Akustická gitara pre začiatočníka

Zdieľať

Akustické gitary - základné tvary

Akustické gitary - základné tvary

Bavíme sa tu o gitare s kovovými strunami, určenej na hranie akordov, pesničiek. Nebudeme sa tu zaťažovať pojmami, ktoré začiatočníkovi nič nehovoria – ide nám len o základnú informáciu, s ktorou si vystačí každý, aj kto v živote na gitare nehral.

Skôr, ako si povieme, aká akustická gitara je vhodná pre začiatočníka – jedna zásadná informácia. Človek – začiatočník si nevie kúpiť gitaru. Pošlite vegetariána do mäsiarne – výsledok je ten istý. Preto, ak ste nádejný začiatočník, pokúste sa vo svojom okolí nájsť niekoho, kto sa v gitarách vyzná, aj keby to malo znamenať, že navštívite pár koncertov a povypytujete sa na ľudí tohoto druhu. Verte, že keď takého človeka nájdete, bude ochotný ísť tú prvú gitaru s Vami vybrať. Velí mu to jeho muzikantská česť.
Prvú gitaru si budete pamätať navždy, preto stojí za to zabojovať a pomôcť si k nástroju, na ktorý budete s láskou spomínať.

Typ gitary
Karty v tejto oblasti sú rozdané už dávno. Klasická španielka, dreadnought, jumbo sú tvary 90 percent vyrábaných gitár. Na klasickú hudbu – klasická španielka s nylonovými strunami. Na pesničky – dreadnought alebo jumbo, oboje s kovovými strunami. Stačí si pozrieť nejaké tie videozáznamy na Youtube a je jasné, akú gitaru na akú hudbu.

Cena
Nič si nenahovárajme, lásku ku gitare netreba preceňovať. Kľudne sa pohybujme v cenách okolo 100 až 150 Euro. To, čo začiatočník potrebuje, mu dá aj gitara v tejto cenovej kategórii – stačí dodržať niekoľko základných pravidiel.

Za značku sa platí, ale – kúpiť značku sa oplatí.
Ak na gitare, ktorú sa chystáte kúpiť nie je logo značky, ktorú každý pozná je veľká šanca, že kupujete mačku vo vreci. Základný fakt je, že známa firma nedá svoje logo na produkt, ktorý jej meno môže poškodiť. Výrobca, o ktorom nikto nikdy nepočul sa musí snažiť presvedčiť najprv aktívnych muzikantov, až potom si môže dovoliť vyrábať veľké množstvo lacnejších nástrojov “pre ľud”. Dnešný trend však je častokrát taký, že nástroje lacno vyprodukované v ázijských krajinách sú určené len na kšeft, nie na hudbu. Aj známe značky produkujú v Ázii, to je už raz tak – rozdiel je však v tom, že na trh nepustia výrobky, ktoré by ich meno poškodili.
Ak natrafíte na gitaru neznámej značky – takzvaný “noname” – (samozrejme nemyslíme slovenský pseudo Elán) ktorej nič nehovoriaci názov je už sám o sebe podozrivý, začnite pátrať po výrobcovi. Ak totižto výrobca prekoná problém s názvom – teda že bude relatívne dobrý a príťažlivý, ďalšia otázka je, či je výroba daného nástroja kontrolovaná (minimálne odborníkom v oblasti výroby hudobných nástrojov) a či nie je vyrábaný vo fabrike, kde sa vo dne vyrábajú parkety – a v noci, na tej istej linke – samozrejme trochu inak nastavenej – gitary.
Už len jedna vec – ďakujme každé ráno za možnosť nakupovať lacné ale kvalitné ázijské nástroje, nebolo to vždy tak. Pojem “ruská gitara” je niečo, čo sa nedá slovami popísať. Ak ste to nezažili, môžeme Vám len blahoželať.

Použité materiály
Predstavte si, čo sa dá v našich slovenských podmienkach vyrobiť za 100 Euro. To, že tieto lacné gitary sú vôbec ešte z dreva je možné považovať za zázrak. Vyrobiť aj lacnú ale kvalitnú gitaru trvá desiatky hodín – a čo materiál? Drevo na hudobné nástroje je pomerne vzácne – treba ho vedieť nájsť, vedieť vybrať strom, ktorý sa na to hodí. Aj na najlacnejšiu gitaru platí záruka 2 roky na výrobné vady. Drevo na gitaru musí byť “odležané”, spravne vysušené, aby aj po tých dvoch rokoch ešte malo ten istý tvar ako na začiatku. Okrem dreva je gitara vyrobená ešte z ďalších materiálov. Kov ladiacich mechaník, pražcov, materiál, z ktorého je vyrobená kobylka a nultý pražec, to všetko sú reklamovateľné veci – ak nevydržia tie dva roky, máte nárok na výmenu.

Zvuk
Rozhoduje o tom, či sa človek stane gitaristom alebo nie. Musí sa páčiť nielen poslucháčovi ale aj tomu, kto na gitare hrá – zvuk musí byť sladký ako med, hladký ako hodváb… doplňte si svoje vlastné prirovnania. Toto však nie je všetko – ak človek gitaru kupuje sám, robí jednu veľkú chybu – gitara totiž nehrá tak, ako ju počuje ten, kto na nej práve hrá. Skutočný zvuk gitary počuje poslucháč, stojaci pred hráčom. Ak Vám nemá kto na gitare zahrať, aspoň sa posaďte pri skúšaní gitary vo vzdialenosti 1 – 2 metre oproti stene, aby ste počuli jej odrazený zvuk.

Struny
Nielen od použitého dreva ale aj od strún záleží aký zvuk gitara bude mať. Struny je potrebné občas vymeniť, ak hráte každý deň niekoľko hodín, životnosť strún je maximálne jeden mesiac. Potom už strácajú zvuk a hudobné nástroje by mali mať pekný zvuk.
Struny sa vyrábajú v rôznych hrúbkach – pre akustickú gitaru sú bežne používané struny nazývané “desiatky“, “jedenástky” niekedy aj hrubšie.

Číslo označuje priemer prierezu najtenšej struny v tisícinách jednotky inch, inak aj palec (0,001 inch = 0,0254 mm, hrúbka najtenšej struny v sade strún hrúbky 10 je teda 0,0254 mm x 10 = 0,254 mm).

Pre začiatočníkov je vhodné použiť struny hrúbky 10, lebo čím sú struny hrubšie, tým viac treba na ne tlačiť a to bolí. Prsty prestanú bolieť tak o 10 dní ak budete hrať aspoň hodinu denne – potom už môžete dať na gitaru aj hrubšie struny. Výhodou hrubších strún je to, že gitara hrá hlasnejšie, vo zvuku je počuť viac dreva, zvuk je krajší.
Upozornenie: na starú gitaru, ktorá ležala roky niekde v kúte radšej použite tenšie struny, hrubšie by ju mohli poškodiť.

Doplnky
Gitara je nástroj citlivý. Ak ju chceme brať so sebou aj do prírody, potrebuje ochranu – puzdro, najlepšie nepremokavé.

Gitaru treba vedieť naladiť – najjednoduchšie je použiť špeciálne pre gitaru určenú elektronickú ladičku.

Pri hre na gitare sa dosť často stojí – na to je potrebný pás na zavesenie gitary.

Pri hre na kovových strunách je vhodné použiť brnkátko – na začiatok si kúpte len niekoľko brnkátok rôznych hrúbok – keď zistíte, ktoré Vám vyhovujú, kúpte si ich desiatky a rozhádžte po všetkých vreckách a po celom byte. Nie je nič otravnejšie ako hľadať brnkátko.

Ak chcete robiť rýchle pokroky, je potrebné, aby gitara bola vždy po ruke, nie v puzdre na skrini – najlepšie na stojane

Struny sa najradšej trhajú cez víkend, keď sú obchody zatvorené – je vždy dobré mať v zásobe jednu sadu strún.

Hudba je drina – a hudobné nástroje je po hraní potrebné očistiť od potu, niekedy aj od krvi :-) Struny vydržia dlhšie a aj laku nástroja to len prospeje. Sú na to rôzne čistiace prostriedky, handričky a leštidlá.

Pre orientáciu v cenách odkazy na www.bigmusic.sk

Akustické gitary vhodné aj pre začiatočníkov

Ladičky

Struny

Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

286 x otázka k článku “Akustická gitara pre začiatočníka”

 1. Alexi Laiho píše:

  myslite, ze vsetci známi gitaristi, chodili normalne do umeleckej skoly na hodiny gitary, alebo sa ucili sami???

 2. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  vychádzajme zo skúseností – medzi gitaristami, ktorých poznáme my, čo sa staráme o hudobnú poradňu sú aj takí, čo sa učili sami – aj takí, čo chodili do školy.
  Niekomu stačí, čo sa naučí sám, iný zase vyhľadá pomoc učiteľa. Možno to záleží aj od toho, čo človek chce – koncertovať sa dá, aj keď človek pozná len tie základné akordy – ale štúdiový hráč sa asi bez školy nezaobíde.
  Učiteľ (škola) môže byť aj v podobe videa, či DVD, je toho fúra, z čoho sa je možné učiť. Hlavne treba vedieť jedno – šetrí to čas, keď nám niekto ukáže ako sa čo robí – a gitara je taká potvora, že na niektoré veci človek sám ani nepríde, ak mu to neukáže niekto, kto to vie.

  tím Hudobnej poradne

 3. Adam........ píše:

  Prosím vás chcem sa spýtať. Som začiatočník a chcel by som hrať na gitaru. Najlepšie keby to bolo jumbo alebo ten dreadnought.Chcel by som vediet aká cena by to bola. Prirátajte ku tomu prosím aj všetky tie doplnky.(ladička, brnkátka, struny, obal, stojan atd.)

 4. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  začiatočníkovi by mohlo na to všetko čo píšete stačiť okolo 150 až 200 €. Začiatočnícke gitary typu dreadnought sú už aj v cenách okolo 100 € (napr. Epiphone AJ-100, typ jumbo býva o dosť drahší.
  Ladičky sú už aj za 13 € napr. Marshall MT-1, látkový obal stojí okolo 20 €, struny 5-8 €.
  Ceny lacnejších stojanov sa pohybujú okolo 25 €.
  V každom prípade sa treba popozerať na internetových obchodoch a urobiť si prehľad, kto čo ponúka, prípadne osloviť priamo obchodníkov, aby urobili cenovú ponuku.

  Váš Tím Hudobnej poradne

 5. guitar player píše:

  Ahoj!Som začiatočník na giatre a potrebujem nejake linky s jednoduchými pesničkami.Predom dakujem.

 6. tím Hudobnej poradne píše:

  Ahoj,

  skús

  http://www.hudba.sk/akordy/

  prípadne

  http://www.supermusic.sk

  Na neskôr, keď to už pôjde lepšie, ešte nejaké odkazy na stránky s tabulatúrami:

  http://www.ultimate-guitar.com/

  http://www.911tabs.com/

  Tím Hudobnej poradne

 7. sofia píše:

  Ahoj chcela by som sa opýtať. Nie som ani začiatočníčka a nie som ani pokročilý. Vobec nehrám na gitare ale velmi by som sa chcela naučiť. Hrala som už aj na klaviri a na flaute. Velmi sa mi páči hrať na gitare. Je to ťažké tie akordy hrať alebo sa vobec učit? Ako často a ako dlho by som mala každý deň hrávať. Za kolko dni týždnov alebo mesiacov by som mohla zahrat nejaku lahšiu pesničku?

  Ked by som sa chcela učiť tak sa možem učiť aj sama alebo potrebujem aj nejakého učitela?

 8. tím Hudobnej poradne píše:

  Ahoj,

  hrať na gitare nie je ťažké, veď na nej hrajú aj deti, netreba sa ničoho obávať a smelo do toho. Jediné, čo je treba vedieť na začiatok je to, že to chvíľu trvá, kým si končeky prstov zvyknú. Prvé dva týždne treba hrať aspoň 2 x denne po pol hodine, jednoduché akordy, netreba ich ani vedieť plynule striedať.

  Po tomto období už človek zvyčajne príde na to, či je gitara naozaj to, čo si myslel a či je to preňho to pravé. Ak áno, bolo by dobre zadovážiť si metronóm a príručku s akordami, pozrieť si na internete nejaké jednoduché pesničky – a neprestať, to je celá veda.

  Už po mesiaci každodenného hrania budeš hrať jednoduché pesničky ako nič.

  Pre hranie pesničiek nie je učiteľ až taký dôležitý, ako pre hranie klasickej hudby na gitare. Máš výhodu v tom, že učiteľom ti môže byť každý, kto vie aspoň trochu hrať na gitare – dokonca aj na internete (na youtube) sa dá nájsť kopec učiteľov. Muzikantom sa najlepšie staneš tak, že budeš vyhľadávať spoločnosť iných muzikantov a potom sa už stačí len dobre pozerať a skúšať.

  Tím Hudobnej poradne

 9. bukyno píše:

  Nazdar.
  Chcel by som sa spýtať či sa dajú aj na španielke s kovovými strunami hrať akordy a normálne pesničky lebo vybrnkávanie ma nebaví (nakoľko už doma španielku mám a nechce sa mi kupovať novú gitaru :-) )

 10. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na strunách ani tak nezáleží, či sú kovové alebo nylonové – akordy a pesničky sa dajú hrať na akejkoľvek gitare. Nedoporučujeme však dávať kovové struny na klasickú gitaru – španielku, na ktorej boli pôvodne nylonové struny. Mohla by sa odtrhnúť kobylka.

  Treba len začať niečím jednoduchším, nejakými 3-akordovými pesničkami, aby človek dostal do ruky rytmus a potom už len na internete si nájsť akordy na hudbu, ktorá Vás baví – napr. na http://www.supermusic.sk alebo na http://www.hudba.sk/akordy

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 11. simona píše:

  Dobrý deň,

  Hrávam na gitare denne a brušká prstov mám už zhrubnuté a tak by som sa veľmi rada dozvedela , že : aký čas vydržia brušká prstov zhrubnuté aj po tom čo človek prestane hrávať na gitare alebo inom strunovom nástroji .Ďakujem.

 12. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  toto zavisi od toho, ako casto a na aku dlhu dobu pridu Vase prsty do styku s vodou – ano, je to hlavne o rucnom umyvani riadu, pripadne o rucnom prani a inych domacich pracach.

  Pokial nedovolite, aby sa Vam koza na prstoch uplne premocila, ste “v suchu”, mozole ostanu take, ake su aj par tyzdnov.
  Ak sa Vam potia ruky, trvanlivost mozolov je samozrejme znizena.

  Doporucujeme pouzivat rukavice pri vsetkych cinnostiach, pri ktorych by ste mohli byt dlhsiu dobu v styku s vlhkostou – ovsem, nezabudnite, ze v rukaviciach sa ruky potia, takze aj tak treba dobu skratit na minimum.

  Zhrubnuta koza na prstoch vydrzi aj dva-tri tyzdne – co vsak nevydrzi, je znecitlivenost brusiek prstov. Ak nebudete hrat tri tyzdne, zhrubnuta koza nepomoze, opat budete musiet prejst tym zaciatocnickym palenim prstov – a aj svaly a slachy prstov stracaju kondiciu – proste, je to cele o udrziavani sa “vo forme”.

  S pozdravom

  Vas tim Hudobnej poradne

 13. S.molnarova píše:

  Ahoj, mám doma staršiu španielku, na ktorej sa už začína odlepovať kobylka.
  Prosím Vás o radu, čo s ňou dalej lebo velmi nerada by som ju vyhodila. Vopred Ďakujem.

 14. tím Hudobnej poradne píše:

  Ahoj,

  sú dve možnosti, ako sa s tým vysporiadať – jedna je, dať gitaru opraviť majstrovi, ktorý kobylku prilepí. Pokiaľ by sa ukázalo, že takáto oprava by bola príliš drahá je možné namontovať na gitaru záves strún, ktorý kobylku odľahčí.

  Napríklad niečo takéto: http://www.bigmusic.sk/zaves-strun/

  Tím Hudobnej poradne

 15. marečeQ píše:

  Dobrý deň !
  Chcem sa naučiť hrať na gitaru ale mam menší problém som ľavák a neviem nikde nájsť nejakú gitaru pre mňa ,niečo cenovo dostupné. Chcem sa ešte aj opýtať či je vlastne potrebne kúpiť si gitaru stavanú pre ľaváka?
  Vopred Vám dakujem!

 16. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ľavácke gitary sa kupujú okrem iného aj preto, že na praváckej gitare je chránič dreva pod strunami po otočení gitary na hornej strane.
  Takže, ak si kúpite pravácku gitaru, kúpte si aj chránič dreva – je to ten kus plastu, ktorý si nalepíte pod struny.
  Samozrejme, hovorím o gitare bez tzv. výrezu – teda o gitare s klasickým tvarom. Výrez je vybratie v tele gitary v mieste, kde sa spája krk s telom na spodnej strane – na takejto gitare sa ľahšie hrá vo vysokých polohách, napríklad pri sólovej hre.

  Ak sú výstuhy – rebrá na vnútornej strane vrchnej dosky gitary urobené symetricky, je jedno, na ktorú stranu je gitara otočená. To sa dá skontrolovať pomocou malého zrkadielka vloženého do otvoru gitary. Zopár príkladov možného rebrovania http://www.ovationgallery.com/pagebrace.htm

  Z dostupnejších modelov by bolo možné sa pozrieť na značku Cort – napr. http://www.bigmusic.sk/cort-ad870-lh?ItemIdx=0&id=7083, prípadne osloviť priamo obchodníka a požiadať o cenovú ponuku na ľavácku akustickú gitaru v požadovanej cenovej kategórii.

  S pozdravom

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 17. kikaa píše:

  Dobry den!!!

  Prosim Vas mám doma spanielku ktora je dost stara a prave teraz som sa zacala ucit hrat bavi ma to a mame si doniest gitaru ja na tej mojej nemam struny…a neviem ci takato gitara je dobra a ci nieco este vydrzi…

 18. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  všetko záleží od nárokov hráča. Struny si dokúpte – nejaké mäkké, pýtajte si “desiatky” a možno najlepšie by bolo ísť aj s gitarou rovno do obchodu, nech sa na ňu pozrie niekto, kto tomu rozumie. Aj staršia gitara ešte môže poslúžiť, ale ak stála niekde v kúte 20 rokov, nemusí už byť v poriadku – a bola by škoda trápiť sa s nefunkčným nástrojom práve na začiatku, keď má začiatočník kopec iných problémov s technikou, boľavými prstami atď.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 19. Simona píše:

  Bry deň,
  mam dve otazky.
  1: za akym učelom je na niektorych akustikach vyrez?
  2: (možno mierne..komicka) keď dlhšie hram, dosť neprijemne mi navru žily na pravej ruke a proste dalej už nevladzem; je možne, že robim niečo zle alebo je to len v mojej ruke?
  Vopred ďakujem :)

 20. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  1. na akustických gitarách je výrez len výnimočne, býva skôr na elektroakustických gitarách, na ktorých sa očakáva hra “sólo” vo vyšších polohách. Pokiaľ je výrez na akustickej gitare, je to pre ten istý dôvod.

  2. z Vašej otázky nie je jasné, či ste praváčka alebo ľaváčka. Takže odpovedí bude viacero:

  2.a.) predpokladajme, že ste praváčka – bolí Vás ruka, ktorou brnkáte po strunách.
  Doporučujeme okamžite vyhľadať najbližšieho “aktívneho gitaristu” a nechať si poradiť, čo je vo veci – jedine snáď neprirodzená poloha a kŕčovité držanie ruky môže spôsobiť problém ruky, ktorá brnká po strunách. Na diaľku je však nemožné toto posúdiť – jediná rada môže byť, že treba túto ruku maximálne uvoľniť v zápästí.

  2.b.) ak ste ľaváčka – bolí Vás ruka, ktorou na hmatníku gitary stláčate struny.
  Je viacero možností:
  1. na gitare máte natiahnuté príliš tvrdé struny.
  2. vyvíjate zbytočne veľký tlak prstami na hmatník gitary
  3. struny na Vašej gitare sú príliš vysoko – gitara je stará alebo zle nastavená

  Stále však ide o to isté – sila prstov, ktorú musíte vyvíjať, aby gitara hrala čisto je príliš veľká a Vaše ruky to po určitej dobe nezvládajú – čo je len prirodzené. Tu by bolo najlepšie dať posúdiť nástroj najbližšiemu “aktívnemu gitaristovi”, ktorý by zároveň aj snáď dokázal rozoznať prípadné technické chyby pri hraní.

  Ak vo Vašom okolí je hudobná škola, neváhajte a oslovte učiteľa gitary, určite Vám rád dá zopár rád aj zadarmo, je to jeho profesijná česť.

  V každom prípade, ak budete mať cestu okolo BIG MUSIC v Banskej Bystrici, ohláste sa, spoločne určite zistíme, v čom ten problém môže byť.

  S pozdravom

  tím Hudobnej poradne

 21. Julia píše:

  Dobry den, chcela by som sa spytat, ake konkretne znacky su dobre? Neuvadzate ich…a ja ako zaciatocnik ich nepoznam…

 22. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  znacky, ktore by sme doporucili, by zaciatocnikovi mohli byt nezname –
  to je ten dovod. Jednou z najlepsich znaciek akustickych gitar je
  Yamaha. Mnohi vsak poznaju len klavesy od tejto firmy, takze im to moze
  pripadat divne – asi ako keby firma Casio tiez vyrabala akusticke gitary :-)

  Predstavte si, ze by ste si sli kupit nejaky predmet beznej spotreby –
  kavovar, vysavac, auto… Najneskor pri aute uz je bezne, ze sa kupujuci
  zorientuje v znackach a modeloch aut a chce vediet, co mu ktory model
  poskytne.
  Akusticke gitary maju s autami nieco spolocne – clovek sa ich dotyka
  rukami. Prvy dotyk moze rozhodnut o dalsej buducnosti vztahu ku gitare.
  Chodte do najblizsieho obchodu a dajte si zo steny zvesit tu najdrahsiu
  akusticku gitaru, ktora tam visi. Zistite, ze je to nieco zive, poctive,
  nieco, co sa neda oklamat.

  Dalsie, co sa da poradit je – chodte za zvukom. Iste mate dovod, pre
  ktory sa o akusticke gitary zaujimate. Ak je to zvuk gitary na nahravke,
  ktora sa Vam paci – mate to jednoduche. Kupte si akusticku gitaru tej
  znacky, na ktorej hra Vas idol – najpodobnejsiu a najdrahsiu aku si
  mozete dovolit.

  Ak nejde o zvuk, nejde o nic. Farba zvuku je jedine rozhodujuce
  kriterium. To je jedina zaruka, ze pri tom clovek ostane. Treba vediet,
  ze lacne gitary su vyrabane z lacnych materialov – to uz sa pomaly ani
  neda nazvat drevom niekedy – takze je “povinnostou” kupujuceho ist do
  obchodu a pytat si za svoje peniaze to najlepsie, co sa za ne da kupit.

  A nebojte sa povedat obchodnikovi, ze planujete ist aj do inych
  obchodov, ci – ze prave prichadzate z ineho obchodu alebo, ze na
  internete je to lacnejsie. Zistite, ze ceny, napisane na cenovkach
  platia len pre tych, co si nevypytaju “lepsie” :-)

  Ak by ste predsa len inde nepochodili, dajte vediet

  Vela stastia a radosti s novym nastrojom

  Vas tim Hudobnej poradne

 23. Dudaner píše:

  D.den.Potreboval by som aby ste mi doporucili nejake struny do 10 euro,nemusia byt nejake extra profesionalne,len nech vydrzia aspon mesiac,lebo vsetky co si kupim su po 3 dnoch hrania uz cele čierne.Mohol by som prosim vedieť čím to je??, Dakujem.

 24. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  podľa skúseností môžeme povedať, že pravdepodobne patríte do skupiny hráčov, ktorí majú agresívny pot. Zmeniť značku strún by zrejme nepomohlo. Pomôcť by malo ak po každom hraní – čo aj len 5-minútovom, struny vyčistíte špeciálnym prípravkom, ktorým odstránite zvyšky potu a zároveň tým struny zakonzervujete. Po nanesení prípravku struny očistite kusom bavlnenej látky, ktorá nezanecháva vlákna a dobre saje – staré vypraté tričko je na to ideálne.

  Prípravky na čistenie strún a predĺženie ich životnosti sú napr.:

  Dunlop 65 Ultraglide String Cleaner & Conditioner

  GHS Fast-Fret

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 25. Tristan666 píše:

  Dobrý deň,
  chcel by som sa spýtať aký je váš názor na gitaru Fender CD-60? Mne osobne sa veľmi páči a premýšľam, že si ju v dohľadnej dobe zaobstarám. Jediná vec, ktorá ma odrádza je, že na obrázkoch v e-shopoch je vždy s nylonovými strunami?? Čo sa týka gitary som začiatočník, ale nylon na struny sa mi ako laikovi zdá dosť zvláštny materiál. Hoci sa v tomto pravdepodobne mýlim, oveľa sympatickejšie sú mi struny kovové. Preto ma zaujíma ako je to konkrétne so spomínanou Fender CD-60, majú tam byť nylonové alebo kovové?

  Moc ďakujem!

 26. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Fender CD-60 je lacná značková gitara. Drevo, použité na výrobu je smrek (laminát) – predná doska, nato (laminát) – boky a zadná doska. Drevo na hmatníku je sonokeling – inak známy ako palisander.
  Ladiace mechaniky sú uzavreté, bezúdržbové.

  Vzhľadom k tomu, že je to gitara z laminátu za 104 € (Fender CD-60), nedá sa čakať, že bude mať zvuk ako gitara za 300 € z masívneho dreva. Spracovanie je tradične dobré, pekný lak, na toto si firmy ako Fender dávajú pozor pri výstupnej kontrole.

  Je to gitara typu western, tvar dreadnought, určená na hranie štýlov ako country, western, prípadne v súčasnosti pop a rock – na týchto gitarách sú vždy kovové struny. Na obrázkoch v e-shopoch síce struny vyzerajú ako struny nylonové, ale nie je to tak. Vo všeobecnosti – nylonové struny sa používajú len na gitarách klasických – teda určených na prednes klasickej hudby, flamenca, juhoamerických štýlov a podobne.

  Ďakujeme za záujem o Hudobnú poradňu

  Veľa radosti s novou gitarou

  tím Hudobnej poradne

 27. Dani píše:

  Dobrý deň,

  Chcel by som Vás poprosiť o radu. Riešim dilemu ohľadom svojej prvej gitary. Prečítal som si Váš článok a rozhodujem sa medzi Yamahou F370 a Ibanez SGT130.
  Rád by som poznal Váš názor a zároveň by ma zaujímal rozdiel v kvalite medzi spomenutými gitarami a už spomínanou Fender CD-60. Ako laik Vám budem vďačný za odpoveď.

  Veľmi pekne ďakujem.

 28. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  zásadný rozdiel je v type gitary – Yamaha F370 je typ dreadnought a Ibanez SGT130 je jumbo. Jumbo má typicky väčší objem, takže zvuk bude plnší, hlasnejší.

  Obidve gitary sú v tej istej cenovej aj kvalitatívnej kategórii, ale Yamaha máva v každej kategórii lepší pomer cena/výkon. Najlepšie by bolo ich naživo porovnať, ak je to možné.

  Fender CD-60 je v nižšej kategórii, zvukom, kvalitou použitých surovín, súčiastok aj spracovania – preto je aj o toľko lacnejšia.

  Pre začiatočníka by sa mohlo zdať, že je najlacnejšia gitara tou správnou voľbou. Ak však tá nízka cena je spôsobená tým, že na gitare je zlý dohmat, struny sú vysoko, gitara neladí, nemá pekný zvuk, je to istá cesta k tomu, že tá gitara ostane v kúte a človek si bude pripadať, že na to nemá. Preto jednoznačne zvykneme doporučovať gitary Yamaha, u ktorých sme zvyknutí na dobrý komfort pri hraní aj u lacnejších modelov.

  S pozdravom

  tím Hudobnej poradne

 29. marosh2000 píše:

  Dobrý deň, som začiatočník a chcem sa spýtať na referencie o gitarke Yamaha F310. Ďakujem

 30. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitary Yamaha sa odlišujú od konkurencie tým, že v danej cenovej kategórii sú vždy o nejakú triedu kvalitnejšie a majú aj lepší zvuk.
  Pre gitaru Yamaha F310 to platí tiež, hoci je to najlacnejšia gitara od firmy Yamaha. Dobré spracovanie, príjemný dohmat, vyvážený zvuk – basy neprečnievajú ale nie sú ani potlačené oproti výškam. Na lacných gitarách býva totiž často zvuk “skrášľovaný” tým, že gitara hrá nahlas ale pritom jej zvuk nie je harmonický, vyvážený. To je najlepšie počuť v priamom porovnaní, keď Vám na porovnávaných gitarách niekto zahrá.

  Len na okraj témy – kvalita zvuku je samozrejme daná použitými materiálmi – na lacné gitary sa používa tzv. laminované drevo – teda z viacerých vrstiev zlepená doska, potiahnutá na vrchu ozdobnou dyhou. Takýto materiál má vždy horšie rezonančné vlastnosti ako doska z jedného kusu dreva – tzv. masívu, alebo “solid”. Gitary s masívnou prednou doskou začínajú niekde okolo 300 € ale rozdiel vo zvuku je počuteľný a hlavne – takýto nástroj má do budúcnosti výhodu v tom, že sa pri pravidelnom hraní “vyhrá” -jeho zvuk sa bude zlepšovať.

  V danej “začiatočníckej” cenovej kategórii by možno stálo za úvahu vyskúšať v priamom porovnaní gitaru Yamaha F370 – len o málo drahšiu ale rozdiel vo zvuku je počuteľný. Ak je to možné, bolo by dobre zájsť do obchodu, kde majú obidve tieto gitary a porovnať ich aj s konkurenčnými výrobkami.

  S pozdravom

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 31. Maurus píše:

  Dobrý deň, neviem či to nie je trochu hlúpa otázka, no rád by som sa opýtal na frekvenciu čistenia gitary, ktoré ste spomenuli na konci článku. Či ju mám čistiť po každom hraní, raz za mesiac alebo napr. raz za pol roka…pýtam sa, lebo pri hraní sa mi dosť potia ruky. O struny mi nejde, tie vymením, skôr ten lak by ma mrzel.

  Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

 32. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  keďže údržba laku prospieva a pot nie – po hraní minimálne treba očistiť struny ale zároveň by nebolo od veci utrieť pot aj z laku. Na hmatníku sa tiež ukladajú nečistoty, ktoré treba raz za čas odstrániť. Čistiace tekutiny lak a drevo zároveň konzervujú a takto ošetrený lak je aj odolnejší proti agresívnym účinkom potu.

  Ak hráte pravidelne a nástroj máte vždy pri ruke – teda na stojane – je vhodné zakrývať ho proti prachu. Čistenie potom bude jednoduchšie, lebo sa pot nebude miešať s prachom. Závisí to aj od agresivity potu – niektorí hráči si po hraní proste musia struny očistiť, inak im do rána zhrdzavejú a môžu ich zahodiť.

  S čistením to netreba preháňať, ale čím je nástroj drahší, tým lepšie si udrží svoju hodnotu ak bude lak pravidelne ošetrovaný.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 33. Amp3oh3 píše:

  Dobrý den. Hram na akustickej gitare pol roka a teraz by som si chcel dalšiu akustiku alebo možno aj elektroakustiku. Potrebujem poradiť. Z akustický ch gitár sa mi ozdávaju: Takamine G220, alebo Yamaha F370 .Z elektroakustických Fender CD-60CE, alebo Ibanez SGE130. pOPRíPADE MI PROSíM PORADTE NEJAKú inu. dakujem

 34. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  vybraté akustické gitary sú dobré nástroje, s dobrým pomerom cena / výkon, samozrejme, je to stále kategória pre menej náročných hráčov alebo pre začiatočníkov.

  Pokiaľ sa týka ceny, vybraté akustické modely sú takmer v tej istej cene ako elektroakustické.

  Takamine G220 od 125 do 164 €
  Yamaha F370 okolo 158 €

  Fender CD60CE okolo 176 €
  Ibanez SGE130 okolo 186 €

  Pri elektroakustických gitarách však záleží nielen na “dreve” ale aj na elektrike. Snímač a elektronika musia čo najvernejšie preniesť zvuk gitary a to tiež niečo stojí. Ak sa rozhodnete pre elektroakustickú gitaru, možno by stálo za to vyberať z kategórie gitár ako je Yamaha FX370 (okolo 259 €) prípadne Yamaha APX500 (okolo 299 €)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 35. anet píše:

  Zdravim,

  Mám 13 a s kamoškou sme si dali sľub ,že sa naučíme hrať na gitare.
  Mojim idolom je gitarista z nemeckej kapely TOKIO HOTEL(pop-rock), Tom Kaulitz.
  Takže mám pár otázok:
  1. našla som si na internete gitarový set:
  Akustický gitarový set Yamaha F310 obsahuje všetko čo začínajúci hráč na gitaru potrebuje. Okrem akustickej gitary Yamaha 310 zo série F, ktorá disponuje korpusom typu Dreadnought, obsahuje sada taktiež fúkaciu ladičku, kapodaster, popruh, sadu strún, navíjač strún. sadu trsátok a obal typu gig bag. Akustická gitara Yamaha F310 ponúka veľmi výhodný pomer kvality a ceny.

  Gitara:
  Predná doska: Smrek
  Luby: Meranti
  Zadná doska: Meranti
  Krk: Nato
  Hmatník: Palisander
  Kobylka: Pevná / Palisander
  Mechanika: Uzavretá
  Počet pražcov: 20
  Menzúra: 634 mm
  Farba: Prírodná
  Krajina pôvodu: Japonsko

  Otázky:
  -je to správny výber, alebo si mám hľadať ďalej?
  -ak som si vybrala zle ,tak potom čo by mala spĺňať gitara začiatočníka?

 36. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre začiatok je to v pohode, gitary Yamaha sú naozaj lepšie v porovnaní s konkurenčnými gitarami v tej istej cenovej kategórii, aj keď tento typ je najlacnejší z toho, čo vyrábajú. Možno by to chcelo elektronickú ladičku – stoja okolo 14 €, ale nie je to nevyhnutné.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 37. anty píše:

  Ahoj!
  Práve som sa s kamarátkou bola prihlásiť na gitaru a máme takú malú dilemu……..boli sme v hudobnininách pozrieť gitary a tam nám povedali že nazačiatok nám treba gitaru s nylonovými strunami(výhoda-širší hmatník atd.)ale na nete som čítala,že gitary s nylonovými strunami su len viacmenej na klasicku hru na gitare….a že na pesničky(rock,pop)su potrebne kovove struny………..tak akú vlastne si mám kúpiť gitaru???s kovovým alebo s nylonovými——ten predavač vravel aj to že všetky su nylovove len su obalene v kove alebo take čosi….ale chcem vedieť či vážne su lepšie pre začiatočníka nylonové???

 38. tím Hudobnej poradne píše:

  Ahoj,

  to záleží aj od toho na akú gitaru ste sa to vlastne prihlásili…

  Ak tam učia hrať klasickú hudbu – napr. v Základnej umeleckej škole – potrebujete nevyhnutne gitaru s nylonovými strunami. Na takej sa hrajú klasické skladby od skladatelov ako Carulli a podobne. Niekedy – ale dosť zriedka – sa klasická gitara kvôli zvuku používa aj v modernej hudbe. Naprostá väčšina hráčov folku, country, popu a rocku však nikdy v živote nemala v ruke klasickú gitaru, pretože má úplne iný zvuk, než potrebujú.

  Na klasickú gitaru – španielku sa dnes naťahujú nylonové struny, ktoré sú vlastne napodobeninou strún zo zvieracích čriev – pretože tie sú veľmi drahé. Tri tenké – spodné struny pri pohľade na gitaru, keď ju držím ako pri hraní – sú z materiálu podobného rybárskemu silonu – volá sa nylon. Tie ostatné – vrchné struny sú tiež z nylonu, ale navyše sú ešte ovinuté jemným drôtom – preto vyzerajú ako kovové.
  Takže to, čo predavač povedal, platí pre klasickú španielku – všetky struny na klasickej španielke sú nylonové, a niektoré z nich (vrchné tri) sú obalené v kove.

  Ak v tej škole učia hrať pesničky – folk, country, pop, rock – potrebujete gitaru s kovovými strunami. Tieto gitary sa nazývajú podľa tvaru dreadnought ( napr. http://bigmusic.sk/yamaha-f310-nt?ItemIdx=1&id=3724 ) alebo tie s väčším telom – jumbo (napr. http://bigmusic.sk/ibanez-sgt130e?ItemIdx=19&id=6310 ) Tri tenké struny – spodné z pohľadu hráča – sú kovové. Vrchné tri sú tiež kovové – ale navyše sú ešte ovinuté jemným drôtom – preto vyzerajú rovnako, ako tie, čo sa používajú na klasickej gitare.

  Štýl hudby, ktorý chcete hrať určuje, akú gitaru si máte kúpiť – a hotovo :-) Ale nejlepšie by bolo, keby tú gitaru vybral niekto, kto má nejaké skúsenosti – čo tak napr. učiteľ z tej školy?

  Zacitujeme z Hudobnej poradne:

  Človek – začiatočník si nevie kúpiť gitaru. Pošlite vegetariána do mäsiarne – výsledok je ten istý. Preto, ak ste nádejný začiatočník, pokúste sa vo svojom okolí nájsť niekoho, kto sa v gitarách vyzná, aj keby to malo znamenať, že navštívite pár koncertov a povypytujete sa na ľudí tohoto druhu. Verte, že keď takého človeka nájdete, bude ochotný ísť tú prvú gitaru s Vami vybrať. Velí mu to jeho muzikantská česť.
  Prvú gitaru si budete pamätať navždy, preto stojí za to zabojovať a pomôcť si k nástroju, na ktorý budete s láskou spomínať.

  Veľa radosti s novou gitarou

  tím Hudobnej poradne

 39. anonym píše:

  dobry den, som lavacka uplny zaciatocnik a mam zaujem kupit si akusticku gitaru. je velmi tazke nejaku najst a kedze o gitarach toho vela neviem chcem sa spytat co hovorite na gitaru LAG Tramontane TL 66 D – chcem na pesnicky a podobne. dakujem

 40. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  mohlo by sa zdať, že začiatočník nemusí mať kvalitný nástroj, vyrobený z kvalitných materiálov. Je však treba vedieť, že práve kvalita nástroja môže rozhodnúť o tom, či sa zo začiatočníka stane nadšený muzikant, ktorého to už nepustí – alebo nechá gitaru stáť v kúte, lebo si bude myslieť, že na to nemá. Takže, treba si všímať kde výrobca ušetril – v tomto prípade na dreve. Veta “vrchná doska z výberovej smrekovej preglejky” v popise gitary je rozhodujúca. Vrchná – predná doska gitary je základ pre zvuk gitary, drevo môže dokonca hraním vyzrievať a zvuk sa môže zlepšovať. Preglejka znamená niekoľko vrstiev dreva zlepených lepidlom dokopy a na vrchu je okrasná dyha, aby to pekne vyzeralo.

  Hrá to tak ako to hrá – to si treba vypočuť, ale:

  1. Doska z naozajstného vyberaného “hudobného” dreva hrá určite lepšie. Ak v popise gitary nie je uvedené niečo ako “masívne” drevo, prípadne v angličtine “solid”, je to stále preglejka.

  2. Zvuk takejto gitary sa zlepšovať určite nebude a chýba v ňom to, čo hráča najviac baví – keď aj ten najjednoduchší doprovod znie proste fantasticky, lebo zvuk je sladký, omamný a človek sa ho proste nevie nabažiť.

  Z ďalších vecí, ktoré rozhodujú o tom, či sa zo začiatočníka stane muzikant alebo nie, treba spomenúť kvalitu ladiacich mechaník – tých kolíkov, na ktorých sú uchytené struny na hlave – ukončení krku gitary. Tieto mechaniky by mali chodiť ľahko a bez zadrhávania, mali by byť samomazacie – uzavreté (zapuzdrené) a v podstate by o nich človek mal vedieť len to, že fungujú bez problémov. To však nie je pravidlom – u lacných gitár je skôr pravidlom, že mechaniky chodia ťažko, niekedy sa gitara naladiť jednoducho nedá, lebo nejdú plynule ale skokom, treba ich mazať a časom aj vymieňať. U tejto gitary sú ladiace mechaniky vyhovujúce.

  Cena tejto gitary je lákavá, ale bolo by dobre ísť si ju vypočuť s niekým, kto tomu naozaj rozumie a porovnať jej zvuk aspoň s tou najlacnejšou gitarou, ktorá už má masívnu dosku ako je napr. Yamaha FG700MS(Matt) NT.

  Opakovanie nás tu neminie :-)

  Zacitujeme z Hudobnej poradne:

  Človek – začiatočník si nevie kúpiť gitaru. Pošlite vegetariána do mäsiarne – výsledok je ten istý. Preto, ak ste nádejný začiatočník, pokúste sa vo svojom okolí nájsť niekoho, kto sa v gitarách vyzná, aj keby to malo znamenať, že navštívite pár koncertov a povypytujete sa na ľudí tohoto druhu. Verte, že keď takého človeka nájdete, bude ochotný ísť tú prvú gitaru s Vami vybrať. Velí mu to jeho muzikantská česť.
  Prvú gitaru si budete pamätať navždy, preto stojí za to zabojovať a pomôcť si k nástroju, na ktorý budete s láskou spomínať.

  Veľa radosti s novou gitarou

  tím Hudobnej poradne

 41. blueprincess10 píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som si kúpiť gitaru, avšak s hrou na hudobné nástroje nemám žiadne skúsenosti. Vyhliadla som si tieto 3 gitary z kategórie lacných:
  Stagg SW201BLS (http://www.youtube.com/watch?v=lr40FYxEsNM)
  Dimavery AW-300BL (http://www.youtube.com/watch?v=vP4b7GDA91E)
  Tenson Dreadnought 305 (http://www.youtube.com/watch?v=M4yuAAbAf_g).

  Zvuk sa mi najviac pozdáva u Dimavery. Prosím Vás o radu odborníka. Ktorá gitara je podľa Vás najlepšia voľba a najviac vydrží? Dali by sa prípadne tieto gitary kúpiť, resp. objednať aj vo vašej predajni (farba blueburst).

  Vopred veľmi pekne ďakujem za radu.

  Za radu vopred ďakujem

 42. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  z týchto gitár Vám nedoporučíme ani jednu.

  Len známa značka si nesmie dovoliť, aby jej aj tie najlacnejšie výrobky kazili meno. Preto do Vašej pozornosti radšej odporúčam gitaru Squier by Fender SA105, za 75€, ktorá vynikajúco spĺňa túto podmienku.

  http://bigmusic.sk/squier-by-fender-sa105/

  Jediné, čo sa jej dá vytknúť, je to, že sa nevyrába vo farbe blueburst. To však vyvažuje zvukom, kvalitou použitých materiálov a súčiastok a kvalitou spracovania.

  Bola by škoda dať peniaze za kus dreva a kovu, čo síce ako gitara vyzerá, avšak svojho majiteľa po pár dňoch odradí, lebo nemá pekný zvuk, neladí a nie je kvalitne vyrobená. Nakoniec si nádejný muzikant bude myslieť, že chyba je v ňom a pritom často sa na takýchto gitarách vôbec nedá naučiť hrať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 43. guitarplayer píše:

  Dobrý deň,

  chcel by som Vás poprosiť, aby ste mi poradili konkrétny model akustickej 6-strunovej gitary pre mierne pokročilého hráča. Kedže som študent a mám mierne obmedzený rozpočet, poprosil by som cenu tak do 270 €.

  Vopred ďakujem za radu.

 44. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tejto cenovej kategórii rozhodne treba vyskúšať gitary Yamaha FG720 – tvar tela dreadnought, prípadne, ak chcete gitaru s veľkým zvukom, (síce trochu prekračuje rozpočet) Epiphone EJ-200

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 45. Name píše:

  Dobrý deň

  Chcel by som sa opýtať čo si myslíte o gitarách značky SX. Teda pokiaľ ide o začiatočníka. Stačí začiatočníkovy ktorý sa len učí hrať aj takáto značka? Pretože o SX som zatiaľ veľa dobrého nepočul…ale na druhej strane si myslím že začiatočníkom stačia aj lacné menej kvalitné gitary-teda pokiaľ sa mi počas hrania nerozpadne :D Aký je váš názor? Sú na tom SX až tak zle? Akú gitaru by ste poradili?

  Vopred dakujem

 46. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitary SX sú rovnako ako aj iné gitary v tejto cenovej kategórii ako sa hovorí “v pohode”.

  Na Hudobnej poradni však nájdete pár argumentov, prečo lacná gitara (akejkoľvek značky) začiatočníkovi nemusí až tak úplne vyhovovať. Hlavný dôvod, prečo by si začiatočník nemal kupovať tú najlacnejšiu gitaru je ten, že na máloktorej lacnej gitare sa hrá rovnako ľahko ako na značkovej gitare v nižšej strednej cenovej kategórii značkových nástrojov okolo tých 150 € (napr. značky YAMAHA)

  Kľúčové je tu slovo “značková” gitara. Yamaha, Squier, Epiphone a podobne. Nie to, čo predávajú v obchodných reťazcoch.

  Nejde ani tak veľmi o zvuk, ako skôr o pocit pri hraní – výška strún, dohmat – ktorý určuje ako silno treba tlačiť na struny na hmatníku, celkové spracovanie gitary a tak. Ak gitara hráčovi “kladie odpor” začiatočníka to môže veľmi rýchlo odradiť, a môže si začať myslieť, že “na to nemá”.

  O zvuku nemá zmysel hovoriť, ten je u všetkých lacných gitár, čo sa dnes dostanú na pulty predajní hudobných nástrojov štandardne “dostatočný”.

  Lacné gitary sú vhodnejšie pre ľudí, ktorí už vedia hrať a nechcú si niekam k ohňu alebo na vodu brať svoj drahší nástroj, tak si kúpia gitaru za 80 €, a keď im ju niekto potme rozšliapne, alebo ju utopia, nebude to až taká veľká škoda.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 47. rony píše:

  Dobrý deň.
  Som mierne pokročilý hráč na gitare a potreboval by som poradiť gitaru do 200 € s pekným zvukom. Vopred ďakujem za radu.

 48. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  možností je niekoľko – ak má lacná akustická gitara mať dobrý zvuk, mala by mať aspoň prednú dosku z masívneho dreva – teda nie laminát z viacerých vrstiev dreva, ktorý je lacnejší ale nemá až také dobré rezonančné vlastnosti.

  Z tých lacnejších gitár s masívnou prednou doskou by bolo dobre pozrieť sa na gitaru Yamaha FG700MS

  Ďalšou možnosťou by mohla byť Vintage V300 Natural

  Samozrejme, ideálne by bolo vyskúšať to naživo v predajni, lebo použité materiály nemusia byť zárukou, že z gitary pôjde práve taký zvuk, aký Vy budete považovať za pekný – keďže ako vieme, koľko ľudí, toľko chutí.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 49. Patrik píše:

  Dobrý deň,

  obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Mám 21 rokov a mojou veľkou túžbou je vedieť hrať na gitare. Viem, že som mal začať skôr, no keď som bol mladší, tak ma to nikdy tak intenzívne nezaujímalo a neťahalo ku gitare ako teraz. Rád by som sa opýtal, akú gitaru (cenovo do 300E) by ste mi doporučili, lebo nemám vo svojom okolí nikoho skúseného. Taktiež by som sa chcel opýtať aj na konkrétne príslušenstvo ku gitare. Chystám sa navštevovať hudobnú školu, a myslím to s gitarou naozaj seriózne (V stredu sa má kamarát stretnúť s učiteľom a dohodnúť zapísanie). Dúfam, že mi to pôjde, a že niesom príliš starý na gitaru. Čo mi nechýba je ohromná túžba, chuť a voľný čas, no postupne sa ukáže, či na to mám a budem v nej pokračovať (rozhodne chcem ;) ).

  Chcem hlavne vedieť hrať, kľudne aj klasické staršie piesne na začiatok, aj slovenské kapely ako Iné kafé, Horkýže slíže, Zoči voči… Zahraničné ako Green Day, Blink 182, Guns N’ Roses, ACDC, ,SUM 41, NOFX , … zo starších: The Ramones, The Clash a ďalšie. Dúfam, že som to popísal najlepšie ako som vedel.

  Chcel by som ešte vedieť, ako moje šance na zvládnutie gitary vidíte vy (myslím hlavne ohľadom na môj vek), aj keď je to väčšinou individuálne (orientované na “hudobný sluch”) a či sa stretávate s podobnými prípadmi. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede a ospravedlňujem sa, že to nieje celé úplne k téme, no nevedel som to inde zaradiť. Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň. S pozdravom Patrik ;)

 50. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ľudí ako ste vy je plno, ale nie každý má dosť sebazaprenia, aby aj svoje túžby realizoval. Hrať na gitare je totiž na začiatku dosť veľká drina a ešte dlhé mesiace potom, čo začiatočník gitaru zoberie do ruky, to nevyzerá tak, že by mu to mohlo niekedy aj “dobre hrať”. Primyslite si k tomu ešte aj občasný nedostatok času, sem tam nejaký ten víkend s priateľmi, keď sa k cvičeniu nedostanete…

  Väčšinu ľudí odradí, keď po pár týždňoch nevedia ešte stále hrať – pritom však len stačí odložiť prehnané očakávania, že za pár hodín sa to dá naučiť a sústrediť sa na to, aby si človek ten čas vyhradil a dôsledne cvičil každý deň aspoň hodinu a ak sa podarí tak aj viac. A potom už len vydržať tých pár mesiacov a neprestať, bez ohľadu na to, aký má z toho človek pocit. Deti majú výhodu v tom, že považujú za normálne, keď po roku cvičenia ešte stále dokopy nič nezahrajú, ale dospelí z toho majú traumu.

  Bežné príslušenstvo je stojan na gitaru, obal, rezervná sada strún, navíjač na struny, ladička, prostriedky na údržbu laku a na čistenie strún po hraní, metronóm, stojan na noty, dobrá stolička, na ktorej vydržíte dlho sedieť a nebude Vás to bolieť, a hlavne prístup na internet – pre inšpiráciu na Youtube.

  Podľa toho, čo píšete, neskôr budete potrebovať aj elektrickú gitaru, so všetkým, čo k tomu patrí – ale pre začiatok je samozrejme vhodné potrápiť sa aj na akustickej gitare.

  Z akustických gitár treba rozhodne vyskúšať gitary zn. Yamaha, od modelu Yamaha FG700 vyššie už majú všetky prednú dosku z masívneho dreva – a to je rozhodujúce pri zvuku. Ak chcete dobrú a hlasnú gitaru, skúste Epiphone EJ200

  Doporučené gitary Yamaha a Epiphone v cene okolo 300€ sú už dobre vypracované a majú aj dobrý zvuk. Samozrejme, ak je celá gitara z masívneho dreva, nielen predná doska, zvuk to ešte vylepší, ale cena takýchto gitár je už niekde úplne inde.

  V každom prípade však doporučujeme ísť si tie gitary vypočuť do obchodu, veď nakoniec dať 300 € za kus dreva nie je málo – takže by ste mali byť naozaj presvedčený, že je to tá pravá. Schválne píšem “vypočuť si” – zvuk gitary počujete dobre hlavne vtedy, keď na nej hrá niekto druhý a Vy stojíte oproti. Nemusí to byť žiadna virtuozita, stačí na nej hrať pár akordov dookola a budete vedieť, či sa Vám zvuk páči alebo nie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 51. SIM píše:

  Ahojte, prosim vas mohli by ste sa mi vyjadriť k tejto veci
  http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/298354_1904405424567_1674709444_1379163_1519884513_n.jpg
  Myslite, že sa mi vobec oplati isť pytať do opravy, či mi s tym niečo spravia alebo je to skor beznadejne a gitarka definitivne pošla?
  Ďakujem vopred, želam prijemnu nedeľu (:

 52. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  za pokus to možno stojí, prinajhoršom sa dozviete, že oprava bude stáť toľko ako nová gitara v tejto cenovej kategórii. Ak nemáte iný dôvod túto gitaru opravovať (pamiatka, dobrý zvuk alebo iná hodnota) možno bude lepšie pozrieť sa na lacnejšie akustické gitary (http://bigmusic.sk/lacne-akusticke-gitary/) v podobnej cenovej kategórii ako gitary Desperado.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 53. Ela píše:

  Chcem sa opýtať či nie je neskoro začať v 13? A čo si myslíte o gitare Pasadena CG 1?

 54. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  netreba sa riadiť vekom, je mnoho vynikajúcich klasických gitaristov, ktorí začínali v 13-tich – napr. Leo Brouwer http://www.youtube.com/watch?v=gNsrc7t0Phc

  tu je toho viac

  http://www.youtube.com/watch?v=IQbH6G8GPoM&feature=results_video&playnext=1&list=PLC6E43B1642AC938B

  Klasická gitara Pasadena CG1 je začiatočnícka gitara, určená pre tých, ktorí ešte nevedia, či ich to po pár týždňoch neprestane baviť. Hrá za tie peniaze dobre, ale treba vedieť, že ak zistíte, že chcete pokračovať, najneskôr po roku hrania na takejto gitare si budete chcieť obstarať lepší nástroj.

  Radi Vám poradíme aj pri prípadných ďalších otázkach.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 55. Ela píše:

  Ďakujem za odpoveď. Mohli by ste mi poradiť nájsť lepšiu gitaru za celkom dobrú cenu?

 56. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  záleží to aj od rozpočtu, koľko za gitaru chcete dať peňazí. Zároveň však stále nevieme, akú hudbu vlastne chcete hrať. Zatiaľ, čo akustické gitary pre populárnu, rockovú a country hudbu sú relatívne lacné, španielky pre klasickú hudbu už pre mierne pokročilých klasických gitaristov môžu stáť oveľa viac – sú to totiž ručne vyrábané nástroje.

  Pre orientáciu v cenách si môžete pozrieť gitary na e-shope http://www.bigmusic.sk – ale určite by bolo najlepšie, keby ste nám napísali, akú hudbu sa chystáte hrať.

  http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary/

  http://www.bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 57. Zuzana píše:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať či môžu byť na gitare FENDER CD-60 nylonové struny?

 58. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na túto gitaru nylonové struny nepatria – nylonové struny sú určené pre klasické španielky. Gitara Fender CD-60 je westernová gitara, to znamená, že je stavaná na kovové struny.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 59. Ela píše:

  Dobrý deň, ja by som chcela akustickú gitaru, tak do 150€ i s príslušenstvom

 60. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tejto cene si skúste pozrieť gitaru Yamaha F310 ( http://bigmusic.sk/yamaha-f310-nt?ItemIdx=0&id=3724 ) a k tomu obal Attitude T4 ( http://bigmusic.sk/obal-na-akusticku-gitaru-attitude-t4-big-music?ItemIdx=2&id=9486 ), prípadné ďalšie príslušenstvo môže byť ešte ladička, napr. Aroma AT-300B ( http://bigmusic.sk/aroma-at-300b?ItemIdx=2&id=9137 ).

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 61. Peter píše:

  Dobrý deň,
  Chcel by som sa opýtať aký je rozdiel medzi akustickou a španielskou gitarou a ktorá je vhodná pre začiatočníka

 62. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na začiatok článku http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/ sme doplnili obrázok základných tvarov / typov akustických gitár. Akustická gitara je vo všeobecnosti gitara, ktorá nemá zabudovanú snímaciu elektroniku, teda hrá len akusticky.

  Španielska gitara sa inak nazýva aj klasická gitara, je to gitara so širokým hmatníkom (krkom), sú na nej nylonové struny a je určená hlavne pre hru klasickej hudby a španielskeho flamenca, ale často sa využíva aj v populárnej hudbe.

  Akustické gitary typu Dreadnought a Jumbo sú gitary s úzkym hmatníkom a sú na nich kovové struny, určené sú pre hru štýlov ako je country, akustické blues, folk ale aj pop, rock a ďalšie hudobné štýly.

  Teraz je už jasné, že na otázku, ktorá je vhodná pre začiatočníka sa dá odpovedať len takto – podľa toho, aký štýl hudby chce začiatočník hrať, prípadne aký zvuk chce z gitary počuť. Je totiž zásadný rozdiel vo zvuku gitary s kovovými strunami oproti gitare s nylonovými strunami.

  Pre orientáciu v cenách:

  Akustické gitary Dreadnought a Jumbo – http://www.bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary/
  Klasické gitary – http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 63. Radka píše:

  Chcela by som opýtať či je pre mňa ako začiatočníčku lepšia gitara SX EAG 1 K NA alebo gitara Cort AF510E OPB Ďakujem :)

 64. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  najprv si položme otázku, či je pre začiatočníka potrebná elektroakustická gitara. Účelom elektroakustickej gitary je to, aby hráč ozvučil veľký priestor, ktorý by len akustickou gitarou, bez zosilňovača ozvučiť nedokázal. Toto však nebýva problém, ktorý začiatočníci bežne riešia – takže by sme radili skôr sa zamerať na akustické gitary bez snímača a elektroniky. Za tie isté peniaze bude gitara kvalitnejšia, môže mať už napríklad prednú dosku z jedného kusa dreva (masívny smrek) a to je už vec, ktorá robí pekný zvuk – a o to nám predsa ide, či nie?

  SX EAG 1 K NA je sada, v ktorej je gitara so všetkým potrebným príslušenstvom, za tie isté peniaze ako stojí samostatná gitara Cort AF510E OPB. Na jednej strane to vyzerá dobre, za málo peňazí dostanete všetko, ale dá sa na to pozerať aj inak – čo to asi tak je za kvalita, keď je to také lacné?

  V každom prípade by začiatočníci nemali vyberať gitaru podľa ceny, ale podľa kvality. Samozrejme, v rozumnej cenovej kategórii. Gitary známejších značiek v cene okolo 150 € už bývajú celkom vydarené – naším favoritom je v poslednej dobe napr. Cort Earth70 ( http://bigmusic.sk/cort-earth70/ )

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 65. Majka píše:

  Ahoj, chcela by som sa opýtať, či je pre začiatočníkov vhodná gitara Yamaha F310P …
  Ďakujem

 66. tím Hudobnej poradne píše:

  Ahoj,

  táto gitara je tzv. westernová gitara, má kovové struny, úzky hmatník a veľké telo – je určená na hranie štýlov ako je country, folk, rock, pop atď. Nie je určená na hranie klasickej hudby.

  Takže, ak začiatočník chce hrať pesničky s doprovodom hraním akordov – gitara Yamaha F310P – ( http://www.bigmusic.sk/yamaha-f310p-paket-nt?ItemIdx=1&id=3727 ) je na to vhodná – a v balení je okrem gitary aj obal, pás na zavesenie, fúkacia ladička, struny, navíjač strún, kapodaster a brnkátka.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 67. Anja píše:

  Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Chceme kúpiť gitaru pre dcéru (6 rokov) no neviem aká je pre ňu najvhodnejšia, začiatočník – ľavák. Ďakujem za radu. :-)

 68. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  sú dve možnosti odpovede:

  1. pre štúdium na Základnej umeleckej škole, odbor klasická gitara potrebuje žiačka klasickú španielsku gitaru s nylonovými strunami ( http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti/ ). Treba však spolupracovať s učiteľom, pretože ten dokáže zhodnotiť, akú veľkosť gitary žiačka potrebuje, podľa veľkosti jej ruky..

  2. pre hranie akordov ako doprovodu k spevu – malú gitaru s kovovými strunami ( http://www.bigmusic.sk/gitary-pre-deti-s-kovovymi-strunami/ )

  Pre dieťa nie je potrebné kupovať špeciálne ľavácky model, stačí na praváckom modeli natiahnuť struny v opačnom poradí. Doporučujeme gitaru kupovať v špecializovanom obchode, nie v obchodných reťazcoch, pretože tam Vám nikto nič o nástroji nebude vedieť povedať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 69. maja píše:

  Ahojte :)
  Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom kúpy gitary pre priateľa na narodeniny, avšak som obmedzená financiami-takže max tak do 80-100€. Chcela by som mu kúpiť nejakú akustickú alebo španielku (veľmi tomu deleniu nerozumiem). V hraní na gitare je pokročilý, doma má elektrickú gitaru-značku neviem. So svojou skupinou hraje rock,ale tak na akustickej by hral asi niečo jemnejšie :D Je pravák.
  Všimla som si,že odporúčate značku Yamaha,ale neviem,či sa dá v tejto cene niečo také kúpiť. Ja keď porovnávam gitary, rozdiel vidím asi len vo veľkosti a farbe :D
  Prosím Vás teda o radu, či sa dá niečo kvalitné za takú sumu kúpiť alebo sa mám poobzerať po inom darčeku :)
  Vopred vďaka :)

 70. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v cenovej kategórii do 100€ žiaľ nemôžeme poradiť žiadnu gitaru, vhodnú pre pokročilého hráča. Sú to nástroje, vhodné buď

  1. pre niekoho, kto ešte nevie, či naozaj chce hrať a nechce veľa investovať

  alebo

  2. pre niekoho, kto už má doma dobrý nástroj ale chce lacnejší, ktorý si môže zobrať aj k táboráku a ak sa gitara poškodí, škoda nebude až taká veľká.

  Gitaristi často hrávajú aj na iných strunových nástrojoch, napr. na ukulele, ktoré je vynikajúcou náhradou gitary napr. na dovolenke alebo na výlete. Yamaha vyrába kvalitné 6-strunové ukulele, ktoré sa dá ladiť ako gitara – http://www.bigmusic.sk/yamaha-gl1?ItemIdx=0&id=3777

  Alebo by sa priateľ možno potešil ústnej harmonike, kde už v cene okolo 25 € sú kvalitné nástroje, vhodné aj pre profesionálov – http://bigmusic.sk/hohner-classic-special-20-c?ItemIdx=0&id=7141 – ešte upozornenie – jedna harmonika časom stačiť nebude, pre hranie v najbežnejších tóninách harmonikár potrebuje aspoň 3 – ladenie C, G a D.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 71. maja píše:

  Ďakujem za odpoveď a inšpiráciu! ;) Fakt dobrý nápad!
  Rozhodne kúpim buď ukulele alebo tú harmoniku, len musím tajne zistiť, čo by ho viac potešilo :)
  Ešte raz ďakujem,
  Maja

 72. tím Hudobnej poradne píše:

  Ďakujeme za záujem o Hudobnú poradňu :-)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 73. Andy píše:

  Dobry den, chcela by som sa naucit hrat na gitare, aj ked som to pretym nikdy neskusala, mojim cielom je vediet hrat rockovu hudbu, chcela by som vas poprosit o radu – nazor na tuto gitaru – bazos.sk/inzerat/11782703/SUPER-CENA-akusticka-jumbo-gitara-TAKAMINE-G260
  Dakujem!

 74. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  táto gitara by určite bola v pohode, ale nedoporučujem nakupovať “akože nové so zárukou” veci na takéto inzeráty. Nákupom v obchode získavate ochranu obchodnej inšpekcie, ktorú Vám pri nákupe od nejakej “silvie” nikto neposkytne. Okrem toho, tá cena v inzeráte vôbec nie je “super” v mnohých obchodoch na Slovensku gitaru Takamine G620 ponúkajú za takmer takú istú cenu alebo dokonca lacnejšie – a to so zárukou, stačí trochu pohľadať v Googli.

  Ešte ku gitare samotnej – za túto cenu môžete mať lepšiu gitaru. Pri akustickej gitare je dôležité, z čoho je vyrobená. Zvuk gitary je daný použitým materiálom a táto gitara je celá vyrobená z dreveného laminátu – teda viac vrstiev dreva zlepených k sebe, na vrchu pekná dyha – toto nemá žiadne oslnivé akustické kvality. Ak má gitara mať dobrý zvuk, musí mať aspoň prednú dosku z jedného kusu dreva – z masívneho smreku.

  Značka Takamine je pomerne známa a tak si aj za menej kvalitné gitary vypýta viac. Skúste sa radšej pozrieť na gitary Cort, ktoré v tej istej cene a kvalite spracovania už majú prednú dosku z masívneho smreku – http://bigmusic.sk/cort-earth70-ns?ItemIdx=0&id=10676

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 75. Andy píše:

  Dakujem Vam velmi pekne za cenne rady :)

 76. Mates píše:

  DObry den,
  Mal by som jednu otazku ohladom vyberu gitary. Mam priatelku, ktora spieva. Styl, rock poprock a chcel by som jej robit doprovod. A otazka je ci je vhodne, resp. ci je vobec mozne, robit doprovod na klasickej gitare – spanielke? Cital som niekde, ze je nato vhodna skor akusticka gitara, lebo v tychto styloch su dost casto rozne gitarove sólicka a pod. a preto je treba akusticku gitaru. Je mi jasne, ze to chvilu, hodnu chvilu, potrva pokial zvladnem nejake to solo zahrat,..ale, mozno raz? :)
  Vzdy ma to strasne lakalo hrat na gitare, no nikdy som sa neodhodlal zainvestovat peniaze, ked som si nebol isty, ci mi to vydrzi. A tymto by som sa chcel este aj popytat po nejakom konkretnom modeli…Neviem mozno nejaky Dreadnought s vyrezom? pre lepsi dosah ? (moj laicky nazor)

 77. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  nedá sa jednoznačne povedať, či je na doprovod ku spevu vhodnejšia klasická španielka alebo westernová akustická gitara (tvar dreadnought). Rozdiel medzi španielskou gitarou a bežnou akustickou tzv. westernovou gitarou je pre poslucháča hlavne vo zvuku. Nylonové struny na španielke majú tlmenejší zvuk ako kovové struny, ktoré len tak zvonia výškovými frekvenciami. Hráč vníma ešte aj rozdiel v šírke hmatníka, ktorý je na klasickej gitare oveľa širší.

  To, ktorú gitaru hráč použije záleží od charakteru skladby, do jednej sa viac hodí zvuk dreadnoughtu, do inej zase “komornejší” zvuk klasickej španielky. Je však pravda, že v rocku a poprocku sa využívajú hlavne westernové gitary s kovovými strunami.

  Na doprovod pri speve je gitara veľmi výhodná, je možné ju ľahko prenášať, môžete hrať aj bez ozvučovacej aparatúry. Sólová hra sa pri doprovodnom hraní na akustickej gitare vyskytuje zriedka. Na spestrenie doprovodu sa používajú skôr akordické vyhrávky, ozdoby a podobne.

  Pre začiatočníka, ktorý ešte nevie, či pri gitare vydrží máme jednu radu – nekupovať najlacnejšie nástroje. Na lacných gitarách sa hrá nepohodlne, struny môžu byť vysoko, výška strún sa nedá nastaviť, gitary málokedy majú dobre opracované pražce, tak aby ich konce nepresahovali z hmatníka. Proste sú to také polotovary, narýchlo vypustené z výrobného pásu. Ak gitara “kladie pri hraní odpor” začiatočník to nevie posúdiť, a môže si myslieť, že chyba je v ňom. Takáto gitara skončí v kúte a s ňou je v kúte aj nádejná hudobná kariéra. Okrem toho, lacné gitary sú celé vyrobené z laminátu a ten má horšie rezonančné vlastnosti ako masívne drevo. Aspoň predná doska by mala byť z jedného kusu dreva, bežne z masívneho smreka.

  Preto sa hneď na začiatku treba popozerať na nástroje v nižšej strednej cenovej triede – okolo 150 – 200 €. Netreba si robiť ilúzie, všetky nástroje sa vyrábajú niekde v Ázii, ale treba si vybrať známejšiu značku, ktorá si v niektorej tej ázijskej továrni dohliada na výstupnú kvalitu.

  Požiadavky na kvalitu spracovania, zvuk a aj cenu by mohla splňať gitara Cort Earth70 NS http://bigmusic.sk/cort-earth70-ns?ItemIdx=1&id=10676

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 78. Stefan píše:

  Mam dve otazky:
  a) poradte vhodnu zaciatocnicku gitaru pre 9/10 rocneho. Nie je jasne ci mu to vydrzi, ale mohla by posluzit k taboraku a tak…
  b) ked som bol tu v Bratislave v nemenovanom kamennom obchode a pytal som sa na Yamahu FG700 MS, tak mi radili nech radsej zoberiem Pasadenu J222s. Co je ta Pasadena za znacku? Nejak sa o tom neda nic vygooglit… som uplny zaciatocnik, neviem co mam pocuvat, ale nechcem hracku ale funckny nastroj.

 79. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  a) gitara pre dieťa: výber gitary pre 9/10 ročného je ovplyvnený výškou dieťaťa. Ak by to bola klasická gitara, tam je dôležitá veľkosť ruky, preto sa vyrábajú aj menšie ako celé gitary – veľkosť 1/2, 3/4 – ktoré majú užší krk (http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti/)

  Všetky westernové gitary majú krk približne rovnako široký (43 mm na nultom pražci) a tak sa výber westernovej gitary riadi veľkosťou tela gitary. Pre dieťa bude gitara jumbo priveľká, možno dokonca aj dreadnought ešte bude mať stále príliš veľké telo, treba to vyskúšať. Pre menšie deti sa vyrábajú gitary s menším telom. (http://www.bigmusic.sk/gitary-pre-deti-s-kovovymi-strunami/)

  b) V podstate nie je možné porovnávať tieto dve gitary – každá patrí do inej “zvukovej” triedy. Pasadena J222s je gitara s veľkým telom – jumbo a preto hrá oveľa hlasnejšie ako Yamaha FG700 MS – s telom dreadnought (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fg700msmatt-nt?ItemIdx=0&id=3715).

  Veľké telo – jumbo – môže byť nevýhodou pri prevoze, ak to má byť gitara aj do prírody a na dovolenky. V každom prípade kontrola kvality u značky Yamaha je v tejto cenovej kategórii na nedosiahnuteľnej úrovni, ako sme mali možnosť presvedčiť sa priamo v Japonsku. Majú továrne aj v Číne, ale to sú tiež ich vlastné továrne, nie ako u konkurencie, keď v jednej fabrike vyrábajú noname nástroje pre rôznych obchodníkov, ktoré si potom obchodník len označí tou svojou značkou. Aj preto sa o niektorých značkách z Googlu nič nedozviete.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 80. Stefan píše:

  Dakujem sa rychlu odpoved.

  Otazka na detsku gitaru bola myslena skor tak ze aku 3/4 gitaru odporucate… s tym ze by sa dala pouzit na cestovanie/do prirody. Ale asi sa to skonci tak ze pojdeme s nim do obchodu ci naozaj potrebuje 3/4 alebo moze aj vacsiu…

  Ohladne tej Pasadeny, ospravedlnujem sa, bola to D222S (cize tiez dreadnough, ako ta Yamaha). Asi budem musiet zohnat nejakeho znameho co sa trosku aj do gitar vyzna … zevraj v tejto cenovej hladine je to hit/miss … aj ked Yamaha je asi zarucenejsia (hlavne pre pripad ked nikoho nezozeniem). Ach, ,je to tazke…

 81. Matko píše:

  DObry den, chcel by som sa spytat, co sa stane ak do klasickej spanielky natiahnem kovove struny? Dostanem zvuk ako s dreadnoughtu?

 82. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v žiadnom prípade nedoporučujeme na klasickú gitaru naťahovať kovové struny – môže sa stať, že sa odtrhne kobylka. Ale ak sa aj neodtrhne, zvuk ako z dreadnoughtu v žiadnom prípade z gitary nepôjde. Zvuk gitary je daný konštrukciou tela, konštrukciou výstuže prednej dosky, použitým materiálom na telo ako aj na krk. Na zvuk má vplyv dokonca aj to, akým spôsobom je pripojený krk k telu. Každá gitara je zvukom predurčená na niečo iné a ak gitarista potrebuje väčšiu škálu zvukov – napríklad pri nahrávaní, proste si kúpi alebo požičia ďalšiu gitaru.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 83. Kristian.kristin515316 píše:

  kolko stoji gitara chcem kupíť za15 €

 84. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  nová gitara za 15 € neexistuje, skúste inzertné stránky na internete.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 85. anonym píše:

  Dobrý deň, som začiatočník a gitara ma láka ako relaxácia pri hudbe ktorú vytvorím. Dostal som od známeho Španielsku gitaru s kovovými strunami, samotný zvuk z nej sa mi páči, len neviem zvoliť medzi: nylonovými strunami alebo kovovými, môj zámer sú dlhé jemné tóny pri romantických piesňach, ale aj pri tancoch rumba a samba, ale mam aj odkaz z jedného videa ale neviem aké struny má http://www.youtube.com/watch?v=JsD6uEZsIsU .Za odpoveď vopred ďakujem.

 86. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  z rozhovoru s Andym McKee vyplýva, že používa kovové struny Dean Markley Alchemy Gold/Bronze medium

  What guitars/strings do you use?
  I play Andrew White, Avalon, McCollum, and soon Greenfield guitars. When I receive the Greenfield, I am sure it wil be my main 6 string. I will still carry my McCollum baritone and Spillers harpguitar of course. For strings I use Dean Markley Alchemy Gold/Bronze medium gauge. Zvuk týchto strún je taký aký je kvôli tomu, že vybrnkáva bruškami prstov a to spôsobuje, že struny až tak nezvonia na výškach.

  Z výrazu “španielska gitara” nie je jasné, aký druh gitary to vlastne je. Ak je to klasická španielska gitara, na tú patria nylonové struny, kovové struny na nej môžu odtrhnúť kobylku, preto na ňu naťahujte struny hrúbky maximálne .10. Ak je to normálna westernová gitara, na tú sa bežné nylonové struny nedajú natiahnuť, jej kobylka je uspôsobená na struny, ktoré majú na konci valček. Existujú aj nylonové struny s takýmto koncom, sú však o čosi drahšie ako bežné nylonové struny.

  Zvuk gitary závisí do veľkej miery od toho, aký vysoký model gitary to je. Na drahých majstrovských gitarách, či už klasických alebo westernových, je dlhé znenie tónu samozrejmosťou. Lacné gitary sú však vyrobené z dreva (preglejky), ktorá nemá ideálne rezonančné vlastnosti a tak s doznievaním je vždy problém a nedá sa to nijako oklamať.

  Základný rozdiel vo zvuku medzi kovovými a nylonovými strunami je v tom, že kovové struny viac cinkajú, ich zvuk je ostrejší, prieraznejší. Nylonové struny nemajú toľko výškových frekvencií, zato však majú plnší, príjemne zamatový tón.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 87. anonym píše:

  Ďakujem za odpoveď,
  gitaru ktorú som dostal, obrázok hore z textu tretia zľava názov ma španielska gitara, presne taká istá je. Tak na tú môžem pripevniť len kovové alebo aj nylónové struny ?

 88. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  takže je to klasická španielska gitara, na tú patria nylonové struny, kovové struny na nej môžu odtrhnúť kobylku, preto na ňu naťahujte struny hrúbky maximálne .10. Ak je to normálna westernová gitara, na tú sa bežné nylonové struny nedajú natiahnuť, jej kobylka je uspôsobená na struny, ktoré majú na konci valček. Existujú aj nylonové struny s takýmto koncom, sú však o čosi drahšie ako bežné nylonové struny.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 89. neli píše:

  Dobry den,

  niekolko rokov dozadu som dostala na Vianoce gitaru, avsak, bohuzial, som sa nikdy nenaucila na nej hrat. Teraz rozmyslam nad predajom, kedze ju vobec nepouzivam. Gitary znacky Bull som nikde na internete nenasla a kedze sa nevyznam, neviem ju vobec zaradit. Preto sa na vas obraciam s prosbou o radu. Je sposob, ako by som vam mohla zaslat detailne pofotenu gitaru, aby ste mi identifikovali typ a odhadli pribliznu cenu, za aku by som ju mohla predat? Chcem byt totiz ferova voci kupujucemu.

  Dakujem vopred za odpoved.

 90. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  podľa všetkého to bude gitara od rumunského výrobcu Hora (http://www.hora.ro/pages/guitars.htm), ktoré podľa informácií z fór boli na Slovensku predávané ako Bull – užívatelia na fórach ich nechválili, skôr naopak. Ďalšia možnosť je, že je to gitara austrálskeho výrobcu Bull Guitars (http://www.bullguitars.com/) ,ale to je málo pravdepodobné.

  Ak je to tá rumunská značka, cena gitary bude záležať na dohode s kupujúcim, koľko peňazí bude chcieť dať za gitaru neznámej značky, ktorá nemá zvlášť dobrú povesť – najlepšie by bolo skúsiť bazár na internete – napr. http://www.hudobnybazar.sk

  Gitary známych značiek – tie najlacnejšie modely – sa dajú dnes kúpiť už za 80-90 €, takže netreba očakávať, že za gitaru bude ochotný niekto zaplatiť viac ako 40€. Fotografie kľudne pošlite (info@hudobnaporadna.sk), ale v tomto prípade asi bude potrebné riadiť sa skôr zvukom gitary, ktorý niekoho môže osloviť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 91. kika píše:

  Dobrý deň chcem sa naučiť hrať na gitare ale bojím sa že he to ťažke..prosím vás pomohli by ste mi pri výbere gitary?.. ja by som si vybrala túto myslíte že som si dobre vybrala? http://bigmusic.sk/yamaha-cgs102?ItemIdx=1&id=3776

 92. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  hrať na gitare nie je ťažké, veď na nej hrajú aj deti, netreba sa ničoho obávať a smelo do toho. S výberom gitary môžeme poradiť len vtedy, ak už viete akú hudbu chcete hrať. Gitara Yamaha CGS102 je určená na hranie klasickej hudby, pre štúdium v hudobnej škole, odbor klasická gitara. Dajú sa na nej hrať aj pesničky, ale zvuk je určený na klasickú hudbu, na pesničky to nie je “ten pravý” zvuk.

  Na hranie pesničiek sa používajú gitary s kovovými strunami, “westernové”, tvar jumbo – z tých lacnejších môžeme doporučiť napr. Marris J306 NT (http://bigmusic.sk/marris-j306-nt?ItemIdx=0&id=13152) alebo tvar dreadnought – Cort AD880 NS (http://bigmusic.sk/cort-ad880-ns?ItemIdx=40&id=10686)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 93. J.Peter píše:

  Dobrý deň
  syn 7 rokov bude od budúceho roka chodiť na ZUŠ – gitara. Potrebujem mu kúpiť gitaru už teraz, pretože má len nejakú hračkársku a stále na tom brnká a potrebuje niečo, na čom môže hrať. Podľa všetkého nejakú klasickú 3/4 gitaru. Nemám v okolí žiadneho odborníka, učiteľa na ZUŠ využiť nemôžem. Boli sme v niekoľkých hudobninách, ale tam také gitary nedržia, resp. len vždy len jednu. 4/4 mu bola veľká. Čo odporučíte kúpiť: v jedných mali Stagg C536, v druhom Tenson Classic 3/4, prípadne, že môžu objednať Valenciu. No a v jednom odporúčali jednoznačne Fender ESC80, ale inú značku nemali, tak neviem posúdiť, či ju len nechceli predať. Viem, že odporúčate Yamahu, ale viac ako 100 EUR, keď neviem ako dlho ho to bude baviť … no, neviem. Ďakujem za radu.

 94. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak žiak naozaj potrebuje gitaru veľkosti 3/4, nebude na nej hrať dlho, o rok budete kupovať veľkosť 4/4 – ak pri tom vydrží. V takomto prípade naozaj nemá význam kupovať drahší nástroj. Ak však nemáte s kým nástroj vybrať, je dôležité nájsť seriózneho predajcu – pretože:

  U lacných nástrojov značiek Stagg, Tenson je veľmi dôležité, aby nástroj vybral človek, ktorý tomu rozumie. Je veľmi veľa možností ako môže takáto lacná gitara “nebyť v poriadku”. Nejde o zvuk – ten u 3/4 gitary tak či tak nebude stáť za veľa, ale to je normálne. Ide o to, že pri takejto cene neostáva výrobcovi čas na dôkladnú výstupnú kontrolu. Kvalita spracovania, začistenie pražcov (aby nevytŕčali z hmatníka), ladenie, kvalita ladiacej mechaniky – to všetko treba skontrolovať, inak sa môže stať, že s gitarou budú problémy.

  To je dôvod, prečo odporúčame pri 4/4 gitarách vždy radšej priplatiť za značku ako je napr. Yamaha – je tam určitá záruka, že žiadne problémy nebudú. Okrem toho, keď budete chcieť gitaru predať, lepšie sa predáva gitara zn. Yamaha, ktorá nestráca na hodnote tak veľmi ako nástroje iných menej známych značiek.

  Pre orientáciu v cenách môžete navštíviť http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti/

  Z našich skúseností môžeme povedať, že cenovo dostupná a kvalitou vyhovujúca gitara veľkosti 3/4 je gitara Oscar Schmidt OC1 – http://www.bigmusic.sk/oscar-schmidt-oc1?ItemIdx=0&id=987

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 95. patrik765 píše:

  Dobrý deň, začal som hrať na akustickej gitare a neviem či sa mám najprv učiť akordy alebo noty a stupnice, čo je lepšie podľa vás?
  Po čase chcem prejsť na elektrickú gitaru ak to aj od toho závisí.

 96. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  naučiť sa čítať noty a hrať podľa nôt je vždy veľká výhoda, ktorú hráč využije aj v prípade, ak niekedy bude chcieť hudbu zapisovať – napr. vlastné skladby. Znamenalo by to však začať sa učiť hrať podľa škôl, v ktorých je učebný materiál zapísaný nie len v tabulatúrach ale aj v notách – takže také si potom treba zháňať.

  Štandardný spôsob hráčov, ktorí chcú rýchlo začať a nemajú chuť učiť sa noty je najprv cvičiť rytmus – a k tomu je potrebné chytiť nejaký ten akord. Najlepšie s metronómom, aby si hráč navykol na to, že rytmus musí byť presný. Okrem hrania rôznych rytmov brnkátkom cez všetky struny je potrebné cvičiť aj vybrnkávané doprovody prstami. Akordy treba na začiatok voliť tie najľahšie, v ktorých je potrebné držať čo najmenej strún súčasne.

  Prečítajte si aj náš príspevok: http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/#comment-3495

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 97. Befita píše:

  Dobrý deň, som mierne pokročilá , chcela by som sa Vás opýtať na názor na gitaru Yamaha FG 700 MS. Respektíve, chcela by som podobnú akustickú gitaru, s dobrým pomerom cena-výkon, do 250eur. Vedeli by ste mi poradiť?

  Ďakujem, pekný deň.

 98. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  zo skúseností vieme, že gitary Yamaha sú v každej cenovej kategórii kvalitou spracovania aj zvukom lepšie ako konkurencia. S gitarou Yamaha FG700MS (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fg700msmatt-nt?ItemIdx=0&id=3715) získate gitaru s prednou doskou z masívneho smreku Sitka, takže to nie je žiadna preglejka, zvukové vlastnosti budú dobré hneď od začiatku a s vekom bude gitara dozrievať do ešte krajšieho zvuku. Je to dobrá voľba aj preto, lebo táto gitara má len tenkú vrstvu laku, čo na jednej strane robí gitaru náročnejšou na zaobchádzanie ale na druhej strane gitara môže voľne rezonovať a to je pre dobrý zvuk to najdôležitejšie. Pre porovnanie ceny tá istá gitara s lesklým lakom: Yamaha FG700S NT (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fg700s-nt?ItemIdx=149&id=3714)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 99. tomas píše:

  dobry den chcem sa opytat aku gitaru si mam kupit (som uplny noob),ked chcem hrat veci tohto typu: http://www.youtube.com/watch?v=mwbq7gw3868 ?
  dakujem.

 100. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  táto pieseň je hraná na 12-strunovej akustickej gitare (http://www.bigmusic.sk/12-strunove-akusticke-gitary/) – možno elektroakustickej, ktorá však v štúdiu bola snímaná aj mikrofónom. V strednej časti je použitá elektrická gitara, gitarista tejto skupiny používal gitaru Jolana Tornado, to je prakticky nezohnateľná vec, ale treba vedieť aj to, že podobný zvuk gitary sa dá dosiahnuť takmer s každou elektrickou gitarou, treba k tomu kombo alebo zosilňovač s efektom overdrive alebo distortion, ktorý sa nastaví len na mierne skreslenie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 101. tomas píše:

  je teda toto dobry vyber?
  http://www.bigmusic.sk/vintage-vr6rrb-12-dvanactistrunna-elektroakust.-gitara-typ-ovation?ItemIdx=2&id=6931
  dakujem.
  pozn.som zaciatocnik.

 102. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  elektroakustická 12-strunová gitara Vintage VR6 RRB je trochu špeciálny prípad. Je určená pre gitaristov, ktorí potrebujú elektroakustickú gitaru, na ktorej sa hrá ako na elektrickej gitare a nechytá na pódiu spätnú väzbu – preto má plytké telo, zadná strana je vyrobená z laminátu a jej zvuk je tichší ako u celodrevenej gitary s veľkým telom. Ak potrebujete gitaru na pódium so zosilňovačom, je to dobrá voľba, ak to má byť gitara viac na hranie bez zosilnenia, bola by asi vhodnejšia gitara s celodreveným telom.
  Ak na gitare vôbec neplánujete hrať cez zosilňovač, je zbytočné kupovať elektroakustickú gitaru, takže môžete kúpiť akustickú gitaru vyššej kvality za ten istý rozpočet. (napr. http://www.bigmusic.sk/vintage-v400-12?ItemIdx=11&id=1436 alebo http://www.bigmusic.sk/crafter-md-70-12tbk?ItemIdx=12&id=10447)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 103. tomas píše:

  ide o to,ze hrat by som chcel pri akciach ako su opekacky,chaty,alebo len tak doma … a pod.a to ten styl hudby ako som uz pred tym pisal.teda vami odporucane gitary budu v pohode,ano?
  dakujem.

 104. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pravdu povediac, uvedené gitary (napr. http://www.bigmusic.sk/vintage-v400-12?ItemIdx=11&id=1436 alebo http://www.bigmusic.sk/crafter-md-70-12tbk?ItemIdx=12&id=10447) sú na príležitosti, ktoré uvádzate až príliš dobré. Pri chatovačkách a griloch je gitara často vystavená nebezpečenstvu poškodenia a preto hráči mávajú na tieto účely iné, lacnejšie nástroje. Ale je tu ešte jeden problém – 12-strunová gitara je do prírody absolútne nevhodná. Aj 6-strunová gitara sa pri zmene teploty rozladí a keď sa hrá vonku, treba ju podchvíľou dolaďovať. 12-strunová gitara sa rozlaďuje oveľa viac – je to prirodzené, pretože tie pridané struny sú tenšie ako tie základné a tak reagujú na zmeny teploty oveľa viac. Dolaďovať medzi pesničkami 12 strún, keď “publikum” očakáva, že budete hrať jednu pieseň za druhou, to by ste prišli o nervy vy aj poslucháči.

  Na hranie vonku by bola praktickejšia nejaká lacná 6-strunová akustická gitara (napr. http://www.bigmusic.sk/marris-j306-nt?ItemIdx=0&id=13152 – nedajte sa pomýliť tým, že je taká lacná, hrá veľmi dobre), pesničky sa na nej dajú zahrať tie isté, zvuk je trochu iný, to je pravda ale to väčšina poslucháčov hráčovi odpustí. Na doma alebo na pódium si hráči kupujú kvalitnejšiu a teda drahšiu gitaru, naozaj takú, z ktorej sa hráč “vyteší”.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 105. tomas píše:

  dakujem za rady, cas a ochotu.

 106. tím Hudobnej poradne píše:

  Bolo nám potešením, kedykoľvek.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 107. Peter Tí píše:

  Dobrý deň,

  ja som ešte na gitaru nehral ale chcel by som sa naučiť na nu hrať. Ale k tomu potrebujem na začiatok aspon tú gitaru. Nevedeli by ste mi povedať kde by som našiel nejaký kamenný obchod s gitarami(kludne môže byť aj internetový obchod) a aký druh gitary(jumbo, dreadnought) je dobrý na hranie takých rockových pesničiek alebo pop?? Nedá sa zohnať aj gitara, ktorá je ako tak kvalitná a stojí menej než 100 €??

 108. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kamenné obchody s gitarami sú vo všetkých väčších mestách, treba sa pozrieť na internete, či sa niektorý z nich nachádza blízko Vášho bydliska. Kvalitná gitara za cenu pod 100 € je napríklad gitara Marris J306 NT (http://www.bigmusic.sk/marris-j306-nt?ItemIdx=0&id=13152) a zahráte na nej všetky možné štýly, snáď okrem klasickej hudby aj to len kvôli tomu, že klasická gitara má iný zvuk.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 109. Destroya píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či tieto gitary:
  http://www.bigmusic.sk/fender-cd-60-black?ItemIdx=4&id=2245
  http://www.bigmusic.sk/fender-squier-sa105?id=6676
  - či sú vhodné aj pre začiatočníkov

  Ďakujem

 110. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  obidve tieto gitary sú vhodné aj pre začiatočníkov – pričom http://www.bigmusic.sk/fender-cd-60-black?ItemIdx=4&id=2245 je trochu kvalitnejšia, ale rozdiel nie je veľmi veľký.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 111. Natália píše:

  Dobrý deň,

  ešte som gitaru ani nedržala v ruke, ale idem sa to učiť, ale vôbec neviem akú gitaru si vybrať a ako, hlavne nemám po ruke nikoho skúsenejšieho kto by mi poradil, preto by som rada vedela či to môžem vybrať nejako aj sama, ale aby som neskončila s nejakým odpadom..

  Aký je rozdiel medzi španielkou a Dreadnought a Jumbom, hrávať budem skôr pri táborákoch alebo tak nejako pesničky, vhodné k táborákom, ale možno raz za čas by som si aj vybrnkala niečo.

  vopred ďakujem

 112. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v tomto článku (http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/) na začiatku je obrázok ako gitary vyzerajú – a v podstate sú tam aj odpovede na všetky Vaše otázky. Stručné zhrnutie by znelo – začiatočník si gitaru nevie vybrať, potrebuje niekoho, kto mu pomôže. Do určitej miery si môže pomôcť sám tým, že zainvestuje do drahšej gitary (okolo 200 – 250€) od firmy Yamaha (http://bigmusic.sk/yamaha-fg/). Tam nie je možné sa pomýliť, sú to gitary, ktoré vo svojej cenovej kategórii prevyšujú všetko ostatné o triedu až dve – kvalitou spracovania, zvukom, nízkym dohmatom na hmatníku ako aj celkovým komfortom pri hraní.

  Ak však chcete gitaru v cene okolo 100€, čo je bežne žiadaná kategória u začiatočníkov, tam sa dá dobre “popáliť”. Sú tam totiž aj nástroje, ktoré začiatočníkovi môžu skôr uškodiť ako pomôcť sa naučiť hrať. Lacné gitary sú skôr určené hráčom, ktorí už majú doma iný kvalitný nástroj a potrebujú ďalšiu gitaru “k ohňu” alebo “na vodu”, aby nemuseli do týchto podmienok nosiť gitaru za stovky eur.

  Použitie podľa tvaru / konštrukcie:
  Klasická španielka s nylonovými strunami = klasická hudba, hudobná škola
  Dreadnought = country, folk, rock, pop…
  Jumbo = country, folk, rock, pop… ale s hlasnejším zvukom, pretože má väčšie telo.

  Overené gitary za nižšie ceny, ktoré doporučujeme zahrnúť do “užšieho výberu”:

  http://www.bigmusic.sk/marris-j306-nt?ItemIdx=0&id=13152 – jumbo

  http://www.bigmusic.sk/akusticka-gitara-s-obalom-ladickou-a-pasom?id=13471 – jumbo, sada s obalom, ladičkou a pásom

  http://www.bigmusic.sk/cort-earth70-lvbs?ItemIdx=53&id=12734 – už s prednou doskou z masívneho dreva
  http://www.bigmusic.sk/cort-earth70-bks?ItemIdx=52&id=10675 – už s prednou doskou z masívneho dreva

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 113. James píše:

  Dobry den, chcel by som sa opytat na Vas nazor na gitaru Ibanez V50NJP, hlavne ci je vhodna pre zaciatocnika. Dakujem vopred za odpoved :)

 114. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitara Ibanez V50NJP je vhodná aj pre začiatočníka – výhodou je pribalené bohaté príslušenstvo, ktoré by inak bolo potrebné dokúpiť samostatne. Je to značková gitara, kvalita spracovania je v poriadku, treba však vedieť, že to je za “málo peňazí málo muziky”. Stojí v sade s obalom, ladičkou, pásom veľmi málo, a to znamená, že je to veľmi lacná gitara. U gitár platí, že čo je lacné, to nemá nejaký extra dobrý zvuk.

  Ak je to len na vyskúšanie, či ma to bude baviť ešte aj o týždeň, je to v poriadku. Ak chcete aj dobrý zvuk, treba sa poobzerať v kategórii od 150€ vyššie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 115. muska píše:

  Dobrý deň,
  prosím Vás, mohli by ste mi porovnať gitarové značky Ibanez a Fender? Chystám sa kúpiť 12 strunovú elektroakustickú gitaru a neviem sa rozhodnúť medzi modelmi IBANEZ AEL 2012E TKS a Fender CD – 160 SE 12 String Natural alebo Fender CD-160E-12 Natural. Nemám možnosť vyskúšať zvuk, pretože v hudobninách tieto značky nemajú skladom, iba na objednávku, a tak ma zaujíma hlavne Váš názor na zvuk. Pri Ibanez je javorové drevo a pri Fender smrek, tak neviem, aký je tam rozdiel v zvuku. Ďakujem.

 116. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  veľmi radi by sme pomohli, ale porovnanie zvuku dvoch gitár v tejto cenovej kategórii musí ostať výhradne vecou hráča, ktorý na nástroji bude hrať. Obidva nástroje sú spracované dokonale, je to už kategória, kde si výrobcovia nemôžu dovoliť žiadne nedostatky. Drevo je však živý materiál a tak sa nedá povedať, že javor bude mať taký zvuk a smrek zase onaký. Okrem toho sú to elektroakustické gitary a tak veľkú rolu zohráva aj použitá elektronika. Treba tomu naozaj dať čas, nájsť hudobniny, kde aspoň jednu z týchto gitár majú na sklade a popočúvať si to vlastným sluchom a vyskúšať hmatom – veď nakoniec to nie sú malé peniaze, čo to stojí.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 117. Saška píše:

  Zdravím, pomýšľam nad kúpou novej gitary, starú mi ukradli .. dostala som ponuku kúpiť STAGG aj s kombom a príslušenstvom za 110e .. známi však trvdia, že to je na prd kvalita (citujem “ako panvica”), tak ma zaujíma vás názor, či je to s tou značkou naozaj také zlé .. chcem ju len na domáce hranie, nie pred ľuďmi, ale potrpím si na kvalitný zvuk ..
  ď. a pekný deň :)

 118. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  o tejto téme píšeme v článku o elektrických gitarách pre začiatočníkov (http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/), v časti “2. Za koľko?” a takéto sady rozhodne nedoporučujeme. Gitara je zlátaná z preglejky, snímače budú napískavať, potenciometre budú chrapotať, pohodlnosť hry na takomto nástroji je nulová a zvuk, zosilnený kombom s výkonom max. 15 Watt (ak vôbec) bude pripomínať všetko možné, len nie to, čo si človek predstavuje pod kvalitným zvukom elektrickej gitary.

  Navyše – takéto niečo sa nedá neskôr predať ani len za polovicu pôvodnej ceny, takže to pôvodnému kupcovi ostane ležať niekde pod posteľou a to ešte nie je to najhoršie. Najhoršie je to, že hráč stratí chuť na gitare hrať – zvuk je totiž to najdôležitejšie pre motiváciu každodenne vziať nástroj do ruky a hrať tie dlhé hodiny, ktoré sú na začiatku pre začiatočníka povinné.

  Doporučujeme prečítať si všetky články o elektrickej gitare aj s komentármi a potom sa možno opýtať na konkrétne gitary a príslušenstvo – už nie ako sadu od výrobcu, ale nanajvýš ak ako sadu, ktorú Vám vyskladá dobrý predajca na základe Vašich požiadaviek.

  To isté platí aj pre elektroakustické gitary.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 119. Michaela píše:

  Dobrý deň!

  Nehrám na gitaru a ani žiadnu nemám, ale rada by som sa na nej naučila hrať. Chcela by som sa opýtať, čo hovoríte na gitaru: Elektroakustická gitara Nashville – cutaway. Prosím Vás, neviete či je vhodná aj pre začiatočníkov? a ešte by som sa rada spýtala, že aké štýly hudby sa na nej dajú hrať. A chcela by som sa ešte opýtať, či sú na nej nylonové alebo kovové struny. A ešte by som sa rada spýtala, či sa môžem naučiť hrať na gitare, keď v rodine nemám žiadneho muzikanta, pokiaľ by som nechodila do umeleckej školy.
  Vopred ďakujem.

 120. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  je to elektroakustická gitara, čo začiatočník naozaj nepotrebuje. Začiatočník potrebuje dobrú akustickú gitaru, na ktorej sa naučí základy a až neskôr, keď už bude vedieť hrať, ak by chcel hrať pre väčšie obecenstvo bude potrebovať gitaru so snímačom – nie však najlacnejšiu, aká sa dá zohnať, ale dobrú kvalitu za rozumnú cenu. Struny sú na nej kovové a hrať sa na nej dá všetko okrem klasickej hudby. Na gitare sa naučíte hrať aj bez učiteľa ale je to oveľa ťažšie. Aspoň na tých pár prvých akordov by bolo dobre niekoho nájsť, kto to vie. Potom už to chce len pravidelné cvičenie.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 121. Michaela píše:

  Dobrý deň,
  Rada by som sa spýtala či by ste mi nevedeli poradiť nejakú kvalitnejšiu akustickú gitaru s kovovými strunami od 100 do 150 eur pre začiatočníka. Vopred ďakujem.

 122. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v kategórii do 150€ sa kvalitné gitary dajú nájsť od výrobcu Cort – napr.:
  Cort Earth70 v rôznych farbách:
  http://www.bigmusic.sk/cort-earth70-bks?ItemIdx=101&id=10675
  http://www.bigmusic.sk/cort-earth70-ns?ItemIdx=98&id=10676
  http://bigmusic.sk/cort-earth70-lvbs?ItemIdx=66&id=12734

  Tieto gitary už majú prednú dosku z masívneho dreva (smrek) teda aspoň jedna doska už nie je z preglejky a to sa na zvuku veľmi prejaví.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 123. jarka píše:

  dobrý deň,
  chcem brata prekvapiť k 40.narodeninám gitarou, niekedy “brnkával”, len tak bez nôt, z vašich predošlých rád by som vybrala v kategórii 100-150€…je pri výbere dôležitý fakt, že má výšku skoro 2 m a “pevné” ruky? okrem toho je ľavák, dá sa bežná gitara prispôsobiť?
  Ď.

 124. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pokiaľ má naozaj veľké ruky, mohol by mu byť hmatník westernovej gitary (http://www.bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary/) priúzky. V tom prípade by bolo možné obdarovať ho klasickou španielskou gitarou s nylonovými strunami alebo po úprave aj s kovovými strunami. Na španielsku gitaru nedoporučujeme dať kovové struny bez úpravy, ktorá spočíva v namontovaní kovového závesu strún – http://www.bigmusic.sk/zaves-strun/. Inak by kovové struny mohli odtrhnúť kobylku.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 125. Kristína píše:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa naučiť hrať na gitare. Na začiatok som si vyhliadla gitaru Yamaha C 40 BL a veľmi by som ocenila Váš názor na ňu keďže vo svojom okolí nemám nikoho kto by mi poradil.
  Vopred ďakujem

 126. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  klasická španielska gitara ako je Yamaha C40 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-c40-bl?ItemIdx=0&id=13019), je určená na hranie klasickej hudby. Je to kvalitný nástroj pre začiatočníkov do umeleckej školy s výborným pomerom cena / kvalita pre niekoho, kto ešte nevie, ako to s gitarou u neho dopadne.
  Ak však hľadáte gitaru na hranie pesničiek, táto gitara by nemala ten správny zvuk, pretože sú na nej nylonové struny a tie nezvonia tak, ako kovové struny. Na hranie pesničiek skúste pohľadať v kategórii: http://bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 127. Karolína píše:

  Dobrý deň,

  som úplný začiatočník hry na gitaru a chcela by som sa vás opýtať na Váš názor o gitare Yamaha F 310. Za odpoveď ďakujem

 128. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ako je zvykom u značky Yamaha, aj model Yamaha F310 (http://bigmusic.sk/yamaha-f310/) je vo svojej kategórii špičková gitara – samozrejme, za túto cenu je každá gitara z “preglejky”, teda nie z masívneho dreva. Pomer cena / výkon (kvalita spracovania, zvuk, výstupná kontrola) je lepší ako u iných značiek, gitaru s lepším (hlavne hlasnejším) zvukom by ste našli len za predpokladu, že by ste kúpili gitaru s väčším “jumbo” telom (napr. http://www.bigmusic.sk/marris-j306-nt?ItemIdx=0&id=13152).

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 129. Mišo píše:

  Dobrý deň, hľadám elektroakustickú gitaru tvaru dreadnought, do 200 eur, na domáce hranie prípadne niekedy na výletoch, keď sa podarí niekedy možno pred školou. Mala by mať samozrejme dobrý zvuk, najlepšie vo farbách blueburst alebo čierna. Viem, na výzore nezáleží, ale tie sa mi najviac páčia a myslím, že tu máte dosť veľký výber tak je z čoho vyberať. Mám vyštudovaných 7 rokov ZUŠ akordeónu a som v prvom ročníku na druhom stupni, čiže veci ako noty a akordy sú pre mňa maličkosťou. Mám doma gitaru ktorú som kúpil od kamaráta za 30 eur, nie je zlá, mám krstného s absolútnym sluchom a on ju posudzoval a povedal, že je v pohode, ale nedajú sa na ňu dať kovové struny keďže to je španielka. Hrám na nej od cca polovice augusta a ide mi to celkom dobre, keďže som hrával viac ako 3 hodiny denne a sluch mám dobrý. Ďakujem za odpoveď.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 1. Október 2012 at 19:09

  Dobrý deň,

  keďže ide hlavne o zvuk, najradšej by sme doporučili gitaru s prednou doskou z masívneho dreva. Dosť presne sa do rozpočtu a aj do farby triafa Cort MR-E (http://www.bigmusic.sk/cort-mr-e-bks?ItemIdx=49&id=10743), ale ak by to rozpočet dovolil, tak by to mohla byť Yamaha FX370C (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fx370c-bl?ItemIdx=102&id=3752) – to už je úplne iná kategória.

  Ešte je však potrebné zvážiť, na čo sa gitara bude používať – bola by škoda platiť za elektroniku, ak sa gitara nemá prednostne používať so zosilňovačom / akustickým kombom, ktoré gitarista potrebuje, ak chce ozvučiť väčší priestor.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 130. MiroG píše:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať na Váš názor na gitaru Epiphone hummingbird. Som začiatočník, ktorý však nechce vyhodiť peniaze iba za “obyčajnú gitaru”. Rozmýšľam nad kúpou tejto gitarky. Hranie a baví, myslím si, že by ma nemusela sklamať, ale chcem poznať názor odborníka, prípadne poradiť s iným výberom v tejto cenovej kategórii. Pokukujem ešte po značke Dowina, aké máte s ňou skúsenosti? Ďakujem

 131. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Epiphone Hummingbird je určite výborná gitara, o tom niet pochýb. Ak však máme porovnávať gitary Dowina s Epiphone Hummingbird, odporúčame zahrať si na gitarách Dowina – v tejto cenovej kategórii ponúka Dowina okrem gitár tvaru Dreadnought aj gitary tvaru Jumbo a to sa zvukovo nedá veľmi porovnávať, Jumbo bude mať hlasnejší a mohutnejší zvuk. Preto je dôležité vedieť, na aký štýl bude gitara používaná, či skôr na kapelové hranie (Dreadnought kvôli prieraznosti) či na doprevádzanie spevu (Jumbo kvôli mohutnému zvuku).

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 132. Erik píše:

  Dobry den,

  mohli by ste mi prosim napisat kde by som mohol kupit – internet alebo kamenna predajna – chranic na gitaru. Pochodil som uz zopar obchodov a nikde nemaju taky ako na obrazku

  http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_image/product/10023-takamine-eg523sc-lh-acoustic-electric-guitar-large.jpg

  Mozno nieco ako na nasledovnom obrazku – vyhovovalo by mi to asi skor bez vzoru

  http://www.skubly.szm.com/Obrazky/Jpg/gitarauc.jpg

  Dakujem

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 1. Október 2012 at 18:12

  Dobrý deň,

  chrániče takýchto tvarov sa bežne nepredávajú, pretože nie sú univerzálne použiteľné. Jediná možnosť by bola osloviť importéra značky, ktorej chránič sa vám páči a nechať si ho poslať ako náhradný diel. To by však mohla byť aj poriadne drahá zásielka…

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 133. Peter píše:

  Dobry deň, chcel by som sa poradit mam zaujem naučit sa hrat na akustickej gitare vzhladom na moj vek a malo volneho času aspon len zo zaluby, za pomoci kamaratov. Chcel by som len vediet, čo by ste mi poradili dokupit ako samoukovi, nejake DVD školenia pre začiatočnika….
  Kupil som od vas gitaru Ibanez V72E-BK a potreboval by som na nu nejaky nepremokavy obal, nejake trsatka a nahradne struny taktiež i pas a nejake noty knižky alebo dvd, ktore by mi mohly dopomôct zo začiatkami. Všetko by som chcel zakupit u vas lebo sa mi zdate ako solidna firma, tak by som bol rad ak by ste mi poradili produkty, ktore by sa dali u vas zakupit.
  Za radu vopred dakujem a ak sa mi bude pozdavat behom mesiaca by som urobil dalšiu objednavku, ešte raz vopred dakujem

  tím Hudobnej poradne píše:
  Pondelok, 1. Október 2012 at 18:32

  Dobrý deň,

  vzhľadom na to, že si musíme upresniť, čo by sme mohli ponúknuť, na Vaše požiadavky Vám odpíše e-mailom pracovník obchodu BIG MUSIC, http://www.bigmusic.sk.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 134. Peter píše:

  dobry den ,

  Chcem sa opytat som zaciatocnik a chcel by som si kupit gitaru nasiel som jednu co sa mi celkom pozdava ale neviem ci je aj dobra tak by som poprosil o radu vopred dakujem http://24music.sk/pasadena-ag-1-natural

 135. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v našich článkoch píšeme o takýchto gitarách, že je to zázrak, že sú vôbec ešte z dreva. Na prvý pohľad je to výborný pomer cena:výkon, ale vyberať gitaru pre začiatočníka len podľa najnižšej ceny je klasická začiatočnícka chyba.

  Táto kategória gitár nie je určená pre začiatočníkov. Sú to gitary, určené pre hráčov, ktorí už hrať vedia a majú doma kvalitnú gitaru a potrebujú náhradný nástroj do náročných podmienok (grilovačka, stanovačka, pohostinské zariadenia…). Na týchto gitarách sa len vo výnimočných prípadoch hrá pohodlne a to je pre začiatočníka rozhodujúce. Ak si takúto gitaru kúpi začiatočník, gitara väčšinou skončí v kúte a začiatočník to vzdá, lebo si myslí, že chyba je v ňom.

  Preto doporučujeme pre začiatočníkov gitary v cenách od 120 € vyššie – a to gitary známych značiek ako je Yamaha, Fender, Ibanez, alebo aspoň Epiphone alebo Cort.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 136. Viki píše:

  Dobrý deň,

  chcela by som Vás požiadať o radu. Učím sa hrať na gitare ako samouk. Mám doma španielku, ale chcela by som si kúpiť akustickú gitaru. Len potrebujem poradiť.

  Mám presnú predstavu o zvuku, aký by mala gitara mať: konkrétne sa mi páči Crafter GAE 33/N. Lenže to je elektro-akustická gitara a takú ja nepotrebujem. Ale má nádherný zvuk. A tiež si nemôžem dovoliť dať 650 eur za gitaru, takže zháňam akustickú gitaru s podobným zvukom za prijateľnú cenu, čo je u mňa do 250 eur (resp. maximálne 300). Vedeli by ste mi nejakú odporučiť?

  Najlepšie vo farbe natural, pretože som kdesi čítala, že tmavá farba na gitare má často prekryť nedostatky v kvalite dreva. A ak by ste vedeli o nejakej s výrezom…

  Vopred ďakujem za odpoveď.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Piatok, 12. Október 2012 at 17:30

  Dobrý deň,

  výrez na gitare je u akustických gitár veľkou výnimkou a vlastne by bol aj na škodu zvuku. Predná doska má mať u akustickej gitary čo najväčšiu plochu a bez výrezu môže voľne kmitať a hlasno znieť. Výrez slúži na dostupnosť do vysokých polôh pre hranie sóla, ale keďže akustická gitara je asi ten najtichší hudobný nástroj, pri hraní v skupine musí hra sólo byť zosilňovaná, preto je výrez hlavne na elektroakustických gitarách.

  Crafter GAE 33/N je gitara s tvarom tela Grand Auditorium, preto by ste nemali chodiť ďaleko a mali by ste vyskúšať niektorú gitaru z rady Crafter GA (http://bigmusic.sk/crafter-ga-6n?ItemIdx=15&id=10400, http://bigmusic.sk/crafter-ga-7n?ItemIdx=18&id=10401, http://bigmusic.sk/crafter-ga-8n?ItemIdx=19&id=10402)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 137. vladimír chochul píše:

  dobry deň ,ake struny sa najlepšie hodia na Takamine eg523sc-hrúbka,typ,značka…dakujem

  tím Hudobnej poradne píše:
  Piatok, 12. Október 2012 at 17:45

  Dobrý deň,

  výber strún je čisto záležitosť vkusu hráča – nedá sa povedať, že gitara hrá najlepšie s tým, alebo iným druhom, hrúbkou, či značkou strún. Každý počuje inak, každému sa nemusí páčiť ten istý zvuk a nie každému sa hrá rovnako dobre na tých istých strunách. V každom prípade, ak ide o zvuk, oplatí sa za struny priplatiť – teda dať za sadu 10€ a viac. Nedá sa však počítať s tým, že by takéto drahšie struny vydržali dlhšie a tak sa na bežné cvičenie väčšina hráčov uspokojí aj s lacnejšími ale značkovými strunami a kvalitnejšie struny si naťahujú len na koncerty alebo do štúdia.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 138. Jaro píše:

  Dobrý deň,
  na akustickej gitare hrám asi rok no je už pomerne poškodená a nemá dobrý zvuk a chcel by som skúsiť elektroakustickú gitaru tak sa vás chcem spýtať aký máte názor na http://www.bigmusic.sk/cort-ad880ce-ns?id=10772 a či je to za ňu dobrá cena. Ďakujem za odpoveď.

  tím Hudobnej poradne píše:
  Piatok, 29. Október 2012 at 14:45

  Dobrý deň,

  gitary Cort sú známe svojou dobrou kvalitou pri pomerne nízkej cene. Určite neurobíte chybu ak si vyberiete gitaru Cort AD800CE NS – alebo ktorúkoľvek inú elektroakustickú gitaru Cort. Avšak nákup elektroakustickej gitary nedáva zmysel, ak nemáte v pláne ozvučovať väčšie priestory – ano napr. kluby, puby a podobne. V tom prípade však treba uvažovať aj o kúpe aparatúry, ak to má byť aj s mikrofónom pre spev alebo hovorené slovo, tak bude potrebné niečo ako akustické kombo so vstupom aj na mikrofón (http://www.bigmusic.sk/gitarove-komba-akusticke/) alebo aktívny reproduktor s malým mixom.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 139. laco píše:

  ahojte chcem sa opytat, kupil som si vcera gitaru, fakt peckovy ma zvuk nikdy som este nehral na gitare a ako som čital, ked človek umyva rukou riad napr. a taku robotu vykonava, je to dost problem kvoli prstom. Poradite mi ako tomu predidem, kedže som kuchar denne umyvam hromadu riadu a som v kontakte s vodou. Bude to problem alebo nie? Ak by som popritom denne alebo každy druhy den hral na gitare?

 140. tím Hudobnej poradne píše:

  Ahoj,

  je to trochu problém, ale dá sa to vyriešiť. Prsty musia pred hraním na gitare dostať niekoľko hodín čas, aby sa voda z nich poriadne odparila – aspoň 2 hodiny, ale radšej 3. Inak sa zhrubnutá koža na končekoch prstov môže poškodiť a začne sa lúpať. Treba to proste rozdeliť v čase tak, aby to nenasledovalo priamo po sebe – možno by sa dalo cvičiť na gitare hodinku ráno, ešte predtým ako sa ruky dostanú do styku s vodou.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 141. Belieberka píše:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať.. hrám na gitare asi týždeň! Viem nejaké akordy, ale neviem nájsť žiadne ľahké pesničky pre začiatočníkov! Aké by ste mi odporučili?

  tím Hudobnej poradne píše:
  Štvrtok, 15. November 2012 at 15:25

  Dobrý deň,

  ľahké pesničky, v ktorých je len niekoľko málo akordov v prvej polohe (C, D, E, A a ich moll verzie) sú napríklad aj ľudové piesne, mnohé country a folk pesničky sú tiež len na pár akordov – mnohé populárne hity tiež: http://www.vidime.net/video-5351

  Výber závisí od vkusu hudobníka, preto vždy doporučujeme hľadať na internete, kde je plno piesní aj s akordami.

  http://hudba.zoznam.sk/akordy/
  http://www.akordytexty.sk/
  http://www.supermusic.sk/index_historia.php?typ=akordy

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 142. boobaa píše:

  ahoj, potrebujem poradiť, chcem kúpiť gitaru. nikdy som na nej nehrala, chcela by som akustickú gitaru znacky FENDER. neviem ktorá je pre mna lepsia či Fender SA105 alebo FENDER CD-60, DAKUJEM

  tím Hudobnej poradne píše:
  Utorok, 20. November 2012 at 13:25

  Dobrý deň,

  obidve gitary sú pre Vás vhodné – model CD-60 je kvalitnejšia gitara ako SA-105. Hlavný rozdiel je v použitých materiáloch. Samozrejme všetko
  závisí od cenovej kategórie gitár. Avšak ani kúpou modelu SA-105 nič nepokazíte a určite budete spokojná so zvukom aj s kvalitou gitary.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 143. Nina píše:

  Dobrý deň, potrebujem vašu radu. Som začiatočník a mám problém s rytmusom. Existujú na to nejaké cvičenia?

  tím Hudobnej poradne píše:
  Štvrtok, 15. November 2012 at 16:25

  Dobrý deň,

  cvičenia existujú, najlepšie by však bolo učiť sa od niekoho, kto vie na niečom hrať a vie vám nejaké tie rytmy ukázať. Ak nikoho takého nemáte, sú na to aj programy, ktoré učia rytmus a pomáhajú pri cvičení rytmu.

  Takéto programy sú napr.:

  Rhythmus Trainer http://www.disk.cz/disk/product?778
  demo verzia sa dá stiahnuť na: http://www.midimaster.de/download_d.php

  EarMaster http://www.disk.cz/disk/product?781
  demo verzia: http://www.earmaster.com/download/

  Programy sa dajú nainštalovať aj v našich jazykoch, prípadne sa dá jazyk po inštalácii prepnúť.

  V podstate sa dá povedať, že ako prvé by si hudobník mal obstarať metronóm (http://www.bigmusic.sk/metronomy) nastaviť ho na pomalé tempo, nejakých max. 70 bpm a hrať jedno brnknutie cez všetky struny na každé ťuknutie (pípnutie) metronómu – netreba dokonca ani držať pri tom žiadny akord, struny môžete aj zatlmiť druhou rukou.

  TA – TA – TA – TA – (brnk – brnk – brnk – brnk -:-)

  Počítať si treba 1 – 2 – 3 – 4 – 1 -2 – 3 – 4 … stačí v duchu si uvedomovať – pr-vá – dru-há – tre-tia – štvr-tá – pr-vá … atď. stále dookola, vždy musíte vedieť, ktorú dobu hráte.

  Treba počúvať metronóm a snažiť sa hrať s ním, nepredbiehať ani nezaostávať.

  Cvičenie neskôr môžete obmieňať tak, že si na metronóme nastavíte dvojnásobné tempo a budete brnkať len na každý druhý úder metronómu a na niektorú dobu brnknete dvakrát:

  TA – TA – TATA – TA -

  Toto je začiatok, takýchto obmien si môžete vymyslieť koľko chcete a ak budete pravidelne cvičiť, cit pre rytmus sa určite dostaví.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 144. alex píše:

  dobry deň
  mam otazku aky je rozdiel medi akustickou gitarou Cort Earth70 BKS za 156 € a akustickou gitarou Cort Earth70 OPB za 153,69 €
  a či maju telo JUMBO alebo Dreadnought
  a aky obal by ste mi na ne ponukli
  dakujem za odpoved

  tím Hudobnej poradne píše:
  Utorok, 20. November 2012 at 13:26

  Dobrý deň,

  medzi gitarami Cort Earth70 BKS a Cort Earth70 OPB je rozdiel len v povrchovej úprave. BKS je čierna lesklá a OPB je čierna matná. Tvar gitary je dreadnought takže púzdro by som Vám odporučil od značky Ibanez, konkrétne tento model http://www.bigmusic.sk/ibanez-isab501?ItemIdx=0&id=7292 prípadne
  lacnejšiu verziu http://www.bigmusic.sk/ibanez-iab101?ItemIdx=2&id=11700

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 145. aladár píše:

  …Dnes mám 64 rokov a začal som hrať na gitaru začiatkom 60 tých rokov. Bolo to obdobie začínajúceho big bítu a všetko čo malo ruky sa snažilo hrať na gitare. Ako sa vraví veľa bolo povolaných a málo vyvolených. Dodnes pravidelne hrám na neviem už koľkej gitare a stále som nespokojný so svojím hraním. Stále je čo vylepšovať či už v klasickej alebo populárnej hre. Totiž gitara je taká potvora že “naučiť”sa na ňu hrať je veľmi jednoduché.Tie tri akordy zvládne hocikto. Ale naučiť sa na ňu hrať dobre tak to je veľmi strastiplná cesta .Samozrejme ak nie ste výnimočný talent, aj s takými som sa živote stretol … Zdraví Vladimír

 146. barborah píše:

  Dobrý deň!

  Chcela by som sa opýtať 1 vec – chystám sa kúpiť gitaru Jumbo s kovovými strunami, (ak je to potrebné pozrieť – celý názov: Marris J306 NT.) Avšak moja otázka znie: dajú na na tejto gitare alebo jej podobným prehodiť struny, aby na nej mohol hrať aj ľavák? Teda ja? . Celkovo pre všetky akustické gitary…. Dá sa to? Od čoho to závisí? Prosím, skúste si vygúglovať túto gitaru a poradiť mi, cením si to. ..

  S pozdravom Barbora.

  Prajem pekný zvyšok dňa. ;)

 147. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  zjednodušene sa dá povedať, že na lacných gitarách je jedno, ako struny natiahnete – ale radšej použite struny hrúbky maximálne .11

  Problém by to mohol byť u gitár, kde je výstuž prednej dosky robená inak pre praváka a inak pre ľaváka – zvuk by sa mohol zhoršiť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 148. boka píše:

  Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať, čo si myslíte o elektroakustických gitarách STAGG. Naozaj sú až také hrozné? Viete, mne ide hlavne o to, že som si jednu vyhliadla za fakt skvelu cenu..elektroakusticku…potrebujem ju hlavne na hranie pesniciek, vybrnkávačky..v mladežníckom chram. zbore,..čiže viac menej amatersky zbor. Dakujem pekne za odpoved :D

 149. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pri hudobných nástrojoch naozaj platí doslovne – za málo peňazí málo muziky. Nemáme nič proti značke STAGG, na ten účel, na ktorý nástroje vyrábajú sú tie nástroje dobré.
  Ak si však človek chce užiť dobrý zvuk, príjemný dohmat a tešiť sa na každý jeden raz, keď do ruky gitaru vezme, je potrebné “rúbať vyššie”.

  Lacné elektroakustické gitary sú zvláštna kategória – niekde ten výrobca ušetriť musí. Ak je lacná gitara a v nej je lacná elektronika, výsledok bude tiež lacný zvuk. A lacný zvuk nie je dobrý zvuk.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 150. eliška píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať aký máte názor na túto gitaru: http://www.bigmusic.sk/sx-md160?ItemIdx=7&id=5874l alebo táto: http://www.bigmusic.sk/ibanez-v72e2?ItemIdx=0&id=6314
  Chcela by som sa naučiť hrať na gitaru sama poprípade niekoho nájdem kto by ma mohol naučiť základy. Stačí mi len obyčajná gitarana na občasné hranie. Chcem vedieť len základy nič profesionálne. Stačila by mi aj takáto akustická gitara?
  Ďakujem!

 151. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  vždy sa snažíme poradiť tak, aby prvý kontakt s gitarou bol čo najlepší a preto vždy odporúčame nekupovať pre začiatočníkov gitary z tej najlacnejšej kategórie. Ak chcete, aby gitara mala dobrý zvuk, príjemný dohmat a ak sa chcete tešiť sa na každý jeden raz, keď do ruky gitaru vezmete, je potrebné “rúbať vyššie”.
  Pozrite sa na gitary Cort, Earth (http://www.bigmusic.sk/akusticke-gitary-cort-earth/) v cene okolo 150€, rozdiel v cene je pomerne malý, avšak rozdiel v kvalite obrovský.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 152. eliška píše:

  Dobrý deň,
  a aký máte názor natie predošlé gitary? ( http://www.bigmusic.sk/sx-md160?ItemIdx=7&id=5874l alebo táto: http://www.bigmusic.sk/ibanez-v72e2?ItemIdx=0&id=6314 )
  Sú moc nekvalitné?

 153. tím Hudobnej poradne píše:

  Kvalita gitary väčšinou zodpovedá cene a tieto gitary sú v cenovej kategórii, ktorú začiatočníkom neodporúčame. Častou chybou začiatočníkov je to, že si vyberajú takéto lacné gitary a potom sa čudujú, že im to nejako “nehrá”. Ako sme už napísali – ak chcete, aby gitara mala dobrý zvuk, príjemný dohmat a ak sa chcete tešiť sa na každý jeden raz, keď do ruky gitaru vezmete, je potrebné “rúbať vyššie”.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 154. Simonka píše:

  Dobrý deň,
  ešte vôbec neviem hrať na gitare ani sa v nich vôbec nevyznám ale vypýtala som si ju pod stromček a potrebujem od vás poradiť, aká gitara by bola pre začiatočníka najvhodnejšia. Čítala som, že najlepšie je ísť kúpiť ju s niekým kto už na gitare vie hrať, ale bohužial takúto možnosť nemám. Pravdepodobne budeme kupovať cez internet tak by som vás chcela poprosiť o linky na nejaké dobré gitary s nylonovými strunami v cene 100-150 euro
  Ďakujem

 155. Monči píše:

  Dobrý deň,
  Chcem sa vás spýtať, či sú gitary jumbo a dreadnought vhodne aj pre začiatočníka, pretože som čítala že sú určené na podmaz pesničiek a to by som chcela. Ale pre začínajúcich sú že vraj vhodnejšie gitary s nylonovýmin strunami. Tak ako to je?
  Ďakujem

  tím Hudobnej poradne píše:
  Nedeľa, 2. December 2012 at 17:10

  Dobrý deň,

  je zaujímavé, ako tvrdošijne sa táto nesprávna informácia znovu a znovu objavuje. Každá gitara má svoje určenie – takže na klasickú hudbu je klasická gitara s nylonovými strunami – na pesničky je akustická gitara s kovovými strunami.

  Píšeme o tom v našom článku http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/
  “Typ gitary
  Karty v tejto oblasti sú rozdané už dávno. Klasická španielka, dreadnought, jumbo sú tvary 90 percent vyrábaných gitár. Na klasickú hudbu – klasická španielka s nylonovými strunami. Na pesničky – dreadnought alebo jumbo, oboje s kovovými strunami. Stačí si pozrieť nejaké tie videozáznamy na Youtube a je jasné, akú gitaru na akú hudbu.”

  Alebo aj tu: http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/#comment-2315

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 156. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitara s nylonovými strunami sú určené na hranie klasickej hudby, typicky pre žiakov základných umeleckých škôl, odbor klasická gitara. Klasické gitary – nazývané aj španielky, ktoré sa dajú považovať za hudobné nástroje je potrebné nakupovať v špecializovaných obchodoch – nie v obchodných reťazcoch. Je potrebné nechať si poradiť, pretože klasické gitary sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach 1/4, 1/2, 3/4, 4/4 – podľa veľkosti ruky, teda záleží to od veku, či vzrastu žiaka. (http://bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti)

  Aj tu platí, za málo peňazí málo muziky – gitara známej značky väčšinou má lepší zvuk oproti tým menej známym. Značka Yamaha určite nesklame (http://bigmusic.sk/akusticke-klasicke-gitary-yamaha/).

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 157. boka píše:

  Dobrý deň!

  Chcela by som sa opýtať na Váš názor týkajuci sa tejto elektroakustickej gitarky: http://www.mshop.sk/gitary/avoruke-gitary/elektro-akusticke-gitary-sk/ashton-sl29ceql-tsb-left-handed.html . Ashton nepoznam a rada by som si prečítala názor skusenejších vdaka. :)

 158. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  osobné skúsenosti s gitarami Ashton nemáme, ale z dostupných zdrojov sa dá zistiť, že Ashton je austrálska firma, ktorá vyrába všetko možné pre hudbu, okrem iného aj gitary. Nechávajú to všetko vyrábať v Ázii, aby to bolo čo najlacnejšie – ale na elektroakustickú gitaru je táto gitara podozrivo lacná, ešte k tomu na ľavácku, ktoré bývajú vždy drahšie, pretože sa ich vyrábajú menšie série.
  Neodporúčame kupovať takéto “mačky vo vreci” cez internet – treba si na tom ísť zahrať do predajne, najlepšie s niekým skúsenejším. Ak to totiž nebude hrať, už sa toho nedá zbaviť za rozumnú cenu, nikto to nekúpi ani za polovicu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 159. Tina píše:

  Dobrý deň.
  V hre na gitaru som začiatočník. Doma jednu gitaru už mám ale nehrá sa mi na nej vôbec dobre a tak rozmýšľam nad kúpou novej gitary.
  Najviac sa mi pozdáva táto gitara http://www.bigmusic.sk/epiphone-dr-220s-vs?id=10841

  Bola by som rada ak by ste vyjadrili svoj názor či by táto gitara bola pre začiatočníka vhodná. Za odpoveď vopred ďakujem. :-)

 160. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Gitara Epiphone DR 220S VS je vo svojej triede výborná gitara – má prednú dosku z masívneho (ozajstného) dreva a u tejto značky je spracovanie tradične na vysokej úrovni. Pre začiatočníka ideálna voľba, dokonca je možné, že s touto gitarou si vystačí aj menej náročný pokročilý hráč. Treba sa však opýtať na dostupnosť, firma Epiphone mala problémy s výrobnou kapacitou.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 161. richard píše:

  dobry den prajem…zacal som hrat na gitare este minuleho roku.splnil som si vlastne uz svoj detsky sen,myslim tym ,ze som stale chcel vediet hrat na gitare…citim urcite zlepsenie,hravam par hodin denne,po vacsine hram sam za pomoci youtubu,ale mam aj par aktivne hrajucich priatelov ktori mi v tomto pomahaju..moja otazka je nasledovna…prosim poradte mi v mojom vybere,respektive co si myslite o nasledujucich znackach,vase pripadne skusenosti,alebo este inac,co by ste mi doporucili.rozhodujem sa medzi elektro akustickymi gitarami znacky Lag T 100 DCE a Art & Lutherie G AL6CE-BL .Len doplnim,ze nehram klasiku ale prevazne zname hrane piesne,pripadne nieco svoje.Za Vasu odpoved,radu vopred dakujem.

 162. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  z vybraných značiek je na Slovensku dostupná len značka Lag, značku Art & Lutherie tu skladom nikto nedrží, takže je problém sa k danej otázke vyjadriť. Nebolo by vhodné gitaru vyberať len podľa recenzií na internete, preto jediné, čo môžeme odporučiť je nájsť obchod, kde sa dajú tieto gitary zvesiť z háku a naozaj si na nich zahrať, pretože sú to už dosť drahé kúsky. Zároveň by bolo dobre porovnať komfort hrania a zvuk týchto gitár s dostupnejšími značkami – predsa len je dobre aj u jedného modelu gitary vyberať z viacerých kusov.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 163. Jakub píše:

  Dobrý deň, riešim taku “dilemu”. hrám na akustickej gitare, ale len tak že napriklad hrám len melodiu / akordy, taby/. ale chcel by som do tej melodie druhou akustickou gitarou aj sólovať, čim by som nejak vynahradil to, že neviem spievať :D a chcem sa spýtať, či treba na to vedieť aj hudobnu teoriu, stupnice a tak, alebo sa to dá naučit aj podla sluchu a trénovaním.

 164. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  je možné učiť sa aj “podľa ucha” – ale je to spôsob, ktorý stojí veľa času a výsledky sa nemusia vôbec dostaviť. Sú hudobníci “sluchári”, ktorí hneď zahrajú každú melódiu, ktorú raz počuli, ale je to skôr výnimka ako pravidlo – čo sa však podľa ucha naučiť nedá, je hudobnícke remeslo. Remeslo si vyžaduje vedieť všetko – zapísať si myšlienku, rytmus alebo celú skladbu, vedieť podľa zápisu hrať, naučiť sa rozoznať sluchom charakter harmónie a na základe teórie o harmónii vedieť, čo si pri sólovej hre môžem dovoliť a mnoho ďalších vecí.
  Preto všetko záleží od toho, akú úroveň chce hráč dosiahnuť – či mu stačí s láskou si občas zabrnkať nejaké to sólo podľa ucha, alebo sa naozaj chce stať hudobníkom, ktorý ovláda remeslo so všetkým, čo k tomu patrí.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 165. anton píše:

  Dobrý deň, potrebujem gitaru na španielske a rýchle cigánske rytmy, čo by bolo najvhodnejšie? Ďakujem

 166. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  španielske rytmy a cigánske rytmy majú veľa spoločného, veď španielske flamenco vzniklo splynutím hudby, ktorá sa okolo roku 1700 hrala v Andalúzii a vtedajšej cigánskej hudby. Pokiaľ by to mala byť gitara, na ktorej tieto rytmy hrajú flamenco gitaristi, bude to klasická španielska gitara s nylonovými strunami. (http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary/)

  Ale nie je to podmienkou, cigánska hudba sa hrá aj na gitarách s kovovými strunami s úzkym krkom. (http://www.bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary/)

  Každé struny majú iný zvuk – ide o to, aký zvuk sa páči hráčovi a aj čo sa hodí na konkrétnu skladbu.

 167. Vaneska píše:

  neviete kde v Chebe kupit lacnu gitaru please

 168. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  veľa možností nie je:

  http://www.gwcheb.cz
  Dřevařská 12, Cheb

  alebo

  http://hkmusic.cz/
  Ulice Kamenná 2, Cheb

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 169. Natt píše:

  Dobrý deň,… chcela by som poradiť a prípadne sa aj popýtať..
  Nikdy som na gitare nehrala no už dlho zvažuem či začnem.. mam 14 rokov.
  6rokov hrám na klavíri no aj spievam tak by som si rada zahrala nejake tie pesničky na gitare :) čítala som že na takéto “akordovky” je akusticka dreadnought gitara.. čo si o nej myslíte? vraj nemá dobré struny ale že su k nej vhodne D’ addario EJ10 :)
  poprosím váš odborný názor na vec.. dalej sa chcem spytat na ladičku,.. ďalej sa chcem spýtať kde by som mohla sohnať nejaké štýlové a pekne popruhy na gitaru.. nie moc drahe ale proste pekne/štýlove.. :) popredu ďakujem :)

 170. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na hranie akordov sa bežne používajú hlavne akustické gitary typu dreadnought s kovovými strunami. Struny na gitare, ktorú kúpite v obchode netreba “riešiť” – tie sú tam len na to, aby tam vôbec nejaké boli. Struny si treba kúpiť nové hneď s novou gitarou a po čase, keď sa pôvodné opotrebujú (stratia zvonivý zvuk) treba založiť tie nové. Či práve D’Addario, to sa nedá povedať, zvuk strún je individuálna záležitosť, každému sa páči niečo iné – skôr je na začiatok dôležitá hrúbka strún, odporúčame hrúbku .10, neskôr prejsť na hrúbku .11.
  Ladičku si kúpte štipcovú so svietiacim displejom (cena okolo 12€), značka nie je až taká dôležitá, časom sa naučíte dolaďovať aj bez ladičky. Štýlový a pekný pás si najlepšie vyberiete v nejakých dobrých hudobninách, cez internet by ste nevedeli zhodnotiť kvalitu materiálu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 171. Wolfy píše:

  Dobrý deň,

  som úplný začiatočník a chcela by som sa opýtať ohľadom tvaru gitary.Španielska gitara a španielska gitara s výrezom sú totižto rozdielne vo vzhľade a chcela by som vedieť, či je to dôležitý detail pre hráča (či môže ovplyvniť), alebo je to len vec vkusu.

  Ešte by som chcela vedieť, aký je rozdiel medzi akustickou gitarou a španielkou (“normálnou”) všade sú rozdelené do dvoch kategorií a ja neviem, aký je tam rozdiel, a ktorá je pre začiatočníka lepšia.

  Vopred ďakujem

 172. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  názvom “španielska gitara” sa správne označuje klasická gitara s nylonovými strunami, ktorá je určená na hranie klasickej hudby. Oproti gitare nazývanej “akustická gitara”, alebo aj “westernová”, prípadne “dreadnought” je rozdiel v tom, že na akustickej gitare sú struny kovové, akustická gitara má úzky hmatník (okolo 43 mm oproti 52 mm na klasickej gitare), tvar tela je iný – má väčšie telo a má úplne iný zvuk, vhodný na hranie country, pop, rock a ďalších moderných štýlov hudby.

  Klasická španielska gitara nemáva výrez, ak ho má, je to španielska gitara so snímačom (elektroakustická) a výrez je tam na to, aby sa hráčovi ľahšie hrali sóla vo vysokých polohách.

  Pre začiatočníka je rozhodujúce, akú hudbu chce na gitare hrať – na klasiku klasická gitara, na modernú hudbu akustická gitara s kovovými strunami.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 173. Domenica píše:

  Dobrý deň,
  Moja kamarátka ma gitaru Challenge C542, ale na nej nehráva lebo ju to nebaví a chcela by mi ju podarovať, keďže sme kamarátky. Ja zase netuším aká je to gitara,kedže som úplný laik a začiatočník. Nepoznám ani noty, ale veľmi by som chcela hrať na gitaru. Kamarátka má akustickú gitaru so 6 strunami, z toho sú 3 kovové a 3 nylonove. Viete mi povedať aký štýl hudby by sa dalo na to hrať a aká je to gitara? a či nepotrebujem vedieť noty, aby som mohla hrať na gitare? a či potrebujem ladičku? a nemá ani púzdro má ju iba v krabici…Veľmi sa mi páči ako hrajú chalani s kapely CN Blue na gitary… Ďakujem za odpoveď

 174. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitara Challenge C542 je klasická španielka, vhodná na výuku klasickej hudby pre začiatočníkov v základnej umeleckej škole. Ak chcete hrať na gitare pesničky, budete potrebovať westernovú gitaru s kovovými strunami, niečo z tohoto oddelenia: http://www.bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary/

  Pri výbere gitary pre začiatočníka sa netreba sústreďovať na najlacnejšie nástroje, pretože tie sú skôr určené pre hráčov, ktorí už vedia hrať, ale potrebujú lacný nástroj do drsných podmienok, kam by si svoju drahú a kvalitnú gitaru zobrať nechceli (stanovačka, krčma…).

  Začiatočník potrebuje gitaru, ktorá dobre znie a na ktorej sa pohodlne hrá – takéto gitary sa dajú kúpiť už v cene okolo 130€.

  Poznať noty je pre hudobníka užitočná vec, ale na hranie pesničiek to nie je nevyhnutné. Doprovod na gitare sa dá hrať aj keď poznáme len akordy – hmaty. Nájdete ich napr. na stránkach:
  http://zdenek13.unas.cz/in/pisnik/akordy.htm

  prípadne aj: http://www.plzenak.cz/hudba-kytara.php?kapitola=7

  Ladičku si určite kúpte – štipcovú so svietiacim displejom (cena okolo 12€), značka nie je až taká dôležitá, časom sa naučíte dolaďovať aj bez ladičky. (http://www.bigmusic.sk/ladicky-metronomy/)

  Pre orientáciu v téme odporúčame prečítať si aj všetky otázky a odpovede k nášmu článku:

  http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov BIG MUSIC

 175. Krabdo píše:

  Dobrý deň,

  neviem sa rozhodnúť medzi http://www.muziker.sk/gitary/klasicke-gitary/klasicke-gitary-velkost-4-4/p/11898-pasadena-CG-1-Classical-guitar a http://www.muziker.sk/gitary/klasicke-gitary/klasicke-gitary-velkost-4-4/p/200618-fender-ESC-105 môžete mi poradi´t bude to moja prvá gitara.

 176. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak si chcete urobiť radosť, nekupujte si gitaru z preglejky. Kúpte si radšej gitaru, ktorá má aspoň prednú dosku z masívneho dreva – teda z ozajstného dreva. Takáto gitara má lepší zvuk hneď a vekom bude dozrievať do ešte kvalitnejšieho zvuku. Takéto gitary začínajú niekde okolo 150€ – http://bigmusic.sk/klasicke-gitary/ – hľadajte v popise informáciu “masívny smrek” alebo iné “masívne” drevo.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 177. wah wah píše:

  Dobrý deň,

  Som začiatočník a potreboval by som poradiť s výberom akustickej gitary. Doteraz ma najviac zaujal model Fender CD-60. No nie som si úplne istý jeho výberom. Chcel by som vedieť, či je možné nájsť v jeho cenovej úrovni niečo lepšie.

  Ďakujem

 178. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Fender CD-60 je lacná značková gitara. Drevo, použité na výrobu je smrek (laminát) – predná doska, nato (laminát) – boky a zadná doska. Drevo na hmatníku je sonokeling – inak známy ako palisander. Ladiace mechaniky sú uzavreté, bezúdržbové.

  Vzhľadom k tomu, že je to gitara z laminátu za 110 € (Fender CD-60), nedá sa čakať, že bude mať zvuk ako gitara za 200 € s prednou doskou z masívneho dreva. Spracovanie je tradične dobré, pekný lak, na toto si firmy ako Fender dávajú pri výstupnej kontrole pozor.
  Kvalita zvuku je samozrejme daná použitými materiálmi – na lacné gitary sa používa tzv. laminované drevo – teda z viacerých vrstiev zlepená doska, potiahnutá na vrchu ozdobnou dyhou. Takýto materiál má vždy horšie rezonančné vlastnosti ako doska z jedného kusu dreva – tzv. masívu, alebo “solid”. Gitary s masívnou prednou doskou začínajú niekde okolo 200 € ale rozdiel vo zvuku je počuteľný a hlavne – takýto nástroj má do budúcnosti výhodu v tom, že sa pri pravidelnom hraní “vyhrá” -jeho zvuk sa bude zlepšovať.

  Najlepšie by bolo vypočuť si gitaru Fender CD-60 v porovnaní s inými gitarami – napr. značky Yamaha, prípadne aj s nejakými, čo už majú prednú dosku z masívneho dreva (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fg700msmatt-nt?ItemIdx=45&id=3715)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 179. Snipi píše:

  Dobrý deň chcel by som sa spýtať či máte nejaké skúsenosti s akustickými gitarami značky Crafter?? Chcel by som si nejakú kúpiť a konkrétne mám vyhliadnutý model Crafter HD-24. Bola by to dobrá voľba ?? a ešte sa chcem spýtať že keď som začiatočník či by mi boli lepšie kovové alebo nylónové ??
  Ďakujem.

 180. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitary značky Crafter sú na Slovensku pomerne málo známe, ale kto mal možnosť ich vyskúšať potvrdí, že sú to kvalitné nástroje, vynikajúco vypracované a za dobré ceny. Ovšem ani firma Crafter nedokáže robiť zázraky a tak v nízkej cenovej kategórii vyrábajú nástroje z tých istých lacných materiálov (laminát) ako všetci ostatní výrobcovia. Zvuk takýchto nástrojov pokročilého hráča neuspokojí, ale v prípade, že by gitara Crafter HD-24 (http://www.bigmusic.sk/crafter-hd-24nt?ItemIdx=2&id=10483) bola určená ako náhradný nástroj do tvrdších podmienok (stanovačka, grilovačka a pod.) hráč môže nechať doma svoju drahšiu kvalitnejšiu gitaru a v prípade poškodenia takejto lacnej gitary nie je škoda až taká veľká.

  Aby mala gitara dobrý zvuk, ktorý sa s vekom dokonca môže zlepšovať, musí mať aspoň prednú dosku z dreva (nie z laminátu) – tieto gitary začínaju od modelu Crafter D 6 – http://www.bigmusic.sk/crafter-d-6n?ItemIdx=14&id=10388

  Voľba strún závisí od druhu hudby, akú chce hráč hrať. Citát z nášho článku (http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/): “Na klasickú hudbu – klasická španielka s nylonovými strunami. Na pesničky – dreadnought alebo jumbo, oboje s kovovými strunami. Stačí si pozrieť nejaké tie videozáznamy na Youtube a je jasné, akú gitaru na akú hudbu.”

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 181. palo píše:

  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať aký je váš názor na gitaru Takamine G 320.

 182. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  akustická gitara Takamine G320 má prednú dosku z masívneho dreva (EDIT: Pozor na možnú zámenu – prednú dosku z masívneho smreka má len typ Takamine G320S) a už len preto za cenu okolo 199€ ponúka vynikajúci, ak nie dokonca najlepší pomer cena/kvalita. Kvalitné spracovanie je u značky Takamine samozrejmosťou.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 183. martin211 píše:

  Som uplny zaciatocnik a dam na vase rady takze by som chcel nieco co mi nebude klast velky odpor pri hrani a podla vasich predchadzajucich reakcii by to mala Yamaha splnat. Ale chcel by som sa spytat aky je rozdiel medzi tymito dvoma gitarkami Yamaha C40 a Yamaha C30M lebo na prvy pohlad som nenasiel ziaden rozdiel :D. Popripade ak tam nejaky rozdiel je ci sa oplati z vasho pohladu zainvestovat do tej C40.
  Dakujem

 184. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  najprv musíme vedieť, akú hudbu chcete na gitare hrať – Yamaha C30 (C40) je klasická španielska gitara – takže na pesničky a na akordový doprovod to nie je to pravé. Je určená na výuku klasickej hudby – napr. v základnej umeleckej škole, odbor klasická španielska gitara.

  Až keď budeme vedieť túto informáciu, budeme môcť odpovedať, či sa oplatí zainvestovať a do čoho.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 185. martin211 píše:

  No chcel by som klasicku spanielsku s nylonovymi strunami a sirokym hmatnikom nech sa mi na tom lahsie uci hrat klasicka hudba mozno aj s vyhladom nejakych lekcii v ZUŠ. Neskor mozno nejaku tvar Dreadnought s kovovymi strunami na pesnicky. Rozmyslam spravne? Dakujem

 186. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na klasickú hudbu samozrejme potrebujete klasickú gitaru s nylonovými strunami. Avšak naozaj len v tom prípade, že sa chcete venovať štúdiu klasickej gitary, inak to význam nemá. Rozdiel medzi gitarami Yamaha C30M a C40 je len v laku – C30M je lakovaná matným priehľadným lakom, C40 lesklým. Sú to kvalitné gitary, ale sú určené hlavne pre deti – teda pre rodičov, ktorí ešte nevedia, či sa žiak bude gitare venovať aj v budúcnosti a nechcú veľa investovať. Čo sa týka zvuku, ten je samozrejme daný cenou – naozaj kvalitný zvuk, dlhý tón a hĺbku dynamiky je možné očakávať až od tých drahších nástrojov, kde už je použité aspoň na prednú dosku masívne drevo a nie preglejka.

  Či ďalšiu gitaru s kovovými strunami a či skôr alebo neskôr to záleží od toho, čo už hráč vie – a aj od toho, čo chce hrať. Hoci to málokto z okolostojacich poslucháčov rozoznáva, sú to dva gitarové svety a na každý treba mať tú správnu gitaru, inak zvuk nie je ten pravý pre daný štýl hudby.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 187. TanickA562 píše:

  Mám gitaru Yamaha F310P a neviem aké mám k nej zohnať struny. Náhradné došli a nemôžem prísť na to, odkiaľ ich objednať.

 188. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitara Yamaha F310 je bežná akustická gitara tvar dreadnought s kovovými strunami – tie, ktoré boli na gitare z výroby sú s najväčšou pravdepodobnosťou hrúbky .11, čo je stredná hrúbka / tvrdosť. Odporúčame zakúpiť takú istú hrúbku, niečo ako je:
  http://www.bigmusic.sk/dunlop-brass-acoustic-guitar-strings-medium-light-dab1506?id=703&ItemIdx=12

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 189. TanickA562 píše:

  Lenže struny boli .012-.053. Rozmýšľala som o http://www.bigmusic.sk/yamaha-fb12?id=3806&ItemIdx=0

 190. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  nie je dôležité dodržať presnú hrúbku strún, aké boli na gitare z výroby. Vždy je nakoniec najdôležitejší ich zvuk a pocit hráča, takže bude aj tak potrebné vyskúšať viacero strún, kým nakoniec nájdete “tie svoje”.
  V cenovej kategórii okolo 5-6 € je to všetko bežný lacný spotrebný materiál, ale ak sú struny značkové, nemôže s nimi byť žiadny problém.
  Ďalšie podobné struny sú:
  http://www.bigmusic.sk/dunlop-brass-acoustic-guitar-strings-light-dab1066?id=702&ItemIdx=11

  alebo

  http://www.bigmusic.sk/dunlop-phosphor-bronze-acoustic-guitar-strings-light-dap1066?id=697&ItemIdx=18

  Tie hodnoty sú v palcoch (inch), takže aj stotina už rozdiel urobí – ale pri hrubej strune E je hrúbka .54 v pohode, gitara má potom zvučnejšie basy.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 191. Rado píše:

  Dobrý den, chcel by sa sa spýtať aký široký nultý pražec má španielka a akustická gitara, či je to rôzne? Od koľkých mm sa to pohybuje?

 192. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  šírka nultého pražca na klasickej španielskej gitare sa u továrensky vyrábaných gitarách ustálila na 52 mm. Nájdu sa však aj výrobcovia / majstri gitarári, ktorých klasické španielky majú inú šírku nultého pražca – a to už od 49 mm až po 54 mm. Akustické gitary s kovovými strunami mávajú užšie nulté pražce. Štandardná šírka je 42,86 mm (v USA je to 1-11/16”) ale odchýlky sa vyskytujú aj tu, takže vždy záleží na konkrétnom výrobcovi, akú šírku zvolí pre konkrétny typ gitary.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 193. beko318 píše:

  Dobrý deň. Je pre úplného začiatočníka (pre mňa) dobrá voľba Yamaha LL6 SB (http://www.bigmusic.sk/yamaha-ll6-sb?id=3701&ItemIdx=26) dobrá voľba?A či nie je zbytočne drahá,aj keď peniaze nie sú problém? Ďakujem za odpoveď.

 194. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na gitarách Yamaha je cena vždy vo veľmi dobrom pomere ku kvalite spracovania, komfortu hrania a k zvuku gitary. Vždy zdôrazňujeme, že práve úplný začiatočník potrebuje kvalitný nástroj – predstavte si napríklad, že by ste robili autoškolu na nekvalitnom aute, bez posilňovača, s nepresným radením. Začiatočník to síce nemá s čím porovnať, ale určitá podobnosť s nekvalitnými lacnými gitarami tu je. Struny na lacných gitarách často bývajú privysoko, teda sa ťažšie stláčajú, gitara neladí, ladiaca mechanika nepracuje presne, ťažko sa otáča, prípadne aj popúšťa a gitara sa rozlaďuje. Začiatočník však má dosť starostí sám so sebou a nepotrebuje riešiť problémy s nekvalitnou gitarou.

  Cena gitary Yamaha LL6 je vysoká len na prvý pohľad – pretože začiatočník ju najbližších pár rokov nemá prečo vymieňať za lepšiu a v prípade, že by predsa len chcel prejsť do vyššej cenovej kategórie, gitara Yamaha LL6 si svoju cenu udrží lepšie, ako iné gitary menej zvučných značiek.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 195. beko318 píše:

  Ďakujem za odpoveď a nech sa darí. :)

 196. roman píše:

  Prosim o radu a informaciu na gitaru CLASIC GUITAR MARRIS, model No:CL 1OO,

  na kvalitu? vhodnost? ake struny? ci je vhodna pre zaciatocnika? dakujem, roman.

 197. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  dovoľte nám odcitovať článok uverejnený v Muzikuse 11/2004: (http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Marris-CL-100-a-C-20-MAH~10~prosinec~2004/)

  “Jedná sa o klasické španielky s preglejkovou rezonančnou doskou vo veľmi dostupnej cenovej kategórii a, čo je ešte dôležitejšie, na uspokojivej úrovni hrateľnosti, zvuku a celkového spracovania.
  Prvý model Marris CL 100 (2990 Sk) je gitara vhodná najmä pre frekventantov základného hudobného vzdelávania. Proporciami korpusu (480 x 377 x 98 mm) a šírkou hmatníka zodpovedá bežným nástrojom pre dospelých, respektíve pre dostatočne dlhoprstých hráčov a hráčky. Nylonové struny s menzúrou 650 mm majú pomerne priezračný zvuk s útlejšími, ale pevnými basmi, bez zahuhlaných nižších stredov a vcelku slušný je i sustain. Nástroj hrá zrozumiteľne a s dobrou artikuláciou. Niektorí hráči – sólisti by mu možno vyčítali, že tón nie je dostatočne mäsitý, na druhej strane tie isté vlastnosti sa môžu javiť ako výhoda tam, kde sa gitara uplatňuje spolu s inými nástrojmi. Vďaka priezračnému charakteru a priebojnosti zvuku sa lepšie presadí v komornom akustickom súbore. Gitara pri hre nekladie žiadne prekážky, hmatník má už z továrne nastavenú pohodlnú akciu a hladina pražcov nevykazuje žiadne nerovnosti. Od tónu preglejkovej rezonančnej dosky nemožno očakávať zázraky, ale v prípade testovanej gitary sa dá povedať, že čo sa týka samotnej farby zvuku, mohla by celkom sebavedomo nastúpiť do ringu aj s drahšími súperkami. ”

  S gitarami Marris máme dobré skúsenosti – hrajú vždy lepšie ako by človek očakával, keď vidí cenu. Struny majú zásadný vplyv na zvuk, preto netreba kupovať ani na tú najlacnejšiu gitaru tie najlacnejšie struny. Treba si pýtať niečo, čo používajú žiaci v ZUŚ – značky ako Savarez, La Bella, D´Addario určite nesklamú. Radšej pre začiatok mäkkšie, teda “normal tension”, neskôr, keď si prsty zvyknú môžete prejsť na tvrdšie – gitara s nimi získa mohutnejší zvuk.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 198. Monika píše:

  Dobrý deň.
  Ešte nikdy som nehrala na gitare, no rada by som sa naučila. Je Fender CD-60 vhodná? Nechcem hrať klasiku, skôr by som sa časom chcela naučiť hrať rockové skladby (Queen, Bon Jovi, Nickelback…). Poprípade aká je ešte dobrá? Môj cenový limit je do 130€. Už veľakrát ste tu spomínali, že je lepšie zainvestovať do kvalitnej gitary, no ja ju chcem len na také pobrnkávanie doma, popr s kamošmi. A ešte jedna vec. Dá sa naučiť hrať aj ako samouk? Stačí sa naučiť akordy a potom trénovať skladby?
  Ďakujem za odpoveď

 199. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Fender CD-60 je dobrá gitara, za dobrú cenu (http://bigmusic.sk/fender-cd-60-sunburst?id=2247&ItemIdx=0). Je síce z preglejky, ale to je v tejto cenovej kategórii bežné. Gitary zo skutočného masívneho dreva sú oveľa drahšie – ale aj lepšie znejú. Kompromis sa dá nájsť v gitarách, ktoré majú z masívneho dreva aspoň prednú dosku – ako napr. Vintage V300 (http://bigmusic.sk/vintage-v300?id=1433&ItemIdx=93), Cort Earth70 NS (http://www.bigmusic.sk/cort-earth70-ns?ItemIdx=98&id=10676)

  Sú trochu drahšie, okolo 150€ ale treba si vypočuť ten rozdiel vo zvuku.

  Hrať na gitare nie je ťažké, veď na nej hrajú aj deti, netreba sa ničoho obávať a smelo do toho. Jediné, čo je treba vedieť na začiatok je to, že to chvíľu trvá, kým si končeky prstov zvyknú. Prvé dva týždne treba hrať aspoň 2 x denne po pol hodine, jednoduché akordy, netreba ich ani vedieť plynule striedať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 200. AKS píše:

  Dobrý deň začal som hrať na akustike len mám problém že keď idem dať prst z pražca tak pri tom vznikne dosť hlasný zvuk. Tento problém zmizne keď mi trochu stvrdne koža na končekoch prstov alebo je na to nejaká technika?

  A ešte aj keď to nesúvisí priamo s gitarou, viete mi poradiť ako sa hrá podľa tabov? Myslel som si že je to presne naopak ako v tomto videu: http://www.youtube.com/watch?v=jyYwpuME6BU

  neviem či som ja skúšal hrať opačne alebo sa on pomýlil tak či tak rád by som to vedel, vopred ďakujem

 201. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  čo presne spôsobuje rušivé zvuky nevieme takto na diaľku odhadnúť, ale určite to nemá nič spoločné s tvrdosťou povrchu prstov. Keď sa prst oddelí od pražca, vlastne nemá ako vzniknúť žiadny zvuk – ako prvé po zdvihnutí prsta z pražca prst zatlmí dovtedy znejúcu strunu. V každom prípade treba vydržať a snažiť sa prechytávať akordy čo najčistejšie, bez zbytočných pohybov navyše.

  Tabulatúry pre gitaru sa píšu z pohľadu hráča, ktorý gitaru drží – takže dole je hrubá struna E, hore tenká struna E. Tabulatúra vo videu by bola prehľadnejšia, keby bola delená do taktov, inak je v poriadku.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 202. Nashley píše:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa naučiť hrať na ekektrickej gitare ale najskôr by som si mala osvojiť hru na klasickej gitare. Je podľa vás na to vhodná aj taká lacnejšia gitara ( na internete som našla aj za 50-60 eur) pretože väčšiu sumu by som rada investovala do tej elektrickej. Ďakujem:)

 203. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  jedno je pravda – chcieť hrať na elektrickej gitare bez toho, aby hráč vedel hrať na akustickej gitare je tak trochu ako chcieť jazdiť na motorke a nevedieť sa bicyklovať. Ale vedieť hrať na klasickej gitare – teda študovať klasickú hudbu – nie je nevyhnutnou podmienkou pre hru na elektrickej gitare. Je však dobre, ak začiatočník začne aspoň na akustickej gitare s kovovými strunami a naučí sa hrať akordy a rytmy. Na učenie je vhodná aj lacná gitara, len treba vedieť, že za málo peňazí je v tejto oblasti naozaj málo muziky. Akustická gitara za 60 eur je takmer istá cesta nikam. Aby sa na gitare dalo hrať aspoň ako tak pohodlne a aby mala zvuk, ktorý človeka baví, treba ísť do obchodu s niekým, kto už vie hrať a popočúvať ako ktorá gitara znie a aj jeho názor na to, ako sa na gitare hrá. Aj medzi lacnými gitarami – teda nie za 60 ale aspoň okolo 100 – sa dá vybrať nástroj, ktorý človeka neznechutí a umožní mu naučiť sa hrať na akustickej gitare.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 204. Pavol píše:

  Dobry den,

  Chcem poradit, som laik a mam zaujem o akusticku gitaru tvaru dreadnought v cene tak okolo 200€. Co by ste mi doporucili? Na trhu je siroky vyber a tazko sa v tom orientujem.

  dakujem

 205. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  hľadáte čo najlepší pomer cena : výkon a v prípade akustickej gitary ide o čo najlepší zvuk v danej kategórii. Malo by platiť pravidlo, že gitary z masívneho dreva hrajú lepšie ako tie lacné, ktoré sú z laminovaného dreva. Preto hľadajte v popise údaj “masívny smrek” alebo iné drevo, ale vždy tam musí byť údaj “masív” – jednou z najlacnejších gitár s prednou doskou z masívneho smreku je Cort Earth70 (http://www.bigmusic.sk/cort-earth70-ns?id=10676&ItemIdx=216), okolo 200€ stoja gitary Yamaha FG700 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fg700msmatt-nt?id=3715&ItemIdx=250) alebo napríklad Ibanez AW 70 (http://www.bigmusic.sk/ibanez-aw-70-s?id=14847&ItemIdx=254).

  Ako vždy pripomíname, že gitary by bolo dobre si vypočuť v predajni, lebo zvuk je vec vkusu každého hráča – každému sa môže páčiť niečo iné.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 206. Adam píše:

  Mám 2 otázky, nie je problém hrať na gitare typu dreadnought tzv. Fingerstyle čiže bez trsátka, alebo su tieto gitary určené najmä na hranie trsátkom? Je podľa vašich skuseností dobrá značka IBANEZ, konkretne dobrá gitara: http://www.bigmusic.sk/ibanez-v72e2?id=6314&ItemIdx=0

 207. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  fingerstyle sa hráva bežne aj na gitare typu dreadnought, ale nie je to typická gitara na fingerstyle, skôr na flatpicking, teda country a bluegrass. Fingerstyle gitaristi často používajú gitary s menším telom a širším hmatníkom (44 mm a viac):

  http://www.youtube.com/results?search_query=fingerstyle+guitar

  Gitary s menším telom ako dreadnought sa zvyknú nazývať Concert (O), Grand Concert (OO), Auditorium / Orchestra Model / Grand Auditorium (OOO/OM/GA) – http://holeinthewood.com/body_shape

  Tieto gitary hrajú menej basovo ako dreadnoughty čo je pri fingerstyle výhoda, aby basy neprehlučili tichší zvuk tenkých strún.

  Firma Ibanez vyrába kvalitné nástroje, ale typ V72E je lacná preglejková gitara a má zvuk aj komfort pri hraní primeraný cene. Ak budete hľadať kvalitnú a dostupnú gitaru na fingerstyle, pozrite sa na značku Walden – http://www.waldengitary.sk/steel-strings/supra-natura-line/g1070/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 208. Soňa píše:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať na ladičku na gitaru, akú by ste mi odporučili, keď sa iba začínam učiť hrať na gitare, a potrebujem dobrú ale zároveň cenovo dostupnú ladičku ? Mám obyčajnú akustickú gitaru. :) dakujem
  prajem pekný deň +

 209. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  odporúčame tzv. štipcovú ladičku, ktorá umožňuje ladiť aj v miestosti, kde nie je úplné ticho – napr. Aroma AT-300B (http://www.bigmusic.sk/aroma-at-300b?id=9137&ItemIdx=5) alebo podobnú.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 210. Mima píše:

  Ahojky všetci….Chcela by som sa opýtať….mám dosť staršiu gitaru, tvar- španielska. Viem iba ako sa drží gitara a viem aj zabrnkať pár akordov, buď keď ich mám pred sebou alebo iba tak z nudy….nevie mi niekto poradiť nejakú stránku alebo nejakú vážne ľahkú pieseň-akordy? Díki moc….

 211. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  hráči si vyberajú svoj repertoár podľa toho, čo sa páči im. Preto je potrebné uviesť kapely alebo spevákov, ktorých tvorba sa vám páči a potom budeme vedieť nájsť niečo z ich skladieb, čo nie je príliš ťažké pre začiatočníka.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov.

 212. whoever píše:

  http://www.chroniclebooks.com/blog/wp-content/uploads/boniver7_film.jpg Dobry den. Mohli by ste mi prosim poradit aka gitara toto je? dakujem.

 213. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  gitara na obrázku je vynález slovenského rodáka Jána Ján Dopjeru (http://sk.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_Dopjera) – zvaný dobro, inak aj rezofonická gitara: http://sk.wikipedia.org/wiki/Dobro_%28hudobn%C3%BD_n%C3%A1stroj%29

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 214. whoever píše:

  Mam 14 rokov a na akusticku gitaru som zacal hrat asi pred 3 mesiacmi. Som samouk. Myslite ze ked mam uz 14 rokov a ze ked som samouk tak ze nebudem nikdy nejako obzvlast dobry gitarista? A myslite si ze pre hru na elektricku gitaru je potreba mat zaklad z hry na spanielke? A tiez mam otazku ohlade typu gitar gibson. Viem ze je to povodne jazzova gitara ale aj tak by som rad vedel co je na nej ine a na jej zvuku a ci sa da pouzit aj na nejake ine zanre. Dakujem.

 215. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  tisícky vynikajúcich gitaristov začali hrať vo veku okolo štrnásť rokov, medzi nimi aj svetové špičky – v rocku napr. Slash, Zakk Wylde, Jimi Hendrix… Ak nemáte vo svojom okolí učiteľa na úrovni, nie je to až taký veľký problém. Ako samouk už v dnešnej dobe nájdete na internete veľmi veľa materiálu, z ktorého sa môžete učiť a ak viete, čo chcete hrať, dá sa to naučiť aj bez učiteľa.

  Čo sa týka hry na akustickej gitare, treba si uvedomiť jednu vec – svetoví gitaristi majú všetci hru na španielke zvládnutú a každý to považuje za samozrejmosť, že kedykoľvek hrajú svoje skladby ako unplugged verzie na akustickej gitare.

  Gibson je firma, ktorá vyrába rôzne gitary, nie len jazzové. To, čo sa u nás zvykne ešte stále nesprávne nazývať “gibsonka” je elektrická gitara tradične používané hlavne v jazze, swingu, rockabiilly, rock-and-rolle. Keďže má duté telo, nehodí sa na tvrdé rockové štýly, ktoré používajú silne skreslený zvuk, pretože chytá spätnú väzbu – napískava ako mikrofón.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 216. frankie píše:

  Zdravim, moja dcera sa rozhodla,ze chce sa naucit hrat na gitare. V polke novembra bude mat 7rokov, aku znacku?zvazujem fender alebo yamahu,velkost ? 4/4alebo 3/4?, odporucate na zaciatok nylonove struny ci kovove??? dakujem

 217. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  všetko závisí od toho, či žiačka bude navštevovať základnú umeleckú školu , odbor klasická gitara – alebo nie. Ak áno, bude potrebovať klasickú španielsku gitaru s nylonovými strunami. Veľkosť gitary určí učiteľ podľa toho, akú veľkú má dcéra ruku. Žiacke klasické gitary značky Fender alebo Yamaha menšie ako 4/4 však na Slovensku nikto nepredáva, lebo ich nikto ani nekupuje – žiak totiž z malej gitary rýchlo “vyrastie” a už po roku potrebuje väčšiu. Takže ak dcéra bude potrebovať veľkosť 1/2 alebo 3/4, nemá zmysel kupovať značkovú gitaru, stačí aj niečo ako napr. http://www.bigmusic.sk/valencia-cg160-12?id=6178&ItemIdx=0

  Ak aj ak do ZUŚ-ky chodiť nebude, vo veku 7 rokov potrebuje gitaru s malým telom a úzkym hmatníkom – napr. Yamaha JR1 (http://www.bigmusic.sk/yamaha-jr1?id=3754&ItemIdx=0)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 218. Richard píše:

  Zdravím, chcel by som vedieť Váš názor na gitaru Face DG-26BK pre mierne pokročilého. Vdaka

 219. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  od gitary v cene okolo 120 € nečakajte nič mimoriadne – ako mierne pokročilý hráč už určite budete vedieť rozoznať, aký je rozdiel vo zvuku gitary s masívnou prednou doskou oproti zvuku preglejkovej gitary. Choďte si do niektorej predajne zahrať na lepších gitarách a najlepšie bude, ak tam pôjdete s niekým, kto vám na tých gitarách zahrá, aby ste lepšie počuli zvuk.

  Ak chcete gitaru, na ktorej bude radosť hrať každý deň, nie len príležitostne a tešiť sa z každého akordu, ktorý na nej zahráte, treba hľadať gitaru minimálne s prednou doskou z masívu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 220. Janík R píše:

  Dobrý deň. Som začiatočník v hre na gitaru. Chcel by som sa vás opýtať na váš názor na gitary značky FACE, konkrétne na gitaru FACE DG-23. Je to vhodná voľba pre začiatočníka? čo vy na to???
  Vďaka za odpoveď.

 221. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pre začiatočníka je rozhodujúce, aby jeho prvá gitara nebola úplný šrot. To gitary FACE rozhodne nie sú – ponúkajú dobrý komfort hry za veľmi výhodnú cenu.

  Teraz je dôležité, aby ste na gitare hrali každý deň aspoň pol hodinu a po pár mesiacoch budete vedieť, či sa vám oplatí prejsť na lepší – a zároveň aj drahší – model.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 222. Anna píše:

  Idem si vyberať gitaru. Chcem Dreadnought tak do 150 euro. Neviete poradiť konkrétne akú?(značka, model…)

 223. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  ak chcete gitaru, na ktorej bude radosť hrať každý deň, nie len príležitostne a tešiť sa z každého akordu, ktorý na nej zahráte, treba hľadať gitaru minimálne s prednou doskou z masívu. Určite do užšieho výberu odporúčame Cort Earth70 (http://bigmusic.sk/cort-earth70/) prípadne za trochu vyššiu cenu Yamaha FG700MS(Matt) NT (http://www.bigmusic.sk/yamaha-fg700msmatt-nt?ItemIdx=45&id=3715)

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 224. kubko píše:

  Dobrý

  Aku velkost gitary mam kupit pre 6rocneho chlapca dakujem.

 225. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  sú dve možnosti odpovede:

  1. pre štúdium na Základnej umeleckej škole, odbor klasická gitara potrebuje žiak klasickú španielsku gitaru s nylonovými strunami ( http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti/ ). Výber gitary pre 6 ročného je ovplyvnený výškou dieťaťa. Je dôležitá veľkosť ruky dieťaťa, preto sa vyrábajú aj menšie ako celé 4/4 gitary – veľkosť 1/2, 3/4 – ktoré majú užší krk (http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti/). Treba však spolupracovať s učiteľom v ZUŠ, pretože ten dokáže zhodnotiť, akú veľkosť gitary žiak potrebuje, podľa veľkosti jeho ruky.

  2. gitara s kovovými strunami pre hranie akordov ako doprovodu k spevu – všetky westernové gitary majú krk približne rovnako široký (43 mm na nultom pražci) a tak sa výber westernovej gitary pre dieťa riadi veľkosťou tela gitary. Pre dieťa môže mať veľká gitara príliš veľké telo, treba to vyskúšať. Pre menšie deti sa vyrábajú gitary s menším telom. (http://www.bigmusic.sk/gitary-pre-deti-s-kovovymi-strunami/)

  Odporúčame gitaru kupovať v špecializovanom obchode s hudobnými nástrojmi a nie v obchodných reťazcoch, pretože tam Vám nikto nič o nástroji nebude vedieť povedať a veci, ktoré v reťazcoch predávajú sa na skutočné hudobné nástroje často len podobajú výzorom.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 226. Sofia píše:

  Dobrý deň .. Som úplná začiatočníčka a samouk na gitare a neviem akú ladičku si vybrať … a neviem, ktoré akordy sa mám učiť resp. ktoré sú základné…

 227. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kúpte si elektronickú štipcovú ladičku – napr. http://www.bigmusic.sk/aroma-at-300b?id=9137&ItemIdx=2

  Ak ste ešte nikdy na gitare nehrali, bude najlepšie, ak si prečítate všetky odpovede na otázky pod naším článkom http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/

  a hlavne toto: http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/#comment-3495

  O veciach okolo gitary a o akordoch je veľa popísané aj na stránke: http://www.plzenak.cz/hudba/kytara-7

  Väčšina hráčov sa naučí hrať akord vtedy, keď sa učia hrať pieseň, kde sa daný akord vyskytuje. Nemá veľmi zmysel učiť sa akordy len tak “do zásoby”. Keď už vám to pôjde s tými pár jednoduchými akordmi, vyhľadajte si na niektorej zo stránok s pesničkami tie, ktoré sa vám páčia, a v ktorých nie je veľa akordov a postupne sa naučíte všetky akordy, ktoré sa bežne používajú.

  http://hudba.zoznam.sk/akordy/

  http://www.supermusic.sk/

  http://www.akordytexty.sk/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 228. Terey píše:

  Dobrý deň,
  premýšľam o kúpe elektro-akustickej gitary. Hrám na gitare už 7 rokov a akustickú by som rada niečím ozvláštnila. Rozhodujem sa medzi dvoma druhmi značky Ibanez. Jeden typ je Ibanez AEG 10II, konkrétne: http://www.bigmusic.sk/ibanez-aeg-10ii?id=21299&ItemIdx=12 a druhý Ibanez AEG E BK, teda: http://hudobnyobchod.sk/product/showProduct/elektroakusticke-gitary/ibanez-aeg-10-e-bk Majú odlišnú elektroniku a ja sa nevyznám, ktorá je lepšia. Vďaka za všetky vaše rady! :)

 229. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  rímska dvojka na konci označenia gitary Ibanez AEG 10II znamená, že je to nová verzia a zároveň to znamená, že stará verzia sa už kúpiť nedá – jedine, že by ju niektorý obchod držal na sklade a nie (ako sa to normálne robí) dal do výpredaja a naskladnil nový typ. Skladovanie v obchode na háku gitarám neprospieva, pretože je veľmi ťažké udržať v obchode potrebnú vlhkosť, ktorú gitary potrebujú, obzvlášť vo vykurovacej sezóne.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 230. Wolfy píše:

  Dobrý deň. Som začiatočník a chcela by som sa opýtať na nejaké ZNÁME, jednoduché pesničky. Hrám na akustickej gitare. Vopred ďakujem.

 231. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  každý, kto hrá na hudobnom nástroji si hľadá skladby podľa svojho vkusu. Každý umelec alebo skupina má skladby rôznej úrovne náročnosti – ale kým nevieme, ktorý umelec alebo skupina sa páči práve Vám, nevieme poradiť.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 232. Martho píše:

  Dobrý deň,
  som začiatočník na akustickej gitare, a tak by som sa chcel spýtať na tvrdosť strún a brnkátok ktoré je dobré používať pe začiatočníkov na hu na gitare. Teraz mám doma gitaru Fender cd-60

 233. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  zvuk akustickej gitary je s tvrdšími strunami lepší. Je to preto, lebo hrubšie struny lepšie rozozvučia prednú dosku gitary a tak sa do zvuku dostane viac “dreva”. Pre začiatočníka je aj .11 dostatočná hrúbka strún ale ak budete hrávať každý deň, prsty si zvyknú a zvuk bude s dvanástkami určite lepší.

  Hrúbka brnkátka závisí od toho, čo na gitare hráte – a hrúbka brnkátka vždy súvisí s hrúbkou strún. Tenšie brnkátka sú lepšie na doprovody, hru akordov cez všetky struny. Hrubšie sú lepšie na vyhrávky a sóla.

  Bežne sa na strunách hrúbky .11 aj .12 na doprovody používajú brnkátka hrúbky okolo 0,6 mm, na sóla o niečo hrubšie. Časom si však každý nájde čo mu vyhovuje najlepšie – hrúbku, tvar aj materiál. Treba vyskúšať pár modelov, ono sa to ukáže.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 234. Saskia píše:

  Dobrý deň,
  som úplný začiatočník a rozhodujem sa medzi dvoma typmi gitár:

  http://www.bigmusic.sk/epiphone-dr-100-vintage-sunburst?id=4056&ItemIdx=0

  http://www.bigmusic.sk/ibanez-v-50njp-pack2?id=14854&ItemIdx=2

  viete mi poradiť ku ktorej sa mám prikloniť? Mne osobne sa viac pozdáva tá epiphone. Viete mi povedať, či bude veľký rozdiel vo zvuku gitary?

 235. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  tieto gitary hrajú približne rovnako, zvuk je však vecou osobného vkusu a preto ako vždy odporúčame ísť do obchodu s niekým, kto na gitare vie hrať a vypočuť si, ako ktorá gitara hrá.
  Ak je však dôležitá cena, treba sa na to pozrieť tak, že ku gitare Ibanez je pribalené aj príslušenstvo, ktoré by samostatne stálo aj zo 30 € – obal (15€), chromatická klipová ladička (12€), pás na zavesenie (5€), brnkátka (á 0,40 €).

  Pre upresnenie – ak sa do obchodu vyberiete, vypočujte si aj drahšie gitary s prednou doskou z masívneho dreva. Gitary v tejto najnižšej cenovej kategórii sú totiž vyrobené z laminovaného dreva – to znamená, že pláty, z ktorých je gitara vyrobená sú zlepené z mnohých tenkých vrstiev. Takýto laminát je lacnejší ako masívne drevo z jedného kusa a aj jeho zvukové vlastnosti sú horšie. Gitary z masívneho dreva “dozrievajú” – teda vekom získavajú lepší zvuk, gitary z laminátu nie. Aj komfort hrania na gitare vyššej triedy je oveľa vyšší – na takýchto gitarách sa hrá ľahšie.
  Gitara z masívneho dreva je vždy lepšia voľba a to aj pre začiatočníka. Na túto tému si môžete prečítať aj komentár http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/#comment-1491

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 236. sasa píše:

  Dobry den.
  Hram na gitare uz dost dlho. Chcela by som sa aj niekde dostat, ale neviem kde a ako. Nechodim do hudobnej skoly naucila ma hrat sestrenica a zvysok sa uz ucim ja sama. Viete mi poradit?
  Este som sa chcela spytat: da sa akusticka gitara pripojit nejako na repraky alebo tak? Neviem, ci si kupit elektroakusticku alebo iba akusticku.

 237. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  najprv tá jednoduchšia odpoveď – gitara sa pripája do gitarového komba ak chcete hrať pre väčšie publikum. Gitaru je možné snímať mikrofónom ale v prípade živého vystupovania sa používa elektroakustická gitara, čo znamená, že v gitare je zabudovaný snímač a gitara sa do komba pripája káblom.

  Čo sa týka uplatnenia ako gitaristky je potrebné nájsť ľudí s rovnakou záľubou v hudbe a skúsiť spolu s nimi niečo vytvoriť. Avšak ak to má byť niečo lepšie, nebolo by od veci prihlásiť sa aspoň na nejaký základný kurz, kde učia aspoň základy harmónie, nejaké tie noty a podobne. Je to niečo podobné ako keď človek vie rozprávať a považuje za samozrejmé, že to čo vie povedať vie aj napísať a vie, ako to má napísať. Proste patrí to k hudobnému remeslu.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 238. Laco píše:

  Zdravím,
  uvažujem nad tým, že si splním svoje predsavzatie a sen zároveň a naučím sa hrať na gitare. V minulosti, ako žiak ZŠ, som hral na na klávesy asi 8 rokov, takže noty, akordy, stupnice mi nie sú cudzie a v pohode si ešte niečo sporadicky zahrám.
  Chcem sa spýtať či nie je neskoro vôbec teraz začínať s hrou na gitaru a investovať do gitary a vybavenia keďže mám 31 rokov.
  Tiež sa chcem spýtať či by bolo vhodné navštevovať nejakého lektora hry na gitaru alebo sa učiť ako samouk (internet, youtube).
  Uvažujem nad kúpou nejakej gitary typu dreadnought.
  Kolega v práci mi vzhľadom k môjmu rozpočtovému stropu (cca 200 €), dôvodu že chcem kvalitnú gitaru na celý život a hlavne kvalite zvuku (nakoľko som audiofilne postihnutý:)) odporučil výhradne gitaru s prednou stranou z masívu smreka, nie žiadnu preglejku, zadnú stranu z mahagónu a palisandrový hmatník.
  Odporučil mi konkrétne tieto dva kusy od konkurenčnej predajne (Muziker): LAG T80D alebo Takamine G 320 S
  Chcem sa spýtať čo na tieto kúsky hovoríte.
  Na stránke bigmusic.sk som zistil, že tieto značky ani neponúkate, nakoľko by som predsa len radšej uprednostnil osobné vyskúšanie na predajni (BB najbližšia k bydlisku) ako kúpu naslepo cez nejaký e-shop.
  Ponúkate nejaké alternatívy k týmto gitarám za obdobnú cenu?
  Ďakujem za odpoveď.

 239. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  v hudbe nikdy nie je neskoro. Ideálne by bolo nájsť si učiteľa, lebo tým ušetríte kopec času. Či dreadnought alebo iný typ – to závisí od štýlu hudby, ktorý chcete hrať a od zvuku gitary, ktorý sa vám páči.

  Ak to má byť gitara “na pesničky”, výber gitary je správny, každopádne si vyberte gitaru s masívnou prednou doskou. Gitary LAG T80D a Takamine G 320 S túto požiadavku spĺňajú, treba si ich však vyskúšať v predajni. Vyskúšajte aj gitary Cort, ktoré majú vynikajúci pomer kvalita : cena, napr Cort Eart200 http://www.bigmusic.sk/cort-earth200-nat?id=10672&ItemIdx=32

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 240. Daniel píše:

  Dobrý deň,

  dcéra / ľaváčka / pred rokom dostala gitaru dreadnaught Cort AD880 LH NS. Má dobrý zvuk a znížené dohmaty. Chceli by sme na gitaru dorobiť piezo snímač pod kobylku, aby mohla hrať cez malé kombo (vybrnkáva v krúžku melódie za akordového doprovodu kamarátov). Je potrebné, alebo vhodné osadiť aj “preamp” do lubu gitary? Viete nám poradiť, kto by nám to prerobil? Na gitaru si už zvykla, neradi by sme zase zháňali novú elektroakustickú ľavácku gitaru.
  Ďakujem.

 241. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na trhu je niekoľko produktov, pri ktorých nie je potrebné upravovať gitaru. Niektoré sa upevňujú do otvoru v gitare, iné sa lepia montážnou hmotou na ozvučnú dosku.

  Niekoľko typov nájdete napr. na stránkach

  http://us.shadow-electronics.com/product-category/acoustic_guitar/soundhole_preamps

  http://shop.deanmarkley.com/c/acoustic-pick-ups

  V prípade záujmu o niektorý produkt nám môžete napísať na info@bigmusic.sk

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 242. Sylvia píše:

  Dobry den,
  chem hrat na gitaru , a neviem aku gitaru by som mala zvolit… ale určite už začnem hrat na akusticku.. aky konktretny tip by som mala zvolit (do 100eur) ? som pravačka (hram už 3 a pol roka na klaviri).Vopred ďakujem

 243. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na úvod si povedzme, že na dobrú gitaru, na ktorej bude radosť hrať je rozpočet 100€ príliš nízky. Zvuk gitary závisí od použitého dreva a lacné gitary sa vyrábajú z preglejky (dreveného laminátu), ktorá má horšie zvukové vlastnosti ako masívne drevo z jedného kusa. Gitary v hodnote do 100€ sú vhodné ako náhradný nástroj, ktorý si hráč vezme do prírody, na stanovačku či k ohňu, aby si nemusel so sebou brať svoju dobrú, kvalitnú gitaru, na ktorej hráva doma, či na koncertoch. Okrem toho ku gitare potrebuje hráč aj ďalšie príslušenstvo – ladičku, náhradné struny, puzdro, stojan – a tak na samotnú gitaru by už veľa peňazí neostalo.

  Výber gitary je vždy určený tým, aký druh hudby chcete hrať. Ak je to hranie pesničiek, tu sa používajú gitary s kovovými strunami, “westernové”, tvar jumbo – z tých lacnejších môžeme odporučiť napr. Marris J306 NT (http://bigmusic.sk/marris-j306-nt?ItemIdx=0&id=13152) alebo tvar dreadnought – http://www.bigmusic.sk/marris-d306-nt?id=22446&ItemIdx=20

  Kvalitnejšie drevo je použité napr. na gitarách Cort, rady Earth – http://www.bigmusic.sk/cort-earth70-ns?id=10676&ItemIdx=61

  Ak ide o klasickú hudbu, štúdium v hudobnej škole, odbor klasická gitara, na to je určená klasická španielska gitara. Klasické španielky, ktoré by už bolo možné nazvať hudobným nástrojom sú v cenách od 200€.

  http://www.bigmusic.sk/alvaro-30?id=7188&ItemIdx=70

  http://www.bigmusic.sk/yamaha-cg-122-mc?id=13103&ItemIdx=72

  lacnejšie alternatívy sú napr.

  http://www.bigmusic.sk/yamaha-c30m?id=3772&ItemIdx=57

  http://www.bigmusic.sk/yamaha-c40?id=3771&ItemIdx=63

  Na klasickej španielke sa dajú hrať aj pesničky, ale zvuk je určený na klasickú hudbu, na pesničky to nie je “ten pravý” zvuk.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 244. Katniss píše:

  Dobrý, som uplny zaciatocnik, mam v plane si objednat gitaru

  http://www.bigmusic.sk/vintage-v400bk?id=1437&ItemIdx=0

  čo na nu hovorite? hodila by sa pre zaciatocnika? popripade aku mi odporucate? Ďakujem velmi pekne :))

 245. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  Vintage V400 je gitara z laminátu, za pomerne vysokú cenu. Odporúčali by sme skôr gitaru s prednou doskou z masívneho dreva ako je napr. Cort Earth70 NS

  http://www.bigmusic.sk/cort-earth70-ns?id=10676&ItemIdx=1

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 246. ibanez píše:

  dobrý deň
  mám akustiku už 2 roky a teraz si všímam že na hmatníku sa mi robia také drobné škrabance…neviem či je škrabance vhodný výraz, sú to také drobnejšie odreniny akoby
  mám z toho trochu strach či pomaly “neodchádza” alebo sa jedná o bežný jav?
  gitaru som vyberal dosť lacnú, čo sa týka údržby tak som používal len bavlnenú handru (navlhčenú na telo gitary ak bolo treba) a papierové vreckovky

 247. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  drevo pri kontakte s kovom trpí, preto sa na kvalitných gitarách na hmatník používa tvrdé drevo ako napr. palisander alebo na tých úplne najdrahších dokonca eben. Odieraniu hmatníka sa nedá zabrániť, je to daň za kúpu nástroja v danej cenovej kategórii. Avšak netreba sa kvôli tomu znepokojovať, pre hranie na gitare sú dôležité pražce. Až keď sa pražce vyderú, je potrebné ich vymeniť ale keby na hmatníku boli priehlbiny aj polcentimetrové, na gitare sa stále dá normálne hrať. Niektorí gitaristi dokonca používajú hmatník, ktorý je zámerne vybrúsený do priehlbín (google scalloped), aby sa pri hraní nebrzdili dotykom s drevom.

  Ešte jedna informácia pre úplnosť – správne umiestňovanie prstov na hmatník v podstate neumožňuje odieranie hmatníka. Prsty sa totiž majú prikladať tesne pred pražec, takže prst sa do kontaktu s hmatníkom takmer ani nedostane. Prílišné tlačenie na struny taktiež nie je správne, pretože struna sa natiahne a tón neladí. Prst priložený tesne pred pražcom je zárukou správneho ladenia a ochrany dreva hmatníka.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 248. Knedlik píše:

  Dobrý deň.

  Chcel by som si kúpiť celkom novú elektroakustickú gitaru s celým príslušenstvom, ktorá nie je z tých lacnejších a hneď k nej by som si chcel kúpiť aj kapodaster, ktorý bohužiaľ nedodávajú pri gitare. Na gitare hrám už 7 rokov, ale o kapodastri (čo je dosť čudné :D) som sa dozvedel len nedávno. Čítal som na niektorých stránkach, že je potrebné kúpiť kapodaster, ktorý bude sedieť na moju gitaru. Citujem z jednej výbornej stránky: “Pri kúpe kapodasteru je potrebné vedieť aký profil hamtníku má vaša gitara. Základné typy sú v podstate dva: rovný a oblý kapodaster.” Ale keďže gitaru ešte nemám doma, tak neviem, ktorý mám objednať. A nechcel by som zbytočne kupovať taký, ktorý nebudem potrebovať. Gitara, ktorú by som si chcel kúpiť je tu: http://www.muziker.sk/gitary/elektro-akusticke-gitary/elektroakusticke-gitarove-sety/p/9459-sx-EAG-1-K-VS

  Vopred ďakujem za odpoveď.

 249. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  kapodaster je skutočne buď len s plochým prítlačným ramenom alebo s oblým. Ale v sade, ktorú ste si vybrali by mal byť aj kapodaster – v každom prípade by podľa obrázka mal byť priložený v sade http://www.muziker.sk/gitary/elektro-akusticke-gitary/elektroakusticke-gitarove-sety/p/15400-sx-EAG-1-K-BK ale v popise to nie je uvedené.

  Aj keď sa dobre pozriete na obrázok a spočítate na ňom príslušenstvo – kombo, kábel, obal, stojan, pás, navíjač strún, brnkátka, 9V batéria, DVD, sú tam ešte dve veci navyše – jedna z nich je kapodaster, položený pri DVD, a tá druhá vec je asi imbusový kľúč v obale, na nastavovanie krku gitary.

  http://cdn.muziker.sk/media/a501/image/file/2/0015/7MnC.eag_1_k_vs.jpg

  Takže predpokladáme, že kapodaster bude priložený aj v tej Vašej sade, len to tam zabudli napísať – odporúčame pred kúpou kontaktovať predajcu a opýtať sa na to.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 250. Knedlik píše:

  Oukej vďaka za odpoveď. Čudujem sa, že sa vám to chcelo prepočítavať a kontrolovať. :) V každom prípade, výrobcu som kontaktoval a čakám na odpoveď. :D

 251. Knedlik píše:

  Ale ak by predsa len výrobca neodpísal (čo zatiaľ neodpísal), alebo napísal, že kapodaster k nej nedávajú, aký by ste mi odporučili? myslím konkrétne na tú gitaru. Vďaka za odpoveď. :D

  tím Hudobnej poradne píše:
  Piatok, 10. október 2014 at 10:11

  Dobrý deň,

  na gitary s úzkym krkom a zaobleným hmatníkom je určený kapodaster so zaobleným ramenom. Kapodaster s overenou spoľahlivou konštrukciou je napr. http://www.bigmusic.sk/alice-a007f-a-kapodaster-folk?id=23535&ItemIdx=7

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 252. Domino píše:

  Dobrý deň
  Pred 3 týždňami som si kupil akustickú gitaru značky Cataluna. Som s ňou na začiatok celkom spokojný len som sa chcel poradiť akú pesničku sa mam na začiatok naučiť, alebo ktoré akordy sa mam naučiť…
  Počúvam rock, metal…
  Ďakujem

 253. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  na tému akordov pre začiatočníka si prečítajte našu odpoveď na podobnú otázku: http://hudobnaporadna.sk/81/elektricka-gitara-pre-zaciatocnikov/#comment-3495

  Keď už prechytávanie jednoduchých akordov prestane robiť problémy – teda nebudete vypadávať z rytmu pri prechytení jednoduchého akordu – začnite sa učiť akordy v prvej polohe, pri ktorých sa drží viac strún. Prvá poloha znamená horný koniec hmatníka. Takže – durové akordy Cdur, Ddur, Edur, (Fdur až neskôr,) Gdur, Adur, H7, molové akordy Amol, Dmol, Emol.

  Potom akordy, pri ktorých sa drží takzvané barré – to znamená, že prvý prst – ukazovák drží všetky struny a ostatné prsty tiež pritláčajú niektoré struny. Začnite akordmi Gmol, Fmol potom, keď to už pôjde pridajte Fdur, Cmol, Hmol.

  Žiadny akord nie je dôležitejší ako druhé, treba sa ich naučiť všetky. Aj keď to znie ako nemožné, uvidíte, že to nie je vlastne až také ťažké.

  Ktoré piesne sa máte naučiť Vám neporadíme – to si vyberiete z tých, ktoré sa páčia Vám. Akordy k piesňam nájdete na internete, na stránkach ako sú:

  http://www.akordytexty.sk/

  http://www.supermusic.sk/

  http://hudba.zoznam.sk/akordy/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 254. Hana píše:

  Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. som začiatočníčka a chcela by som si kúpiť akustickú gitaru. Mám doma klasickú, ale na pesničky to nie je ono, slúži zatiaľ len na tréning chytania akordov.
  Je to štandardná veľkosť 4/4 ale vzhľadom na to že som nižšia, zdá sa mi že je mi je gitara pomerne veľká. V predajni som si vyskúšala fender cd 60 a zdala sa mi byť oproti klasike menšia, resp. lepšia do ruky, ale nemá masivnu prednú dosku. Na nete som našla aj akustické gitary tipu folk, ktoré sú menšie a rozmýšlam nad takouto veľkosťou. Fender cf 60 nie je s masívnou prednou doskou a ani cort jade.
  Uvažovala som ešte nad cort earth 70, ale to je tiež veľkosť 4/4. Vedeli by ste mi poradiť zmenšeninu s masívnou prednou doskou, nejaký základný model do 200 eur? Ďakujem

 255. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobry den,

  pokial mate zaujem o gitaru s mensim telom, folkove gitary su velmi vhodne. Samozrejme, ze folkove gitary s masivnou prednou doskou zacinaju od 200€., napr Fender CF-60 Folk v cene 203,50€ :
  http://www.bigmusic.sk/fender-cf-60-ce-folk?id=24348&ItemIdx=35

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 256. Sára píše:

  Dobrý deň.
  Chcela by som sa opýtať. Rada by som sa učila hrať na gitare ale som úplný začiatočník a neviem si vybrať gitaru. Rozmýšľala som o španielke a jumbom ale neviem ktorá by mi bola lepšia podla čoho by som sa mala rozhodnúť?
  Ďakujem.

 257. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  výber gitary závisí od štýlu hudby, ktorý chcete hrať. Na klasickú hudbu je potrebná klasická španielska gitara s nylonovými strunami (http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary/). Na populárnu hudbu zase gitara s kovovými strunami, najbežnejšie typ dreadnought (western) alebo jumbo (http://www.bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary/).

  Základný rozdiel medzi typom dreadnought a jumbo je vo veľkosti tela gitary. Dreadnought má menšie telo v porovnaní s gitarou typu jumbo. Z rozdielu vo veľkosti tela vyplýva aj rozdiel vo zvuku, jumbo má zvuk silnejší a mohutnejší, s výraznejšími basmi oproti gitarám dreadnought.

  V článku http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/ – sme napísali – a stále to platí:

  “…ak ste nádejný začiatočník, pokúste sa vo svojom okolí nájsť niekoho, kto sa v gitarách vyzná, aj keby to malo znamenať, že navštívite pár koncertov a povypytujete sa na ľudí tohoto druhu. Verte, že keď takého človeka nájdete, bude ochotný ísť tú prvú gitaru s Vami vybrať. Velí mu to jeho muzikantská česť.
  Prvú gitaru si budete pamätať navždy, preto stojí za to zabojovať a pomôcť si k nástroju, na ktorý budete s láskou spomínať.”

  Oplatí sa prečítať si všetky otázky a odpovede k tomuto článku, ľudia sa často pýtajú na veci, ktoré by časom napadli aj Vám. Najlepšia gitara za daný rozpočet, materiál, z ktorého je gitara vyrobená a iné veci.

  Za všetky aspoň odpoveď na túto otázku: http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/#comment-36714

  Ak nám napíšete na info@bigmusic.sk, aký máte na gitaru rozpočet, radi Vám pošleme náš tip na najlepšiu gitaru v danej cenovej kategórii.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 258. Monika píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo si myslíte o gitare Crafter HC-24/NT pre začiatočníka? Je kvalitná? Alebo ešte tiež značka Cataluna
  :) ďakujem

 259. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  klasická španielska gitara Crafter HC-24/NT je vhodná pre začiatočníka ak začiatočník chce hrať klasickú hudbu z nôt. Ak nie, na akordový doprovod k pesničkám sú vhodné gitary s kovovými strunami, typ dreadnought, nazývané aj westernové: http://www.bigmusic.sk/6-strunove-akusticke-gitary/

  Gitary zn. Crafter sú vo svojej cenovej kategórii kvalitnejšie ako väčšina gitár rôznych “značiek”, ktoré sa dajú na Slovensku kúpiť. Slovo “značka” uvádzame v uvodzovkách, pretože často ide o čínske výrobky bez mena, na ktoré si dávajú európski obchodníci nalepiť svoju vymyslenú “značku”. To však nie je prípad značky Crafter. Je to kórejská firma s dlhou tradíciou a veľmi kvalitnými výrobkami. Majú trochu smolu na importéra, ktorý im nevie urobiť poriadnu reklamu.

  O značke Cataluna nevieme nič povedať, pretože nevieme, o ktorý typ gitary ide a je dosť možné, že práve táto gitara spadá do kategórie tých “značkových” čínskych nástrojov bez mena.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 260. Jakub píše:

  Pekný deň, hrám na gitare viac ako 5 rokov, ale nikdy som nepochopil ani mi to nikto nepovedal, prečo niektorí hudobníci (väčšinou pri živých koncertoch) majú kapodaster umiestnený na hlave gitary – je to len preto, aby ho mali po ruke alebo to má nejaký význam pre zvuk gitary? Vďaka.

 261. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  pri živom vystúpení musí všetko sedieť do posledného detailu. Muzikant na pódiu si nevie predstaviť nič horšie, ako keby kvôli niečomu nemohol hrať. Pod pódiom desiatky / stovky / tisíce ľudí, kapela čaká, gitarista ladí, hľadá brnkátko alebo práve kapodaster – to všetko kazí plynulý priebeh koncertu. Takže všetko musí byť na očiach niekde na mikrofónovom stojane, alebo na zosilňovači, alebo priamo na gitare – brnkátka, kapodastre – a nie po vreckách. Lepšie je mať to všetko niekde vyššie, nie na podlahe, aby gitarista nemusel šmátrať po zemi, na pódiu môžu zhasnúť svetlá a problém je na svete.

  So zvukom gitary to nemá nič spoločné – jediné, čo je ďalším dôvodom pre takéto odkladanie kapodastra je to, keď je kapodaster kombinovaný s ladičkou ako napr. http://www.bigmusic.sk/aroma-ac-05?id=9194&ItemIdx=11

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 262. Lassie píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať akú výšku gitary potrebuje 12-ročné dieťa?
  Dopredu ďakujem

 263. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  závisí to od viacerých vecí:

  1. pre štúdium na Základnej umeleckej škole, odbor klasická gitara potrebuje žiak klasickú španielsku gitaru s nylonovými strunami ( http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti/ ). Výber gitary pre 12 ročného je ovplyvnený výškou dieťaťa. Je dôležitá veľkosť ruky dieťaťa, preto sa vyrábajú aj menšie gitary (ako celé 4/4 gitary) – veľkosť 1/2, 3/4 – ktoré majú užší krk (http://www.bigmusic.sk/klasicke-gitary-pre-deti/). Treba však spolupracovať s učiteľom, pretože ten dokáže zhodnotiť, akú veľkosť gitary žiak potrebuje, podľa veľkosti jeho ruky.

  2. pre hranie akordov ako doprovodu k spevu – všetky westernové gitary majú krk približne rovnako široký (43 mm na nultom pražci) a tak sa výber westernovej gitary pre dieťa riadi veľkosťou tela gitary. Pre dieťa môže mať veľká gitara príliš veľké telo, treba to vyskúšať. Pre menšie deti sa vyrábajú gitary s menším telom. (http://www.bigmusic.sk/gitary-pre-deti-s-kovovymi-strunami/)

  Odporúčame gitaru kupovať v špecializovanom obchode ako je http://www.bigmusic.sk a nie v obchodných reťazcoch, kde Vám nikto nič o nástroji nebude vedieť povedať.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 264. mirec píše:

  Dobry den. Kupil som si gitaru MARRIS el-akusticka, 150 eur. Som trochu viac zaciatocnik, len v tom, ze zahram asi tak 12 pesniciek za 2 mesiace ucenia sa na gitare. Zatial nechcem kupovat combo, ale chcel by som zapojit el-akustiku do veze. Neskor to combo, poradte ake, tak pre vlastnu potrebu. Pozeral som rady na internete co poviete na FENDER 15, stoji 89 e-ciek alebo aj nieco miny. Dakujem.

 265. tím Hudobnej poradne píše:

  Dobrý deň,

  nehrajte cez vežu príliš nahlas, lebo reproduktory nie sú na to stavané. Akustické kombá Fender sú v pohode, len sa pred kúpou zamyslite, či bude kombo stačiť výkonom, 15 Watt je tak do obývačky – vždy treba počítať s tým, že akustický zosilňovač sa nepúšťa na viac ako max 40 hlasitosti, aby neskresľoval. Pre väčšie priestory treba kombo s väčším reproduktorom, pretože v kombe Fender Acoustasonic 15 je len 6-palcový reproduktor a s tým sa nahlas hrať nedá.

  http://www.bigmusic.sk/gitarove-komba-akusticke/

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 266. Dindi píše:

  Zdravim vas, som 3rocny gitarista, a silne uvazujem nad gitarou Pasadena D111CE, aky mate na nu nazor? Chcem totiz hrat taborovky, ale aj nejake tie vyhravky …. dik za odpoved

 267. michal píše:

  Ahoj , som začiatočnik a chcel by som si kupit gitaru pre mna cenovo dostupnu , čiže asi tak do 250 eur … vzhladom ma zaujala gitara epiphone pro-1 plus http://www.epiphone.com/Products/Acoustic/PRO-1-Plus.aspx stoji približne 190 eur ,ale existuje aj staršia verzia pro-1 ktorá stojí len 100… chcel by som sa spytat , či je medzi nimi nejaky kvalitatívny rozdiel , prípadne či by sa nenašlo niečo kvalitnejšie v tejto cenovej kategorii.. Ďakujem.

 268. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň Michal.

  Vzhľadom na to že ide o gitaru pre začiatočníka začali by sme pri gitare Marris D220M SB http://www.bigmusic.sk/marris-d220m-sb?id=25688 Za danú cenu získate vynikajúci nástroj pre začiatočníka s výbornými hernými vlastnosťami. Pokiaľ by bol záujem o lepší nástroj určite by sme odporúčali pozrieť si gitaru Cort Earth 70W NS http://bigmusic.sk/cort-earth70w-ns?id=21829 Táto gitara už má masívnu prednú dosku vďaka ktorej získate bohatší a jasnejší zvuk nástroja.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 269. Peter píše:

  Zdravim,
  chceli by sme si s manzelkou kupit gitaru. sme uplny zaciatocnici a nevieme kde zacat a na co sa zamerat. struny by asi boli lepsie kovove a zvysok neviem. Koncertovat urcite nebudeme, ale nechceme zase nic low-end. daco take, ze sa to bude dat aj pocuvat ked sa na nej bude daco hrat a navyse sa “nepokazi” po skonceni zaruky
  dakujem

 270. monti píše:

  dobry den, chcem sa spytat aky mate nazor na gitaru Pasadena CGS1, v popise je uvedene ze ma prednu dosku z masivu, ale podla ceny sa mi to nezda, potrebujem pre syna do ZUS, vraj by mal mat rezonancnu dosku z masivu
  dakujem

 271. Gitara píše:

  Ahojte, chcela by som sa opýtať či značka gitary Valencia je dobrá značka a či môže postačiť aj pre začiatočníkov.

 272. Martin píše:

  Dobrý deň
  Onedlho by som si chcel kúpiť svoju prvú akustickú gitaru. Podľa toho čo som doteraz pozeral by som si chcel jednoznačne kúpiť gitaru Dreadnought s kovovými strunami, najlepšie cutaway. Viem, že výrez nemá pre začiatočníka veľký význam, no z vlastných dôvodov mi vyhovuje viac.
  V cene by som nechcel ísť nad 150€. Zatiaľ sa mi najviac pozdávajú gitary Cort JADE1 a Jasmine S34C, no chcel by som sa spýtať na váš názor, ktorá z gitár je podľa vás vhodnejšia. Možno dostať v takejto cenovej kategórií a v mojich požiadavkách aj nejakú lepšiu gitaru ? Poprípade nájdem v tejto cene čo sa týka zvuku aj výrázne lepšiu gitaru no bez výrezu ?
  Vopred ďakujem za pomoc.

 273. ttralala píše:

  Dobry den, chcem sa opytat, su gitary znacky Marris dobre?

  tím Hudobnej poradne píše:
  Sobota, 16. Január 2016 at 11:31

  Dobrý deň,

  gitary značky Marris vyrába slovenská firma Dowina a sú to lacné gitary nižšej strednej kategórie, výrazne vyššej kvality ako čokoľvek, čo sa na slovenskom trhu predáva v tejto cenovej kategórii. Treba vyskúšať a porovnať, prekvapenie zaručené.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 274. mirina píše:

  Dobry den, chcem sa spytat, som zaciatocnik a skusam hrat na gitaru, ale neviem ci zle pritlacam na struny, hrozne to znie, akoby dunelo a priserne ma bolia prsty, robim nieco zle?! dakujem za odpoved

  tím Hudobnej poradne píše:
  Sobota, 16. Január 2016 at 12:31

  Dobrý deň,

  chvíľu trvá, kým si končeky prstov zvyknú. Prvé dva týždne treba hrať aspoň 2 x denne po pol hodine, jednoduché akordy, netreba ich ani vedieť plynule striedať.
  Pre začiatočníkov je vhodné použiť tenké struny, hrúbka .10, lebo čím sú struny hrubšie, tým viac treba na ne tlačiť a to bolí. Prsty prestanú bolieť tak o 10 dní ak budete hrať aspoň hodinu denne – potom už môžete dať na gitaru aj hrubšie struny.

  Chyba môže byť však aj v gitare – je viacero možností:

  1. na gitare máte natiahnuté príliš tvrdé struny.
  2. vyvíjate zbytočne veľký tlak prstami na hmatník gitary
  3. struny na Vašej gitare sú príliš vysoko – gitara je stará alebo zle nastavená

  Stále však ide o to isté – sila prstov, ktorú musíte vyvíjať, aby gitara hrala čisto je príliš veľká a Vaše prsty to po určitej dobe nezvládajú – ale to je len prirodzené. Bolo by najlepšie dať posúdiť nástroj najbližšiemu “aktívnemu gitaristovi”, ktorý by zároveň aj snáď dokázal rozoznať prípadné technické chyby pri hraní. Gitaru môžete priniesť na posúdenie aj k nám do predajne BIG MUSIC v Banskej Bystrici, http://www.bigmusic.sk.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 275. wish3 píše:

  Dobrý deň, chcem si kúpiť akustickú gitaru a rozhodujem sa medzi týmito dvomi:
  http://www.bigmusic.sk/tenson-akusticka-gitara-d10-dreadnought-cierna?id=13415
  a hudobnyobchod.sk/akusticke-gitary/dg-150-k-bus
  Môžete mi poradiť, ktorá by bola lepšia? Alebo sa mám poobzerať po niečom inom?

 276. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  gitary v tejto cenovej kategórii sú ako sa hovorí “v pohode”.

  Na Hudobnej poradni však nájdete pár argumentov, prečo lacná gitara (akejkoľvek značky) začiatočníkovi nemusí až tak úplne vyhovovať. Hlavný dôvod, prečo by si začiatočník nemal kupovať tú najlacnejšiu gitaru je ten, že na máloktorej lacnej gitare sa hrá rovnako ľahko a pohodlne ako na značkovej gitare v nižšej strednej cenovej kategórii značkových nástrojov okolo tých 150 € (napr. gitary značky YAMAHA)

  Zdôrazňujeme tu slovo “značková” gitara. Yamaha, Squier, Epiphone a podobne. Nie to, čo predávajú v obchodných reťazcoch.

  Nejde ani tak veľmi o zvuk, ako skôr o pocit pri hraní – výška strún, dohmat – ktorý určuje ako silno treba tlačiť na struny na hmatníku, celkové spracovanie gitary a tak. Ak gitara hráčovi “kladie odpor” začiatočníka to môže veľmi rýchlo odradiť, a môže si začať myslieť, že “na to nemá” a gitara tak môže skončiť v kúte a hudobná kariéra ani nezačne.

  O zvuku gitary nemá zmysel hovoriť, ten je u všetkých lacných gitár, čo sú na pultoch predajní hudobných nástrojov štandardne “dostatočný”.

  Lacné gitary odporúčame hráčom, ktorí už vedia hrať a nechcú si niekam k ohňu alebo na vodu brať svoj drahší nástroj, tak si kúpia gitaru za 80 €, a keď im ju niekto potme rozšliapne, alebo ju utopia, nebude to až taká veľká škoda.

  Určite si prečítajte aj všetky otázky a odpovede k nášmu článku http://hudobnaporadna.sk/164/akusticka-gitara-pre-zaciatocnika/ – nájdete tam odpovede na otázky, ktoré časom napadnú aj vám.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 277. Zaneta píše:

  Dobry den prajem, chcela by poznat Vas nazor na gitarove sety pre deti 3/4 Tenson, resp. Valencia, ktore su lepsie, vhodnejsie pre 8 rocne dieta- uplneho zaciatocnika. Zaneta

 278. tím Hudobnej poradne BIG MUSIC píše:

  Dobrý deň,

  v gitarových setoch Tenson aj Valencia sú gitary v základnej cenovej úrovni, zvuk takýchto gitár nie je až taký dôležitý, dôležité je, aby dieťa malo na čom hrať. Sú vhodné presne len na to, aby dieťa na nich hralo tých pár mesiacov, kým z nich nevyrastie. Komfort hry je dobrý, dôležité je použiť aj struny vhodné pre dieťa, teda mäkké struny. V tomto už poradí učiteľ, tak isto ako aj pri výbere veľkosti gitary, pretože tá závisí od veľkosti ruky dieťaťa.

  Váš tím Hudobnej poradne BIG MUSIC – predaj hudobných nástrojov

 279. Evicka píše:

  Dobrý deň, viete mi prosím povedať či pre ľavorukého začiatočníka je vhodný model ORTEGA RCE145LBK ? Ďakujem

 280. Jozef píše:

  chcel by som sa spýtať, či mám dať opraviť odlepujucú kobylku alebo radšej kúpiť novú elektroakusticku gitaru, táto ktorá sa odlepuje bola darovaná a neviem ešte v čom je chyba pri prevode na elektrický zvuk, je možné aby chýbal externý mikrofón ?

 281. Aneta píše:

  Som začiatočníčka a neviem akú gitaru by som si mala vybrať. Momentálne sa rozhodujem medzi Crafter HD-24/BK a Cort AD810, no zvážila by som aj niečo iné, čo by malo cenu ideálne pod 100 eur. Mohli by ste mi prosím poradiť?

 282. eviacik píše:

  Dobry den,

  rada by som kúpila gitaru pre manžela, ktorý plánuje byť samoukom. Gitaru v ruke poriade nikdy nedržal, ale veľmi po nej túži. Má rád folkové piesne a podobne :)

  Na cene tak veľmi nezaleží, ale na kvalite áno. Čo by ste mi prosím Vás poradili?

  ďakujem veľmi pekne
  Eva

 283. Evita píše:

  Chcem sa spýtať chcem sa naučiť hrať na gitare a som ľavačka a niekde som čítala že riešenie by mohlo byť aj pretocenie strun naopak …dalo by sa to ? Alebo mám radšej uvažovať nad laváckou gitarou ?

 284. Anna píše:

  Dobry den poradte mi typ a velkost gitary pre 11r dievca zaciatocnicku,ktora sa este len chce zacat ucit hrat,takze ratame s tym ze nas neminie kupa …

 285. Zuzu píše:

  nasa mlada ma 12rokov a kupovali sme jej cez eshop kytary novu akusticku gitaru FENDER nakolko u nás kamenú predjanu na hudobniny proste nenajdes a ked uz tak za take ceny ze kvoli dcerinej gitar eurcite nepojdem na brigadu do kamenolomu… a je to detská gitara MA-1 3/ 4 takže je aj kratšia a nevybielila nám účet ;)

 286. Milan píše:

  Dobrý deň.
  Som zaciatočník,ktorý má len požičanej elektroakustickej gitare s kovovymi strunami.Pri niektorom akorde mám problém nasúkať prsty do jedneho pražca,čo ma beľmi znervòzňuje a tak trocha potom aj odrádza(mam trocha hrubšie prsty).Pretože chcem do buducna mať svoju vlastnū,prosím Vás o radu,cena do 200 eur.Páčia sa mi hlavne piesne od Nohavicu.
  Ďakujem za odpoveď.

Chcem sa opýtať / Chcem odpovedať:


Highslide for Wordpress Plugin