MIDI problém…

Dobrý deň

Píšem Vám ohľadom Yamaha MM6-tky a zvukovej karty s MIDI Alesis IO2 express, midi káble mám prepojene s kartou alesis a yamahou a z karty mi ide usb do PC… ovládače mám nainštalované a aj keď ovládače na yamahu reagujú iba keď yamahu pripojím priamo k pc, lebo keď ide cez zvukovku tak nájde iba zvukovku… chcel by som zvuky z yamahy dostať do fruity loops a cubase len sa k tomu neviem dopracovať… viete mi nejak poradiť? najlepšie by bolo od základov… na zvukovke mi bliká červený kurzor pri midi in… ďakujem, Peter

Odpoveď: (je trochu obšírnejšia, preto vychádza ako samostatný článok)

Odpovedá:

Michal J. TOMEK
Yamaha Keyboard Endorser CZ & SK
Technická podpora Yamaha CZ & SK
www.midit.eu

Máte pravdu, že najlepšie je začať od základov.

Takže v prvej rade považujem za dôležité pri začiatkoch práce v MIDI – ujasniť si rozdiel medzi audio a MIDI dátami.

Zatiaľ čo audio súbor (WAV, MP3, …) už v sebe obsahuje konkrétne zvukové dáta (modulované sínusové krivky priebehu zvukovej vlny), tak MIDI súbor si môžete predstaviť ako notovú partitúru – obsahuje iba informácie o tom, kedy a aká nota má zaznieť a aký zvuk z nejakého tónového generátora sa pre túto danú notu má vybrať. Tým tónovým generátorom pre MIDI môže byť napríklad zvuková karta v počítači, klávesy (keyboard, synťák, …), externý zvukový modul atď. Zatiaľ čo teda keď budete v počítači prehrávať audio dáta, tak kvalita výsledného zvuku závisí hlavne na kvalite pripojeného ozvučenia (reproduktorov) – a je jedno, či tento súbor prehrávate z notebooku za pár Eur, alebo z profesionálnej štúdiovej pracovnej počítačovej stanice za tisíce Eur. Pokiaľ je pripojené rovnaké ozvučenie, výsledný zvuk bude (takmer vždy) rovnaký.

Toto však neplatí u MIDI, kde ako som sa zmienil sú zvuky, ktorými sú dané noty prehrávané, ťahané z nejakého tónového generátora. Výsledná zvuková kvalita je teda okrem pripojeného ozvučenia ovplyvnená hlavne kvalitou tohto tónového generátora. MIDI súbor teda obsahuje napríklad informáciu o tom, že daný part má byť prehrávaný zvukom klavíra. Ale pokiaľ tento part prehrám napríklad cez internú zvukovku v počítači, kde je iba základná zvuková banka, tak ten zvuk bude oveľa horší, ako keď ten istý part (ten istý MIDI súbor) prehrám napríklad cez digitálne piáno Yamaha CVP-509. Výhodou MIDI dát je, že keď sa pri nahrávaní pomýlim a miesto tónu F zahrám tón Fis, tak tuto chybu jednoducho v počítači opravím posunutím príslušnej noty. Keby som tú istú chybu urobil pri nahrávaní audio dát, tak by som danú časť musel nahrať znova.

MIDI dáta

Audio dáta

Toľko teda k základnej štruktúre MIDI súboru. Teraz sa teda pozrime, ako je to s tým prepojením MIDI nástroja (vo Vašom prípade Yamahy MM6) s počítačom pre MIDI komunikáciu. Možnosti sú v zásade dve (cez klasické MIDI porty alebo cez USB) a obidve ste si už vyskúšali. Výhoda USB TO HOST portu v nástroji je, že dokáže nahradiť klasickú dvojicu MIDI portov (MIDI IN, MIDI OUT) jediným obyčajným USB káblom typu A-B (takým, aký sa používa napríklad aj pre tlačiarne). Pokiaľ však nástroj má na MIDI komunikáciu iba USB TO HOST port a nemá MIDI IN a MIDI OUT, tak je bohužiaľ odsúdený k MIDI komunikácii iba s počítačom – nedá sa pripojiť pre MIDI komunikáciu s iným MIDI zariadením (akým môže byť napríklad riadiaca klaviatúra (masterkeyboard), externý zvukový modul, externý vokálny harmonizér, …).

Ideálny stav je teda, pokiaľ ma daný nástroj aj MIDI IN a OUT, aj USB TO HOST. To je prípad aj Vašej Yamahy MM6. Tým, že máte zvukovú kartu vybavenú klasickými MIDI konektormi (IN, OUT), tak si teda môžete vybrať, či budete nástroj pripájať k počítači pre MIDI komunikáciu cez USB TO HOST, alebo cez MIDI IN / OUT. Ja by som v tomto prípade volil skôr USB TO HOST port, pretože označovanie MIDI portov na niektorých MIDI zariadeniach je trocha zmätené. Niektorí výrobcovia označujú MIDI IN port ako vstup, niektorí nápisom MIDI IN myslia to, že tam máte pripojiť kábel vychádzajúci z MIDI IN portu druhého zariadenia, takže ide vlastne o výstup. Preto niekedy keď nefunguje MIDI komunikácia, tak stačí prehodiť káble v MIDI IN a OUT portoch v jednom zo zariadení a naraz to nabehne…

Tým, že použijete USB TO HOST port z Yamahy MM6 a pripojíte ho do klasického USB portu v počítači, tak sa ušetríte týchto starostí s rozdielnym značením MIDI káblov atď. V počítači nainštalujete ovládač Yamahy MM6 (respektíve USB-MIDI rozhrania) a je to… Potom pre MIDI prácu externú zvukovku Alesis IO2 express ani potrebovať nebudete. Túto zvukovku potom môžete využiť keď už hotové MIDI dáta (nahrané do počítača cez Yamahu MM6) budete chcieť pri prehrávaní cez MM6 zaznamenať vo formáte audio tak, aby si Vaše dielo mohol vypočuť v rovnakej kvalite aj kamarát, ktorý nemá Yamahu MM6 – viď popis rozdielov v zvukovej kvalite pri prehrávaní MIDI dát popísaný vyššie v prvom odseku tohto dokumentu. Keď už máme prepojený nástroj s počítačom cez USB, tak ďalej je potreba nastaviť správne MIDI vstup a výstup v konkrétnom hudobnom programe (Fruity Loops, Cubase, …). To už je potom otázka zvládnutia ovládania a práce s konkrétnym programom.

Keďže tu Fruity Loops nemám k dispozícii, tak Vám popíšem postup nastavenia MIDI v programe Cubase (v ostatných programoch to bude veľmi podobné). Yamaha MM6 je pripojená k počítači cez USB kábel, sú nainštalované ovládače. Aktuálnu verziu ovládača pre Yamahu MM6 (respektíve pre USB-MIDI rozhranie v Yamahe MM6) pre jednotlivé operačné systémy nájdete tu:

http://www.yamahasynth.com/downloads/drivers_software/synthesizers/mm/driver/

Spustíte Cubase a hore v menu vyberiete „Devices“ a „MIDI Device Manager“. Tu si natiahnete definíciu priradenia čísiel zvukov a bánk podľa toho, ako sú zoradené a pomenované priamo v Yamahe MM6.
 
Uvidíte teda toto okno:

Tu kliknete na „Install Device“ a vo výpise zariadení skúsite nájsť položku „Yamaha MM6/MM8“. Podľa toho, akú verziu Cubase používate tam buď táto položka bude alebo nebude (napríklad Cubase AI5 už tam Yamahu MM6/MM8 má, Cubase AI4 tuším ešte nie). Pokiaľ by ste tam položku „Yamaha MM6/MM8“ nemali, tak mi dajte vedieť na mail michal*midit.eu (@ namiesto *) a ja by som Vám toto nastavenie vyexportoval z môjho Cubase AI5 a poslal Vám súbor s príponou XML, ktorý by ste si tam naimportoval v tomto menu tlačidlom „Import Setup“. Po inštalácii nastavenia (alebo po importe príslušného XML súboru) sa Vám zobrazí položka v ľavej časti „Instaled Devices“ a „Patch Banks“ – tak ako vidíte na tomto obrázku.

Ďalej je potreba rozkliknúť políčko „Output“ (na obrázku vyššie zvýraznené žltou farbou) a tam vybrať smerovanie MIDI výstupu na Yamahu MM6. V závislosti na verzii ovládača a na aktuálne pripojenom MIDI nástroju tam budete mať v ponuke „Output“ napríklad voľbu „Portable Grand-1“ (tak ako je na tomto obrázku), alebo tam môže byť napríklad „Yamaha USB-MIDI“, alebo „Digital Workstation“. Vyberiete teda niektorú z týchto možností (podľa toho, ktorá sa práve Vám tam objaví v ponuke). Okno potom môžete zavrieť.
 
 
Ďalej sa vrátime do menu „Devices“ a teraz vyberiete položku „Device Setup“. Uvidíte toto okno:

Tu v položke „MIDI Port Setup“ iba prekontrolujete, že je u novo pridaného zariadenia (Digital Workstation, Yamaha USB-MIDI, Portable Grand – viď predchádzajúci odsek) aj na vstupe (In) aj na výstupe (Out) u položky „State“ napísané „Active“ – tak, ako to vidíte na obrázku vyššie. Týmto máte nastavený vstup aj výstup MIDI na pripojenú Yamahu MM6. Teraz už môžete začať s nahrávaním MIDI dát. Vytvoríte si MIDI stopu a nastavíte na nej MIDI vstup a MIDI výstup:


 
Kliknete do políčka pre výber zvuku (viď obrázok vyššie) a tam si vyberiete akým zvukom z Yamahy MM6 na tejto MIDI stope budete chcieť nahrávať. Stlačíte RECORD a môžete začať nahrávať. Rovnakým postupom nahráte ďalšie MIDI stopy, až bude hotová celá skladba. Stopy potom môžete rôzne upravovať, kopírovať, presúvať, opravovať preklepy, …

Aby Vám na tej príslušnej stope hral vždy ten správny zvuk, tak ako ho počujete z Yamahy MM6, tak pri prehrávaní tohto MIDI súboru musí byť vždy pripojená Yamaha MM6 k počítaču. Pokiaľ by nebola pripojená, tak sa k prehrávaniu použijú interné zvuky General MIDI sady (poprípade GS sady) zo zvukovej karty, ktoré nie sú tak kvalitné ako panelové zvuky z Yamahy MM6 (napríklad miesto zvuku „Live! Steel Guitar“ by Vám hral zvuk „Steel Guitar“ zo základnej GM sady, ktorý nie je taký verný, ako zvuk „Live! Steel Guitar“ z internej zvukovej banky Yamahy MM6). Preto som hneď v úvode začal porovnaním princípu fungovania audio a MIDI súborov.

Pokiaľ teda budete chcieť poslať Vašu novú pesničku kamarátovi, alebo ju nahrať niekde na internet, tak určite budete chcieť, aby ten, kto to bude počúvať to počul tak, ako ste to Vy doma nahral na Yamahe MM6, aj keď nemá práve tento nástroj doma. Preto je potom pre ten finálny export lepšie použiť audio súbor (WAV, MP3, apod.). Tu práve využijete Vašu zvukovú kartu. Linkový výstup z Yamahy MM6 (OUTPUT R, L/MONO) pripojíte audio káblom na linkový vstup Vašej zvukovej karty.

V Cubase si vytvoríte audio stopu, nasmerujete na ňu príslušný vstup na zvukovej karte (ten, v ktorom máte pripojenú Yamahu MM6 audio káblom), spustíte prehrávanie hotového MIDI súboru do Yamahy MM6 a súčasne nahrávanie audio dát. Yamaha MM6 Vám teda potom prehrá daný MIDI súbor (s internými zvukmi Yamahy MM6) a Vy výsledok priamo zaznamenáte ako audio súbor. Audio súbor potom vyexportujete do formátu WAV alebo MP3 a je to… ;-)

Pre Hudobnú poradňu BIG MUSIC vytvoril:

Michal J. TOMEK
Yamaha Keyboard Endorser CZ & SK
Technická podpora Yamaha CZ & SK
www.midit.eu

95 x otázka k článku “MIDI problém…”

 1. Jozef píše:

  Zdravim Vas. Mam taky problem,ktory uz dlhsie nemozem vyriesiť. V počitači mám niekolko virtualnych nástrojov-syntezatorov. Ovládanie je jednoduche. Prepojim PC a elekt. klavesy USB kablom a hrám. Problem nastane, ak chcem hudob. nástroj v PC nahravať do stopy ku dalšim nahratym stopám v multitrack record programe. Kedže zvuk vychádza z PC a nie z kláves, nemožem nahrávať v mode LINE IN na zvukovej karte. Ked prepnem mod do MIDI/WAVE/CD/ tak do stopy sa mi nahrávaju všetky stopy ktore mám nahrate. Ja potrebujem počuvať odposluch a nahrávať len virtualny syntetizer v PC. Nahrávaci softwer mam Cool Edit Pro. Za pripadnu odpoved Vam zo srdca dakujem.

 2. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  program ktory pouzivate je FREE soft ktory ma obmedzene moznosti, v tomto pripade je Vas problem v tom ze tento program nema moznost nahravat MULTITRACK – viacej stop naraz – zaroven ich synchronizovat a este k tomu pocuvat/pustat podklad.

  Odporucame vam pouzivat nahravaci program napriklad PRO TOOLS alebo SONAR alebo CUBASE.

  V tychto programoch budete moct doslova robit co chcete.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 3. zvacj píše:

  Rád by som sa opýtal akou technikou by som docielil zborového efektu, ak mám nahratý len solový spev. Či na to sú nejaké pluginy, alebo ručne rozkopírovať do viacerých stôp a posunúť o nejaký čas….Jedná sa mi o unisono zbor nie o harmonické vokály. Používam SONAR. Potrebujem to do skladby napríklad The Wall od Pink Floydu, alebo AJ tak sme stále frajeri – Peter Nagy….. (Skušal som nejaké efekty od Waves, ale nie je to ono).
  Ďakujem.

 4. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  aby sa nahrávka podobala na zbor, je potrebné aby v unisono vokálových stopách nahrávky nebola v každej stope tá istá farba hlasu a zároveň, aby nebolo v každej stope rovnaké frázovanie a nástupy. To je samozrejme už “vyššia pilotáž” ako jednoduché rozmnoženie vokálu a pridanie efektov – sú na to špeciálne pluginy.

  Skúste si pozrieť Choir od Antaresu – http://www.antarestech.com/products/avox.shtml#choir

  prípadne program Clone Ensemble – http://www.cloneensemble.com/cl_main.htm vyzerá tiež dosť zaujímavo.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 5. daniel píše:

  Dobry den

  mam taky problem s midi skladbami.
  Vlastnim yamahu psr s650 s usb to device.Na usb kluc dam nejake
  midi skladby- cca 10 skladieb, vsuniem ho do klaves a najde mi len dve.
  Je nejaka moznost ze by som to nejako opravil alebo aspon zistil preco mi ich nenajde?

  Velmi pekne dakujem

 6. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  takýto problém by pri nových klávesoch nemal byť, je známe, že staršie klávesy takéto obmedzenia mali – preto vyskúšajte iný USB kľúč, prípadne ho skúste naformátovať v klávese podľa manuálu na str. 56.

  Skladby je najlepšie umiestňovať do koreňového adresára, teda nie do podadresárov. Vyskúšajte aj MIDI súbory z iného zdroja, či sa tento problém prejavuje vždy alebo len pri niektorých MIDI súboroch.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 7. Peter21 píše:

  Prosím o radu.
  Predom musím pripomenúť, že som gitarista, nie som klávesák a klávesy mám len na prehrávanie MIDI a podané informácie by mali byť ako pre laika.

  Preto som kúpil staršiu Yamahu PSR 550 a midi skladby, na ktorých potrebujem pretransponovať tóniny a uložiť na diskety. Priamo na klávesoch mi transpozícia ide len v reale a nie je upravenú tóninu možné uložiť na disketu. Teda ja to neviem a mám k dispozícii len jednoduchý slovenský manual, kde táto problematika nie je riešená a originál anglickú neviem prečítať. Mám v PC nainštalovaný prehrávač Van Basco, na ktorom ukladani upravených MIDI tiež nie je možné. Ak táto úprava nie je možná priamo na Y.PSR550 je na mieste otázka:

  1. Nakoľko nie som zručný ani na PC, aký jednoduchý program pre zmenu tóniny a uloženie typu Van Basco by ste mi vedeli doporučiť? Cakewalk a podobné programy sú pre mňa príliš zložité. Skutočne potrebujem len upraviť tóninu a uložiť, nič viacej.

  2. Vzhľadom na skutočnosť, že Y.PSR 550 sú na diskety a sú pri načítavaní veľmi pomalé, by som potreboval prehrávať MIDI z notebooku cez uvedené klávesy ako zvukový modul, preto opäť potrebujem radu ako a čím mám notebook prepojiť s klávesom.

  Nakoľko hrám len pár krát do roka a niekedy ani to nie, sú pre mňa zbytočné rady typu-kúp lepší kláves v tisíckach Eur, alebo si dávať celý repertoár niekomu prerobiť na MP3 a podobne, stále niekoho otravovať.

  Za ochotu Vám vopred veľmi pekne ďakujem Peter.

 8. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  PSR-550 vlastne MIDI skladby netransponuje, len zmení tóninu v ktorej prehráva, ale uložiť sa to nedá.

  S prerobením MIDI súborov na súbory MP3 by to bolo naozaj zbytočne zložité. Tade cesta tiež nevedie.

  Najlepšie bude, keď použijete voľný program ako je napr. MidiPlayer by Michael Bedesem (http://psrtutorial.com/MB/midiplayer.html), v ktorom si môžete MIDI súbory pretransponovať View / Voices / Transpose MIDI – a potom aj uložiť File / Save as – a následne prehrávať cez PSR-550.

  Na prepojenie Yamahy PSR-550 s PC budete potrebovať prevodník MIDI – USB, (niečo ako je napr. http://www.bigmusic.sk/usb-uno?ItemIdx=11&id=5203, http://www.bigmusic.sk/usb-midisport-1×1?ItemIdx=10&id=5200)

  Aby ste mohli MIDI súbory prehrávať cez keyboard, musíte v systéme Windows nastaviť PSR-550 ako zariadenie, cez ktoré sa majú MIDI prehrávať – Ovládací panel / Zvuk. O to, aby PSR-550 bola pre systém dostupná ako MIDI zariadenie by sa mala postarať inštalácia ovládača MIDI – USB prevodníka.

  Ešte upozornenie – Windows 7 neumožňuje prepínať MIDI výstupné zariadenia (jednoducho ich v ovládacom paneli zvuk nezobrazuje) a tak sa môže stať, že zvuk bude hrať aj s pripojenou Yamahou PSR-550 len cez zvukovú kartu PC. Pomôcť by mohol program Vista MIDI Fix zo stránky: http://www.benryves.com/products/vistamidi

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 9. Luboš píše:

  Dobrý deň, mám doma piano Yamaha YDP 141 a chcel by som vedieť, či sa toto dá prepojiť s tabletom v ktorom je android, a či existuje vôbec nejaký softvér, cez ktorý by sa dali napísať noty, a podľa nich by som musel hrať na klavíry. Teda že by ma to nepustilo skôr ako by som zazhral správnu notu ? Ak niečo také existuje viete mi poradiť ako sa volá a ako sa to dá prepojiť?
  Na youtube som videl prepojený Ipad s klavírom a aj softvér no chcel by som to cez android alebo PC (windovs) Ďakujem za odpoveď

  tím Hudobnej poradne píše:
  Nedeľa, 2. December 2012 at 20:13 edit

  Dobrý deň,

  zariadenia so systémom Android nie sú na tom dobre s prepojením MIDI. Existujú nejaké aplikácie, ktoré umožňujú zariadením s Androidom ovládať cez MIDI iné zariadenia. Naopak to však nefunguje a nie je nám známe, že by existovala aplikácia, ktorá by prijímala MIDI dáta z digitálneho piána. Existujú len jednoduché pomôcky ako napr. Virtual Piano Trainer (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.odt.PianoNoteCoach)

  Situácia je oveľa lepšia ak chcete použiť PC – je tu napr. program Home Concert Xtreme (http://www.zenph.com/hcx) a ďalšie:

  http://pianocheetah.com/index.html (zadarmo)
  http://www.pianomarvel.com/product-overview
  http://www.prestokeys.com/

  Digitálne piáno Yamaha YDP-141 prepojíte s PC pomocou USB/MIDI prevodníka, ako je napr. Yamaha UX 16 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ux-16?ItemIdx=0&id=3976) a iné (http://www.bigmusic.sk/prevodniky-interface/)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 10. Ivan píše:

  Zdravím vás,

  poprosil by som o radu, keďže aj po prečítaní článku si nie som istý. Mám Yamahu YDP Arius 141 a nakoľko som doteraz vždy nahrával zvuk iba cez klasický externý mikrofón pripojený k PC, kvalita nebola nič moc, rôzne šumy a pod. Táto Yamaha nemá usb port, jediná možnosť ako piáno prepojiť s PC je tento nie práve najlacnejší kábel:
  http://www.bigmusic.sk/yamaha-ux-16?ItemIdx=5&id=3976

  Rozhodol som sa ho napriek cene objednať, pretože chcem mať kvalitné, čisté nahrávky. Nejde mi však o MIDI nahrávky a s tým spojené rôzne možnosti upravovania. Najradšej by som bol o klasický mp3 alebo wav záznam, je to s týmto káblom možné??? Ak áno aký je vhodný software?
  Ďakujem veľmi pekne

 11. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kábel Yamaha UX16 slúži na pripojenie MIDI výstupu digitálneho piána do USB vstupu PC. Prenášajú sa ním do PC MIDI dáta, nie zvuk.
  Ak chcete nahrávať zvuk, potrebujete kábel, ktorým pripojíte slúchadlový výstup digitálneho piána do linkového vstupu PC.

  Na nahrávanie použite napríklad program Audacity.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 12. Miroslav píše:

  Dobrý deň,

  mám midi nahrávky a väčšina z nich má odlišnú hlasitosť (volume). Existuje nejaký program, ktorý by ich dal do jednej roviny aby jedna nebola silnejšia ako druhá?

 13. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  hlasitosť MIDI skladieb závisí čiastočne aj od aranžmánu skladby – klavírna sonáta určite bude hrať tichšie ako populárna skladba, v ktorej hrajú všetky možné nástroje naraz. Bežný spôsob, ako pri prehrávaní MIDI súborov hlasitosť vyrovnať, je použitie kompresora s limiterom, či už hardwarového – krabička, cez ktorú sa to púšťa z PC do PA mixu – alebo softwarového pluginu, to znamená, že sa MIDI skladba púšťa v programe ako je napr. Sonar, a na výstupe sa zapne plugin ako je napr. Maximizer (http://www.bbesound.com/products/sonic-maximizers/sonic-sweet.aspx). Toto sú riešenia na prehrávanie MIDI súborov.

  Pre editáciu MIDI súborov existujú programy ako je napr. http://www.softsea.com/download/MIDI-Normalizer.html, ktorý dokáže nielen vyrovnať hlasitosť nahrávok, ale aj upraviť (normalizovať alebo komprimovať) hlasitosti jednotlivých stôp. Ak chcete upraviť viac skladieb, je dobre ich mať v jednom adresári, do programu ich pridáte cez File / Add Folder.

  S nastaveniami sa treba pohrať, aby bol výsledok podľa Vašich predstáv.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 14. Scott píše:

  Dobrý deň,

  Chcel by som poprosiť o radu kde nájdem nejaké stránky (fórumy CZ/SK) o základoch MIDI – programovanie, aplikácia na rôzne editačné programy, spolupráca programov s MIDI klávesami atď. Vopred ďakujem za každý návrh.

  PS: stránku http://www.midit.eu poznám, len žial admin mi ešte neaktivoval účet ……

 15. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v každom prípade si treba prečítať všetko na stránke http://www.muzikus.cz/casopis-muzikus-hledej-obsah/?frmdata0=midi&search=yes. Dá sa dostať aj k elektronickej verzii Muzikusu, kde v dávnej minulosti písal o MIDI Daniel Forró: http://www.muzikus.cz/e-muzikus/?rocnik=1995

  Fóra sú na http://www.audiozone.cz/midi/ a aj na http://hudebniforum.cz/ sa dá s niekým porozprávať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 16. viliam cureja píše:

  prosim vas o radu ako mam napojit kabel midi na keyboard znacky skytec mk-937 ked kabel ma dva vstupy in a aut a varhany maju len vystup dakujem

 17. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak má kláves len jeden MIDI konektor, bude to najskôr výstup, teda MIDI OUT – malo by to tam byť aj napísané. Kábel MIDI / USB má dva MIDI konektory a mali by byť označené označené MIDI IN a MIDI OUT.

  Znamená to, že MIDI dáta z keyboardu budete môcť nahrávať na PC ale prehrávať ich budete môcť len na PC, pretože kláves nemá vstup MIDI IN.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 18. viliam cureja píše:

  dobry den chcem sa spytat dalo by sa prerobit varhany znacky MK-937 SKYTEC tak ze by som nahravat z pc do varhanou ak by som pripojil midi konektor in a out ulozili by sa mi styly ktore by som spravil na pc do varhanou. DAKUJEM

 19. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  hoci teoreticky je možné obvody na prijímanie MIDI dát do klávesu pridať, určite by to stálo viac ako nový kláves, ktorý už tieto funkcie má zabudované z výroby, takže nie je ekonomicky výhodné uvažovať o takejto úprave klávesu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 20. donespanol píše:

  zdravim, chcel by som vas strasne poprosit o radu….mam yamahu psr e413 a stiahol som si na nu styly z netu….teda vlastne neviem ci su prave na tento typ ale bolo tam pisane styly na yamahu…ale o to nejde…. v pc mam vsetky potrebne programy na vkladanie stylov do klaves…. jeden je style remixer cez to si vyberam co z toho stiahnuteho stylu chcem a nasledne ho v tomto programe ulozim ako novy styl… ale to asi viete…potom mam nainstalovany musicsoft downloader yamaha verzia 5.7.1. …. a tu nastava moj problem… prvy krat ked som daval styl do klaves cez ten musicsoft tak bolo vsetko uplne v poriadku… styl mal priponu .sty a pekne sa mi presunul do klaves….ale ked som si chcel dat dalsi tak som ho normalne klasicky vyhladal tam kde ho mam ulozeny a ked som ho vybral tak mi naskocila chyba “add file or files failed”. Najskor som myslel ze mozno ten styl nemusi byt na moje klavesy ale ked som vymazal ten prvy styl z klaves, ktory som si tam pred tym bez problemov dal, uz mi tam nesiel dat ani ten, a naskocila pri nom rovnaka chyba…fakt neviem co mozem robit zle skusal som stahovat rozne styly na yamahu samozrejme s priponou.sty ale vzdy mi tam naskoci ta chyba…uz si neviem s tym fakt rady….dakujem vopred za radu

  tím Hudobnej poradne píše:
  Nedeľa, 12. január 2014 at 16:39

  Dobrý deň,

  máme pár doplňujúcich otázok

  Aký používate v PC operačný systém?

  Nemenili ste v poslednej dobe počítač?

  Ste v PC systéme prihlásený ako administrátor? Spúšťate Musicsoft ako administrátor? Vo Windows 7 klik pravým tlačítkom na ikonu Musicsoft Downloadera – vybrať spustiť ako administrátor.

  Skúsili ste odinštalovať Musicsoft aj ovládač, vyčistiť registre a nainštalovať obidvoje znovu?

  Je v ovládacom paneli na PC Yamaha USB-MIDI Driver control panel vidieť zariadenie – teda váš keyboard? (posledný krok v návode na stránke http://www.yamahamusicsoft.com/en/keyboardconnect/usb-usb?os=xp)

  Komunikuje PC s keyboardom podľa návodu na tejto stránke? Pri stlačení tlačítka “Send All Note ON” by sa mal ozvať zvuk – ak tam to tlačítko je.
  http://faq.yamaha.com/us/en/article/musical-instruments/keyboards/digitalkeyboards/portable_keyboards/psr-e413/607/4180

  Dajú sa do keyboardu poslať skladby / súbory s príponou .mid?

  Komunikuje Musicsoft smerom do PC? Je možné sťahovať z keyboardu dáta?

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 21. love-joe píše:

  dobry… chcel by som sa opytat, mam yamahu psr s 550. nema to midi, ma to len usb vstup a pripojenie na pc, mam aj korg sp 170, ma to len jeden konektor midi out, je mozne nejak to prepojit aby som pouzival yamahu ako modul a korg ako klavesnicu? dakujem za odpoved

 22. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  prepojiť Yamahu PSR-S550 a Korg SP170 je možné len za pomoci počítača. Program MIDI-OX (http://www.midiox.com) umožňuje presmerovať MIDI dáta z výstupu jedného zariadenia na vstup iného MIDI zariadenia – ovládače obidvoch zariadení samozrejme musia byť správne nainštalované v PC.

  Odkaz na priame stiahnutie programu MIDI-OX: http://www.midiox.com/zip/midioxse.exe

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 23. love-joe píše:

  dakujem…

 24. Albert píše:

  Dobrý deň!
  Prosil by som o radu.
  Mám keyboard Viscont Cantorum VI., ktorý má MIDI IN a MIDI OUT. Je možné pripojiť k tomu nástroju MIDI Controller CME M-Key s výstupom MIDI OUT, aby tento fungoval ako II. manuál Viscontu VI.? Alebo je potrebný na vytvorenie II. manuálu nástroj iného typu?

  Vopred Vám ďakujem.

  Albert

 25. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  konektor MIDI IN umožňuje pripojiť akýkoľvek kláves, ktorý má výstup MIDI OUT a týmto klávesom môžete ovládať organ Viscount Cantorum VI.

  Podľa manuálu http://www.balzo.ch/files/viscount-cantorum-vi-man-v12.pdf na str. 15 (EN – 13) MIDI kanál pre manuál II. je kanál 1, takže MIDI OUT výstup z keyboardu, ktorý budete pripájať ku organu musí byť tiež nastavený na kanál 1. Keyboard CME M-Key by mal takto byť nastavený z výroby.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 26. Peter21 píše:

  Dobrý deň, prosím Vás o radu..
  Vlastním staršiu Yamahu PSR 550 a MIDI skladby po úprave potrebujem prehrať pomocou nejakého jednoduchého programu do Notebooku – Windows 7(PC). Mám nainštalovaný Van Basco, kde idú MIDI upraviť, ale nie uložiť.
  Potrebujem všetko dostať do formátu WAV, alebo MP3, aby som upravené skladby mohol prehrávať cez PC z PC, CD, alebo z kľúča do PA, bez klávesov.
  Skôr som mal nahrávací program ktorý sa mi poškodil, išlo ním z Yamahy analog upravené skladby nahrávať do WAV priamo do PC, ale bolo to málo kvalitné, vraj je treba nahrávať cez prevodník, neviem aký by bol vhodný a z akého výstupu by bol kvalitnejší, či výstupu MIDI, alebo analog.

  1. Potrebujem poradiť jednoduchý program pre PC na zmenu tóniny, volume, zmeny nástroja na jednotlivých trackoch a uloženie vo WAV, prípadne MP3. Ak by existoval zodpovedajúci Free program bol by som radšej.
  2. Poradiť aký prevodník by bol vhodný.
  3. Potrebné káble.

  Na modernejší kláves na nemám financie a ani sa mi to z uvedeného dôvodu neoplatí.
  Za ochotu Vám vopred veľmi pekne ďakujem Peter.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Štvrtok, 26. Jún 2014 at 11:32

  Dobrý deň,

  ak chcete zamieňať zvuky na nahratých stopách, je potrebné vytvoriť MIDI záznam a v nahrávacom programe priradiť stopám zvuky virtuálnych nástrojov zo zvukovej knižnice. Nevieme o voľne stiahnuteľnom programe, čo by vedel robiť všetky tieto veci. Kvalitnú prácu s hudbou na takejto úrovni umožňujú len profesionálne programy ako Sonar a pod.
  Zvukovú kartu – teda prevodník z analógu na digitálny signál pri MIDI zázname nepotrebujete. Potrebujete len MIDI / USB prevodník, pretože Yamaha PSR-550 nemá USB výstup na pripojenie k počítač – niečo z kategórie http://www.bigmusic.sk/prevodniky-interface/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 27. prechod píše:

  Zdravím Vás a prosím o radu..doteraz som tak trochu skúšal robiť hudbu(hip-hop,rap)vo Fruite(fl studio..),no chcel by som začať tvoriť cez midi klávesy…mám notebook,ktorý podľa článkov v poradni by mal na to postačovať…prosím poradiť nejaké menšie midi klavesy,externú zvukovku..tvoriť budem len pre seba,pre zábavu,takže nejaké jednoduchšie,lacnejšie riešenie…poprípade poradiť,čo ešte by som k tomu potreboval..softwer bude zrejme Cubase..Vďaka za ochotu a rady.

 28. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  odporúčame zostavu v strednej kvalite zloženú z nasledujúcich komponentov:

  zvuková karta USB Tascam US-122MK2

  http://www.bigmusic.sk/tascam-us-122mk2?id=23206&ItemIdx=14

  kondenzátorový mikrofón Audio-Technica AT2020

  http://www.bigmusic.sk/audio-technica-at2020?id=22896&ItemIdx=19

  klaviatúra Alesis QX49

  http://www.bigmusic.sk/alesis-qx49?id=11318&ItemIdx=17

  Z príslušenstva budete potrebovať káble, pri práci s mikrofónom pop-filter, štúdiové monitory – reproduktory na odposluch pri mixáži, prípadne slúchadlá na odposluch pri nahrávaní elektrických nástrojov

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 29. marian píše:

  Chcem sa spýtať na prepojenie m audio keystation 88 pro a pc resp. Cubase sx, myslím tým nastavenia a kabl. prepojenia . Vďaka.


  tím Hudobnej poradne píše:

  Utorok, 29. Júl 2014 at 17:51

  Dobrý deň,

  keby šlo len o pripojenie k PC, na to potrebujete len USB kábel:

  podľa manuálu http://www.m-audio.com/images/global/manuals/KeyPro88_AdvancedGuide-EN.pdf na str. 19

  MIDI IN je možné použiť pre pripojenie iných MIDI zariadení k počítaču cez USB port na Keystation Pro. MIDI dáta prijaté do MIDI IN portu sú posielané do počítača.

  Keď si v nahrávacom programe v počítači otvoríte MIDI zariadenia, uvidíte tam dva USB / MIDI vstupy. Prvý sa používa na prijímanie dát z Keystation Pro ako MIDI kontroléra. Druhý MIDI vstup je na príjem dát z MIDI zariadení, ktoré pripojíte do MIDI IN vstupu na Keystation Pro. V takomto prípade Keystation Pro funguje ako MIDI / USB prevodník.

  Ale ak chcete používať MIDI keyboard aj na hranie na VST nástrojoch v reálnom čase, je potrebné, aby latencia – opozďovanie zvuku za stlačením klávesu – bola čo najnižšia.

  Tu sa dostávame ku zvukovej karte USB s MIDI vstupmi a výstupmi, o ktorej nepíšete. Je to ale základná záležitosť celého systému. Je potrebné, aby zvuková karta stíhala v reálnom čase prehrávať zvuky VST nástrojov zahrané na MIDI keyboarde, teda musí mať ASIO ovládač.

  Výkonná zvuková karta však sama nestačí – počítač musí byť čo najrýchlejší, to znamená veľa RAM pamäte, rýchly procesor – viac jadier, rýchle a veľké harddisky.

  V takomto prípade je zapojenie iné – podľa manuálu k Cubase SX ftp://ftp.steinberg.net/Download/Cubase_SX_3/Docs_English/Getting_Started.pdf na str. 47:

  je potrebné MIDI OUT z keyboardu pripojiť do MIDI IN zvukovej karty a zvukovú kartu pripojiť do PC cez USB. Zvuková karta musí byť v PC správne nainštalovaná – teda s ASIO ovládačom, ktorý by mal k nej byť priložený od výrobcu, prípadne ak nie je, je možné využiť ovládač http://www.asio4all.com/

  MIDI OUT zo zvukovej karty sa pripája do MIDI IN keyboardu. Na toto sú potrebné 5-kolíkové MIDI káble (napr. http://www.bigmusic.sk/roland-msc-15-midi-cable-1.5m?id=2789&ItemIdx=0)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 30. CMB píše:

  Dobry den.
  Mam otazku – kupil som Korg Krome. Stiahol som si nejake free midi z netu, ulozil na SD kartu a vlozil do Korgu. Subor naloadujem do sequenceru a v jednotlivych trackoch hraju uplne ine zvuky ako by som cakal (napr. Ma drum stope hra v tracku piano a pod). Ked spustim song pocas prehravania mozem v jednotlivych trackoch zmenit zvuk avsak ked dohra alebo chcem song vratit nazad zas sa zvuky v jednotlivych trackoch zmenia spat na tie povodne.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Utorok, 29. Júl 2014 at 17:55

  Dobrý deň,

  kazdy General Midi File by mal obsahovat pre kazdu stopu:

  Program change – cislo zvuku
  Control 007 pre hlasitost jednotlivych nastrojov
  a ostatne Control data pre upravu zvuku, ci uz panoramu alebo iné parametre….

  Na zaciatku kazdej stopy su informacie, akym zvukom ma kazda stopa hrat a na konci skladby su informacie pre nastavenie na vynulovanie a nastavenia keyboardu na vychodziu polohu.

  Ak tieto informacie v Midi file nie su, tak sa moze stat, ze piesen hra s nespravnymi zvukmi a podobne.

  V tomto pripade treba Midi file otvorit v hudobnom programe v pocitaci a manualne vlozit data pre danu stopu a znovu subor ulozit. Potom by uz malo vsetko spravne fungovat.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 31. marian píše:

  Chcel by som sa spýtať, aký zvukový modul je najprístupnejší k značke M-Audio. Myslím k midi klavesom. Počul som o Roland Sound Canvas, ale chcel by som poznať i viac názorov. VĎAKA. S pozdravom Marián.

 32. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kvalitné MIDI klávesy sú vyrábané všetky podľa tej istej MIDI špecifikácie – a tak isto aj kvalitné zvukové moduly. Preto tieto zariadenia navzájom spolupracujú bez problémov a nie je možné povedať, že by niektorý modul bol prístupnejší k značke M-Audio.

  Podobné hardwarové MIDI zvukové moduly ako je Sound Canvas sú Roland Sonic Cell a aj Roland BK-7 Backing module sa dá použiť ako zvukový modul – http://www.bigmusic.sk/roland-bk-7m-backing-module?id=9520
  Niečo podobné, ale na oveľa vyššej úrovni a samozrejme aj drahšie je Yamaha Motif-Rack XS http://cz.yamaha.com/cs/products/music-production/tone-generators/motif-rack_xs/?mode=model

  Aj Roland ponúka vyspelejšiu technológiu v podobe INTEGRA-7 – http://www.bigmusic.sk/roland-integra-7?id=18755

  Spojenie MIDI keyboardu a modulu ako je Roland Sound Canvas však nevyužije možnosti zvukového modulu naplno – typicky sa takýto zvukový modul používa s MIDI sequencerom, či už hardvérovým alebo softvérovým, ktorý dokáže používať celú zvukovú banku ako orchester, ktorý hrá súčasne.

  Potom sú tu zvukové moduly s rozšírenými funkciami ako napr. Roland BK-7 Backing module, ktorý má zabudovaný MIDI prehrávač a funguje aj ako “samohrajka”, teda vie hrať doprovodné štýly podľa toho, čo hrá hráč na pripojenom MIDI nástroji.

  Ak nejde len o živé hranie, moduly ako je Roland Sound Canvas sú už dnes dostupné aj vo forme softvéru ako je napr. Roland / Edirol Hypercanvas http://www.roland.com/products/en/HQ-GM2/

  Alebo je možné použiť aj softvérové samplery ako je napr. Steinberg Halion, reFX Nexus, alebo iné VST pluginy a množstvo zvukov je v tomto prípade takmer neobmedzené.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 33. Albert píše:

  Dobrý deň!

  Ďakujem Vám za odpoveď na moju minulú otázku
  a zároveň Vám želám veľa chuti do záslužnej práce.

  Ešte jedná otázočka:
  Viete poradiť link na
  manuál keyboardu
  ASHTON AK 120?

  Albert

 34. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  odporúčame kontaktovať distribútora http://www.cmias.cz/. Na stránke výrobcu je len manuál v angličtine k predchádzajúcemu modelu Ashton AK110:

  http://www.ashtonmusic.com/resource-centre/manuals/keyboards-and-usb-midi-controllers

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 35. Albert píše:

  Pekne ďakujem!

  Albert

 36. Albert píše:

  Dobrý deň!

  Prosil by som Vás o odborný posudok a radu ohľadom
  keyboardu

  ASHTON AK 120.

  Hlavne po zvukovej stránke.

  Vopred ďakujem!

  Albert

 37. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  keyboardy ako je Ashton AK120 sú určené ako nástroje pre tých, ktorí chcú vstúpiť do sveta keyboardovej hudby a nevedia, či na keyboarde budú hrať aj naďalej, preto nechcú za nástroj veľa zaplatiť. Z nízkej ceny vyplýva aj kvalita nástroja. Je dynamický, čo ostatné lacné keyboardy často nebývajú a splní všetky požiadavky na ovládanie, ktoré začiatočník môže mať, ale zvuk samozrejme nemôže byť kvalitný ako na nástrojoch vyššej kategórie.

  Zvuky začiatočníckych keyboardov sú tvorené nenáročnou FM syntézou a reálnym zvukom hudobných nástrojov sa teda len vzdialene podobajú. V priamom porovnaní s lepšími nástrojmi každý počuje, že “to nie je ono”.

  Ak Vám ide hlavne o zvuk, bude nutné poobzerať sa vo vyššej cenovej kategórii.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 38. Milan píše:

  Dobrý deň. Mam syntetizátor casio ma 150. Pokúšam sa ho prepojiť s programom Fruity Loops. Kúpil s k nemu midi prevodník MIDITECH MIDILINK, píšu, ze stačí zapojiť – plug and play. Lenže FL ukazuje, že nemám nainštalovaný driver. Mám ASIO4all, aj iné.

  Ak by som chcel hrať MIDI spôsobom cez klávesové pluginy, Musím mať ešte Casio driver? Nedarí sa mi nijako spárovať program so syntetizátorom. Ako ho spárovať? Pripadne aký program je okrem Fruity Loops na to vhodný? Dik.

 39. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  nepotrebujete ovládač Casio a zariadenie MIDITECH MIDILINK nemá ovládač, systém Windows ho spozná sám. Fruity Loops zapnite až po pripojení prevodníka k počítaču.

  Po pripojení MIDILINKu je vo Fruity Loops potrebné zvoliť toto zariadenie ako predvolené na prijímanie MIDI dát – teda MIDI Input.

  V manuáli k FL píšu: (https://www.image-line.com/support/FLHelp/html/app_wiz5.htm)

  Najprv si otvorte menu Options a tam v časti MIDI zapnite Enable MIDI remote control

  Potom choďte do MIDI settings (alebo stlačte F10)

  Vo FL sa nebude zobrazovať Casio MA-150 ale názov prevodníka, tak ako si ho nainštaloval systém Windows.

  Zariadenie označte v zozname Input. Ak je možné ho nájsť aj v zozname v okienku Controller type, vyberte ho aj tu.

  Ak v zozname Controller Type nie je názov vášho zariadenia, zvoľte USB Audio Device (generic controller)

  Teraz, keď je názov zariadenia označený na obidvoch miestach, stlačte Enable vľavo pod zoznamom Input.

  Ak sa FL spojí so zariadením, pri každom stlačení klávesu na MIDI keyboarde bude na hlavnom paneli FL blikať MIDI kontrolka – č. 8 – správne je keď bliká oranžovou farbou.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 40. ľubo píše:

  Ahojte,

  mám synťák Korg triton LE a pripojil som ho k PC cez MIDI USB kabel Yamaha UX16. Mám však problém, oneskorený zvuk po stlačení klávesnice na synťáku. Chcel som KORG použiť ako masterkeyboard. Mám klasický notebook, zvukovka na doske. Dosť nepríjemné to oneskorenie.
  Ďakujem.

 41. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  opozďovanie zvuku za stlačením klávesu sa nazýva latencia zvukovej karty – a pre živé hranie musí byť čo najnižšie, teda pod 10ms.

  Ak chcete používať MIDI master keyboard na hranie na VST nástrojoch v reálnom čase, je potrebné, aby zvuková karta stíhala v reálnom čase prehrávať zvuky VST nástrojov zahrané na MIDI keyboarde, a to dokážu len karty, ktoré majú ASIO ovládač.

  K zabudovaným zvukovým kartám výrobcovia notebookov ASIO ovládače väčšinou neposkytujú, pretože výrobca notebooku nepredpokladá, že zvukovku budete využívať na niečo iné, ako počúvanie hudby a pod. Môžete sa pokúsiť pomôcť si univerzálnym ASIO ovládačom http://www.asio4all.com/, možno motyka vystrelí a latencia sa bude dať znížiť.

  Upozorňujeme, že softvér ASIO4All – ako ostatne každý softvér – nemusí dobre spolupracovať s iným softvérom, ktorý už máte v počítači nainštalovaný. Za prípadné poruchy nemôžeme prevziať žiadnu zodpovednosť.

  Najlepšie riešenie je však nahrávacia USB zvuková karta s MIDI IN vstupom, ktorú by ste pripojili priamo k Tritonu cez MIDI.

  Niečo ako je: http://www.bigmusic.sk/m-audio-m-track-plus?id=23008&ItemIdx=26

  alebo

  http://www.bigmusic.sk/tascam-us-200?id=23209&ItemIdx=28

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 42. ľubo píše:

  Ďakujem za odpoveď, napadla ma ešte jedna otázka. Hrozí latencia v prípade midi klávesnice napr. Novation Launchkey pripojenej cez USB – software Sonar X2 Producer, Reason 5 bez použitia uvedených kariet?

  Ďakujem za odpoveď.

 43. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  situácia je aj v tomto prípade tá istá. Latencia je záležitosť zvukového hardvéru – teda zvukovej karty. Novation Launchkey je len MIDI kontrolér ako každý iný MIDI kontrolér a výrobca predpokladá, že bude použitý s nejakou zvukovou kartou s ASIO ovládačom, ako je napr. Novation Speedio.

  Základnou podmienkou pre zníženie latencie je použitie ASIO ovládača pre zvukovú kartu. Ak to zabudovaná zvukovka umožňuje a v notebooku máte poriadne rýchly procesor, možno budete mať šťastie, ak nie, bez externej zvukovej karty USB to bez opozdenia nepôjde.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 44. jaroDj píše:

  Mam taku otazku ohladom klaves Yamaha PSR-S650 a MIDI OUT. Chcel by som vediet, či je moznost tento klavir cez usb/midi kabel zapojit do mojej externej zvukovky Steinberg ur22 a pomocou tohto prepojenia ci bude fungovat vo FL Studiu midi signal.
  Ci budem moct hrat na klaviature a bude to rozpoznavat program, kedze Yamaha PSR-S650 nema vystup MIDI.
  Je to možne? Pretoze uvažujem o kupe tohto klavesu, ale tato otazka je velmi doležita tiež.

 45. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  MIDI prepojenie cez zvukovú kartu nie je v tomto prípade potrebné a bežným káblom MIDI/USB ani nie je možné. Bežný MIDI/USB kábel je určený na pripojenie keyboardov, ktoré majú päťkolíky MIDI OUT a MIDI IN k počítaču cez USB konektor v PC. Existuje síce zariadenie, ktorým sa výstup keyboardu USB TO HOST dá konvertovať na MIDI päťkolík – http://www.kentonuk.com/products/items/utilities/usb-host.shtml ale to sa používa vtedy, keď chcete ovládať cez MIDI ďalší keyboard so vstupom MIDI IN a nemáte na svojom keyboarde výstup MIDI OUT, alebo naopak, ak chcete ovládať keyboardom, ktorý má MIDI OUT iný keyboard, ktorý má len USB TO HOST.

  Aby ste mohli používať PSR-S650 ako MIDI keyboard, stačí ho pripojiť k počítaču cez USB, nakonfigurovať ho vo Fruity Loops a môžete hrať. Zvukovku použijete na nahrávanie elektrických nástrojov, akustických nástrojov alebo spevu cez mikrofón a budete cez ňu prehrávať už nahraté stopy a zvuky virtuálnych nástrojov VST, ktoré budete ovládať z PSR-S650 cez MIDI/USB kábel zapojený priamo do PC.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 46. jaroDj píše:

  pišete midi /usb kabel nakonci,to ma pletie teraz, lebo ak priamo nemožem pripojit nastroj a ovladat nim Frutiy Loops cez Steinberg UR22,iba cez USB do PC,tak neviem ako to bude celé z ovladanim klaviatury a latenciou,ktorá v podstate mala ist normalne cez Steinberg ur22m ,kedze je tam MIDI a tak do PC..,tu zvukovku teda nepotrebeujem v podstate ak dobre chapem,ale iba na nahravanie instrumentou,ale cisto usb to host a midi in do steinberg ur22 to nepojde teda,fungovat to nebude?

 47. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ako sme napísali, aby ste mohli používať PSR-S650 ako MIDI keyboard, stačí ho pripojiť k počítaču cez USB, nakonfigurovať ho vo Fruity Loops a môžete hrať. Ovládanie nástrojov vo Fruity Loops bude fungovať z klaviatúry PSR-S650 cez USB TO HOST pripojené do USB konektora v PC – použijete normálny USB kábel. Cez kábel pôjdu MIDI dáta. Nemysleli sme tým MIDI / USB konvertor.

  MIDI dáta do zvukovej karty nepôjdu a ani nemusia, pretože MIDI dáta nie sú zvuky, ale len informácie o tom, ktorý kláves hráč stlačil a ako dlho ho podržal. Tieto informácie prídu do počítača priamo cez USB, netreba aby šli cez zvukovú kartu. Klaviatúrou PSR-S650 budete vo Fruity Loops ovládať virtuálne hudobné nástroje a cez zvukovú kartu budete počúvať zvuky týchto virtuálnych nástrojov.

  Ale nemôžete použiť zabudovanú zvukovú kartu. Steinberg UR22 potrebujete a to kvôli latencii. Latencia je opozdenie zvuku z počítača za stlačením klávesu na keyboarde a aby opozdenie bolo čo najkratšie, musí sa používať zvuková karta s ASIO ovládačom, takže napríklad taká, ako je Steinberg UR22.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 48. jaroDj píše:

  Dakujem tímu Hudobnej poradne za ozrejmenie tejto veci.

  Rad by som mal aj zodpovedanu moju dalsiu otázku, ktora sa tyka programu FL STUDIA a MIDI. Ide mi o tvorenie štylov v FL Studiu, úprava bicích nastrojov na vlastný štyl, pomocou pripojenia Yamaha PSR S650. Dá sa to na klavese, ale radšej by som to chcel cez PC s programom FL Studio. Môžete mi poradit ako na to mam ist? Ak sa to samozrejme dá vobec.

 49. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pomocou programu midi2style http://www.jososoft.dk/yamaha/software/midi2style/ je možné prekonvertovať MIDI súbor na štýl pre klávesy Yamaha. Takže si môžete vytvoriť v FL Studiu MIDI súbor a potom ho prekonvertovať na štýl.

  Priamy odkaz na stiahnutie programu: http://www.jososoft.dk/yamaha/software/midi2style/midi2stylesetup.exe

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 50. jaroDj píše:

  Stiahnuty program nejde spustit po instalcii vo Windows 8. Viete mi poradit ako to zfunkčniť, popr. nejakym iným softwarom? Mimochodom este potrebujem aj pomoc kde sa posilnim informaciami o tvoreni stylou v programe FL Studio. Myslel som si že cez Samplere, Kick Snare a pod. (Audio zvuku) to prekonvertujem do Midi a dalej postupujem inym programom ako midi2style. Alebo len potrebujem urcité Midi subory nato? Som novácik v tomto nastavovani Midi veci hlavne pre tvorenie stylov. Keby to bolo mozné, bolo by najlepsie pre mna z klavesu Yamaha PSR-S650 zo sady Bicích nastrojov ulozit do Pc a tie potom v programe FL Studio skladat podla vlastneho vkusu. No len neviem ci je to mozne. Ake moznosti mam?

  Viete mi poradit program ako Stylemagic Ya Free program?

  Dakujem

  tím Hudobnej poradne píše:
  Štvrtok, 13. November 2014 at 15:34

  Dobrý deň,

  systém Windows 8 je jedno veľké nešťastie – odporúčame postaviť si na hudbu stroj na systéme Windows 7. Ale programátor uvádza, že program midi2style by mal fungovať aj na Windows 8. O riešení možných problémov píše na stránke: http://www.jososoft.dk/yamaha/articles/software_5.htm
  S najväčšou pravdepodobnosťou nemáte v PC správnu verziu JRE – Java Runtime Environment, ale sú tam riešené aj iné možné dôvody, prečo program neštartuje.

  Čo sa týka práce s MIDI dátami a s programom FL Studio je vždy najlepšie zvládnuť takéto veci od základov. Môžete na to využiť návody na stránke http://flstudio.cz/, kde je aj odkaz na strojovo preložený český návod: http://navod.flstudio.cz/

  Zvuky z PSR-S650 sa nedajú len tak vytiahnuť a uložiť do PC, inak by ich už bol plný internet. Ale kvalitné zvuky (sample) sa na internete dajú nájsť aj zadarmo. Horšie je to už s takým špeciálnym programom ako je editor štýlov pre Yamahu StyleMagic YA. Užívatelia takýchto programov sú zväčša profesionáli – teda tí, čo sa živia hudbou a programátori s tým počítajú. Preto naozaj kvalitných programov zadarmo nie je tak veľa – dá sa povedať, že http://www.jososoft.dk je v tomto asi jediná výnimka.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 51. rado píše:

  Zdravím, mam klávesy Yamaha PSR-E423, maju vstup USB TO HOST. Som začiatočnik, ako sa da pracovať s MIDI cez počitač? Je to vobec možné?

  Takže zvuky MIDI sa daju dostať do tohto prístroja, alebo je niečo ine na to treba? Myslím nejaký program v pc.

  Vravím som laik, tak sa možno pýtam samozrejmosť pre niekoho. Za radu ďakujem s pozdravom.

 52. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pretože MIDI dáta nie sú zvuk, pripomeňme si, čo vlastne MIDI dáta sú (z nášho článku http://hudobnaporadna.sk/599/midi-problem/):

  “MIDI súbor si môžeme predstaviť ako notovú partitúru – obsahuje iba informácie o tom, kedy a aká nota má zaznieť a zvuk ktorého hudobného nástroja z nejakého tónového generátora sa pre túto danú notu má vybrať. Tým tónovým generátorom pre MIDI môže byť napríklad zvuková karta v počítači, klávesy (keyboard, synťák, …), externý zvukový modul atď.

  U MIDI sú zvuky, ktorými sú dané noty prehrávané, tvorené nejakým generátorom zvukov. MIDI súbor obsahuje napríklad informáciu o tom, že daný part má byť prehrávaný zvukom klavíra. Ale pokiaľ tento part prehrám napríklad cez internú zvukovku v počítači, kde je iba základná zvuková banka, tak ten zvuk bude oveľa horší, ako keď ten istý part (ten istý MIDI súbor) prehrám napríklad cez digitálne piáno Yamaha CVP-509.”

  Pri hraní keyboard cez výstup USB TO HOST vysiela MIDI dáta. Hráč s nimi môže pracovať niekoľkými spôsobmi:

  1. Hráč počuje zvuky keyboardu a vysielané MIDI dáta môže nahrať do PC do niektorého nahrávacieho programu ako MIDI záznam. Tento záznam obsahuje informácie o tom, čo hráč na keyboarde zahral a aké zvuky pri tom použil.

  - záznam v PC je možné spätne prehrávať cez keyboard. Vtedy sa vysielajú MIDI dáta zo záznamu v PC cez USB TO HOST do keyboardu, ktorý je v tomto prípade využitý ako zvuková banka – generátor zvukov, ktorý sme spomínali v úvode tejto odpovede. Ak v zázname v PC hráč nič nezmenil, nahrávka znie rovnako (tie isté zvuky keyboardu) ako keď ju hráč nahrával.

  - záznam v PC je možné prehrávať aj priamo v PC. Môže sa na to použiť aj systémová zvuková banka v počítači (je to vlastne syntezátor Microsoft GS Wavetable Synth, ktorý zvuky generuje), ktorá je však naozaj použiteľná len núdzovo, systémové zvuky sa kvalitou nedajú porovnávať so zvukmi keyboardov od strednej triedy vyššie. Pre kvalitný zvuk je potrebné využiť virtuálne hudobné nástroje alebo samplery, ktoré ponúkajú rôzni výrobcovia ako doplnky do nahrávacích programov, tzv. VST plug-iny.

  2. MIDI dáta vysielané z keyboardu môže hráč v nahrávacom programe priradiť virtuálnemu hudobnému nástroju a tak ovláda klaviatúrou keyboardu napríklad niektorý virtuálny syntezátor, alebo organ či dychový nástroj v PC (VST plug-in).

  Pre nahrávanie môžete použiť niektorý z voľných programov ako je napr. MixPad MIDI Editor http://www.nch.com.au/midi/index.html alebo si môžete vybrať niektorý z programov v zozname na stránke: http://www.synthzone.com/midiseq.htm Odporúčame však použiť Reaper, alebo FL Studio, alebo aj niektoré z profesionálnych programov ako sú Sonar alebo Cubase, pretože sú to zavedené štandardné programy, ktoré používa veľké množstvo hudobníkov a preto sú k nim dostupné všetky informácie a riešenia prípadných problémov, ktoré by sa mohli vyskytnúť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 53. Tomáš píše:

  Dobrý deň,

  mám problém s exportovaním v Cubase – používam Steinbergom odporúčaný driver ASIO 4ALL, s ktorým mastering v projekte znie výborne, no exportovaný súbor prehraný mimo Cubaseu je “lame” – duty suchý a plochý (všetky “vylepšenia” zvuku na primárnej zvukovke mám vypnuté, aby nedošlo ku skresleniu). Na zahraničných fórach som sa nič konkrétne nedočital, no keď som zmenil driver v Cubase na iný ASIO, tak sa zvuk zmenil na rovnako znejúci “lame” ako exporty. Jediný dôvod tohto úkazu, o ktorom som sa dočítal, je ten, že ASIO 4ALL nieje kompatibilný s mojou primárnou zvukovkou, a preto sa nepodieľa na exportovaní. Viete mi teda poradiť v týchto otázkach?

  1. Dá sa ASIO 4ALL aktívne zapojiť do exportu, aby jeho modulácia zvukovej stopy ostala zachovaná? (Dá sa to urobiť v nastaveniach v Cubase, alebo je nutné zakúpiť kompatibilnú zvukovú kartu?)

  2. Mám externú zvukovku M-audio FastTrack Pro, no v Cubase sa v sekcii Devices nastaviť buď ASIO 4ALL alebo driver M-audio. Dá sa nastaviť ASIO 4ALL cez M-audio a sú vôbec kompatibilné?

  Vopred ďakujem za Váš čas a odpoveď.

  tím Hudobnej poradne píše:

  Nedeľa, 26. November 2014 at 13:07

  Dobrý deň,

  o tomto probléme sa často píše na fórach, ale keďže každý systém je jedinečný, nie je možné jednoznačne na diaľku určiť príčinu. Zvuková karta sa na exporte nepodieľa, teda ani jej ovládač. Zvuková karta len prehráva dáta, ktoré vypočíta procesor.

  Niekoľko odporúčaných testov pri zisťovaní, v čom by mohol byť problém:

  Skontrolujte, či máte správne nastavenia v Control Room – aj nastavenie hlasitosti výstupu

  Aby Control Room fungoval správne, je potrebné, aby vo VST Connections / Outputs bol nastavený aspoň jeden stereo výstupný kanál

  Ak máte v Control Room viac výstupných kanálov, každý musí byť routovaný do iného výstupného zariadenia, inak by do jedného výstupu šli všetky kanály naraz a zvuk by bol pri posluchu zdvojený – teda hlasnejší, pri väčšej hlasitosti aj skreslený

  Skontrolujte, či nastavenie parametrov pre prehrávanie zvuku v Cubase je rovnaké ako nastavenie exportovaného súboru

  Pri exporte treba skontrolovať, či je master fader Stereo Out na 0

  Exportovať v tej istej frekvencii a bitovej hĺbke ako sú nahraté stopy v projekte

  Exportovať 44,1 / 16 bit a vypočuť, či je v nahrávke počuť rozdiel

  Jedna z možných príčin je aj to, že exportovaný súbor je prehrávaný v inom programe ako Cubase. Skúste výstupný súbor prehrať v Cubase, s použitím ASIO4ALL, či sa zvuk nezmení. Určite na prehrávanie exportovaného súboru nepoužívajte Windows Media Player, radšej VLC

  Vždy majte zapnutý len jeden program, v ktorom prehrávate audio súbory, buď Cubase alebo iný program

  Pri exporte zapnite Real Time Export – niektorí užívatelia píšu, že sa tým zlepší kvalita exportovaného súboru

  Jedna možnosť nakoniec – je možné, že v Cubase sú pokazené preferencie. V tom prípade treba preferencie zmazať a celý projekt vytvoriť znovu.

  Postup ako dočasne vypnúť alebo zmazať preferencie je na stránke
  https://www.steinberg.net/nc/en/support/knowledgebase_new/show_details/kb_show/safe-start-mode-resetting-the-cubase-preferences.html

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 54. jaroDj píše:

  Zdravim Hudobnu poradňu.
  Pracujem v programe FL Studio s MIDI dátami,nakolko je tam vsunutý (defaultny) VST..s nazvom “Fruity LSD” ktory ma Banku instrumentov pre Midi prehravanie avšak mna by zaujimalo ci existuje iny VST program..v ktorom mozem aj Megavoice a Rozširene zvuky pouzit ..nakolko tam nieje tato možnost zahrnuta iba klasické!štandartné zvuky..poprosim vas o radu..Mimochodom kláves mam PSR S 650…Dakujem

 55. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v dokumentácii k Fruity LSD sa píše:

  Fruity LSD allows you to access the synthesizer/sampler built into your soundcard from within FL Studio.

  Je to len spôsob, ktorým pristupuje FL Studio k zvukom v MIDI syntezátore nastavenom v systéme.

  Mega Voices sú zvuky v klávesoch Yamaha a ako sme už napísali: Zvuky z PSR-S650 sa nedajú len tak vytiahnuť a uložiť do PC.

  Ak pod rozšírenými zvukmi myslíte Yamaha XG (EXtended General MIDI), to sú zvuky uložené v čipe na niektorých zvukových kartách. Dnes už nahradil tieto čipy softvérový syntezátor v systéme Windows – syntezátor Microsoft GS Wavetable Synth. Niečo podobné s lepšími zvukmi je VirtualMIDISynth http://coolsoft.altervista.org/en/node/4

  Úplne najlepšie hrá YAMAHA XG SoftSynthesizer, lenže ten je prakticky nemožné legálne zohnať.

  V FL Studiu môžete používať aj iné softvérové syntezátory ale ako samostatné nástroje: http://bedroomproducersblog.com/free-vst-plugins/

  Ak chcete používať kvalitnejšie zvuky, môžete začať využívať VST virtuálne nástroje.

  Jedna možnosť, ako pracovať so zvukmi z PSR-S650 je nahrať MIDI stopu, túto stopu potom prehrať cez keyboard a zvuk z keyboardu pri prehrávaní nahrať do nahrávacieho programu ako audio. Potom môžete nahraté audio stopy upravovať v nahrávacom programe.

  Prečítajte si aj http://www.zvukarina.cz/forum/viewtopic.php?f=18&t=1282

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 56. jaroDj píše:

  OK diky, tím Hudobnej poradne. Velká Vďaka, ono to už ide a pochopil som systemovost akosi a všetko funguje okrem jednej veci, ktorá ma dost zastavuje v práci a neviem čo s tým. Ide tu o Midi dáta bicieho nástroja – “činelov” v prechodoch “Fill’s” ktore som si vytvoril a niektore skopiroval nemenil nic z originálov. Problem je v tom, že práve ten “činel” neznie vobec ale v Piano roll je vykresleny (zadaný) este stále v tej krajnici, kde má byť a nevyznie to. Práca je v FL Studiu. Skúšal som ten činel dat ešte troška dozadu ale ono to už nie je v Rytme. Quantizovanim to takisto neznie. Viete mi poradit prečo sa to deje, a čo s tym, aby to šlo?
  Dalšie, čo s tým suvisi a je mi prekvapivé, že v sekcii “Intro” práve ten činel znie na začiatku, ale vôbec v tej sekcii nie je vykreslený v Piano roll”. Kde može byt problém prosím vás. Inač okrem toho všetko funguje. Dakujem.

 57. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  skontrolujte nastavenie stopy podľa návodu https://www.youtube.com/watch?v=rK7ZI_2XYFA

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 58. Marcela píše:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať.. Dá sa z keyboardu Yamaha E343 mnou nahratá skladba presunúť do PC?.. A akým spôsobom?.. Ďakujem

 59. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  krátka odpoveď znie tak, že Yamaha PSR-E343 neumožňuje preniesť nahratú skladbu ako MIDI súbor do počítača.

  Existuje však možnosť do počítača nainštalovať nejaký nahrávací program, ktorý umožňuje nahrávať prichádzajúce MIDI dáta (sekvencer), na keyboarde spustiť prehrávanie nahratej skladby a túto skladbu nahrať ako MIDI dáta do počítača. Môžete na to použiť program Reaper – http://www.reaper.fm/download.php

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 60. Martin píše:

  Dobrý deň , mám doma yamahu YDP 162 arius. Kábel na pripojenie k PC mám, ale ako ich mám spárovať, zjednotiť? Keď ho pripojím, tak vypíše, že je arius nainštalovaný, ale nikde v počítači ho neviem nájsť. Piano chcem použiť ako MIDI klávesnicu. Za pomoc ďakujem.


  tím Hudobnej poradne píše:

  piatok, 2. Január 2015 at 10:50

  Dobrý deň,

  aby ste mohli použiť klávesy ako MIDI klávesnicu pre PC, musí byť v PC nainštalovaný program, v ktorom je možné používať virtuálne hudobné nástroje – VST instruments. Takéto programy sú napr. Cubase, Reaper, Nuendo, Sonar a iné. V týchto programoch potom v nastaveniach nastavíte Arius ako MIDI vstupné zariadenie a môžete hrať na týchto VST nástrojoch.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 61. slavomir.gorog píše:

  Mam yamahu psr 900, asi som nieco stlacil a nechce mi nahrat spev, ked pustim midi song. Doteraz mi to islo, pekne mi skladbu prehralo a nahralo aj spev. Pri nahravani audio recorder to ide.

 62. YamahaMx píše:

  Dobry den, prednedavnom som si zaobstaral klavesy MX49. Podla recenzi sa tam da editovat doslova vsetko . Potreboval by som vediet ci stym ma niekto skusenosti a ako do nich nahrat styl napriklad polky alebo nieco ineho . Bol som zvyknuty hrat prevazne ludovky ale chcem sa posunut trošku vyššie. Tiez nie je zle si obcas zahrat niečo ludoveho ale na tomto to akosi nie je mozne, kedze mi tu chyba polka valcik a podobne. Dakujem za odpoved.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Piatok, 30. Január 2015 at 15:09

  Dobrý deň,

  Yamaha MX49 nie je keyboard (nástroj vybavený doprovodnou jednotkou – hra so štýlmi), ale synťák (nástroj umožňujúci upravovať zvuk v reálnom čase). MX49 vychádza z MOTIFu (alebo MOXF rady). Je to nástroj svojou zvukovou výbavou pripravený na modernú tanečnú muziku. Je to nástroj napríklad do živej kapely, kde sa využije jeho potenciál práce so zvukom apod., alebo do štúdia, kde sa použije ako MIDI klaviatúra pre riadenie nejakého softwaru. Využíva iba rytmické a melodické arpeggia, ale nie je to nástroj, s ktorým by sa dalo hrať so štýlom (kde v ľavej ruke zadávam akordy, pravou hrám melodiu), ako to je u keyboardov rady PSR, DGX apod.

  Takže preto sa do MX49 nedá nahrať štýl polky apod.

  PPokiaľ teda chcete hrať polku, valčík apod. so štýlom, tak odporúčam nechať si MX49 ako druhý nástroj (kde sa dá priamo v reálnom čase pri hre meniť a nastavovať parametre zvuku) a pre ľudovky a podobný žáner si kúpiť v podobnej cenovej hladine napríklad Yamahu PSR-S650, čo je vyložene keyboard, kde je aj štýl na polku, valčík atď. a navyše je možné, pokiaľ sa mi tento firemný štýl nepáči, tak použiť iný z internetu alebo si nahrať vlastný.

  S pozdravom
  Bc. Michal Jakub TOMEK
  Technická podpora Yamaha CZ
  http://www.midit.eu

  tím Hudobnej poradne

 63. Vlado píše:

  Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o pomoc-radu. Ešte do nedávna som vytváral a nahrával podklady pre našu kapelu cez Cubase a klávesy Yamaha psr E700 a to takým štýlom, že cez midi (cez zvukovku) som ovládal klávesy -tj. tempo a štart nahrávania. Tj.: v klávesoch som prepol ovládanie midi na external a po zapnutí nahrávania v Cubase sa spustil pripravený štýl, alebo midi súbor a všetko fungovalo. Nedávno sme kúpili klávesy Korg PA 500 a tu vznikol problém : Neviem, alebo to nefunguje – prepnúť v klávesoch ovládanie midi cez External. Môžete mi prosím poradiť postup, ako by som to mal spraviť(manuál som preštudoval, aj prepínal podľa neho, ale nič)? A ešte jedna otázka. Keď som nahrával s Yamahou tak vždy sedelo tempo aj so seqencerom v Cubase – ak som nahral aj do realu z yamahy napr. v tempe 120 tak to tempo sedelo aj v Cubase presne 120(mohol som v pohode strihať). S Korgom mi to ale nesedí. Akoby hodiny tempa v korgu išli rýchlejšie – napr. 120,003. Je to prosím Vás normálne, či nejaká chyba v klávesoch? Ďakujem za vaše odpovede Vlado

 64. Jozef píše:

  Odpoveď pre Vlada z 23. marca. 2015. Možno by som vám vedel poradiť, ako to obísť pokiaľ máte zvukovú kartu, ktorá má aj audio vstupy na nahrávanie a zároveň midi uot. Potrebný súbor (midi) si dáte do Cubase, odtiaľ cez midi out pôjdete do midi in v klávesoch, audio výstupy z klávesov nasmerujete do zvukovej karty, pridáte audio stopu , necháte aktívny potrebný midi kanál, na cubase dáte pridanú audio stopu do režimu reck, spustíte nahrávanie a nahráte presne, bez akéhokoľvek posunutia naraz do jednej stopy, alebo postupne potrebný počet audio stôp, z ktorých potom bez problémov (mixdown) urobíte potrebný podklad. Odpadnú vám tak všetky problémy s akoukoľvek synchronizáciou a dá sa to trobiť s každým synťákom alebo zvukovým modulom, ktorý má midi in

 65. Marián píše:

  Dobrý deň, mám starší midi kontroler M audio pro 88 a chcem sa spýtať či je nutné inštalovať driver do pc a ak tak kde zoženiem tento driver na internete. Pripájam sa cez zvukovku roland ur 22 a jednoducho to nejde v Cubase spustiť.odporučili mi stiahnuť driver ale na stranke M audio nieje už nastroj aktualny.pomooooc.

  tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:
  Utorok, 16. Február 2016 at 21:56

  Dobrý deň,

  ak ide o M-Audio Keystation Pro 88 ovládač http://m-audio.com/support/download/drivers/usb-midi-series-5.0.1 je určený pre všetky tieto zariadenia:

  MK-361
  MK-249
  MK-449C
  MK-425C
  MK-461C
  eKeys
  eKeys 49
  UC-33e
  X-Session UC-17
  X-Session Pro
  UC-16
  Keystation 49e
  Keystation Pro 88
  Keystation 61es
  O2
  Keystation 88es
  MK-225c
  MK-249c
  MK-361c
  MK-7
  UC-33
  ProKeys 88
  ProKeys 88sx
  MidAir 25
  MidAir 37
  MidAir
  KeyRig 49
  KeyRig 25
  KeyStudio
  KeyStudio 49
  Trigger Finger

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 66. vlachos píše:

  Dobrý den, mám klávesy Yamaha PSR 550 a potřeboval bych nějakým jiným způsobem , než přes disketu, do nich dostat nové styly , které mám v počítači. Počítač a klávesy mám spojené usb MIDI kabelem – šlo by to do nich nejak dostat přes tento kabel – nebo existuje jiný možný způsob než disketou? Děkuji za odpověď.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Sobota, 16. Január 2016 at 11:45

  Dobrý deň,

  na prenos sa bežne používa program Musicsoft Downloader, ale podľa tejto stránky výrobcu PSR-S550 nie je medzi podporovanými modelmi:

  http://www.yamahamusicsoft.com/en/page/10

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 67. Martin píše:

  Dobrý deň. Chcem poprosiť o radu. Mám Roland sonic cell a chcel by som to využit ako virtuálny doprovod. Ked dam do neho usb s midi skladbou a zmenim nejaku stopu , neviem to uložit, na kluč ,alebo sa to da urobit len cez PC? Dakujem za radu

  tím Hudobnej poradne píše:
  Sobota, 16. Január 2016 at 13:05

  Dobrý deň,

  podľa manuálu (http://roland.com/support/article/?q=manuals&p=SONIC%20CELL&id=1810906) na str. 57 úpravy prebiehajú v dočasnej oblasti pamäti (Temporary Area).

  To je oblasť, ktorá obsahuje dáta Patch alebo Performance, ktoré ste vybrali pomocou tlačidiel na paneli. Pri prehrávaní Sonic Cell, zvuk vychádza z dát v dočasnej pamäti. Keď upravujete Patch alebo Performance, nemeníte dáta v pamäti ale vyvoláte dáta do dočasnej oblasti a upravujete ich tam. Nastavenia v dočasnej oblasti sú dočasné, a úpravy sa stratia, keď zvolíte iný patch / Performance. Ak chcete zachovať nastavenia, ktoré ste upravili, musíte zapísať ich do trvalej pamäte.

  Ak prehrávate MIDI skladbu a potom editujete performance alebo patch a chcete zachovať zmeny, musíte ich zapísať predtým, ako skladbu budete prehrávať znovu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 68. Katka píše:

  Dobrý deň, mám midi klávesy Alesis V49. Chcela by som ich používať na nahrávanie zvuku do počítača, a prepojiť s programom Sibelius, aby som si uľahčila zápis nôt. Nahráva mi opozdený a spomalený zvuk, chcem sa opýtať, či je to tým, že to neviem nastaviť, alebo je problém vo zvukovej karte.
  Poprípade, či by ste mi mohli niečo odporučiť, ako si to nastaviť alebo dokúpiť, čo treba.
  Veľmi pekne ďakujem :)

  tím Hudobnej poradne píše:
  Sobota, 16. Január 2016 at 11:31

  Dobrý deň,

  predpokladáme, že nepoužívate externú zvukovú kartu pripojenú cez USB, opozďovanie zvuku za stlačením klávesu sa nazýva latencia zvukovej karty – a pre živé hranie musí byť čo najnižšie, teda pod 10ms.

  Ak chcete používať MIDI master keyboard na hranie v reálnom čase, je potrebné, aby zvuková karta stíhala v reálnom čase prehrávať noty hrané na MIDI keyboarde, a to dokážu len zvukové karty, ktoré majú tzv. ASIO ovládač.
  K zabudovaným zvukovým kartám výrobcovia notebookov ASIO ovládače väčšinou neposkytujú, pretože výrobca notebooku nepredpokladá, že zvukovku budete využívať na niečo iné, ako počúvanie hudby a pod. Môžete sa pokúsiť nainštalovať si univerzálny ASIO ovládač http://www.asio4all.com/, možno motyka vystrelí a latencia sa bude dať znížiť – ale šanca je minimálna.

  Pre informácie o správnom nastavení programu Sibelius si prečítajte strojový preklad stránky výrobcu programu o latencii:

  https://translate.google.com/translate?sl=en&tl=sk&js=y&prev=_t&hl=sk&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.sibelius.com%2Fhelpcenter%2Farticle.php%3Fid%3D633&edit-text=

  Ďalej si prečítajte stránku o tomto probléme na http://hudebniforum.cz/klavesove-nastroje-syntezatory/usb-keyboard-sibelius-latence-t14637.html?sid=26d58b51f008e7a2466cd7dd9afc171e

  Zvukovú kartu si vyberte podľa rozpočtu v oddelení http://www.bigmusic.sk/audio-interface-zvukove-karty/

  Vždy pri tom hľadajte v popise produktu text: ASIO ovládač – to znamená, že je to zvuková karta s nízkou latenciou.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 69. jakub píše:

  Zdravím mam taky mensi problem, chcem sa spytat ako sa daju ulozit vsetky style z usb do klaves. Mam klavesy yamaha psr 443. Ked stiahnem style do klaves tak sa tam daju asi 3 a ked pridavam dalsie tak tie predosle tam uz nie su. Dakujem za radu vopred

 70. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  Yamaha PSR-E443 má pre nahrávanie štýlov z USB len 5 pozícií a to č. 201-205. Zakaždým, keď spustíte nahrávanie štýlov z USB znovu, predchádzajúce štýly na týchto pozíciách sa vymažú. Malou pomocou môže byť, že si prenesiete štýly do vnútornej pamäte keyboardu. Klávesy pripojíte k počítaču USB káblom a použijete program Musicsoft Downloader, (http://download.yamaha.com/search/detail/?site=cz.yamaha.com&language=cs&category_id1=16277&category_id2=16084&product_id=1629835&asset_file_language=EN&asset_id=37192).

  Podľa manuálu s názvom Computer-related Operations, ktorý je na internete žiaľ dostupný len v angličtine, prípadne v iných svetových jazykoch (http://download.yamaha.com/search/product/?language=cs&site=cz.yamaha.com&category_id=16084&product_id=1629835 ) potom môžete štýly prenášať z PC do internej pamäte keyboardu.

  Nič to však nemení na veci, že aj pre tieto štýly má keyboard dostupné len pozície 201-205 a keď ich tam uložíte, predchádzajúce štýly na týchto pozíciách sa tým premažú.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 71. jakub píše:

  dakujem za radu a chcel by som sa spytat, ako by som si urobil vlastne styly ci je na to nejaky program. dakujem vopred

 72. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  vzhľadom k tomu, že Yamaha PSR-E443 nemá v sebe možnosť vytvárať štýly (style creator), môžeme len odporučiť stránku http://psrtutorial.com, kde by sa mohlo niečo nájsť na tvorbu štýlov v PC. Ak to však rozpočet umožní, jednoduchšie by bolo prejsť na vyššiu triedu klávesov, ktoré majú v sebe Style Creator, ako je napr. Yamaha PSR-S670

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 73. matuš416 píše:

  Dobrý deň.

  Mám novation launchkey 49 a napajam ho cez USB do MAC a rovno z mac do mixu. Ten zvuk je oneskorený? čo s tým? aku zvukovku? a Akoto zapojiť?

  Ďakujem za odpoveď.

 74. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  prečítajte si náš článok http://hudobnaporadna.sk/1019/nulova-latencia-pri-nahravani/ ako aj otázky a odpovede k nemu. Toto opozdenie sa nazýva latencia zvukovej karty a môže byť spôsobené buď slabým výkonom počítača alebo tým, že zabudovaná zvuková karta nie je vhodná na odposluch pri nahrávaní v reálnom čase. Ak zabudovaná zvuková karta neposkytuje možnosť znížiť opozdenie v nastaveniach hudobného softvéru, bude potrebné zakúpiť externú zvukovú kartu USB, napr. http://www.bigmusic.sk/focusrite-scarlett-solo?id=25592.
  Zapojenie je jednoduché, USB káblom priamo do počítača, rovnako ako je pripojený aj MIDI keyboard.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 75. Jardokon píše:

  Dobrý deň. Prosím Vás mám taký zvláštny problém s Cubasse 8,5. Kúpil som si lepšiu zvukovku, je riadne registrovaná, ale nejdú mi nahrať midi stopy, napriek tomu, že nástroj mám riadne navolený, dokonca aj počujem zvuk a stopa mi ho vníma. Akonáhle však stlačím nahrávanie a začnem hrať, zvuk síce počuť, ale sa mi nezaznamenávajú žiadne noty len prázdna stopa. Môžete mi prosím poradiť, kde by mohol byť problém? Ďakujem.

 76. Lubo píše:

  Ahojte, mám na Vás otázku. Používam Albeton Live 9, kde používam VST pluginy – Nexus, Absynth, B4, Sylenth. Počítač mám Intel i5 4210U, 1,7 GHz, turbo boost 2,4GHz, RAM 8GB, disk 5400rpm, externá zvukovka Lexicon Alpha. Pri používaní VST pluginov mi často vypisuje CPU na 50% a viac percent. Pritom procesor ide na výkon max 20%. Nikde som sa nedočítal, ako môžem redukovať CPU load. Viete mi v tomto pomôcť? Ďakujem.

 77. Livia píše:

  Ahojte,
  potrebovala by som poradiť. Chcem začať hrať na E-bicie, uvažujem zakúpiť značku Roland. Viete mi prosím poradiť a porovnať TD1K, TD1KV, HD1 a HD3. Ako začiatočník to neviem presne zhodnotiť. ďalej Vás ešte prosím o radu, čo ku ktorej výbave ešte potrebujem zakúpiť – okrem stoličky, slúchadiel, paliciek, metronomu…

  vopred ďakujem za cennú radu a pekný deň prajem
  s pozdravom

  Lívia

 78. Dušan píše:

  Ahoj,ako skopírujem/ zálohujem v prípade náhodného vymazania/ midi súbory z automatického bubenníka Alesis SR-18 do počítača.Stačí mi redukcia midi do USB?Ďakujem

 79. samo jakubik píše:

  prosim vas viete mi poradit mam kabel alesis ale mi nejde prosim vas poslite mi celkový návod na opravu DAKUJEM

 80. IVAN píše:

  CHCEL BI SOM SA OPITAT JAK MAM PREFORMATOVAT STYLI S YAMAHY DO TECHNIK KN6000 OTPORUCITE MI NEJAKY PROGRAM DAKUJEM

 81. Katarína píše:

  Mám midi súbor, ktorý by som chcela použiť ako podmaz na vystúpenie pre deti. Musím to pustiť z kláves, alebo sa dá v PC zmeniť formát z midi na mp3. Mám program sibelius, ableton,….

 82. Alois píše:

  Dobrý den,
  mám problém s prehráváním midi.
  Pouzívám; Sound Modul Roland Canvas SC55mkll
  a mid prehrávám ve Van Basco.
  Midiprevadece (uz jsem jich vyzkousel více) je jedno jaký, ale výsledek je stejný.
  Pri prehrávání urcité nástroje kvicí …
  Hlavne se to stává u Kytar a nástrojú kde jsou pouzity Pitsh W.
  To se deje od té doby, kdy jsem si nainstaloval Windows 10!
  Nemel jsem s tim ale jinak nikdy problém. (Windows XP)
  Za jakoukoliv radu predem dekuji a preji hezký den.
  Alois

 83. Irenka245 píše:

  Jak se spouští klavír na Cantrorum VI?

 84. Gagos píše:

  Zdravim chcem sa opitat kupil som od kamarata yamahu psr s770 a mam problem s usb ked sunem usb kluc do klaves hned klavesy zamrznu a us som skusal viacero usb klucov a stale to iste dakujem.

 85. stefan píše:

  Zdravim chcem sa opitat mam yamaha psr s770 zapnu sa klavesy a len svieti displey a ukazuje logo yamaha neviete niekto o mejakom instalacnom cd softweru dakujem

 86. jaro píše:

  Dajú sa synchronizovať dva nástroje, ktoré majú iba USB Midi? Napr. Yamaha PSR-EW300 s Yamaha Motif.

 87. ivan píše:

  dobri den chcel bi som sa spitat ci nevie nekto dajaki program na formatovanie stylov do technik kn 6000

 88. anton píše:

  Potrebujem poradiť ako dostať do PC data s klávesu asi MDR,používam yamahu psr 330 a aby som mohol vždy vrátit data do bank.Predtým som mal
  player MDF 3,ktorý mi data nahral na disketu a potom naspátek.Mám aj program catewalk,ale neviem do neho tie data dostat.Ďakujem za radu

 89. Tibor píše:

  Dobry den,mam klavesy Yamaha 453 a potrebujem prehrat midi skladby z USB kluca-mam ich tam cca 800 ale prehrava mi ich len po 540,viac nie.Mohli by ste mi poradit?vopred dakujem.

 90. Lasonya píše:

  Provably Fair Gaming @ https://crashdice.com

 91. Michal píše:

  mam jednu velku otazocku

  mam steinberg mr 816 csx-ktora nema midi vstup,nahravam cez cubase a zvuky ktore pouzivam su vacsinou z cubase ,prepajal som to s klavesami cez midi aale inou zvukovkou,ktora mala midi,bohuzial prestala komunikovat s pocitacom takze ako nahradu mam mr 816 csx ktoru by som rad napojil na comp,problem je vlastne taky ,ze ani neviem co je nejaka moznost tuto zvukovku napojit stym aby som mohol pouzivat externy klaves a zvuky z cubase kedze karta nema midi,da sa kupit nejaky prevodnik alebo nejaka pci karta alebo ako a do coho to mam pripojit aby to bolo podla mojho popisu?

  dakujem

  s pozdravom Michal

 92. jan píše:

  Dobry den .Minule som kupil Yamahu PSR740 a mam ciste diskety na ktore by som chcel z notebooku nahrat na diskety midi subory.Prosim vas je to mozne a akym sposobom.Neviete mi poradit,kde by som zohnal manual na obsluhu Keybordu Yamaha PSR 740 navod na obsluhu v slovencine resp. v cestine dakujem

 93. Dávid píše:

  Chcem sa opýtať
  Mam klavesy korg pa 50 a ma emulátor na USB a davam tam USB tak mi nič neukazuje idem na disk menu tak mi tak skočí že NO DISK /UNFORMATED som začiatočník vedeli by ste mi poradiť že prečo mi neberie USB?
  Ta odpovede ďakujem

 94. jozef píše:

  Prajem veľa úspechov.

  Doslova som nešťastný, pretože pred rokmi som mal v PC aj v notebook nainštalovaný Reason 3. Po vložení Import midi files som si dané midi zvukovo pekne upravil. Teraz som nainštaloval Reason 5. a už tretí deň skúšam márne rozbehať midi ,pretože žiadny zvuk nepočuť . Audio ide v poriadku a midi nie a nie. Za radu budem veľmi vďačný . Jozef

 95. Julitea píše:

  Novosti

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin