Klavír – I did it my (digital) way – 1. diel

Vyznať sa v džungli digitálnych klavírov či pián nie je jednoduché. Trh je zaplavený nástrojmi, ktoré môžu rozvinutiu nádejného talentu nielen pomôcť ale aj uškodiť. Ide o to, že mnohé výrobky oplývajú funkciami, ktoré muzikant zameraný na klavírnu hru nevyužije, prípadne ho budú zbytočne rozptyľovať. Ak chcete hrať na klavíri, ale napriek tomu uvažujete o kúpe digitálnej napodobeniny klavíra, máte k tomu iste svoje dôvody. Málo miesta v byte, potreba klavír prenášať/prevážať, či možnosť hrať si v noci a nerušiť susedov, cena, perspektívne účinkovanie v kapele – iste sú aj ďalšie.

Od bežného učiteľa v hudobnej škole oduševnelé doporučenie kúpiť digitálny klavír neočakávajte. Rozdiel v medzi klavírom a digitálnym piánom prijateľnej ceny bude vždy badateľný – a to v hlavných parametroch, ako je spôsob ako reagujú klávesy na dotyk, alebo zvuk. Kto však vie s istotou povedať, či ešte o rok bude ten, pre koho sa nástroj kupuje naozaj hrať? Touto myšlienkou je ovplyvnená úvodná investícia do nástroja – našťastie, dnes už môžeme ísť cestou digitálneho piána a potom sa uvidí.

Úvaha o cene – peniaze, ktoré do toho dávate, by si mali udržať svoju hodnotu. Je síce pravda, že sa platí za značku vždy viac ako za neznačkový produkt – ak však budete chcieť raz svoj prvý nástroj predať (a že to príde, je viac než isté), budete vo výhode. Za značkové digitálne piáno môžete aj vy pýtať viac, práve preto, že je to značkový, teda bez debaty kvalitný produkt.

Digitálne piáno pre začiatočníka – či už je to dieťa alebo dospelý – ak je cieľom naučiť sa hrať na klavíri, dôležité je jedno. Investujte do digitálneho piána, ktoré čo najvernejšie napodobňuje mechaniku klasického klavíra. Ak totiž budete chodiť na hodiny do hudobnej školy, či k učiteľke/učiteľovi domov, iste tam budete hrať na “ozajstnom” klavíri a rozdiel v pocite z hry na klaviatúre by mal byť čo najmenší.

Pre laika je nemožné rozoznať, či je produkt v obchode vyhovujúci po stránke vernosti pocitu z hry na klavíri. Preto jednoznačne doporučujeme nástroj vyberať s učiteľom, ktorý však musí o tom niečo aj vedieť. Ak ten váš učiteľ o digitálnych piánach nič nevie, je to jeho vlastná škoda. Nájdite si iného, ak je to možné. Vás sa tiež v práci nikto nepýta, či sa vám chce učiť stále niečo nové – ako to prichádza tak to musíte brať a to platí aj pre učiteľov hudobných škôl. Verte, že väčšina hudby, ktorú bežne počúvame obsahuje zvuky ozajstného klavíra jedine ako sample – vzorky (v podstate nahrávky v digitálnej podobe), používané práve pomocou klávesnice digitálneho piána .

Každý výrobca digitálnych pián má svoj vlastný spôsob ako napodobňuje mechanickú kladivkovú klaviatúru klavíra. Skúsený hráč so zaviazanými očami rozozná, či sedí pri Korgu alebo pri Yamahe, či inej značke. Toto však nemusí začiatočníka zaujímať, podstatné je, že od určitej úrovne – kvality a teda aj ceny – sú všetky známejšie značky vhodné na to, aby sa začal učiť hrať na “klavíri”. Jediný podstatný údaj je, či má nástroj takzvane “vyvážené klávesy”. Tento pojem hovorí o tom, že digitálne piáno, ktoré nemá struny ani kladivká, ktoré by na struny udierali, musí pocit z hry na klavíri nejako napodobniť. To sa robí okrem iného aj tak, že sa na klávesy pripevnia závažia, prípadne dokonca aj kladivká, aby bol pocit čo najvernejší. Takéto klávesy sa potom nazývajú “vyvážené” aj keď správnejšie by bolo možno to preložiť “klávesy so závažím” či “zaťažené klávesy” (weighted keys).

Nástroje vyššej triedy idú v napodobňovaní pocitu z hry na klavíri ešte ďalej. Na “ozajstnom” klavíri sa totiž ťažšie stláčajú klávesy pre hlboké tóny ako klávesy pre vysoké tóny. A tak existuje aj u digitálnych pián trieda nástrojov, ktorá toto zohľadňuje a nazýva sa to “stupňovaná” kladivková akcia (graded hammer action) – inak povedané, pre hlboké tóny sú použité ťažšie závažia ako pre tóny vysoké.

Okrem toho ešte existujú klávesové nástroje s klávesami bez závaží, ktoré však charakterom pripomínajú hru na klasickom organe, či harmóniu, preto sú mimo tejto témy, a bude im venovaná samostatná kategória.

Zvuk – opäť záležitosť sluchu, či vkusu – spôsob napodobnenia zvuku klavíra je u každého výrobcu iný. V každom prípade však bude vernejšie znieť digitálne piáno s kvalitnými vzorkami (samplami = nahrávkami zvuku) “ozajstného” klavíra ako nejaká syntéza (umelo vytvorená napodobenina zvuku klavíra), ktorá ten zvuk naozaj len napodobňuje. Dôležité je však aj to, či sa zvuk páči tomu, kto na nástroji bude hrať – proti gustu žiadny dišputát. Najlepšie je porovnať si zvuky digitálnych pián s naozajstnými klavírmi či pianínami priamo v obchode – samozrejme v takom, kde obe skupiny výrobkov majú vystavené. Zvuk nikdy nebude rovnaký – o čo tu však ide je pocit zo simulácie prirodzeného doznievania strún klavíra. Zvuk by mal doznievať prirodzene, nemal by zanikať rýchlo či skokovite.

Pre zvuk digitálneho piána je podstatné, cez čo budeme jeho zvuk počúvať. Mnoho digitálnych pián má vlastné reproduktory, ktoré na domáce hranie postačia. Aj tak si však overte, aká je maximálna hlasitosť výrobku, o ktorý máte záujem – keď sa bude chcieť pridať švagor s gitarou, môže byť hlasitosť zabudovaných reproduktorov nedostatočná. Vtedy bude potrebné dokúpiť zosilňovač s reproboxom či kombo, o týchto veciach sa však dočítate v samostatnej kategórii.

Naopak – v prípade, že chcete hrať bez ohľadu na dennú či nočnú dobu, vypočujte si piáno cez kvalitné slúchadlá. Vyskúšajte také, ktoré používajú hudobníci v štúdiách – to sú slúchadlá, ktoré sa dajú zniesť na ušiach aj viac hodín po sebe a to deň za dňom, nie len raz – a potom týždeň chodiť s boľavými ušami. Nakoniec, sú to jediné uši, ktoré máte.

Pedále - opäť napodobnenie mechanickej záležitosti. Výrobcovia napodobňujú spôsob, akým pracujú pedále na klasickom klavíri, kde pedál dáva do pohybu pomerne veľký kus hmoty a preto sila, potrebná k jeho stlačeniu nie je malá. Ak vám ide o pocit klavírnej hry na digitálnom piáne, určite je potrebné vyskúšať tie najlepšie z pedálov, ktoré sú k danému modelu digitálneho piána k dispozícii. Ako začiatočníkovi vám snáď môže pomôcť prirovnanie k plynovému pedálu auta – tiež musí reagovať na najmenší pohyb nohou, nesmie vŕzgať a musí byť vždy pevne na svojom mieste. Proste u digitálneho piána to má byť poriadny kus železa, ktorý sa z miesta nepohne, akoby bol pripevnený o podlahu.

S hrou na klavíri s pedálom priamo súvisí takzvaná polyfónia – počet súčasne znejúcich tónov. Práve hra s pedálom totiž umožňuje zahrať na klavíri či digitálnom piáne naraz viac tónov než koľko máme prstov. Minimum, čo digitálny klavír musí poskytovať je 32 hlasov súčasne – 32-hlasá polyfónia. Súčasné nástroje hrajú aj 128 a viac hlasov súčasne, čo je potrebné vtedy, ak si ku klavírovej hre chcete pripraviť automatický doprovod pomocou zabudovaného sekvencera. Ak vám informácia o sekvenceri v predchádzajúcej vete nič nehovorí, bude vám stačiť 32-hlasá polyfónia.

Ovládanie - pre ovládanie zvuku digitálneho piána môže byť dôležitý dobre čitateľný displej, kde vždy budete vidieť, prečo váš nástroj hrá práve ten zvuk, ktorý počujete a ktoré jeho funkcie sú práve zapnuté. Sú aj nástroje bez displeja, ktoré kvôli malému množstvu funkcií displej nepotrebujú. Ak však nástroj poskytuje tých možností viac a displej nemá, je to kategória pre technicky nadaných odvážlivcov – predstavte si mobilný telefón bez displeja, asi taký pocit z toho budete mať.

Usporiadanie ovládacích prvkov – iste si viete predstaviť, že za tie roky aj v tejto oblasti existuje určitý štandardný spôsob usporiadania ovládacích prvkov. Podobne ako v už raz použitej analógii s autom – volant je proste tam, kde volant býva, nie na žiadnom inom mieste. Pokiaľ máte možnosť k výberu nástroja v obchode prizvať svojho súčasného či budúceho učiteľa, dajte si poradiť. Nakoniec – vaše prípadné problémy s nástrojom padnú na jeho hlavu, tak sa bude snažiť poradiť vám tak, aby ich bolo čo najmenej.

Odkaz pre orientáciu v cenách digitálnych pián na www.bigmusic.sk

Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

(voľné pokračovanie – Klavír – I did it my (digital) way – 2. diel)

175 x otázka k článku “Klavír – I did it my (digital) way – 1. diel”

  1. tím Hudobnej poradne píše:

    Spýtali sme sa za Vás:

    Pri digitálnych piánach firmy Yamaha (odkaz na stránky) sú v špecifikácii uvádzané viaceré typy klaviatúr Graded Hammer:

    Graded Hammer Standard – GHS
    Graded Hammer Effect – GH Effect
    Graded Hammer – GH
    Graded Hammer 3 – GH3

    Aké sú v nich rozdiely?

    Vyrába firma Yamaha aj digitálne piáno s klasickým vzhľadom akustického nástroja a s klaviatúrou GH Effect?

  2. Michal J. Tomek, Yamaha Keyboard Endorser CZ & SK píše:

    Najprv začnem klaviatúrou GH Effect. Ide o vyváženú klaviatúru, ktorá sa dáva do stage pián (teda nástrojov, u ktorých sa počíta s prenášaním). Táto klaviatúra je preto o niečo ľahšia ako ostatné GH klaviatúry. To znamená, že aj pocit pri hre je iný, než na ostatných typoch GH klaviatúr. Laicky povedané idú v hlbokých tónoch klávesy stlačiť o niečo ľahšie ako na klasických vyvážených kladivkových mechanikách. Toto je práve prípad stagepiána P-140.

    Klaviatúra GHS, ktorá je v YDP-140 alebo napr. aj v DGX-630, je zase klaviatúrou GH, kde pri jej výrobe sú použité lacnejšie materiály. Ide teda o GH mechaniku s čo najnižšou cenou pri udržaní štandardu kvality. Táto mechanika je obecne povedané mierne tuhšia ako mechanika GH Effect. Ale naopak vo vysokých tónoch tam ta odozva nie je taká, akú by očakával skúsený klavirista na mechanike akustického nástroja.

    Mechanikám akustického nástroja sa najviac blížia mechaniky GH a GH3. Rozdiel medzi mechanikou GH a GH3 je v tom, že GH3 má 3 snímače pod každým klávesom (GH má snímače 2 – jeden na začiatku stlačenia klávesy, druhý na konci – GH3 má navyše jeden snímač uprostred stlačenia klávesy). U klaviatúry GH je teda pre opakovanie jedného tónu (jednej klávesy) potreba vrátiť klávesu takmer do vychádzajúcej pozície, aby bolo možné znova zahrať tú istú klávesu (ten istý tón). Zatiaľ čo u GH3 klaviatúry stačí klávesu vrátiť do polovice stlačenia a hneď je možné repetovať daný tón – klaviatúra GH3 je teda rýchlejšia. Obecne sa odporúča klaviatúra GH pre začínajúcich hráčov na klavír (1. cyklus na ZUŠ). Pre lepších hráčov (napríklad na konzervatóriách apod.) je odporúčaná klaviatúra GH3.

    No a aby toho zmätku v klaviatúrach nebolo ešte málo, tak ďalší typ, uvádzaný v špecifikáciách je klaviatúra NW (Natural Wood). Ide o klaviatúru, ktorá má biele klávesy vyrobené z dreva. No a potom ešte klaviatúry NW with Synthetic Ivory Keytop – ako názov napovedá, tak ide o klaviatúru GH3, kde sú biele klávesy vyrobené z dreva a navyše potiahnuté umelou slonovinou – obmedzuje kĺzanie spotených prstov z kláves.

    Takže sme prebrali komplet typy klaviatúr v digitálnych pianách Yamaha.

    Pocit z klaviatúry môže byť u každého hráča veľmi subjektívny. Takže ťažko sa hľadá ideálna klaviatúra pre konkrétneho hráča. Ak si zákazník vyskúšal YDP-140 a P-140 a viacej mu vyhovuje klaviatúra P-140, tak by som dal zákazníkovi vyskúšať nástroj s klaviatúrou GH – teda CLP-320, CVP-401, poprípade GH3 klaviatúru (od CLP-330 vyššie a od CVP-403 vyššie). Vyvážením jednotlivých kláves sú klaviatúry GH a GH3 rovnaké (ide tam „iba“ o ten 3. snímač navyše u GH3). Pokiaľ by si zákazník teda vyskúšal klaviatúru GH3 a vyhovovala mu a chcel by lacnejší nástroj (a netrval na rýchlych repetíciách na jednej klávese), tak môže bez obáv kúpiť Yamahu CLP-320, pretože pocit z tejto klaviatúry pri hre (vyváženie a odpor jednotlivých kláves) bude mať zrovnateľný s klaviatúrou GH3.

    Obecne povedané sú ale klaviatúry GH a GH3 mierne tuhšie ako GH Effect, ale ide o to, že klaviatúry GH a GH3 sú kvalitnejšie z pohľadu toho, že vernejšie napodobujú pocit zo hry na klasickom akustickom nástroji (vyváženie jednotlivých klapiek, hmotnosti kladiviek, odpor jednotlivých kláves atď. odpovedá klasickému nástroji). Zatiaľ čo GH Effect je o poznanie ľahšia mechanika (hlboké klávesy idú stlačiť ľahšie ako na akustickom nástroji).

    Keď to zhrniem na záver, tak nástroj s klasickým vzhľadom akustického nástroja a s klaviatúrou GH Effect bohužiaľ nie je. GH Effect je ľahšie vyvážená mechanika, ktorá sa dáva do prenosných stage pián (práve kvôli hmotnosti). Zatiaľ čo „pseudo-klasické“ nástroje (typu Yamaha CLP a CVP) sa snažia klaviatúrou čo najviac priblížiť vyváženiu klaviatúry klasického akustického nástroja, preto sú vybavované klaviatúrami GH a GH3. Nech teda zákazník vyskúša nástroj s klaviatúrou GH (alebo GH3) a sám subjektívne posúdi, či je to ta pravá klaviatúra pre neho. Pokiaľ mu bude klaviatúra GH (respektíve GH3) pripadať moc tuhá, tak potom bohužiaľ nenájdeme v produkcii Yamahy nástroj, ktorý by vyhovoval práve tomuto zákazníkovi po stránke estetickej (vzhľad nástroja podobný klasickému pianu) a aj po stránke kvality klaviatúry (očakáva ľahšiu klaviatúru, než na klasickom nástroji).

    Michal J. Tomek
    Yamaha Keyboard Endorser CZ & SK
    http://www.midit.eu

  3. lets play the piano píše:

    Dobry den chcel by som sa spytat či by ste mi mohli poradit nejake digitalne piano pre začiatočníka asi tak do 350 eur?

  4. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    nebude to také ľahké… Keď len tak zhruba pozrieme aj na lacnejšie značky, nedostaneme sa ani pod 450 €.
    Len tak námatkou, čo nám našiel vyhľadávač:
    ORLA STAGE PLAYER … 496,91 €
    Casio CDP-100 … 479 €

    Ak to má byť digitálne piáno, na ktorom má človek pocit, akoby hral na klavíri, musí mať tzv. vyváženú klaviatúru s napodobením kladiviek klavírnej klaviatúry. Teda mnoho mechanických častí, ktoré musia vydržať roky hrania. Elektronika je už dnes lacná, presná mechanika však ešte stále nezlacnela.

    Výrobcovia ponúkajú síce digitálne piána s cenou pod 350 € avšak tie majú klaviatúru rovnakú ako je na syntetizátoroch či keyboardoch – teda pocit z hry na takejto klaviatúre je podobný skôr pocitu z hry na organe. Takýmto digitálnym piánom je napr. Yamaha NP-30

    Ak sa však začiatočník chce naučiť hrať “na klavíri” a kupuje si digitálne piáno je klaviatúra rovnako dôležitá ako zvuk piána. Takáto “varhanová” klaviatúra je vhodná pre skúsených hráčov, ktorí chcú ľahké digitálne piáno a nevadí im, že klaviatúra sa na klavírovú nepodobá.

    Výber z tých najlacnejších digitálnych pián – avšak všetky za viac ako 350 € na http://www.bigmusic.sk:

    Casio CDP-100 479 €
    Korg SP-170 499 € (novinka, v predaji bude až od apríla 2010)
    Yamaha P-85 567 €

    Je ešte možnosť získať digitálne piáno “spod ruky” ovšem ako to už býva, bez záruky.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  5. jano píše:

    Dovolím si vstúpiť do poradne napriek tomu, že nie som členom týmu, ale aké také skúsenosti by tu boli z praxe vedúceho klavírneho oddelenia v nemenovanej ZUŠ a z externej spolupráce z fy export-import klávesových nástrojov…

    Na margo otázky “piano za 350€” sú odpovede fundované, ovšem nie je nad prebehnutie klávesnice – klaviatury nástroja v reále, osobne, zo skúsenosťami viac ako 40ročného života s klávesami , vrátane samozrejme klasickej klavírovej mechaniky – krídla, pianina. Niektoré z nástrojov som mal príležitosť rozoberať v servisných úkonoch. Napr. fy CASIO (bez ohľadu na dehonestujúce názory hudobníkov , ktoré plynú z rozličných aspektov a úhlov pohľadu, ktoré dokážem vydiskutovať a vyargumentovať, ale nie je teraz priestor na takúto debatu) má v rade stage pian PRIVIA PX výborné (výborné s prihliadnutím na príslušnú technologickú kategoriu a cenovo porovnateľnú kategoriu nástrojov) klávesnice. Konštrukčne sa totiž podarilo u PRIVIÍ veľmi šťastne vydefinovať váhu a odozvu klávesy pri akcii. Všeobecne ovšem u digi pian sa nedarí napodobniť záverečnú časť úderu – návrat klávesy. Štart úderu – ten býva u väčšiny firiem takmer vždy dobrý -záverečnú fázu u bežných quasi “vyvážených” kláves nie je možné bez mechanických prevodov napodobniť vernejšie – k obrazu mechanického klavíru. Ale netrápte sa – laik, ktorý nemá odohrané roky na klasickom piane to nespozná…

    Teraz konkrétne k veci. CASIO CDP 100 je štartovacie piano – nepatrí do radu PX – klávesnica a krátke zvukové vzorky nestačia k serioznému štúdiu klavírnej hry – aj zvukovým dizajnom je to totálne hobby nástroj, ktorý neašpiruje na nič viac. Podobné sú aj YAMAHY radu NP – klávesnica u týchto typov je v podstate len rada spínačov, ktorými môžete zrovna tak dobre zapnúť a vypnúť luster v obývačke ako aj čo to zahrať – ale pokiaľ, bohužiaľ, rozhoduje cena – tak čo už. ORLU, HARMONY, MEDELI, NUOVA a spol. nekomentujem.

    Osobne sa bez pocitu zlej rady odvážim nasmerovať záujemcu o dobrý nástroj v slušnej cene (ovšem oveľa vyššej ako 300€) na niečo z typov PRIVIA PX – sú totiž lepšie (a sú, a sú), ako YAMAHY v tejto kategorii. Jednu “vadu” však po čase objaví aj laik – prvé PRIVIE (to sú tie, čo majú nižšie typové čísla), sa vyznačujú pomerne hlučnou klávesnicou – v izbových podmienkach je to mierne nad očakávanú úroveň u digitálneho nástroja. Ale pokiaľ sa rozbehne klasické piano, tých šramotov a parazitných zvukov u staršieho nástroja (nehovoriac o 10 rokov neladenia…) je tam viac ako dosť.

    Ešte na záver – odporúčam DIGI PIANO Casio – nie KEYBOARD fy Casio – to je celkom iná problematika, a tam už konkurenčná súťaž vyzerá trocha inakšie. Ale aj v tomto sortimente má CASIO niečo prekvapujúco dobré – už to nie je tá firma, ktorá pred 20 rokmi robila hudobné hračky. Mimochodom, jeden z legendárnych prvých synthi nástrojov vyrobila na jednotku fy Casio… potom sa však výrobný program uberal iným smerom, bohužiaľ z pohľadu profesionála k horšiemu. (Nie som fanúšikom ani dílerom Casia…snažím sa o nezaujatý postoj bez ohľadu na značku.)

  6. jano píše:

    P.S. Dostal som dotaz k záveru môjho príspevku z 4.2.2010, akéže to synthesizery mohla v minulosti fy CASIO vyrobiť? Nuž boli to programovateľné nástroje radu CZ z obdobia 80. rokov, a keď uvediem, že ich používal napr. Vincent Clark (Depeche mode), zvukový mág Jean Michel Jarré, asi mi väčšina neuverí, ale je to tak. Viac renomovaných hudobníkov tieto stroje používalo (ono ich zasa vtedy toľko nebolo) a CASIO, ako aj dnes, bodovalo nižšou cenou – v tomto prípade ale aj originálnou, kvalitnou technológiou.

    Zoznam umelcov, ktorí používali synthesizery Casio zo stránky http://www.cosmosynthesizer.de:

    Jean-Michel Jarre: CZ-5000
    Jack Hotop (James Brown, Gloria Gaynor): CZ-5000
    The Mourning After (EMB-Pop/ Schweden): CZ-1000
    Jimi Tenor: CZ-101
    Joe Zawinul (Weather Report): CZ-101
    J.P. Schwalm (Eno): CZ-101
    John Linell (They Might be Giants): CZ-101
    Moby: CZ-101
    Vince Clarke (Erasure): CZ-101
    Heinz Rudolf Kunze: HT-Serie
    Wolfgang Flür (Ex-Kraftwerk): HT-Serie
    Stefan Remmler (Trio): VL-1
    Human League (Dare-Album): VL-1
    Depeche Mode (Ultra): FZ-1
    Bomb the Bass: FZ-1
    Karl-Heinz Stockhausen: FZ-1
    Elton John Band: FZ-1
    Salt ‘n Peppa: FZ-1
    Dee-lite (Groove in in the Heart Video): FZ-1
    EMF (Unbelievable Single): FZ-1
    Coldcut (Ofra Haza Remix “Paid it full”): FZ-1

  7. Cena za nástroj píše:

    Mám záujem o kúpu dp v cenovej hladine do 850€. Páči Casio Privia px 800. V neposlednom rade je to nástroj aj s veľmi vydareným dizajnom. Ako druhú alternatívu som si vybral o cca 200€ drahšiu Yamahu CLP 320. Na stránke digitalpianokeyboard.co.uk bolo Casio profesionálmi hodnotené veľmi pozitívne.
    Navštevujem ZUŠ (keyboard) ako dospelý a hrám si len doma pre seba a okolie ako hobby.
    Po zvládnutí elementárnej techniky som objavil čaro etúd a iných drobností pre začiatočníkov takže si myslím že klavír bude pre budúcnosť niečo čo ma bude baviť viac
    Osobne by som pred klávesnicou uprednostnil zvuk nástroja – aby bol plný a sýty aj bez použitia PA a externých reproduktorov.

  8. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    parametre spomínaných digitálnych pián sú porovnateľné – aj klaviatúry sú technicky na tom rovnako, teda majú len dva snímače polohy klávesy. V tomto príspevku http://hudobnaporadna.sk/8/klavir-i-did-it-my-digital-way/#comment-15 sa dozviete, či je pre Vás podstatný aj tretí snímač, ktorý majú Casio PX-830 http://www.priviapiano.com/products.php?product=px830 aj Yamaha CLP-330 http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-330?ItemIdx=7&id=3472.

    Zvuk nástrojov v tejto triede je už kvalitný a dostatočne hlasný, nie je potrebné ho zosilňovať, ovšem najdôležitejšie je, či sa Vám bude páčiť farba použitých samplov – takže najlepšie by bolo si nástroje ísť vypočuť do nejakej predajne, kde ich majú vystavené.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  9. jano píše:

    Pokiaľ by hudobná poradňa dodržala špecifiká modelových označení, ktoré porovnáva tazateľ “cena za nástroj” (PRIVIA PX 800 – YAMAHA CLP 320), tak je na tom CASIO lepšie… slot na SD kartu, 162 zvukov (dual, split) YAMAHA len 10, u YAMAHY nie je možné priamo v nástroji archivovať hudobnú produkciu – chýba záznamové medium, CASIO má velkorysejšie riešený record mód, CASIO 40 kg, YAMAHA 45 kg ( nie je to parameter, ktorý robí klavír klavírom, ale niekedy menšia váha poteší…), atď., atď.
    Teraz všeobecne: 128 hlasová polyfónia je povznášajúca na prvý pohľad, ale aj tak je to ako u CASIA a tejto YAMAHY (a iných výrobcov) čiastočne klam a mam, pretože tu chýbajú nahodilé rezonančné a harmonicko-akustické javy. Nástroje vo vyšších kategóriach majú už nasamplovanú aj rezonanciu baráže koncertného krídla a ostrunenia, niektoré ukazujú na displeji, ako si hudobník postupne otvára rezonančné veko krídla…o zmysluplnosti funkcie pomlčím…
    Polyfonia 128 je ale veľmi dobre využiteľná pri komponovaní do PC, vtedy má nástroj dostatočnú rezervu na bohaté aranžmá hudobného dielka a nemohúcnosť menej polyfonického nástroja stíhať nápady majiteľa se neprejaví výpadkom zvuku. To sa ovšem týka digitálnych nástrojov všeobecne – osobitne u automatov, kde presetové doprovody vyprodukujú taký počet eventov (nie sú to len reálne zvuky, sú to aj midi povely a viac), že nástroj nevládze realizovať melodickú linku, alebo “vyhadzuje” z doprovodu hlasy. Tým som chcel len vyjaviť fakt, že mohutná polyfónia, ktorá sa prejaví aj na cene, môže byť pre amatérského hráča zbytočná, a pokojne môže ísť o triedu nižšie – s tým istým zvukovým procesorom… Záverom – digi piano CASIO PX 800 by malo byť pre nerozhodného viac pragmatickou voľbou ako YAMAHA CLP 320, a pokiaľ dotyčný prihliadá na cenu, tak určite.

  10. Cena za nástroj píše:

    Ďakujem tímu Hudobnej poradne ako aj “janovi” za odpovede a hodnotenia.
    Na cenu samozrejme prihliadam a to zásadne. Nástroj bude hobby, ale čo sa týka zvuku tak som fajnový – rád by som mal niečo čo bude mať príjemný zvuk podobný skutočnému nástroju. Ako amatér však nemienim dať za nástroj viac ako 800 – 1200€ a podľa “jana” je v tejto cenovej kategórii a parametroch “cena/výkon” momentálne vhodnejšie Casio.
    Ako som si všimol tak o túto cenovú kategóriu sa už začínajú zaujímať aj výrobcovia ako Roland, Kurzweil, Korg (súdiac podľa poslednej ponuky) – zrejme amatérov ako som ja pribúda.
    Z tohoto dôvodu by som sa rád ešte spýtal na Casio ap 620 – nástroj ktorý ma tiež veľmi zaujal.
    Promo videá na youtube najmä tie robené profesionálmi (nie tie nahrávané mobilmi) sú výborné, najmä od Marka Martina a od istého nemeckého obchodu s hudobnými nástrojmi.
    Je pravda ak si myslím že tento nástroj bude disponovať výborným klavírnym zvukom?
    Bude sa dať použiť aj na hranie s doprovodom ako v prípade keyboardu – podľa špecifikácie je tam 180 typov doprovodov?
    Je v tomto smere iný od px 800?
    Je nejaký zásadný rozdiel ktorý by som po štyroch-piatich rokoch hrania zistil medzi px 800 a teraz vydaným px 830, resp. ap 620 aj ja?
    Môžete mi prosím ponúknuť do môjho mailu ceny týchto nástrojov?

  11. jano píše:

    Príspevky a debaty na tému digit. klavírov sú zvláštne iracionálne a akademické, pretože… čítať ďalej

  12. Roman píše:

    Dobrý deň. Mal by som dotaz v nadväznosti na debatu o dig.klavíroch Privia. Ako je to s možnosťou prenášania konkrétne u modelov PX-830 a AP 420? Je možná jednoduchá demontáž zo stojanu? Z fotografií a videa nie je rozpoznateľný spôsob uchytenia.ďakujem

  13. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    v manuáloch je vyobrazenie uchytenia, pripájam linky na stiahnutie

    http://support.casio.com/pdf/008/AP420E1A_web.pdf na str. 35-36 (E-33, E-34)

    http://support.casio.com/pdf/008/PX830E1B_web.pdf na str. 35 (E-33)

    Tieto piána zaraďujeme medzi tzv. neprenosné, aj keď samozrejme je možné ich prenášať. Nie sú to stage piána – ako napr.

    PX-320 ( http://www.bigmusic.sk/casio-px-320?ItemIdx=6&id=6765 )

    a ďalšie ( http://www.bigmusic.sk/prenosne-piana-casio/ )

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  14. Milos Milan píše:

    Dobry den. Mam zaujem o kupu stage piana, ktore dokaze prehravat mp3 format. Viete mi poradit? dakujem

  15. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    zaleží samozrejme od cenovej hladiny, v ktorej sa chcete pohybovať, zatiaľ by to mohli byť tieto modely:

    http://www.roland.com/products/en/RD-700GX/index.html

    Cena: http://www.bigmusic.sk/roland-rd-700gx-digital-stage-piano-88-weighted-keys?ItemIdx=29&id=2457

    http://www.roland.com/products/en/RD-300GX/index.html

    Cena: http://www.bigmusic.sk/roland-rd-300gx-digital-stage-piano-88-weighted-keys?ItemIdx=28&id=2456

    Pokiaľ nevyhovuje, skúste upresniť požiadavky, pohľadáme ďalšie možnosti.

    S pozdravom

    tím Hudobnej poradne

  16. moumsTulk píše:

    to, co som hladal, vdaka

  17. andrej píše:

    Rád by som sa opýtal , či je lepšia volba Casio AP-620 , alebo alebo Yamaha CLP 320, prípadne nejaká ORLA. Ak máte niekto osobné skúsenosti, tak sa podeľte. Mám vychodený jeden klavírny cyklus a potrebujem nové dig. piáno pre seba a deti, ktoré sa len začnú učiť.

    Ďakujem

  18. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    uvedené digitálne piána sú každé z inej “ligy”. Piáno Yamaha CLP-320 je základný model, vhodný pre začiatočníka, má klaviatúru Graded Hammer s dvomi senzormi polohy klávesov. Pokročilý hráči potrebujú klaviatúru s tromi senzormi, ktorá umožňuje hranie rýchlych repetícií. Viac o klaviatúrach Yamaha na tomto odkaze. Ďalšie parametre: 88 kláves, 10 zvukov, polyfónia 128 tónov, 3 pedále, metronóm, nahrávanie 1 skladby, MIDI IN/OUT

    Digitálne piáno Casio AP-620 má klaviatúru s tromi senzormi, ktorá umožňuje hrať aj rýchle repetície. Vybavenie tohoto piána je bohatšie a je aj oveľa drahšie. Z parametrov stojí za zmienku 250 zvukov, automatický doprovod so 180 rytmami, nahrávanie 5 skladieb, slot na SD pamäťovú kartu, port USB, digitálne zvukové efekty – hall, chorus.

    V každom prípade je potrebné nástroj aj počuť, aby ste vedeli, či sa Vám jeho zvuk páči. Ideálne by bolo nájsť si obchod, kde by ste si mohli nástroj aj vyskúšať.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  19. Any píše:

    Dobrý deň,
    prosím radu. dcérka 6 ročná začala navštevovať ZUŠ- klavír. Potrebujeme jej zabezpečiť nástroj, nevieme sa rozhodnúť či klasické piano – staršie alebo digi piano. Cenovo tak do 1200 €. Ďakujem

  20. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    v stručnosti – digitálne piáno oproti klasickému poskytuje určité možnosti navyše. Napríklad je možné si prepnúť zvuk klavíra na zvuk organu, čembala a podobne.
    Máva zabudovaný metronóm.
    Svoju hru si môžete nahrať a vypočuť pre kontrolu chýb pri cvičení.
    Digitálne piáno môžete transponovať (prelaďovať) ak chcete hrať s nahrávkou, ktorá neladí so štandardným ladením.
    Môžete hrať potichu – počúvať zvuk cez slúchadlá.
    Digitálne piáno nikdy nemusíte dávať ladiť.
    Môžete ho v byte preniesť, kam treba, pretože nie je také ťažké ako klasické pianíno.

    Ceny digitálnych pián známejších značiek začínajú niekde okolo 650 € (napr. http://www.bigmusic.sk/neprenosne/ ).
    Za 1200 € sú digitálne piána už vhodné aj pre pokročilých hráčov (napr. http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-320?id=3467).

    To sú výhody, ktoré môžu ale nemusia byť pre Vás dôležité.

    Ku klasickému akustickému pianínu treba zase povedať, že dobrý klavír je dobrý klavír, aj keď nový kvalitný klavír určite nestojí 1200 €. Treba vedieť, že klavíre, ktoré vyrábala socialistická firma Československé hudební nástroje pod rôznymi značkami v znárodnených továrňach v Československu nie sú porovnateľné s originálnymi výrobkami.

    Citát z článku o histórii firmy Petrof a ďalších značiek klavírov z časopisu Muzikus:

    “Národní podnik Továrny na piana a varhany byl později začleněn společně s dalšími podniky do Továren na piana, jež se později transformovaly v obří Československé hudební nástroje, kde byly vedle Petrofa značky A. Förster Jiříkov, Scholze a synové Varnsdorf, G. Rösler Česká Lípa, Koch a Korselt Liberec, Jihlavská továrna pian, Lídl a Velík Moravský Krumlov, Dalibor Zákolany, J. Brož Velim, H. Stamnitz Jiříkov, Josef Kašpar Hradec Králové.

    Bohužel tento moloch měl na Petrof negativní dopady preferování kvantity před kvalitou, zúženém sortimentu, nepružném exportu do zahraničí a obtížné komunikaci s cizinou.”

    Celý článok: http://www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-clanky/Petrof-Chlouba-republiky-i-mocnarstvi~05~cerven~2004/

    Ak teda máte možnosť kúpiť naozaj dobrý originálny klavír po generálke za dobrú cenu, je to aj investícia, ktorá by nemala stratiť hodnotu.

    Ak by bolo už teraz jasné, že dieťa pôjde cestou hudobného virtuóza, bolo by to jednoduchšie. To však nevieme, takže len rada na záver – v každom prípade sa poraďte aj s učiteľom, ktorý sa vyzná aj do digitálnych pián, čo už dnes by mala byť samozrejmosť.

    Ďakujeme za záujem o Hudobnú poradňu

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  21. alex píše:

    dobry den chcem kupit dig.piano cca 2000eur,som klavirista s koncenym konzervatoriom hlavne co chcem od nastroja je totozny pocit pri hrani ako na klaviry a dobry zvuk klavira prednost davam yamahe ale ktori model neviem clp 340,370?alebo cvp 307 spod ruky aj ked je tam samohrajka da sa porovnat zvuk s modelmy clp?dakujem

  22. Bc. Michal Jakub TOMEK píše:

    Porovnanie Yamahy CLP-340 a CLP-370 (a CVP-307)

    Funkciami a výbavou (počtom zvukov, kapacitou sekvenceru, vstupmi a výstupmi) sú modely CLP-340 a CLP-370 prakticky rovnaké. Takisto aj kvalita vzoriek klavíru je rovnaká – ide o stereo vzorky v 4 dynamických vrstvách (nižší model CLP-330 má 3 dynamické vrstvy, naopak najvyšší model CLP-380 má 5 dynamických vrstiev). Yamaha CLP-370 má kvalitnejšie ozvučenie. Počet a výkon reproduktorov je síce rovnaký ako na CLP-340, ale je zmenené umiestnenie reproduktorov a tým vylepšená rezonancia zvuku. Keď už som tu zmienil aj ten najvyšší model (CLP-380), tak pre zaujímavosť, tento má ozvučenie potiahnuté ešte ďalej, vďaka systému „tri-amp“ – tri zosilňovače (pre každé pásmo – basy, výšky a stredy – osobitne odladený zosilňovač a odpovedajúce reproduktory).

    Hlavný rozdiel medzi CLP-340 a CLP-370 je (okrem dizajnu) v materiáloch použitých na klaviatúru. CLP-340 má ešte plastové klávesy (po povrchu potiahnuté umelou slonovinou, ktorá vytvára mierne pórovitý povrch a zabraňuje kĺzaní prstov z kláves pri rýchlejšej hre). Naopak CLP-370 ponúka už klaviatúru rovnakú ako najvyšší model CLP-380 – ide o biele klávesy z pravého dreva, po povrchu potiahnuté opäť syntetickou slonovinou (v technických dátach označovanú ako „NW“ klaviatúru). Vďaka použitému materiálu bolo dosiahnuté aj prirodzenejšej odozvy celej klaviatúry.

    Od Yamahy CLP-330 vyššie je použitá klaviatúra GH3. Ide o klaviatúru s troma snímačmi pod každým klávesom. Väčšina digitálnych nástrojov používa bežne iba dva snímače pod klávesom (prvý snímač je v hornej časti fáze stlačenia klávesy, druhý je v spodnej časti fáze stlačenia klávesy). Tieto snímače potom zaisťujú dynamiku hry a to tak, že sa meria čas priechodu klávesy medzi týmito dvoma snímačmi. Čím silnejšie (rýchlejšie) klávesu stlačím, tým hlasnejší tón potom zaznie. Problém však vzniká v prípade rýchlych repetícií na jednej klávese. Na to, aby daný tón opäť zaznel, je totiž potreba klávesu vrátiť až nad úroveň horného snímača. Rýchle repetície na takomto typu klaviatúry nie sú teda možné (trvá určitý čas, než sa kláves vráti do pôvodnej polohy a môže byť opäť stlačený, aby zaznel tón). Toto Yamaha vyriešila práve klaviatúrou GH3, ktorá pridáva tretí snímač do prostrednej fáze stlačenia klaviatúry. Klávesu, aby bolo možné repetovať, nie je potreba vrátiť až do vychádzajúcej polohy (úplne hore), ale stačí sa vrátiť iba do polovice a už je možné opäť repetovať. Tým sa veľmi zrýchlila klaviatúra a umožnila u digitálnych klavírov to, čo bolo predtým možné iba na klasickom akustickom nástroji. Dobrí klaviristi by mali teda v prípade digitálneho piana uvažovať vždy nad klaviatúrou GH3. Klaviatúra „NW“ je potom tiež vždy vybavená troma snímačmi (ako aj klaviatúra GH3), navyše má biele klávesy nie plastové, ale drevené.

    Dizajnový rozdiel medzi Yamahou CLP-340 a CLP-370 je viditeľný na prvý pohľad. CLP-370 je mohutnejší nástroj, vďaka pridaným predným nohám. CLP-340 je vo vypnutom stavu (so zatiahnutým krytom klaviatúry) pomerne ťažké rozoznať od nižších modelov (CLP-330 a CLP-320). Zatiaľ čo u CLP-370 hneď poznáte, že už ide o vyššiu radu. Takže nielen, že sa na CLP-340 lepšie hrá (vďaka lepšej klaviatúre a prepracovanému ozvučeniu), ale už aj tento nástroj lepšie vyzerá, keď sa postaví niekde do priestoru.

    V otázke bol zmienený ešte aj starší model rady CVP (CVP-307), tak aspoň krátko aj k tomuto nástroji. Ide o model z roku 2004. Výhodou rady CVP sú hlavne možnosti keyboardu (obrovské množstvo zvukov, automatické doprovody, veľký displej s možnosťou zobrazovania notácie a textov piesne atď.) navyše s vyváženou klavírnou mechanikou a plným rozsahom 88 kláves. Pretože v prípade CVP-307 ide o starší model, tak ešte neponúka drevené klávesy potiahnuté umelou slonovinou (ako vyššie zmienená Yamaha CLP-370), ale iba klaviatúru GH3. Preto, pokiaľ je pre vás dôležitý hlavne zvuk klavíru a kvalita klaviatúry, tak by som v danej cenovej hladine uvažoval skôr o rade CLP, konkrétne o modelu CLP-370. Zo súčasnej rady CVP ponúkajú klaviatúru „NW“ až modely CVP-509 a CVP-409GP.

    Pre Hudobnú poradňu a BIG MUSIC
    Bc. Michal Jakub TOMEK
    Yamaha Keyboard Endorser CZ&SK
    http://www.midit.eu

  23. Pefran píše:

    Napisali by ste mi vas nazor na digtalne piano Casio CDP 200R? Aky typ klaviatury ma, polyfonia, hral som na nom, celkom sa mi paci. Som na 99% rozhodnuty, ze si ho kupim, vyhovuje mi cena a vsetko co ten nastroj v sebe ma. Dakujem za odpoved. Peter. Moze sa aj prevazat a prenasat v roznych polohach v aute napr.?

  24. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Casio CDP 200R je hybridný keyboard nižšej cenovej kategórie. Hybridný preto, lebo má funkcie keyboardu ale pritom kladivkovú mechaniku. Klaviatúra je vyvážená kladivková s dvomi senzormi. (Niečo o klaviatúrach Casio.)
    Polyfónia je len 48 tónov, niekedy sa môže stať, že to nebude dosť a niektoré tóny doprovodu sa neozvú, čo by však nemalo pôsobiť rušivo.
    Má možnosť nahrávania na SD pamäťovú kartu – síce nie audio ale aspoň vo formáte SMF (12 tisíc nôt), dá sa k nemu pripojiť aj mikrofón a MP3/CD prehrávač. 670 zvukov, 200 doprovodných rytmov, USB konektor pre pripojenie k PC (MIDI dáta).
    Na prevážanie bude potrebné dokúpiť kufor alebo aspoň gigbag, aby sa keyboard nepoškodil. Poloha pri prevážaní by podľa možností mala byť taká, ako pri hraní, aby otrasy nepoškodili pohyblivé súčasti ako aj upevnenie elektroniky.

    S pozdravom

    tím Hudobnej poradne

  25. peter píše:

    Dobrý deň,
    Chcem Vás poprosiť o radu a odhad. Môžem kúpiť pianino Lidl a Velík po GO za 2000eur? Aká môže byť skutočná jeho hodnota. Je celopancier trojpedálový. Zachovaná je originál povrchová úprava.
    Vyzerá ako nový.
    Ďakujem za odpoveď.
    Peter

  26. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    s takto presne definovaným dopytom by bolo najlepšie obrátiť sa na firmu ako je napr. firma SONATA http://www.klavirlc.sk/ , prípadne http://www.janton.info ktoré sa zaoberajú predajom a opravami klavírov, ak budú ochotní poradiť.

    Všeobecne je možné povedať, že cena je dosť vysoká, v porovnaní s tým, čo sa vyskytuje v inzercii týchto pianín – momentálne je ich zopár v ponuke online bazárov, stačí pohľadať v Googli.
    Dôvod, prečo práve toto pianíno má stáť 2000 € by mal posúdiť odborník priamo na mieste.

    S pozdravom

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  27. mirka píše:

    Dobrý deň,

    dcérka (7.rokov) začala chodiť do 1.ročníka ZUŠ na klavír. Priestorove podmienky v byte nám určili jediné riešenie- prenosné digit.piano. Cenovo by sme nechceli investovať nad 1000€. Nepotrebujeme žiaden keybord s rôznými zvukmi nahrávkami, potrebujeme náhradu klasického klavíra s čo najvernejšími zvukmi a hlavne aj jemnosťou kláves. Oslovila ma Yamaha P95-jednoduchá prenosná,..Nedočítala som sa koľko sensorov majú klávesy. Yamahu som si vybrala z dôvodu, že je považovaná za jednu z najkvalitnejších značiek, no netrvám na nej. Rada by som časom dokúpila aj pedále. Viete mi povedať či sa uberám dobrým smerom v hľadaní?
    Ďakujem za odpoveď.

  28. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    klaviatúra Yamahy P-95 je dvojsenzorová – typ GHSprečítajte si viac – tu.

    Trojsenzor však je naozaj nutný len v skladbách, ktoré sa hrajú až vo vyšších ročníkoch.

    Odbor klavír znamená – časom, vo vyšších ročníkoch bude potrebné použitie trojpedálu – a ten sa montuje na stojan. Takže kúpe stojana a práve spomínaného trojpedálu sa neskôr nevyhnete.

    Pre info odkazy na príslušenstvo + orientačné ceny:

    Stojan Yamaha L-85 – 105 €
    Pedál Yamaha LP-5 – 59 €

    Ak teda chcete mať naraz všetko v jednom – skúste sa pozrieť na “nábytkové verzie” digitálnych pián – je to to isté, len je tam o pár dosiek viac:

    Yamaha YDP-141 – 799 € (klaviatúra GHS, 6 zvukov, 64 tónov súčasne)

    Yamaha YDP-161 – 999 € (klaviatúra GH – o stupeň vyššia, ale tiež len s dvomi senzormi, 10 zvukov, 128 tónov súčasne)

    Zatiaľ toľko :-)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  29. Roman píše:

    Mám záujem o kúpu DP pre začiatočníčku /cena do 600 eur/. Pôvodne som bol rozhodnutý pre Priviu PX 120/130/ ale chcel by som Vás poprosiť o radu, či je niečo porovnateľné v tejto cene u yamahy, alebo korgu / napr. Korg SP 170 /.
    Narazil som tiež na “Hemingway”- to vôbec nepoznám.
    Ďakujem

  30. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    značku “Hemingway” ani my nepoznáme. Je to nejaká čínska výroba, v podstate neznáma značka. Nechceme hodnotiť kvalitu, ale, pri digitálnom piane bude asi lepšie ísť cestou osvedčených značiek, ktoré majú históriu a hlavne poskytujú zákaznícky servis na vysokej úrovni.

    Kúpou digitálneho piana Casio Privia PX130 (PX120 sa už nevyrába) získate slušné digitálne piano, za veľmi slušnú cenu.
    Klaviatúra je kladivková vyvážená, trojsenzorová, ku piánu je možné pripojiť aj trojitý pedál.

    Podobná kvalita je aj digitálne piano Yamaha P-95.

    Klaviatúra Yamahy P-95 je dvojsenzorová – typ GHS.

    Trojsenzor je naozaj nutný len v skladbách, ktoré sa hrajú až vo vyšších ročníkoch.

    Je na Vás, ktorá značka je Vám bližšia. V oboch prípadoch sú to kvalitné digitálne piána za primeranú cenu.

    Odbor klavír znamená – časom, vo vyšších ročníkoch bude potrebné použitie trojpedálu – a ten sa montuje na stojan. Takže kúpe stojana a práve spomínaného trojpedálu sa neskôr nevyhnete.

    Digitálne piáno Korg SP-170 nemá možnosť pripojenia trojpedálu, dá sa k nemu pripojiť len jeden pedál, je aj menej vybavené. Je to nižšia trieda ako spomínané Casio a Yamaha, preto je aj lacnejšie.

    Pre info odkazy na príslušenstvo + orientačné ceny:

    Stojan Yamaha L-85 – 105 €
    Trojpedál Yamaha LP-5 – 59 €

    Stojan Casio CS-67P – 99 €
    Trojpedál Casio SP-32 – 61 €

    Ak by ste chceli mať naraz všetko v jednom – skúste sa prípadne pozrieť na “nábytkové verzie” digitálnych pián – je to to isté, len je tam o pár dosiek viac a už nemusíte nič dokupovať.

    Yamaha YDP-141 – 799 € (klaviatúra GHS, 6 zvukov, 64 tónov súčasne)

    Yamaha YDP-161 – 999 € (klaviatúra GH – o stupeň vyššia, ale tiež len s dvomi senzormi, 10 zvukov, 128 tónov súčasne)

    Casio AP-220 – 889 € (trojsenzorová klaviatúra, 16 zvukov, 128 tónov súčasne)

    Casio AP-420 – 1100 € (trojsenzorová klaviatúra, 16 zvukov, 128 tónov súčasne, slot na SD kartu)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  31. mirka77 píše:

    Dobrý deň,chcela by som kúpiť dcére dig.piáno yamaha ydp 141.začína 4tý ročník myslela som že to bude ideálny výber ,ale čítam že pre vyžšie ročníky je nutný tretí senzor,čo znamená vyžší ročník? Do budúcna už neplánujem znova kupovať niečo iné.Dá sa zaobísť aj bez toho až po skončenie druhého stupňa ,alebo je ten tretí senzor nevyhnutný? Ak áno čo je potom najvhodnejšie?Bohužiaľ cenový strop je asi na tej ydp141 tomu casiu moc neverím………hoci má viac funkcií ,tie sú pre nás nepodstatné….využívať budeme len piáno

  32. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    tretí senzor je potrebný pri skladbách, v ktorých sa vyskytuje opakovanie jedného tónu rýchlo za sebou. Na akustickom klavíri kláves po zahratí tónu nemusí dôjsť až späť do najvyššej polohy aby mohol zaznieť po opakovanom stlačení klávesu nový tón – stačí, ak klavírista pustí kláves späť len natoľko, aby ho mohol opäť stlačiť – ak ho v tej chvíli znovu stlačí, tón zaznie aj tak.

    Na digitálnych piánach je to riešené senzormi polohy klávesu – na dvojsenzorových piánach ako je aj Yamaha YDP-141 jeden senzor sníma stlačenie klávesu do dolnej polohy – tón zaznie – a druhý senzor sníma pustenie klávesu späť do hornej polohy – tón skončí. Aby mohol zaznieť ten istý tón znovu, musí klavírista nechať kláves prísť až do hornej polohy – a tak veľmi rýchle opakovanie toho istého tónu nie je možné.

    Preto sa začali vyrábať aj klávesnice s troma senzormi (u Yamahy je to typ GH3) – zjednodušene povedané, niekde v polovici dráhy klávesu je tretí senzor, ktorý pri stlačení klávesu “zafunguje” namiesto toho, ktorý sníma vrchnú polohu klávesu, a tak, aby tón zaznel, kláves nemusí dôjsť až do vrchnej polohy, stačí ak príde nad polovicu svojej dráhy.

    V druhom cykle odboru klavír sa môžu vyskytnúť aj skladby tak technicky náročné, že by na ne klaviatúra digitálneho piána Yamaha YDP-141 nemusela stačiť. V každom prípade však každému doporučujeme konzultovať toto s učiteľom, ktorý najlepšie vie, aký materiál bude so žiakom preberať. V dnešnej dobe by sa už učitelia v hudobných školách mali vyznať aj v digitálnych piánach – a keďže piáno Yamaha YDP-141 (a predchádzajúci model YDP-140) je jeden z najrozšírenejších modelov, je veľká pravdepodobnosť, že sa s ním už v praxi stretli.

    Len pre informáciu, momentálne už sú predchádzajúce modely s GH3 vypredané, cenovo najdostupnejší model s GH3 je Yamaha CLP-430.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  33. mirka77 píše:

    veľmi pekne ďakujem za odpoveď

  34. Anonym píše:

    Tak sme sa pýtali pani učiteľky čo ona na to a absolútne netušila o čom hovoríme,vraj sa máme spýtať v predajni.je to ešte stará škola :-)
    ale má napríklad aj jednu veľmi šikovnú žiačku ktorá chodí už na druhý stupeň a stále má 5 oktávovú samohrajku.skladby jej prispôsobuje a čoto pocvičí aj v škole na akustickom.
    tá yamaha clp 430 je pre nás mooooc drahá.bude nám musieť stačiť ydp141 prípadne sa skúsim vykašľať na yamahu a skúsime casio ap220?! naozaj sa neviem rozhodnúť.

  35. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    samozrejme, 3-senzorová klaviatúra je len u toho Casia, ale ak je to len trochu možné, choďte si tie piána vyskúšať niekam, kde ich majú na predajni – napr. do BIG MUSIC v BB (http://www.bigmusic.sk). Predsa len, je to dosť peňazí na to, aby ste to kupovali naslepo. V úplne ideálnom prípade zoberte so sebou aj pani učiteľku, nech si na tých klaviatúrach zahrá a povie Vám, či bude trojsenzorová naozaj potrebná.

    Okrem toho, zvuk každého piána je iný a Vaša dcéra bude sedieť pri tom piáne ešte dlhé roky, takže by ho mala aj počuť, či sa jej zvuk páči.

    Cvičiť v škole je tiež jedna z možností, pokiaľ by to nebolo príliš časovo náročné. Digitálne piáno v tejto cenovej kategórii sa dobrému akustickému klavíru aj tak nevyrovná – takže ak sú ochotní v hudobnej škole na cvičenie poskytnúť kvalitný akustický klavír, možno to by bola možnosť.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  36. renca píše:

    Dobry večer

    chcela by som poprosit o radu.Dcéra (7 r.) sa učí hrať na klavíri.Zatiaľ samozrejme nevieme posúdiť,či je to záležitosť dlhodobá alebo krátkodobá.Aby však mohla cvičiť aj doma uvažujeme o kúpe klavíra.Nakoľko sme v tejto oblasti laici nevieme posudit kvalitu a ani vhodnosť ponukaných produktov.Povedali nám,že by mal mať kladivkovú mechaniku.V obchodoch nam boli odporučene značky ORLA CDP 10 alebo Yamaha YDP 141 a 161.Vie nám niekto poradiť,ktorá by bola pre ňu lepšia alebo odporučiť inu značku vhodnu pre začiatočníka.Mohlo by byť aj prenosné.Cena do cca 900 EUR

    dakujem za odpoved

  37. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    kladivkovú klaviatúru určite potrebujete, ak dcéra študuje odbor klavír. Prenosný nástroj nedoporučujeme, klaviatúry týchto nástrojov, sú kvôli nižšej hmotnosti nástroja odľahčené, takže aj keď sú kladivkové, v pocite pri hraní sú na dotyk “ľahšie” ako klaviatúry neprenosných digitálnych pián a tak by rozdiel v pocitu pri hraní doma a v škole mohol byť príliš veľký.

    Ak máte rozpočet okolo 900€ – YAMAHA je určitý štandard, podľa ktorého sa porovnáva všetko ostatné – vyrábajú nielen digitálne piána ale aj akustické klavíre na špičkovej úrovni a teda majú z čoho čerpať.

    Ak kúpite Yamahu YDP-161, je to nástroj, s ktorým dcéra vydrží až do druhého cyklu ZUŠ a nebudete mať problém, ani ak ho prípadne budete chcieť neskôr predať. Je to relatívne nový model, predáva sa len od leta 2010, má kvalitnú klaviatúru GH (Graded Hammer – viac o klaviatúrach si môžete prečítať tu

    Yamaha YDP-141 potreby začiatočníka tiež spĺňa, len má o niekoľko zvukov menej, a polyfónia je 64 hlasov (oproti 128 u YDP-161).

    tím Hudobnej poradne BIG MUSIC

  38. Karin píše:

    Dobrý deň , chcela by som odborný názor a porovnanie typov:yamaha clp 465 gp a clp 380, alebo 470 pe. Som vyštudovaný klavirista- učitel . Po dlhom zvaženi som sa odhodlala prejst na digital, len potrebujem sa rozhodnut medzi tymimto modelmi. Ďakujem za váš názor.

  39. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    s Vašou otázkou sme sa obrátili na človeka najpovolanejšieho, ktorým je Michal Jakub TOMEK z technickej podpory Yamaha.
    Yamaha CLP-465GP, CLP-470, CLP-380

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  40. vito píše:

    Dobrý deň, prosím Vás vedeli by ste mi poradiť. Zaujímam sa o digitálne piano značky casio poprípade inú značku s kladivkovou troj-senzorovou klávesnicou v cenovej kategórii do 1000,-EUR.

    Ďakujem.

  41. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    v tejto cenovej kategórii je toho na výber naozaj dosť – všetky digitálne piána z rady Casio Privia majú klaviatúru Tri-Senzor ( http://bigmusic.sk/casio-privia2/ ) a takisto je v tejto cene Casio AP-220 ( http://bigmusic.sk/casio-ap-220?ItemIdx=1&id=9488 ) a len tesne nad hranicou 1000 € je model Casio AP-420 (http://bigmusic.sk/casio-ap-420-black?ItemIdx=2&id=7070).

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  42. Lucia píše:

    Dobrý deň,
    som klaviristka študujem klavír na Všmu a chcela by som si zakúpiť digitálny klavír do 2000 eur. Vyžadujem čím podobnejší zvuk klavíra, a trošku tažší ponor. Rozmýšľam nad Yamahou clp 330 alebo 430 či 440 len neviem aký je medzi nimi rozdiel. Aký by ste mi odporúčali? Možte mi vysvetliť ich rozdieli? Ďakujem

  43. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    starý model Yamaha CLP-330 už dovozca nedodáva, jedine ak by ho niekto ešte mal na sklade v obchode. Ale pre porovnanie – CLP-330 a CLP-430 majú rovnakú klaviatúru – trojsenzorovú klaviatúru GH3 (Graded Hammer 3).

    Podrobnejšie o klaviatúrach Yamaha: http://hudobnaporadna.sk/8/klavir-i-did-it-my-digital-way/#comment-15

    Yamaha CLP-430 ( http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-4302?ItemIdx=20&id=10083 ) má oproti CLP-330 kvalitnejší zvuk, tvorený novým spôsobom, (zvukové jadro “RGE” – Real Grand Expression), umožňuje nahrávať zahrané skladby vo forme audio na USB zariadenie, má výkonnejší zosilňovač a reproduktory (2 x 30 W).

    Yamaha CLP-440 ( http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-440?ItemIdx=23&id=10086 ) má tiež klaviatúru GH3 ale už aj s povrchom z umelej slonoviny, zvuk klavíra je obohatený napr. o vzorky pustenia klávesu, doznievanie strún klavíra – toto všetko spôsobuje, že dojem z hry je oveľa vernejší a podobnejší dojmu z hry na skutočnom akustickom klavíri. Rovnako zvýšená polyfónia (256 hlasov súčasne oproti 128 u nižších modelov) poskytuje rezervu pre hru s používaním pedálu, kedy sa môže stať, že súčasne znie viac ako 128 tónov. Výkon zosilňovača a reproduktorov je 40 W.

    S prihliadnutím na to, že študujete klavírnu hru doporučujeme Yamahu CLP-440, pretože zo spomínaných pián sa dojem z hrania na ňom najviac podobá dojmu z hrania na akustickom klavíri a to je asi pre Vás podstatné.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  44. Lucia píše:

    A mohla by som sa ešte opýtať či by v takejto kvalite ako je Yamaha CLP 440 by sa dal nájsť aj nejaký iný nástroj inej značky a teda o niečo lacnejší? V tých iných značkach sa nevyznám vobec, a hlavne neviem o akú kvalitu ide.
    Ďakujem

  45. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    veľmi radi by sme Vám poradili niečo iné, keby sme o niečom takom vedeli. Vieme však jedno – YAMAHA vyrába okrem digitálnych pián aj akustické klavíre a tak majú dostatočné skúsenosti na to, aby vedeli, ako urobiť digitálne piáno tak, aby sa hra na ňom naozaj podobala na hru na akustickom klavíri.

    Je mnoho obchodníkov, ktorí chcú hlavne niečo predať – my však chceme niečo iné, a to, aby zákazník dostal niečo, s čím bude naozaj spokojný. Preto Vám nechceme doporučovať nástroje, ktoré sú len lacné ale neposkytujú verný zážitok z hrania.

    Vždy sa treba pozerať na pomer ceny ozajstného akustického klavíra k cene kvalitného digitálneho piána. Sú aj digitálne piána za 500 €, ale tie sú naozaj len pre začiatočníkov, pre prvý cyklus ZUŠ. Avšak úroveň, ktorú potrebujete Vy pre štúdium klavírnej hry na VŠMU, je úplne inde kvalitou, zvukom a aj cenou.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  46. MimiK píše:

    Dobry den,

    mam problem s vyberom nastroja pre dceru… Zacala chodit na baletne konzervatorium, kde mimo inych odbornych predmetov maju prve 4 roky povinnu aj hru na klaviry… “Vyuka” klavira spociva v 25 minutach 1x do tyzdna, s cim ma dcera problem, lebo po tyzdni prestavky si nepamäta noty ani ako klast prsty na klavesy… Preto zvazujeme kupu el. alebo dig. klaviru. Bola nam doporucena Yamaha YPT 220, ktoru momentalne predava jeden obchod. retazec a vraj jej to bude stacit. S manzelom sme vsak laici, vobec sa tomu nerozumieme, nevieme ci je to dobra volba alebo nie… Dcera nema inak ambicie hrat na klaviry, len v jej pripade je to nutnost… Postacuje vyssie uvedeny klavir na precvicovanie, ci je treba kupit nieco kvalitnejsie ?

  47. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    klaviatúra digitálneho piána je úplne ina ako klaviatúra keyboardu Yamaha YPT-220.

    Digitálne piáno má kladivkovú mechaniku, ktorá sa pri dotyku správa ako klaviatúra na klavíri – stlačenie klávesu v pravej časti ide ľahšie, v pravej časti sa klávesy stláčajú ťažšie. Piáno zahrá hlasnejšie, keď je úder na kláves silnejší, a tichšie, ak kláves stlačíme jemne.

    Keyboard Yamaha YPT 220 má klaviatúru ktorá sa pri dotyku správa ako klaviatúra organu alebo harmónia – nie sú v nej kladivká, pocit z hry je úplne iný ako pri hre na klavíri. Okrem toho – a toto je najdôležitejší rozdiel – klaviatúra nie je dynamická, je úplne jedno ako silno kláves stlačíte, hlasitosť ostáva rovnaká.

    Je to keyboard, ktorý nevyhovuje ani len pre prvý ročník základnej umeleckej školy – aj tam väčšinou požadujú minimálne Yamahu PSR-E333 ( http://bigmusic.sk/yamaha-psr-e333?ItemIdx=1&id=9873 ) – ale pre štúdium odboru keyboard, nie pre odbor klavír.

    Na takejto klaviatúre totiž nie je možné naučiť sa správne klavírnu techniku a o nejaký čas by ste museli prejsť na digitálne piáno s kladivkovou mechanikou.

    Preto doporučujeme radšej digitálne piáno s kladivkovou mechanikou – z tých lacnejších je to napr. značka Casio ( http://bigmusic.sk/digitalne-piana-casio/ ), alebo aspoň keyboard s dynamickou klaviatúrou minimálne so 76-timi klávesmi ( http://bigmusic.sk/dynamicke/ )

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  48. dafynka píše:

    Aký máte názor na DK zn. classik cantabile…sú nemecké. Ďakujem Denisa

  49. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobry den,

    žiaľ, priamu skúsenosť s týmito digitálnymi piánami nemáme – v takýchto prípadoch zvykneme doporučiť ísť si na piáne zahrať niekam, kde ho majú skladom a porovnať zvuk aj kvalitu klaviatúry so značkovými modelmi. Nájsť však obchod s touto značkou na sklade bude však asi na Slovensku problém.

    Podľa parametrov Classic Cantabile ponúka približne to, čo ponúkajú digitálne piána Casio ( http://bigmusic.sk/digitalne-piana-casio/ ), sú o niečo lacnejšie ako Casio, pokiaľ by sa to však objednávalo z Nemecka, doprava je dosť drahá.

    https://shop.kirstein.de/shop/default.aspx?TY=5&ST=2&MV=infocenter-shipment-eu

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  50. dafynka píše:

    Ďakujem za rýchlu odpoveď. Dopravu aj dovozcu máme zabezpečenú. Tak to asi riskneme. Pekný deň a veľa zdaru vašej stránke, Denisa

  51. tím Hudobnej poradne píše:

    Ďakujeme, a veľa radosti s novým digitálnym piánom

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  52. Palo píše:

    Dobrý deň.
    Chcem sa spytať na Orla CDP 45.
    Je to slusny nastroj ? Da sa porovnať s niektorým digitálnym pianom. Má ho niekto ??
    Ďakujem za odpoveď

  53. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    s týmto nástrojom žiaľ nemáme žiadne skúsenosti a nemáme ani možnosť sa s ním oboznámiť. Z obchodného hľadiska sa dá povedať, že značka Orla má značné problémy presadiť sa na trhu, pretože ten už je obsadený osvedčenými značkami – napr. Casio, ktoré už v pomerne nízkej cene ponúka trojsenzorovú kladivkovú klaviatúru – alebo Yamaha, ktorá je dá sa povedať štandardom v oblasti domácich digitálnych pián.

    Podľa zbežného prieskumu na internete je na Slovensku málo obchodov, ktoré by zn. Orla držali na sklade, preto bude asi dosť problematické si ho vyskúšať.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  54. Palo píše:

    Dobrý deň
    Ďakujem za odpoved. Stale sa rozhodujem .Orla CDP 45 ponúkajú internetové obchody a kamenná predajňa v BA. Výbavou a cenou je podľa mna dobrý len neviem porovnat klavesy – ich kvalitu. Neviem o nikom kto má túto značku doma.

    Ďakujem

  55. jck píše:

    Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadne Casio CDP 100, Casio CDP 200 R a Casio PX 130. Čítal som, že Casio CDP 100 alebo 200 R: Tlaková citlivosť: 3 typy, Off. Ide o rozdielnu vec ako pre Casio PX 130, kde píšu: 3 stupne citlivosti dynamiky úderu? Chcem kúpiť pre syna, ktorý je v prvom ročníku ZUŠ digitálne piano, ale také, aby mu vydržalo až do konca tej školy (teda, ak ho to neprestane baviť). V čom je ten zásadný rozdiel prečo by som mal zainvestovať do PX 130 a nekúpiť len CDP 100, resp. možno ešte CDP 200? Potrebujeme len, aby hral na klavíri, nejaké vedľajšie efekty pri daných cenách nie sú až také podstatné. Ďakujem za odpoveď.

  56. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    dynamika klaviatúry je pre všetky spomínané typy pián Casio rovnaká, v podstate ide o nastavenie citlivosti podľa toho, akú má hráč “ťažkú ruku”, prípadne sa dá citlivosť úplne vypnúť a zvuk sa ozýva stále rovnako hlasno, bez ohľadu na to, ako silno hráč do klávesu udrel.

    Rozdiel medzi spomínanými typmi je v tom, že pri lacnejších piánach sa klaviatúra nespráva úplne ako klaviatúra klavíra. Hoci je urobená na spôsob kladivkovej klavírovej mechaniky rozdiel je v tom, že pre opakované zahranie toho istého tónu na lacnejších digitálnych piánach sa musí kláves vrátiť úplne hore, do východiskovej polohy. Na akustickom klavíri to nie je potrebné, pre opakované zahranie toho istého tónu stačí, ak sa kláves vráti približne do polovice dráhy smerom hore a po opakovanom stlačení sa tón ozve.

    Niektoré skladby pre pokročilých sa na klaviatúre lacných modelov vôbec nedajú zahrať, takže pre vyššie ročníky štúdia klavírnej hry sú tieto lacné digitálne piána nevhodné.

    Výrobcovia to riešia tak, že do stredu dráhy klávesu pridávajú tretí snímač polohy klávesu – Casio nazýva tieto klaviatúry Tri-Sensor a digitálne piáno Casio PX -130 takúto klaviatúru má. (http://www.bigmusic.sk/casio-px-130?ItemIdx=0&id=6761)

    Popis na stránke výrobcu: http://www.casio-europe.com/euro/emi/productarchive/privia/px130/

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  57. Kubo613 píše:

    Dobry den, chcel by som sa informovat, ci neviete nieco o znacke: Lyra Produktiv-Genossenschaf Wien. Mame klavir tejto znacky a chceli by sme sa ho zbavit, vyzera dost staro, pripadne odporucit ma na niekoho.
    Dakujem.

  58. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    skúste osloviť majiteľov stránok http://www.pianoservis.sk/ a http://www.klavirlc.sk/

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  59. Marta píše:

    Dobrý deň, neviem či by ste mi vedeli poradiť aj v tomto smere. Mám pianíno, no má prasknutú rezonančnú dosku. Chcela by som vedieť v akej cenovej relácii sa pohybuje oprava, res. zlepenie takejto rezonančnej dosky. Pýtam sa preto, či sa oprava oplatí, či to nebude drahšie ako nové pianíno. Aký je Váš názor na celý problém? Ďakujem za skorú odpoveď. S pozdravom. Marta

    tím Hudobnej poradne píše:
    Utorok, 3. Apríl 2012 at 17:19 edit

    Dobrý deň,
    oprava prasknutej rezonančnej dosky je náročná hlavne na presnosť a kvalitu materiálu a mal by ju robiť odborník. Ak je to pianíno vysokej kvality, tak by bolo vhodné nájsť kvalifikovaných odborníkov na opravu klavírov a celý problém skúsiť prediskutovať s nimi.

    Zopár odkazov na stránky na internete, kde by možno vedeli poradiť:

    http://www.pianoservis.sk/
    http://www.pianoservice.sk/
    http://www.klavirlc.sk/
    http://www.ptima.sk/

    V prípade, že je to lacnejšie pianíno by možno bolo lepšie poobzerať sa po niečom novom ako je napr. digitálne piáno (http://www.bigmusic.sk/digitalne-piana/), ktoré je v dnešnej dobe na takej vysokej úrovni, že nepočuť rozdiel vo zvuku a klaviatúra Vám umožní hrať aj tie najťažšie party s pocitom, akoby ste hrali na koncertnom piáne.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  60. jan píše:

    dobrý deň,

    chcel by som sa spytat ci mi nevie niekto poradit niekoho kto by mi vedel vymenit klapky na dig. piane zn. Orla digital pianos 7 oktávovy , som z Trnavy–

    ďakujem

  61. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    na oficiálnej stránke http://www.orla.it/ita/rivenditori.asp je ako distribútor pre Slovensko uvedená firma HARMONY MUSIC SK – Peter Horvat – Reviel, kontakt nájdete na http://www.reviel.net/index.php?onas=2 – podľa našich skúseností by táto firma mala zabezpečovať aj servis produktov značky Orla.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  62. Alex píše:

    Dobry den, chcel by som pre svoju dcerku, uplnu zaciatocnicku, zaobstarat digitalne piano a rozhodujem sa medzi modelom Yamaha DGX640 alebo YDP141. Viete mi prosim poradit ci sa rozhodujem spravnym smerom a aky je hlavny rozdiel oboch modelov?
    Dakujem.

  63. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    rozhodujete sa naozaj medzi tými pravými dvoma modelmi. Rozhodujúce je, aký odbor bude žiačka študovať – pre žiakov odboru klavír je veľmi vhodné digitálne piáno Yamaha YDP-141. Má kvalitnú kladivkovú klaviatúru a 2 kvalitné zvuky klavíra, 4 ďalšie zvuky (čembalo, organ, elektrické piano, sláčikový orchester) a to všetko za výhodnú cenu.

    Pre študentov odboru keyboard, ktorí sa chcú naučiť aj techniku klavírnej hry na kladivkovej klaviatúre odporúčame digitálne piáno / keyboard Yamaha DGX-640. Tiež má kladivkovú klaviatúru, je však doplnené o funkcie keyboardu – teda okrem zvuku klavíra je tam aj veľmi veľa ďalších zvukov a k tomu funkcia automatického doprovodu v rôznych hudobných štýloch. Je to to najlepšie z “oboch svetov” – kladivková klaviatúra umožňuje výuku klavírnej hry a funkcie keyboardu zase udržia žiaka pri cvičení aj vtedy, keď sa mu nechce do cvičenia klavírnej techniky.

    Je len treba zvážiť, či to nebude príliš odvádzať od “naozajstného” cvičenia, ale to už záleží aj na motivácii žiaka, ukáže sa to až časom.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  64. Jozef22 píše:

    Dobrý deň. Mám digitálne piano Roland RD300sx a uvažujem o kúpe niečoho lepšieho, hlavne čo sa týka klaviatúry. Do oka mi padol Roland FP7f a Roland RD700nx no neviem sa medzi nimi rozhodnúť. Každé z nich ma niečo, čo by som využil. Nechcem sa ale s kúpou unáhliť, preto by ma zaujímalo porovnanie týchto nástrojov aj s inými digitálnymi pianami ( Yamaha, Clavia,…) Zaujíma ma hlavne kvalita klaviatúr…
    Alebo takto: Ktoré digitálne piano do 2500 Eur má podľa Vás v súčasnosti najlepšiu klaviatúru???

  65. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň

    je veľmi ťažké odpovedať na otázku, ktorá klaviatúra je najlepšia. Podľa skúseností si najviac muzikanti chválili v kategórií do 2500€ Yamahu CP-5 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-cp5?ItemIdx=1&id=6611), ako kvôli kvalite klaviatúry tak aj kvôli zvukom.
    Je pravda, že je najlepšie vyskúšať si stage piano osobne, ale z 10 ľudí bolo 7 za kvalitu klaviatúry od Yamahy.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  66. zdeno píše:

    Dobrý deň,
    mám taký istý problém, ako väčšina tuná…chcem kupiť dcére DP. Prečítal som si všetky príspevky v tejto poradni. Veľmi ma to obohatilo a vyselektoval som si z toho to, že pravdepodobne si kúpime nejaké Casio. Som toho istého názoru, že značka má aj svoju históriu, ale Yamaha ponúka iba 2 senzorový systém v prijateľnej cenovej skupine (do max 1200eur). Chcem sa preto spýtať na značku Roland, ktorá je tiež na bigmusic za prijateľnú cenu a považujem túto značku za tiež kvalitnú, že aké to majú technológie, pretože tu sa o Rolande nič nepíše. konkrétne ma zaujal typ RP 101ERW. Ak by ste mi odborne posúdili toto Digi piáno, bol by som Vám moc vďačný.
    Ďakujem.

    tím Hudobnej poradne píše:
    Štvrtok, 26. Jún 2012 at 18:29

    Dobrý deň,

    ak by sme porovnávali značku Yamaha a Roland v približne podobnej cene, tak rozdiel by bol nepatrný, pretože Yamaha by možno pocitovo a herne bola o 5% lepšia ale možno Roland by mal navrch vo zvuku. Sú to však subjektívne hodnotenia, každému sa môže páčiť niečo iné.

    Piáno Roland RP 101ERW je už starší model a má klaviatúru Roland PHA alpha II, ktorá je tiež dvojsenzorová. Je to klaviatúra s ľahšou akciou ako jej vylepšená verzia PHA II – podobne ako u Yamahy GHS (YDP-141) a GH (YDP-181). Roland má 17 zvukov, čo je o 3 viac ako Yamaha YDP-181, Roland má však polyfóniu len 64 tónov oproti 128 u Yamahy. Zvuk klavíra Rolandu obsahuje aj zvukové vzorky rezonancie pre vernejší zvuk.

    Yamaha YDP-181 môže nahrať 3 skladby, Roland len 1 skladbu a Yamaha má možnosť nahrávať na USB (USB TO DEVICE).

    Čo sa týka zvuku a odozvy klaviatúry, najlepšie by bolo to posúdiť osobne, je to naozaj vec vkusu.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  67. Kubo píše:

    Dobrý deň,
    som žiak Základnej umeleckej školy 2.stupeň, 2.ročník, odbor Akordeón, ale snažím sa z rôznych dôvodov naučiť sa hrať aj na klávesoch, momentálne mám obmedzený rozpočet a rozhodol som sa kúpiť Yamahu YDP 141. Mám z nej dobrý pocit, aj zvuk sa mi celkom páči, jedine si nie som istý či s postupom času nebudem ľutovať, že som ešte niečo nenašporil a kúpil lepší model. Aký máte názor?

  68. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    jediné čo by Vám snáď mohlo časom vadiť, je to, že Yamaha YDP-141 má dvojsenzorovú klaviatúru Graded Hammer Standard, na ktorej sa nedajú zahrať rýchle repetície, pretože kláves nemá tretí senzor – snímač strednej polohy klávesu. Takže aby sa ten istý tón ozval opäť, musí sa vrátiť do východiskovej (hornej) polohy. Tieto techniky sú však používané až v pokročilých klavírnych skladbách, takže pre začiatočníka postačuje. Oproti vyššiemu modelu Yamaha YDP-161 má aj menšiu polyfóniu (64 oproti 128 súčasne znejúcich tónov) – to sa môže prejaviť pri hre skladieb s pedálom, kde znie súčasne naozaj veľa tónov, ale to by začiatočníkovi tiež nemalo vadiť.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  69. BlondinecQaSP píše:

    Dobrý deň.
    Mám klávesy Yamaha YPT-220. Potrebovala by som vedieť kde sa na nich zapína touch. Všade hľadám ale nemôžem to nájsť. Plánujem si k ním dokúpiť aj pedál … je jedno akej značky bude?
    Ďakujem ! :)

  70. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ak pojmom touch myslíte dynamiku, nedá sa zapnúť, pretože Yamaha YPT-220 nie je dynamický keyboard. Pedál môžete kúpiť akejkoľvek značky, doporučujeme pedál Yamaha FC5 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fc-5?ItemIdx=3&id=3857) alebo pedál s rovnakým zapojením / polaritou.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  71. Majo píše:

    Dobrý deň,
    chcel by som pre seba kúpiť nejaké dig. piano do 800€. Nemám záujem o množstvo funkcii ako skôr o čo najpodobnejši zvuk akustickemu klaviru, s čo najkvalitnejšim zvukom a klaviaturou s tromi senzormi avśak do tej sumy. Myslim že s tymito požiadavkami toho do 800€ veľa nebude. Ale podľa toho ćo som sa dočital vyššie usudzujem že pár by ich malo byť, neviem. Ďakujem vám za radu.

    tím Hudobnej poradne píše:
    Streda, 1. September 2012 at 17:06

    Dobrý deň,

    trojsenzorovú klaviatúru v cenovej kategórii do 800 € ponúka len firma Casio – avšak zvuk je záležitosťou vkusu. Táto kombinácia je vlastne trochu čudná, lebo cena aj zvuk sú “začiatočnícke” pričom klaviatúra umožňuje hrať pokročilé techniky. Pokročilý hráč však nebude spokojný so začiatočníckym zvukom…

    Doporučujeme pozrieť sa zbližšia na tieto dva modely:

    http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-141?ItemIdx=39&id=7180
    http://www.bigmusic.sk/casio-px-730?ItemIdx=35&id=6766

    Bolo by dobre porovnať zvuk a klaviatúru týchto dvoch modelov niekde, kde ich majú na predajni, aby ste zistili, či ten tretí senzor stojí za to.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  72. Slávka píše:

    Dobrý den. Chcela by som si kúpiť digitálne piano, ktoré by sa najviac podobalo klaviru, čítala som príspevky a vyšlo mi z toho že je dobrá yamaha clp 440 ale tie príspevky boli staršie chcem sa opýtať či podľa vášho názoru je klavír vhodný aj pre šudenta konzervatória alebo je potrebné niečo lepšie.
    Vopred dakujem za radu.

    tím Hudobnej poradne píše:
    Streda, 1. September 2012 at 17:06

    Dobrý deň,

    podľa našej skúsenosti je Yamaha CLP-440 kvalitný nástroj, s parametrami, ktoré dokonale uspokoja požiadavky na štúdium klavírnej hry nielen na konzervatóriu ale aj v prípadnom ďalšom štúdiu.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  73. Klavír píše:

    Dobrý deň,

    prosim vás, chcel by som sa opýtať aký je rozdiel a porovnať DP Casio PX-730, (http://www.bigmusic.sk/casio-px-730?ItemIdx=7&id=6766) Casio PX-800 (http://www.bigmusic.sk/casio-px-800?ItemIdx=12&id=6768) a Casio PX-730 CY (http://www.bigmusic.sk/casio-px-730-cy?ItemIdx=13&id=6767) . Ďakujem:)

    tím Hudobnej poradne píše:
    Streda, 1. September 2012 at 17:06

    Dobrý deň,

    v podstate ide o takmer rovnaké piána, len PX-800 má niekoľko funkcií naviac, záleží však na hráčovi, či ich vôbec využije. Funkcie navyše sú 162 zvukov, ktoré sú potrebné preto, lebo PX-800 dokáže prehrávať MIDI súbory z SD karty; silnejšie reproduktory 2 x 20W, nahrávanie viac skladieb (5), viac výukových skladieb (10). PX-730 má navyše funkciu Duett – teda rozdelenie klaviatúry na dve časti, ktoré majú rovnaký rozsah.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  74. Majo píše:

    Dobrý deň,
    takže ak to chápem správne. Yamaha Ydp 141 má lepší zvuk ako Casio avšak pre porkročilého bude neskôr chýbať treti senzor. Casio PX-730 má treti senzor avšak pre pokročileho bude neskôr chýbať lepši zvuk. Takže obidva produkty by bolo neskôr potrebné vymeniť za niečo lepšie. Takže zostava či je lepšie treti senzor alebo lepši zvuk. A v tomto pripade pre začiatočnika určite lepši zvuk. Chápem to správne a odporučili by ste mi preto skôr Yamahu???(z vášho pohĺadu). V akej asi cenovej haldine by sa naslo niećo s kvalitnejšim zvukom spolu s tretim senzorom?? Ďakujem pekne.

  75. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    zvukovo je Yamaha YDP-141 vernejšia zvuku akustického klavíra. Digitálne piána s trojsenzorovou klaviatúrou s naozaj kvalitným zvukom začínajú niekde okolo 1500 € modelom Yamaha CLP-430 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-4302?ItemIdx=19&id=10083)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  76. Yamaha píše:

    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať aký je rozdiel medzi klavírom Yamaha YDP-135 a Yamaha YDP-141. Ďakujem.

  77. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    YDP-135 nemá funkciu “half-pedal”, teda hĺbka stlačenia pedálu nemá vplyv na zvuk. Zvuky YDP-135 nie sú samplované v troch úrovniach (AWM Dynamic Stereo Sampling u YDP-141) ale len v jednej (AWM Stereo Sampling) a YDP-135 nahráva len v jednej stope oproti dvom u YDP-141.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  78. jarka píše:

    Aký máte názor na: Casio AP 420 BN CELVIANO pre začiatočníčku v hud. škole?
    Zvažovali sme i Yamahu YDP 141?

    Keďže som v tomto smere úplne mimo môžete mi poradiť pre aký typ sa mám rozhodnúť?

    vďaka.

  79. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Casio AP 420 ponúka viac ale aj viac stojí – a funkcie navyše nie sú pre začiatočníčku potrebné. Preto doporučujeme Yamahu YDP-141. Samozrejme, podstatný je zvuk, preto nezabudnite obidve piána porovnať priamo v predajni.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  80. renata píše:

    Dobrý večer, chcem sa opýtať či je možné pripojiť ku klávesom Yamaha YPT-220 pedál. Ak nie, prosím poraďte mi aký typ klávesov túto podporu majú.
    Ďakujem

  81. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ku klávesom Yamaha YPT-220 je určený pedál Yamaha FC5 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fc-5?ItemIdx=0&id=3857), prípadne aj FC4 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fc-4?ItemIdx=0&id=3981)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  82. iva píše:

    Dobry den,

    potrebovala by som poradit, uvazujem o kupe digitalneho piana. Najdolezitejsi je pre mna co najvernejsi pocit (pri stlacani klavesov) a zvuk ako z hry na normalnom klaviri, plus mozno by nebola zla nejaka vyukova funkcia (ako to vlastne funguje?) a moznost nahravania a prenosu vlastnych skladiel do PC pomocou USB. Uvazujem o Yamahe YDP 141 Arius, Pianonove HP66 , Casio PX 850 BK alebo Yamahe YDP S 51.
    Vedeli by ste mi poradit u ktoreho je pocit a zvuk z hrania najvernejsi (resp. urcit poradie danych modelov, ktory je najvernejsi, ktory menej) a ktore maju naviac spominane funkcie?
    Vopred vam dakujem!

  83. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pocit z hry na digitálnom piáne je podľa nášho názoru najlepší v tomto poradí:

    1. Yamaha YDP-S51 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-s51?ItemIdx=1&id=17555)
    2. Yamaha YDP-141 Arius (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-141r?ItemIdx=1&id=7180)
    3. Casio PX 850 BK
    4. Pianonova HP66 (http://www.bigmusic.sk/pianonova-hp66?id=12107)

    To isté poradie platí aj pre zvuk, samozrejme je to len subjektívny dojem, treba si na digitálnom piáne zahrať a vybrať si podľa vlastného vkusu.

    Nahrávať sa dá na všetkých spomínaných digitálnych piánach formou MIDI záznamu a čo sa týka pripojenia k PC cez USB, všetky spomínané digitálne piána (okrem Yamaha YDP-141 Arius) majú konektor USB TO HOST, teda vedia odoslať MIDI dáta do PC, kde ich je možné uložiť a neskôr spätne prehrať na digitálnom piáne.

    V prípade Yamaha YDP-141 Arius by bolo potrebné na prepojenie s PC použiť MIDI/USB prevodník (http://www.bigmusic.sk/prevodniky-interface/)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  84. daniela píše:

    Dobry den,

    mam takmer 7-rocneho syna, ktory zacal chodit do ZUS na klavir. Z priestorovych dovodov prenho hladame digitalne piano, zatial s nie prilis vysokou investiciou, nakolko nevieme, ako dlho ho to bude bavit, preto sme zvazovali kupu aj z druhej ruky. Postacovalo by Casio Privia 310 poziadavkam aspon 1. stupna ZUS? Kladivkovu klaviaturu ma, dokonca aj 3-senzor, ale polyfonia je len 32hlasova. Alebo radsej nemame rozmyslat nad second-handom a riesit novy nastroj – ale aky? Je velmi tazke predpokladat, nakolko to syna chyti za srdce a mat z hudobneho nastroja lapac prachu mi je vyslovene proti srsti.
    Dakujem!

    tím Hudobnej poradne píše:
    Utorok, 5. Február 2013 at 13:04

    Dobrý deň,

    pri piáne “spod ruky” je samozrejme rozhodujúca cena, aby sa oplatilo riskovať kúpu bez záruky. Pre prvý stupeň ZUŠ bude polyfónia 32 tónov dostatočná. Problémy by mohli začať až pri hre s pedálom vo vyšších ročníkoch – piáno niektorý zo znejúcich tónov “vypne” v prípade, že hráč zahrá tón č. 33, ale pri 32 súčasne znejúcich tónoch je to takmer nepostrehnuteľné.

    Casio Privia PX-310 má aj funkciu automatického doprovodu a pri tej je polyfónia 32 tónov zúfalo málo. To však nemusí vadiť, ak sa piáno bude využívať hlavne na cvičenie klavírnej hry.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  85. emka píše:

    Dobry den
    ja viem, ze tu uz odznelo vela otazok no aj tak som z toho jelen. Tak ako ini, aj ja rozmyslam nad kupou elektronickeho piana pre prvacku oboru spev + klavir z dovodu casteho prenosu a maleho priestoru, a ked budem potrebovat ticho, aby mladsia dcera mohla spat, tak na sluchatka. Kedze neviem, ci jej to pojde a ci bude chciet aj dalej chodit na klavir, chcela by som nieco lacnejsie cca do 300€, i ked z citania som pochopila, ze nic take nezozeniem no aj tak mi padlo do oka Yamaha PSR-E323 http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-e323?id=5446 – neviem, co to znamena “61 kláves štandardnej veľkosti (C1 – C6) s reakciou na dotyk”, alebo Yamaha PSR E333 http://bigmusic.sk/yamaha-psr-e333?ItemIdx=13&id=9873.

    A este som pozerala na http://www.bigmusic.sk/yamaha-np-11?id=18970&ItemIdx=0

    Prosim poradte mi.. dakujem.

  86. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pre hru na klavíri je nevyhnutné mat možnosť cvičiť na kladivkovej klaviatúre, lacné keyboardy sú pre odbor klavír nevhodné. Majú síce klávesy štandardnej veľkosti – teda normálne, veľké klávesy a hrajú dynamicky, teda sú citlivé na dotyk (hlasitosť zahratého tónu teda záleží od sily stlačenia klávesu) ale ich klaviatúra nie je kladivková a preto sa na nej nedá cvičiť správna klavírna technika hry.

    Nedá sa to vyriešiť nijako inak, než zabezpečením prístupu k nástroju s kladivkovou klaviatúrou.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  87. Roman píše:

    Dobry den,
    ad uvedena debata a moje skumanie:
    Chcem sa zacat ucit hrat na klaviri (chodit niekde na hodiny) a doma si kupit nieco kompaktne, prenosne a hlavne usporne z pohladu priestoru = digital piano. Kedze sa spomina ze je potrebna kladivkova klavitura pre “rovnaky” pocit ako pri klaviri, tak mi vychadza ze minimom by mohlo byt Yamaha P-35 http://bigmusic.sk/yamaha-p-35b?ItemIdx=10&id=18438
    Mylim sa alebo som blizko pravdy? Resp. opacne… ak digital piano tak min s GHS klaviturou. Ideal je potom uz asi len GH?
    vopred dakujem za reakciu

    Roman

  88. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Yamaha P-35 je určite dobrá voľba, klaviatúra GHS úplne vyhovuje základným požiadavkám na vernosť pocitu z hry ako na akustickom klavíri. Ešte treba vedieť, že tieto základné modely neumožňujú pripojiť trojitý pedál – pedál pre dozvuk (sustain) s plynulým priebehom, pedál pre sostenuto efekt (doznievať voľne budú len tie tóny, ktoré boli zahraté spolu so stlačením pedálu) a pedál pre hru potichu (piano). Pri základnej výuke to nie je povinná výbava, ak by ste však časom chceli hrať náročnejšie skladby s použitím pedálu sostenuto, bude potrebné nástroj vymeniť za iný nástroj vyššej triedy.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  89. Monika píše:

    Dobrý deň, tiež rozmýšľam nad kúpou dig.pianína, cenovo asi ako Yamaha DGX 640. Doteraz som hrávala na starom klavíri, do ktorého nechcem viac investovať, asi by to bolo už zbytočné…je zničený a rozladený. Doteraz mi to bolo jedno, na klavír som chodila len aby boli naši spokojní. Posledný rok ma to ale začalo fakt baviť, ale na rozladenom starom klavíri je to dosť oničom. Na spomínanej Yamahe som hrala v kapele, tak niečo o nej viem. Neviem či ide o 2 alebo 3snímač.. Je niečo v tejto cene lepšie? Nepotrebujem neviem aké funkcie, chcem pianíno, ktoré bude čo najvernejšiou náhradou za reálny klavír, lebo ten je pre mňa cenovo nedostupný. Vopred ďakujem.

  90. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    otázka je, čo by to malo vedieť. Yamaha DGX-640 je hlavne keyboard, so všetkými funkciami ako je automatický doprovod, kopec doprovodných štýlov, množstvo zvukov rôznych hudobných nástrojov… Je to zároveň kvalitné digitálne piáno, ovšem len s dvojsnímačovou klaviatúrou Graded Hammer Standard – to je základný model kladivkovej klaviatúry od firmy Yamaha. Cena je primeraná tomu, čo tento nástroj vie a v jeho vlastnej kategórii je ťažko (až nemožné) nájsť niečo lepšie.

    Ak to však má byť digitálne piáno, ktoré má hlavne dokonale nahradiť klavír, treba hľadať v inej kategórii a v prípade, že to má mať klaviatúru s tromi snímačmi, je aj cena v inej kategórii. Rozhodujúce je, na akej úrovni je hráč, pre ktorého je piáno určené. Trojsnímačová klaviatúra je potrebná pre pokročilých hráčov, ktorí už hrajú technicky náročné skladby, ako sú napríklad tie, kde sú rýchle repetície na jednom tóne. Takéto digitálne piána sú drahšie, avšak stále sú neporovnateľne lacnejšie oproti akustickým pianínam, či klavírom. (http://bigmusic.sk/yamaha-clavinova/)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  91. Monika píše:

    Ďakujem za odpoveď. Som skôr za dig.pianíno, ale tie ceny sú už pre mňa naozaj dosť vysoké. Ten trojsnimac by sa mi ale zišiel. Aké dig.pianíno by bolo najlepšie v cene do 700 Eur?

  92. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    trojsnímačová klaviatúra je štandardná u modelov Casio PX Privia napr. http://www.bigmusic.sk/casio-px-730?ItemIdx=8&id=6766

    Yamaha trojsnímačové klaviatúry v takejto nízkej cene neponúka. V cene okolo 700€ zrejme najlepší pomer cena / výkon ponúka Yamaha DGX-640 – ale v sade aj so stojanom a trojitým pedálom http://bigmusic.sk/yamaha-dgx-640-sada-1?ItemIdx=9&id=16688

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  93. Monika píše:

    Ďakujem, celkom sa mi pozdáva aj to Casio. A ak medzi tými dvomi, tak ktoré je lepšie, keď pozerám na pocit pri hraní?

  94. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    pocit pri hraní si musí porovnať hráč, každému sa môže páčiť niečo iné. Záleží aj na tom, na čom hráč hral doteraz – či to má s čím porovnať. Vo všeobecnosti však Yamaha dostáva prednosť pred Casiom, predsa len Yamaha vyrába aj akustické klavíre a tak sa dá spoľahnúť na to, že vedia, ako má taká klaviatúra reagovať.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  95. Monika píše:

    ďakujem za rady, uvidím či sa dostanem ku casiu niekde v predajni. Ale asi predsa len asi zvolím tú yamahu. Ešte raz ďakujem.

  96. Jozef píše:

    Dobrý deň, mám otázku ohľadom keyboardu Yamaha DGX-640. Som absolútny začiatočník a plánujem kúpiť svoj prvý a pravdepodobne aj jediný nástroj. Jedná sa mi však o hlužnosť klávesov – hrávať budem takmer na 100 percent do slúchadiel a v noci, keď všetci ostatní spia. Nebude mechanika príliš hlučná? Chcem kladivkovú klaviatúru, lebo – predpokladám – je dospelejšia, ale trocha mám obavy, aby som nebudil celú rodinu.

    Ďakujem, Jozef

  97. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    kladivková klaviatúra robí hluk, to je pravda. Nie je to však nič hrozné – dvoje dvere medzi klávesom a izbou, kde ľudia spia stačia na to, aby nič nebolo počuť. Kladivková klaviatúra je určená pre všetkých, ktorí sa chcú naučiť správnu techniku klavírnej hry, teda nie len pre dospelých, ale aj pre deti.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  98. Ladislav Tégen píše:

    Dobrý den. Prosil by som radu. Chceme kúpiť pre vnučku el. klavír. Ktorý typ nám radíte aj perspektívne na neskoršie obdobie, aby to bolo praktické. Korg LP 350 alebo Casio Celviano AP 420. Ďakujem. S pozdravom.

  99. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    obidve spomínané digitálne piána sú na výuku klavírnej hry vhodné a budú vhodné aj pre pokročilú študentku, pretože obidve majú tie najlepšie klaviatúry od daného výrobcu. Korg LP-350 má síce viacej zvukov (30) ale slabšiu polyfóniu (60), čo by mohlo vadiť pri hre náročnejších skladieb s pedálom. Casio Celviano AP-420 má zvukov len 16, ale polyfóniu má 128 súčasne znejúcich tónov a ešte k tomu má väčšiu ozvučnicu – väčší a objemnejší korpus – a silnejšie reproduktory, takže pripomína zvuk klavíra reálnejšie. Možnosť nahrávať hru, ukladať nahraté skladby na SD kartu a USB port na prepojenie s PC má len Casio Celviano AP-420. Toto sú pre študenta dosť dôležité parametre, ktoré treba zvážiť.
    V každom prípade si treba obidve piána aj vypočuť, zvuk sa musí hráčovi páčiť, inak by z nástroja nemal radosť aj napriek všetkým pridaným funkciám.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  100. Martin píše:

    Dobrý deň,

    po prečítaní článkov a odpovedí Vám chcem poďakovať za Vašu ochotu investovať svoj čas do neznámych ľudí …verím že za všetkých :-)

    Taktiež sa pripájam s otázkou – mám v úmysle kúpiť StagePiano okolo 1000€ (+-), hľadám model so zabudovanými repro (nástroj nemusí mať cez repro dokonalý zvuk). Účel: cvičenie doma pre hráča v kapele a nadané ZUŠkárky.

    Spresnenie požiadavky:
    Donedávna som hrával na Yamaha P-120 a bol som s ním spokojný, klaviatúra vyhovovala, všimol som si aj viacero profi hráčov, ktorí ju používali. Už ho však k dispozícii nemám a obzerám sa po novom nástroji. Dnešné rady P-… sa mi zdajú akoby mali o triedu nižšiu klaviatúru, napr. viac klepocú a podobne. Na druhej strane, ten pocit ako na P-120 som našiel napr. na S90XS, ale pre zmenu cenovo vysoko prevyšuje moje možnosti. Zdá sa mi, že neviem nájsť podobnú klaviatúru ako na P-120, preto by som potreboval aj fundovanú radu.

    Aký typ klaviatúry mala P-120? Je dnes niečo podobné okolo tých 1000€? Môže byť aj z iných značiek, pokiaľ možno značky s lepšími referenciami.

    Napokon, bez akýkoľvek skúseností s nástrojmi Kurzweil sa chcem spýtať na Váš názor na nový model SPS4-8, resp. aj jeho mechaniku a klavírne sample. Našiel som ho totiž ako podobné stage piano ako sú Yamahy rady P-… , ale zdá sa mi s väčšími možnosťami, aj s repro a tiež cena je cca 1000€. Možnosť odskúšania v SR je nulová, nemá ho žiadna predajňa. Vďaka za Vaše rady.

    Martin

  101. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    presne ako píšete, Yamaha P-120 bol výborný nástroj, používaný aj profi hudobníkmi – dostatočne ľahký na prenášanie, vynikajúci pre hru. Rovnako máte dobrý postreh, že súčasná rada nástrojov Yamaha P spadá do nižšieho segmentu. Yamaha P-120 totiž patrí do kategórie vyšších nástrojov, rovnako, ako boli kedysi P-80, P-90, P-140. Súčasné nástroje P série (P-35, P-95, P-105) sú určené začínajúcim hráčom, väčšinou na domáce cvičenie, tieto nástroje nemajú ani profi audio výstupy, len slúchadlové. Majú len odľahčenú mechaniku GHS (nástroje sú veľmi ľahké, okolo 11 kg) na rozdiel od tých predchádzajúcich, ktoré mali mechaniku GH (cca 20 kg). Samozrejme, rozdiel je aj v cene, P-120 sa pohybovala myslím dosť nad 40-tisíc SK, najlacnejšia Yamaha P-35 dnes stojí okolo 400€.

    Ak hľadáte alternatívu k P-120, je dôležité si zvážiť, či potrebujete interné ozvučenie. V prípade, že nie, upriamil by som Vašu pozornosť na sériu CP (približne v cenovej hladine 1000€ je Yamaha CP-33, prípadne novší CP-50 – okolo 1500€). V prípade, že je to nástroj na cvičenie na doma s vlastným ozvučením a nevadilo by “nábytkové prevedenie” skúste sa pozrieť na produkty YDP série, alebo za cenu o pár sto EUR vyššiu je tu séria CLP – rozdiel v pocite z hry stojí za to. YDP séria sa vo všeobecnosti vníma ako “entry-level”, teda pre začiatočníkov, rada CLP (má rôzne úrovne od CLP-430 až po CLP-480) patrí mechanikou, zvukovým enginom, pedálmi a prevedením do profi segmentu.

    Vami spomínaný nástroj Yamaha S90 XS je plnohodnotný zvukový syntezátor, so zvukmi prevzatými zo série MOTIF, čiže oproti bežným stage pianam je zvukovo bohato vybavený, rovnako aj s rozsiahlym modulačným aparátom na zmenu zvukov. Disponuje však len vyváženou hammer effect mechanikou – kompromis medzi hmotnosťou a hrateľnosťou.

    Čo sa týka nástrojov Kurzweil, viem sa k nim vyjadriť len ako bežný užívateľ. Sám vlastním workstation Kurzweil PC3, takže zvuky, ktoré dodávajú do stage pian poznám. Pokiaľ viem, tak SPS4-8 je jediný ich model so speaker systémom. Po zvukovej stránke má 128 výborných zvukov (pokrýva širšie spektrum ako bežné stage piana), dokonca podľa ich špecifikácie sa dajú zvuky rozširovať. Mechaniku sa neodvážim posudzovať, nakoľko som na nej nehral. Pravdepodobne je však podobná odľahčenej yamaháckej GHS – vzhľadom k tomu, že ich vlajková loď SP5 váži bez ozvučenia viac ako SPS4. Nástroje Kurzweil sú robustné, odolné, prenášanie znášajú dobre.

    S pozdravom

    Roland Kanik

  102. Vlado píše:

    Dobrý deň

    Moja 8 ročná dcéra, začala navštevovať ZUŠ – klavír (končí 1. ročník). Uvažujeme o kúpe digitálneho stage piána (z priestorových dôvodov, aj keď p. učiteľka by najradšej videla akustický klavír.) Ako úplný laik som si prešiel vašu stránku a náš výber som zúžil na značku YAMAHA, resp. CASIO.
    Z YAMAHY by prichádzali do úvahy P-35, P-95, resp. P-105.
    Z CASIA by to boli PX 150, resp. PX 135.
    Zatiaľ by sme nechceli ísť do vyšších cenových relácii (nakoľko neviem ako dlho dcére vydrží nadšenie pre hru). Ale zároveň by nástroj mal aj niečo dokázať, aby sme ho nemuseli v krátkej dobe meniť.
    Viete mi poradiť? Hlavne asi potrebujeme čo najvernejší pocit z hrania na klaviatúre.
    Zároveň sa chcem opýtať, či existuje možnosť dokúpenia a inštalovania trojpedálu aj pri X sojane, alebo musí sa inštalovať len na “drevený” stojan?

    Ďakujem
    Vlado

  103. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    nie je to len o vernom pocite pri hre na klaviatúre. Pre pocit z hry je dôležitý aj zvuk. Každému sa môže páčiť niečo iné a každé digitálne piáno má iný zvuk. Zvuk digitálneho piána budete počúvať dlho a preto je potrebné si naozaj vypočuť, ako ktoré piáno znie. Neprenosné digitálne piána majú mohutnejší zvuk ako prenosné, lebo majú veľkú ozvučnicu.

    Výrobcovia k týmto modelom digitálnych pián nevyrábajú samostatný trojpedál, ktorý by sa dal použiť so stojanom v tvare X. K digitálnemu piánu Yamaha P-35 nie je možné pripojiť trojpedál, Yamaha P-95 sa už nevyrába.

    Klaviatúry obidvoch značiek pomerne verne napodobňujú klaviatúry akustického klavíra, každý výrobca má svoj spôsob, akým to robí. Oproti Yamahe, ktorá v základnej triede ponúka len klaviatúry s dvoma snímačmi, digitálne piána CASIO majú klaviatúru s troma snímačmi. Techniku hry, ktorá vyžaduje tretí snímač síce používajú len pokročilí hráči, ale odporúčame toto prekonzultovať s učiteľkou, ktorá by mala vedieť posúdiť, či je to dôležité už na začiatku.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  104. spire píše:

    Dobrý deň, čítal som toto fórum, aj keď nie zrejme úplne celé. Pomerne dlho si doma brnkám na kedysi drahom 5 oktávovom klávese Casio a myslím, že by to už chcelo zmenu. Vždy, keď idem k rodičom, ktorí majú klasické piano, dokážem tam presedieť celé hodiny a žasnem nad tým, aké nové možnosti (najmä komponovania) sa otvárajú, keď z nástroja ide naozaj kvalitný zvuk a nie tá umelina produkovaná plastovým klávesom. Chcel by som sa preto spýtať, po akej značke digitálneho piana by som sa mal obzerať. Uvažoval som nad rôznymi menej renomovanými značkami (Medeli, Pianonova a pod.), avšak obávam sa toho, že nebudú mať taký zvuk, ako napr. Yamaha. Uvažujem konkrétne nad modelom YPD 142, ktorý je plus mínus v cenovej relácii, ktorú si môžem dovoliť (do 800e). Oplatí sa niečo viac? Napr. videl som Casiá vyššej rady s doprovodom a desiatkami nástrojov za túto cenu, len neviem, či nebudem ľutovať, ak mi ide práve o kvalitný zvuk. To už vôbec nehovorím o ďalších značkách, ktoré za 600e ponúkajú širokánske možnosti oproti spomínanej yamahe… tak fakt neviem… vďaka za prípadný postreh či radu.

    Ešte som sa chcel spýtať – čo presne znamená pojem “digitálne piáno s aranžérom” ? Je to niečo ako doprovod? Teda bicie, basa atď.? Napríklad digitálne piana značky Thomann s aranžérom idú za veľmi dobrú cenu, lenže neviem, či znova neutrpí zvukový prejav :(

  105. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    v prípade, že Vám ide o čo najlepší zvuk, bude potrebné si všetky modely vypočuť niekde na predajni. Yamaha YDP-142 je nový model, má vylepšenú technológiu tvorenia zvuku “Pure CF Sound Engine”, takže je šanca, že zvuk bude oproti konkurencii naozaj najlepší.
    Aranžér je kláves, ktorý dokáže aranžovať skladbu v zvolenom štýle podľa toho, čo klávesista hrá – zjednodušene povedané. Inak sa to nazýva aj workstation alebo aj trochu hanlivo “samohrajka” :-)
    Pridané funkcie určite zabavia, ale na niečom výrobca ušetriť musí, ak je digitálne piáno také lacné. Všelijaké tie digitálne piána predávané pod značkou obchodu sú vyrábané niekde v jednej z desiatok čínskych tovární a len zriedka sa od seba líšia niečím iným ako názvom. Zatiaľ sme sa nestretli s digitálnym piánom v cene do 600€, ktoré by presvedčilo – každý, kto má možnosť porovnať to s nejakým značkovým piánom ten rozdiel počuje.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  106. spire píše:

    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Úplnou náhodou som dnes stretol známeho, ktorý predáva Kurzweil MP 10 za celkom dobrú cenu. Je to o niečo kvalitnejšie, ako tie vselijake Medeli, Orla, Pianonova a pod.? Alebo je to všetko “šuviks” a nemám to radšej kupovať? Stále mi vŕta v hlave tá Yamaha YDP 142, tak neviem, či sa jej to aspoň trocha približuje, alebo je to od nej na míle vzadu… S Kurzweilom nemám žiadnu skúsenosť, ani sprostredkovanú, tak vôbec neviem….Rád by som spoznal nejaký názor na toto piano… Ďakujem.

  107. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    značka Kurzweil má dobré meno ešte z čias, keď to bola americká firma a ich digitálne piána boli vo svojom čase najvychytenejšie medzi profesionálnymi hudobníkmi. Je to stále jedna z tých lepších značiek, aj napriek tomu, že firmu Kurzweil medzičasom kúpili Kórejci. O výrobe digitálnych pián vedia svoje, lenže v prípade Kurzweil MP 10 ide o ten úplne najzákladnejší model, ktorý nespĺňa tú najzákladnejšiu požiadavku na klaviatúru digitálneho piána – jeho klaviatúra totiž nemá odstupňované závažia. Je to síce “hammer” klaviatúra, ale nie je to “graded hammer”, takže nesimuluje odozvu klaviatúry akustického klavíra tým, že hlboké tóny sa stláčajú ťažšie, vysoké ľahšie – všetky sú rovnaké.

    Odhliadnuc od tejto chybičky, je to použiteľné digitálne piáno s nejakými tými pridanými funkciami, s ktorými môže byť zábava – avšak mali by ste si ho vyskúšať a porovnať s tými ostatnými. Je tu samozrejme aj otázka ceny – vždy však treba zvážiť, či je cena až taká výhodná, aby stálo za to kúpiť digitálne piáno bez záruky.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  108. Jozef píše:

    Dobry den, taktiez planujem kupu digitalneho piana. Vsimol som si, ze niektore modely maju vystup na USB kluc, ine na SD kartu a niektore USB Host. Chcel by som sa spytat, ake su moznosti ukladania vlastnej tvorby na to – ktore medium tak, aby bol vysledok prehravatelny v pocitaci. Ak si ulozim skladbu napriklad na SD kartu, staci, ak tuto kartu vlozim do notebooku a vsetko bude s realnymi zvukmi ako klasicky audio subor? Ako prosim Vas funguje ten USB host? Mam iba notebook bez audio vstupov zvukovej karty, takze neviem, ci by sa skladby dali ukladat priamo do PC, alebo…? Ako co najjednoduchsie riesit to, ak ma klaves iba USB host a chcem si skladby archivovat v PC? Dakujem Vam velmi pekne.

    Jozef

  109. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    USB to HOST slúži na prepojenie keyboardu s PC, prenáša dáta vo formáte MIDI tam aj späť. Typicky sa USB to HOST používa na záznam hry na keyboarde / digitálnom piáne v počítači, v programe zvanom sequencer – ale tento záznam nie je zvukový, je to záznam vo formáte MIDI.

    MIDI dáte obsahujú informácie o tom, ktorý kláves bol stlačený (výška tónu), akým spôsobom bol kláves stlačený – či veľkou silou, alebo len malou (dynamika), či bol po stlačení hneď zase pustený alebo naopak – pridržaný (dĺžka tónu). MIDI však nie je zvukový záznam, ktorý by sa dal prehrávať v prehrávačoch MP3 a podobných. V MIDI zázname je síce uložená aj informácia o zvuku (hudobnom nástroji), ktorý bol použitý pri hraní na keyboarde, ale len ako číslo tzv. MIDI kanála. MIDI záznam sa môže prehrávať na rôznych zariadeniach (keyboardy, digitálne piána, MIDI playery) a každé takéto zariadenie použije pre prehrávanie zvuk hudobného nástroja, uložený pod číslom MIDI kanála v jeho vlastnej zvukovej banke.

    Bežné softvérové MIDI prehrávače záznam v PC prehrajú pomocou softvérového syntetizéra zabudovaného v systéme Windows – Microsoft GS Wavetable Synth, ktorý však nemá kvalitné zvuky. Lepšie je použiť na prehrávanie záznamu kláves (keyboard/digitálne piáno), na ktorom bol záznam vytvorený – v programe (sequenceri) sa kláves zvolí ako zariadenie, na ktorom sa má MIDI záznam prehrávať.

    Pre archiváciu skladieb je formát MIDI ideálny – súbory sú malé, nezaberajú takmer žiadne miesto. Nedajú sa však prehrávať na bežných prehrávačoch MP3 a pod.

    Záznam na SD kartu sa využíva na nahrávanie vo formáte MIDI, zriedkavejšie aj na nahrávanie zvukového záznamu – záleží od výrobcu, aké možnosti do nástroja zabudoval.

    Na nahrávanie zvukového záznamu, ktorý sa dá prehrávať v bežných prehrávačoch – teda vo formáte WAV – slúži USB to DEVICE. To je bežný USB konektor, do ktorého sa dá vložiť USB kľúč alebo pomocou USB kábla pripojiť USB externý disk. Súbory WAV sú nekomprimované, zaberajú teda veľa miesta. Preto sa zvyknú konvertovať na MP3 a iné komprimované formáty.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  110. Peter M. píše:

    Dobry den, na Vasich strankach ma zaujal model digitalneho piana KORG LP-350. Na ziadnej predajni som ho nenasiel na vyskusanie (vlastne ani ine DP znacky Korg), takze neviem, ake meno ma tato znacka vo svete digitalnych pian. Specialne by som sa chcel este spytat na model Korg C-540, ktory sa myslim uz ani nepredava. Nasiel som ho na strankach inzercie, avsak taktiez neviem o nom najst ani zmienku. Ak by som sa mal za rovnaku cenu rozhodnut pre C-540, LP-350 alebo napriklad pre Yamahu YDP-142, ktory z tych modelov ma kvalitnejsi zvuk? Ide mi najma o vernost reprodukcie klasickeho piana. Dakujem.

  111. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Korg LP-350 je digitálne piáno s ultra úsporným dizajnom, aby zaberalo čo najmenej miesta. Jeho zvuk je trochu menej objemný ako zvuk Yamahy YDP-142, tá je vo zvuku vernejšia akustickému klavíru. Korg C-540 by sa zvukovo s Yamahou YDP-142 rovnať mohol, len ako vždy musíme opäť pripomenúť, že cena by musela byť naozaj veľmi dobrá, aby sa oplatilo kúpiť bez záruky takú zložitú vec akou je digitálne piáno.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  112. Adriana P. píše:

    Dobrý deň,
    taktiež vyberáme dig.piano pre dcéru (ZUŠ). Už sme boli rozhodnutí pre Yamahu Arius YDP-142, avšak sme naďabili na model THOMANN DP-50 kde je cena výhodnejšia (rozdiel cca 150,-Eur). Zaujímal by ma názor od vás.

    tím Hudobnej poradne píše:
    Streda, 14. September 2013 at 23:16

    Dobrý deň,

    rozdiel 150€ by nemal byť v tomto prípade rozhodujúci – firma Yamaha je v oblasti klavírov a digitálnych pián č. 1 na celom svete, takže tu viete, čo kupujete. Digitálne piána Thomann sú lacné čínske výrobky, ktoré si firma Thomann necháva vyrábať pod značkou svojho obchodu. Riziko je v tomto prípade zbytočné podstupovať – na Slovensku zakúpené digitálne piáno Yamaha YDP-142 je kvalitnejšie a je so zárukou.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  113. ema píše:

    Dobry den.
    Mame moznost kupit model Yamaha DBX 220 pre zacinajucu 8 rocnu dceru, ktora sa zacala ucit hru na klavir. Je to za 300 Euro a ja nemam ani sajnu, co mam na to povedat. Dakujem za odpoved.

  114. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Yamaha DGX-220 je keyboard – nemá kladivkovú klaviatúru a preto je pre výuku klavírnej hry nevhodný. Pre klavírnu hru je určené digitálne piáno s klaviatúrou, ktorá má odozvu presne ako klaviatúra akustického klavíra – napr. Yamaha P-35B (http://www.bigmusic.sk/yamaha-p-35b?id=18438&ItemIdx=4).

    Ak rozpočet neumožňuje kúpu digitálneho piána, ešte odporučenie ohľadom DGX-220:

    300 € je za keyboard Yamaha DGX-220 – rok výroby okolo 2005 – príliš veľa, dnes už toľko stojí nový (http://www.bigmusic.sk/yamaha-psr-e433?id=17500), ktorý vie to isté ako tento starý model a hoci nemá 76 klávesov, len 61, určite to nie je rozdiel, pre ktorý by sa za 300€ oplatilo kúpiť starý nástroj bez záruky.

    V BIG MUSIC (http://www.bigmusic.sk) takéto staré klávesy vykupujú ako šrot – odpočítajú 10% z ceny nového nástroja. Takže cena takéhoto starého modelu by mala tomu zodpovedať – mala by sa pohybovať maximálne do 150€ – a aj to len v prípade, že je to s kompletným príslušenstvom ako je stojan, stolička, slúchadlá a pod.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  115. Martina píše:

    Dobry den, dcera zacala navstevovat ZUS odbor klavir, neviem ako dlho vydrzi, rozhodli sme sa kupit digitalne piano tak okolo 500,- max 700,- eur, co je v jej pripade najlepsie kupit ak ju to bude drzat aj dlhsie, dakujem

  116. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    do ZUŠ odporúčame hlavne produkty zn. Yamaha, napr. Yamaha YDP-142 ale vzhľadom k rozpočtu odporúčame pozrieť sa na digitálne piáno Yamaha P-105 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-p-105?id=17537&ItemIdx=9). Výhoda oproti iným prenosným piánam je v tom, že k tomuto modelu je už možné pripojiť aj trojpedál, ktorý žiak bude potrebovať vo vyšších ročníkoch. Kým však k tomu dôjde, stačí kúpiť len piáno a ďalšie príslušenstvo dokúpiť neskôr, keď to bude potrebné.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  117. Ivko píše:

    Dobrý deň,

    Chcel by som od vas poradit nejake digitalne piano s GH3 zhruba do 1200€. Ďakujem

  118. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    klaviatúru GH3 montuje firma Yamaha len do modelov od 1600€ vyššie – najlacnejší model je Yamaha CLP-430R (http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-430r?id=10083&ItemIdx=4)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  119. Ivko píše:

    Dobrý deň

    Chcel by som sa spýtať, ktoré z týchto 2 digitálnych pián je lepšie, čo sa týka kvality zvuku a celkového pocitu z hry:
    1. Yamaha YDP-162 alebo
    2. Yamaha YDP-S51

    Ďakujem

    tím Hudobnej poradne píše:
    Utorok, 20. Október 2013 at 08:53

    Dobry deň,

    Obidva spominané modely su si po technologickej stranke podobné. Po zvukovej stranke, obidva maju základ v 128 hlasej polyfónii samplovacieho enginu PURE CF Sound Engine.

    Rozdiel je v mechanike. Príjemnejši pocit z hry ponuka YDP-162, ktorej povrch klaves je pokrytý syntetickou slonovinou (tak ako to maju akustické klavire). Okrem príjemnejšieho dotyku to má vplyv na lepsie odsávanie vlhkosti z povrchu klávesnice.

    Odporúčame vyskúšať a porovnať s modelmi s CLP serie. Cenový rozdiel pri nižšom modeli ako napr. Yamaha CLP-430 nie je veľký od YDP-162 a po zvukovej stránke to je úplne iná úroveň. Treba vyskúšať.

    Roland Kanik
    tím Hudobnej poradne

  120. Erika píše:

    Dobry den,
    chcem sa opytat, ci ma piano YAMAHA 142 funkciu half pedal?
    Dakujem za odpoved.

  121. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Yamaha YDP-142 má funkciu half-pedal.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  122. Mária píše:

    Dobrý večer,
    potrebujem kúpiť pre ZUŠ na koncertné vystúpenia stage piano s najprirodzenejším klavírnym zvukom a mechanikou v cene cca do 1600€. Poraďte, prosím, na aké nástroje by som mala upriamiť pozornosť. Taktiež by som poprosila uviesť typy stojanov a pedálov k Vami navrhnutým modelom stage piana. Vopred ďakujem za odpoveď.

    tím Hudobnej poradne píše:

    Štvrtok, 26. Októbra 2013 at 11:22

    Dobrý deň,

    určite by sme odporučili upriamiť pozornosť na stage piana značky Yamaha. V danej cenovej kategórii konkrétne na tento model:

    Yamaha CP 50
    http://www.bigmusic.sk/yamaha-cp50?id=7174&ItemIdx=34

    Pri tomto modeli máte zaručené, že kvalita zvuku aj klaviatúry bude na vysokej úrovni, takže určite uspokojí aj náročnejšieho hudobníka.

    Vhodné príslušenstvo pre odporúčané stage piano:

    Sustain pedál Yamaha FC 4
    http://www.bigmusic.sk/yamaha-fc-4?id=3981&ItemIdx=0

    Stojan Hercules KS400B
    http://www.bigmusic.sk/hercules-ks400b?id=9433&ItemIdx=38

    Keďže budete nástroj určite prenášať odporúčali by sme zakúpiť aj obal. Obaly dávame šiť na mieru presne podľa zadaných rozmerov a požiadaviek. Cena takéhoto obalu je 130€.

    V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať emailom na info@bigmusic.sk

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  123. Lubomira píše:

    Dobry den,

    rozhodujem sa medzi digitalnym pianom Yamaha YDP161 a Casio PX850. Hram si doma pre radost, ale chcem, aby sa zvuk aj klavesy, co najviac podobali realnemu pianu ( v ramci mojich financnych moznosti ). Piano Yamaha som bola vyskusat v predajni a velmi sa mi pacil realisticky zvuk aj klavesy. Casio PX 850 tam nemali ale citala som o nom velmi vela dobrych recenzii. Vy by ste ktore piano uprednostili? Dakujem za odpoved.

  124. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň. Pri výbere digitálneho piana by sme Vám odporučili Yamahu. Oproti Casiu je zvuk vernejší ozajstnému akustickému klavíru. Model YDP-161 sa už nevyrába, odporúčame model YDP-162 , ktorý ma vynikajúci zvuk
    a výbornú klaviatúru (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-162r?id=20273&ItemIdx=2)

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  125. Matop píše:

    Dobry den,
    zvazujem nakup pre dceru (7rokov) v cena tak 900-1.200e. Povodne mala Casio LK-280 (podsvietene klavesy) – ta splnila svoj ucel – zaujala ju a skusala si veci aj sama, ked je keyboard ukazoval podsvietenim ako dalej. Pekna hracka, pustala si to miesto beznej hudby, ked za nim nesedela.
    ZUS uz ale pozaduje nieco ine. Viete mi odporucit / poradit ? Cca som pozeral a co ma zaujalo je:

    Casio PX 850 BK
    http://www.bigmusic.sk/casio-px-850-bk?id=21423&ItemIdx=69

    Casio AP 450 BN
    http://www.bigmusic.sk/casio-ap-450-bn?id=18778&ItemIdx=72

    Yamaha YDP-162R
    http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-162r?id=20273&ItemIdx=79

    Roland RP 301R RW
    http://www.bigmusic.sk/roland-rp-301r-rw-digital-piano-with-stand?id=15065&ItemIdx=98

    Roland som zatial nazivo nepocul ale podla pocutia (len youtube videa) a funkcii (pride mi to ako najvariabilnejsie / stale pre dieta aj trosku hrave – viac zvukov) sa mi najviac pozdava. je ale aj najdrahsie. Paci sa mi, ked mozem pouzit USB alebo SD kartu.

    Vedeli by ste mi pomoct pri vybere ? Ako by ste hodnotili klaviatúru tychto vyrobcov?

    Velmi pekne dakujem.

    tím Hudobnej poradne píše:
    Utorok, 14. November 2013 at 15:13

    Dobrý deň,

    podľa našich skúseností mal najlepší zvuk a herné vlastnosti Roland RP 301R RW vďaka Supernatural zvuku.
    Ak rozpočet umožňuje kúpiť tento model, prikláňali by sme sa k Rolandu, lebo tam máte zaručene vysokú kvalitu zvuku aj klaviatúry.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  126. daniel píše:

    Dobrý deň,
    mám piano CASIO CDP 100 a potreboval by som ho prepojiť s PC (nahrávanie skladieb do formátu mp3, resp. iných) Vedeli by ste mi poradiť aké káble, prevodníky, resp. software mi k tomu treba zakúpiť?
    Ďakujem

  127. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    CASIO CDP-100 má výstup na slúchadlá, ktorý môžete použiť aj ako výstup na nahrávanie do formátov wav, mp3 a pod. K tomu potrebujete externú zvukovú kartu USB, s minimálne dvomi mono vstupmi, pretože bežná zabudovaná zvuková karta na nahrávanie nestačí výkonom. Kábel bude mať na jednej strane malý stereo jack a na druhej strane 2 veľké mono jacky. Taký kábel vedia vyrobiť v obchodoch s elektronickými súčiastkami, prípadne aj v lepších hudobninách.

    Okrem toho máte možnosť pripojiť piáno k PC cez MIDI / USB prevodník. Piáno má MIDI výstup a ten sa do USB dá pripojiť cez prevodník ako je napr. http://www.bigmusic.sk/m-audio-usb-uno?id=5203&ItemIdx=5 alebo http://www.bigmusic.sk/alesis-usb-midi-cable?id=11337&ItemIdx=6
    V takom prípade potrebujete software zvaný sequencer, do ktorého si budete nahrávať MIDI dáta a tie potom prehrávať cez kláves alebo cez nejakú zvukovú banku v PC.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

  128. mav píše:

    dobry den, nemame ziadne skusenosti s DP, ale chceli by sme kupit dcere kvalitne a za rozumnu cenu DP… dostali sme ponuky na thomann dp-85 alebo od ucitelky zusky na yamahu dgx-650B…vedeli by ste nam tieto dva modely porovnat a odporucit pripadne neodporucit a odporucit nieco ine, co by bolo vhodnejsie pre zacinajuceho studenta? na obidva modely sme citali samozrejme aj zle recenzie…chceli by sme kupit nieco, s cim by sme nemali v buducnosti problem…produkt bez reklamacii…fungujuca mechanika/elektronika…a keby nieco, samozrejme moznost opravy a podob. plus nechceme kupovat o rok dalsie nove modely…raz a nastalo…je to vobec mozne? dakujeme za odpoved.

  129. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Thomann nie je značka, ktorú by sme mohli odporučiť. Sú to čínske výrobky, na ktoré lepia značku obchodu Thomann – s Yamahou sa to nemôže v žiadnom prípade porovnávať. Pokiaľ žiačka bude študovať odbor klavír, odporúčame Yamahu YDP-162 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-162r-sada?id=20284&ItemIdx=5) alebo lacnejší model Yamaha YDP-142 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-142r-sada?id=20281&ItemIdx=5) obidva modely v sade so slúchadlami a stoličkou / lavičkou.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  130. Maroš píše:

    Dobrý deň,
    tak isto ako väčšina dotazujúcich, aj my riešime problém, aké vhodné dig. piáno zakúpiť. Dcérka v septembri začína 3. rok za ZUŠ odbor klavír a učiteľ nám doporučil do tej doby zaobstarať niečo seriózne.
    Medzi príspevkami na tomto fóre o kúsok vyššie sa dotazoval užívateľ Matop o.i. aj na digitálne piáno Roland RP 301R RW (link http://www.bigmusic.sk/roland-rp-301r-rw-digital-piano-with-stand?id=15065&ItemIdx=98 ), no na jeho otázku ste zatiaľ neodpovedali.

    Poprosil by som Vás o nestranný názor na tento model. Poprípade aj ekvivalent k tomuto piánu avšak v obdobnej cenovej hladine. Ďakujem.

  131. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    digitálne piáno s podobnou cenou a rovnakými vlastnosťami je napr. Yamaha YDP-162 ale podľa našich skúseností ju Roland prevyšuje práve vďaka zvuku SuperNATURAL. Ale pri takejto cenovej kategórii je potrebné ísť si to vypočuť do predajne s niekým, kto na klavíri vie hrať a urobiť si vlastný názor – nakoniec ste to vy, kto ten zvuk bude počúvať a musí sa páčiť vám a vašej žiačke.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  132. Maroš píše:

    Zdravím,
    ďakujem za odpoveď. Pýtal som sa o.i. preto, lebo sa mi naskytla ponuka na spomínaný Roland, ale na verziu RP301 (bez R) za celkom zaujímavý peniaz. No skúšam si ešte rozširovať obzory a narazil som na veľmi príjemne a pozitívne hodnotené digitálne piáno Kawai KDP90, čo je novinka na rok 2014.

    Poprosil by som Vás ešte o názor naň. Ďakujem za Vašu odpoveď.

  133. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Kawai KDP90 je piáno vyslovene začiatočníckej kategórie, technológia tvorenia zvuku sa so spomínanými piánami nedá porovnávať. Rovnako aj klaviatúra je slabšia. Skôr to vyzerá na Kawai CN24, ak to má byť niečo, čo vydrží aj na vyššie ročníky ZUŠ.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  134. Maroš píše:

    Dobrý deň,

    v prvom rade ďakujem za objasnenie. Takže keď to zosumarizujeme do finálnej verzie, čo by ste mi poradili: Zánovný Roland RP301 za cca 900 € alebo nový Kawai CN24 v sete s klavírnou lavicou a slúchadlami za cca 1220 €?

    Ďakujem Vám za odpoveď.

  135. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    záleží to od rozpočtu, ktorý na to máte – ale ide o elektronické a zároveň mechanické zariadenie. Dvojročná záruka – prípadne u lepších predajcov aj trojročná je u elektronických zariadení jednoducho príliš veľké plus na to, aby to stálo za tých 300 ušetrených EUR. Rozdiel v cene by musel byť oveľa väčší, aby sa to oplatilo riskovať.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  136. tomáš píše:

    Dobrý deň,
    hľadám pre výuku dieťaťa (začína hrať na klavíri) domáci hudobný nástroj – digitálne piano, ktoré čo najvernejšie napodobní akustický klavír. Pôvodne som vyberal medzi Yamahou YDP 162, Casiom PX850 a Kawai KDP90, keďže však vo vyšších ročníkoch ZUŠ bude potrebný nástroj s kvalitnejšou klaviatúrou a mechanikou s 3 snímačmi na kláves (napr. GH3 u Yamahy), obzerám sa po niečom lepšom (cena okolo 1500,-Eur). Zatiaľ som mal vyhliadnutý Kawai CN24 a Yamahu CLP430, môžete mi prosím niečo odporučiť, prípadne porovnať uvedené dve piana.

    Ďakujem.

  137. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň

    pri digitálnych pianach je okrem technických parametrov dôležitá spoľahlivosť a podpora od výrobcu.

    Odporučili by sme Yamahu CLP-430, s ktorou máme výborné skúsenosti čo sa týka zvuku a kvality klaviatúry, a čo je hlavné, všetci muzikanti, o ktorých vieme, že Yamahu CLP-430 vlastnia sú maximálne spokojní.

    Yamaha ponúka zdarma rozšírenú záruku z 2 na 5 rokov na digitálne piána Clavinova radu CLP CVP a Modus. Táto ponuka platí produkty zakúpené v čase od 1. apríla 2013 do 31. marca 2014.

    Viac informácií o Yamahe CLP-430 a o rozšírenej záruke nájdete na stránke: http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-430r?id=10083&ItemIdx=3

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  138. Maroš píše:

    Dobrý deň,
    nadviažem na Tomášov dotaz a rozviniem ďalej môj pôvodný.
    Skúsme teda porovnať digitálne piána Yamaha CLP-430 a Kawai CN34, ktoré sú minimálne cenovo na jednej úrovni. Poprosil by som Vás o objektívne nezaujaté porovnanie.
    P.S. po dlhom zvažovaní sme posunuli cenový strop na 1500 €, preto taký malý posun v modeloch ;)

    Ďakujem za Vašu trpezlivosť so mnou.

  139. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    odpoveď sme zaslali na Váš e-mail.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  140. marika píše:

    Dobry den, chcela by som si kupit dig. klavir, som samouk, hravala som na dig. klaviri od Yamahy clavinova clp 120, uz ho ale nemam, chcela by som si kupit v takej kvalite podobny, ale nevyznam sa v tom. Nasla som na predaj clp 930 a clp 115 pouzivane, ale je to pre mna spanielska dedina. Mozete mi pls poradit.
    dakujem

  141. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Yamaha CLP-120 je digitálne piano s klaviatúrou typu Graded Hammer, to je vyvážená kladivková mechanika. Ostatné digitálne piana, ktoré uvádzate majú podobné mechaniky, líšia sa od seba hlavne polyfóniou, teda počtom tónov, ktoré dokáže piáno zahrať súčasne. Z technického hľadiska všetky spĺňajú požiadavky pre domáce hranie.

    Pre klaviatúry však platí niečo podobné ako pre autá – záleží na tom, čo má klaviatúra za sebou. Je rozdiel ak na klavíri hral hráč s ťažkou rukou oproti žiačikovi v hudobnej škole. Klaviatúra je pomerne zložité zariadenie, skladá sa z množstva drobných dielov a klaviatúry u takýchto lacnejších nástrojov sú z plastu. Hoci majú určitú životnosť, pri nákupe nástroja spod ruky je vždy riziko, že sa niektorý kláves poškodí a bude potrebná oprava.

    Všetky digitálne piána, ktoré ste uviedli sú už pomerne staré modely, preto pokiaľ je to možné odporúčame nájsť niečo z novších modelov, u ktorých je menšia pravdepodobnosť, že klaviatúra už je náchylná na poruchu.

    Súčasné modely podobnej úrovne ako uvádzané piána sú napr. Yamaha YDP-142, s klaviatúrou Graded Hammer Standard

    http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-142r?id=20270&ItemIdx=55

    prípadne, ak by klaviatúra mala byť lepšia tak aj Yamaha YDP-162 s klaviatúrou Graded Hammer

    http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-162r?id=20273&ItemIdx=98

    alebo Yamaha CLP-430 s klaviatúrou GH3, ktorá už má 3 senzory a je teda vhodná aj pre pokročilejších klavíristov

    http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-430r?id=10083&ItemIdx=130

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  142. Zuzana píše:

    Dobrý deň,

    chcela by som sa informovať na značku Dynatone (ktorý máte na stránke) v porovnaní s Casio alebo Yamahou? Ide mi hlavne o čo najreálnejší zvuk podobný klavíru.

    Ďakujem

  143. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    značka Dynatone sa nedá porovnávať so značkou Casio a už vôbec nie so značkou Yamaha. Dynatone je lacná značka a zvuk je primeraný cene.

    Odporúčame pozrieť si test: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HP0dFjlHJDU

    Kvalitný zvuk, naozaj podobný akustickému klavíru sa dá očakávať len od nástrojov vyššej cenovej kategórie, ako je Yamaha YDP http://bigmusic.sk/yamaha-ydp/ alebo CLP http://bigmusic.sk/yamaha-clavinova/

    Tieto rady digitálnych pián majú vyspelú technológiu vzorkovania zvuku (samplingu) a pri hre má hráč dojem, akoby hral na akustickom nástroji, pretože aj dynamicky reagujú veľmi podobne.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  144. Zuzana píše:

    Ďakujem Vám za odpoveď. Chcela by som si vybrať biely klavír s čo najlepšími vlastnosťami za danú cenu, aby sa mi aj zároveň hodil do moderného interiéru, ale veľmi ma zaujal aj tento model: http://bigmusic.sk/casio-px-a800?id=21698&ItemIdx=6
    Rozhodnem sa teda buď pre Casio alebo Yamaha. Pôvodne som chcela investovať max. 800e, ale tento Casio px A 800 sa mi veľmi páči aj po dizajnovej stránke.
    Ktorý by ste mi prosím odporúčali súčasný model (Casio alebo Yamaha) pre pokročilého hráča na klavíri do ceny cca 800e?

  145. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    modely v cenovej kategórii do 800 € pokročilému hráčovi nemôžeme odporučiť. Ich zvuk nie je dosť kvalitný a aj klaviatúra digitálneho piána reaguje ako klaviatúra akustického klavíra až pri vyšších modeloch, ako sú napr. Yamaha CLP alebo Casio PX s tromi snímačmi polohy klávesu. O klaviatúrach píšeme v komentári http://hudobnaporadna.sk/8/klavir-i-did-it-my-digital-way/#comment-15

    Biela farba žiaľ cenu zvyšuje a pri modeloch do 800€ by ste platili prakticky hlavne za dizajn, nie za zvuk a dobrý pocit pri hraní.

    Ako vždy však uvádzame – hudobný nástroj si treba vyberať hlavne sluchom. Je potrebné ísť do predajne, kde majú konkrétny model vystavený a zahrať si na ňom. Len tak sa hráč ubezpečí, že sa mu zvuk naozaj páči a bude s ním dlho spokojný.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  146. Roman píše:

    Dobry den

    chcem sa opytat – ci nahodou nemate skusenosti s digitalnymi pianmi THOMANN (napr. Thomann DP-30 WH)

    Dakujem

  147. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    stretnúť sa na Slovensku s digitálnym pianom tejto značky je takmer nemožné, teda pokiaľ si ho nekúpite pre seba, takže skúsenosti nemáme. Tieto výrobky určite majú svoje určenie, ako nástroje pre tých, čo to chcú len vyskúšať a ešte nevedia, či ich to chytí.
    Avšak radíme zamyslieť sa pred nákupom tohoto druhu výrobkov. Veľký distribútor hudobných nástrojov si dokáže nakúpiť za kontajner čínskych noname digitálnych pián a dať si na ne nalepiť svoju značku. To však znamená, že tieto výrobky sa nebudú môcť kvalitou rovnať značkovým výrobkom výrobcov, ktorí vyrábajú digitálne piána vo svojich vlastných továrňach, ako je napr. Yamaha. Z toho vyplýva vyššia možnosť porúch a výrobných chýb, pričom reklamácia v zahraničí bude zákazníka stáť poriadny balík za dopravu späť predajcovi.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  148. Igor píše:

    Dobrý deň.
    Dcéra (7 rokov) začala chodiť do ZUŠ-hra na klavír – bola nám odporučená kúpa digitálneho piána. Nakoľko sa nevyznáme v predmetných nástrojoch, náš rozpočet je obmedzený a ak k tomu pripočítame neistotu či vôbec dcéra bude mať záujem o hru na klavíri aj v budúcnosti radi by sme “investovali” správne a uvážene. Zatiaľ to dcérku veľmi baví. Chceli by sme Vás touto cestou ako erudovaných odborníkov poprosiť o radu. Popozerali sme internetové stránky, fóra, intern. obchody. Podarilo sa nám vybrať dva digit.piána, ktoré by “podľa nás” mohli spĺňať technické nároky a nezaťažilo by to až tak náš rozpočet. Pripájam linky oboch pián:
    http://www.bigmusic.sk/pianonova-hp4-digitalne-piano-javor?id=12105&ItemIdx=9
    http://www.bigmusic.sk/pianonova-hp-1-m?id=25676&ItemIdx=2

    Vopred ďakujem za radu.

  149. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    ako ste si možno všimli v našich odpovediach na podobné otázky, ako je tá Vaša často odporúčame značku Yamaha (napr. Yamaha YDP-162). Nedá sa povedať, že by digitálne piána, ktoré ste si vybrali nesplnili účel. Na naučenie klavírnej techniky hry sú vhodné a žiadnu chybu neurobíte, ak niektoré z nich kúpite. U značkových nástrojov je cítiť a aj počuť vyššiu kvalitu klaviatúry a zvuku a lepšie si držia cenu v prípade neskoršieho predaja, keď však rozpočet nepustí, je vlastne rozhodnuté.

    Ako vždy odporúčame riadiť sa aj sluchom a ísť si vypočuť a porovnať obe značky priamo v predajni, kde Vám ich určite radi predvedú, prípadne sa o tejto téme porozprávať aj s učiteľom v ZUŠ.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  150. julusik píše:

    Dobry den, doteraz sme boli spokojni majitelia digipiana yamahy ydp 141, mame ju nieco vyse roka, ale zrazu /kedze mame dve deti, tazko odhadnut pravu pricinu, stlacaju niekedy registre naverimboha/ zacala hrat uplne stlmene, podla uzivatelskej prirucky som vyskusala vsetko a nic nepomaha, citlivost je takmer nulova, neda sa robit ziadna dynamika….neviete prosim poradit, cim by to mohlo byt? treba s nim na reklamacku? dakujem!

    tím Hudobnej poradne píše:
    Pondelok, 3. December 2014 at 12:34

    Dobrý deň,

    predpokladáme, že MASTER VOLUME máte pridaný, teda že piano nie je úplne stíšené.

    Je možné, že máte prepnutú citlivosť klaviatúry. Podľa manuálu na str. 22 je potrebné stlačiť a podržať tlačítko PIANO/VOICE a počas toho stlačiť na klaviatúre kláves B6. Vtedy sa nastaví štandardná citlivosť klaviatúry.

    Ďalšia možnosť, prečo je zvuk tichý môže byť v tom, že je vypnutá funkcia Local Control – podľa manuálu na str. 30 je potrebné zapnúť túto funkciu stlačením a podržaním DEMO/SONG a PIANO/VOICE súčasne a k tomu stlačiť kláves C6.

    Ak to nepomôže, skúste ešte piano resetovať podľa návodu na strane 29. Vypnite piano, stlačte a držte kláves C7 – najvyšší kláves úplne vpravo – a zapnite piano. Všetky nastavenia sa nastavia na východiskové, ako boli nastavené v továrni.

    Ak ani to nepomôže, servis na zn. Yamaha robí firma Muzikservis

    http://www.muzikservis.eu.sk/muzikservis.php

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  151. Cyr4x píše:

    Dobrý deň, plánujem si zakúpiť dig. piano, niečo do 600€, našiel som Yamaha YDP 135R a Yamaha CLP810S, no čo som si o tom prečítal, tak 810s je už dosť starý model a 135R má podľa všetkého nekvalitnú mechaniku. Chcel by som sa opýtať na váš názor ešte pred tým, než kúpim nejaký nezmysel.

    tím Hudobnej poradne píše:

    Piatok, 12. December 2014 at 8:31

    Dobrý deň,

    v cenovej kategórii do 600€ je naozaj ťažké nájsť digitálne piáno s kladivkovou klaviatúrou zn. Yamaha. Ale nie je pravda, že Yamaha YDP-135 má nekvalitnú klaviatúru – je to klaviatúra Yamaha GHS (Graded Hammer Standard), čo znamená, že je to základný model vyváženej kladivkovej klaviatúry. Samozrejme sa to nevyrovná vyšším modelom klaviatúr ale je to dobrá kvalita za primeranú cenu.

    Ak by ste chceli v tejto cenovej kategórii nový nástroj so zárukou, vyskúšajte Pianonova HP4.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  152. TomasH píše:

    Dobrý deň.
    Aj ja sa chcem poďakovať za cenné rady na poradni. Asi týždeň hľadám recenzie ku klavírom. Som úplný začiatočník ale nadšenec autentického krásneho zvuku klavíra.
    Ide o používanie len na doma a dúfam že sa ku mne pridajú aj synovia. Najväčšia požiadavka je autentickosť zvuku piána (ostatné zvuky ma až tak nezaujímajú)a klaviatúry.
    Cenová relácia do 1000 no max 1300e.
    Podľa čítania na fóre som sa dopracoval k rozhodovaniu medzi
    Yamaha CLP 525(1 299€) a 430(1 236,10 €). Aký je v nich rozdiel. 430 už v hudobninách nieje. ale dá sa zohnať cez eshop.
    No pokiaľ majú YDP 162 porovnateľne rovnaký zvuk piána ako CLP525, 430
    Zvolil by som aj YDP 162. Priorita je zvuk.
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  153. tím Hudobnej poradne píše:

    Dobrý deň,

    Yamaha CLP-430 a aj CLP-440 sú modely, ktoré sa už prestali vyrábať.

    Ale keďže ide o vernosť zvuku klavíra, jasná voľba je Yamaha CLP-525 – http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-525-r?id=25265&ItemIdx=2

    Yamaha CLP-525 má zvuk tvorený technológiou Real Grand Expression, čo znamená, že vo zvuku je obsiahnuté viac zložiek zvuku klavíra – teda aj ruchy ako zvuk stlačenia a zdvihnutia klávesu, pohyb pedálu, ktoré do zvuku klavíra prirodzene patria a u lacných digitálnych pián chýbajú.

    Z popisu výrobcu:
    Zvukové jadro “RGE Sound Engine” v CLP-525 je vylepšením zvukového jadra “Pure CF”, ktoré je použité v modeloch Yamaha YDP. Funkcia hladkého zakončenia tónu (Smooth Release), prináša zvuku úžasnú jasnosť a čistotu staccato nôt s trvale rezonujúcim zvukom pri jemnom uvoľnení prstov z kláves. Vďaka tomu sa podarilo zachytiť podstatu klavírnej hry ako na skutočný akustický klavír, s bohato expresívnymi pocitmi.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  154. katherine píše:

    dobrý deň :)

    Chceli by sme kúpiť digitálne piano do toho cca 800 €

    Uvažujeme o http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-142r?id=20270 alebo ešte o tomto modely http://www.bigmusic.sk/pianonova-hp66?id=12107 ktoru by ste viacej odporučili ?

    Za vašu odpoved vam vopred ďakujem

  155. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

    Dobrý deň.
    V cenovej kategórii do 800€ by sme Vám odporúčali digitálne piano Yamaha YDP-142. V porovnaní s pianom Pianonova HP-66 je na podstatne vyššej úrovni kvalitou klaviatúry a tak isto aj zvuku. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky môžete nás kontaktovať na telefónnom čísle 0903 603 574.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  156. jajka píše:

    Dobrý deň,
    prosím o radu digitálne piano do cca 1500 eur pre žiaka ZUŠ, nie stage. Nevyznám sa, podľa rád z Vašej stránky čo vravíte na: Steinmayer DP-220, Yamaha CLP 535 WH, Kawai CN-35 W, Roland HP-504? ďakujem.

    tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
    Streda, 10. Február 2016 at 14:00

    Dobrý deň,

    každé zo spomínaných pián Yamaha CLP 535 WH, Kawai CN-35 W, Roland HP-504 je veľmi kvalitné, má kvalitnú klaviatúru aj zvuk a nedá sa hovoriť o lepšom či horšom nástroji. Pri takejto veľkej investícii je už potrebné ísť do predajne s pokročilým hráčom – možno s učiteľom – a vybrať nástroj, ktorý podľa neho najlepšie bude zodpovedať potrebám žiaka.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  157. Martin píše:

    Rozhodujeme o nakupe e.piana. Doporucili nam : Korg LP 380 a Roland RP 401R. Dcera je zaciatocnik – ZUS, ale bavi ju to uz dlhsie, ktore z nich je podla Vas vhodnejsie? Obe nam boli odporucene ako kvalitne a su cenovo prijatelne.
    Nasiel som este zaujimavy Roland 130 F.
    Kedze nam ide hru na klavir(piano), netreba nam mnozstvo fukcii, doprovody a podobne (ako som sa docital na poradni). Skusat zvuk v tomto pripade nema vyznam, nie som hudobne vzdelany ani nadany.
    Privitam aj nazory majitelov / hracov na tieto vybrane nastroje pripadne link na dobru recenziu.
    dakujem

    tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
    Streda, 10. Február 2016 at 15:00

    Dobrý deň,

    Roland RP 401R je vyššia kategória ako Korg LP 380 má viac zvukov aj pridaných funkcií. Klaviatúra Roland RP 401R má povrch z umelej slonoviny. Má ďalej možnosť pripojiť USB pamäťové médium a prehrávať hudobné súbory MIDI, WAV a Roland Original Format (i-Format). Okrem metronómu je možnosť použiť aj rytmy bicích a tak spestriť cvičenie na nástroji. Po pripojení iPadu sú k dispozícii ďalšie rozšírené možnosti.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  158. djkremik píše:

    mam elektricky klavir ktory ma midi vstup a vystup. kupil som usb redukciu v bigmusic a skusal som to spojit s klavirom. sranda je ze cez kabel to vobec nefunguje aj ked v pc mam na to program . nedokazem to spustit a asi ani nastavit. mozem poprosit radu alebo pomoc. ako na to. ci treba nieco zapnut nieco v klaviri alebo co. dakujem

    tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
    Streda, 10. Február 2016 at 14:30

    Dobrý deň,

    ak je to ešte aktuálne, pošlite nám presné typy zariadení , ktoré chcete spojiť na info@bigmusic.sk, pokúsime sa nájsť riešenie.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  159. Maja píše:

    Poradte mi aké digit. piano kúpiť dcére.
    Akú značku, yamaha alebo casio ,chodí na Zuš do 5.ročníka, potrebuje už 88 klávesový nástroj.

    tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
    Streda, 10. Február 2016 at 13:56

    Dobrý deň,

    záleží to aj od rozpočtu, ktorý na to máte. Všeobecne sa dá povedať, že značka Yamaha, keďže vyrábajú aj akustické klavíre je o trochu lepšia ako ostatné značky.

    Pre informáciu o cenách digitálnych pián si pozrite naše stránky:

    http://www.bigmusic.sk/casio-cdp-130-bk?id=23219

    http://www.bigmusic.sk/yamaha-ydp-142r?id=20270

    http://www.bigmusic.sk/korg-lp-380-rw?id=25556

    http://www.bigmusic.sk/yamaha-clp-535-r?id=25268

    V prípade záujmu o niektorý model, alebo ak máte ďalšie otázky, napíšte nám prosím na info@bigmusic.sk, určite sa dohodneme.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  160. Majad píše:

    Prenosné digi piano.
    Dobrý deň,
    Mohli by ste mi poradiť skvelé prenosné digi piano, prípadne nejaké rozpätie, v akom sa pohybovať, aby to nebolo ani veľmi drahé a aby to bolo aj kvalitné – cca do 700 eur + plus samozrejme pedál, stojan..? A čo sa kvality týka – ako sú na tom vôbec tie prenosné piana? Kvôli miestu neprenosné mať nemôžeme, tak ma zaujíma, či je tam rozdiel, príp. aký veľký rozdiel a v čom?
    Ďakujem.

  161. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

    Dobrý deň,

    pre hlbšie zorientovanie sa v téme digitálnych pián odporúčame prečítať si článok http://hudobnaporadna.sk/8/klavir-i-did-it-my-digital-way/#comment-87597 a otázky a odpovede k nim pod článkom.

    Naozaj skvelé digitálne piáno stojí tisíce EUR, v cene okolo 700€ sú v ponuke nástroje pre začiatočníkov. V stručnosti sa však dá povedať, že v cene 700€ nie je na trhu nič lepšie ako Yamaha DGX-650 – http://www.bigmusic.sk/yamaha-dgx-650-b?id=20773

    Prenosné piáno nemá veľkú ozvučnú skriňu a tak jeho zvuk nie je taký plný ako zvuk akustického pianína alebo neprenosného digitálneho piána. To však ani nie je účelom prenosného piána, jeho účelom je umožniť hrať na klavíri aj ľuďom, ktorí pre veľké kusy nemajú v byte miesto, alebo ktorí potrebujú prenosný nástroj na prípadné koncertovanie.

    Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

  162. suzan píše:

    Dobry den…planujem kupit digitalne piano. Prosim Vas o radu a porovnanie Yamaha CLP 525 a Yamaha CLP 535. V porovnani s uvedenými Yamahami, v akej pozicii stoji svojou kvalitou Korg LP 380? Zalezi mi na vernosti zvuku klavira a taktiez vyvazenej kladivkovej mechanike…Dakujem pekne.

  163. Pavel píše:

    Zdravim,
    pre mojho syna (7 rokov, absolutny zaciatocnik), hladam E-Piano. Aj ked je iba zaciatocnik, napriek tomu hladam EP lepsich parametrov, aby pocit pri hre bol co mozno najvernejsi s akustickym klavirom v skole.
    Mam vyhliadnute tieto dva modely od YAMAHA: CLP340 a CLP430
    Oba modely su zhruba rovnako pouzivane ca 4-5 rokov a cena je tiez priblizne rovnaka.
    Neviem sa ale rozhodnut, ktory z tychto modelov je “prijemnesi” pri hre.
    CLP430 je novsia generacia, novsia technologia RGE … nema ale klavesy potiahnute umelou slonovinou… a ma o 10W mensi akusticky vykon. Neviem posudit, ktory model by bol vhodnejsi.
    Vopred velka vdaka za kratky tip.

  164. Pavel píše:

    Dobry den,

    dakujem Vam za tuto bohumilu cinnost. Uz odpovede na predosle otazky boli velmi uzitocne. Napriek tomu by som sa chcel predsa len este na par veci opytat:

    1) Je nejaky rozdiel vo zvuku medzi Yamaha DPs: YDP-143, YDP-163, YDP-S52 a CLP-525? Podla specifikacie maju vsetky rovnaky zvukovy procesor. Jediny rozdiel ktory som zistil je slabsi vykon zosilnovaca pri YDP-143 (2x6W) oproti ostatnym (2x20W)

    2) Je nejaky rozdiel medzi YDP-143 a YDP-S52 okrem vykonu reproduktorov (2x6W vs 2x20W) a konstrukciou krytu klaviatury (sliding vs folding)? YDP-143 je si o 200,- EUR lacnejsi? Ktoremu z tychto dvoch by ste dali prednost?

    3) 2) Je este nejaky iny rozdiel medzi YDP-143 a YDP-163 okrem vykonu reproduktorov (2x6W vs 2x20W) a poctom senzorov na klavesach (2 vs 3)? YDP-143 je si o 250,- EUR lacnejsi? Ktoremu z tychto dvoch by ste dali prednost ak by ste DP kupovali pre 15.r zaciatocnika s neistou hudobnou karierou?

    4) Je vykon 2x6W u YDP-143 dostatocny do izby 3.5x6m?

    5) Taliansky vyrobca ORLA ponuka model CDP101. Ak ho porvnam podla parametrov s YDP-143, nachadzam najma tieto rozdiely:

    Orla CDP101 ma 64 polyfoniu, Ydp-143 ma 192 polyfoniu
    Orla CDP101 ma 2x15W, Ydp-143 ma 2x6W
    Orla CDP101 aj YDP-143 maju GH klavesnicu s dvoma senzormi (vlastnej konstrukcie)
    Lisia sa samozrejme procesorom a zrejme aj zvukom.
    Orla CDP101 stoji cca 600,- EUR aj s polohovatelnou lavicou, Yamaha Ydp-143 stoji 800,- EUR bez lavice

    Vedeli by ste odporucit Orla CDP101 piano v porovnani s Yamaha Ydp-143? Parametricky mi pre orlu vychadza lepsi pomer vykon/cena/ Netusim ale aka je kvalita klaviatury a zvuku

    6) Myslite, ze 15r. zaciatocnik v hre na klavir bude potrebovat GH3 klaviaturu (3 senzory) alebo vystaci aj s GH (2 senzory). … nejaky mimoriadny hudobny talent som zatial u neho nepozoroval (napriek tomu ho podporujem v jeho hudobnom zaujme).

    Dakujem za rady

    3)

  165. lina píše:

    Dobrý deň,
    hľadám si kvalitné stageové piano na prevažne jazzové (aj rockové) hranie.
    Vedeli by ste mi poradiť medzi značkami Nord, Roland a Yamaha – aký typ klav.mechaniky by sa na to viacej hodil? Je lepšia GH3 alebo hammer mechanika (to som videla pri Nordoch)?
    Viem, že Nord má teraz najnovší model Nord Stage EX2 88, ale natrafila som aj na označenie Clavia Nord Stage EX 88, aký je medzi nimi rozdiel?
    A ešte otázočka.. hammond majú zabudované len Nordy alebo aj nejaká iná firma sa tomu venuje..?
    ďakujem

  166. BorisHanušovsky píše:

    Chcel by som sa spýtať či by ste mi odporučili thomman dp-26 ako začiatočníkov keď tak prečo áno/
    nie

  167. BorisHanušovsky píše:

    Chcel by som sa spýtať či by ste mi odporučili thomann dp-26 ako začiatočníkovi keď tak prečo áno/
    nie

  168. Tony píše:

    Dobrý deň Chcel by som sa opýtať čo z tohto výberu by bolo najvhodnejsie pre niekoho kto by chcel začať hrat Casio CDP 220 YAMAHA P-45B alebo Casio CDP130BK Dakujem

  169. saša píše:

    Dobrý deň,
    vedeli by ste mi poradiť či je pre pokročilé hranie na klavíri (19 rokov hrania, z toho 12rokov na Zuške) zo stage pián vhodnejší model: Studiologic Numa Stage, Studioloigc Numa Concert alebo Roland FP50? Ide mi hlavne o čo najvernejšiu mechaniku klasickému klavíru a vynikúci zvuk. A dajú sa vôbec niekde v BA vyskúšať aj osobne? :D Tiež neviem nájsť informáciu či sa k nim dajú dokúpiť notové stojany (také čo sa na ne priamo namontujú), či je pedál súčasťou balenia a či majú možnosť doprovu bicích a možnosť priameho nahrávania práve zahraných skladieb..?
    Ďakujem

  170. saša píše:

    poprípade, ktorý podobný model zo značky Yamaha alebo Korg by stál za zváženie :)
    ešte raz ďakujem

  171. Maria píše:

    Dobry den prajem. Pekne Vas prosim, poradte mi s vyberom digitalneho klavira. (Cenovo do 2.500eur). Ktory by sa dal prepnut na hru na organ. Pripravujem sa pre hru v kostole, preto si chcem doma trenovat prave tuto hru popri studiu hre na klavir. Doma zatial trenujem na uplne lacnej verzii keyboardu.
    Neviem sa zorientovat v neskutocne bohatej ponuke pian a nema mi kto poradit. Uz tapem, neviem… Spolieham na Vas.
    Dakujem vopred o poradenie.

  172. Tibor píše:

    Dobrý deň prajem.Chcel by som stage piano do 1400 eur s dobrou mechanikou pre dceru chodi do Zuš.Bol by vhodny Korg havian 30,Yamaha dgx 660,Roland fp50,Korg Sp280,kavai es110,Ake su tam mechaniky?Havian by bol dobra volba?Ďakujem za radu velmi pekne,s pozdravom Tibor

  173. Martin píše:

    Dobry den

    Chcel by som sa opytat na porovnanie kedze planujem jedno z tychto dvoch pian zakupit.

    Yamaha YDP 145
    Medeli DP 280

    A este by som sa chcel opytat na escapement ? co si pod tym predstavit ?

    Dakujem
    Martin

  174. zuzana r píše:

    dobry den prajem.dlho sa rozhodujem pre vyber digitalneho piana pre mojho syna ktory zacal studovat na zus.pozdaval sa mj kurzweil m210 co sa tyka klaviatury a zvuku a celkovo vsetko ok len ja ako zena mam problem s farbou ze to nieje biela.prosim o pomoc co namiesto toho vybrat aby som tam mala i bielu farbu ach.cenovo sa drzim okolo 900 eur. bolo mi ponuknute pearl river v03, yamaha ydp 145, medeli 260, medeli 280.som stratena.nie som hudobnik no nechcem kuoit uplny blud.no ked som bola v predajni tak som si vsimla ze pri klaviature kurzweil m210 a yamahe ydp 144 co mali vystavene tak bol dost rozdiel.kde mi prisiel kurzweil m210 na lepsej urovni.a v eshope mi odporucali i to medeli no neviem co si mam mysliet o tejto znacke.a pearl river v03 mi moc nevedia sa vyjadrit…..jeden vravi tak druhy tak….uz mam chaos z toho.prosim poradte.dakujem.

  175. Evuľa píše:

    Dobrý deň, mala by som záujem o kúpu digitálneho piana, poradili mi 3 druhy. prvé je Roland F107 BKX SET, druhé je Yamaha YDP-S35 a tretie Yamaha YDP-145 a neviem sa veľmi rozhodnúť. /re mňa je hlavne dôležité, čo najviac sa priblížiť zvukom k riadnemu klavíru. Viete mi prosím Vás poradiť? čí už s týchto modelov alebo nejaký iný? Ďakujem veľmi pekne

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin