som lepsi efekt, ktory by ste mi odporucili?

  Aky pedal je najlepsi alebo najpouzivanejsi na styl death metal?

  vopred dakujem

 86. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Váš problém nevyrieši žiadny pedál – štýl death metal je hudba, ktorá sa hrá na poriadnych veľkých elektrónkových zosilňovačoch s veľkými reproboxmi. Ak chcete napodobniť tento zvuk pedálom, je to skrátka nemožné.

  Jediná možnosť, ako sa priblížiť zvuku death metalu doma je použiť niektoré kombo s modelingovou technológiou – niečo ako robí značka Line 6 (http://bigmusic.sk/modelingove-komba-line6/)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 87. tomas píše:

  dobry den dakujem vam pekne za radu, chcel by som sa este spytat mam kombo cort ge30b , aky zvuk by som mal spedalom digitech death metal s timto kombom vopred dakujem.

 88. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  je úplne zbytočné snažiť sa pedálmi dosiahnuť kvalitný zvuk na kombách určených na domáce cvičenie ako je aj Cort GE30B – ktoré je okrem toho basgitarové kombo, takže je pre gitaru úplne nevhodné.

  Kúpte si modelingové kombo, ktoré si najprv v obchode poriadne vyskúšajte, aby ste už nemuseli rozmýšľať o nemožnom – ako dosiahnuť jedným pedálom zvuk aparatúry za tisíce EUR.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 89. Roman píše:

  Dobrý, ja by som sa chcel spýtať nie len Vás ale aj ostatných či má niekto skúsenosti s gitarou značky TYME Les Paul, ďakujem

 90. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  za Hudobnú poradňu aspoň základné info – značka Tyme patrí nemeckej distribučnej firme Sound Service (http://www.soundservice.de/texte/tyme/tymeguitars.htm), design tvorí firma Performance Art Guitars (http://pag-guitars.de/). Podľa ich vlastných slov sú to “kvalitné gitary, veľmi dobre hrajú a sú za výbornú cenu” – ale na predajnosti sa to nijako výrazne neprejavilo. Podľa vyjadrení nemeckých hráčov na fórach – takých, ktorí ich aj mali v rukách – sú to gitary vhodné pre začiatočníkov na domáce cvičenie, prípadne ako náhradné nástroje, pre prípad veľkej núdze aj na pódium. Zvukom neoslnia ale sú dobre opracované a pohodlne sa na nich hrá.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 91. Roman píše:

  a keby som ku tej gitare pridal kombo Fender Mustang? znelo by to fajn? na tom kombe su dobré základné efekty čo som počul, tak si myslím že by to znelo dobre. Neviem no. Výhoda toho komba je aj, že sa dá napojiť na Pc a tam sa dá upravovať dosť veľa vecí.

 92. tím Hudobnej poradne píše:

  Modelingová technológia je vynikajúca vec. Za málo peňazí modelingové kombá hrajú zvukom aparátov za stovky ak nie tisíce eur. Treba však vidieť celý reťazec – ktorý začína gitaristovou hlavou, jeho prstami, pokračuje strunami, drevom gitary, snímačmi a až na konci je kombo. Celý reťazec musí byť kvalitný, lebo ak niekde po ceste niečo zvuk pokazí, žiadna úprava v PC už tomu zvuku nepomôže.

  Vždy radšej doporučujeme došetriť a kúpiť nástroj, ktorý je overený, že hrá dobre. Vtedy má hráč istotu, že ak to jemu nehrá dobre, chyba nie je v nástroji alebo v kombe ale niekde inde… Táto istota je veľmi dôležitá aj na to, aby človek zbytočne nevyhadzoval peniaze za veci, ktoré toho nie sú hodné, a ktoré nikdy nebude vedieť dobre predať – vždy len s veľkou stratou.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 93. Roman píše:

  Fajn na zamyslenie :) ďakujem

 94. briXmo píše:

  Dobrý

  Chcem si kúpiť gitaru Cort X3 na hranie prevažne hard rocku a metalu (http://www.audiotek.cz/product-45719-cort-x3-bk) a mám k tomu pár otázok.

  Hneď na začiatok aká tam je kobylka?? V popise je tremolo Floyd Rose (tá je vraj dosť kvalitná ale ľudia mi radili že radšej pevná) a nižšie je písané “Kobylka: pevná BN007″ možno som tam niečo zle pozrel ale radšej sa opýtam ako potom ľutovať.

  Ďalej bude mi k tomu stačiť Marshall MS4 a aké to je vlastne kombo? v diskusií je to dosť rozporuplné, ja ho chcem výhradne ba domáce cvičenie (http://www.audiotek.cz/product-14807-marshall-ms-4)
  A na koniec gitaru do komba napojím s http://www.audiotek.cz/product-33096-adam-hall-k3t-pp0300 ?? A trsátko býva súčasťou gitary?

  Ďakujem za odpoveď

 95. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  táto gitara je v poriadku, má pevnú kobylku (http://cortguitars.com/en/product/x-3 – fixed bridge) – a áno, ľudia majú pravdu, tremolo potrebuje len ten, kto už vie, čo s ním chce robiť.

  Kombo Marshall MS-4 je vhodné ako zábavný darček pre gitaristu, na ktorom sa síce dá aj hrať, ale netreba si to zamieňať s naozajstným gitarovým kombom – aj keď to má byť len na domáce cvičenie.

  Káble na cvičenie netreba riešiť, najlacnejšie stačia.

  Trsátko – zdanlivo nepodstatná vec – naopak riešiť treba. Trsátko nie je súčasťou gitary – je súčasťou gitaristovej ruky. Ku gitare nemá byť pribalené, pretože jeho parametre určuje osobná voľba gitaristu. Jeho hrúbka a materiál, z ktorého je vyrobené priamo súvisia so spôsobom gitaristovej hry rukou, ktorou trsátko drží. Je obrovský rozdiel medzi tým ako hrá Yngwie Malmsteen a ako hrá Zakk Wylde – a podobne rozdielnych príkladov sa dá nájsť stovky. Súvisí to s hrúbkou strún – na struny hrúbky .11 treba pevnejšiu ruku a aj hrubšie/tvrdšie trsátko ako na struny hrúbky .09. Každému vyhovuje iný tvar trsátka – minislza, slza, rovnostranný trojuholník…. Zároveň si každý gitarista nájde ten svoj materiál, z ktorého je trsátko vyrobené – nylon (klasický Dunlop), Tortex (novší materiál Dunlop) alebo iné materiály. Našťastie – všetko je na webe – a ten, kto si dá tú námahu a investuje čas do analýzy videozáznamov na youtube a do zháňania informácií po fórach nakoniec zistí úplne presne, ako to ktorý gitarista robí – a čím.

  Osvedčená rada ohľadom trsátka – keď už gitarista vie, čím sa mu najlepšie hrá, má si nakúpiť stovky trsátok a rozmiestniť ich po všetkých možných aj nemožných miestach – v byte, v aute, v práci, u frajerky… Tak sa mu nikdy nemôže stať, že namiesto hrania na gitare bude tráviť vzácny čas hľadaním trsátka :-)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 96. briXmo píše:

  Ďakujem, ešte keď to kombo nieje dobré je Ibanez GA1G vhodnejšie?? (http://www.audiotek.cz/product-16971-ibanez-ga1g) ak nie prosím aké je podľa vás najlepšie do 35-40€?

 97. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kombo na cvičenie musí mať pekný zvuk a musí hrať dobre aj pri nízkej hlasitosti. Ak nehrá dobre, ak má nepekný zvuk, hráč bude nespokojný a cvičenie ho nebude baviť. Aby sa Vám to nestalo, doporučujeme na cvičenie kombá s modelingovou technológiou, ktoré hrajú veľmi dobre – napr. Line 6 Spider IV 15 (http://www.bigmusic.sk/line-6-spider-iv-15?ItemIdx=43&id=6273). Jeho cena je síce nad rozpočtom ale máme overené, že toto kombo vyhovuje po všetkých stránkach – zvuky, efekty, hlasitosť – a čo je dôležité – zvuk aj pri nízkej hlasitosti je naozaj pekný a pomerne verne modeluje / napodobňuje zvuk oveľa väčších a drahších zosilňovačov. Je to jeden z najpredávanejších produktov a veľká väčšina tých, čo si ho na cvičenie kúpili je s ním spokojná.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 98. tomas píše:

  dobry den ja by som sa chcel spytat ktory wah wah pedal je najlepsi do metalu chcel by som doma hrat solo vopred velmi pekne dakujem.

 99. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak ide naozaj o najlepší wah pedál, treba sa už popozerať po podpisových modeloch – určite treba vyskúšať Dimebag Crybaby From Hell (http://www.bigmusic.sk/dunlop-du-db-01?id=623), Zakk Wylde Dunlop ZW-45 (http://www.bigmusic.sk/dunlop-du-zw45?id=631) a Slash Dunlop SW-95 (http://www.bigmusic.sk/dunlop-sw-95-crybaby-slash-wah?ItemIdx=378&id=630).

  Náš tip na moderný wah pedál je Mark Tremonti Wah Morley Mark 1 (http://www.bigmusic.sk/morley-mark-1-mark-tremonti-wah?itemIdx=20&id=3207) – ale všetko to treba brať s mierou a s ohľadom na charakter zvuku, keďže ako vieme, každému sa môže páčiť niečo iné.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 100. Najmo píše:

  dobrý deň..prosím vás mám aktívnu reprobedňu na spev RH-sound PP-0312A..a chcel som sa vás opýtať či je možné k nej pripojiť pasívnu beďnu,s tým že by hrali obe..ak áno cez ktoré vstupy line in/out alebo xlr..ďakujem

 101. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  aby pasívny reprobox mohol hrať, potrebuje zosilňovač. V aktívnom reproboxe RH Sound PP-0312A zosilňovač síce je, ale ten “živí” zabudované reproduktory. Čiste teoreticky sa k tomuto zosilňovaču po zásahu do vnútra reproboxu dá pripojiť pasívny reprobox, ale nie je to dobrý nápad, zosilňovač je stavaný na to, aby k nemu boli pripojené zabudované reproduktory a museli by ste naozaj vedieť, ako sa to musí zapojiť tak, aby zosilňovač nezhorel.

  Výstupy aktívneho reproboxu nie sú určené na pripojenie pasívneho boxu, sú určené na pripojenie do mixu alebo nahrávacieho zariadenia.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 102. jaro píše:

  dobry den chcel by som sa spytat mam kombo line 6spider 15 ked stlacim tlacitko metal na kombe vobec to nema taky skresleny zvuk ako videa na youtube. potrebujem este k tomu nieco napriklad pedal vopred velmi pekne dakujem.

 103. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak ide o kombo Line6 Spider IV 15 – každý prepínač zo štyroch (Clean, Crunch, Metal, Insane) umožňuje uložiť vlastné nastavenie a ak zvuk po stlačení tlačítka Metal nie je poriadne skreslený, môže to znamenať, že je tam uložené nastavenie so zníženým skreslením. Nastavenie sa ukladá dlhým stlačením tlačítka kanála, ktorého nastavenie chcete zmeniť – tlačítko zabliká a nastavenie je uložené. Takže ak chcete nastavenie zmeniť, nastavte si iné skreslenie a nastavenie uložte.

  Ak sa chcete vrátiť k továrenskému nastaveniu, použite továrenský reset – vypnite kombo, stlačte tlačítko clean pri vypnutom kombe, kombo zapnite a podržte tlačítko clean stlačené 5-8 sekúnd.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 104. tomas píše:

  dobry den mam otazku je pedal dunlop gcb-95 original wah vhodny na solovu hru a potrebujem k tomu aj nejaky prepinac lebo na youtube tam vecsinou su videa ako len qaka vopred velmi pekne dakujem.

 105. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  wah sa zapína pri zošliapnutí pedálu spínačom, ktorý vidíte na obrázku: http://www.jimdunlop.com/product/Cry-Baby

  Je určený prevažne na sólovú hru, ale je na každom gitaristovi, čo s ním “podnikne”.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 106. 123 píše:

  Dobry den,
  Mam el. gitaru a mam problem s ladenim.
  Na 1 az 4. prazci je ton vyssi ako na prazdnej strune a ostatnych prazcoch.
  Da sa to nastavit aj doma, alebo musim gitaru dat do servisu?
  Vopred dakujem za odpoved.

 107. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v zásade potrebujete len ladičku a trochu trpezlivosti. Jediné, čo sa na gitare dá nastavovať je výška strún a ladenie oktáv – obidvoje sa nastavuje na kobylke, (prípadne výstuhou v krku, ale tohoto problému sa to netýka). Tón pri stlačení struny v dvanástej polohe musí byť ten istý, presne o oktávu vyšší ako tón prázdnej struny.

  Takže treba zistiť, ako sa na kobylke posúva kameň, na ktorom struna leží a potom pomocou ladičky prázdnu strunu naladiť. Skúste zahrať v dvanástej polohe, či ladička ukáže ten istý tón, alebo bude tón vyššie, príp. nižšie. Kameň treba potom posunúť podľa potreby.

  Ak ani po doladení oktáv gitara neladí, treba ju zaniesť niekomu, kto sa v tom vyzná.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 108. Jaroslav píše:

  Dobrý deň chcel by som sa opýtať aké lampové kombo do 1200E s dobrým zvukom by mi vyhovovalo na stredné podia alebo či je lepšie kúpiť hlavu s bedňami? Preferujem marshalský zvuk a hladam či nejaká iná značka znie podobne ako marshall… marshali sú dosť predražené tak hladam čo je najvýhodnejšie čo sa týka zvuku a výkonu… ďakujem vopred.

 109. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  lampové kombá s dobrým univerzálnym zvukom sú napr. kombá Blackstar (http://bigmusic.sk/gitarove-komba-blackstar/), na stredné pódium by kombo s reproduktormi 2×12 malo stačiť, prídavná bedňa sa dá vždy dokúpiť. Vývojári firmy Blackstar, ktorí predtým pracovali vo firme Marshall však sami hovoria, že kto chce zvuk Marshall, má si kúpiť originál, preto si to treba vypočuť a porovnať, či je zvuk dosť marshallovský.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 110. Lukas píše:

  Dobry den
  Chcem sa spytat, ze ked mam elektro akusticku gitaru a dam si na nu struny na el. gitaru a kupim distortion efekt, ci to bude fungovat. Ak ano viete mi povedat aj nieco okolo toho ? Prosim mozte mi poradit ? Dakujem

 111. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  elektroakustická gitara je vlastne akustická gitara, určená na to, aby sa na nej dalo zahrať hlasnejšie – teda cez zosilňovač – ale aj tak jej zvuk ostáva zvukom akustickej gitary. Nie je to elektrická gitara, tá má úplne iný zvuk. Struny na elektrickú gitaru sú v podstate také isté struny ako kovové struny na akustickú gitaru, len sú tenšie a z iného kovu, zvuk akustickej gitary však nezmenia z akustického zvuku na elektrický.

  Samotný efekt distortion, bez ďalších vecí nie je použiteľný. Je k tomu potrebný elektrónkový gitarový zosilňovač alebo gitarové kombo. Distortion sa totiž používa vtedy, keď elektrónkový zosilňovač nemá sám dosť skreslenia a tak sa skreslenie pridá efektom, ako je napr. distortion, overdrive, booster a podobnými.

  Ak chcete hrať zvukom elektrickej gitary, nie je iná možnosť, ako zohnať si elektrickú gitaru a nejaké gitarové kombo, elektroakustická gitara na to nie je vhodná. Pre začiatok by úplne stačila aj nejaká lacnejšia elektrická gitara (http://www.bigmusic.sk/elektricke-gitary/) a k tomu nejaké modelingové kombo ako je napr. http://www.bigmusic.sk/line-6-spider-iv-15?ItemIdx=2&id=6273 . Modelingové kombá zaručujú dobrý zvuk aj pri nízkej hlasitosti.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 112. Joži píše:

  Dobrý deň,
  Chcem sa spýtať ako najlepšie ozvučím elektrickú gitaru v kapele/najmä rockové skladby/, samozrejme aby som išiel cez kombo /gitara + efekt +gitarové kombo/. Môžem pred kombo použiť dynamický mikrofon a potom cez mix a zosik do výsledných reproduktorov? To ozvučenie komba s mikrofonom sa mi zdá dosť nepraktické a navyše to nebude chytať nejaké väzby? Doteraz som hrával iba rovno cez mix /gitara+efekt+mix a zosik a reproduktory, no zvuk aj pri zmene efektu o ničom. Je nejaká lepšia možnosť? Ďakujem

 113. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ozvučenie elektrickej gitary so skresleným zvukom je problém “odjakživa”. Ten pravý skreslený zvuk elektrickej gitary začína skreslením signálu vo vstupnom predzosilňovači gitarového zosilňovača (prípadne ešte predtým v skresľovacom efekte) a následne sa v ideálnom prípade pridáva skreslenie v koncovom zosilňovači – ale to až pri väčšom vybudení a teda aj pri väčšej hlasitosti. Zvuk musí samozrejme vychádzať zo špeciálneho gitarového reproduktora, lebo ten oreže výškové frekvencie, ktoré do zvuku elektrickej gitary nepatria.
  Toto však je možné len na rockových koncertoch a ozvučuje sa to naozaj dynamickými mikrofónmi umiestnenými tesne k membráne gitarového reproduktora – a to nie hocikam, ale na miesto, ktoré treba starostlivo vybrať, lebo na každom mieste, kam sa mikrofón k reproduktoru umiestni má zvuk gitary inú farbu. Spätnú väzbu to nechytá, pretože gitarový reproduktor s mikrofónom je umiestnený za hráčmi na pódiu a teda aj za PA reproduktormi otočenými dopredu, takže sa zvuk spredu späť do mikrofónu nedostane.

  Možností, ako elektrickú gitaru ozvučiť je viacero – napr. ak je podmienkou zachovať zvuk kombinácie efektu a komba, ale zároveň dosiahnuť ten istý zvuk pri nižšej hlasitosti, využíva sa na to zariadenie zvané power attenuator:

  napr. http://www.thdelectronics.com/product_page_hotplate.html

  alebo aj http://www.palmergear.com/pdi09.shtml a iné

  Zapája sa to medzi koncový stupeň zosilňovača a gitarový reproduktor. Zvuk sa sníma dynamickým mikrofónom z reproduktora do mixu.

  Ak skreslenie nemusí byť z kombinácie efekt + kombo, dá sa použiť digitálny multiefekt alebo multiefekt s modelingovou technológiou:
  http://www.bigmusic.sk/multiefekty-procesory/

  alebo aj gitarový DI box s emulátorom:
  http://www.bigmusic.sk/tech-21-sansamp-para-driver-di?id=9704
  video: http://www.youtube.com/watch?v=9-0xoR7S_6A

  Na začiatku efektového reťazca v multiefekte zapneme skreslenie a na konci efektového reťazca “speaker simulator” – simulátor zvuku gitarového reproduktora. Ak multiefekt nemá 2 výstupy, rozdelíme signál splitterom typu AB/Y (napr. http://www.bigmusic.sk/art-coolswitch?ItemIdx=20&id=2937) signál A zapojíme do do mixu a signál B do komba, ktoré však potom slúži už len ako odposluch.

  Úplne najkomfortnejšie riešenie je použitie modelingového gitarového komba / zosilňovača – niečo od firiem ako sú Line6, VOX, alebo Roland. Modelingové zosilňovače zvyknú mať výstup na nahrávanie, ktorý sa zapojí do mixu a zvuk je nasimulovaný dokonale – samozrejme v rámci možností modelingovej technológie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 114. tomas píše:

  dobry den, mam taky problem s pedalom artec se-sld distortion. Kupil som si ho prave kvoli solovym zvukom, ale ked to zapojim s kombom ci uz cort ge30b alebo line6 spider 15, tak vobec to nema solovy zvuk. Mohli by ste mi poradit, v com je problem? Dakujem.

 115. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Artec SE-SLD je efekt typu distortion, teda skresľovač zvuku elektrickej gitary. Zapája sa medzi gitaru a gitarový vstup komba, na kombe treba nastaviť čistý kanál. Používanie pedálu je jednoduché – potenciometrom Gain sa nastaví úroveň skreslenia, potenciometrom Level výstupná úroveň a ostatnými potenciometrami farba zvuku. Ak pedál zvuk gitary neskresľuje, môže byť problém vybitá batéria alebo pokazený napájací adaptér. Ak sú však tieto veci v poriadku ale pedál nerobí čo má, bude asi najlepšie odniesť ho predajcovi, nech ho vyskúša, či nie je pokazený.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 116. tomas píše:

  dobry den dakujem vam za radu.ale co sa tyka pedalu artec se-sld tak je vsetko poriadku len nema solovy zvuk a preto sa vas chcem opytat ci nebude chyba v kombe cort ge30b, co je vlastne basove kombo a neviem ci je vhodne pre el gitaru a po pripade, ktore kombo by ste my odporucili dakujem.

 117. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ťažko povedať – ak pedál nemá sólový zvuk, znamená to, že neskresľuje a to v poriadku nie je. Hoci kombo Cort GE30B je určené na basgitaru, predsa len by sa zvuk mal podobať na zvuk z gitarového komba, samozrejme bude mať menej výškových frekvencií.
  Odporučiť kombo Vám môžeme, potrebujeme však vedieť účel, na ktorý ho budete využívať a rozpočet. Ak nám napíšete na našu adresu info@bigmusic.sk, pošleme Vám ponuku.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 118. janek píše:

  Dobrý deň. Začínam s elektrickou gitarou (som úplný začiatočník) a potreboval by som poradiť nejakú dobrú literatúru alebo DVD ako sa na nej naučiť hrať čo možno najjednoduchšie a najrýchlejšie, nakoľko som samouk a nemám čas chodiť do hudobnej školy. Za odpoveď ďakujem.

 119. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  dnes už je na internete plno videomateriálu podľa ktorého sa dá učiť – stačí dať na Youtube vyhľadať “electric guitar beginner lessons”.

  Pred nedávnom natočili túto gitarovú školu http://tv.sme.sk/relacia/gitarova-skola/.

  Firma Gibson má na svojich stránkach inštruktážne videá: http://www2.gibson.com/Lessons/Skills-House.aspx

  Ak to môže byť aj platený obsah, dobrý zdroj je https://www.jamplay.com.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 120. adam píše:

  Dobrý deň, mohli by ste mi prosím vás povedať aký je rozdiel medzi snímačmi tele single-coil a single-coil na stratocastry. Čítal som, že snímač na tele je určený/vhodný hlavne na country je to pravda?

 121. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  každý snímač má svoju vlastnú farbu zvuku, strat singel je jasnejší, perkusívnejší a má silnejší výstupný signál, tele singel má okrúhlejší zvuk, menej výšok a slabší výstupný signál. Telecaster sa úspešne používa aj v iných štýloch ako country – napr. blues, bluesrock, rockabilly, rock’n'roll a ďalšie štýly, hlavne také, v ktorých nie je potrebné silné skreslenie zvuku gitary. Nedá sa teda povedať, že by sa tele single snímače používali hlavne v country hudbe – je to skôr otázka vkusu gitaristu, akú gitaru v country hudbe použije.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 122. adam píše:

  Ďakujem pekne za odpoveď, mám ešte jednu otázku. Prosím vás chcel by som kombo na domáce hranie, ale chcel by som ho neskôr použit aj v kapele. Môže sa pouzivat 50 W kombo na domace hranie? Nebude to príliš hlasné? Ďakujem vopred za odpoveď…

 123. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na domáce cvičenie je príliš hlasné vlastne všetko – ani len 10W kombo nie je možné v byte naozaj nahlasniť. Na 50W kombe sa dá hrať aj potichu, len závisí od typu komba, aký to bude mať zvuk. Pre ten správny zvuk elektrickej gitary na elektrónkovom kombe je potrebné, aby bol mierne prebudený aj koncový stupeň zosilňovača a aby sa membrány reproduktorov naozaj hýbali – a to samozrejme v byte neprichádza do úvahy. Treba si to vypočuť pri izbovej hlasitosti, či to naozaj bude dlhodobo počúvateľné.

  Na cvičenie doma sú najvhodnejšie malé modelingové kombá, pretože tie aj pri nízkej hlasitosti hrajú dobre.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 124. adam píše:

  Dobrý deň, chcel by som sa vás spýtať, že keď pripojím sluchadlá do komba, zaleží na výkone komba? Bude hrať pri určitej hlasitosti 50W hlasnejšie ako napríklad 15W? Pýtam sa kvoli tomu či sa bude dať to 50W počúvať cez slúchadlá. By som potom mohol teoreticky mať doma aj to 50W kombo. Ďakujem vopred za odpoveď.

 125. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak má kombo výstup na slúchadlá, dá sa hlasitosť posluchu v slúchadlách nastaviť od tej úplne najtichšej úrovne – bez ohľadu na výkon komba. Jediný problém s počúvaním komba na slúchadlá je v tom, že po pár hodinách začnú človeka bolieť ušnice, preto je potrebné zohnať si také slúchadlá, ktoré sú určené na dlhý posluch a sedia dobre na ušiach – a netlačia.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 126. janj píše:

  Dobry den,
  prosim vas chcem sa spýtať aký je rozdiel medzi označovaním tonov na hmatníku
  Napríklad: F(s krizikom) a Gb pricom obidva su na tom istom pražci len maju ine oznacenie. Ako mam tomu rozumiet?
  dakujem

 127. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  jednoducho povedané, problém je v tom, že máme 12 tónov, ale na ich označenie používame len 7 písmen abecedy.

  V našej hudbe používame 12 tónov, z ktorých 7 nemá žiadne krížiky ani béčka – to sú C D E F G A B (u nás sa označuje aj H) – inak málokto vie, že ak začneme tónom A je to A B C D E F G :-)

  Tie zvyšné tóny musíme tiež nejako pomenovať a na to sme si vymysleli krížiky a béčka – tzv. posuvky. Kedy použijeme krížik a kedy béčko? Krížikmi hovoríme, že základný tón je o pol tóna zvýšený, teda napríklad C je zvýšené na Cis – béčkami označujeme tón, ktorý je o pol tóna znížený, teda napr. D je znížené na Db. Pokiaľ chceme len všeobecne hovoriť o gitare, o polohe na druhom pražci na strune E, je úplne jedno, či povieme F# alebo Gb – obidva názvy sú správne.

  Až vo chvíli, keď chceme pomenovať tón ako jeden z tónov danej stupnice alebo akordu, musíme už jeho názov zvoliť podľa toho, aký má náš tón odstup od základného tónu stupnice alebo akordu.

  Ukážeme si to na príklade durovej stupnice, ktorá má takéto rozostupy tónov:

  C-dur

    2 2 1 2 2 2 1
  C D E F G A B (C atď.)

  2 znamená, že tóny majú medzi sebou rozostup tónov dva poltóny, 1 znamená rozostup jeden poltón. Ľahko si to môžeme overiť na každom hudobnom nástroji.

  Teraz z tónov tohoto poradia vytvoríme inú durovú stupnicu:

  Začneme na tóne G – toto však ešte nie je durová stupnica, pretože ako vidíme podľa čísel, nesedia nám rozostupy medzi tónmi E a F a ani medzi F a horným G, ktorým stupnica pokračuje:

    2 2 1 2 2 1 2
  G A B C D E F (G atď.)

  Tieto rozostupy si musíme upraviť tak, aby to bola durová stupnica – teda 2 2 1 2 2 2 1, ale musíme zachovať tie písmená a v tom poradí, ako ich máme už tu.

  Stupnica G dur má teda po úprave rozostupov tóny:

    2 2 1 2 2 2  1
  G A B C D E F# (G atď.)

  Teraz je vidieť, prečo F# a nie Gb. Vo výpise stupnice sa musia použiť všetky tóny stupnice, tak ako idú za sebou. Nemôžeme tón F len tak vynechať a zobrať za základ označenia siedmeho tónu stupnice ôsmy tón, ktorý by sme znížili béčkom. Musíme tón F použiť a posuvkou ho “posunúť” tak, aby spĺňal požiadavky – v tomto prípade ho treba o pol tóna zvýšiť na F#.

  Teraz sa pozrime, či nám to bude fungovať aj pre stupnice s béčkami:

    2 2 2 1 2 2 1
  F G A B C D E (F atď.)

  Opäť vidíme, že nám nesedia rozostupy – a aby sme dostali durovú stupnicu od tónu F, musíme rozostupy upraviť na 2 2 1 2 2 2 1

    2 2 1  2 2 2 1
  F G A Bb C D E (F atď.)

  Funguje to! :-) Skúsme ďalšiu, teraz trochu ťažšiu – ale len opticky:

  Poradie tónov je stále to isté – D E F G A B C (D atď.) – ale my teraz chceme vytvoriť durovú stupnicu od tónu znížené D, teda Db:

  Rozostupy tónov v poradí Db E F G A B C (D atď.) samozrejme musíme zase upraviť na 2 2 1 2 2 2 1, a aby sme to urobili správne, musíme zachovať písmená v názvoch tónov. Keďže sme znížili už prvý tón z D na Db, primerane znížime aj ostatné tóny.

     2   2  1   2   2   2 1
  Db Eb F Gb Ab Bb C (Db atď.)

  Teraz už vieme, kedy nazvať tento tón F# a kedy Gb:

  F# je to napríklad vtedy, keď o tomto tóne hovoríme ako o siedmom tóne v stupnici G-dur:

    2 2 1 2 2 2  1
  G A H C D E F# (G atď.)

  Gb je to napríklad vtedy, ak o tomto tóne hovoríme ako o tóne stupnice Db-dur

     2   2  1   2   2   2 1
  Db Eb F Gb Ab Bb C (Db atď.)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 128. AvieAbb. píše:

  Dobry den … Chcela by som sa spytat, ci by ste mi nevedeli poradit nejaku lepsiu elektricku gitaru do cca 500 eur … Nieco, co sa hodi na tvrdsie styly metalu a rocku, ale bude sa na nej dat hrat aj jazz a tomu podobne veci … Na gitare uz hram par rokov, preto by som chcela nieco, co mi vydrzi par rokov aspon … Dakujem :- )

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 15. Júl 2013 at 14:09

  Vzhľadom k tomu, že záber má byť široký od metalu až po jazz, bolo by dobre sa popozerať po nejakom konzervatívnejšom tvare gitary ako je napr. LP, Strat – jazz a gitara v tvare Flying V alebo Explorer veľmi nejdú dokopy.

  Určite by to malo byť niečo so snímačmi typu humbucker, prípadne s rozopínateľnými cievkami, čím sa dosahuje široká škála zvukov od hutných až po cinkavé.

  http://www.bigmusic.sk/epiphone-les-paul-custom-ebony?id=4172&ItemIdx=624

  http://www.bigmusic.sk/epiphone-les-paul-ultra-pro-probuckers-coil-tapping-vintage-sunburst?id=14926&ItemIdx=620

  Ak by to mala byť gitara s kvalitným tremolom, bolo by dobre navýšiť rozpočet, aby hardware držal ladenie a aby to niečo aj vydržalo – najlepšie typ Floyd Rose.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 129. PRS píše:

  Dobry den
  Zaujimalo by ma, ktora s tychto gitar je lepsia?

  http://www.bigmusic.sk/prs-se-orianthi-scarlet-red?id=21440&ItemIdx=0
  http://www.bigmusic.sk/prs-se-custom-24-trem-gray-black?id=5419&ItemIdx=13
  http://www.bigmusic.sk/prs-se-tremonti-signature-black?id=5405&ItemIdx=24

  alebo, ktoru PRS-ku z tych “cenovo dostupnejsich” by ste mi poradili? na styl hard rock/heavy metal/mozno aj nieco tvrdsie ale aj styli ako jazz/blues resp. punk? Dakujem …

  tím Hudobnej poradne píše:
  Utorok, 15. Júl 2013 at 14:06

  Dobrý deň,

  z hľadiska univerzálnosti to bude určite PRS SE Orianthi model, má oproti ostatným modelom aj rozopínateľné cievky (push/pull potenciometre), takže zvuk keď treba je hutný a keď treba tak jemný, zvonivý ako zo singel snímačov.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 130. Paul píše:

  Dobry den … Chel by som sa vas poprosim o radu. Tento tyzden som si precital asi celkom kompletne tuto vasu stranku a cosi som sa aj dozvedel. No aj tak, radsej dam na vas, pretoze moje rozhodnutia uz sa viac krat nevyplatili. Tu vyssie som narazil na gitaru PRS Mark Tremonti signature. Zaujima ma najma, ci je to vhodna gitara na styl hard rock alebo aj nieco tvrdsie a ci sa bude dat hrat na nej aj nieco jemnejsie ako blues a jazz. Viem, ze ku gitare je potrebny aj zosilnovac/kombo. Celkom este nechapem, aky je medzitym rozdiel. Co by sa viac hodilo k tejto gitare a aby to malo dobry zvuk na tieto styly co som pisal: Hughes & Kettner Edition Blue 15 alebo Marshall MG50FX . Zo zaciatku by som to potreboval len na cvicenie na doma, ale to marshall by bolo potom dobre aj na skusanie s kapelou.Mylim sa ? Bude mi toto na zaciatku stacit? Myslim, ci este nebude potrebne nieco k tomuto? Samozrejme ladicku, metronom a pas mam. A este, aky kabel by ste mi k tomuto poradili? Pretoze v tom, sa este nejak velmi nevyznam. A v celku… Je tato gitara dobra? Na domace cvicenie ale aj na hranie niekde na verejnosti? Dakujem pekne za odpoved a za objasnenie mojich otazok.

  S pozdravom :- )

  tím Hudobnej poradne píše:
  Utorok, 16. Júl 2013 at 07:56

  PRS Mark Tremonti signature je samozrejme kvalitná gitara na tvrdé štýly – stačí si vypočuť hudbu, ktorú na takejto gitare Mark Tremonti tvorí. Nestratí sa ani v jazze a blues.

  Zosilňovač je len zosilňovač – teda elektronické zariadenie na zosilnenie zvuku v podobe elektrického signálu. Ak to má byť aj počuť, k zosilňovaču je potrebné pripojiť reprobox.

  Kombo je zosilňovač zabudovaný aj s reproboxom v jednej spoločnej “škatuli” – praktické riešenie na prenášanie.

  Na hranie s kapelou určite treba aspoň jeden 12-palcový reproduktor, preto skôr odporúčame Marshall MG50FX. Kábel si vyberte radšej kvalitný, značkový, orientáciou môže byť cena, ktorá by mala byť pre 6 m kábel okolo 20€ a viac.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 131. Nela píše:

  Dobry den. Chcela by som si kupit elektricku gitaru a celkom ma oslovila tato ABX-10 Electric Guitar Set (http://www.bigmusic.sk/abx-10-electric-guitar-set?ItemIdx=1&id=18898) hlavne kvoli tomu, ze ma v baleni vsetko potrebne a ze je cenovo dostupna. Som uplny novacik a v gitarach sa velmi nevyznam. Co na nu poviete? Nebudem lutovat, ked si ju kupim alebo su aj lepsie v tejto cenovej kategorii? Za odpoved vopred dakujem.

 132. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak rozpočet naozaj nepustí a neviete, či vás to bude baviť, je to ideálna voľba, v tejto cenovej kategórii nevieme o ničom lepšom. My síce odporúčame každému, aby sa najprv naučil hrať doprovod – rytmus a akordy na akustickej gitare, ale dá sa to zvládnuť aj na elektrickej gitare.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 133. Nela píše:

  Pozerala som este na vasej stránke tuto. Ta ma asi lepsie vybavenie ci? Prepacte ze otravujem ale ked uz planujem kupu tak by som chcela aj ked mozno o malo mat lepsiu. Alebo je ta prva lepsia? V nicom sa nevyznam prepacte. :) http://bigmusic.sk/cruiser-by-crafter-st-100-packbk?id=10489&ItemIdx=1

 134. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  o tejto sade nemá zmysel uvažovať, momentálne sa nedá dodať, dodacia doba je 45 dní, ale ani to nie je isté.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 135. Kalicz píše:

  Dobrý deň, som úplný začiatočník, čo sa týka elektrickej gitary a chcel by som sa spýtať, či je možné použiť namiesto komba AV receiver yamaha…vystup je 5 kanalov po 150 Watt a či nebude zvuk oneskorený, Ďakujem.

 136. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  určite to nerobte, reproduktory k domácemu kinu sú konštruované inak, ako reproduktory pre gitaru. Nebude to hrať dobre a môžu sa aj poškodiť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 137. tomi píše:

  zdravim vas chcem sa spytat mam el bas gitaru cort bas bk a pouzivam pedale digitech death metal a mxr dunlop m-116 fulbore metal cez basove kombo ale vobec to nema taky stavnaty zvuk je vlastne vhodne pouzivat basove kombo k el gitare a popripade ake kombo by mohlo byt vhodne k tym pedalom vopred dakujem.

 138. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  už v minulosti ste sa pýtali na to, či je basové kombo vhodné na elektrickú gitaru a sťažovali ste sa, že to nehrá dobre. Odpovedáme tak isto ako aj predtým:

  je úplne zbytočné snažiť sa pedálmi dosiahnuť kvalitný zvuk na kombách určených na domáce cvičenie ako je aj Cort GE30B – ktoré je okrem toho basgitarové kombo, takže je pre gitaru úplne nevhodné.

  Kúpte si modelingové kombo, ktoré si najprv v obchode poriadne vyskúšajte, aby ste už nemuseli rozmýšľať o nemožnom – ako dosiahnuť jedným pedálom zvuk aparatúry za tisíce EUR.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 139. Gea píše:

  Dobrý deň,

  nedávno som si kúpil elektrickú gitaru typu Stratocaster, je to rozhodne krásna gitara, ktorú som už dlhšie chcel mať. Problém je v tom, že pri hraní na ňu počuť drnčanie. Zo začiatku som predpokladal že sú to struny tak som ich vymenil, potom som si všimol chýbajúcu skrutku v ladiacej mechanike. Keď som ju však vymenil drnčanie stále pretrvávalo. Po bližšom preskúmaní som zistil, že drnčanie vychádza s krku gitary väčšinou pri hraní struny G. Dá sa to opraviť nejako? Alebo potrebujem vymeniť celý krk? Rád by som si nechal všetky originálne diely gitary (okrem strún). Mám krk z javora a má na sebe značku Stagg.

  Som začiatočník s elektrickou gitarou, nestačilo by kúpiť si na hranie malé prenosné kombo? Myslím si, že ako začiatočník ešte nepotrebujem väčšie kombá. Ďakujem za rýchlu odpoveď, budem rád keď mi pomôže niekto, kto s týmto má skúsenosti.

 140. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  rušivý zvuk vychádza pravdepodobne zvnútra krku – je tam kovová výstuž, ktorá môže byť uvoľnená. Zistíte to tak, keď pritlačíte struny o hmatník a tým ich utlmíte a potom poklopete po hmatníku – najlepšie zo zadnej strany. Ak je výstuž uvoľnená, bude to počuť.

  Gitaru treba dať nastaviť odborníkovi, ktorý vie, ako sa to robí, lebo neodborná manipulácia s výstužou krku je ten najspoľahlivejší spôsob, ako výstuž pokaziť. Je tam veľmi jemný závit a pri nastavovaní nevidno, či už je pritiahnutý dostatočne, takže sa môže stať, že sa závit poškodí.

  Na cvičenie začiatočník naozaj nepotrebuje silný výkon – stačí malé kombo, najlepšie modelingové, tie majú aj pri nízkej hlasitosti pekný zvuk (napr. niečo od firiem ako sú Line6, VOX, alebo Roland).

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 141. Anonym píše:

  Dobrý deň,

  V blízkej budúcnosti rozmýšľam nad kúpou elektrickej gitary typu Les Paul konkrétne značky Epiphone. Neviem sa rozhodnúť medzi Epiphone Standard alebo Epiphone Tribute 1960s. Poprosím o radu. Prípadne doporučili by ste mi nejakú lepšiu /kvalitnejšiu/ značku typu Les Paul v tejto cenovej relácii?

  Ďakujem

 142. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  vybrane modely sú si zvukovo veľmi podobné, ale odporučili by sme model Epiphone Les Paul Standard Plus (http://bigmusic.sk/epiphone-les-paul-standard-plus-top-trans-amber?id=4165&ItemIdx=19)
  Tento model má zo všetkých troch modelov k zvuku gitár zn. Gibson najbližšie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 143. RXQ píše:

  Dobrý deň,
  plánujem si kúpiť novú gitaru, ale netuším, ktorá by vyhovovala mojim podmienkam. Mala by mať pevnú kobylku, humbuckre, pokiaľ možno užší hmatník a ľahšiu váhu. Ďalšie požiadavky sú už skôr estetické, mal by to byť strat, (prípadne ešte na štýl PRS a keď už nič iné, tak aj tele), farba určite nie čierna, červená ani sunburst, a hlavne bez plastu na tele. Už pár rokov hrám na Cort X-2 a chcem sa posunúť k niečomu lepšiemu.Čo sa samotného hrania týka, tak moc nesólujem, skôr hrám od punkových rytmov až po tlmené metalovo-corové riffy, iba občas nejaké nenáročné vybrnkávanie. Veľmi pekne ďakujem.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Utorok, 14. Január 2014 at 09:08

  Dobrý deň,

  mohla by vám vyhovovať gitara Schecter Damien Elite-6 (http://bigmusic.sk/schecter-damien-elite-6-dmbbchw?id=8907&ItemIdx=9 alebo niečo iné od zn. Schecter).

  Je to nástroj s výborným zvukom, perfektným komfortom pri hraní, so snímačmi EMG na tvrdšie hudobné štýly. Tento model sa vyrába v rôznych farebných prevedeniach, takže si môžete vybrať podľa vlastného vkusu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 144. Marek píše:

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. plánujem si kúpiť elektrickú gitaru tvaru Stratocaster presnejšie neviem sa rozhodnúť medzi týmito dvoma setmi:http://www.muziker.sk/gitary/elektricke-gitary/elektricke-gitarove-sety/p/8715-sx-EG1K-Black a http://www.muziker.sk/gitary/elektricke-gitary/elektricke-gitarove-sety/p/8714-sx-EG1K-3-Tone-Sunburst.
  Mohli by ste mi prosím vás poradiť ktorá je lepšia a že či je vhodná na štýl ako sú Horkýže slíže, Alkehol, Kabát a pod. Hrám už dva a pol roka na akustickej gitare.
  A chcem skúsiť niečo nové. Ďakujem.

 145. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitary stratocaster so snímačmi typu singel nie sú na uvedené štýly hudby vhodné. Každý z gitaristov v týchto kapelách používa snímače typu humbucker – dokonca aj gitarista zo skupiny Alkehol, hoci by sa mohlo zdať, že má na gitare len snímače single, má pri kobylke humbucker v tvare singla – http://www.alkehol.cz/galerie/211/2259-IMG_8767.jpg – je to ten snímač s dvomi pozdĺžnymi kovovými pásikmi.

  Budete potrebovať gitaru so snímačmi typu humbucker, teda niečo z tohoto oddelenia: http://bigmusic.sk/typ-lp/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 146. Sebastián píše:

  Dobrý deň,

  som gitarista už pomaly 3 roky(no len tak na polovičný úväzok) a rád by som to zmenil. Aj keď som hral už v pár začiatočníckych kapelách, vždy to dopadlo rovnako.

  Keby len to. Ešte k tomu sa mi pokazila gitara a netuším čo s ňou je. Preto sa obraciam na vás.

  Celý problém vznikol tak že som moju gitaru zapojil do starého zosilňovača. Ten bol zrejme pokazený lebo v ňom asi vznikol skrat a niečo sa pokazilo v mojej gitare. Keďže peňazí niet a do elektroniky sa trochu vyznám skúsil som premerať potenciometre a tie mali správnu hodnotu (500 kOhmov) ale aj tak som pre istotu kúpil jeden potenciometer a skúšal som ich meniť, nezabralo :-C

  Tak som skúsil vymeniť kondenzátor a tu sa stala ďalšia chyba – stratil som nákres, na ktorom so mal vlastnoručne nakreslenú schému zapojenia a tak netuším ako to bolo :-C

  Vedeli by ste mi poradiť ako ho zapojiť naspäť? Gitara je typu stratocaster a značky Squier by Fender, zo série Affinity, značka vzadu Crafted in China s/n CY99108360, neviete mi v tom pomôcť prosím?

  A ešte jedna otázočka – je možné aby sa kvôli tomu skratu odpálili všetky snímače? A ak áno, je možné že by hrali aj napriek tomu?? Lebo raz sa mi to podarilo zapojiť tak, že to hralo, len mi nešlo úplne stíšiť volume a zvuk bol taký ako keby špinavý /zrnitý. Ďakujem vopred za rady. :-)

 147. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  solídny výrobca ako Fender takéto veci uvádza na svojej stránke – Google vždy pomôže

  http://www.fender.com/support/articles/?section=downloads&category=stringed-instruments-service-diagrams

  tam si nájdite názov gitary “Squier® Affinity Stratocaster® Service Diagrams”

  Inak je to súbor: http://support.fender.com/service_diagrams/squier/Squier_Affinity_Strat_SISD.pdf – v ňom je aj schéma zapojenia.

  Čo sa týka snímačov, ak by zhoreli všetky nehralo by to v žiadnom zapojení. Takže to len treba poriadne zapojiť podľa schémy a malo by hrať aspoň niečo – hlavne polohy prepínača 1, 3 a 5 ukážu, ktorý snímač ide a ktorý nie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 148. Sebastián píše:

  Len malý problém – na tej schéme sú dva kondenzátory no ja mám v gitare len jeden, ten bol zapojený na obidvoch tónových potenciometroch. Rozumiem tomuto.

 149. tím Hudobnej poradne píše:

  Najlepšie bude ísť do obchodu a chýbajúci kondenzátor dokúpiť – výrobca sa zvyčajne nemýli…

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 150. Matej píše:

  Dobrí deň,

  Chcel by som poradiť ohľadom komba. Už nejaký čas hrám s kamarátmi v menšej skúšobni ale stále nevieme dosiahnuť pre nás potrebný zvuk. Moju zostavu tvorí gitara Jackson JS32 Rhoads a efekt VOX ToneLab ST. Hráme štýl podobný Nu-Metalu. Potreboval by som teda nejaké tranzistorové/modelingové kombo najlepšie v cene do 300 eur keďže som len študent. Na záver dodám len že druhý gitarista má kombo s výkonom 70W.
  Ďakujem za odpoveď.

 151. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tejto cenovej kategórii môžeme odporučiť modelingové kombo Line 6 Spider IV 75 – http://www.bigmusic.sk/line-6-spider-iv-75?id=8238&ItemIdx=11

  Ak však chcete používať gitarový multiefekt, môžete, ako sám píšete, použiť aj tranzistorové kombo. Pri tom je ešte potrebné zobrať do úvahy, že výkon komba je len jeden ukazovateľ hlasitosti – rovnako dôležitá je aj plocha vyžarovania reproduktorov. Preto je vhodné investovať do komba s dvomi reproduktormi ako sú tieto:

  Ibanez TBX150R – http://www.bigmusic.sk/ibanez-tbx150r?id=6370&ItemIdx=0

  prípadne

  Kustom KG100FX212 – http://www.bigmusic.sk/kustom-kg100-fx-2×12?id=10139&ItemIdx=2

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 152. majo píše:

  Dobry den chcel by som sa spytať aký je rozdiel medzi digitalnym a krabičkovym efektom (napr distortion) pri napojeni na elektronkovy zosilovac?…alebo musim mat aj elektronkovy efekt a elektronkovy zosilovač?:.. ďakujem.

 153. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak je to digitálny efekt distortion určený pre elektrickú gitaru, nie je medzi nimi žiadny rozdiel. Výstup každého gitarového efektu distortion je prispôsobený tomu, aby bol zapojený do vstupu elektrónkového alebo aj tranzistorového gitarového zosilňovača a je jedno, či je efekt digitálny alebo “krabičkový”, teda analógový (nedigitálny). Ani použitím elektrónky v efekte distortion sa na veci nič nemení.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 154. ibanez píše:

  Dobrý deň
  chcem sa spýtať na gitaru Ibanez RG 421 (http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page14.php?year=2014&area_id=3&cat_id=1&series_id=1&data_id=59&color=CL02)

  Viem ju novú kúpiť za 270€, len by ma zaujímalo či je podľa vás kvalitná, hlavne čo sa snímačov týka som počul, že na lacných modeloch má ibanez zlé snímače, no neviem či za “lacné” sa ráta len gio séria.

  Tiež by som bol zvedavý, čo si myslíte o zvuku a kvalite mahagónového dreva.

  ďakujem

 155. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitary Ibanez sú kvalitné v každej cenovej kategórii, len netreba čakať zázraky od gitary pod hranicou 300€. Ibanez RG421 nie je lacná gitara. Je to gitara pre začiatočníka, ktorý už vie, že to s gitarou myslí vážne, ale nemá zbytočne veľa peňazí.

  Treba však otvorene povedať, že naozaj dobré gitary, ručne vyrobené z výberového dreva, s dobrými značkovými snímačmi sú v úplne inej kategórii zvuku aj spracovania a ich vyššia cena je naozaj oprávnená. To zistí každý, kto má možnosť zahrať si na takej gitare.

  Na gitarách nižšej cenovej kategórie drevo nemusí mať naozaj dobré rezonančné vlastnosti, dôležitá je cena. Mahagónu je niekoľko druhov, pestuje sa v rôznych krajinách, takže nie je mahagón ako mahagón. Dnešné nástroje sa už nevyrábajú z dreva, ktoré narástlo v lese, väčšina je z plantáží a preto už ani kvalita nie je taká, ako pred pár desiatkami rokov.

  Všetko však treba posudzovať ušami, vtedy je to naozaj a žiadne recenzie vlastnú skúsenosť nenahradia. Ani mahagón netreba preceňovať, je to len jeden z mnohých druhov dreva na výrobu gitár a má tiež svoje nevýhody – jednou z nich je to, že môže znieť príliš basovo, bez výšok. Aby sa tam nejaké tie výšky predsa len objavili, zvykne sa na mahagónové telo gitary lepiť javorová vrchná doska.

  Poriadny mahagón je aj poriadne husté a teda ťažké drevo. Behať po pódiu s ťažkou gitarou na krku nie je žiadna zábava. Mnohí svetoví hráči hrajú na lipových nástrojoch a nikomu to nevadí.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 156. Benjamín píše:

  Dobrý,

  vedeli by ste mi odporučiť gitarku na heavy metal najlepší by bol aj heavy metal typ gitary poprípade Strato-caster rozpočet mám okolo tích 300 Eur. Super by na nej boli aj dobre zvládnuté vyšky pri sólach a uzamknutie 1. pražca …

  A ešte toto je taká moja vysnívaná len je z limitovanej edície – neviete či sa dá ešte niekde zohnať Ibanez RG320PG P1?

  ďakujem vopred :)


  tím Hudobnej poradne píše:

  Štvrtok, 6. November 2014 at 12:44

  Dobry den,

  pre Vase potreby by sme odporucili model gitary od vyrobcu CORT model EVL-K5 KB. Je to gitara urcena na tvrdsie styly, s pevnym zvukom a vybornymi hernymi vlastnostami: http://bigmusic.sk/cort-evl-k5-bk?id=21887&ItemIdx=157

  Ibanez RG320PG P1 už nie je v cenníku importéra, takže jedine ak by ste ju našli u niekoho zabudnutú na sklade alebo na e-shope.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 157. Palo píše:

  Dobrý deň , prosím Vás mohli by Ste mi poradiť , prípadne zaslať link na gitarový efekt , ktorý by mi zopakoval 4 – 8 , alebo viac taktov hudobného motívu zahraného na gitare ( Am7 – D7 , Gm7 – C 7 … cca 4 x a pod . ), do tejto harmonie , ktorú bude efekt opakovať , sa dajú zahrať vyhrávky , sóla atď. , videl som to niekde na Internete , som už starší gitarista – amatér a nevyznám sa v týchto krabičkách – efektoch.

  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

 158. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  takéto zariadenie sa nazýva looper – z tých jednoduchších odporúčame pozrieť sa na tieto:

  http://www.bigmusic.sk/tc-electronic-ditto-looper?id=21762&ItemIdx=3

  http://www.bigmusic.sk/digitech-jam-man-express-xt?id=22233&ItemIdx=4

  http://www.bigmusic.sk/boss-rc-1-loop-station?id=25622&ItemIdx=5

  http://www.bigmusic.sk/digitech-hardwire-dl-8-delaylooper?id=554&ItemIdx=8

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 159. jaro33 píše:

  Dobrý deň, na gitare hrám 4 roky a chcem si kúpiť novú elektrickú gitaru ktorá mi dlhé roky vydrží aj pri každodennom niekoľko hodinovom hraní(chcem sa s ňou vžiť) nestratí ani po rokoch svoj zvuk a plánujeme rozbehnúť kapelu v štýle melodic metalcore, metal, post hardcore niečo ako zmes Bullet For my valentine, Escape the fate, Asking Alexandra… hrávam v D ladeni ale aj v drop C… spĺňa podľa Vás táto gitara – Jackson RRTMG PRO SERIES RHOADS všetky tieto požiadavky? Tremolo nechcem, ale nebude sa rozladovat keď nemá zámky? Je pravda že mahagonove gitary zneju hutnejsie v metalovych riffoch ako jelsove ale jelsove zase zvonivejsie soluju? Ďakujem Vám za odpoveď.

 160. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Jackson RRTMG PRO SERIES RHOADS je gitara priamo stvorená na hudobné štýly so silne skresleným zvukom gitary. Aktívne snímače EMG nedovolia až tak vyznieť drevu, z ktorého je gitara vyrobená ako pasívne snímače, majú svoj typický charakter, ktorý je vhodný do takejto hudby.

  Na gitarách s pevnou kobylkou zámky nie sú potrebné a ak má gitara kvalitné ladiace mechaniky, struna sa vlastne nemá ako rozladiť, lebo nemá kde a ani čo povoliť. Samozrejme okrem prípadu, keď hráč strunu extrémne natiahne pri nejakom šialenom sólovaní, ale to sa dá doladiť hneď počas hrania.

  Drevo má svoj charakter, ktorý počuť aj vo zvuku, viac pri použití pasívnych snímačov ako aktívnych. Treba vždy gitaru vyskúšať a zamyslieť sa aj nad tým, aký má byť celkový zvuk kapely – či v celkovom zvuku bude lepší výškovejší zvuk alebo skôr hutnejší (mahagón). Ale netreba to zase brať úplne do extrému, veľa sa dá doladiť aj ekvalizérom.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 161. jason jj rock píše:

  Dobrý deň, na gitare mi odborník menil snímač aktívny pri kobylke z emg81 na aktívny seymour duncan ahb2 a pri krku mi nechal emg85… skúšal som ako to asi znie bez 9V baterie emg 85 tak trochu hral a seymour nehral vôbec…. má to tak byť že sd ahb2 vôbec
  nehrá bez batérie? ďakujem

 162. Stano píše:

  Vážená poradň, chcem sa spýtať. Kúpil som gitaru Fender stratocaster. Má päť polohový prepínač, ktorý mi v prvej, tretej a piatej polohe strášne vrčí. Je to normálne ? Alebo či je tento prepínač vadný. Prosím odpovedzte mi. Ďakujem.

 163. ewelin96 píše:

  dobry den,
  patrim medzi zaciatocnikov, na akustickej gitare hram asi pol roka. v septembri sa chcem prihlasit do umeleckej skoly kvoli technike. no strasne ma laka elektricka gitara. Mojim vzorom je Angus young . chcela by som hrat na el. gitare hard rock, rock ( styl AC/DC). chcela by som poradit aka el. gitara je na to najvhodnejsia. zvukom sa mi pacia gibsony ( aj LP, SG – nevidim vsak medzi nimi velky rozdiel) preto vas prosim o radu aky typ gitary je na tento styl najvhodnejsi, z akeho dreva su najlepsie a ci je lepsi krk lepeny, alebo sroubovany.. (mam zaujem o hranie pre seba, nie v kapele alebo profesionalne – zatial :-) ) dakujem pekne s pozdravom

 164. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň Ewelin!

  Vzhľadom na to že máte rada kapelu AC/DC zamerali by sme sa na model SG. Z tohoto modelu totiž dostanete väčšiu hutnosť zvuku, dlhší sustain a pestrejší zvuk keďže SG sú robené väčšinou z jedného kusu dreva.
  Ďalší zásadný rozdiel medzi Les Paul a SG je v profile krku a hrúbke tela. Na modeli SG sa pohodlnejšie hrá vo vysokých polohách a vďaka tenšiemu telu sú tieto gitary podstatne ľahšie ako Les Paul čo oceníte pri dlhom hraní.
  Čo sa týka samotného výberu gitary odporúčali by sme Vám na začiatok model VS6 od značky Vintage.

  http://bigmusic.sk/vintage-vs6?id=6938

  Za danú cenu dostanete vynikajúci nástroj vo svojej cenovej kategórii! Telo je vyrobené z masívneho mahagónu, krk je lepený a tak isto mahagónový, hmatník má 22 pražcov a je vyrobený z palisandru. Gitary Vintage majú osadený hardware a snímače od firmy Wilkinson.
  Pokiaľ máte ďalšie otázky neváhajte nás kontaktovať!

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 165. ewelin96 píše:

  dakujem za odpoved, a este by som sa chcela spytat ci by bolo kompatibilne toto kombo s elektrickou gitarou: SX aga 1065
  a co poviete na vyber: epiphone les paul express – cenovo aj zvukom mi vyhovuje.
  nechcem vela investovat do prvej el. gitary okolo 100 .. a na nete ju porovnavali s gibsonom a zvuk bol pekny, velmi podobny. moze ovplyvnit zvuk gitary dobre nastavenie snimacov?..

 166. Martin píše:

  Zdravim,
  uz dlhsie mam doma tranzistorove kombo Marshall MG30FX, s ktorym som velmi spokojny – hram iba doma v byte, a to na Epipone Les Paul Standard, niekedy aj cez krabicku Marshall JackHammer.
  Ake mensie elektronkove kombo by ste mi do bytu odporucali, resp.odporucali by ste mi vobec elektronkove kombo do bytu? Paci sa mi Marshallovsky zvuk a zatial sa mi na tento ucel najviac pozdava Marshall DSL5C. Ake s nim mate skusenosti, prip.ake ine by ste mi este odporucali, prosim?
  Vdaka

 167. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň Martin!

  Ak chcete elektrónkové kombo na domáce cvičenie tak by som Vám odporúčal akékoľvek 5W s možnosťou prepnutia na menší výkon. Keďže chcete marshallovský charakter zvuku tak vybrané kombo Marshall DSL5C bude pre Vás určite to pravé! Výbava tohoto malého komba je naozaj výborná a okrem efektovej slučky a výstupu na slúchadlá obsahuje aj spomínaný prepínač výkonu. Jeho funkciu oceníte pri domácom hraní kedy si budete môcť užiť plnohodnotný elektrónkový zvuk pri izbovej hlasitosti. Spomínané kombo sme už dodávali zákazníkom viackrát a viem že boli všetci nadmieru spokojní. Zvukovo ma príjemne prekvapilo takže jeho kúpou isto nič nepokazíte.

  Posielam Vám odkaz na našu stránku: http://www.bigmusic.sk/marshall-dsl5c?id=21802
  Ukážka: https://www.youtube.com/watch?v=XSgUUerfvmA

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 168. Martin píše:

  Super, dakujem za radu :)

 169. Lubo píše:

  Dobry den,
  chcel by som Vas poprosit o radu.
  Kupil som si toto kombo a pri prepinani z kanalu Ultra Gain na kanal Classic Gain pocut hlasne puknutie (pri opacnom prepinani sa tento problem neobjavuje). Taktiez poknutie nie je az take strasne, pokial struny na gitare prave nezneju. Ale ak chcem plynule prejst (bez umlcania strun) z Ultra Gain kanalu na Classic Gain kanal, puknutie je naozaj neprijemne.
  Deje sa to aj pri prepinani kanalov footswitchom, aj pri prepinani tlacitkom umiestnenym priamo na paneli komba.
  Trosku som googlil a ocividne nie som sam, kto ma tento problem:
  http://www.marshallforum.com/workbench/81714-dsl5c-channel-switching-popping-sound-inherent-design.html#post1375932
  Skusal som, samozrejme, obidve svoje gitary, aj viacero kablov, aby som vylucil takuto pripadnu pricinu (i ked s mojimi ostatnymi /tranzistorovymi/ kombami nemaju ani moje gitary, ani moje kable ziadny problem)
  Stretli ste sa uz Vy alebo ini Vasi zakaznici s takymto problemom, prosim Vas?
  Bol by som vdacny za kazdu radu…

 170. Hanička píše:

  Dobrý deň, chcem Vás požiadať o radu. Plánujem kúpiť priateľovi na narodeniny elektrickú gitaru – sníva po nej už dlho. No vôbec sa v tom nevyznám :( Pomôže mi niekto s výberom?? Priateľ hráva na akustickej gitare už pár rokov – je samouk, s elektrickou gitarou veľa skúseností nemá. Viem ale, že je to jeho veľký sen a ja mu chcem urobiť radosť :) Ako mu mám vybrať tú “pravú”? :D

 171. Stenli píše:

  Dobrý deň,
  plánujem si kúpiť elektrickú gitaru Cort X-6 SM a zaujímalo by ma, čo na ňu hovoríte. Chcem hrať prevažne rock a hardrock.
  Viete mi povedať, s akými chybami môžem počítať. Dočítal som sa, že medzi jej chybu patria nezabrúsené pražce, je to pravda, máte aj vy takúto skúsenosť?
  Za odpoveď vopred ďakujem.
  Stano

 172. emil píše:

  Chcel by som sa opytat, akym pripravkom mozem vystriekat snimace od prachu? Mam gitaru les paul a pri hre na struny su v combe pocut chrcive zvuky. dakujem

  tím Hudobnej poradne píše:
  Sobota, 16. Január 2016 at 15:52

  Dobrý deň,

  snímače nie je možné nijako vyčistiť, do snímačov sa nepoužívajú žiadne prípravky, ktoré by mohli zlepšiť ich zvuk. Jedine v prípade, že snímače sú mikrofonické a napískavajú, čo je spôsobené voľne navinutým drôtom na cievkach snímača, dá sa vinutie zaliať voskom. To je však práca len pre odborníka (http://www.stewmac.com/How-To/Online_Resources/Learn_About_Guitar_Pickups_and_Electronics_and_Wiring/Wax_potting_pickups.html)

  Chrčivé zvuky v kombe však nespôsobujú snímače samotné, ale ak je vôbec chyba v gitare, môže za to nedokonalý spoj niektorého drôtu v elektronike, možno aj uvoľnená samica, kam sa pripája gitarový kábel alebo je vadný samotný gitarový kábel. Bude potrebné skontrolovať elektroniku a kábel a prípadný studený spoj opraviť.

  Chyba však môže byť aj v kombe, preto treba gitaru pripojiť k inému kombu a zistiť, či aj vtedy chrčivé zvuky počuť rovnako.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 173. jaro píše:

  Dobry den prajem, potreboval by som poradit. Mam kombo Line 6 Spider IV 15 a el. basgitaru Cort Action Bass. Kupil som si to na hlavne styl metal, ale na kanali Metal nemam az taky skresleny zvuk a mam na plno aj otoceny drive na kombe.
  Otazka znie – je to preto lebo nemam snimace typu humbucker? Este by ma zaujimalo, ci tato gitara je vhodna na metal. Tak teraz neviem, ci mam kupit novu gitaru napr. Jackson Warrior alebo JS32 King V. Viem, ze dobry metalovy zvuk dosiahnem poriadnymi bednami a zosilovacom, ale ja to chcem cisto na doma. Vopred vam dakujem.

 174. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  problém je v tom, že basgitara Cort Action Bass nie je gitara ale basgitara a tak ani nemôže mať zvuk metalovej gitary. Kúpte si elektrickú gitaru so snímačmi vhodnými na metalový zvuk, teda typ humbucker.

  Pri výbere vám radi poradíme, podľa rozpočtu, ktorý na to máte, vyberajte na http://www.bigmusic.sk/elektricke-gitary/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 175. Ján Kavalec píše:

  Dobry den prajem….rozmyslam nad kupou semiakustickej gitary Epiphone Riviera Custom P 93….mam uz elektroakustiky a elektricku ….chcel by som sa opytat,ci nemate s tou alebo podobnou gitarou skusenosti…ze ako to hra atd…..ci sa to oplati kupit….za odpoved Vam velmi pekne dakujem a prajem Vam prijemny den….

 176. thug píše:

  Dobrí den po dvoch rokoch hrania na akustickej gitare rozmyslam nad kupou Elektrickej gitary .. konkretnejsie Gibson Les Paul Junior Special Humbucker WC
  http://www.muziker.sk/gibson-les-paul-junior-special-humbucker-wc
  chcel by som sa spýtať ze je je to dobra gitara pre zaciatocnika a takisto ze ci je to dobrí pomer ceny a kvality
  dakujem

 177. zengo píše:

  Dobrý deň zaujímalo by ma či si môžem pokaziť kombo keď zvyknem naň napojiť mobil a používam ho ako reproduktor a zároveň do toho hrám na gitare…mám line6 spider iv

  A ešte používam nylonove brnkatka 0,8 no pri rýchlejšom hrani sa mi šmýka, mám skúsiť hrubšie alebo nejaký iný materiá? Poprípade aký materiál odporúčate?

 178. salomon navy seal píše:

  I was very happy to find this web site. I need to to thank you for your time just for this
  wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you saved to fav to look at
  new stuff in your web site.

 179. Christina píše:

  The Latest E-Mail List of All Vape Companies is Out

  We have updated the B2B e-mail list of all vape companies and there are now roughly 40,000 e-mail addresses of vape shops, vape wholesalers, e-liquid brands and distributors, online vape shops, CBD stores and many more.

  Our e-mail list captures all the vape companies from around the world and is particularly useful for all vape companies that sell B2B. This e-mail list works exceptionally well with e-mail campaigns and newsletters. You can now reach all the vape companies from all over the world in a click of a button. Over 200 companies have already trusted us which is a testament to our continuing success, reliability and ongoing hardwork that is focused on achieving stellar results.

  Connecting the Dots

  To put it simply, our vape e-mail list is meant to save you hundreds of manhours from having to find the data yourself. Our team comprises people who speak over 15 languages collectively which is our advantage in delivering vape company e-mails spanning different countries. We also have members of our team on the ground of every large vape exhibition to gather contact details and form relationships with vape companies. If you are selling e-liquids, products or services aimed at vape companies, then our e-mail list will connect the dots between you and your target client group.

  Limited Time Deal

  We would like to personally give you an opportunity to acquire our e-mail list of vape companies at the current price before we raise the price in 4 day’s time. With your purchase you will get free lifetime updates delivered directly to your inbox. We can confidently say that you will not find a similar e-mail list anywhere else simply because nobody bothers to update their data.

  You can buy and read more about our vape company e-mail list here: https://theeliquidboutique.co.uk/products/vape-email-marketing-campaign

 180. Esther píše:

  Attention Sir/Madam
  I am Esther Spiegel, Manger,Procurement California Department of Education, USA

  We are top buyer of your product in the American market.
  One of your customers who is in same line of business with us recommended your
  company to me when I met him in trade fair some time ago and I have
  decided to give your company a trial. Kindly send quotation of you company product FOB.

  Please kindly reply ASAP
  Thank you!

  Esther Siegel
  Manager, Procurement
  California Department of Education

 181. Juliana píše:

  WORLD’S #1 UK VAPE SHOP DATABASE
  Do you own an e-liquid or a vape brand? Are you looking to sell your product to vape shops directly? Our UK vape store database is the best and most important investment you will make for your vape business. There is simply no point of having a beautiful website and a great brand if nobody has heard of it or will never see it. Our vape shop database will help to connect your brand with vape stores which will equal to brand exposure, higher sales and greater profit. Just over 500 e-liquid and mod brands have purchased our database and have made significant gains. Some of these brands are already so large that you will have heard of them! Our database of UK vape shops will help you to expand your target audience. There are many ways in which you can use the UK vape shop database including vape email marketing campaigns, newsletters, telemarketing, sending of e-liquid samples, vape shop visits and much more!

  https://theeliquidboutique.co.uk/products/uk-vape-shop-database

 182. Yetta píše:

  I am a great fan of CBD and hemp products and I must admit that I know the market inside out.

  With this very exclusive service, I will try and honestly review your products on the basis of their presentation, quality (taste: if edible), value for money, branding and so on.

  I can review up to 50 products at most.

  I am based in the UK, so you would have to ship all the products to my UK address.

  I would publish the reviews in a CBD and Hemp lifestyle magazine. I can take pictures of your products and add them next to each product (see extra gig).

  Depending on the number of products involved, I would write up around 1,500 to 3,000 words for the entire review. I would optimise the article for SEO and get it to rank for your brand name.

  This is by far the most effective way of not only building your brand but also creating goodwill with your prospective clients. Nothing works better than real user reviews free of any corporate bias.

  It will take me about a month to complete the review.

  The review would be permanent and feature a link to your site.

  https://www.fiverr.com/miniksseo/honestly-test-and-review-your-hemp-or-cbd-products

 183. Taylor píše:

  Hi there,

  My name is Taylor and I work at WhiteboardVideoService.com.

  I’m mailing you because I found your site: hudobnaporadna.sk and was wondering if you are interested in adding a whiteboard style animated video? If you are not the person to contact I would be very grateful if you could pass this message to them.

  Here are some of the video styles I create:

  Whiteboard style

  Niche specific Animated explainers

  Chalkboard/Glassboard style

  Kinetic typography

  Presentation style

  If you are interested please let me know, and if none of them speak to your imagination I do many other styles as well, so please do reach out to me personally.

  I’ve made quite a lot of interesting, engaging videos, you can see over 40 examples I did for other sites on WhiteboardVideoService.com

  The videos are very cool and it’s really amazing what I can create for you. I do everything including script, music and voiceover. It will really help bring your website to life, engage your users and help you stand out from your competitors. So head over to WhiteboardVideoService.com today.

  Kind regards,

  Taylor Jones

  Video Magician at WhiteboardVideoService.com

  PS: You are probably wondering, even if I would like a video, I’m very busy, what do I have to do?
  After you purchase, I only need your website link. Yes, really.

  PPS: It you are interested, you are certainly thinking, how much?
  The first completely done for you video is only $77, including custom script, video and music (the next is $97). If you would like a voice over as well, it’s only $177. Head over to WhiteboardVideoAnimationService.com to see what I can do for you today.

  PPPS: If this is not of interest please accept my apologies and reply with no with your site in the subject line so you are not bothered again.

 184. Taylor píše:

  Hi there,

  My name is Taylor and I work at WhiteboardVideoService.com.

  I’m mailing you because I found your site: hudobnaporadna.sk and was wondering if you are interested in adding a whiteboard style animated video? If you are not the person to contact I would be very grateful if you could pass this message to them.

  Here are some of the video styles I create:

  1. Whiteboard style

  2. Niche specific Animated explainers

  3. Chalkboard/Glassboard style

  4. Kinetic typography

  5. Presentation style

  If you are interested please let me know, and if none of them speak to your imagination I do many other styles as well, so please do reach out to me personally.

  I’ve made quite a lot of interesting, engaging videos, you can see over 40 examples I did for other sites on WhiteboardVideoService.com

  The videos are very cool and it’s really amazing what I can create for you. I do everything including script, music and voiceover. It will really help bring your website to life, engage your users and help you stand out from your competitors. So head over to WhiteboardVideoService.com today.

  If you prefer me to show and talk through the video styles, I would be very happy to call you. I have some time later this week and early next, so please let me know when, and the best number I can reach you on.

  Kind regards,

  Taylor Jones

  Video Magician at WhiteboardVideoService.com

  PS: You are probably wondering, even if I would like a video, I’m very busy, what do I have to do?
  After you purchase, I only need your website link. Yes, really.

  PPS: It you are interested, you are certainly thinking, how much?
  The first completely done for you video is only $77, including custom script, video and music (the next is $97). If you would like a voice over as well, it’s only $177. Head over to WhiteboardVideoAnimationService.com to see what I can do for you today.

  PPPS: If this is not of interest please accept my apologies and reply with no with your site in the subject line so you are not bothered again.

 185. Taren píše:

  Hello

  Thank you for the quickly delivery to my home.
  When I saw the item. I immediately saw that something was wrong with it, and when I opened it, the item was unfortunately broken.
  I made a picture so that you can see what I mean. https://imgurgallery.com/34edr56 I am a regular customer, and I regularly order from your shop.
  Hope we can solve this small problem in a good way.

  Regards

  “Sent from my IPhone”

 186. Alex Pol píše:

  Dobrý deň, pán / pani

  Chcem si kúpiť blogový príspevok na vašom webe
  http://hudobnaporadna.sk/

  Môžete publikovať môj článok s odkazmi na sledovanie?

  Aká je najlepšia cena za publikovanie článku?

  Máte ďalšie webové stránky hosťa?

  Do ktorej krajiny letí váš web?

  Čaká sa na vašu pozitívnu odpoveď!

  Ďakujem mnohokrát …

 187. Kristal píše:

  Dear Friend! How are you? I write to introduce our best vape backlink service. We have big team of professionals from Pakistan, India and Bangladesh who work cheap and do good job with backlinks. You just look at my profile and place order now! https://www.fiverr.com/benjohnson19811/write-cbd-marijuana-and-cannabis-articles-or-blogs

 188. Margot píše:

  Increase your B2B sales by connecting with all the vape shops in the world. Google: Global Vape Shop Database and Vape Store Email List

 189. Virgil píše:

  Vape Club are one of the UK’s leading online retailers of e-cigarettes, e-liquids, and other vaping accessories.

  Founded and operated by a team of passionate vapers, Vape Club are proud to offer a virtually unmatched range specially tailored to the wider needs of the vaping community. From beginner kits to complex mods – everything you could ever need can be found here.

  https://allvapestores.com/listing/unit-27-greenhill-crescent-watford-hertfordshire-wd18-8yb-vape-club/

 190. Rusty píše:

  Vape Club are one of the UK’s leading online retailers of e-cigarettes, e-liquids, and other vaping accessories.

  Founded and operated by a team of passionate vapers, Vape Club are proud to offer a virtually unmatched range specially tailored to the wider needs of the vaping community. From beginner kits to complex mods – everything you could ever need can be found here.

  https://allvapestores.com/listing/unit-27-greenhill-crescent-watford-hertfordshire-wd18-8yb-vape-club/

 191. Martin píše:

  Hey,

  I came across your site and thought you may be interested in our article writing services.

  I work with a group of skilled English scribes and over the last nine years we have crafted thousands of content pieces in almost every sector.

  We can write for you quality and affordable content writing services to help you build permanent backlinks.

  In addition, we can come up with 5000 words per day. Each of our write ups are unique, professionally written and pass copyscape premium plagiarism tests.

  Let me know if I should send some samples of our past work.

  Kindest regards,
  Customer Satisfaction Manager
  Skype ID: patmos041

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin