Kúpim bicie = predám bicie

Zdieľať

Bicie pre začiatočníka – ako všetko – časom strácajú svoju finančnú hodnotu. Peňažná hodnota hudobných nástrojov stúpa zriedka a aj to len u špičkových “kultových” nástrojov, takže sa vopred pripravte na to, že keď budete predávať svoje začiatočnícke bicie, dostanete za ne možno len polovicu toho, čo stáli nové. A predávať ich budete, buď preto, že potrebujete lepší nástroj alebo preto, že ho nepotrebujete, lebo Vás to prešlo… :-)
Keď sa tých bicích budete chcieť časom zbaviť – Vašou výhodou pri predaji bude, ak bude na nich nálepka známej značky.

Toľko finančné hľadisko – ale čo kvalita spracovania?

Všetky začiatočnícke nástroje sa vyrábajú tam niekde v Ázii – rozdiel je len vo výstupnej kontrole. Kvalitu spracovania kontrolujú len výrobcovia, ktorí si nechcú nechať poškodiť meno. Preto je lepšie kupovať nástroje známejších značiek – aj keď sa tu bavíme o najlacnejších nástrojoch.  Značka bude Vašou výhodou pri predaji aj z hľadiska kvality spracovania.

A čo zvuk?

Pre začiatočníka je najdôležitejšie to, aby ho nástroj lákal, vábil, nenechal na pokoji. Zvuk nástroja musí byť omamný, s každým úderom na blanu musí rásť chuť už nikdy nič iné nerobiť ako hrať na bicích. Môžu bicie pre začiatočníka hrať tak dobre, že ho budú inšpirovať k hodinám cvičenia denne?

Čo má vplyv na zvuk bicích?

Materiál, z ktorého sú bicie vyrobené

Drevo – javor, breza, mahagón, topoľ, lipa, lauan (meranti, filipínsky mahagón)… Koľko druhov dreva, toľko farieb zvuku bicích. Pri hre na bicích sa udiera na blanu, to vie každý – ovšem to, aký zvuk bicie majú záleží hlavne od dreva, z ktorého sú vyrobené. Človek je súčasťou prírody a nejako mu tie prírodné materiály idú lepšie do ucha – než kov alebo plexisklo – čo sú tiež materiály, z ktorých je niekto schopný bicie nástroje vyrábať.

Pri začiatočníckych bicích musíme brať to, čo výrobca v tej najnižšej cenovej kategórii ponúka – ale aj tak treba vedieť, čo berieme.

V každom prípade – drevo je dobré – ale každé znie inak. Buchty s makom alebo pečené kura? Čo je lepšie? Každému chutí niečo iné – a o zvuku dreva platí to isté. Zvuk, ktorý sa páči mne, nemusí sa páčiť niekomu inému. Orientujte sa svojím sluchom, to je to jediné čo sa tu dá poradiť. Ak sa nechcete učiť na vlastných chybách, skôr ako pôjdete bicie kupovať, choďte si ich vypočuť. Koncerty, skúšobne kapiel – tam všade hľadajte ten Váš zvuk a pýtajte sa na značku, na drevo – len kto nehľadá, nenájde.

K tomu ešte treba vedieť jedno – na výrobu bicích sa používa drevo v podobe viacerých vrstiev lepených dokopy – a tých vrstiev môže byť viac alebo menej.

Čím sa líšia bicie vyrobené zo štyroch vrstiev dreva od bicích vyrobených z desiatich vrstiev?

Už teraz je jasné jedno – na zvuk bicích má vplyv veľa vecí zároveň.

Čím menej vrstiev, tým viac pri údere znie drevo. Z toho vyplýva, že ak sa to drevo má ozvať treba do bubna z desiatich vrstiev dreva udierať silnejšie ako do bubna zo štyroch vrstiev.

Aké bicie si treba kúpiť na ktorý druh hudby? Ak chceme hrať technický jazz, stačí menej vrstiev dreva. Ak bicie kupujete do metalovej kapely, treba vrstiev čo najviac.

Čo všetko budem potrebovať?

Máte poslednú šancu si to rozmyslieť. Teraz si to všetko spočítame na kusy aj na váhu – začneme od chrbta.

Stolička
Tam, kde bubeníkov chrbát končí, začínajú bicie. Zdanlivo nedôležitá vec – ale aj profi pretekári majú v autách špeciálne sedadlá – čo ste horší?
Kúpte si stoličku, na ktorú zabudnete hneď ako sa na ňu posadíte. Ak o nej budete počas hrania vedieť, bude to preto, že Vás z nej bolí to, na čom sedíte. Bubeník pri hraní sedí. Ak sa mu nedá od bolesti sedieť – nemôže hrať.
Bez špeciálnej stoličky pre bubeníkov ani nezačínajte!

Koberec
Bicie nástroje musia byť postavené na materiáli, do ktorého sa môžu “zahryznúť”. Na kopáku – basovom bubne sú na to nohy s bodcami, keďže blana je postavená zvisle, pri udieraní do nej by inak bubon od nás odišiel. Na podložku sa hodí hocijaký starý kus koberca, ktorý nájdete napr. cestou domov večer pred odvozom nadrozmerného odpadu. :-)

Metronóm
Vyberajte podľa zvuku – musí byť nielen prenikavý ale aj “znesiteľný”, budete ho počúvať dlhé hodiny.

Cvičný pad
Je to podložka, potiahnutá pružným materiálom, od ktorého sa paličky odrážajú podobne ako od blany. Používa sa na cvičenie základnej techniky – potichu. Treba totiž povedať pravdu – začiatočník by nemal hneď skúšať hrať na celej sade.
“Cieľom vyučovania hry na bicie nástroje je v prvých ročníkoch naučiť sa správne držanie paličiek a pracovať na vyrovnanosti striedavých a zdvojených úderov na malý bubon.” ( zdroj:  http://www.hts.sk/oskole/hudobnyo/bicie/bicie.html)
Je ideálne, ak je cvičný pad položený na rytmickom bubne – nie na stole, stoličke či na inom mieste. Ďalšia možnosť je upevniť ho na stojan, ktorý umožní nastaviť jeho polohu tak, aby sa podobala na polohu blany rytmického bubna.

Paličky
Pre začiatok a na jemnejšie štýly skúste paličky označené 5A alebo 7A, na lomoznejšiu hudbu si vyskúšajte 5B, 2B. Pred zaplatením si zistite, či sú paličky rovné – nájdite si hladkú rovnú plochu, napr. pult a po nej si paličky párkrát pustite rolovať, uvidíte o čom píšeme, hlavne u tých lacnejších paličiek.

Tu už by mali nasledovať bicie

Je to však tak, že ak ešte len plánujete začať hrať na bicie, kúpa samotných bicích má ešte čas. Ak však nemôžete vydržať, uvedomte si, že na bicie sa udiera, že sa do nich “kope” a tak by ich mechaniky (skrutky, mušle, stojany, šlapka) mali byť čo najkvalitnejšie, aby sa po polroku nerozpadli – a držte sa pri kúpe hesla “Značka má šancu udržať si hodnotu”. Je mnoho výrobkov, ktoré sú vyrobené z nekvalitnej zliatiny – závity v nich nič nevydržia, praská to, býva ťažké uplatniť si záruku.

Veľa šťastia pri nákupe bicích ako aj pri ich neskoršom predaji

Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

Pre orientáciu v cenách niekoľko odkazov na oddelenie bicích nástrojov na www.bigmusic.sk

Stoličky ku bicím

Metronómy

Cvičné pady

Paličky a metličky

Bicie sady do 600 €

6 x otázka k článku “Kúpim bicie = predám bicie”

 1. peter píše:

  Dobrý deň,
  chcem si kúpiť metronóm BOSS DB 60, alebo 90 a chcem sa opýtať, či je v nich možnosť nastavovať zmenu rytmu a tempa v rámci skladby. Doteraz som fungoval s klasickým metronómom, ale nastavenie rýchlosti a rytmu začína byť pre mňa nevyhnutnosťou. Prosím vás poraďte mi, z tých stručných popisov k tovaru sa nič nedozviem a ešte k tomu som v tejto problematike poriadny laik. Vďaka

 2. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Podľa manuálu BOSS DB-60 a BOSS DB-90, je možné v móde “Loop Play” používať metronóm tak, že tempo a rytmy počas skladby sa budú automaticky meniť po určitom počte taktov.

  Pre cvičenie rytmov je vhodné uložiť do jednotlivých pamätí nastavenia s rôznymi tempami a rytmami a tieto potom prehrávať v móde “Loop Play” za sebou v sekvencii.

  Počet miest pamäte
  BOSS DB-60: 8 miest
  BOSS DB-90: 50 miest

  V móde Loop Play nastavíte počet opakovaní jednotlivej pamäte od 0 do 255, pričom 0 znamená, že táto pamäť bude v sekvencii vynechaná.

  Manuál v PDF pre DB-60

  Manuál v PDF pre DB-90

  Veríme, že Vám tieto informácie pomôžu pri rozhodovaní

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 3. Miro píše:

  Vlastním piano z predminulého storočia, chcel by som ho predať, najradšej v celku, jednému majiteľovi – zberateľovi alebo múzeu, hradu. Neviem odhadnúť jeho hodnotu. V byte mi zaberá veľa miesta, manželka sa hnevá, že už na ňom nikto nehrá. Ďakujem

 4. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  zopár odkazov na stránky na internete, kde by možno vedeli poradiť:

  http://www.pianoservis.sk/
  http://www.pianoservice.sk/
  http://www.klavirlc.sk/
  http://www.ptima.sk/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 5. b.petra píše:

  Prosim, jak se jmenuje takova ta drevena trubka k bicim? A kde se da koupit? Vubec tomu nerozumim a shanim darek pro pritele-bubenika
  Dekuji

 6. Juraj píše:

  Dobrý deň, prosím Vás neviete mi poradiť ohľadom bicích ? Chcel by osm niečo štýlové, kvalitné, zvučné pre manželku k VIanociam. Ja hudbe a hudobninám nerozumiem. Celkovo sa mi páčia MAPEX Armory set Purple Haze od kytary.sk ale je to dosť peňazí na to, aby to nebolo dobré.Vďaka za Váš čas

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin