Klávesy – čo je čo, a čo je na čo

Zdieľať

Človek sa rozhodne hrať na klávesoch – a čo teraz. Možností, ktorým smerom sa to môže vybrať je niekoľko.

Podľa motívu – prečo chceme hrať na klávesoch

Hudobná škola ako súčasť všeobecného vzdelania

Domáce muzicírovanie pre radosť

Profesionálna kariéra hudobníka

Podľa zamerania na hudobný štýl

Klasická hudba – hranie skladieb, ktoré niekto zložil

Populárna hudba – hranie hitov populárnej hudby

Vlastná tvorba – tvorenie a hranie skladieb, ktoré sa ešte len stanú hitmi

Z týchto kategórií vznikajú kombinácie, ktoré určujú, aký nástroj človek potrebuje pre svoje zámery.

Po mechanickej stránke je klávesový nástroj vždy odvodený od klavíra alebo organu. Základná technika hry je teda ešte aj dnes zhruba tá istá ako bola za čias Mozarta či Bacha. Tu ale podobnosť často končí – možnosti dnešných nástrojov môžu od nás vyžadovať technické znalosti, ktoré často s hudbou nemajú veľa spoločného.

Kategórie klávesových nástrojov – podľa možností, ktoré poskytujú

Organ

Klavír

Pianíno

Digitálne piáno

Keyboard

Syntetizér

Pracovná stanica – workstation

MIDI klávesnice

Organ
Nebolo by od veci mať doma pravý píšťalový organ, ale škoda, už tam stojí bicykel :-)

Klavír – krídlo
Ak ho máte kam dať – nehľaďte na peniaze, kvalitný značkový klavír patrí do kategórie investičnej. Pri patričnej údržbe jeho cena len porastie. Sám nezahrá nič, ale keď pri ňom sedí ten pravý hráč – ten zážitok je jedinečný.

Pianíno
Platí to, čo aj o klavíri – kvalitná značka si cenu udrží. Pre kariéru koncertného klavíristu minimum, čo prichádza do úvahy.

Digitálne piáno
Nástroj, ktorý sa pocitom pri hraní podobá na klavír, pretože jeho klávesnica napodobňuje činnosť mechaniky klavíra. Zvuk však je tvorený elektronicky a počuť ho môžeme len z reproduktorov nástroja alebo keď ho pripojíme na zosilňovač s reprosústavou. Rozsah zvukov, ktoré digitálne piáno dokáže napodobniť závisí od triedy daného modelu. Lacnejšie piána majú menej zvukov – zopár klavírov, nejaké organy, čembalo. Drahšie modely už mávajú výbavu podstatne širšiu.

Ak chcete použiť digitálne piáno ako nástroj pre hudobnú školu odbor klavír – je to možné, ale treba vedieť, že klavír to nikdy nenahradí. Pre začiatok však jeho výhody oproti klasickým nástrojom vyvážia jeho nedostatky. Možnosť hrať potichu, prenášať ho kam treba, cena atď.

Keyboard
Celý pôvodný výraz je “musical keyboard”, čo znamená “hudobná klávesnica”. V slovenčine slovo “musical” vypadlo a tak už hráme len na “klávesnici”. Nazývaný býva tiež nesprávne samohrajka – ale žiadny keyboard ešte sám tancovačku neodohral. Jeho zvuk vychádza zo zabudovaných reproduktorov. Klávesnica tohoto nástroja sa už nepodobá na klavírovú, skôr na klávesnicu harmónia či organu – nástrojov, ktoré nemajú žiadne kladivká, ktoré by bolo treba stlačením klávesy uviesť do pohybu.

Z tohoto dôvodu je menej vhodný pre výuku klavírnej hry. Hra na keyboard je samostatný odbor v hudobných školách. Technický vývoj samozrejme neberie ohľad na schopnosti úradníkov na ministerstve školstva a tak osnovy pre predmet keyboard budú vždy beznádejne zaostávať za realitou. Inú možnosť však nemáme takže ostáva len dúfať, že práve v tej našej hudobnej škole hru na keyboarde vyučuje niekto, kto to naozaj vie.

Keyboard sa od klavíra a jeho napodobenín líši v tom, že je určený na zábavu a nie na tzv. vážnu hudbu. Preto je aj taký obľúbený – veď hlavným účelom keyboardu je hrať si na ňom populárne pesničky. V čase, keď žiak odboru keyboard už dávno ostrieľane baví svoje stále publikum, žiak odboru klavír ešte stále hrá pre pár ľudí, čo sa pri tom boja aj zakašlať.
Keyboard sa ideálne hodí pre sólových zabávačov – dokáže hrať samostatný doprovod znejúci ako celá hudobná skupina. Podľa jednoduchých pokynov hráča keyboard odohrá všetky nástroje a hráč popri tom ešte môže aj spievať, či jesť chlebíčky.

Syntetizér (syntetizátor, syntezátor, synťák, …)
Začiatočník nevyužije možnosti takéhoto nástroja – preto len v krátkosti: je to nástroj na vytváranie nových zvukov a ich následné používanie pri hraní či v nahrávkach. Klávesnica u syntetizéra nie je povinnou výbavou – na hranie zvukov syntetizérov sa bežne používajú externé klávesnice pripojené k syntetizéru káblom.

Pracovná stanica – workstation
Názov presne vyjadruje o čo tu ide – všetko v jednom, určené pre pracujúcich hudobníkov, ktorí sa živia vytváraním hudby a pri tom využívajú ako schopnosti keyboardu tak aj syntetizéra a ešte k tomu aj zvukové banky s nahrávkami zvukov reálnych nástrojov – tzv. samplov (vzoriek)

MIDI klávesnice
MIDI klávesnice vyzerajú ako bežné klávesy, ktoré však nevytvárajú pri hraní zvuk. Sú určené na to, aby po pripojení k nejakému elektronickému zariadeniu (syntetizér, zvuková banka – sampler, hudobné PC) posielali do takéhoto zariadenia informácie o stlačených klávesách, a zariadenie podľa týchto informácií zvuk vytvorí. Tieto informácie sú vysielané vo formáte MIDI, čo znamená Musical Instrument Digital Interface inak po slovensky Digitálne rozhranie pre hudobné nástroje.

Dáta vysielané z MIDI klávesnice obsahujú nielen informácie o tom, ktoré klávesy sú stlačené, ale aj o tom, akým spôsobom bola klávesa stlačená – či veľkou silou, alebo len malou (dynamika), či bola po stlačení hneď zase pustená alebo naopak – pridržaná (aftertouch).

Na MIDI klávesniciach bývajú často aj ďalšie ovládače ako sú potenciometre, tlačítka, ktorým je možné priradiť rôzne funkcie, podľa potrieb hudobníka. Ďalej na nich bývajú aj vstupy na rôzne externé zariadenia, ako je pedál pre dozvuk (sustain) alebo expression pedál – ktorému je tiež možné priradiť parameter zvuku, ktorý má ovplyvňovať.

MIDI klávesnice sa vyrábajú vo veľkostiach od dvoch oktáv až do plnej veľkosti 88 kláves. Väčšie MIDI klávesnice už mávajú aj vyvážené klávesy.

….

Koľko ľudí, toľko chutí. Ak je jasný zámer s ktorým sa nástroj vyberá, nemal by byť problém trafiť tú správnu kategóriu. Na klasiku – klasika. Na nové populárne žánre – nový, populárny nástroj. Na profesionálnu prácu – profi nástroje.

Poznámka na záver

Ideálne je, ak má žiak možnosť siahnuť si pravidelne aj na klasický nástroj s kladivkovou mechanikou – prinajmenšom neostane zaskočený, keď ho raz dovedú na nejakej oslave ku starému pianínu niekde v kúte, aby zahral zopár pesničiek.

Pre orientáciu v cenách klávesových nástrojov odkazy na jednotlivé kategórie klávesových nástrojov na www.bigmusic.sk:

Organ

Klavír

Pianíno

Digitálne piáno

Keyboard

Syntetizér

Pracovná stanica – workstation

MIDI klávesnica

….

Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

123 x otázka k článku “Klávesy – čo je čo, a čo je na čo”

 1. lusy50 píše:

  …ucim sa hrat na elektrickom piane, chodila som na vyucbu k mojej ucitelke ale prestala som s tim, asi rok som nehrala ale teraz ma to zase chytilo. chcela by som vediet nie nejake extremne tazke a moderne piesne to nie!….. chcem iba vediet zahrat uplne jednoduche ludove pesnicky ako je wals, polka alebo ine napriklad pesnicky uplne jednocduche A OD PRESOVA chcela by som vediet ako by som mala sama s vlastnym usilim najst ten rytmus. moja ucitelka ako som k nej chodila domou a ucili sme sa spolu, mi povedala ze mam naozaj dobri hudobny sluch bez not som sa dokazala naucit zopar piesni a za to vdacim prave jej ze ma dostala do tohto stadia ze si viem s tym poradit aj sama…..vedeli by ste mi poradit ze ako mam vlastne najst veci ako su ze kde zahrat polton kde vysvetlia tie kriziky a b na zacitku notovej osnovy………. proste chcela by som aby ste mi pomohli alebo poslali niejake rady…….. za rychlu odpoved vopred welmi dakujem ..

 2. tím Hudobnej poradne píše:

  Na začiatok snáď len toľko, že dom je najlepšie stavať od základov – preto ak chcete hrať na klavíri, treba začať tým, že si niekde zoženiete tieto noty pre začiatočníkov.

  Böhmová, Grünfeldová, Sarauer: Klavírní škola pro začátečníky

  Sarauer - Škola pre začiatočníkov

  Sú to overené noty, podľa ktorých začínajú klavíristi už desiatky rokov.

  Samozrejme, najlepšie čo môže byť, je chodiť do Základnej umeleckej školy – tam pracujú skúsení učitelia, ktorí Vám pomôžu v začiatkoch tak, že si vytvoríte správne návyky pri hraní. Najhoršie, čo môže človek urobiť, je naučiť sa niečo sám a zle. Potom sa roky snaží zbaviť zlých návykov a nie vždy sa to vôbec dá.

  Pri hre na klavíri musí človek správne sedieť, správne mať ruky položené na klávesnici, správne dýchať – je tam veľa vecí, na ktoré človek sám ani nepríde, kým ho niekto skúsený na to neupozorní.

  Samozrejme, posnažíme sa nájsť na internete nejaké stránky, podľa ktorých by sa dalo začať aj bez učiteľa – ak by sme nič také nenašli, budeme musieť napísať niečo sami – sem na Hudobnú poradňu, veď na to tu je.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 3. tím Hudobnej poradne píše:

  Tak sme sa popozerali po internete, a uvádzame niekoľko zaujímavých stránok pre začínajúcich klavíristov:

  http://www.pianko.cz/
  http://www.free-online-piano-lessons.com/index.html
  http://www.youtube.com/user/Lypur

  Ak ešte objavíme niečo zaujímavé, pripojíme to do tohoto zoznamu.

 4. luc píše:

  Dobry den, mala by som na Vas par otazok tykajucich sa elektronickeho, teda digitalneho pianina. Chcela by som si najake zaobstarat, no do elektroniky sa vobec nevyznam. Som sice zastancom klasickych klavirov, no kedze som sa teraz prestahovala do bytovky, som nutena kupit elektronicky. Kedze studujem klavir na vysokej skole, zalezi mi na tom, aby sa najmä úhoz, dynamika, ci pedalizacia a ine co najblizsie pododbali klasickemu klaviru. Je pravda, ze niektore digitalne piana maju kladivkovu mechaniku? A kolko priblizne vazi taky digitalny klavir? Mohli by ste mi odporucit nejake konkretne znacky a najmä čísla ( predpokladam ze znacka Yamahy..?), ktore by boli adekvatne pre kazdodenne cvicenie?. Nemusia to byt prave najlacnejsie modely, som ochotna investovat aj viac, ak sa to oplati…Dakujem za odpoved a radu:)

 5. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  uvodom treba povedat ze digitalnych pian je cca 100 znaciek a asi 600 modelov. Cize vybrat si je jednoznacne tazke. Nakolko vsak vzdy zalezi od skusenosti, odporucani a samozrejme hlavne na kvalite vyrobku, venujme sa znacke Yamaha resp. Roland ci Korg. Klaviatura je na digitalnych pianach v zasade “vyvazena” co je pomenovanie pre klaviaturu ktoru nerozoznate od kladivkovej (u vyssich modelov samozrejme), su vsak aj predajcovia ktori uvadzaju, ze tato mechanika je kladivkova. V ponuke su rozne znacky, ale to by bolo na dlhu debatu. Na ucel aky uvadzate – studium VSMU a dennodenne cvicenie mozeme odporucit:

  YAMAHA CLP-380 PE
  Farba: čierna leštená
  GH-3 klaviatúra, 88 drevených kláves s umelou slonovinou
  Vyvážená (kladivková) mechanika “real wood keys”
  38 zvukov + 480 XG zvukov
  128hlasá polyfónia
  Chorus/Effect
  Reverb, Dual, Split
  Internal Flash-Rom na skladby
  USB To Host
  USB To Device
  Metronóm
  iAFC systém
  16 Demo skladieb
  MIDI In/Out/Thru
  2 slúchadlové výstupy
  Váha 95kg

  o niečo nižšie je:

  YAMAHA CLP-370 PE

  88 drevených kláves s umelou slonovinou
  Vyvážená (kladivková) mechanika “real wood keys”
  38 dual zvukov + 480 XG zvukov
  128 hlasá polyfónia
  MIDI In/Thru Out
  efekty (Reverb, Chorus)
  metronóm
  USB To Host
  USB To Device
  2 slúchadlové konektory
  Váha 80kg

  Aty Béreš
  BIG MUSIC
  http://www.bigmusic.sk

 6. Janu píše:

  Dobrý deň
  Otázka : Kde mám hľadať – zakúpiť návod na obsluhu pre Yamaha PSR 8000 ?

  Za odpoveď Vám ďakujem

  Karol J.

 7. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  manual je na tejto adrese:
  http://www2.yamaha.co.jp/manual/pdf/emi/english/port/PSR8000E.pdf

  stranka s manualmi Yamaha pre elektronicke hudobne nastroje je na tejto adrese:
  http://www.yamaha.co.jp/manual/english/search.php?div=emi

  Je to tam vo viacerych jazykoch, v slovencine zial nie, ci slovensky manual existuje, by snad mohli vediet na zastupeni Yamaha v Rakúsku – odtial sa riesia veci pre Slovensko

  http://at.yamaha.com/de/support/contact/mi/ …”Anfrage Produkthilfe”

  ci priamo ten formular:
  https://www.yamaha-europe.com/contact/at/product/index.php

  S pozdravom

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 8. ardebtis píše:

  DD:)
  Potrebujem poradit nejaky keyboard pre mierne pokročilého hráča asi tak do 250 eur. Značka najlepšie Yamaha

 9. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tejto cenovej kategórii je Yamaha PSR-E413. O niečo vyššie je s cenou Yamaha DGX-230

  V tejto cenovej kategórii sú skôr nástroje pre začiatočníkov, takže ak je hráč naozaj mierne pokročilý, už by možno potreboval niečo lepšie.
  Určite si to treba ešte prekonzultovať s prípadným učiteľom, najlepšie by bolo si kláves aj ísť vyskúšať niekam do predajne, nech viete či naozaj zodpovedá úrovni hráča.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 10. Ľubomír píše:

  Mám dcéru 9 ročnú, ktorá hrá 2 rok na klavír v ZUŠ. Chcem sa opýtať na digitálny klavír zn. Yamaha tak na dobu 3-4 roky, lebo neviem ako dlho jej nadšenie vydrží.

  S pozdravom
  Ľubo

 11. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  V tejto oblasti sa zvykneme s učiteľmi ZUŠ zhodnúť na niektorom z týchto produktov:

  Yamaha YDP-160 Arius

  Yamaha DGX-630

  Sú to dva rôzne produkty.

  Yamaha YDP-160 je čisté digitálne piáno. Ma 10 základných zvukov, zabudovaný metronóm, 3 pedále. Vyzera ako pekný kus nábytku, vyrába sa v dvoch farebných odtieňoch, je vhodné pre toho, kto potrebuje digitálne piáno v základnej vybave – ale s kvalitnou klaviatúrou.

  Yamaha DGX-630 je keyboard s vyváženou klaviatúrou, podobnou klavírovej – je to teda spojenie keyboardu s klaviatúrou digitálneho piána. Má to tú výhodu, že dieťa pri klávese bude sedieť aj pre zábavu – v tomto klávese je plno ďalších zvukov, ma automatický doprovod, zabudovaný výukový systém. Pedále, ktoré su pri výuke vo vyšších ročníkoch potrebné, sa však dokupujú osobitne. Konštrukcia je ľahká – nepripomína klasické pianíno.

  V každom prípade doporučujeme konzultovať výber s budúcim učiteľom.

  Príspevok “Klavír, i did it my (digital) way”, by Vás mohol tiež zaujímať.

  V komentároch pri ňom sú aj nejaké úvahy o cenách digitálnych pián.

  S pozdravom

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 12. sansansansnansnansnansnans píše:

  Ahoj.Studujem v ZUS v 1.rocniku.Chcem sa spytat či je pre mna vhodny CASIO CTK-3000.Pisete ze je vhodny pre studentov ZUS ale ja som velmi nespokojny so zvukom.Mohli by ste mi poradit prosim nejaky keyboard do 200 EUR.Aby mal nejake zakladne vybavenie,nemusi byt super extra.Dakujem

 13. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  z Vašej otázky nie je jasné, aký odbor v ZUŠ študujete. Keyboardy sú vhodné len na odbor keyboard, na odbor klavír je potrebný nástroj s klaviatúrou aká je na klavíri, teda digitálne piáno alebo akustický klavír.

  Pokiaľ sa jedná o zvuk keyboardov v cene do 200 Euro – to je v tejto triede normálne. Sú to začiatočnícke keyboardy, ktoré slúžia naozaj len na tých pár prvých rokov a z toho vyplýva aj ich zvuk. Samozrejme, zlý zvuk môže spôsobovať aj porucha nástroja, to by mal posúdiť odborník.

  Pokiaľ vieme, pre začiatočníkov v ZUŠ, odbor keyboard často učitelia doporučujú keyboard Yamaha PSR-E323. Je vybavený všetkými funkciami, ktoré sú pre výuku potrebné. Aj ten je však najlepšie najprv vyskúšať, aby ste vedeli, či sa Vám jeho zvuk bude páčiť.

  Úplne najlepšie je porozprávať sa o tom s učiteľom v ZUŠ, ktorý by sám najlepšie mal vedieť, ktorý keyboard je pre jeho žiakov vhodný.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 14. antikontoleroles píše:

  DOBRY DEN.MOHLI BY STE MI PORADIT?SOM ZACIATOCNIK A NEVIEM SA ROZHODNUT PRI KUPE KEYBOARDU.ROZHODUJEM SA MEDZI YAMAHA PSR-E 213 A YAMAHA PSR-E 313.PROSIM PORADTE MI KTORY SI MAM VYBRAT.

 15. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak to s keyboardom myslíte vážne, rozhodne potrebujete keyboard s dynamikou. Teda PSR-E313, ak ho ešte niekde zoženiete, lebo sa už nevyrába – porovnajte si však ceny, aby ste nekupili zbytočne draho starý model, lebo nový model Yamaha PSR-E323 stojí teraz (cena k 5.3.2010) 174€

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 16. clooner píše:

  Dobry den.
  Som priemerny klavirista (v minulosti som navstevoval 4 roky ZUŠ) a chcel by som si chcel kupit nejaky kvalitnejsi keyboard. Rad by som si na nom zahral zname hity ale aj nejake vlastne skladby(mal by mat teda vacsie mnozstvo zvukov a doprovodov), no zaroven by som chcel aj prepojenie s pocitacom a vyuzit tak moznosti nejakeho hudobneho pc softveru (vytvorit nejake nove zvuky, pridat bicie a pod), samozrejme kvalitnu klaviaturu… cena do cca 700€
  Este by som vas chcel poprosit o nejake informacie o USB TO HOST Terminal pripojeni (ake moznosti pre keyboard prinasa), kedze z anglickych stranok mi to nieje celkom jasne…
  dakujem za radu.

 17. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  z keyboardov / workstationov v tejto cene skuste pozriet

  Korg Pa50 http://bigmusic.sk/korg-pa50?ItemIdx=18&id=5430

  YAMAHA PSR-S550 http://bigmusic.sk/yamaha-psr-s550?ItemIdx=6&id=114,
  aj v ciernej farbe http://bigmusic.sk/yamaha-psr-s550b?ItemIdx=7&id=115

  Ak by tie nestacili parametrami, o triedu vyssie je
  YAMAHA PSR-S710 http://bigmusic.sk/yamaha-psr-s710?ItemIdx=8&id=5766

  USB to Host je prepojenie keyboardu s PC, prenasa MIDI data, moze sa vyuzit napr. na MIDI zaznam hrania na keyboarde a prehravanie tohoto zaznamu z PC na keyboarde.

  Keby port USB to Host na keyboarde nebol, na prepojenie s PC by ste potrebovali MIDI to USB prevodnik
  (ako napr. Yamaha UX-16 http://bigmusic.sk/yamaha-ux-16?ItemIdx=5&id=3976).

  MIDI data do PC je možné dostať aj cez tzv. gameport, povodne urcený na pripojenie joysticku – za pomoci specialneho kabla – ovsem, ak PC tento port má.

  Vas tim Hudobnej poradne

 18. Roman píše:

  Chcem vás poprosiť o jednoduché vysvetlenie čo je to “POLYFÓNIA”. Ďakujem!

 19. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  polyfóniou sa pri klávesových nástrojoch myslí počet hlasov, ktoré je nástroj schopný zahrať zároveň.

  Ak si za príklad vezmeme klasický klavír – použitím všetkých prstov môžeme zahrať naraz maximálne 10 tónov. Hra s pedálom však umožňuje zahrať naraz viac tónov než koľko máme prstov. V extrémnom prípade – ak stlačíme pedál klavíra a zahráme na všetkých klávesoch klavíra postupne – budú všetky znieť súčasne, dá sa povedať, že klavír má polyfóniu 88 tónov.

  Digitálne klávesové nástroje by tiež mali byť schopné zahrať čo najviac tónov súčasne. Mali by mať polyfóniu aspoň 64 hlasov, aby sa v skladbách, ktoré využívajú pedál pre doznievanie tónov napríklad nestalo, že po zahratí tónu č. 65 prestane hrať tón, ktorý bol zahratý ako tón č. 1.

  Niektoré digitálne piána umožňujú zahrať jedným stlačením klávesu aj dva zvuky súčasne – napríklad zvuk klavíra spolu so zvukom sláčikového orchestra. Vtedy už sa polyfónia delí dvomi a aj 64 hlasov môže byť málo.

  Ak nástroj – keyboard alebo digitálne piáno dokáže vytvoriť aj automatický doprovod, vtedy nám hrá naraz v doprovode “celá kapela” a to už tých súčasne znejúcich tónov je oveľa viac.

  S pozdravom

  tím Hudobnej poradne

 20. frenky píše:

  Chcel by som sa opýtať ako by sa dali prepojiť klávesy s programom fruity loops studio, respektíve ako by som prepojil klávesy s pc ?

 21. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v zásade by to nemal byť žiadny veľký problém.

  Klávesy sa s PC dajú prepojiť – ale musia mať buď USB výstup typu USB TO HOST alebo aspoň klasický päťkolíkový MIDI konektor. Ak výstup USB to Host na keyboarde nie je, na prepojenie s PC budete potrebovať MIDI to USB prevodník ako napr. Yamaha UX-16 alebo M-Audio MIDISPORT USB Uno

  MIDI dáta do PC je možné dostať aj cez tzv. gameport, pôvodne určený na pripojenie joysticku – za pomoci špeciálneho kabla – ovšem, len ak PC ešte tento port má, pretože dnes ho už nahrádza USB.

  Po pripojení klávesov do PC nastavíte parametre pripojenia podľa tohoto návodu http://flstudio.image-line.com/help/html/envsettings_midi.htm
  Klávesy potom slúžia len ako klávesový ovládač, zvuk z klávesov sa cez MIDI do PC neprenáša.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 22. Nikola píše:

  Dobrý den. Mám záujem začať sa učiť hrať na klavír i navštevovať hudobnú školu..avšak mám problém kedže som v tomto všetkom ešte nováčik nevyznám sa v digitálnych piánach a tak vás prosím či by ste mi nevedeli niejaké konkrétne odporučiť :). Ďakujem.

 23. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v digitálnych piánach je dôležité, aby klaviatúra čo možno najvernejšie pripomínala klavírovú klaviatúru a aby zvuk bol príjemný a verne nasamplovaný z kvalitného klavíra.

  Ceny digitálnych pián začínajú niekde na 500 €, pričom samozrejme, nízka cena má za následok aj menej uspokojivý pocit z hry. V porovnaní s cenami akustických pián sú však aj tie vyššie ceny ešte stále pomerne nízke.

  Za ešte pomerne únosnú cenu je Yamaha CLP-430 ( http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-430c?ItemIdx=12&id=10084 ) Klaviatúra GH3 je takzvaná trojsenzorová klaviatúra – tretí senzor je podstatný v pokročilom štúdiu odboru klavír. Viac o klaviatúrach sa dočítate tu: http://hudobnaporadna.sk/8/klavir-i-did-it-my-digital-way/#comment-14

  Pokiaľ je Váš rozpočet menší, je tu Yamaha YDP-141 ( http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-141?ItemIdx=2&id=7180 ), tu je dvojsenzorová klaviatúra GHS – pre začiatočníka však plne vyhovuje.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 24. Nikola píše:

  Ešte k tomu predchádzajúcemu ďakujem za typ ale ja by som skôr mala záujem o “prenosné” dig. piáno kedže som na internáte a hodiny budem brať tu a chcela by som si z času na čas brať piano aj domov :) … vopred ďakujem za rady :)

 25. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  najlepšie bude ak nám na náš e-mail info@hudobnaporadna.sk napíšete aký na piáno máte rozpočet, aby sme vedeli poradiť priamo to najlepšie v danej cenovej kategórii.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 26. rasty píše:

  Zdravím, chcel by som sa spýtať, či je možné medzi sebou prepojiť Yamaha DGX 630 a Kawai K1/II, tak aby som ťahal zvuk z Kawaia do Yamahy. Ak áno tak ako? Dík

 27. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  nie je technicky možné, aby zvuky z Kawai K1/II hrali v reproduktoroch Yamahy DGX-630, pretože DGX-630 nemá audio vstup.

  Teoreticky by sa dalo nejakou redukciou pripojiť USB/MIDI výstup z Yamahy DGX-630 na MIDI vstup Kawai K1/II a ovládať ho z Yamahy. To ale nemá žiadny praktický význam, pretože Yamaha DGX-630 nie je určená na používanie ako masterkeyboard. Okrem toho, zvukový výstup z Kawai K1/II by aj tak musel ísť do externého zosilňovača a reproduktorov.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 28. majo píše:

  Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať , či je možné cez USB HOST možné prehrať MIDI skladby uložené v PC. Kláves mám PSR 423. Ďakujem . Majo

 29. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  port USB TO HOST naozaj slúži na prepojenie keyboardu s PC a prenášajú sa ním MIDI dáta – môže sa využiť aj na záznam hrania na keyboarde do PC a následné prehrávanie tohoto záznamu z PC na keyboarde. Takisto aj inak získané MIDI skladby uložené v štandarde General MIDI je možné prehrávať na keyboarde, akým je aj Yamaha PSR-E423.

  Skúste si prečítať náš článok: http://hudobnaporadna.sk/599/midi-problem/

  Je v ňom bližšie opísané, ako prebieha inštalácia ovládačov a ďalšie informácie, platné pre Yamaha MM6. Pre keyboard Yamaha PSR-E423 je to podobné.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 30. student píše:

  Chcel by som sa len tak pre domace potesenie naucit hrat na nejakych klavesoch. Po precitani odporucani na vasom webe mi je jasne, ze asi chcem keyboard alebo digitalne piano. Nechcem vela funkcii a asi chcem klavesy s dynamikou (vraj je to na ucenie sa dolezite).
  Pozeral som si ponuku na Big Music a velmi ma zaujala Yamaha NP 31. Pisu tam ale ze nema “vyvazene” klavesy, co asi znamena, ze nie su dynamicke (?). Ma to ale nejaky “Graded Soft Touch”, co mozno je nejaka forma dynamiky.
  Inak sa mi velmi paci a vyhovuje mi aj cenou – cca 290 Eur.
  Stacil by mi tento nastroj z hladiska dynamiky klaves (ucenia sa hry na klavir)?
  Druhu moznost vidim v Yamahe NP V60 alebo NP V80.
  Prosim o radu, ci si kupit NP 31 a ak nie, tak ktoru z tych druhych dvoch (nevidim v nich velky rozdiel).
  Dakujem.

 31. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  všetko závisí od toho, čo chcete na novom klávesovom nástroji hrať – každý s nástrojov je určený na niečo iné.

  Keyboard – inak zvaný aj “samohrajka” – je určený na hranie melódií s automatickým doprovodom, keyboard sám vytvára doprovod v rôznych štýloch hudby. Má veľa rôznych zvukov rôznych nástrojov od klávesových, cez strunové, sláčikové, bicie atď. Často býva zabudovaná výuková funkcia – keyboard ukazuje na displeji, ktorý kláves má hráč stlačiť. Má väčšinou klaviatúru s 61 klávesmi (niektoré 76), ktorá nie je vyvážená / kladivková. Klaviatúra keyboardu sa podobá skôr klaviatúre organu ako klaviatúre klavíra, nedá sa na nej naučiť správna technika hry na klavíri.
  Dynamickú klaviatúru majú všetky keyboardy, okrem tých naozaj najlacnejších – tie však nie sú určené na učenie, skôr sú to hračky.

  Digitálne piáno je napodobenina klavíra. Má vyváženú klaviatúru s 88 klávesmi, ktorej mechanika je urobená tak, aby sa čo najviac podobala na kladivkovú klaviatúru klavíra. Vyvážená klaviatúra je taká, na ktorej sa klávesy na ľavej strane stláčajú ťažšie (sú tam ťažšie závažia), na pravej strane idú klávesy ľahšie – presne tak, ako na ozajstnom klavíri, kde hráč musí stlačením klávesu na ľavej strane uviesť do pohybu oveľa dlhšiu páku kladivka ako na strane pravej. Všetky digitálne piána majú dynamickú klaviatúru – či už je kladivková alebo nie (soft touch). Digitálne piáno je určené na klavírnu hru, má len niekoľko málo zvukov (okolo 10), nemá funkciu automatického doprovodu.

  Graded Soft Touch na Yamahe NP-31 znamená, že sa klávesy vľavo stláčajú ťažšie – sú tam silnejšie pružiny a klávesy vpravo zase ľahšie.

  Medzi digitálnym piánom Yamaha NP-31 so soft touch klaviatúrou (nemá kladivkovú klaviatúru) a keyboardmi Yamaha NP-V60 a Yamaha NP-V80 je zásadný rozdiel v tom, že jedno je digitálne piáno s len 10 zvukmi, určené pre ľahké prenášanie (preto má len 76 klávesov a nemá kladivkovú klaviatúru) a to druhé je keyboard so všetkými zvukmi, doprovodmi atď.

  Rozdiel medzi keyboardmi Yamaha NP-V60 a Yamaha NP-V80 je hlavne v tom, že NP-V80 umožňuje nielen pripojenie cez USB k PC ale aj nahrávanie na USB médium – USB TO DEVICE. Okrem toho má o pár zvukov a štýlov viac ako NP-V60.

  Veríme, že podľa podľa tejto informácie si budete vedieť vybrať nástroj – v závislosti od toho, čo chcete s klávesom robiť – buď sa učiť klavírnu techniku (a teda hrať klavírne skladby a inú hudbu v úprave pre klavír) alebo hru melódií s automatickými doprovodmi.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 32. Mima píše:

  Dobrý deň.
  Chcela by som sa opýtať, ktoré klávesy by som si mala vybrať. Vôbec sa do toho nevyznám. Chcem si hrať len tak doma – je to moja záľuba. Pozerala som na jednej stránke tieto klávesy : Casio CTK1100, ale dočítala som sa nakoniec, že sú detské.
  Môžte mi prosím vás nejak poradiť? Ďakujem

 33. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak sa chcete naozaj naučiť hrať na keyboarde, budete potrebovať keyboard s dynamickou klaviatúrou – to znamená, že klaviatúra reaguje na silnejšie stlačenie klávesu hlasnejším tónom. Takže si skúste pozrieť niečo z tejto kategórie:

  http://www.bigmusic.sk/dynamicke/

  Hlavne si však prečítajte náš článok http://hudobnaporadna.sk/18/elektronicke-klavesove-nastroje-keyboardy-pre-zaciatocnikov/ – tu je vysvetlené všetko, čo by ste mohli potrebovať ako prvú informáciu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 34. Armando píše:

  dobry deň mam zaujem o novy keyboard a chcem vas poprosit o radu, ktory keyboard je lepsi korg pa50 sd, alebo yamaha psr s550 mam na mysli, ktory z nich ma lepsiu kvalitu zvukov a stylov a viac funkcii, dakujem za radu.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Utorok, 21. August 2012 at 13:45

  Dobrý deň,

  čiste z pohľadu funkcií by mal vyhrať Korg, ale tu treba vedieť, že Korg a Yamaha sú dva rôzne svety a nedá sa porovnávať tieto dva svety len podľa parametrov. Najlepšie by bolo vyskúšať si obidva keyboardy v obchode, aby hráč vedel, čo mu vyhovuje lepšie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 35. longy píše:

  ako sa da zapnut a kde sa zapina podsvietenie klaves na yamaha 210 ypt co potrebujem ked chcem prepojit tieto klavesy s notebokom Toshiba odpoved prosim na tento mail. dakujem

 36. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  klávesy Yamaha YPT-210 (na Slovensku predávané pod názvom Yamaha PSR-E213) nemajú podsvietené klávesy. Podsvietené klávesy majú modely začínajúce písmenami EZ – napr. EZ-200 (http://bigmusic.sk/yamaha-ez-200?ItemIdx=5&id=108).

  Keďže klávesy Yamaha PSR-E213 nemajú výstup USB, len štandardné MIDI (päťkolík) na prepojenie s počítačom potrebujete MIDI/USB prevodník – niečo z tohoto oddelenia: http://bigmusic.sk/prevodniky-interface/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 37. Pavol píše:

  Dobrý deň,
  kúpil som pred rokom yamahu psr s550. Bol som dosť sklamaný, keď som sa potom doma vnáral do jej ovládania a funkcií. Vadí mi najviac stále echo, alebo hal čo je tam pernamentne navolený a pri pripojení na bedne je potom zvuk rozmazaný. Riešil som to jednou predvolbou, na ktorej som dal do pamäti echo na nulu, ale pri zmene rytmu, alebo nástroja je tam echo znovu. Taktiež sa mi nepáči ovládanie mixeru keď chcem stiahnúť niektorý nástroj napr. z midi, tak je to velmi zdľhavé a kým sa mi to podarí, tak prejde 3/4 skladby. Najnovší problém je, že mi prestala svietiť polovica displeja, ale tiež nie vždy, ale iba ako sa jej chce. keď som to chcel reklamovať, tak just išiel, keď som prišiel domov, tak už zas nešiel. preto by som sa chcel spýtať, či mi v týchto veciach niekto nevie poradiť. Ďakujem.

 38. Michal J. Tomek, Yamaha Keyboard Endorser CZ & SK píše:

  Dobrý deň,

  začal by som najprv tou reklamáciou, kedy prestane svietiť polovica displeja. Pokiaľ sa problém prejavuje náhodne a nepravidelne, tak aj takýto problém by mal byť autorizovaný servis schopný odhaliť. Potom je potreba trvať na prevzatí nástroja do servisu (popísať ako sa chyba prejavuje) a nechať ho tam na testovanie. Chápem, že pre hudobníka, ktorý hrá verejne na nástroj napríklad aj niekoľkokrát do týždňa môže byť trocha problém nechať nástroj napríklad 3 týždne v servise, ale je vždy lepšie opravu riešiť pokiaľ je nástroj ešte v záruke ako vynaložiť potom nemalú sumu za pozáručný servis.

  S tými efektmi (HALL, REVERB, CHORUS, …) je to bohužiaľ naozaj tak, že každý zvuk má priradené nejaké (podľa Yamahy) optimálne nastavenie efektovej jednotky a toto sa výberom zvuku aktivuje. Nastavenie efektov je možné upraviť v menu FUNCTION (separátne pre zvuk MAIN, DUAL a LEFT) u položky REVERB LEVEL, CHORUS LEVEL, DSP LEVEL, DRY LEVEL a ďalej potom voľbou konkrétneho typu efektu u položky REVERB TYPE, CHORUS TYPE a DSP TYPE.
  U každého z týchto typov je možné danú efektovú jednotku úplne vypnúť (u Yamahy PSR-S550 je to pre REVERB TYPE predvoľba 36, pre CHORUS TYPE predvoľba 45 a pre DSP TYPE je to predvoľba 239). Toto nastavenie je možné potom uložiť pre jednotlivé zvuky do registračnej pamäti. Nedá sa však “zamknúť” a pri ručnej voľbe iného zvuku (napríklad pri hre so štýlom) sa novému zvuku opäť priradí firemné nastavenie efektov. Podrobnejšiu prácu s efektovým procesorom s trvalým nastavením vypnutia efektov (prípadne trvalé nastavenia efektov na užívateľom zvolené nižšie hodnoty) umožňujú až vyššie modely rady PSR-S (PSR-S710, PSR-S910, samozrejme aj nové modely PSR-S750 a PSR-S950 a potom TYROS 4).

  Pokiaľ by ste chcel v priebehu prehrávania MIDI skladby úplne vypnúť konkrétnu stopu (akoby stiahnuť hlasitosť na nulu), tak potom voľbou tlačidla REGIST/PART MIXER sa prepnete z režimu registračných pamätí (REGIST) do režimu PART pre stopy 1 až 8, prípadne opakovaným stlačením pre stopy 9 – 16 a potom už priamo konkrétnu stopu vypínate a zapínate tlačidlami 1 až 8 priamo pod displejom. Keď chcete teda napríklad vypnúť stopu 4, tak stlačíte tlačidlo REGIST/PART MIXER (aby sa na displeji vpravo hore objavila voľba “TR 1-8″) a pod displejom stlačíte tlačidlo 4/12.
  Keď budete chcieť vypnúť 15. stopu, tak opäť stlačíte tlačidlo REGIST/PART MIXER (aby sa na displeji vpravo hore objavila voľba “TR 9-16″) a pod displejom stlačíte tlačidlo 7/15. Toto je veľmi rýchle a určite neutečie 3/4 pesničky než potrebnú stopu vypnete.
  Pokiaľ však chcete meniť hlasitosť napríklad na 4. stope z hodnoty 105 na hodnotu 70, tak potom je postup podobný, len na začiatku podržíte tlačidlo REGIST/PART MIXER cca 2 sekundy a potom už tlačidlom pod displejom vyberiete príslušnú stopu (napríklad tu 4. tlačidlom 4/12) a ovládačom DATA ENTRY nastavíte požadovanú hodnotu hlasitosti. Na party 9 až 16 sa zasa prepínate opäť stlačením tlačidla REGIST/PART MIXER. Rýchlejšie je to potom opäť u vyšších modelov, ktoré majú väčší displej a iné užívateľské rozhranie.

  S pozdravom
  Bc. Michal Jakub TOMEK
  Technická podpora Yamaha CZ
  http://www.midit.eu
  e-mail: michal () midit.eu

 39. Marian píše:

  dobry den prajem,
  chcem zacat hrat na dig. piano. Som uplny zaciatocnik, nepoznam ani noty. Taktiez pri mojom uceni by som rad pomohol mojim detom (4 a 6) objavit caro klavesovych nastrojov. Po citani roznych testov a nazorov sa moj vyber zuzil na Casio PX 130/135, Yamaha NP-V80, Yamaha P95 a Yamaha DGX 640. Neviem sa finalne rozhodnut co je najlepsie. Cenovo su vsetky s tychto pian OK, ja osobne sa priklanam k Yamaha P95, aj ked niekedy mam pocit ze na zaciatok by stacila aj NP-V80, Casio podla recencii vyzera ze je lepsie ako Yamaha, no naozaj neviem. Poradte prosim.
  V buducnosti ja osobne sa chcem naucit hrat len pre svoje “domace” potesenie, ked to chyti deti je mozne ze investicia do dalsieho piana bude aj väčšia, to je ale buducnost. Co na zaciatok z tychto styroch?
  dakujem ze Vasu radu a nazor.

 40. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  z vymenovaných digitálnych pián nemajú všetky kladivkovú klaviatúru s 88 klávesmi – Yamaha NP-V80 má len 76 pružinových klávesov, pretože to nie je digitálne piáno ale keyboard. Pre toto rozhodnutie je dôležité vedieť, čo sa chcete naučiť – či klavírnu hru, pre ktorú je podmienkou kladivková klaviatúra s 88 klávesmi a možnosť pripojiť trojpedál, pričom piáno má len niekoľko základných zvukov (okolo 10), alebo keyboardové hranie s automatickými doprovodmi, so stovkami zvukov a desiatkami doprovodných štýlov. Ak to má spĺňať oboje, jediná voľba je Yamaha DGX-640 – “hybridné” digitálne piáno s kladivkovou klaviatúrou, s možnosťou pripojiť trojpedál, ktoré však má aj funkcie keyboardu, 535 zvukov a 165 doprovodných štýlov.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 41. sulaf píše:

  Dobrý večer. Chcem sa spýtať na keyboard pre začiatočníkov. Nevie či je to všeobecný názor, al dopočul som sa že mám kúpiť klávesy Yamaha a žiadne iné. Pýtal som sa na Casio a bolo povedané, že Casio sú zlé. Ja som zúžil výber na yamaha psr E-323 a Casio ctk 3000. Prosím vysvetlite rozdiel medzi modelmi Yamaha a Casio.

 42. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  nedá sa povedať, že klávesy Casio sú “zlé” – v našich článkoch vždy uvádzame, že podstatné je to, čo si myslí hudobník, ktorý na keyboarde hrá – či sa mu páči zvuk a či mu vyhovujú funkcie. Je pravda, že Yamaha sa považuje za štandard v ZUŠ a preto pri kúpe začiatočníckeho keyboardu málokto naozaj vyskúša aj niečo iné. Yamaha je pojem aj v oblasti akustických klavírov a tieto skúsenosti prenášajú aj do výroby elektronických nástrojov.

  U začiatočníka nie je až také podstatné, na ktorom keyboarde sa bude učiť, aj tak po krátkom čase prejde na niečo lepšie – ale bolo by dobre poradiť sa o výbere s budúcim učiteľom, prípadne sa orientovať podľa literatúry, podľa ktorej bude výuka prebiehať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 43. Vlasta píše:

  Dostala som darom Klávesy YAMAHA E 213 zakúpené v zahraničí. Nebol však ich súčasťou návod na použitie /mám na mysli – funkcie jednotlivých tlačítok/, ktorý nevyhnutne ako začiatočníčka na tento hudobný nástroj potrebujem. Inak hrám na akordeon a predpokladám, že po oboznámení jednotlivých funkcií nebudem mať problémy využitia a zvládnutia hry na tomto nádhernom hudobnom nástroji. Prosím Vás o informáciu k získaniu takéhoto manuálu na internete alebo ak je to možné prosím o zaslanie na vyššie uvedenú e-mailovú adresu. Ďakujem za skorú odpoveď – Vlasta

 44. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  manuál na klávesy Yamaha PSR-E213 (upozorňujeme, že klávesy nie sú dynamické) nájdete na stránke:

  http://www.yamaha.com/yamahavgn/Documents/KeyboardsDMI/psre213_en_om.pdf

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 45. Jana píše:

  dobry den,

  da sa, prosim Vas, k niektorym z tychto klaves pripojit volume pedal (nie sustain)?
  - yamaha psr s650
  - yamaha psr e433
  - yamaha psr s550b

  Nasla som len yamaha psr s710, ale tie su dost drahe. Tie vyssie uvedene by mi v pohode stacili, len by som chcela ten pedal.

  Dakujem.
  Jana

 46. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  žiaľ ani jeden z uvedených klávesov Yamaha pripojenie volume pedálu nepodporuje.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 47. Jana píše:

  Dobry vecer,

  dakujem za odpoved. Myslela som si, ze to tak bude. :)

  A vedeli by ste mi poradit nejake klavesy, tak cca do 700 €, ktore podporuju pripojenie volume pedalu? Najlepsie znacky Yamaha, lebo s nou mam dobru skusenost, hlavne co sa zvuku tyka, ale ak to bude aj ina znacka s kvalitnym zvukom, nevadi.

  Vopred dakujem.
  Jana

 48. Kajo píše:

  chcem sa opýtať, mám korg pa 50, dával som štyly cez disketovú mechaniku, hodinu som na nich hral, všetko fungovalo, po troch hodinách som ich zapol, na displeji mi ukazuje napísane iba korg pa 50 a svieti mi iba jedno tlačitko display hold a funguju iba dva zvuky, čo mám spraviť, alebo neviete, či sa dajú reštartovať a ako, ďakujem.

 49. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  je zaujímavé, že na oficiálnych stránkach Korg sú dva rôzne návody na obnovu operačného systému – teda reset. Podľa informácií užívateľské nastavenia sa zmažú – takže dúfame, že máte svoje veci zazálohované, aby ste ich mohli potom obnoviť.

  Operačný systém nájdete na http://www.korgpa.com/pa_root/software/history/os/pa50/Pa50_os_v104.zip

  1. na stránke http://www.korgpa.com o tom píšu:

  V zbalenom súbore Pa50_os_v104.zip je návod vo formáte PDF a súbor Pa50_os_v104.exe

  V návode sa píše ako vytvoríte systémovú disketu:
  Vložte do PC disketu a spusťte súbor Pa50_os_v104.exe. Pokračujte podľa inštrukcií na obrazovke.

  2. na nemeckej stránke: http://www.korg.de je návod na vymazanie vnútornej pamäte a obnovu systému:

  http://www.korg.de/korg-start/faq/pa-serie/produkt-frage-antwort/datum/2006/05/16/korg-pa5080-reset-des-geraetes.html

  Preklad znie:
  Vložte disketu s operačným systémom, vypnite kláves a zapnite ho znovu – stlačte tlačítko Fade in/out (namiesto tlačítka Enter)

  Na neoficiálnych fórach sú ešte aj iné návody – podľa nich treba tlačítko Fade in/out stlačiť pred zapnutím keyboardu a podržať.

  Ak sa hudobné dáta v klávese zmažú, bude potrebné obnoviť aj hudobné zdroje (musical resources) podľa návodu v zbalenom súbore – http://www.korgpa.com/pa_root/software/history/preload/pa50/Pa50_res_v100.zip

  V zbalenom súbore je 5 súborov s koncovkou .exe – budete teda potrebovať 5 diskiet. Vložte disketu č. 1 a spustite súbor Pa50_res_v3_dsk1.exe, keď PC skončí, označte disketu číslom 1 a postup zopakujte so súborom Pa50_res_v3_dsk2.exe atď.

  Počas práce s disketami nehrajte na klávese! Počkajte, kým sa z displeja zmizne hláška “WAIT” a kým zhasne LED dióda WRITE/ DISK IN USE.

  V menu nájdite Disk >>> Utilities, str. 1 a zvoľte “Restore data”

  Objaví sa otázka, či chcete obnoviť dáta z diskety (FD) – Restore from FD (Yes) or HD (No)? – stlačte ENTER/YES

  Objaví sa otázka, či naozaj – Are you sure? – stlačte ENTER/YES

  Objaví sa pokyn vložte záložnú disketu č. 1 a stlačte Enter – Insert backup disk #1 and press Enter

  Počkajte, kým kláves ukončí prácu s disketou č. 1

  Objaví sa pokyn vložte záložnú disketu č. 2 a stlačte Enter – Insert backup disk #2 and press Enter

  pokračujte týmto spôsobom so všetkými disketami.

  Ak sa po ukončení práce s disketou č. 5 objaví hláška “Some ?les missing”, stlačte EXIT – toto nie je problém, lebo sa môže týkať len užívateľských dát.

  Keď z displeja zmizne hláška “WAIT” a zhasne LED dióda WRITE/ DISK IN USE vypnite a znovu zapnite keyboard.

  Držíme palce, aby sa podarilo kláves opraviť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 50. fuxo píše:

  zdravim
  mam klavesy yamaha ez-200 a uvazujem o prepojeni s pc cez MIDI prevodnik. Viete poradit jednoduchy a najlepsie free soft na nahravanie a vrstvenie sluciek pre domace jammovanie? Da sa nahravanie ovladat slapkou? vdaka

 51. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  skúste Audacity, prípadne ak nebude stačiť, tak Reaper. Na ovládanie nahrávania pedálom buď môžete využiť pedál pripojený do USB ako je napr. http://usb.brando.com/usb-triple-foot-switch-ii_p01624c046d15.html, alebo ak máte nejaký pedál, ktorý vysiela MIDI dáta, v Reaperi sa dá nahrávaniu priradiť MIDI event – treba využiť funkciu Actions / Learn.

 52. Karol píše:

  Dobrý deň.

  Prosím Vás o informáciu či je možné zo siete Internetu stiahnuť alebo si niekde v predajni kúpiť nahrávky klasických aj moderných skladieb, ktoré by sa dali stiahnúť do syntetizátora Yamaha E-413 a podľa nich sa dalo učiť zahratie príslušnej skladby pomocou výukového programu v tomto hudobnom nástroji. Za odpoveď ďakujem.

 53. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  výuková funkcia keyboardu Yamaha PSR-E413 umožňuje pre výuku použiť skladby uložené v štandardnom MIDI formáte SMF format 0 (SMF = standard MIDI file), ktoré prenesiete z PC do keyboardu – manuál str. 90. V manuáli na str. 92 je popísané, ako následne treba pre výuku priradiť part pre ľavú a pravú ruku.
  http://www.manualowl.com/m/Yamaha/PSRE413/Manual/152707?page=92

  MIDI súbory sú na internete dostupné aj voľne, ich kvalita je v tom prípade samozrejme neistá – zadajte si do vyhľadávania Google “download MIDI files” ale dajú sa aj zakúpiť napr. na http://www.midisoubory.cz

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 54. fredy píše:

  Dobrý deň.mám klavesy Yamaha DGX300.chcel by som ich vymeniť za Korg PA 50 alebo PA 50 SD. Čo sa týka kvality zvukov je na tom korg lepšie?Totiž sa mi zdá zvuk tejto Yamahy akýsi jednotvárny.Má tento Korg pestrejší výber?Vopred Vám ďakujem.

 55. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  klávesy Yamaha DGX300 sú o dosť staršie ako Korg Pa50 a doba určite priniesla nejaké tie zvukové vylepšenia. Zrejme sa to ani nedá porovnávať, keďže technológia tvorenia zvuku od roku 2002, kedy bol model DGX300 uvedený na trh značne pokročila. Avšak ako vždy, musíme upozorniť na to, že zvuk je záležitosť individuálna a preto je potrebné si klávesy vypočuť a urobiť si vlastný názor.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 56. Milan píše:

  Dobry den,
  vlastnime klavesy Yamaha PSR-E333, chcel by som sa opytat ktore typy pedalov znacky Yamaha sa daju pouzit s tymito klavesami. Dakujem.

 57. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre keyboard Yamaha PSR-E333 sú určené pedále Yamaha FC4 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fc-4?ItemIdx=0&id=3981) a Yamaha FC5 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fc-5?id=3857).

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 58. Peter píše:

  Dobrý deň,

  Chcel by som Váš tím požiadať o kurióznu radu: potrebujem keyboard, ktorý by som chcel použiť ako doplnok k sw. “REASON v 6″. Vývoj tohoto programu sledujem od verzie 1.0 (rok 200/2001) a dobre ho ovládam, no doteraz som používal iba MIDI klávesnicu spojenú s PC + zosík a bedničky k tomu. Vyskytla sa žiaľ situácia, že potrebujem “Z ČASU NA ČAS” používať hotový nástroj, aj “v teréne”, k čomu potrebujem konkrétny keyboard s vlastným ozvučením.

  Môžete mi odporučiť niečo konkrétne, s čím máte aké-také skúsenosti? (Prirodzene – plne chápem, že možnostiam REASON-Sound studia sa to zvukovo a možnosťami programovania nevyrovná a mal by to byť skôr doplnok k tomuto programu ktorý si občas vezmem “na akciu” so sebou… Preferujem značky Korg, alebo Roland – iné nie.)

  Vopred veľmi ďakujem za každú radu…

 59. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  žiaľ, za cenu 500€ sa dá kúpiť tak nanajvýš začiatočnícka samohrajka, na ktorej sa však nedá urobiť nič, čo by sa podobalo hudbe vytvorenej v programe Propellerhead Reason.

  Zrejme jedinou možnosťou je používať Reason live s notebookom – tak, ako to robia svetoví muzikanti:

  http://www.youtube.com/watch?v=4vAqNXBK-eQ

  Váš tím BIG MUSIC

 60. sima.K píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu: Mám záujem naučiť sa hrať na klavír, presnejšie povedané, chodím na odbor predškolskej pedagogiky, kde o rok budeme mať predmet “hra na klavír”, kde nás to síce majú učiť od základov- ale aj tak myslím si, že veľkou výhodou je už niečo vedieť aj skôr..vždy som sa zaujímala o tento hud. nástroj, no bola som lenivá dôjsť až k praxi.. Chcela by som si zadovážiť digitálne piano (keyboard asi v mojom prípade nebude dobrou voľbou, či?) .. preto by som bola veľmi rada, keby ste mi poradili, kt. výrobok je vhodný pre úplneho začiatočníka.

 61. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre výuku hry na klavíri je potrebná kladivková klaviatúra, takže odporúčame digitálne piáno – na začiatok bude úplne stačiť model Yamaha YDP-142 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-142r?id=20270&ItemIdx=38), prípadne ak by to rozpočet neumožňoval, dá sa začať aj s modelom Yamaha P-105 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-p-105?id=17537&ItemIdx=9).

  Výhoda modelu P-105 oproti iným prenosným piánam je v tom, že k tomuto modelu je už možné pripojiť aj trojpedál, ak by ste ho potrebovali. Kým však k tomu dôjde, stačí kúpiť len piáno a ďalšie príslušenstvo dokúpiť neskôr, keď to bude potrebné.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 62. roman lacko píše:

  Dobry den chcem sa opytat ako mam zmenit urobeny styl hudby cez aky program alebo aky format z yamaha s 950 na korg pa 500 viem ze sa to da ale neviem aky program cez aky program to mam urobit.

 63. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  budete potrebovať program Style Works XT Universal
  http://www.emc-musicsoftware.com/epages/62511965.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62511965/Products/stwxt_0001/SubProducts/stwxt_0001-0020

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 64. Linda píše:

  Dobrý deň,

  chcela by som Vás poprosiť o radu, aký typ klávesov kúpiť synovi. Chce sa začať učiť hrať, má 9 rokov. Bude chodiť domov k učiteľovi, nie do hudobnej školy. Teraz k nemu chodí na gitaru. Takže potrebujem niečo prenosné. On mi odporučil Yamahu, ale žiadny konkrétny typ. Mám aj cenový strop, najlepšie by bolo tak do 200,-, max. 250 Eur. Neviem, či je možné kúpiť niečo v takejto cenovej kategórii. Ďakujem pekne

 65. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  nepíšete aký odbor chce žiak študovať, či hru na klavíri alebo hru na keyboarde – teda s automatickým doprovodom. Pokiaľ ide o hru na klavíri, potrebuje digitálne piáno s kladivkovou klaviatúrou – ale také do 250€ žiaľ neexistuje.

  Ak ide o hru na keyboarde s automatickým doprovodom, je pre začiatočníka nevyhnutné, aby klávesový nástroj mal dynamickú klaviatúru – zjednodušene povedané, aby reagoval zmenou hlasitosti v závislosti od toho, ako silno hráč na kláves ťukne. Treba vedieť, že keyboard musí mať minimálne 61 klávesov a rozmery takýchto nástrojov neumožňujú, aby ich prenášali deti.

  Pre začiatok výuky hry na keyboarde je určený model Yamaha PSR-E343 v cene okolo 200€, dostupný aj vo výhodných balíčkoch s príslušenstvom – http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-e343-sada-2?id=20784&ItemIdx=2

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 66. Lenka píše:

  Dobrý deň,
  rada by som sa vás opýtala kde by som mohla zohnať slovenský alebo český manuál na yamahu psrE343ypt-340.Kúpila som si v predajni tento produkt a žiaľ slovenský manuál chýbal.Cez predajňu som to riešila ale márne.A ešte jedna otázočka:kde by som si mohla stiahnuť software na tento produkt.Dakujem

 67. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  slovenský manuál Vám predajca MUSÍ dodať zo zákona – iná cesta nie je. Ak nechcú, pohrozte im, že podáte podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI) http://www.soi.sk/sk/Kontakt.soi – a tú pokutu si za klobúk nedajú.

  Oni veľmi dobre vedia, kde slovenský manuál zoženú, ale páči sa im lacno predávať a hneď zabudnúť, že zákazník vôbec bol v obchode – je to pre nich práca navyše, ale nenechajte sa odbiť, treba potlačiť, urobia to ešte radi – je to pre nich jeden telefonát ich dodávateľovi YAMAHY, veľmi dobre vedia, čo treba urobiť.

  Softvér nájdete na tejto stránke:
  http://cz.yamaha.com/cs/products/musical-instruments/keyboards/digitalkeyboards/portable_keyboards/psr-e343/ – na záložke Podpora

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 68. Carry píše:

  Dobry den .chcem sa opytat, mam klavesy Roland e-09w …neviem ci sa mi to zda a ci je to tak na kazdych klavesoch, ale ked chcem dat prizvuk na niektore noty, musim strasne buchat po klaviature a po klavese …inak nota vyznie ticho ..strasna zla dynamika je na nej …pomoze mi ked si kupim volume pedal alebo to tak maju kazde klavesy? …nie je to elektircky klvari ale klavesy :)

  dakujem

 69. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  skontrolujte si nastavenie citlivosti klaviatúry na dotyk podľa manuálu na strane 15:

  http://lib.roland.co.jp/support/en/manuals/res/1811271/E-09_e4.pdf

  - tu je preklad

  Citlivosť klaviatúry na dotyk

  Podľa sily alebo rýchlosti, akou budete hrať na klávesnici, sa mení hlasitosť alebo brilantnosť zvuku hlavnej klaviatúry, časti klaviatúry split a časti klaviatúry dual.
  Všetky zvuky akustických nástrojov (napr., klavír, husle, bicie) budú reagovať na dynamiku vášho dotyku na klaviatúre, čo umožňuje reprodukovať rozsah výrazu zvoleného akustického nástroja. Zvuk bude hlasnejší a viac brilantný, ak budete hrať silno, a mäkší a viac tlmený, ak budete hrať potichu.

  Nastavenie:

  1. Stlačte tlačidlo [KEYBOARD TOUCH] tak, že sa rozsvieti.
  Citlivosť klaviatúry na dotyk je teraz zapnutá.

  TIP
  Ak stlačíte [KEYBOARD TOUCH] znovu tak, že zhasne, citlivosť klaviatúry na dotyk sa vypne, hlasitosť zvuku bude rovnaká bez ohľadu na silu dotyku.

  Zadanie hlasitosti pri vypnutej citlivosti klaviatúry na dotyk

  Návod, ako určiť jednotnú hlasitosť, ktorou bude hrať každá nota v prípade, že tlačidlo [KEYBOARD TOUCH] nesvieti.

  1. Stlačte a podržte tlačidlo [KEYBOARD TOUCH], dokým sa na displeji neukáže “KBD Touch”.
  Rozsvieti sa [FUNCTION].

  2. Použite TEMPO [ ( + ) ] na nastavenie jednotnej hlasitosti “KBD Touch” v rozsahu 1-127.

  Pri nastavení ” 1 ” bude zvuk veľmi tichý (nepočuteľný), a pri nastavení ” 127 ” bude maximálne hlasný a brilantný.

  3. Stlačte tlačidlo [ FUNCTION ] tak, aby zhaslo.

  Upozornenie
  Niektoré zo zvukov používajú viacero rôznych samplov a prepínajú ich podľa toho, ako silno hráte. Ak vypnete citlivosť klaviatúry na dotyk, bude u takýchto zvukov použitý len jeden zo samplov.

  Upozornenie
  Nastavenie citlivosti klávesnice na dotyk je možné uložiť do užívateľského programu (návod v manuáli na str. 16)

  Ak by to nepomohlo, bude asi potrebné dať klávesy do servisu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 70. Peter píše:

  Dobrý deň prajem!

  Mám rád plesy a ľudové zábavy so živou hudbou a ešte radšej spievam. Prosím Vás poraďte mi nejaký keyboard (značka aj typ) na takú domácu hudbu, resp.menšiu dedinskú tancovačku.
  Hlavne sa mi jedná o ľudovky. Valčíky, polky, čardáše, tangá. Na základnej škole som navštevoval hudobnú školu cca 6 rokov, ale úprimne povedané veľa si z toho nepamatam. Teraz keď mi funguje firma už skoro sama a zostáva mi aj voľný čas by som sa chcel začať venovať tomuto koníčku a pravdu povediac nemá mi kto poradiť. Cenový strop by mohol byť cca tisíc eur. A ešte nejaky dobrý mikrofón k tomu.

  Taká hlavná moja požiadavka je, aby ten keyboard urobil čo najviac roboty za mňa. Ja chcem hlavne spievať.

  Ďakujem za pomoc, určite sa odmením.

  Peter

  tím Hudobnej poradne píše:
  Utorok, 31. Január 2014 at 13:47

  Dobrý deň,

  testovali sme mnoho klávesov a na bežné hranie v nižšej cenovej kategórii bola najlepšia Yamaha PSR-E433 (http://bigmusic.sk/yamaha-psr-e433?id=17500&ItemIdx=7). Je to keyboard s dobrými zvukmi a jednoduchou obsluhou. Ak by to však malo byť niečo kvalitnejšie, máme dva tipy:

  Korg PA-600 (http://bigmusic.sk/korg-pa600?id=17822&ItemIdx=43), ktorý hrá vynikajúco. Objemné zvuky, perfektné doprovody a veľa možností ďalšieho rozšírenia – skratka super samohrajka.

  Yamaha PSR-S750 (http://bigmusic.sk/yamaha-psr-s750?id=17756&ItemIdx=1) je tak isto super samohrajka, aj keď cena mierne presahuje cenový strop.

  Mikrofón môžeme odporučiť od firmy Shure – model Shure SM58. Jeho dlhými rokmi overená kvalita a robustnosť je medzi muzikantmi legendou.

  Vyrábajú sa dva modely -
  s vypínačom na tele mikrofónu (http://bigmusic.sk/shure-sm58se?id=5330&ItemIdx=0)
  a bez vypínača (http://bigmusic.sk/shure-sm58-lce?id=5329&ItemIdx=0)

  Z praktických dôvodov vždy zvykneme odporučiť skôr model s vypínačom, aj keď je trochu drahší.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 71. Ján píše:

  Dobrý deň,
  prosím o radu – chceme rozšíriť využitie nášho Korg SP250, pripojiť ho k PC cez MIDI. Neviem sa zorientovať v prevodníkoch MIDI/USB a sw pre ovládanie. Prosím, poraďte, ktorý prevodník s týmto klavírom 100% funguje a akým sw by sme mali začať. (Určené pre 2 úspešné absolventky 2. cyklu ZUŠ).
  Veľmi pekne ďakujem.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Štvrtok, 20. Február 2014 at 13:05

  Dobrý deň,

  na prepojenie Vášho piana Korg SP250 s PC odporúčame MIDI prevodník M-Audio USB Uno (http://bigmusic.sk/m-audio-usb-uno?id=5203&ItemIdx=5)
  Tento MIDI prevodník spolupracuje so systémami Windows aj MAC OS veľmi spoľahlivo.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 72. kirob píše:

  Zdravím,

  veľmi potrebujem český, alebo slovenský manuál ku keyboardu KORG Pa 50 SD.
  Je jedno či v tlačenej podobe, alebo vo formáte .pdf poslať mailom.
  Ponúknite prosím, budem vďačný.

 73. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  manuál k Pa50 SD nemáme, ale dopyt tu necháme nech ho návštevníci vidia, možno sa niekto ozve.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 74. Ľudmila píše:

  Dobrý večer!
  Kúpila som si keyboard značky Roland BK-3 a chcem sa spýtať, či a ako sa dá dosiahnuť, aby hral každý kláves rovnako silno, bez ohľadu na to, ako silno ho ja zahrám – teda vypnutie citlivosti kláves.
  Na keyboarde, čo som mala predtým, sa to jednoducho dalo vypnúť a zapnúť stlačením gombíka “touch response”.
  Vopred Vám ďakujem!

 75. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  je to o dosť komplikovanejšie ako na lacných keyboardoch, je potrebné postupovať podľa manuálu. Postup nájdete v manuáli na str. 43 / 44.

  Manuál v angličtine nájdete na adrese http://lib.roland.co.jp/support/en/manuals/res/63056712/BK-3_e3.pdf

  V prípade, že by ste narazili na nejaký problém, radi Vám pomôžeme.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 76. CMB píše:

  Dobry den. Som absolventom LSU odbor klavir. Dlhe roky som po absolvovani nehraval a teraz po case ma zo znova chytilo. Rad komponujem, nahravam, bavia ma experimenty so zvukmi. Nikdy pred tym som vsak neprisiel do styku s elektronickymi nastrojmi a preto s technikou ako takou nemam ziadne skusenosti.
  Hladal som nejaky nastroj, ktory by mi umoznoval konponovat, nahravat a editovat zvuky a tak. Som dost narocny a preto som nesiel do nejakych jednoduchych a lacnych nastrojov pre zaciatocnikov ale som sa rozhodol kupit Workstation Korg Krome
  Na vela veci som prisiel sam, avsak dalej sa neviem pohnut, potreboval by som cela veci povysvetlovat , odkonzultovat. Mam sice cesky manual ale je pre mna velmi zlozity, nerozumiem niektorym vyrazom, funkciam atd. Som pomerne zdatny pri beznej praci s PC, a som zvyknuty na logiku windows. Korg software pracuje vsak uplne na odlisnej logike, preto si s tym neviem rady. Potreboval by som nejakeho instruktora alebo ucitels, ktory by mi pomohol, vysvetlil mi funkcionalitu, vyznam vyrazov, a naucil by ma obsluhu tohto narocneho nastroja. V inzeratoch som naucil len beznych ucitelov hry na keyboard, co je pre mna nezqujimave. S niektorymi som sa aj spojil, avsak udajne sa venuju len vyucbe hry ako takej na beznych keyboardoch a na technickěu vyucbu alebo konzultaciu prace na workstatione si netrufali. Neviete mi prosin pomoct, niekoho mi odporucit? Samozrejme som ochotny za hodiny konzultacie zaplatit. Dakujem.

 77. Janka píše:

  Dobrý deň…chcela by som sa opýtať – vychodila som zuš hru na akordeon -1.cyklus, v súčasnosti mám 34 rokov a chcela by som akordeon študovať ďalej… je to v mojom prípade niekde možn?? Prosím poraďte mi ako by za dalo pokračovať v takomto prípade napr. diaľkov? štúdium a pod. Ďakujem

 78. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  je bežné, že ZUŠ poskytujú aj štúdium pre dospelých. Najlepšie by bolo osloviť základnú umeleckú školu v mieste Vášho bydliska, či takúto možnosť poskytujú a za akú cenu. Štúdium pre dospelých si totiž hradí študent v plnej výške stanovenej ZUŠ.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 79. Horal píše:

  dobrý deň,
  mám klávesy yamaha PSR 950, pri napojení na aktívne reproduktory cez mix. pult by som chcel vypnúť vstavané reproduktory, existuje taká možnosť? V návode som to nejak nenašiel,
  ´dakujem

 80. tím Hudobnej poradne píše:

  u keyboardov, ktoré nemajú možnosť vypnúť reproduktory v menu, sa to bežne robí tak, že sa zapojí do slúchadlového vstupu konektor jack a tým sa reproduktory odpoja.

  Jack nemusí byť pripojený k slúchadlám, len v ňom nesmie byť skrat. Môže to byť napr. aj nejaká redukcia z malého stereo jacku na iný konektor ale je vhodné použiť lomený konektor, aby nevyčnieval do priestoru a aby pri prípadnom zavadení oň nedošlo k poškodeniu keyboardu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 81. Alena píše:

  Dobry den. Chcela by som poprosit o radu. 10 rocna dcera pojde do 2 rocnika zus v hre na klavir. Chceli by sme jej kupit digi piano domov. Nasli sme znacku Schubert. Mozte nam nieco zo schubertovych pian odorucit, alebo mame kupit yamahu alebo casio? Dakujeme velmi pekne

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 22. Júl 2014 at 14:51

  Dobrý deň,

  hudobné nástroje je potrebné kupovať u odborných firiem, zameraných na hudobné nástroje. Inak sa môže stať, že zakúpite niečo, čo síce vyzerá ako digitálne piáno, ale zvuk a pocit pri hraní sa podstatne líši. Klaviatúra digitálneho piána musí čo najvernejšie napodobňovať klaviatúru akustického klavíra, aby si hráč nacvičil správnu techniku hry. Zvuk digitálneho piána môže byť buď neznačkový a to znamená málo podobný zvuku skutočného klavíra – alebo môže byť od firmy, ktorá vyrába aj akustické klavíre a vie, ako to treba urobiť, aby bol zvuk naozaj verný.

  Jednoznačne vždy odporúčame digitálne piána od výrobcov, ktorí vyrábajú aj akustické klavíre – v tomto prípade Yamaha, napr. Yamaha YDP-162 http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-162r-sada?id=20284&ItemIdx=27 alebo Yamaha YDP-142 http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-142r-sada?id=20281&ItemIdx=12

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 82. simon83 píše:

  dobry den, chcel by som sa opytat preco mi na korg pa50 slabo svieti displej? čo to uz odchadza? da sa to nejak opravit?

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 23. Jún 2014 at 11:57

  Dobrý deň, o tomto probléme sa dosť píše na internetových fórach http://www.korgforums.com/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=52852&sid=5463512253d788c40ca5302ec03ba6f7 https://www.facebook.com/media/set/?set=a.431443186966963.1073741825.189110487866902&type=1 Odporúčame obrátiť sa na importéra http://www.korg.cz/?page=servis

 83. Alf píše:

  Rad by dom sa opytal,kde v okolí Bratislavy opravia/vymenia na yamahe psr910 gumičkky pod klávesmi ak vynechávaju pri hraní? Ďakujem…

 84. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  servis na klávesy Yamaha robí firma Muzikservis:

  http://www.zoznam.sk/firma/77269/Muzik-Servis-Stefan-Biznar-Bratislava

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 85. Tomas T píše:

  dobry den,

  chcem sa zacat ucit hrat na klavesy[keyboard], a zvazujem si zakupit CASIO CTK 4200 a rad by som si precital Vas nazor na tento hud. nastroj este skor ako si ho kupim a potom uz bude neskoro

  chcem sa zamerat na ludovu hudbu, country a nieco aj z hudby Azie a tak…

  Vas nazor ma velmi zaujima kedze Vy ste v tom DOMA :]

  Vopred DAKUJEM za odpoved

 86. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tejto cenovej triede platí, že ak Vám to pôjde dobre, onedlho takýto nástroj začne obmedzovať Vašu tvorivosť. Neumožňuje totiž takmer žiadne užívateľské nastavenia.

  Aj tak je to však dobrý nástroj za pomerne nízku cenu, na ktorom je možné sa naučiť základy hry na keyboarde a v prípade, že budete chcieť ísť na vyššiu úroveň, keď ho budete predávať, ako značkový nástroj nestratí zo svojej hodnoty až tak veľa.

  Nič viac sa od nástrojov v tejto cenovej triede ani neočakáva.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 87. andrea píše:

  Ktorý z keybordov si vybrať?: KORG PA300 alebo Yamaha PSR 750? Chcem hranie už na trošku profesionálnejšej úrovni a neviem sa rozhodnúť. Pls help.

 88. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  z týchto dvoch určite Yamaha PSR-S750. Skutočným konkurentom pre Yamahu PSR-S750 je však nie je Korg Pa300 ale Korg Pa600. Rozhodnúť medzi týmito dvomi by ste sa však museli na základe vlastnej skúsenosti – treba počuť zvuky. Každému sa páči niečo iné a v otázkach vkusu sa radiť nedá.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 89. filip píše:

  prosím vás nevie mi niekto dať navod na yamaha psr s 550 po slovensky alebo po česky

 90. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  návod Vám musí poskytnúť predajca, je to jeho povinnosť zo zákona. Vašu otázku tu necháme, možno sa niekto nájde, kto by Vám manuál požičal na prefotenie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 91. miki píše:

  Chcem sa spytať, čo sa mysli tym, že je možne prepojiť klavesy cez usb port do pc, čo sa da z toho vytvoriť a načo to využiť?

 92. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  po pripojení keyboardu cez USB k PC je možné do PC zaznamenávať hru na keyboarde v podobe MIDI dát, alebo prenášať MIDI súbory. Ak chcete zaznamenávať hru, budete potrebovať program tzv. sekvencer. MIDI súbory sú skladby, ktoré po prenesení do PC je možné prehrávať v prehrávači skladieb vo formáte MIDI (MIDI player).

  Ďalej je možné pripojený keyboard použiť na ovládanie virtuálnych hudobných nástrojov (VST nástroje) v počítači a tak hrať aj zvukmi, ktoré v keyboarde nie sú. Tento spôsob použitia keyboardu sa nazýva “master keyboard”.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 93. Lalus píše:

  Zdravim poradi mi niekto . mam klavesy yamaha psr-3000 ked nanich hrajem asi tych 30minut tak sa mi klavesy samo cele vypinaju ..čo by to mohlo robiť ?dajťe mi vedieť.

 94. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň Lalus.
  Keď sa Vám klávesy samé vypínajú počas hrania bude v nich zrejme softwarová chyba. Odporúčali by sme Vám kontaktovať servis klávesových nástrojov – MUZIK SERVIS.

  http://www.muzikservis.eu.sk/muzikservis.php

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 95. Daniel2000 píše:

  Dobrý deň.Chcel by som vedieť,či viem reštartovať psr e 343.Nefunguju mi akordy od A po g2

 96. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň Daniel.

  Ak potrebujete reštartovať keyboard Yamaha PSR E-343 musíte vo vypnutom stave stlačiť poslednú bielu klávesu a súčasne s tým keyboard zapnúť. Stále však musíte držať stlačenú poslednú bielu klávesu až do momentu kým sa keyboard nereštartuje. Treba čítať čo bude napísané na displeji. Potom budete mať keyboard v továrenskom nastavení.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 97. stivi píše:

  Mam klavesy yamaha psr e 243 su to zakladne klavesy na vyucbu dostal som aj kabel cez ktory sa da prypojit na pc len dajako mi to nejde nevyhleda mi to pc asy bude treba stiahnut dajaky program vie mi niekto poradit

 98. Atti píše:

  Dobry den.potrebujem poradit,,potrebujem klavesy na produkciu beatou,samplovanie,,ale aj na zlozite soulove hranie,,tak ze potrebujem aj zive zvuky..cca do troch tisic..nwm ci mam zvolit keyboard od korg alebo yamaha, alebo syntetizer napr motif.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Sobota, 16. Január 2016 at 18:33

  Dobrý deň,

  odporúčame pozrieť si video

  K tomu už veľmi nie je čo dodať. Yamaha S90XS alebo MOTIF XF, v prípade záujmu Vám radi ponúkneme najlepšiu cenu na Slovenskom trhu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 99. Andrea píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa poradiť ohľadom kúpy digitálneho piána pre mna a moju dcéru 9r. Konkrétne ma zaujala yamaha clp 335, ktorej cena je taký môj strop. No chcem sa opýtať, či v tejto cenovej hladine (prípadne lacnejsie/ sa nachádza este nejaké piano, ktoré uniklo mojej pozornosti. Vedeli by ste mi poradiť este iné produkty, hlavne mi záleží na kvalitnej klaviature a zvuku. Ďakujem pekne vopred za odpoveď. Andrea

  tím Hudobnej poradne píše:
  Streda, 14. Január 2016 at 14:33

  Dobrý deň,

  mali ste asi na mysli model Yamaha CLP-535R, (http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-535-r?id=25268)
  Váš výber je skvelý. Vynikajúca klaviatúra a tak isto aj remeselné prevedenie. Najpredavanejší model za november / december 2015.

  V prípade záujmu o kúpu digitálneho piána Yamaha CLP-535R nám napíšte na info@bigmusic.sk.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 100. Majad píše:

  Dobrý deň,
  aký je Váš názor na ORLA značku? Hlavne ORLA stage starter a ORLA stage talent (?) – teda pre začiatočníkov.
  Ďakujem.

  tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
  Utorok, 9. Február 2016 at 23:00

  Dobrý deň,

  značka ORLA je oproti niektorým iným firmám v nevýhode – nikdy nevyrábali klavíre a tak, čo sa týka klaviatúry a zvuku digitálnych pián, vždy len napodobovali iných. Ale pri hudobných nástrojoch je voľba vždy na samotnom hráčovi, každému sa môže páčiť niečo iné. Treba si na tom zahrať a porovnať zážitky z hrania, zvuk a pocit z klaviatúry. To je jediné platné kritérium pre výber nástroja.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 101. etw píše:

  Dobrý den,
  dá se někde najít český popř. slovenský manuál ke klávesám Yamaha psr-e323 ?
  Děkuji

 102. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  návod Vám musí poskytnúť predajca, je to jeho povinnosť zo zákona. Ak ide o starší produkt, ako v tomto prípade, dporúčame spriateliť sa osobne s niektorým oficiálnym predajcom produktov Yamaha.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 103. jaroslav píše:

  Dobrý večer,

  mám keyboard Korg Pa 50 SD a chcel by som sa spýtať, ako sa dá dosiahnuť, aby hral každý kláves rovnako silno, bez ohľadu na to, ako silno ho ja zahrám – teda vypnutie citlivosti kláves.

  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

 104. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  manuál v angličtine,

  http://i.korg.com/uploads/Support/Pa50SD-UM-ENG_634618903911880000.pdf

  str. 125, Global edit environment

  Vel.Curve (Velocity Curve)
  This parameter sets the sensitivity of the keyboard to your
  touch.

  1 No dynamic control available. Dynamic values
  are fixed, as in a classic organ.

  2…9 Curves, from the lightest one to the hardest
  one.

  Teda Vel.Curve treba nastaviť na 1.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 105. ola13 píše:

  Dobrý deň, potrebujem poradiť pretože učiteľka mi neporadila a mám pocit, že dcérku dopredu odpísala, hoci ona je nadšená. Dcérka chodí do prípravky na ZUŠ klavír. Radi by sme jej kúpili niečo na začiatok, kedže učiteľka hovorila, že na postup do 1 ročníka musí urobiť skúšky, tak nie je isté, že ju posunú vyššie. Čo by ste mi na začiatok odporúčali, v budúcnosti uvažujeme nad elektronickým klavírom. Ďakujem za odpoveď.

 106. stefan píše:

  dobry den chcel by som sa opytat preco na keyborde korg pa 600 pri prehravani midi skladby na song play sa mi znizi alebo odide hlasitost ale pri tej istej skladbe nie vzdy. Hlasitost sa mi vrati ked prepnem na style play a hned na song play dakujem

 107. Jirka píše:

  lze při spuštěným stylu měnit bas? myslím tím např, C dur a k němu aby zněl a,nebo h atp? mám PSR S650

 108. Tomas píše:

  Dobry den, chcem sa opitat, ako si na Rolande BK-3 a ci je to vôbec mozne nastavim favorit zvuky spolu s dualom tak, aby mi dual zvuk hral vsade osobitne. Oblubene zvuky priradit viem no dual zvuk mi hra pri vsetkych rovnaky.
  Podla navodu sa mi to nedari nastavit a pochopil som, ze by sa to malo dat nastavit.

  Dakujem

 109. roman píše:

  Dobry den prajem.. Mam 33 rokov a zmyslel som si ze sa chcem naucit hrat na klavir. Nikdy som na nom ani na inom hudobnom nastroji nehral. Paci sa mi hlavne vazna hudba, aspon si to teda myslim :) Podla info z netu som sa dozvedel, ze by som si mal vybrat kladivkovu mechaniku. Je podla vas YAMAHA P45 vhodny nastroj? Je v tej cenovej kategorii aj nieco podobne, pripadne lepsie. Ponuka sa mi moznost kupit Yamaha P45 4 mesacny za 300 eur. Je nejaka moznost ako si nastroj dobre vyskusam, ked som v zivote na nom nehral. Nemam v okoli nikoho kdo vie hrat na klavir. Su v spominanom modely aj doprovodne zvuky ako napr P 115? Dakujem krasne za odpoved..

 110. Boris píše:

  Dobrý deň
  Vlastním kaybord YAMAHA PRS E433
  Neviete mi poradiť či sa nedá na uvedený kaybord napáliť program alebo nejako ho upraviť? Problém mám v tom, že uvedený nástroj mi prehráva skladby len vo formáte midi. Potreboval by som aby mi prehrával aj skladby vo formáte MP3? Neviem totiž s MP3 prekonvertorovať skladby do formátu MIDI.
  Ďakujem za info

 111. Milan Hric píše:

  Okolnostami som tak ponízený,ze ako vystudovaný organista hravam 2 nedelné omse na podradných, najlacnejsich Cassiach. Maju najmenej 10 rokov.

  Prejavuje sa to uz tom,ze na jednom prestali hrat 2 klavesy a na druhom

  jedna. najhorsie je ze v oboch pripadoch ide o g1. Pravdepodobne ide o vodivu gumu,lebo postihnute klavesy su mierne spadnute.

  Prosim o odpoved,ci by to vedel na SK niekto opraviť. Dakujem za odpoved.
  M.Hric

 112. andrej píše:

  Dobry den chcem sa spitat ci bi ste mi vedeli poradit ze aki klaves bi som si radsej mal kupit ktory je pre pokrocilich lepsi ci yamaha psrS550 alebo korg pa50 prosim poradte DAKUJEM

 113. andrej píše:

  DOBRY DEN CHCEM SA SPITAT ZE AKI KLAVES BI BOL LEPSI PRE POKROCILICH CI YAMAHA PSR S550 ALEBO KORG PA50

 114. stanislav píše:

  Dobrý deň
  Mám takú neobvyklú otázku na ktorú sa istotne zasmejete. Máme vnuka 3 roky a chceme ho aj s rodičmi priviesť k tomu, aby sa začal venovať hudbe od útleho veku. Na viánoce mu s manželkou teda babkou chceme kúpiť nejaký kláves (ak som sa dobre vyjadril), ktorý bude pre začiatočníka dostatočne vhodný a dá mu nejakú nádej, aby sa sám prichytil pri tom, že bude mať záujem o hudbu. Nemáme na mysli nejaké veľmi drahé prístroje na ktoré ako dôchodcovia nemáme. Preto by sme si chceli nechať poradiť ako začať a s čím začať a hlavne kde nakúpiť. Nie je na to jeho vek príliš mladý? Veľmi pekne ďakujeme a ak je to možné chceli by sme vás požiadať o zaslanie správy na náš E-mail
  ďakujeme.
  s.rajnoha@centrum.sk

 115. Jirka píše:

  mohu při spuštěném stylu hrát třeba akord c dur a aby v base znělo h apod?

 116. Jirka píše:

  jedná se o PSR S650

 117. Andrej píše:

  Dobry den,
  Mam priatelku, ktora absolvovala na Zus hru na gitaru, a niekolko rokov hru na klavir. Je hudobne nadana, skladala pesnicky, hravala na gitaru v kapele, chodievala na sutaze. Rad by som jej urobil radost a kupil jej nastroj na ktorom by si rada zahrala. Premyslam nad elektronickym klavirom, yamaha clp 340, resp. novsi ekvivalent. Kedze som laik, netusim ci sa takyto nastroj da pouzivat iba ako ´cistokrvný ´ klavir, alebo ma aj funkcie keyboardu. Moja otazka je, ci existuje nastroj ktory je kombinaciou kvalitneho klaviru a keybordu. Dakujem za odpoved a ak sa pytam hlupost, tak sa zaroven aj ospravedlnujem)

 118. miroslav píše:

  mam klavesy Roland E-60.Neviem ako mam nahrat piesne,alebo skladby na svadby.Klavesy maju tam mechaniku na take menšie diskety-volalo sa to .a potom tam je nejaka SDkarta. ale neviem ako na to./reto by som Vas poprosil ako a kde by som to mohol zohnat alebo stiahnut.Som v tom laik.Ked vyberiem z tych klaves SD kartu nezmyznu mi skladby čo su tam

 119. Monika píše:

  Dobrý deň, chceme kúpiť nášmu 5 ročnému synovi nejaké varhany na začiatok, poradili by ste nám prosím aké? Ďakujem

 120. terwixonse píše:

  Help. I am looking for guide

 121. TavzCoamblib píše:

  Test. Please ignore.

 122. anton píše:

  Kde by sa dal zohnať návod v češtine alebo Slovenčine na Casio CTK 731
  Ďakujem

 123. Miroslav píše:

  Dobrý den kde by som kupil navodv slovencine YAHAMA digital keybord DGX 230 Dakujem

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin